TOP TIEN DER AALSTERSE BEDRIJVEN CH00NDERHAGE EN URBANUS VAN ANUS ERPE-MERE VOOR TANZANIA SINT MAARTEN TE ERPE GEZONDHEIDSPROBLEMATIEK, DE ORDE VAN GENEESHEREN EN DE MAATSCHAPPIJ De Voorpost - 10-11-1977 - 7 EEN DOP IN HET FIRMA-MENT Volgens de tewerkstellingenscijfers die per 30 april van dit jaar door de belangrijk ste bedrijven uit ons arrondissement aan het ACV - verbond werden opgegeven en 'die verschenen in het dokument «Het arrondissement Aalst sociaal en ekonomisch probleemgebied», blijkt dat negen van de tien grootste bedrijven zich in Groot-* Aalst bevinden. rderij voor gehandikapoten «Schoonderhage» te Sint-Lievens-Esse neemt nodig de bedelstaf ter d. In de eerstkomende weken organiseren de initiatiefnemers in tal van gemeenten een reeks ilinzamelingsakties om de boerderij verder te kunnen optrekken. Het ontbreekt momenteel alleen lA poen! Immers, de bouwwerken zelf verlopen ontzettend vlot. Sinds enkele maanden vinden een liiitigtal vrijwilligers de weg naar Sint-Lievens-Esse om hun zaterdag zinnig door te brengen. Er is veel k: een bouwvallige hoeve moet opnieuw opgeknapt worden tot een leefbare wereld voor een dertigtal no tassen gehandikapten. Zondag a.s. 6 november is Schoonderhage te gast te Mere: Urbanus van Anus )r Ie groep Spiraal treden er benefiet op voor 'n uitverkochte zaal. De organisatie is in handen van de rfe willigers uit Mere. hun uitnodiging zijn we naar Schoonderhage getrokken om de stand van zaken te bekijken. poldsburg. De 100 kinderen zijn er aankopen. De omgeving is van te gast b ij het leger. De zorg voor de kinderen wordt verzekerd door 'n 50-tal monitors. De vzw. heeft speciaal daartoe jongeren uit het Aalsterse aangesproken en ze zelf opgeleid. Slechts een paar leer krachten vergezellen de groep. De vakantiegangers zijn immers niet allemaal leerlingen van R.I.B.T.O. meestal wel na tuurlijk maar ook hier stelde men principieel dat de v.z.w. haar onafhankelijke positie tegenover de school moet handhaven. is dus niet te ontkennen: ook heeft een bijzonder boontje gehandikaptenzorg Begin aar bracht de steunaktie voor :nsvreugde een goeie duit op. tioort men over de boerderij londerhagc in Sint-Lievens- en onmiddellijk beantwoor- enkele Merenaars de oproep )aa sr elke zaterdag gratis en voor te gaan werken. Dezelfde pe organiseert volgende zon- in samenwerking met de kul- le Open Kring, 'n benefiet- usfeden van Urbanus van Anus. Vlaamse idool komt ervoor is naar Mere. Je moet het maar jnen flikken, denken we! De is nagenoeg uitverkocht, ver men. Wanneer we de lijst van ongeveer honderd bedrij ven overscliouwen blijkt dat slechts één bedrijf van buiten Aalst zich in de top-10 die wij eruit hebben opgemaakt, zou rangschikken. Het be treft de luciferfabriek Unal uit Geraardsbergen die met haar 563 werk nemers zou opklimmen naar de vierde plaats. Laten we de openbare sektor (stad en OCMW) buiten beschouwing (de telling betreft het hele arrondissement en de vergelijking is dan ook bedrieglijk) die 1.125 personen in dienst heeft, dan ziet die top-10 er als volgt uit. 1Bouwondernemingen Jan De Nul (bouw-Hof- stade)850 werknemers 2. Amylum F.R. (gluco- se-Aalst 795 3. Bosteels-De Smeth (kousen-Erembodegem 739 4. Tupperware (plas- tiek-Aalst) 554 5. Gates Europe (rub- berriemen)rErembodegem 553 6. Kliniek O.L.Vrouw (gezondheidsdienst- Aalst 527 7. Filature en Filteries Reünies (spinnerij-Aalst 495 8. Generale Bankmaat- schappij (bank-Aalst 426 9. Gilbos (machines)- Herdersem 400 10. Ververij van het Den- derland (ververij-Gijze- gem 395 Volgen dan op enkele eenheden na: Martin Processing Intern, (tex- tiel)-Gijzegem) met 388, Brussel-Lambert (bank- Aalst) met 376 en Honda Motor (metaalverwer- king-Aalst) met 374 te- werkgestelden. Verliest u niet uit het oog dat de vergelijking ge beurde op basis van te werkstellingscijfers (dus niet op basis van omzet geboekte winst enz.) en niet meteen impliceert dat deze tien de ge zondste bedrijven zou den zijn, de beste