Meh pikkels of ajontjes? MAARTEN BEGON ZIJN ZWERFTOCHT MEKAAR HELPEN! f - POL DE PAEPE NIEUWE VOORZITTER VERBOND DEKENIJEN SCHURFT ttw De Voorpost - 10-11-1977 -3 NICODEIMES heid gereklameird. En ik 'n kaan hem gien ongeloyk geiven. Steldj a veiren dat er verleide weik ne gielen intervjoe in de Veirpost komt oever Sintje Merten. En gie gebennedadj woerdeken oever denne zwerte sikkeleer zonder wie da Sintje Merten nimmendale weerd 'n zol zèn: zenne zwerte knecht die de pakskes mag droagen en de state kinjeren benaad moaken. En om goesjwil, omthaaf' het na toch ne kier: den dienen 'n hoeidj giene Zwerte Piet! Want Zwerte Piet goot doppen, omda zennen boos oeik afgedankt es: Sintjnekloois. En wie dad oever denne knecht van Sintje- merten klapt moet iest en veraal in de goten haven dat 'n oever de zjusten beizeg es. En dat es Nicodeimes. Zé, en naa nimmer vergeiten hein jongen! En naa ne kier oever iet anders: 'k hem meh plezier gezing dat er nog ander in Olsjt zèn die in 't Olsjters beginnen te schroyven. 'k Hem dor per malheir 'n blooiken in mèn fiem gekreigen da zugezeid ooitgegeiven zol zèn deir de «Bel- fortgiesten». Da moete ghiel zeikes 'n soert va spoeken zèn, mor 'k hooi dor toch vroeger nog noeit ni van ghoeird. Oever da blooiken oeik ny, al petank da ze, volges da ze schroyven, toch al on heer derde «edieche», da wildj ghiel zeikes «nimberoe» zeggen,-zèn. En woroever dat da alle- mool goot 'n weit ek op deize moment oeik nog ni aal te goed. Want 'k peis da 't mier iet moe zèn vér de karnaval- groepen onder makanderen. Dedie zeilen ghiel zeikes wel weiten woroever dat da goot. Ik in elk geval hem er mor lanst hier en lanst door eh woerdeken van verstoon. Es da na omdat allicht slecht gedrikt es, omda 'k ni op d' hoeigte 'n ben oever die kwestjes of zonder kooi bedoelink zee omdat er zuveil faten in stoon? 't Kaan oeik zèn dat die mensjen 'n ander soert Olsjters klappen. Naa meh die fuzie 'n moeje van nimmendalen nimmer verschieten hein. Mor alia, door goog het ni oever, 't foyt es dat er toch nog Olsjters geschreive werd. Jonges toch, as dat azoei bleift voesjgoon zeilen de gazetten binnen 't kért verplicht zèn van allemool 'n spesjole bladzoyde te geiven in 't Olsjters. Zjust gelèk as ze naa spesjole bladzoyden geiven ver Oeistvlonjeren of Westvlonjeren of Brabant en zoei. 'kZing 't nog gebeiren dat er in 't Kiltiersentrom nog lessen zelle gegeiven werren oever: «sprekt echt olsjters.» 't Es in elk geval weerd ver ne kier oever te peizen en van naavoon al beginnen op te schroyven hoe en op welke ma nier da ze da dor allemool zollen iniensteiken. Afgestu- deirde schoelmiesters kennen der heer al 'n betjen op toe leggen vér door les te geiven. Mor tèn moete ze vanoyges direkt beginnen meh heer oygen en heer oeiren te looistere leggen ba die mensjen die den dag va vandoag nog deir- goon as modellen van «echte Olsjteneers». En heer natier- lèk al verzing van den Olsjterschen diksjoneer die alle joren in afleiveringskes verschandj in eh zeiker geel boeksken dad te koeip es meh Vasteloaved. 'k Mag hier vanoyges giene reklam moaken mor 'k peis wel dat er veil zelle zèn die mèh direkt weg hemmen. En kwestje van die «echte Olsjte neers», dor zol de Veirpost oeik iet kennen en dceng. En ien van deis doagen azoei ne kier ienegte van die knols oeik 'n intervjoe afpakken gelèk as ze gedoon hemmen meh Sintje Merten. 