fOZEF VAN OVERSTRAETEN UREAAT V ANDRE DEMEDTS-PRIJS Klubfilms Filmklubs JEUGDKRIMINAUTEIT NTI-EGMONTER IN DE BLOEMETJES EVEN NAPRATEN MET J. VAN OVERSTRAETEN De Voorpost - 25-11-1977 - 15 p zondag 18 december 1977 wordt de André Demedts-prijs 1977, met de daaraan verbonden Ichtplegingen, uitgereikt aan de nu bijna 82 jaar jonge VTB-VAB-voorzitter Jozef Van [erstraeten. Als initiatief van de Marnixring Kortrijk-Broel en Kortrijk Kleikop zal nu is voor de zevende keer, de plechtige overhandiging op het stadhuis te Kortrijk plaatsvin- Dat de André Demedts-prijs-jury dit jaar precies deze «vierkanteanti-Egmonter heeft jngeduid kan nauwelijks een toeval zijn. Voor de uitreiking die dag komt de Limburgse everneur L. Roppe van uit zijn «bronsgroen eikenhout» speciaal naar de «Guldensporen- d» over om zijn vriend en ex-provinciegenoot in de bloemetjes te zetten. Bij deze hulde rdt tevens Mevr. Polly Van Overstraeten betrokken die nu zowat 55 jaar de trouwe :tgezelling is van deze Hagelandse Aalstenaar. N Jozef Van Overstraeten, nog steeds vitaal, in gesprek met onze mede werker: Er zijn er wellicht nog anderen die recht hadden op de prijs EL :ef van overstrae- gelegenheid van zijn tachtig verjaardag heeft «De Voor- :t». nu zowat anderhalf jaar ge en, een uitvoerig verslag ge- cht van een lang gesprek met ^,l e merkwaardige Vlaming en derlander. Het kan dan ook op ogenblik enigszins overbodig - overdadig overkomen om 'eer uitgebreid en diepgaand in aan op de persoonhet leven en werk, van Jozef Van Over eten. Zoals wij hem bij zijn itigste op een vrijmoedige ze overigens, «het feestvar- hebben genoemd waarop n Overstraeten replikeerde dat irken» alleen ook reeds vol- nd lijkt het er op dat men traan haast het predikaat «per- nent» gaat kunnen toevoegen. En als het zó is dat het Neder landse bloed van de Vlamingen kruipt daar waar het niet kan gaan, dan is het góéd dat dit, al of niet «permanent» gebeurt langs de feestelijk ingeklede en ietwat ver hulde weg der huldigingen van mensen zoals Jozef Van Over straeten. In de W.P. Encyclopedie van Vlaanderen zegt men van Van Overstraeten het volgende: gebo ren te Sint-Truiden op 2 mei 18%, voorzitter van de Vlaamse Toeris tenbond, studeerde Kunstgeschie denis en oudheidkunde aan de Ge ntse Rijksuniversiteit toen hij reeds onderwijzer (1915) en re gent (1916-1917) was. Een tijd lang was hij sekretaris van Alfons Van de Perre. In 1922 was hij me destichter van de VTB waarvan hij o.m. ondervoorzitter (1927), se- Filmikis steekt opnieuw van wal! Nadat men ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de oktoberrevolutie in de Mikisklub de prachtfilm «Dersou Oezala» van Kurazawa draaide en daarmee een bevredi gend suskes kende, is FILMIKIS u zal begrepen hebben hoe men tot die naam is gekomen uit zijn zomerslaap ontwaakt. Het aangeboden programma is om van te likkebaarden. U neemt dus best nota van volgende vertoningen (telkens op vrijdag en om 20 uur): 9/12/77: Les Ordres van Michel Brault. (Volgende week meer over deze prachtprent en de redenen waarom Brault daarvoor de Prijs van de Regie kreeg op het festival van Cannes) 13/01/78: Punishment Park van Peter Watkins (USA '71) 17/02/78: De opkomst van Duddy Kravitz van Ted Kot- chef (kreeg «De Gouden