toe- komstperspektieven zou den hebben of nog, dat ons ekonomisch leven op hun schouders zou rusten. Er weze tevens aan herinnerd dat deze lijst intussen reeds kan ver anderd zijn. Zo denken we aan Honda Motor die momenteel reeds onge veer vierhonderd arbei ders en bedienden telt (het cijfer is niet gekon- troleerd) en dus op de negende plaats zou in nemen. Een getrouwer beeld zou gegeven worden door re kening te houden met de gedeeltelijke werkloos heid (vb. in het geval van Amylum en de heffing van de isoglucose die sedertdien gebeurde). Er zou dan bievoorbeeld kunnen gewerkt worden met het aantal arbeids dagen per maand. René De Witte C Vorige zondag was Sint Maarten te gast bij Julie Juvet in de SevecootstraatDe kinderen van de BSP-leden, van de Bond Moyson. SVV en ABVV waren verzameld om van de goede man veel lekkers te krijgen. Bij de aanvang werd schepen De Wolf verwelkomd en volksvertegenwoordiger Van der Niepen aan de aanwezigen voorgesteld, (sj) gei 'rejG ANDERE AKTIES imenteel is de financiële zorg end-, vertelt Fons Schorreel. is eigenlijk normaal dat we ev^r zo'n realisatie een beroep Men doen op de vrijgevigheid de bevolking. We moeten zo v' j mogelijk l miljoen frank bij- rapen. Toch willen wc geen iere inzamelingen organise- Dc mensen moeten iets in de jr8 lts krijgen» ec7anus is één aktie in een hele die verspreid is over het r a d Van Aalst. Volgende vrij- 4 november, gaat er een groot door. met Will Tura, in de iete Hoeve te Sint-Lievens- ec f t is de eerste keer dat Schoon- on iagC 0p die manier een beroep °8 top de direkte omgeving). In '1U oup van december loopt er in ro -Lievens-Houtcm een post- n lenaktie en te Aalst gaat er een ,rcl atse kunsttentoonstelling door. voor het begin van volgend 'ëe zijn er akties in het vooruit- 111 c it. maar konkretc plannen bc- n nog niet. «We gaan door tot i miljoen samengebracht is- n kt het. dei EIN BEGONNEN boerderij Schoonderhage is oil initiatief van de vzw. «Be- ïfg' ermkomitee voor het gchandi- •dei tc kindBij de start in 1968 men instaan voor de finan- fljring van didaktisch materiaal r de leerlingen van het B.T.O. te Aalst. De huidige geving, die voorziet in gratis lerwijs voor gehandikaptc kin- macn op het niveau van bijzonder HBerwijs. was toen nog niet van krhtOm in een pedagogisch gepaste opleiding te voorzien, d het initiatief overgelaten aan ;ele kindvriendelijke indivi- Ze namen het op zich om rlijks zo wat 300.(KM) frank bij- te brengen om pedagogische iviieiten tc realiseren, die bui- het strikt schoolse kader val- bv. schoolreizen. Nu dit ob lie! een wettelijke verworven- zag de vzw. hierin.de mte om op een ander terrein te iken. K ANTIEKAMPEN :n hoefde niet lang tc zoeken om Icre projekten te vinden. De antieperiodes, die soms erg r zijn voor de ouders en de ren. omdat de ontspan- Bmogclijkheden voor ge- Idikapten gewoonweg mirii- 11 of onbestaande zijn wer- I aangepakt vanaf 1972. Elk r organiseert de groep een 14- Igs kamp in de buurt van Leo- WAT NA 21 JAAR? De wetgeving voorziet in een schoolse begeleiding van gehan dikapten tot 21 jaar. Wat dan? De meeste leerlingen vinden wel een uitweg: sommigen kunnen een stiel uitoefenen of zich zelfs aan passen aan het normale bedrijfsle ven; anderen zijn genoodzaakt in een beschuttende werkplaats te werken. Toch vallen enkelen bui ten de kansen van deze voorzie ningen. Juist de jongeren met de zwaarste handikap kunnen de ei sen van een beschutte werkplaats niet aan. Door hun mentale institu tie zijn ze voor onze samenleving niet produktief. Momenteel gaan ze ofwel terug naar hun ouders die nog niet genoeg hebben aan de morele klap een gehandikapt kind te hebben» maar nu nog dag-in-dag uit ermee moeten ge- kontronteerd worden en instaan voor de meest primaire zorgen ofwel kunnen ze niet naar hun ou ders terug en worden ze opgeno men in psychiatrische instellin gen. «Een onhoudbare situatie-, zegt Fons Schorreel. Omwille van die ervaringen is het projekt Schoonderhage gerijpt. IN