KI I AAN DE EER! BALBOOGSCHUTTERS ST SERVATIUS LAUREATEN VAN DE ARBEID GELAUWERD STAP VOOR STAP EEN NOG BELANGRIJKERE DEKENIJ LIEDJES AAN DE TOOG Op 3 november deelde de burgemeester D'haeseleer in aan wezigheid van een afvaardiging van het stadsbestuur en de gemeenteraad, de diploma's uit aan de Laureaten en Cadetten van de Arbeid. Waren ook aanwezig. ue scne- penen Monsieur, Hooghuys, Bourlon, Demaght en Roels. en raadsleden Mw. Chris Lievens-Borms, De Pauw en Pyck. De trouwzaal was wel enigs zins te klein om deze plechtig heid te laten doorgaan. In de feestzaal werden evenwel de voorbereidingen getroffen voor de gemeenteraad. Niettemin was het een stemmige plech tigheid. De burgemeester benadrukte In z"ri toespraak de verdien sten van de gelauwerden. Het feit dat men laureaat van de ar beid wordt, zo zei de burge meester, slaat niet alleen op de jaren dienst, maar op nog veel meer: er moet aan zekere for maliteiten worden voldaan, en er wordt een onderzoek inge steld met het oog op de trouwe arbeid en de inzet van de kan didaat. De heer D'haeseleer raakte ook het probleem van de te werkstelling aan. Er is in deze eeuw reeds veel veranderd in de relatie werknemers werkgevers, zo zei hij. De ge- lauwerden hadden in hun geheel althans, want een enke ling heeft uiteraard minder in vloed op de welvaart toch hun stempel gedrukt op de inter nationale faam van ons volk werkkrachtig te zijn, en kwali teitswerk af te leveren. Maar ondanks dit feit kende men se dert de jaren dertig geen krisis meer als nu. De burgemeester was dan ook de mening toege daan dat de «laureaten van deze hoge onderscheiding zich zouden blijven inspannen tot 't algemeen welzijn». Opmerkelijk was wel dat er zich veel brood- en banketbakkers onder de gelauwerden bevon den, evenals mensen uit het bouwbedrijf Wilfried Lissens Gouden Eereteken: Jan Bogaert, Aalst, Jozef Ne- rincks, Aalst, Van Den Steen Gaston, Erembodegem-Aalst, Petrus Van Landuyt, Aalst, Kamiel Verdoodt, Aalst, Gas ton Ysebaert, Aalst Zilveren Eereteken Constant Aerts, Aalst, Jan Ba- eyens, Aalst, Hof stade-Aalst, Willy De Bruyne,Paul De Waen, Aalst; Joseph Fruithof, Hofstade-Aalst; Jozef Putte- man, Herdersem-Aalst. De heer Putteman is intussen over leden. De burgemeester ves tigde hier ontroerd de nadruk op, toen mevrouw postuum de onderscheiding in ontvangst kwam nemen. Gustaaf Van Gert, Erembodegem-Aalst. Bronzen Ereteken Gaston De Pero, Hofstade- Aalst, Etienne Hooghe, Erembodegem-Aalst, Lucien Petit, Aalst; Petrus Schellaert, Aalst; Louis Van den Bossche, Hofstade-Aalst, Gaston Van den Eynde, Aalst, Servaas Van de Voorde, Erembodegem- Aalst; Karei Van Assche, Aalst; Leopold Verhofstadt, Aalst; Jozef Witzoreck, Aalst. Cadet van de Arbeid Gulden ster: Karei De Brouwer Aalst. Cadet van de Arbeid Brozen ster Marcel Auwelaert, Baardegem- Aalst. ERETEKENS Frans Nuel, Aalst; Leon Van Den Broeck, Aalst; Camille Buys, Hofstade-Aalst. WAT IS HET VERSCHIL Laureaat van de Arbeid: worden die personen die in hun loopbaan blijk geven van merkwaardige beroepskwalitei ten: bronzen ereteken: minstens 15 jaar vakpraktijk slagen in een proet zilveren ereteken reeds 5 jaar houder zijn van een bronzen ereteken slagen in nieuwe proeven gouden ereteken houder zijn van een bronzen of zilveren ereteken de sociale actie op beroepsvlak moet voorbeeldig zijn. CADET VAN DE ARBEID: worden dte personen die in de uitvoering van hun taak opvallen door moed, verantwoorde lijkheidszin, vakkunde en streven naar vervolmaking. Algemene voorwaarde: 3 jaar vakpraktijk en minder dan 30 jaar zijn. gulden ster: voorbehouden aan kandidaten met diploma van hoger technisch onderwijs. bronzen ster: voorbehouden aan kandidaten die een di- plr ma van lager middelbaar onderwijs of een gelijkgesteld diploma bezitten. Ook voor niet-gediplomeerden die uit zonderlijke inspanningen geleverd hebben tot beroepsver- volmaking. 