TE ERPE-MERE LW.B. 'ROBLEMATIEK WORDT GIJZEGEMS ORGEL GEKLASSEERD? 'ROVINCIALE IIUZIEKTORNOOIEN 11.11.11 GOED ONTHAALD KAMPIOENVISSEN BOUWFEEST VOOR 'T KASTROLLEKEN De Voorpost - 18-11-1977 - 7 ctj< rmoedelijk tussen zaterdag 20 mei en zondag 25 juni 1978 ganiseert de Bestendige Deputatie van de Provinciale Raad in Oost-Vlaanderen met het oog op een klassering en de araan verbonden betoelaging haar provinciale muziektor- loien ter aanmoediging van de plaatselijke muziekvereni- igen en tot bevordering van het hedendaags repertoire, oral dan van levende landgenoten als komponisten. fe tornooien staan uiteraard n voor alle muziekmaat- ippijen der provincie. Deze evenwel verplicht, om de Ëssering te kunnen behouden lelfs te promoveren voor de ■atschappijen geklasseerd ■r vier jaar in 1974 Zij die in f slechts voor twee jaar wer- asseerd of gepromo- fcrd dienen zich eveneens Ji te bieden. Mbr deze tornooien mogen jkel regelmatig in de maat- Jiappii ingeschreven leden Jdedingen teneinde geen beeld van de verenigingen bekomen. Beroepsmusici n er niet aan deelnemen ze uit de schoot van de tschappij zelf zijn ge- id. Vanzelfsprekend komt dirigent hier niet in kwestie rste datum voor in- jving is 15 december. Op provinciaal bestuur, Dienst Kulturele Aangelegenhe- Bisdomplein 3 te Gent (tel 25.86.02) kunnen alle ge- nste inlichtingen worden be- n daaromtrent, maatschappij dient twee ken uit te voeren op de tor- ten: een opgelegd werk be antwoordend aan de moeilijk heidsgraad van de gewenste kategorie en een keuzewerk, door de jury te kiezen uit drie ingezonden titels. Opgelegde stukken voor 1978 zijn: ere-divisie: harmonie: «Fanfarmonie nr 2 van J. Hanniken fanfare: «Binche» van Paul Gil- son uitmuntendheid: harmonie: «Vlaamse Rhapso- die» van Marcel poot fanfare: «Kleine Vlaamse Sui te» van Karei De Schrijver eerste divisie: harmonie: «Fantaisie Rytmi- que» van Julien Jourquin fanfare. «Miniatuur-Symfonie» van E De Cloedt tweede divisie: «Quatro ivimentie per Orchestra» van A. Vergauwen derde divisie: Erpe-Mere heeft ook zijn steentje bijgedragen bij 11.11.11.- 1977. Enkele jongerengroepen en bewuste volwassenen heb ben daarvoor gezorgd. De inwoners hebben de belletrekkers zeer goed ontvangen. De cijfers liegen er niet om: de jongste optelling geeft 134.494 frank als resultaat. Dat cijfer geeft de opbrengst van de huis-aan-huis-aktie. die vorige za terdag doorging. «Een verbluffend resultaat», was de kommentaar van de plaatselijke stuurgroep. Alle deelnemende groepen spraken immers hun tevredenheid uit over de ontvangst die de Erpe- Merenaren hun bezorgden. Zon dagavond had nog een dansavond plaats in jeugdhuis Dido te Erpe. ten voordele van 11.11.11., maar de opbrengst hiervan is nog niet gekend. Het hele bedrag is be stemd voer een ontwikkelingspro- jekt in het Tanzania van Nyerere Hèt betreft hier de opbouw van ge meenschapdorpen in het zuiden (provincie Nachingwea) Men wil er de landbouw stimuleren door de aankoop van ossespannen. de uit bouw van de kleine landbouwin dustrie (werktuigen) en de verede- Feestsérénade» van QNicolas nng van de fruitteelt. Meerdere in- Uit de fusiegemeente Lede is alvast voor volgend jaar inge schreven de Koninklijke Har monie St.