DE PASTOOR WERD PATER EN DE PATER WERD PASTOOR r GESLAAGD CECILIAKONSERT TE EREMBODEGEM HET HEISTS KAMERTONEEL TE LEDE JULIE FELIX KOMT TERUG BENOEMINGEN EN AANSTELLINGEN IN HET ONDERWIJS JPVV MUTUALISTEN: KARNAVAL, TONEEL, INFO EN KADERVORMING MET DE VTB-VAB DOOR GROOT-BRITTANIE VTB-VAB: START VAN EEN NIEUW uec HtewM iu tjeen sex- y - <j£stem némen- FicM 8 - 18-11-1977 - De Voorpost Broeder Petrus, een stoere Brabander (Liedekerke) ontvangt ons in de ruime pastorie te Gijzegem nadat een paar mensen zijn vertrokken. Deze broeder oblaat houdt zich reeds een vijftal jaren bezig met advies en hulp aan zieken, gehandikap- ten en mensen in moeilijkheden als rechterhand van pastoor Verwimp. Vooral nadat deze zieleherder ziek werd en vóór een zestal maanden zijn ontslag wegens gezondheisredenen diende te geven (hij is nu op rust in de Kempen) werd Broeder Petrus een belangrijke taak in 't parochiaal leven toegeme ten. «Er is werk genoeg,» zegt hij ons, «als men het maar wil zien». pastoor van de St.- Martinusparochie aangesteld, in het oktaaf dus van de parochiehei- lige De regen is wel enigszins als spel breker opgetreden doch het meeste speelde zich toch binnens huis af. Opgewacht door de kerk raad en personaliteiten aan de Kas tee llaan-Dendermondse steenweg In de laatste gemeenteraadszitting grepen ook een hele reeks benoemingen en aanstellingen in het gemeentelijk onderwijs plaats. Vooreerst werd Antoine Paridaens, onderwijzer te Moorsel, ge promoveerd tot schoolhoofd te Hofstade. Door het ontslag van de heer Clement De Meyst is te Moorsel-Centrum nu een plaats van schoolhoofd vakant. Of het nog tot fusies van scholen komt blijft een probleem waar over we nog niets konkreet konden vernemen. Te Meldert was er het ontslag van onderwijzer Henwig Maesscha- Ick na twee jaar verlof zonder wedde en de aanvraag van meester Albert Jan De Block tot pensioen werd door de Raad aanvaard. Administratief altans komt de heer Herman De Nul als gereaffek- teerde in de plaats van de heer De Block. Een reeks waarnemende leerkrachten werden aangesteld: mevrouw De Bolle-Schollaer mw. Dierickx-Monsieur, mw. Wailly-Biebaut, mw. Bilterijst-D Landtsheer, mw. De Leeneer-Boin, mw. Van Landeghem-Lero mw. Van Dorpe-Venneman, mej. An Van Malderen, mw. Mrijk Robijns-Lambrecht. Als bijzondere godsdienstlerressen werden aangesteld voor katoüeke godsdienst mw. Boterbergh-De Boom, n Vaerenbergh-Lievens, mw. Wailly-Guisset, mej. Denis Van Hai wermeiren, mej. Vera Deroo en Geert Descamps en voor de pn testantse godsdienst mw. Myriam Vanhees-Vandenbossche. Ve der werden Herman De Nul en mw. Godelieve Heirman in het ami bevestigd. Aan de Akademie voor Schone Kunsten werd Hug Roelandt als leraar aangesteld. De nieuwe pastoor Van Hocht kreeg bij zijn aankomst aan de kerk de sleutel (EL) In de kerk zelf ontmoeten we een paar mensen die samen met een kloosterzuster toebereidselen ma ken voor de dag van morgen, de zondag dat de nieuwe pastoor wordt aangesteld. Een van beide heren bijkt dan de pastoor zelf te zijn, eveneens een oblaat van Gij zegem. Hij vervangt reeds geruime tijd pastoor Verwimp en wat mor gen gebeuren moet is dan vooral de bevestiging van een bestaande toestand. Een Oblaat is een aan God gewijde man en Pater Van Hocht hield zich vooral bezig met geloofsverdieping en begeleiding van kleine groepen o.a. in verband met ODleidina tot het huweljk. Dat een oblaat paro chieherder wordt is een niet zo ge wone zaak, antwoordt hij ons op onze indiskrete vraag, maar Mon seigneur en de overste van de Oblaten hebben er zo over beslist en dan zal dat wel goed zijn. Waarschijnlijk houdt dergelijke aansteling wel veroana met nei eerder klein aantal beschikbare kandidaat-pastoors. Vóór de nu ontslagnemende pas toor Verwimp was E.H. Roegiers als pastoor te Gijzegem in funktie. Deze priester leidde een kontem- platief leven en werd later monnik trappist als hij opgevolgd werd door pater Verwimp als pastoor. Uniek feit dus: «De pastoor werd pater en de pater werd pastoor». Verleden zondag werd dan pater Van Hocht, een fBnke vijftiger uit het Mechelse, predikant, geestelijk begeleider van kleine groepen, als ging het dan in optocht naar de kerkdeur en werd de kerk binnen getreden onder het zingen van het «Veni Creator» door het Koor van de Eerwaarde Zusters van Gijze gem. Het gewone van de mis werd mooi gezongen door het Gijze- gems St.