'k Peis wel da 't er zal va kommen mor vér de moment 'n mag er er nog ni te veil oever smoezen. Mor in elk geval, 'n goei reiden vér alle weiken ajjere Veirpost goed ooit te leizen, van laveiren tot lalachter! 'kWeit ni of dagge gajjeroeikzèt gelèk asekkik, morelkjoor as ek nor de joormert geweist hem, hem ek mèh dor toch 't ien of 't ander loten opsolferen. Allemol van die klodden woor dagge anders in gien joren zodj op gepeisd hemmen van a dat te koeipen. Mor ja, ge lupt dor op die joormert en tissen allemol dat iewegste volk en aal die kroamen. En aal die sjarlatangs die heer broeid moete verdienen meh de mensjen iet oon te kloeisteren. En ge lodj gèh a toch verlien zee. Allei, ikke toch. En ge komt tèn thoois en ge wildj da dingen die ge dor gezing hodj, oeik agaa ne kier probeiren. Mor jaan men ortjen. Goy ni zee. En die lénkors dor op de mért die kosten da zu goed en ba moy 'n likt da gedomme ni. En tèn lachte ne kier groeng en ge peist op a sengen die ge kwoyt zèt. En ge legt agaa gestoelgoddeweg die klodden in de schof woor dat die andere klodden van gepasseirde joren oeik nog inliggen't er zèn der ghiel zeikes boy woor dagge allensj nimmer 'n kendj va zeggen woveir da ze foytelèk mosten dienen. Mor ja, allemaan moe leven hein, zé, da zol ek oeik toch willen, koeip het af en lodj a oeik ne kier kl... gelèk as Voor twee zondagen vierde het Verbond der Aalsterse De kenijen feest in Hof Ter Mael. Het was een jubileum banket een demokratische banket zegt het bestuur ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan van het verbond. Een 120-tal aanwezigen. De getuigenissen i.v.m. dit onder-onsje spreken één en al lof uit. Het banket zou letterlijk en figuurlijk in de smaak gevallen zijn en als er nadien pret te over was, is dat naar verluidt deels te danken aan de Chevaliers van de Koolstraat (deze de kenij was overigens met een niet minder dan 40 man sterke delegatie komen aan rukken), het fijne dansor- kest en de «gegroeide broe derband onder de hande laars». Voorzitter Frans Steenhaut, die 15 jaar geleden voor één jaar het voorzitterschap had aanvaard, kondigde het de finitief neerleggen ervan aan en ètelde Pol De Paepe voor als nieuwe voorzitter. Daardoor zou sekretaris Paul Vinck onder-voorzitter worden terwijl zijn taak zou worden waargenomen door Maurice Van Haut. Hierme de zou de Koolstraat een «mannetje in het bestuur» hebben. Burgemeester D'haeseleer sprak, als eerste ere-geno- digde naast schepen van Middenstand Gilbert Bour- lon. over de wil van het stadsbestuur om de verlan gens van de middenstand tegemoet te komen, en kondigde in dit verband aan dat eindelijk een beslissing zal vallen in het probleem van de «huidige schandali ge toestand» waarin de COO-gebouwen van de Kat- testraat zich bevinden. Waarop Pol De Paepe: «Wij d&nken u voor uw.genegen heid, maar gij hebt maar vijf jaar tijd meer, om voor ons van alles te doen met uw lange arm». Andere sprekers waren Paul Vinck, direkteur Vantilt van de SV Valois en direkteur Van Dorpe van het Alge meen Middenstandsver- bond die nog 2 dagen tevo ren in een rechtstreekse uitzending voor de televisie zijn waarde had bewezen als verdediger van de mid denstand. Met de schepen van mid denstand werden tot in de vroege uurtjes plannen ge smeed, waaruit bleek dat «de aktieve Dekenij-be stuursleden naar een nieu we periode gaan van weer baarheid en positieve initia tieven.» Aldus de voorzitter. [aarten is ons weer als manna uit de