Beer» op het festival van Berlijn, de «Speciale Prijs» van de jury te Atlanta, de «Zilveren Sirene» te Sorrente en de prijs voor het «Beste Scenario» in Hollywood) 17/03/78: Dokter Pulder zaait papavers van Bert Haan stra (Nederland) 14/04/78: Het jaar 01 (L'an 01van Jacques Doillon (Parijs) 5/05/78: De Premie van Serguei Mikaelian (USSR) (Grote Prijs Internationaal Festival Sovjetfilm, Festival Parijs, fina list «Age d'Or» te Brussel) Toegang: u mag telkens binnen voor 80 frank, tenzij uen dat zou slim zijn van u zich een abonnement aanschaft (prijs 360 fr, dus 120 fr. reduktie). Wie graag op de hoogte wordt gehouden stuurt een ver zoekje naar FILMIKIS, Nieuwbeekstraat, 35 te Aalst. THE STING in Dido Op zaterdag 26 november (20 uur) biedt jeugdklub Dido, Oude Heirbaan te Erpe-Mere ons de gelegenheid om nog eens «The Sting» te zien. Deze film in een regie van Roy Hill werd in Amerika bekroond met niet minder dan 7 oscars (de hoogste onderscheiding die ginds een film kan te beurt vallen). Het is inderdaad een uitschieter op alle gebieden: fotografie, dekor, muziek, scenario, spel van de akteurs, enz zijn zodanig op elkaar afgestemd dat zij een uniek geheel vormen. De fotografie tot in de puntjes ver zorgd maakt handig gebruik van de kleuren om het tijds beeld weer te geven. Het dekor en de kostumes zijn nauw gezet realistisch en aangepast aan het tijdskader. De mu ziek het pianostukje «the Entertainer» bvb. is u zeker niet onbekend. Scenario: David S. Ward. Akteurs: onder meer Paul New man, Robert Redford... maar niet: Rene De Witte Demedtsprijs 1977 toe te kennen. De jury hechtte daarbij veel waarde aan het feit dat Van Over straeten het toerisme gebruikt heeft als middel tot ontvoogding van het Vlaamse volk. In een pluralistische geest, doch zonder het verdoezelen van de ei gen idealistische waarden, heeft hij gewerkt aan de bewustwording van de Vlaamse gemeenschap. Hij lag aan de basis van de verrijking van het Vlaams toeristisch en kul- tureel patrimonium o.a. door het steunen en organiseren van akties tot bescherming van de natuur en van het leefmilieu. Daarbij wer den ontelbare wandelpaden, uit kijktorens, oriëntatietafels, mo numentale rustbanken, gedenkpla ten en kunstmonumenten onder zijn bescherming ingehuldigd. Ontelbaar zijn ook de toespraken, publikaties, artikels, tijdschriften en boeken die hij verzorgd heeft. Speciaal wil de jury van de André Demedtsprijs de uitgave van de gidsen voor Nederland, Frans- Vlaanderen, Vlaanderen en het Walenland vermelden. Het blijven monumentale werken die nog steeds geen aanvullingen hebben gekregen. In dit opzet werkte Jo zef Van Overstraeten vanuit een Groot-Nederlandse visie zodat staatsgrenzen hem in de ont plooiing van deze grootsse aktivi- teit niet kunnen hinderen. In de rubrieken die hij regelmatig laat verschijnen betuigt hij zijn Vlaams-nationaal bewustzijn en draagt dit op de vele lezers over. Zijn levenslijn wijst alle kompro- missen af. Jozef Van Overstraeten heeft het Vlaamse kunst- en kui tuurleven steeds geaktiveerd en gesteund door zelf verschillende VTB-prijzen in te stellen, toe te kennen en uit te reiken. Door zijn blijvende grote steun en belang stelling voor Frans-Vlaanderen en door zijn objektieve informatie over en