-Martinuskoor o.l.v. Fer- nand Hautekeet. De aanstelling van de pastoor tot zieleherder van de parochie ge beurde door Deken Scheire van Le- Getuioen waren Deken Constant De Vos van Aalst en de Provinci aal van de Oblaten, pater Van Pe- teghem uit Antwerpen. Besloten werd met een receptie in het klooster van de Zusters. L.H. In het «Liberaal Huls» ging verleden zondag o.l.v. de dinami- sche jonge dirigent Raymond Merckx, opvolger van de voor de Fanfare zeer verdienstelijke Georges Verhulst, het tradi tioneel Ceciliakonsert van de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia Erembodegem door. In een simpatiek kader kon men vanuit de gelagzaal het konsert meemaken met als keerzijde van de medaille dan toch dat wie daar achteraan zat wel flink gestoord werd door een paar tafels kaarters die bljkbaar hun kaartpret hoger schatten dan muziekgenot. Inkomgeld werd niet gevraagd doch tijdens de pauze werd dan de klassieke sneltombola gehouden Scheffer was voor hët ongeveer 45-koppig korps een mooie inzet waarbij beurtelings elke instrumen tengroep aan bod kwam waarbij de scherpe kopers wel enigszins schetterden en het slagwerk in zijn speciale passage niet zo zeker leek. Goed gesinkopeerd en zwie rig vertolkt werd het, na kommen- taar van P. Luyts gevolgd door een immer suksesvolle selektie van be kende melodieën uit «La Traviata» van Verdi waarbij dan wel opvalt dat zogezegde «achterhaalde» muziek nog steeds kan boeiend zijn, ook voor de jeugd, als ze maar goed «gebracht» wordt. Een enigs zins aarzelend optreden van de soist-trompetter en soms minder vlotte overgangen qua samenhang waren dan wel een paar schoon heidsfoutjes die erop kleefden. De edele klanken van passages als de «Bruiloftsmars» van Mendel sohn genoten de gewenste aan dacht en sukses en het erste deel werd dan afgerond door Robert Van Der Eist met 'n sax-alto-solo van Ady-Ploky «Consolation» waarbij de solist zowel blijk gaf van virtuositeit alsvan muzikale feeling. Misschien blies hij toch wat te sterk in sommige phrases want wanneer hij zacht blies kreeg hij een inder daad nog veel mooiere, rondere en mollerige tonaliteit. Vaak wordt echterdoorelk Sefhebberskorps de begeleiding nogal naar de luide kant gespeeld en is een enigszins over drijven van de so 1st de enige uit komst. Elke partij in dergelijke ge vallen laten meespelen door slechts één instrument Sjkt hierbij wel een adekwaat procédé. Na de pauze werd overgeschakeld op het meer modernere genre en, hoeft het gezegd, bijval is hier ver zekerd, zowel met het aan de voor bije vakantie herinnerde «Costa Brava» van de gitarist Digno Gar cia, een in ons land verblijvende Spanjaard als van «Casinorama» van JCo ISjns waarbij zowat allerlei bewegingen en moderne dansrit mes aan bod komen. Dat ook een fantasie op werken van «The Beatles» met o.a. «Yes terday» en «Obladi» in de smaak viel zal u zeker zo wel aannemen. Tenslotte werd het geheel afge rond met «The Washinton Post», een blijvend suksesnummer van de Amerkaanse marsenkoning Sou- sa. De Koninklijke Fanfare haalt eer van haar werk en toont dat ook jeugdigen in haar korps zich nog voor de muziek kunnen inzetten door zelf te musiceren in plaats van zich te beperken tot passief luiste ren naar mechanische gereprodu ceerde hits. L.H. Bestendig blijven de Aalsterse Jonge PW-Mutualisten In de aktualiteit. Vanavond 18 november gaat In Info-Bazar (han lokaaltje in de Graaf van Egmont, Grote Markt 1, Aalst) een algemene vergadering door. Naast de