TWEE FASEN Het is inderdaad een honderdste luk dat de vzw die boerderij kon onschatbare waarde: rondom is er nog ongeschonden natuur, licht heuvelachtig. Laten we hopen dat die sfeer er kan blijven, want grondspekulanten hebben die streek ook op 't oog. Schoonder hage is een gesloten erfkompleks: een typische struktuur van vele boerderijen in onze gewesten. Zowel de gebouwen als de omge ving beantwoordt helemaal aan de verwachtingen die de v.z.w. zich stelde. In een eerste fase wordt nu ge werkt aan de opbouw van een leef ruimte. Men hoopt dat er begin volgend jaar reeds plaats zal zijn voor het dagverblijf van enkele volwassen gehandikapten. Hiermee wordt bedoeld dat men er 's morgens aankomt en 's avonds terug naar huis kan. Zodoende zal men reeds de meest dwingende nood kunnen ondervangen. Een twintigtal mensen zullen er terecht kunnen. Een tweede fase bevat de uitbouw van een volwaardig gezinsvervan gend tehuis. Weliswaar een pro jekt van lange adem: men voorziet dat het 4 tot 5 jaar zal duren, voor aleer het hele programma kan ge realiseerd worden. Konkreet wil men er een «selfsupporting boer derij» uitbouwen, maar met dien verstande dat de bewoners niet tot presteren aangezet worden, het komt er vooral op aan hun kreativi- teit te richten. GEEN PLAATS IN MAATSCHAPPIJ De werkgroep wil niet zo maar -iets» doen «voor» gehandikap ten. Voor alles wilde men voorbe reid zijn op een degelijke werking. Men gaat ervan uit dat onze sa menleving gebaseerd is op kapita listische principes, die ervan een produktiemaatschappij gemaakt heeft. Er moet zo veel mogelijk P 1 gepresteerd worden. Vandaar dat er slechts een beperkte groep zijn plaats heeft, n.l. zij die het ritme kunnen volgen, die kunnen wer ken. Dat vraagt van de arbeiders dat ze bepaalde kapaciteiten bezit ten om navenant te kunnen preste ren. Deze vaardigheden zijn zowel van intellektuele als manuele aard. Vandaar dat de gehandikapte per sé gaan plaats heeft in deze produktiemaatschappij ANDERE WAARDEN De werkgroep stelt vast dat de ge handikapten kapaciteiten in zich dragen, die in onze samenleving te weinig aan bod komen: nl. diep menselijkheid, kreativiteit en spontaneïteit. Daarom wil het be- schermkomitee een leefeenheid opbouwen waar deze waarden wel kunnen beleefd worden en de kans tot ontplooing krijgen. Het zijn immers waarden die de natuur zelf heeft meegegeven. Zij noemen het «passieve integratie»: de mensen betrekken in het dagdagelijkse le ven, zoals de natuur het aanbiedt. Het voorzien in de eigen behoeften door zelf groenten te planten, ae spontane boerenaktiviteit mee te maken, het zelf eten klaar maken, door dieren te kweken en brood te bakken, enz. zijn middelen om bovengenoemde waarden te bele ven. Naast de boerderij heeft de v.z.w. nog een stuk grond bijge- kocht (ongeveer 1,3 ha) om er een gemeenschappelijke tuin te ma ken. En na verloop van tijd zullen ook de stallen opgeknapt worden om er dieren in te kweken. Juist voor de realisatie van dat objetief is de ligging van Schoonderhage bijzonder geschikt. EIGEN GEMEENSCHAP Opvallend bij ons gesprek was dat men een grote nadruk legde op de «passieve integratie». Men wil zich helemaal niet afsluiten van de buitenwereld, maar men verwacht dat buitenstaanders de eigen leef wereld" Van de gehandikapten respekteren. De werkgroep ziet geen heil in een kennismaking van de gehandikapte met het drukke, technologische leven van de stad (bv. bezoeken aan supermarkten. self-service enz.). «Hij zal er toch nooit zelfstandig mee werken». «Het is onze bedoeling een auto nome wereld te scheppen, ver bonden met de eenvoudige natuur. Daarbij zullen we zo veel mogelijk kontakten leggen met de onmid dellijke omgeving en onze deuren staan elke dag open voor eender welke bezoeker, die samen met de bewoners wil meewerken.» «Het is dus ook een kwestie dat buiten staanders de leefwereld van de ge handikapten meemaken en begrij pen, in plaats dat de gehandikapte zich aan onze techniek moet