8 - 10-11-1977 - De Voorpost De Koninklijke Balboogmaatschappij «St.-Servatius» met als lokaal café «Bristol» op de Grote Markt, werd verleden zaterdag ten stadhuize ontvangen door schepen Monsieur, De Neve, Houthuys, Bourlon en De Maght. Ook raadslid André Dooms, Prins-Karnaval Edy en bloemenfee Magda hadden eraan gehouden Pierre Boulonne, kampioen van België 1977, Jozef De Naeyer, kampioen van Aalst 1977 en Willy Vinck, Kallekoning. Koning en «Koning der Koningen» te helpen huldigen voor hun uitzonderlijke prestaties. De balboogmaatschappij St.-Servatius, een der drie nog bestaande dergelijke verenigingen te Aalst, werd gezicht reeds op 14 augustus 1840 en is dus reeds 137 jaar oud. Stichters waren de heren Vlieberg, Boone, Maurus, Michiels, Van Cauwenbergh, Breckpot, Van den Storm, Van Limbergen en De Meester. Het huidig bestuur bestaat uit voorzitter Alfons Veillefon, sekre- taris Edward Schockaert, pen ningmeester Kamiel Rabier en be stuursleden Marcel Schepens (on dervoorzitter), Lode Petit, Hen drik De Neve, Karei Vieillefont, Remi De Boeck en als Koning Willy Vinck. Bij jaarstichting in de «Gouden Ster» in 1840 was C. Vlieberg voorzitter en J. Fr. De Meester sekretaris. Reeds toen bestonden er grote wedstrijden voor balboogschutters en St.-Servatius nam daaraan dan ook deel, samen met ploegen als «Nemrod» uit Gent, «Bonne Es- pérance» uit Antwerpen, «Les vrais amis» uit Drogenbos, «le grand serment», «la Tyrolienne» en «Guillaume Teil» uit Brussel, «la parfaite Union» en «L'al- liance» uit Elsene, «Sint-Joris» uit Oostende, «Willem Teil» uit Leu ven, en Tienen en de Aalsterse zustermaatschappijen «De Ware Vrienden» en «De Klauwaerts». Buiten schietingen en prijskampen nam de maatschappij ook deel aan liefdadigheidswerken o.a. ten voordele van de slachtoffers der grauwvuurontploffingen te Dour in 1865 en te Anderlues in 1892. Toen in 1865 hun lokaal. «De Gouden Ster» verkocht werd. ver huisde de maatschappij naar «Tri- voli» op de Dendermondsesteen- weg. Vóór de eerste wereldoorlog wa ren dan nog achtereenvolgens voorzitters en bezielers van de klub de heren J. Bode tot 1891, Ch. Van Driessche tot 1909 en Al fons De Rijck. Wereldoorlog ging niet ongemerkt in de vereniging voorbij: het lo kaal werd geplunderd, 15 bogen en talloze medailles verdwenen. In 1919 neemt een vernieuwd be stuur met voorzitter Emiel Boel, ondervoorzitter Alfons Gheys, se kretaris Jan Waegeman en pen ningmeester Jozef Chevalier de aktie terug op. In 1926 verhuisde de maatschappij weer, deze keer naar de hovingen van de heer Van Stijvendael op de Grote Markt. Onder het prezidentschap van Gaston Camu werd gedurende we reldoorlog II terug het lokaal ge plunderd en verdwenen vele tro feeën en vele archiefstukken. Verhuisd werd nu naar de hovin gen van «Alost-Sport» met voor zitter Robert Van den Broeck en in 1970 komt de vereniging met aan het hoofd Benoni De Wilde naar de hovingen van Willy Vinck, Bristol, Grote Markt. De huidige voorzitter, Alfons Veillefon, wist aan de vereniging een nieuwe bloei te bezorgen zo dat deze maatschappij wellicht de grootste van het land is in haar discipline. In" haar archief is nog te zien het «eerste reglementenboek» door