bespreking van meer intern belangrijke kwesties (lidkaarten, stickers) wordt daar ook aandacht besteed aan de voorstelling van een aantal initiatieven. TONEELATELIER De Jonge PVV-Mutualisten wil len ook op kreatief gebied hun mannetje staan. Naast de kader vorming, waaraan hier ruime aandacht besteed wordt, start men nu ook met een eerste permanent werkatelier. «Theater Werkshop 2 voor taal en vrijheid J-PW-M» heet de spiksplinternieuweling. De iet wat te omslachtige naam bevat wel de elementen: Theater Werkshop (ja, er staat niet «workshop»...) is de naam die eigen wordt aan de groep. Hij moet ook een erkenning bij het Bestuur voor Jeugdvorming vergemakkelij ken. Voor taal en vrijheid is een reeds gevestigd teater in het Aalsterse dat men als leerschool en steunpilaar wil bestempelen. JPVV Mutualisten omdat men dat blijft natuurlijk. Een eerste bijeenkomst ging reeds door op 10 november (in BrusselDaar werd een blik op mekaar en statuten geworpen. Ook over de keuze van een eerste stuk werd gediskus- sieerd. Neemt men een bestaand stuk of maakt men zelf één KARNA VALATELIER «Aaft ons vast» noemt de groep die je op karnavalzondag als de wind goed zit wel zult zien. «Kompleet belachelijk» is de evenveel als niets zeggende titel die het moet waarmaken. Het hoeft wel geen betoog dat tegenwoordig heel hard gewerkt wordt in de Fiber Fleet. INFOBAZAR Hiervoor verwijzen we naar onze kalender «tussen haakjes». Wel staat daar voor vanavond de oorspronkelijke meegedeel de aktiviteit foto- en diastage. Het zal je wel duidelijk zijn dat ook andere punten op het agenda voorkomen. KADERVORMING Wordt nationaal inge richt, maar bij Jan Dooms, Langestraat 2, kan je (ook voor de andere ount«*") informatie inwinnen. Als iets je aanspreekt, knip het dan uit: Zaterdag 26 november: de kolonie in onze hedendaagse maatschappij, (in Dworp) Donderdag 22 tot zaterdag 31 december: kursus regionaal ver antwoordelijke animator. (De Panne) Eveneens in De Panne, maar slechts tot maandag 26/12: manuele kursus. Zaterdag 13: in de Infobazar: pers- en kommunikatiemoge- lijkheden van een lokale afde- ling. Zaterdag 28: de kolonie in Naast samei avoi Jus dat bekte idig kunnen as h' Uhr van januai ernu log niet del jn vi leiding wil im js kop organij lnie I wikken en w aar tij t schi ,nP hierv edel :cn geaardhe loei imber kan j< en. beoordelen n a Op vrijdag 25 november om 20 uur richt de VTB Aalst terug een dia-avond in in de feestzaal van het stadhuis. De spreker is deze maal Jacques Coenye. Hij trok voor U door Wales, het Merendistrikt en Schotland. WALES Wie in Dover ontscheépt, kan over London en Oxford naar Wales. De eerste beelden nemen ons dan ook mee door London en Oxford. In vlug tempo wandelen we door de grootstad met de typische markt scènes van Petit-coat Lane, Cama- bystreet en Hype Park Comer. In Oxford dwalen we van het ene Col lege naar het andere. Wales heeft andere straatbeelden en een ander karakter: grauwe straten en kleu rige gevels wisselen elkaar af. We zien alledaagse straatscènes die toch anders zijn dan de onze. Voor aleer de tocht begint naar de weidse golvende graslanden en donkere heuvels waarover een vreemd licht speelt, wandelen we enkele hon derdenjaren terug tussen de nu ge schonden muren van kastelen en abdijen. HET MEREN DISTRICT Het Lake District in Engeland heeft weinig zonneschijn. Veel mist, re gen en stormen beheersen dit ge bied. 