-Cecilia Oordegem met als dirigent Jos Muylaert en dat in de afdeling «uitmuntend heid» met keuzestukken «Scaldiana»- (Duyck-Moerenhout)," «Twaalf Profielen»van P.Lee» I mans en «Fair»van Guy Duyck. woners vroegen uitgebreidere in formatie over de bestemming van het geld en de aard van het projekt. De stuurgroep wil aan dat antwoord niet ontsnappen Men had gere kend op de medewerking van het gemeentebestuur van Erpe-Mere, voor de druk van een informatieve map, maar achteraf bleek dit een fiasko. De stuurgroep meent dan ook het vertrouwen van de bevol king te moeten beantwoorden met een degelijke informatie over de bestemming van de opgebrachte gelden Voorlopig meet men zich beperken tot een dank zeggen aan de bevolking. De stuurgroep wijst er ook op dat de studie over de ontwikkelingssamenwerking moet verder gezet worden. Men hoopt de groep uit te breiden. Wie geïnteres seerd is, kan terecht bij Marcel Verhoeven, Bossestraat. 36 te Er pe. Willy Hostens, Groendal, 27, Mere of bij Staf Van Medegael. jeugdhuis Dido te Erpe. Wat de deelgemeenten samen brachten: Aaigem 13.375,- Bambrugge 12.500.- Burst 19.560,- Erpe 32.994.- Erondegem. Vlekkem. Ottergem 16.250.- Mere 29.805.- CVP-jongeren 10.000,- 134.494,- Wat de dansavond in jeugdhuis Dido opbracht, vernemen we wel! W.Hostens enwerking .B. K.A.V. vrijdag 18 november gaat te 1st in het Groen Kruis een idieavond door waarop de lenwerking van de KWB de KAV zal worden onder loupe genomen. In een pa- Igesprek zullen plaatselijke ook verbondelijke verant- iordelijken ingaan op deze menwerking wat betreft het t? het waarom? het hoe? de igelijkheden, ervaringen, irwaarden en moeiiijkheden. lakend bij dit paneelgesprek gen dan groepsgesprekken arbij wordt gezocht naar igelijkheid van samenwer- g in de verschillende facet als bvb de Lourdeswerking, echtparen- en godsdien- ikJfle werking en eventuele an- ïre mogelijkheden, avond wordt dan besloten 14.Ët, na de inbreng van alle T Depen, de besluitvorming. imensherverdeling en intaliteitsverandering: ikomensherverdeling» en rbeiderssolidariteit» zijn de na's die in elke plaatselijke rgadering aan bod dienen te locjmen. Wanneer de moed rdt opgebracht beide tema's hafcndig uit te praten is het niet 00 denkbaar dat de KWB hierbij iog ider simpatiek kan overko- 'm. Misschien moet zelfs irden opgebokst in eigen igen. De vraag is dan: wat zen we: simpathie of écht- M 101 ini Misschien wordt het Gijzegems orgel wel geklasseerd. Het zou het in elk geval naar ons oordeel verdienen maar zoals nader bleek zijn we nog maar aan de eerste stap van de procedure. zijn? Hierbij past dan geen blijvend gepraat over de gevallen van de anderen maar ook de eigen gedragingen moeten in vraag worden gesteld. Hoofdopgave wordt dan te werken aan een mentaliteits verandering die moet beginnen in het eigen leven. We moeten de zaken kunnen bekijken van uit de gemeenschap en niet van ons eigen egoistisch «ik». Het is duidelijk dat hierbij dient te worden aangestuurd op de aanpak van verschillende ma teriële problemen. Spreken over «inkomensherverdeling» impliceert uiteraard solidariteit. Op dat vlak ligt een fantasti sche opgave voor de KWB. Arbeiderssolidariteit: ons zelf pijn doen! Vaak is de opvatting in de op voeding, zo thuis als in de school: «We moeten het zover mogelijk zien te schoppen, zo veel mogelijk trachten te ver dienen». Gaan arbeiders dan onder elkaar niet vechten om een trap hoger te geraken op de ladder? Solidariteit betekent voor de kristen streven naar rechtvaar digheid. de kleinsten laten voorgaan, leren denken vanuit andere perspektieven. Solidari teit veronderstelt dus ook ons zelf pijn doen. Zonder zichzelf pijn te doen blijven we bij de solidariteit van de overvloed». L.H. Op 21 november e.k. gaat inder daad het onderzoek «commodo et incommodo» door te Aalst waarbij zal nagegaan worden of het Gijze gems orgel «in aanmerking komt voor inschrijving op een voorlo pige lijst van voor klassering vat bare monumenten», in dit geval het orgel uit de Gijzegemse St.