aan passen». KONKRETE VOORBEREIDING De werkgroep Schoonderhage is reeds maanden bezig met de uit werking van deze plannen. Mo menteel zijn er reeds vier voltijdse opvoeders gevonden, die onmid dellijk in dienst treden als Schoonderhage start. Bovendien zijn er een 10-tal vrijwilligers, die geregeld willen meehelpen. Zij helpen allemaal mee om het pro jekt administratief en organisato risch op punt te zetten. Daarnaast kan men een beroep doen op een aantal specialisten op medisch, sociaal en psychologisch gebied. Men hoopt tenslotte dat de bouw werken zo vlug mogelijk voltooid geraken straks wordt een on derneming ingeschakeld omdat de taak van de vrijwilligers nagenoeg afgelopen is want dan pas kan men reëel aan de slag. We hopen het projekt te kunnen volgen want we vermoeden dat Schoonderhage een belangrijke bijdrage zal leve ren in de evolutie van de gehandi kaptenzorg. Zeker is het een nieuwe en «andere» realisatie in onze omgeving. Daarmee bedoe len we geenszins dat de boerderij een waagstuk wordt, integendeel. De werkgroep heeft zijn plannen getoetst aan gelijkaardige instel lingen in het buitenland, hetgeen ons minstens de garantie biedt dat men niet in het ijle tewerk gaat, maar gefundeerd en overwogen. De lange voorbereiding is er ook een bewijs voor. W.H. Erpe-Mere neemt opnieuw deel aan de aktie 11.11.11. Op zater dag 12 november heeft er een huis-aan-huis-aktie plaats, waaraan vrijwel alle kulturele verenigingen en jongerengroe- peringen zullen deelnemen. Feitelijk is het reeds allemaal begonnen: de informatie over ontwikkelingsproblematiek wordt op ruime schaal verspreid. Straks verschijnt nog een brochure over het projekt in Tanzania. De deelname van Erpe-Mere aan de 11.11.11.-aktie 1977 is voor velen erg plots gekomen. Het initiatief komt van enkele jongeren die mekaar vonden dank zij hun interesse voor ontwikkelingssamenwerking. Zij hadden de vorige jaren een kritisch standpunt ingenomen tegenover de aktie van het Na tionaal Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking (NCOS). Van hieruit steunde men aan vankelijk politiekgebondenpro- jekten ofwel bleef de keuze van de projekten ongefun- geerd. Bovendien geraakte het N.C.O.S. voor een paar jaar in diskrediet omwille van frau- deuse handelingen door voor aanstaanden. SANERING Enkele maanden geleden ver scheen het basisdossier werKioosneid en Derde We reld». Verrast door de solidaire stellingnamen, die het Centrum daarin voorstelt, heeft de stuurgroep de koppen bij elkaar gestoken. Men ondervond bo vendien uit gesprekken dat het N.C.O.S. aan een herpak bezig is: de kaders zijn gesaneerd en de projekten worden met de meeste aandacht onderzocht. Principe is dat de geldinzame ling ten goede komst van de minstbedeelden en dat de pro jekten tegemoet komen aan de fundamentele basisbehoeften van de bevolking. Mammoetpro- jekten zijn uit de boze. NIET-POLITIEK GEBONDEN Een bijzonder aangenaam as- pekt van de 11.11.11.-aktie komt uit van een vernieuwde houding van de regering. Sinds 'n paar jaar subsidieert de Bel gische regering de projekten van de karitatieve organisaties, zoals 11.11.11., Broederlijk De len. e.a. Hoe meer geld er af vloeit naar deze organisaties, hoe minder er overblijft voor de financiering van politiek ge bonden projekten. De Belgi sche regering heeft in het ver leden weinig blijk gegeven van verantwoorde keuzen. Van daar TANZANIA De stuurgroep van Erpe-Mere stelde een projekt in Tanzania voor. Een vrij lijvig dossier ver antwoordt deze keuze. «De re gering van JNyere kiest de op lossing van Selfreliance voor het ontwikkelingsprobleem in Tanzania». «Onder dit moeilijk te vertalen woord gaat een op vatting schuil, de best benaderd wordt door de uitdrukkingen: «autonoom, op eigen kracht, door eigen inzet», maar het dekt nog veel meer». Het projekt situeert zich op het platteland, waar gemeen schapsdorpen opgericht zijn. Men wil er de dorpsindustrie (vooral landbouwwerktuigen) en de fruitteelt stimuleren. Gezien de stuurgroep er op staat de bevolking van Erpe-Mere maximaal op de hoogte te stel len van het verloop van het pro jekt, werd hieraan in de bro chure veel aandacht besteed. De brochure kan gratis aange vraagd worden bij de verant woordelijken. 