't Is eerst dan.dat de natuur er tot haar recht komt. Tussen de vele meren vertellen stadjes en dorpjes over een typische Engelse sfeer en in het zeldzame zonlicht glinsteren de witte huisjes van Hawkshead. Na een wandeling door deze dorpjes trekken we naar de meren, waar we onder de indruk komen van de poëzie die straalt uit de bomen, het water en de nevel. SCHOTLAND Schotland, dat méér dan tweemaal zo groot is als België, heeft evenwel slechts de helft van het aantal in woners. Dit land nodigt de mens uit om te genieten van vreemd aan doende landschappenvol stilte en eenzaamheid. Zwervend over het Zuid-Schotse heuvelland, het Grampiangebergte en de High lands, ontmoeten we meren, kas telen, typische Schotse plaatsjes en de hoofstad Edinburgh. Aan de gril lige kustlijn liggen drukken vissers haventjes en wanneer de wind giert, knettert de witte zee tegen het donkere graniet. Het licht dat over de Schotse bodem dwaalt en aan de muren 'n tinnen glans geeft is een betovering die eeuwig boeit. Schotland is 'n stille kroon op het Verenigd Koninkrijk. Het is een aangename traditie van de VTB-VAB elk jaar een reeks informatieve avonden te verzorgen. Voor de VTB- afdeiing Erpe start vanavond het nieuwe seizoen 77-78. Tel kens op de derde vrijdag van de maand is er een toeristische avond gepland. Het wordt meteen een flinke start want vanavond krijgt men instruk- ties te horen en te zien over de nieuwe verkeersreglementeringen: zowel de wijzigingen die sinds 1 mei '76 in voege zijn als de ko mende veranderingen. Naar ver luidt kan men per 1 januari 78 ter zake enkele stipuleringen verwach ten. De verkeersavond, die door gaat in jeugdhuis dido aan de Oude Heirbaan te Erpe, wordt verzorgd in samenwerking met de Hoge raad voor Verkeersveiligheid. Aan de hand van een diamontage zal Rijkswachtkommandant Fiers een antwoord geven op alle vragen. Bijzondere aandacht gaat naar problemen in verband met parke ren en stilstaan. Welke is de bete kenis van de nieuwe verkeersbor den hieromtrent? Deze informati eavond vangt aan te 20 uur ANDERE PLANNEN Voor volgende maand heeft VTB- VAB-Erpe reeds een afspraak ge maakt met de heer M. De Clippe- leer uit Mere, die voorbije zomer een warme reis door Afrika maakte. Hij heeft hiervan een reeks dias gemaakt die hij aan de geïnteres seerde toeristen wil laten zien. «Dwars door de woestijn» is de titel onze hedendaagse maatschappij (Dworp) «FIT OP ZONDAG» Op zondag in Nijlen (Antwerpen) jonge PVV-Mutualisten van het ganse Vlaamse land bijeen om er een natuurwandeling te maken en te volleyballen, basketten, voetbal len of pingpongen. Een sportief evenement dus waartoe ook de Aalsterse afdeling iedereen op roept. «Fit op zondag» is de slogan. Om 8u stipt vertrekt een bus op de Grote Markten 350 fr. moeten niet-leden betalen (an ders dertig frank minder). Heel vlug inschrijven'bij Jan Doorns. Ook het LVSV verleent zijn medewerking. Y.0MroW t-'NJA.. ÉR ZjjW ÉCHT fiCTüicC'S JÏÉ Ató) DE SPREKER Jacques COENYE, geboren tende 1931. Fotograaf, aka voor Schone Kunsten te B Mechelen en Antwerpen, eerste stappen in de fotograi Verscheidene keren aangei met foto's op nationale en in tionale foto-salons en behaa eerste prijzen en onderscheid «Victalis van Gille» Hier de inhoud van het stuk of de novelle weergeven heeft geen zin. Enerzijds omdat de mensen ditwel zullen kennen, gezien Claes toch wel een van onze meest gelezen auteurs is, anderzijds omdat het verhaal een niet zo belangrijke rol 1970-1971 opgenomen in de «Ontdek de Wereld». 1971, ver in verband met maken van reeksen». maker van sieraden in koper. Zijn dia-reeksen zijn uit dia 6 x 6 De toegang is gratis voor Niet-leden betalen 40 F. Vorige vrijdag, 11 november pakte de Davidsfondsafdeling van Lede uit met een zeer interessante kuiture Ie aktiviteit. Zij nodigden namelijk het Heists Kamertoneel uit om een voor stelling te geven van het stuk «Het leven en de dood van Victalis van Gille», naar de novelle van Ernest Ciaes. Een gebeurtenis waarvoor normaal heel wat zalen zouden te klein zijn, uitgezonderd te Lede natuurlijk... Het Heists Kamertoneel Dit toneelgezelschap is ongetwij feld één van de betere gezel schappen. Dit hebben zij ten an dere vrijdag ten volle laten zien. Het was gewoon een briljante opvoe ring. Verder zijn er ook nog een aantal prijzen die hierop wijzen, o.a. in 1976 waren zij laureaat van de Noordstarfondspnjs «Staf Brug gen» en van de vtB-prijs 1976: «HippoSet van Peene - Virginie Mi- ry». Het