ZWAAR VERKEER EINDELIJK UIT STADSCENTRUM DIDO DE SINT GAF DE PIJP AAN MAARTEN KREATIEF IN EN DANK ZIJ ■H ll.ll.ll.TOCH NIET WAT MEN VERWACHT HAD 6 - 18-11-1977 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 den aanbesteed op 24 sep tember 1970, aangevat op 2 november 1971 en beëindigd in 1974. De tweede faze omvatte de rest van bovengenoemd sluitstuk met o.a. de overbrugging van de Dender. De aanbesteding voor dit vak had plaats op 13 september 1973. De openstel ling gebeurde op 10 juni jl. De derde faze tenslotte om vatte de noordelijke toegang tot de viadukt met inbegrip van de Kabinetchef Gills lichtte de totstandkoming van de Ring toe (SJ) In dit viadukt van 862 m lengte zit de eerste vaste brug over de Dender besloten. Bovendien wordt eveneens het spoorweg- domein overbrugd en krijgt het verkeer via deze ringlaan rechtstreekse aansluiting met de autoweg E5-Brussel- Oostende. Het is met de realisatie van deze noordelijke toegang dat de ring zijn volledige funktie en waarde krijgt in de omleiding van het doorgaand verkeer rond de stad, die hierdoor een aangenamer leefklimaat krijgt. HISTORISCH OVERZICHT Tot voor 1930 vertoonde het rijkswegennet in Aalst het klas siek middeleeuws patroon: elke belangrijke verkeersweg vertrok vanaf het centrum of de Markt. Dooor de enorme ver keerstoename, vooral na de tweede wereldoorlog, kon dit bestaand wegennet minder en minder 't groeiend wagenpark verwerken. De toenemende verkeersdrukte lag derhalve aan de basis van het modern stadswegennet: een ringlaan rond de stad van waaruit ener zijds elke belangrijke verbin ding rond de stad van waaruit enerzijds elke belangrijke ver binding met het hinterland ver trekt en anderzijds de stads kern op 'n zo doelmatig moge lijke manier kon bereikt wor den. Voor Aalst kreeg het idee van een ringlaan pas definitief vorm door het traceren van het noordelijk deel,vanaf de Bou- dewijnlaan (richting Gent) tot de H. Hartlaan-Leopoldlaan en Albrechtlaan (richting Brussel). Deze vakken zijn reeds ver scheidene jaren voor het ver keer opengesteld. Een zuidelijke halve ring be stond reeds vroeger door het verleggen van rijksweg 10 Brussel-Gent-Oostende, ra kend aan de stadskom, langs de Parklaan, de L. De Bethune- laan en de Kapucienenlaan. Het is echter gebleken dat de kapaciteit van het zuidelijk deel van de ring in zijn huidige vorm ontoereikend is. Daarom werd een nieuw zuidelijk vak voor zien vanaf de Albrechtlaan (RWLO) tot het E5-kompleks. Dit tracé werd principieel aan vaard. De detailmeting en de juiste tracering moeten echter nog gebeuren. Terwijl het zuidelijk deel on middellijk berijdbaar was over zijn volle lengte, kon niet het zelfde gezegd worden van het noordelijk deel: hier ontbrak immers een zeer belangrijk sluitstuk tussen de Boudewijn- laan en de H. Hartlaan. In dit vak moest het spoorwegdo mein, de Dendermondse steenweg en de Dender over brugd worden. De bouw van een viadukt met 4 rijstroken werd vooropgesteld en uitge werkt. Omwille van de financie ring werd het uitvoeringspro gramma onderverdeeld in fa zen. De eerste faze bestond uit de bouw van een viadukt vanaf de Boudewijnlaan, over het spoorwegdomein en de Den dermondse steenweg met in begrip van de zuidelijke toe gangsweg. Deze werken wer- aanzet van de ontworpen recht trekkingen van de rijksweg nr. 60 in noordelijke richting (Den- dermonde en E3 te Sint- Ni klaas). Door de ingebruikstelling van deze laatste faze wordt het via dukt toegankelijk voor alle rich tingen zonder dwarsend ver keer. DANKWOORDEN Nadat kabinetschef Gills er had op gewezen dat bij de bouw van dit viadukt niet alleen aan de automobilisten werd ge dacht, maar ook aan de voet gangers en fietsers, voor hen werden immers twee trappen gebouwd waardoor zij via het viadukt over de Dender kunnen geraken, had hij enkel nog woorden van dank over voor al len die hadden meegewerkt aan de realisatie van dit be langrijke projekt. En dat zijn de talrijke ambtenaren, anonie- men, die met hun kennis en inzet de uitvoering hebben mogelijk gemaakt, speciaal werd een woord van dank gericht tot de heer Hoofdinspekteur- direkteur Casteels en de heer e.a. Ingenieur-Hoofd van Dienst Van Damme van het Bestuur der wegen te Gent, die