hemel gevallen. Verleden zaterdag is hij opnieuw aan larlijkse veertiendaagse op aarde begonnen, samen met zijn zwarte reisgezel en klusjes- |Piet. id andermaal een grote zak mee vol snoep, speelgoed en paniek die hij de volgende dagen lig zou rondzaaien en uitdelen onder de kinderen en gelijkgestelden. jn of ander grootwarenhuis was hij al eerder gesignaleerd. Maar dat zal wel een vals ertidu geweest zijn met «kommerce» in het achterhoofd. Want deze Sint was zonder twijfel lige en de ware. We dachten ongewild aan die ene schuine mop over het tijdverdrijf van [aarten het jaar door, toen plots de deur van het treinstel op perron nummer 1 hoof en hij recht doorheen onze gedachten keek: we waren betrapt, en vreesden lien het ergste: een lege schoen op 11 november met daarbij nog het risiko dat die •aat van een ezel waarop de Sint zijn aards toerisme bedrijft, er vandoor ging met raap vljortelen, zijnde ons middagmaal van dezelfde dag. JHTEN Stationsplein waren intus- vele kinderen met hun ou- iengestroomd om het ge- ogenblik mee te maken ip de Sint de Groot-Aalsterse zou betreden. Ook afge- igden van het Stadsbestuur het Stedelijk Feestkomitee aanwezig om de Sint te 'lkomen: voorzitter Wauters lepenen Bourlon, Hooghuys •maght. Bloemenfee Magda arnavalprins Edy waren er n pvenals onze Karnavalkeizer Ajuinboer. De bloemenfee hemels uit. Toch kwam ze ltel\iet vandaan. De «Konink- larmonie Concordia et Do- i> stond zich warm te blazen, [dezelfde tonen huppelden de tten de koude rillingen uit beentjes, de kampioenen lelgië vooraan. Concordia le prachtig, tot groot genoe- 'wbn een ongeduldig publiek ■Hvenwel met verdeelde aan- luisterde en keek omdat men het te druk had om de kindéren zoet te houden. EINDELIJK De kinderen raakten immers dol van spanning. Ééntje zag op het podium waarop St.-Maarten straks zou verwelkomd worden, de stoomboot uit Spanje weer aan komen, terwijl daarboven in tegendeel de hemeltrein langzaam tot stilstand kwam vóór perron I. De deur schoof open langs de kant van het Stationsplein. Sint Maar ten wuifde, en de kinderen zwaai den juichend terug met vlaggetjes die hen even tevoren in de hand waren gestopt door leden van het feestkomitee. Op dit moment zou den de kinderen alles beloven: daar was Sint Maarten, en er was geen ontkomen meer aan. Oud-burgemeester De Bisschop en leden van het feestkomitée, voor de laatste maal in huidig uni form net dezelfde van vorig jaar, de Sint trouwens ook hiel pen Sint Maarten uit de trein. Hij is ook niet meer van de jongsten. Toch had hij een goede reis gehad, zei hij, en was hij zeer verheugd voor de eerste keer de Groot- Aalsterse boden te betreden. Een bijdschap die ons inziens alleen te verklaren is door het feit dat men in de hemel geen weet heeft van de gemeentebelastingen. Deze uit spraak vonden we dan ook hoogst ongepast, hoewel ze waarschijn lijk goed bedoeld was. Maar ook een heilige moet toch enigszins op zijn woorden letten. spraken altijd bij) en veel «bizje- ken» en «tatjes» te eten, ook al woorden die tot het vaste woord gebruik van deze Sint behoren. De kinderen schreeuwden in kóor dat ze geweldig braaf zouden zijn (hoe kon het ook anders), en de stoet zette zich in beweging, rich ting Grote Markt. Er zat evenwel weinig vernieuwing in deze «plechtigheid» die net verliep zoals verleden jaar. De werkgroep «Wereldwinkel» had echter een aktie op het getouw Leden van de wereldwinkel voerden