is een feit dat dit gezel schap in 12 jaar tijds reeds heel wat weten te bere ken heeft, dit kunnen ze niet allemaal zeggen. Zij hebben deze bewerkte novelle van Emest Claes toch wel boven het gewone volkstoneel weten te verheffen. De kwinkslagen niet te na gelaten, zijn zij er toch wel n geslaagd om in dit stuk ruimte over te laten voor een brok levensfilosofie. Meestal wei gesteund op volkswijsheid, maar die op dit ogenblik, meer dan een halve eeuw later, toch nog aktueel over kwamen. Dit is de kunst vain't moderne toneel. -Heists kamertoneel- het stuk van J. Houben naar een novelle van E steling voor een dergeijk interes sant initiatief eerder aan de magere kant was Een half volle zaal, het is spijtig dat het moet aangehaald ieder geval mag deling van Lede een fiers bon ten voor het nemen van eend eer(] lijk initiatief. h MON DE GfL. van zijn uiteenzetting. Het betreft een tocht van Algerië tot de Ivoor kust. Voorzien op vrijdag 16 de cember. Inde loop van februari 78 verwacht men opnieuw het bezoek van Mar cel en Liza De Smedt, twee echte avonturiers. Reeds twee jaar na mekaar waren ze de gasten van Erpe. Toen met een reportage over hun reis door Amerika. Vorige zo mer kozen ze Oceanië als reisdoel. Hun belevenissen hebben opnieuw op dias vastaeleal" Erpe weet men dus dat avonturen levendig mentariëren. De avonden van maart78 zijn nog vastgelegd. De leiding wil niet hals over maar eerst goed wat interessant is voor SVV 't Fahrieksken en «De Weide» organiseren opnieuw een den van Julie Felix. Laatst was deze bekende Amerikaanse Folkzangeres hier o 8en november 1976. Ze komt terug op 27 november 1977Afspraak Begijnhofkerk om 20 uur. Julie Felix werd geboren in Califomië uit het huwelijk van een Mexicaanse vader en een Amerikaanse moeder van Ierse afkomst dit zowat 35 jaar gele den. Haar liefde voorde gitaar erfde ze van haar vader die in zijn jonge jaren zelf muzikant was. Na 't behalen van haar diploma ging ze op reis naar Europa. Daar begon de lange tocht doorheen het kontinent waar ze zong in allerlei drank- en eet huizen om reis en verblijf te kunnen bekostigen. In 1964 maakt Julie Felix van Enge land haar tweede vaderland. Ze komt er in kontakt met mensen als Bert Jansh en John Renboum (The Pentanglc) en Dave Swarbrick (Faiiport Convention). Met Hug Mendl als producer neemt ze eon eer ste elpee op die een daverend succes wordt. Dit succes wordt nog groter na een eerste solo-concert voor een uit verkochte Albert Hall en 'n show reeks van 17 programma's BBC. Hierin brengt ze Leonard Cohen, Jimmy Page len Tim Bucley. Een paar jaar terug had ze «El Condor Pasa» en «Fire, earth and air». Veel van haar steedde ze sindsdien aan 't van nieuwe songs. Getuige mooie langspeler -Lightning» v tscl zij diverse thema's bewandelt: vensvreugde («My electric de liefdespijn («To hold you '4pVa arms-), de afrekening met moret, takeling («Let me loose-) en meer. In liedjes zowel als in beel gebruikt ze allerlei religicuse ten. Iedereen kan de symboliek kleuren naar zijn eigen Op zondag 27 november kan allemaal zelf gaan zoals we reeds zegden de n"*" hofkerk om 20 uur Prijs voor een kaart: 100 F in koon - 120 F aan de kassa ter treft ons, brengt ons in aanra king met de dingen van leven en dood. Daarom ook heeft het geen zin om te zeggen: ik ken het verhaal reeds, dus het stuk interesseert me niet. En spijts genoeg zijn er maar al te veel die waarschijnlijk zo ge redeneerd hebben. Het is inderdaad zo dat de belanq- worden, want wij wensten merking te maken: zo'n beuren er te weinig in "-«"cj-oi als de organisators of kand organisatoren dit zien nntnvF 00 dit veelal. Nochtans durven zeggen: laat u niet on digen en kijk naar de positiev ten van een dergelijke In de Volkskring te Lede voerde het op. vervult in het geheel van het stuk. Wie of wat de echte Victalis van Gille is geweest, heeft weinig be lang. De figuur van de novelle ech-

De Voorpost | 1977 | | pagina 8