vriendelijke relaties met Zuid-Afrika beklemtoont Jozef Van Overstraeten ook die idealen van André Demedts. De jury wil in deze hulde ook mevrouw Van Overstraeten betrekken en dankt haar voor de steun en de trouw die het werk van haar echtgenoot heeft mogelijk gemaakt. De jury van de André Demedts- Jozef Van Overstraeten, winnaar van de André Demedts-prijs (EL) prijs is samengesteld uit: Marcel Notebaert, stcihtend voorzitter. Luk Vercruysse, stichtend sekreta ris, Koenraad Dewulf, v.z. Mar nixring Broei, Dries Vandeputte, v.z. Marnixring Kleikop, en de Elslande, de heren V. Arickx, J. Cordie, J. Daisne, E. de Béthune, F. De Bisschop, J. De- leu, M. Denaux, J. De Schaep- wilde, F. Grammens, A. Lammer- tijn, J. Storme, L. Vanackere, M. Vande Kerckhove, R. Vanden broucke, A. Van Wilderode, L. leden: Mevr. B. Platteau - Van meester. K. Devriendt, J. De- Verbeke en D. Merlevede. kretaris (1931) en voorzitter (1952) werd. In het kader van de VTB nam hij talrijke initiatieven zoals o.a. toeristenmarsen, wan delpaden en het inrichten van privé-reizen. Tijdens de IP We reldoorlog stichtte hij het «Ver bond voor Heemkunde» en «Ons Heem». Van Overstaeten is stichter-hoofdrcdakteur van «De Badgast» (1930), de «Autotoe rist» (1948), «Het Land van Aalst» (1952). de «Vlaamse Toe ristische Bibliotheek» (1962 ca. 175 nummers) en de reeks «Wan delboekjes» (ca. 15 nummers). Verder stichtte hij nog de «Vrij willige Hulp op de Weg» (1953), VAB- Kongo (1953) en de «Wacht op de Weg» (1968), even als diverse prijzen zoals de «Oscar de Gruyter-prijs» en prijzen voor fotografie, filmen, dia's enz. Hij publiceerde een Gids voor Kort rijk (met Eugeen De Ridder) en voor Spa, evenals een reeks «Benelux-gidsen» (sinds 1956) en een reeks «Restaurants in Vlaan deren» Van Overstraeten is lid van o.m. de «Hoge Raad voor Toe risme» de «Hoge Raad der We gen» en de «Kultuurraad voor Vlaanderen». Verder zijn er nog werken van zijn hand zoals: «In leiding tot de Heemkunde», «Handboek van de Toerist» (jaar boeken sinds 1951), «De Neder landen in Frankrijk» (1968). En wie dacht dat met voorgaande opsomming alles gezegd is over Jozef Van Overstraeten vergeet dit maar liefst want het is pas sedert zijn vervroegde «oprust stelling» als leraar dat hij pas goed in aktie is geraakt. Zo stelt hij voor het overgrote gedeelte, als hoofdre- dakteur nog het halfmaandelijks VTB-VAB tijdschrift samen en werkt hij tevens reeds verschil lende jaargangen, met monnik- kengeduld. aan «wat betekent mijn familienaam?». Daarnaast gaat geen week voorbij of Jozef Van Overstraeten. opent ergens een wandelpad, onthult een mo nument, reikt een prijs uit, opent een tentoonstelling, houdt een toe spraak, is te gast en wat dies meer. Voor dit alles, en zeker ook voor alles wat nog komen moet, was de André Demedts-prijs jury van oordeel dat, voor 1977, deze prijs aan Jozef Van Overstraeten diende toegekend. ANDRE DEMEDTSPRIJS IV/ 't Opzet van de André Demedts prijs is: een persoon of een orga nisatie te bekronen, die naar de geest en de idealen van André Demedts op het gebied van het be vorderen van algemene kunst- en kuituurverspreiding, de integratie van het Nederlandse taalgebied, de verspreiding van onze kuituur in Frans-Vlaanderen en in alle gemengde