alle leden genaamtekend. In zijn toespraak wees eerste sche pen Eddie Monsieur er o.a. op dat waar deze sport vroeger alleen door meer gegoeden kon worden beoefend ook hier een demokrati- zeringsproces is ingetreden wat aan de vereniging een nieuwe di mensie verleent, de sociale waar bij ook de menselijke geaardheid van de «kleine man» aan bod kan De Koolstraat is een rare straat, niet bepaald een winkelsliert bij uitstek zoals het stadscentrum er een paar heeft, maar een Aalsterse straat. In hart en ziel. «Als wij braderij houden kunnen we ook de mensen amuseren», zullen de winkeliers U zeggen en inderdaad, al is die nog niet honderd procent op punt gesteld, de zomerkarnaval van de Kool straat is nu al een attraktie geworden die velen haar zullen benijden. Dat dit resultaat niet zomaar van het leien dakje is gevallen is nogal logisch, maar er wordt gewerkt in de Koolstraat. Nietwaar voorzit ter Hubert? Hubert De Meyer en vrouw Greta De Brand hebben een kruide nierswinkel zo halverwege' de Koolstraat. Het is geen luilekker land tussen de verse kroppen sla en het pakje margarine maar de zaken vlotten. Het zijn lange dagen daar, niet in het minst ook als je Anita (15) jaar) en Peter 10 jaar) onder de vleugels hebt. We schrijven eind oktober, laat op de avond (21 uur) want het past hen dan beter, wanneer we vrouwe De Meyer nog even aan het dwei len zien. «Hij wacht in de woon kamer» zegt ze. Hubert De Meyer en ex-prins An- toine, respektievelijk voorzitter en sekretaris-penningmeester van het dekenijbestuur van de Koolstraat, zitten er midden de paparassen. Overdag werken en 's avonds dat er nog bij, zeggen we. Je moet maar goesting hebben, hé? Nou ja, er zijn er altijd die voor de kar gaan staan maar Hubert spreekt daar zelfs niet over. METEEN ONDER-VOORZITTER Ais je hem vraagt wanneer ie ge boren is. haalt hij zijn identiteits kaart boven. «27 september 1939, ik pij's daar nooit op». Hubert De Meyer is geboren in Oordegem en heeft, zo vertelt hij ons, een beetje overal in België gezeten. «Van Oordegem gingen we naar Oosterzele, later terug naar Oordegem, weg naar Vlier- zele, ik zat het juvenaat van Pé- ruwe bij de Franse grens maar toen ik mij niet nicer geroepen voelde ging ik weer naar Vlierzele, liep school in het ateneum te Aalst, ging dan zes jaar bij 't leger, on dertussen zijn we in '61 getrouwd, ik heb in Borgerhout gewerkt als mechanieker en van '63 tot '65 als betonbewerker. Dan zijn we naar Aalst gekomen. We hadden een advertentie gelezen waarin we la zen dat er een winkel over te ne men was. Greta heeft dan heel het telefoonboek doorgenomen om aan de hand van het nummer het adres te vinden. Veertien dagen later gingen we open». Hij moet zich rap aan de sfeer heb ben aangepast («Ge moet u laten meeslepen, ge kunt hier niet an ders», vertelt Hubert) of minstens rap in de kringen van de dekenij zijn aanvaard, want bijna meteen zat hij in het bestuur. DE VERRIJZENIS VAN DE KOOLSTRAAT Maar de sfeer van in het begin der vijftiger jaren was er niet meer, de Koolstraat was doodgebloed. In 1965 waren er alleen nog de hui dige deken Achiel Bruyninckx (in '79 is hij vijftig jaar bestuurslid) en wijlen Marcel Bombceck en toen deze laatste er in '71 de brui wou aan geven en zijn ontslagbrief schrijven leek alles onherroepelijk verloren te zullen gaan. Maar de handelaars dringen aan en een nieuw^ bestuur werd opgericht: Marcel was voorzitter, Achiel. Paul Kinno, Roger Galle, Roland Van de Brempt. Maurice Van Hauli en Hubert als onder voorzitter. Hubert De Meyer: «Niemand Hubert De Meyer over de Koolstraat (EL) heeft toen geloofd in de herop standing van de braderij bvb. maar in het kielzog van Marcel was veel mogelijk. Er zijn natuurlijk eigen karaktertrekken aan onze straat die die heropstanding in de hand werkten. Weet u, iedereen kent hier iedereen. Er zijn op één uit zondering na, geen geranten in onze straat en... de mensen hier vieren graag kermis. Dat zit er in van vroeger.» e k rugg chilc en d< litiat 3nge 99.01 inslc nger riekt eerd eger e vo Delac end. ensl riek DUW oper JKE et kt kenl DUWI laats roec je aige en I ad. I et li, verb unnt iespc e on rafnr goed had georganizeerd het'env we hem gevraagd waamcir nt voorzitter te worden. Marcc lees Uien gestorven en Hubert heeft a maar de organisatie van onze mis ook gedaan. Zeer goed i teldt zodat het voor ons geen enkel bieem was om hem als nie voorzitter te kiezen.» Hul p <jg IK ZAL MUN BEST DOEN De grauwste dag in die nieuwe ge schiedenis van de koolstraat was natuurlijk 12 juli 1977. Het einde had zich wellicht al een poosje aangekondigd maar het nieuws dat voorzitter Marcel de ogen had ge sloten was een steek door het hart van zovelen. Antoine: «Marcel was al een tijd zwaar ziek en wij hadden iemand nodig om het schip te kommande ren, om aan het hoofd te staan van ons bestuur. En omdat Hubert ons bal en andere zaken zo formidabel Jamaar, dat ben ik niet alleen t die organisatie., dat zijn wijD| lemaal samen.» Antoine: «Ja, de laatste maar J van Marcels leven is ons be hecht geweest als nooit voorhi omdat iedereen besefte wie we het verliezen waren.» HUBERT BIJ DE CHE\ LIERS AANWEZIG ZIJN Op 7 januari zal Hubert De Mc voor het eerste samen met de 1 valiers op het podium staan, nieuw lid. «Tja. zegt ie, als je voorzitter bij de Chevaliers wordt je overal gezien. Je n C aan aanwezigheidspolitiek doe aar i Wat voor politiek in het algemc 6m l vragen we. Hubert: «We zullen nooit verge 8de< oste al c: uisj een prak aria che gt ir ollei oor aar em i terec wat Fons Singclijn zaliger Vorige zaterdag lieten de ex-prinsen-karnaval een oud stukje Aalst herleven in hun prinsenbar aan de Geraardsbergsestraat. Naar een idee van Jean-Paul werd op die avond een 'café-chantant' gehouden. Terzelfdertijd en tussendoor mochten guitigen hun beste moppen komen tappen. Ieder kreeg er tussen 20 en 24 u. de kans om de twee beste moppen te vertellen, en werd met een prijs bedacht. De biljart stond vol, naar ieders wens. CAFE-CHANTANT De ex-prinsen brachten gedurende deze muzikale avond hun oude verkiezingssuksessen nogmaals naar voor, evenals toppers van den oiljstersen ovend. Tussendoor werden er ook nog andere prima donna's en charmezangers ontdekt die een zeer uitgebreid reperto rium ten beste gaven. Naast liedjes uit grootmoeders tijd werd ook een groot stuk van het Corum Alostum Imperiale ten gehore gebracht. Nicole Schellinck vertolkte o.a. Mistengette en Sluis terwijl Frans Wauters het had over het onlangs gepromoveerde «derp van derre- monne» en op de internationale toer ging met de 'Moesj-kaka' (Dit Franse woord is in het Nederlands te vertalen als: 'De strontvlieg') en te eindigen met het liedje van de karnavalist die op aswoensdag te rugblikt op de drie voorbije dolle dagen. De aanwezigen hadden geen trek ken nodig maar zongen uit volle borst mee. Voorbijgangers wer den gelokt door de zoetgevooisde stemmen en probeerden door de bedauwde ruiten een blik naar binnen te werpen. Aangezien dit moeilijk §ing kwamen heel wat nieuwgierigen binnen om er ten slotte te blijven plakken...tot groot