12 NOVEMBER Op zaterdag 12 november wordt er een tracfitionele geld inzameling gehouden over heel de fusiegemeente. Per deelgemeente zijn er verant woordelijken aangesteld. Tus sen 17 uur en 19 uur wordt er een sekretariaat opgericht op het gemeentehuis te Mere. Daar kan iedereen met de ver zamelde poen terecht, kan men zijn opmerkingen over de aktie kwijt. Op zondag 13 november organiseert jeugdhuis Dido bo vendien nog een solidariteits T.-dansant aanvang 19u30. VERANTWOORDELIJKEN Erpe: Gerda De Corte, Dorps straat 69 en Annemie Lemeire. Roosevetlaan 11 Mere: Pierre De Knibber, Groendal 48 (70.34.50) en Toon Minoodt, Kappellestraat 27 (77.42.89) Aaigem: Jan Vermassen, Opaaigem 25 (62.27.95) Erondegem -f Vlakkem Ot- tergem: William De Windt, Zandstraat 96, Erondegem (77.96.71) Burst: Maurits De Koker, Steenweg 24. Bambrugge: Patrick Ottoy, Steenweg 60, (62.20.64) Je kan ook altijd terecht in jeugdhuis Dido, Erpe (70.04.24) bij Staf Van Mede- gael en bij Marcel Verhoeven, Bossestraat 36. Willy Hostens Vervolg van blz.7. Er geldt voor de ge neesheren als het ware EEN RECHT OP CLIENTEEL dat geen kritiek op eikaars ge neeskunde duldt. Het is verbo den collega's te belasteren, erover kwaad te spreken of ge ruchten te verspreiden die na deel betrokkenen bij de beroeps uitoefening. Door het gebrek aan uitwisseling van diagnose of vangedachtenwisselingen ontbreekt elke correctie op na latigheid of gebreken inzake gezondheidszorgen. Kwali- teitsgeneeskunde ontbreekt volgens het Syndicaat van ge neesheren ingevolge de GROEPSGENEESKUNDE Maar het tegenwerken van die geneeskunde beoogt enkel 'n grotere geldelijke verdienste, b Er is slechts een geringe zeggenschap inzake de ge zondheidszorgen zoals inzake de werking van ziekenhuizen, en de privépraktijken van de geneesheren (denk aan de af spraken) Geen enkele partij behartigt de belangen van de patiëntEr is duidelijk een ge brek aan inspraak. Patiënten raden staan nog in hun kinder schoenen en wachten nog op een erkenning c. De farmaceutische industrie beoogt slehts de kostelijke promotie van de geneesmidde len. Er wordt thans meer geld aan reclame dan aan weten schappelijk onderzoek ge spendeerd. Winsten blijven slechts mogelijk dank zij nieuwe geneesmiddelen die steeds duurder uitvallen dan de oudere De nieuwere vormen nochtans slechts een verbete ring of menging van oudere Ongelukken ingevolge gebrek kige ervaring blijven niet uit20 jaar gebruiken van een ge neesmiddel zou slechts een degelijke ervaring opleveren, maar nu verdwijnen de ge- neesmddelen reeds na 5 jaar uit de handel... d. De arbeidsgeneeskunde die niet per prestatie betaald wordt, heeft af te rekenen met de werkgevers. Het ontslag van de arbeidsgeneesheren ligt vol ledig in handen van de pa troons... A. De betalingswijze zou die nen gewijzigd worden. Een vast bedrag als wedde ware wenselijk De financiële nood zaak van het opdrijven van het aantal prestaties zou wegval len en er zou meer tijd vrijko men voor kwaliteitsgenees- kunde of moeilijke gevallen. b. Groepsgeneeskunde is te verkiezen boven de individue le. Van de te verdelen erelonen zouden vaste salarissen kun nen betaald worden. c. De inspraak van de bevol king dient georganiseerd te worden. Patiëntenraden en ge zondheidscomités dienen te verrijzen als spontane organi saties. Van overheidswege zou er geen stimulans mogen aan gegeven worden. d. De farmaceutische industrie dient onder controle gehouden te worden en het winstbejag dient verbannen te worden. Er zou een totaal verbod van re clame moeten kernen dat zou de kostprijs reeds drukken! Voor nieuwe geneemiddelen zijn meer controles vereistDe nationalisatie kan als uiterste stap overwogen worden.

De Voorpost | 1977 | | pagina 7