taalgebieden, en voor het bevorderen van de kulturele kontakten met Zuid-Afrika bij zonder veel verdienste heeft ver worven. Omdat ai deze elementen in het leven en werk van Jozef Van Overstraeten terug te vinden zijn, werd beslist aan hem de André V .P.: Wat was Uw reaktie op het toekennen van deze prijs? J.V.O.: Ik was er door verrast, maar wel aangenaam verrast dan en vereert tegelijk. V.P.: had U deze toekenning verwacht? J.V.O.: Zeker niet, en dit is heel gewoon aangezien ik geen enkele verwachting koester om door om het even wie of wat dan ook offi cieel gelauwerd te worden. Als het dan gebeurt, en zeker in dit geval, ben ik er wel erg gelukkig mee. V.P.: Dus toch blij met deze prijs, waarom precies? J.V.O.: Om 2 redenen, aller eerst omdat ik ontzettend veel respekt heb voor André Demedts zowel als mens, als Vlaming en als letterkundige. Deze waardering heb ik hem steeds toegedragen en dit heb ik willen benadrukken trouwens door het uitgeven van een VTB-brochurc over A. De medts. In tweede instantie dan. omdat de prijs werd ingesteld en toegekend door de Vlaamse «service»-klub «Marnixring» die ikzelf enorm veel waardering toedraag al ben ik zelf geen lid van de «ring», zoals ik van geen enkele klub, vereni ging of partij lid ben overigens. V.P.: Waardering, lof, vierin gen en prijzen stapelen zich op voor U de laatste tijd, streelt dit uw ijdelheid? J.V.O.: Ik ga nu niet beweren dat ik een nederig mens ben en als het zo is dat ik ergens ijdel zou zijn en waarom niet eigenlijk dan streelt dit inderdaad mijn ijdel heid. Al voeg ik er meteen aan toe dat ik echt niet uit ben op om het even welke onderscheiding. V.P.: Maar U aanvaardt ze tens lotte? J.V.O.: Niet alle, dat kan ik U verzekeren. Deze prijs doet mij o.a. enorm veel genoegen. V.P.: Welke onderscheidingen zoudt U niet aanvaarden? J.V.O.:Alle officiële... maar laat ons daar maar liever niet verder mee doorgaan. V.P.: Vindt U zelf dat het nu zowat uw beurt was, na de vo rige zes A. Demedtsprijzen, om deze prijs te krijgen? J.V.O.: Uiteraard niet, er zijn er zeker tientallen, misschien zelfs honderden, die dit vóór mij ver dienen en had men mij de keuze zelf gelaten dan had ik zeker nog velen laten voorgaan, maar mis schien hebben zij gedacht dat ik, nu ik de tachtig voorbij ben, niet lang genoeg meer zou leven, maar dan vergissen ze zich deerlijk... V.P.: Overigens sluit U voorlo pig een illustere reeks af na res- pektievelijk: Luk Verbeke, Flor Grammens, Emmanuel Looten, de Vriendenkring van het Ko- mense, Jozef en Annemarie De- leu, Sandor Szondi, en het Ij zerbedevaart komitee. J.V.O.: Ja. ik bevind mij in goed gezelschap zó te zien. V.P.: Wie had U bijvoorbeeld zelf willen voordragen? J.V.O.: Dat is niet zó eenvoudig om hierop te antwoorden. Waar ik o.a. heel veel bewondering voor heb, eveneens zowel' als mens als Vlaming en letterkundige is Anton Van Wilderode, die zou normaal al een van dezen zijn die zeker vóór mij dienden aan de beurt te zijn als ik er dan toch per sé bij moest. V.P.: Dacht U dat uw onverho len en duidelijk afwijzen van het zgn. Egmontakkoord heeft kunnen meespelen met de hui dige keuze van de A. Demedtsprijs-jury.. J.V.O.: Ik stel vast dat het ten minste geen reden is geweest om deze prijs niet toe te kennen en