genoegen overigens van de prinsen die alsmaar tapten. SUKSESRIJKE MOPPEN Bij de moppentappers en -tapsters was het Nicole Schellink die met de eerste prijs ging lopen. Origi neel en aktucel waren die moppen wel. Voor wie ze gemist heeft wil len wij ze wel graag eens neerpen nen. MOP 't Was de dag dat ze met het feestkomitee gingen eten bui ten onze stad. Aangezien het «voor niet» was, was de opkomst zo groot dat men moeite had om iedereen in dat busken van Schel linck te krijgen. Ze zaten er dan ook waarlijk in opeengepakt. En fin. ze kregen ze er toch allemaal in. Den bus zet zich in beweging en weg zijn ze naar dat smakelijk pleksken buiten onze stadAan het Rond Punt (Haring) gekomen vra gen zij daar aan een dienstdoend agent toch nog eens de weg om zeker te zijn dat ze zich niet zullen misrijden en aldus dat verrukkelijk hapje en die verrukkelijke wijn te missen. Zo'n kwartiertje later komt daar op het rond punt ex-burgemeester Marcel De Bisschop aan. Puffend en blazend, bezweet van kop tot teen vraagt hij aan dezelfde agent of dat deze geen bus gezien neett met zotten. Ja. zegt den agent, zo'n kwartiertje geleden, en half uit medelijden, half uit nieuwsgie righeid vraagt hij aan de puffende en blazende Narcel: «Zijde goi dor missching uitgevallen?» De café-chantant in de prinsenbar werd een sukses dat uitliep tot in de vroege uurtjes, langer dan voorzien natuurlijk, zodat rond twaalf uur de geluidsinstallatie diende afgezet te worden omdat er een klacht was binnengelopen bij de politie. Er werd groen gela chen. eens aan Marcel heeft gezegd: [tertet ficiat jong. stap voor stap vel Hit doen en je zult het ver schopp Da's juist. We mogen niet te lopen, we hebben niet veel gt onze leden betalen maar 1.00 a9 lidgeld, maar we kunnen de m sen bezig houden. We zul trachten het nog beter te doen ^x' vrneper. Wal voor vernieuw toed ;iptai TOfst, vroeger. Wat voor vernieuw gen? Wel, de vrijdag zullen trachten nog aantrekkelijker maken, misschien met een zenworp, maar zeker met een fare, en zondag blijft zoals allie' 3n, "Jperb V Mieu ijke maar op maandag komt er wi eou schijnlijk een wielrennerskot En dan gaan we proberen m interesse te wekken voor of9 verkiezing voil janet. En vooi 50*" karnavalstoet bereiden we mikro-reportage voor. En dan i natuurlijk ons bal. Daar hangt jaar veel van af. je moet ergens centen halen, hé? (nvdr 8 april in zaal VTI-). Antoine daarop: «Zeg. lezen ze Voorpost in het stadshuis?- Ondertekende om te lachtei «Veel te goed». «Wil je dan schrijven dat ze bedankt zijn voor de hulp dit en dat we hopen dat ze ons in toekomst niet zullen vergeten- Waarop wij het notaboekje wee de binnenzak steken en afsch nemen. Sukses mensen! RENE DE WITT De laureaten van de arbeid. sj) komen. Voorzitter Veillefon mocht dan ook als herinnering aan deze plechtigheid voor de vereniging een mooi tinnen bord als geschenk van de stad in ontvangst nemen en de drie kampioenen worden met een trofee bedacht. Alfons Veillefon was echter evenmin met lege handen geko men en overhandigde de bewinds lieden een mooi bewerkte koperen plaat, ruim vier kologram zwaar, en eigenhandig door de klubleden vervaardigd. Er zijn van deze plaat slechts twee exemplaren: één voor het lokaal zelf en het tweede dat werd overhandigd voor het stads- muzeum. Persoonlijk kregen de schepenen dan een fraaie miniatuur-kruisboog, eveneens van eigen makelij. L.H. Huldiging van balboogschutters St.-Servatius op hel stadhuis te Aalst, (el) Hubert De Meyer van de Koolstraat:

De Voorpost | 1977 | | pagina 8