- Martinuskerk. U heeft het wel gemerkt: er is nog meer sprake van een «onderzoek», dan van een «voorlopige» lijst; daarna van «.voor klassering vatbare» zaken. Een hele reeks beperkingen dus die ons laten veronderstellen dat de klassering nog niet voor zo kort bij zal zijn want administratieve molens malen nog altijd lang zaam. In de fond van de kerk, boven het inkomportaal, zien we, enigszins in het donker, het bewust orgel. Via een stenen wenteltrap, die verder naar de toren leidt en waar we licht krijgen door zijdelingse lichtgaten, komen we op het ok saal waar de organist zitten kan. recht voor zich uitkijkend naar het hoogkoor. Een gemakkelijke posi tie. Het orgel is twee eeuwen oud, vervaardigd door de beroemde or gelbouwer Van Peteghem gehol pen door zijn zoon Lambrecht Be- noitenditin 1776 tot 1780. Boven de prijs van het oude orgel was er toendertijd een opleg van 1200 gulden, bijeengebracht via een omhaling bij de parochianen. Het vroegere orgel dateerde van 1666 en werd geleverd door Jan Van Loo uit Aalst voor 18 pond. Reeds in 1661 en 1686 werd het hersteld doorJan en Martinus Van Loo. In 1772 - 23 maakte Guilliam David uit Antwerpen een nieuw orgel waarbij het houtsnijwerk werd verzorgd door Jan De Smet van Dendermonde en het ijzer werk door zijn broer Peeter. slo tenmaker in dezelfde stad. Joan nes Franciscus Bogaerts, organist van de Katedraal van Antwerpen en Carolus Josephus Peeters, or gelbouwer te Dendermonde. visi teerden dit orgel. Het Van Peteghem-orgel kwam dus kort na hel vroegere en geldt als een der meest aantrekkelijke en in de loop der tijden minst geres taureerde van de ruim vierhonderd door deze beroemde orgelbou wersfamilie gemaakte eksempla- ren. Het instrument zelf behoort tot het «gedeeld orgeltype» in de onei genlijke zin. De feitelijke inwen dige deling van het «groot orgel» wordt uiterlijk ook visueel merk baar. Nochtans blijft de onderkast, over het geheel van het oksaal ver groeid als balustrade, één aaneen gesloten geheel. Het «groot-orgel» is in twee kas ten verbonden door een brede voet. Achter deze voet, in het midden van de achterwand, is de klaviatuur ondergebracht. Merk- ,waardig_ is het binnenwerk van het positief hier gedeeld zodat het lossere verband tussen innerlijke struktuur en uiterlijke vormgeving nogmaals opvalt. Hetzelfde struk- tuurbeeld is terug te vinden in de kerk te Oudegem, eveneens een Van Peteghemorgel (1767) dat echter veel transformaties in de loop der tijden onderging. Mits enkele kleine mechanische reparaties is het Gijzegems orgel nog goed bespeelbaar en, ter gele genheid van de grote eeuwfeesten in 1974 werd het tijdens de mis bespeeld door organist Edward De Geest in duo met Marc Van Wol- velaer, trompet. De technische détails willen we U als leek besparen. Wel mogen we zeggen dat het orgel «kleurrijk» is opgebouwd en praktisch geen verminkingen heeft moeten door staan. Het orgel kent geen voet klavier en is dus met zijn twee manualen in de breedte eerder be perkt te noemen. Deze dispositie is historisch verantwoord wegens de toenmalige opkomende bege- leidingsfunktie en de klavecim belgerichtheid van de zuidneder landse organisten uit die periode. Zeer kunstzinnig zijn de orgelkas ten aangelegd in vergroeiing