op pe keper beschouwd houdt dit ei genlijk noch min noch meer 'n goedkeuring in van mijn houding als Vlaming als Nederlander ook in deze aangelegenheid. Let wel, ik wil hier de Marnixring ze ker niet betrekken bij deze aange legenheid. V.P.: Het opzet van de prijs is o.m. het bekronen van een per soon of organisatie die naar de geest en idealen van André Demedts bijzonder veel verdienste heeft verworven. Het is dus duidelijk nu dat U als dus danig wordt aanzien en gewaar deerd en zelfs geëerd. J.V.O.: Ik doe gewoon wat ik meen mijn plicht te zijn, ik handel volgens mijn geweten, zo eenvou dig is dat. Het kan, wellicht wat romantisch ouderwets roman tisch dan klinken, maar ik han del van uit een grote liefde voor Vlaanderen en voor het Vlaamse volk en ik tracht de gebreken die het heeft te veranderen in deugden. V.P.: Het heet, in de motivering dat o.a. een ideaal van A. De medts en dus ook van Uzelf, zou zijn het bevorderen van de al gemene kunst en kuituursprei- ding. J.V.O.: Daar kan ik zonder moeite inkomen, trouwens ik heb bewust mijn toeristische organisa tie de kulturele weg opgestuurd. Het is een van mijn hoofdbekom mernissen dat het Vlaamse volk een kulturecl hoogstaand volk zou zijn en ik tracht dit in de hand te spelen via het toerisme. V.P.: Er wordt ook gesproken over de integratie van het Neder landse taalgebied en de ver spreiding van onze kuituur in Frans-Vlaanderen. J.V.O.: Daar heb ik evenmin enige moeite mee geloof ik. Frans-Vlaanderen ligt mij zeer nauw aan het hart heel de Franse Nederlanden trouwens met inbegrip van de historische Frans sprekende delen van de Nederlan den. Ik publiceerde trouwens een boek over «De Nederlanden in Frankrijk» naast de toeristische gidsen voor Frans-Vlaanderen. V.P.: Men heeft het verder nog over het bevorderen van de kul turele kontakten met Zuid- Afrika, dit is nu wel een heet hangijzer geworden. J.V.O.: Dat hangt er van af hoe men het bekijkt. Laat ik echter ter verduidelijking stellen dat, wat ik zelf betref, alleen de kulturele kontakten bijtreedt. Met het poli tieke bestel van Zuid-Afrika ben ik echt niet gelukkig. Men heeft mij, van Zuid-Afrikaanse zijde, heel kort geleden nog uitgenodigd om samen met mijn vrouw een bezoek te brengen aan hun land. Ik heb hun uitnodiging aanvaard maar kreeg direkt in de gaten dat het hun bedoeling was om mijn bezoek po litiek uit te buiten. Wij zijn zonder ruzie teruggekeerd maar er was duidelijk 'n klimaats verandering ingetreden. - Trou wens, toen ik nadien gevraagd werd om hier te lande, voor de Zuid-Afrikaanse ambassade te spreken over mijn verblijf in Zuid-Afrika heb ik het waarschijn lijk verkorven want men heeft mij sindsdien niet meer gevraagd. Niettemin ben ik lid van PROTEA geworden omdat, ondanks mijn vele bezwaren, ik van oordeel ben dat het kontakt met dit gedeelte van de Nederlandse stam moet be houden blijven. V.P.: Uw vrouw én echtgenote wordt eveneens en uitdrukkelijk betrokken bij de huldiging te Kortrijk... J.V.O.: Wij zijn nu reeds 55 jaar gehuwd en kennen mekaar nog enkele jaren langer, ik verzeker U dat ik nooit had kunnen doen mij nooit zou kunnen permitteren hebben wat ik nu heb gedaan gans mijn leven lang. zonder het geduld en de toewijding, de steun en het begrip van mijn