de leiding hadden over dit pro jekt. Verder werden ook niet vergeten de aannemers en hun personeel die ook met een op rechte dank en gelukwensen werdén bedacht. Alvorens kabinetschef Gills, die zijn in het parlement aanwezige minister Mathot verving, ver trok naar Deinze om daar eveneenseen weg ópen te stel len werd er door het stadsbes tuur aan alle aanwezigen nog een drink aangeboden. S.J. Ook aan de voetgangers werd gedacht, via twee trappen kunnen zij de Dender oversteken. (SJ) tijdsgeest die toch wel kreativiteit schijnt te herwaarderen. Om deze technieken voor te stel len deed men een beroep op oud leden, leden, en bekenden. Adres- OP 25STE ST. MAARTENSJAARMARKT Maandagavond had men op het jeugdsecretariaat al 176.000 geteld, het bedrag dat tijdens de driedaagse aktie voor 11.11 opgehaald. Er moesten toen evenwel nog bedragen binnenkc 9e zodat een definitief cijfer nog niet kon worden medegedeeld. GUIDO MOENS:de kleine enti teiten haalden de beste resulta ten Gijzegem, Herdersem, St. Job, Immerzeel... In Hofstade en Nieuwerkerken had men niet de geschikte mensen gevonden die bereid waren mee te werken. Voor Aalst was gemiddeld 1 frank per inwoner niet zo een erg goed resultaat. CIJFERS (maandagavond) St. Jozef: 31.989 fr; Erembode- - gem-Centrum: 24.587fr.; Immerzeel: 17.683 fr; Gijzegem: avi 17. 120 fr. Herdersem: 14. fr, Erembodegem-1 ^P* den: 14.368 ft. St. Job: 14. Mijlbeek: 14. 167 fr, H. 13.905 fr. St. Martinus: 10.460 (nog totaal). St.Anna: 3.2% fr geen totaal): Ook van Falluintjesgemeenten Moe mer Baardegem en Meldert had lrdt nog geen cijfers. Hppelijk ha wdi' men toch nog de 200.00 ^n: voor de stad. Wat dan nog n overdreven is W.L. rxJei Kabinetschef Gills kreeg het genoegen de Aalsterse Ring te ontsluiten (SJ) jaarmarkt te betrekken, wat door Georges Steleman werd goedgekeurd. Daar heeft de jaarmarkt de naam «St. Maar- tensjaarmarkt» gekregen (an ders was het «Remykes-jaar- markt» geweest (Remy Van Den Broeck). Te vermelden is ook dat Oud-Burgemeester Blancquaert de stichter is geweest (in 1937) van de Marktkommissie. 1958: uitbreiding onder de heren Ringoir en Frits Van Mol, marktleider. In dit jaar begint Leon Van Parijs met het gratis uitdelen van ballons, bananen en appelsienen op de jaarmarkt. 1960: inhuldiging van de nieuwe watertoren. 1962: wordt deze verlicht en Dat deed hij op 11 november op de Sint-Maartensjaarmarkt In de omgeving van de Watertoren en Houtmarkt. Niettegenstaande de dreiende regenbuien barstte dit deel van de stad van het volk. In die massa mensen was er geen vooruitkomen aan. Ook voor de Sint niet. Op die jaarmarkt deed hij immers zijn laatste wandeling alvorens- na een afscheidsrecep tie in de kantoren van de Waterdienst - terug voor een jaar uit ons gezichtsveld te verdwijnen. Op een kleine tribune voor die kantoren deelde hij voor de laatste keer snoep uit en speelgoed, tot een fikse regenbui de toeloop deed verminderen. Ook de Aalsterse Gillis hadden een stand naast het podium opgetimmerd. Heel wat prominente figuren waren op dit afscheid van Sint Maarten aanwezig. Volksverte genwoordiger Jan Caudron stap te zelfs de ganse stoet mee: er waren uiteraard ook leden van het bestuur der marktkommis sie aanwezig, evenals Frans Wauters van het feestkomité, prins Edy en bloemenfee Mag- da, keizer Karnaval, de Ajuin- boer en oud-burgemeester De Bisschop. Daarna trok het gezelschap de Watergebouwen binnen, waar ook oud-burgemeester Blanc- cquaert aanwezig was, de sche penen Monsieur. De Maght, De Neve, voorzitter Marktkommis sie Junius, sekretaris Nerinckx. De heren J. Spitaels, die schepen Bourlon vertegenwoordigde en secretaris van de Stedelijke Marktkommissie is, en Ringoir: evanis verschillende gemeente raadsleden en voorzit ter OCMW Vanderspeeten. Ook burgemeester D'Haese- leer kwam even langs even langs. Schepen Monsieur overhandig de namens het stadsbestuur een plakket aan de zoon van wijlen Remi Van Den Broeck, bezieler van de jaartnarkt. Deze zei «ontroerd te zijn dat het stadsbestuur nog aan mijn vader heeft gedacht». Hij overhandig de op zijn beurt een prachtig glasraam aan de vertegenwoor digers van de marktkommissie. TOESPRAAK: HISTORIEK VAN DE JAARMARKT Voorzitter Junius