met de portaalafsluiting. Gijzegem is hierbij een voorbeeld van het de- koratief denken in de rococo- periode. Het waardevolle van dit orgel schuilt vooral in de bizonder fraaie samenwerking tussen meubelma ker en orgelbouwer en het feit dat het hier gaat om een gaaf gebleven «gedeeld-orgeltype»Niet alleen om architekturale redenen werd deze vorm nagestreefd maar vaak waren het binnenbrengen van het Vorige zaterdag huldigden de Sid- dekensvrienden hun kampioe nen. De vissersklub de Sidde- kensvrienden die hun visvijver en kantien hebben aan de nijver heidsstraat te Mere werd opgericht in 1974. Op deze drie jaar kende deze klub een flinke uitbreiding Momenteel telt zij zo'n 50 60 le den. Ten believe van haar leden wordt er jaarlijks 1.200 kg vis in de vijver gestort, voornamelijk voorn, brasem, karperen in de maand juni nog een extra storting van paling en louw. Als eindpunt van het seizoen wordt er forel gestort, gratis voor al de leden-vissers die hun medewer king verleenden. Vorig jaar was dat 100 kg forel, dit jaar liep dit op tot 200 kg. Een klubkampioenschap wordt be twist in zevenmaandelijkse prijs- vissingen met als eindklassement 10.000 fr aan prijzen.-De vier klub- kampioenschappen die de Sidde- kensvrienden momenteel telt zijn in volgorde 1974: Remi Van Impe, 1975: Roger de Kegel; 1976: Van den Bossche, en nu in 1977: Guido De Troyer. Bij de juniores waren dat: 1974: Pa- trik Van Cauter, 1975: Rudy Van Impe, 1976: Rudy Van Impe en in 1977: Karei Eloot. Het waren deze twee laatsten uit elke reeks, Guido De Troyeren Ka- rel Eloot die vorige zaterdag de tro feeën en een flinke geldprijs kon den in ontvangst nemen. S.J. Vanop het orgel heeft de organist een prachtig zicht op het koor van de St. Martinuskerk (JM) licht in de kerk alsmede het orgel vrijwaren tegen de hitte van de zon en alzo de stemming van het orgel beter te bewaren doorslaggevende argumenten. Nogmaals benadrukt dient te wor den dat het Gijzegems orgel een Van Peteghem-orgel en geen Bach-orgel is. Bach was immers te dien tijde hier niet bekend. Moge onderstaand jaarschrift, door de bewoners onder de orgel pijpen aangebracht, inspirerend werken voor hen die voor klasse ring van dit ogel bevoegd en ver antwoordelijk zijn: De proChlanen rIJk In Jongste tot gods kerk Vereeren hier te gaer Dit ClerrIJk orgaLWerk.(l775). L.H. Vorig weekeinde hielden de Baar- degemse skouts hun jaarlijks bouwfeest. Met een groot aantal attraktiepolen (bodega, restau rant. mosselen, dansgelegen heid, kafee, jeugdfilm,...) tracht te men op een zo plezierig en aangenaam mogelijke manier geld in 't laatje te brengen. Dit jaar om de keuken in 't Kastrolleken (zo heet dit lokaal van VVKS Sint-Margareta) te bekostigen. Van de gelegenheid maken we gebruik om te vertellen dat de vroegere groepsleider (Paul Ja cobs) vervangen is door de vroegere sekretaris Jozef De Hauwere. Paul Jacobs, aan wie de Baardegemse skouts erg veel te danken hebben, neemt wel nog de lokalenbouw voor zijn rekening. Het grootste deel van zijn skoutsaandacht gaat nu immers naar zijn nieuwe funk- ties: adjunkt distriktkommissa- ris en groepsleider van de nieuwe JIN-groep in Meldert. De Baardegemse skouts zullen je wel erg dankbaar zijn als je zelf eens langsgekomen bent PD De skouts richtten hun tweede bouwfeest in om zich een nieuwe veldkeuken aan te schaffen (JM) Tijdens de speciale rondleiding verzorgde Danny Dekyndt de uitleg over de bezienswaardigheden (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 7