vrouw. V.P.: Dacht U geslaagd te zijn, altans voor een stuk, in het ver wezenlijken van hoger ge noemde idealen? J.V.O.: Zeer zeker, daaraan twij fel ik geen ogenblik. Noem mij één volk op, buiten het Vlaamse volk, dat ondanks de sterke druk, zowel sociaal, ekonomisch poli tiek als kultureel waaronder het dreigde ten onder te gaan na 1830, heeft stand gehouden en zijn eigen levenswijze en eigen kuituur heeft kunnen veilig stellen zonder re latief grote verliezen. Ik voeg er onmiddellijk aan toe dat ik zeker niet blind ben voor de gebreken van mijn volk en ik weet dat er nog dagelijks dient gestreden om ons zelf te blijven of om onszelf en onze eigen aard terug te winnen. Maar desondanks geloof ik dat. in vergelijking met de andere Euro pese volkeren, zelfs binnen dc Nederlandse stam, het Vlaamse het Zuid-Nederlandse volk he: gezondste volk blijkt te zijn, ei genlijk zou ik moeten zeggen, hei minst zieke volk. V.P.: Duidelijk een optimisti sche noot! J.V.O.: Ik ben van nature uit op timist omdat de mensen liefst het kamp vervoegen van dezen waar het lekker lijkt te lopen. V.P.: Een berekend optimisme dus. J.V.O.: Als U het zo wilt noe men, inderdaad, wat niet weg neemt dat er evenzeer voldoende cijfermateriaal kan worden voor gelegd om mijn optimisme te sta ven. V.P.: Wat was, is en blijft uw grote ambitie? J.V.O.: Met het risiko wat groot sprakerig over te komen blijf ik herhalen, naar geweten mijn volk dienen. Voor mijn volk blijf ik strijden, nooit heb ik gestreden, ol zal ik strijden uit persoonlijks wrok of haat. Men maakt het mi trouwens, alles bij mekaar erg makkelijk, in dit land aangezien, op enkele kleine incidenten na in mijn leven, mij nooit iets in de weg is gelegd en ik steeds heb kunnen uitkomen voor mijn me ning. Ik zal echter niet aflaten, al les te bestrijden wat mijn volk vermindert. Ik zou eeuwig be schaamd zijn over mijzelf als het anders zou zijn. V.P.: Wat is uw vurigste wens voor het vlaamse volk? J.VO.: Dat het spoedig een onaf hankelijke natie mag worden en kultureel een geheel zou uitmaken met Noord-Nederland, en voor de aktualiteit, dat het Egmontpakt er nooit komt. E. V.D. Eist Zondagavond gaat op initiatief van de katholieke jeugdraad van de Aalsterse St.-Jozefparochie een op te merken informatie- en gespreksavond door. Bedoeling is wat dieper in te gaan op een onderwerp dat helaas blijvend aktueel schijnt: jeugdkriminaliteit bij ons. Een panel zal samengesteld worden door mensen zowel uit wetenschappelijke hoek als die in de praktijk met het onder werp te maken hebben. Vanuit de aktualiteit, soms oppervlak kig geschetst door de media (politierazzia, druggebruik, kindermishandelingen...) wil men de situatie schetsen zoals ze in werkelijkheid is. Via de diskussievragen die binnen de jeugdraad zelf ge formuleerd werden kan ge merkt worden dat de aandacht zal gaan naar kriminaliteit (van ouders bv.) t.o.v. jeugd, jeugd kriminaliteit zelf, de organisa ties waarop de betrokkenen kunnen rekenen, de nazorg en tekorten die misschien door vrijwilligers kunnen gelenigd worden. Gehoopt wordt dat vele be langstellenden de weg zullen vinden op 27 november (19.30 u) naar het Chirolokaal in de Meuleschettestraat alwaar het debat doorgaat. PD

De Voorpost | 1977 | | pagina 15