hield een toespraak waarin hij de histo riek van de jaarmarkt schetste, en hulde bracht aan de bezielers ervan: Jozef Huylebroeck, voor zitter van de Marktbond, en Remi Van Den Broeck,ere-voor- zitter cn Hector Van Hover, inspekteur marktleider. Dit drietal vatte het idee op om de markt uit te breiden. Voor 1952 was het immers uitsluitend een vee- en kansspelmarkt. Voorzitter was toen Gustaaf De Stobbeleir (tevens schepen van financiën). Kommissaris Bom- beeck gaf in 1952 de toestem ming. De markt ging door in Zonnne-, Maan- en Watertoren- straat, Osbroek- en St. Jan straat er waren immers erg veel kramen bij betrokken. In 1956 stelde Remy ^Van Den Broeck voor St. Maarten bij de wordt burgemeester Blan- quaert gehuldigd voor zjjn 10 jaar medewerking, evenals de heren Van Den Broeck, Huyle broeck en Van Hover. 1976: hulde aan de heer Ringoir, 18 jaar voorzitter Marktkom missie en aan Gustaaf Wachte- laer 10 jaar voorzitter van de Aalsterse Marktkooplieden- bond De voorzitter dankte tot slot in naam van de Aalsterse markt- koopliedenbond het stadsbe stuur (inzonderheid schepen Bourlon) en de heren Frits Dierick, en sekretaris van de marktkommissie, J. Spitaels. Wilfried Lissens Het voorbije weekend ging er in jeugdhuis Dido een fel opgemerkte Kreabeurs door. Niet alleen de eigen leden, maar heel wat bezoe kers (waaronder een groot aantal oudere mensen) kwamen er. Om te kijken hoe men van niets iets kan maken, om zelf eens te proberen, ol om te luisteren naar wat August Bal op vrijdagavond te vertellen had. BAL August Bal was gevraagd om deze kreabeurs in te leiden. Zijn erva ringen in het jeugdwerk (o.a. de speelpleinwerking die hij op hei ministerie van Nederlandse kui tuur volgt) maakten zijn betoog over kreativiteit konkreet en ge fundeerd. Hij had het over onze maatschappij waarin men meer en meer koopt en minder en minder zelf de handen uit de mouwen steekt. Zelf zijn fantasie laat wer ken, initiatief neemt... Gewraakt werd dat zelfs kinderen vaak geen speelkanscn meer hebben. Hij riep dan ook op om op te voeden tot meer kreatieve mensen. Mensen die met c*nvo»H:ge materialen mooie en nuttige dingen kunnen maken, inepsen die niet be schaamd zijn om hun fantasie te laten werken. Niet alleen bij kin deren, ook bij volwassenen is dit belangrijk. BEURS Op de beurs kon men kijkend wandelen en, als men dat wou, ook zelf eens experimenteren, proberen. Heel veel belangstelling genoot de stand van het potten bakken. Heel veel mensen noteer den hun naam op het inschrij vingsblad. Men wil immers in Dido, alle belangstellenden de kans bicden, hun hobby in klub- verband uit te oefenen. Pottenbak ken genoot dus een zeer ruime be langstelling. Minder sensationele technieken zoals batiken en leder bewerking, werden kwantitatief minder geapprecieerd. Opvallend vinden we de ruime belangstelling van meisjes daar waar jongens slechts schoorvoetend hun naam noteren. Of helemaal niet. Zijn ze minder kreatief aangelegd of is er de sociale schrik meisjesachtig te zijn als ze aan makramee doen, batiken, pitirietvlechten, emaille ren, enz. Toch wel ongegrond. Enigszins nog begrijpelijk bij klassieke handwerken en weven, hoewel (inderdaad vooral in ste den) daar ook heel wat jongens al belang in stellen. Nu ja, ze moeten het zelf maar weten Verder was er ook nog een stand net informatie en boeken (m.m.v. het Kuituurministerie) en ook 11.11.11., Wereldwinkel en Bond Zonder Naam waren (eerder om aktualiteitsomstandigheden) pre sent. Hoe men op dit idee kwam? Al sinds de (meer kommerciële) Vrije-Tijdsbeurs in Kortrijk vorig jaar rijpte deze gedachte in het hoofd van enige Dido-mensen. Elk jaar is er trouwens een «beurs». Was dit vorig jaar speel goed, nu kwam de kreativiteit on der de spots. Bovendien is er de sen kunnen geïnteresseerde perso nen en andere jeugdklubs wellicht bekomen in Dido. 't Is trouwens een initiatief waarvan we het suk- ses ook andere jeugdklubs toejui- De genodigden tijdens de korte plechtigheden op het stadhuis (SJ) chen. En nu maar hopen d kaars brandend gehouden en dat het kreatief vlamnictjértiK vroegtijdig geblust wordt taan n O ara oie igei Veel belangstelling voor de pottenbakster (SJ) ttll h

De Voorpost | 1977 | | pagina 6