een aktie tegen het wapenspeelgoed met stickers en ballonnen bij de komst van Sint Maarten, (jm) Honderden kinderen wachtten Sint Maarten af voor de kleine tribune op het Stationsplein, (jm) Maarten moest honderden handjes drukken, (jm) ting Aalst in eerste klasse, (jm) Voetgangers en bestuurders dienen elkaar in het verkeer te helpen. Een wijsgeer zei eens: «Wetten dwingen maar toch blijft veel onge daan; moraliteit steekt de vinger op maar toch blijft veel ongedaan; menselijkheid doet niets, maar laat niets ongedaan». inzonderheid blinden (met witte stok). BEVELEN Vooral tijdens de schoolperiode is er vaak gevaar. Alle weggebrui kers, dus ook voetgangers, moe ten onmiddellijk gevolg geven aan bevelen van politieagenten of an dere bevoegde personen. VERKEERSTEKENS Alle weggebruikers, voetgangers inkluis. moeten verkeerslichten, borden en -markeringen in acht nemen. PRIORITAIRE VOERTUI GEN Een prioritair voertuig met spe ciaal geluidstoestel, bvb. een zie kenwagen. moet steeds doorgang worden verleend, U dient dus de weg vrij te maken. L.H. VOETGANGERS dienen te be grijpen dat bestuurders in be bouwde kommen oog moeten hebben voor alles en nog wat. Daarom, vergewis U ervan dat U het verkeer niet hindert vóór U op de rijbaan komt. 's Avonds en 's nachts kunnen be stuurders de voetgangers onvol doende zien. Help hen door licht weerkaatsend plaatje te dragen. BESTUURDERS moeten inzien hoe weerloos de voetganger is. Vertraag als U een oversteekplaats nadert. Zo U eens stopt en door een teken toont dat de voetganger kan oversteken zal hij U ten zeer ste waarderen. Dergelijke voor komenheid kan U niet lonen wan neer U merkt dat uitgerekend op dat ogenblik een onverantwoorde lijk iemand U in volle vaart wil inhalen. Dubbele voorzichtigheid is geboden ten aanzien van kinde ren, bejaarden, minder-validen. gezet waarin gewezen werd op de keuze van verantwoord speel goed (o.a. ballonnetjes, en vlug schriften: maak de kinderen niet vertrouwd met moord- en martel tuigen, waarmee ze elkaar later kunnen uitmoorden). De tendens om wapens uit het speelgoed te bannen vindt al meer en meer ge hoor onder het publiek. GROTE MARKT Op de Grpte Markt stapte de Sint uit de open wagen waarin hij met Zwarte Piet had plaatsgenomen. Hij nam andermaal plaats op een podium, en het eindeloos déftlée van kinderen kon beginnen. We hadden de indruk dat er nóg meer kinderen dan vorig jaar aanwezig waren. Allemaal kregen ze een zakje snoep en een stuk speelgoed van Jan Adriaenssens Piel Etienne Liebaut en bloemenfee Magda, die andermaal heel wat kinderen gelukkig maakten. Wilfried Lissens «SPECIALE TREIN De trein waarmee de Sint in Aalst aankwam, was eigenlijk niet zo heel speciaal als men wel zou den ken. Het is een trein die uit Brussel komt met eindbestemming in Aalst. De passagiers stappen uit en Sint Maarten in Erembodegem opgestapt blijft gewoon zitten tot de trein een ommetje gemaakt heeft, en zo vooraan het station binnenrijdt, aangekondigd door vreugdesalvo's uit feestbommet- jes die vooraf op de spoorstaven waren gelegd. STOET Op het podium dat aan de uitgang van het station was opgetimmerd, werd Sint Maarten verwelkomd door Frans Wauters en de voor noemde stadsfunktionarissen. Sint Maarten hield een korte toespraak, en spoorde de kinderen aan om braaf te zijn, goed te luisteren naar vake en moeke, mémé en pépé (die zijn er in St. Maartens toe-

De Voorpost | 1977 | | pagina 3