B H I K M Q 'T U V W L GEKNIPT ABC Tussen haakjes LEEUWERIK: 1967-1977 DE WERELD WAARIN ONZE JEUGD LEEFT De Voorpost - 25-11-1977 - 25 HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS k EN ADRESSEN RCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grembergen. EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. "OMAR 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en hande laars Rechtstreeks aan fabriekspnizen (enig in België) School straat 54. Aalst. 'HONDT SIMON 053-21.15.64 Wiingaardveld, Aalst Specialist in schuifdaken, voortenten, autogarmeringen en zonne- ESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitingen, poorten, enz M. De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde ERMAN 052-21.38.16 Michem. Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.-Gillis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. NTERIEURVERZORGING 053-21.58.61 VAMOFLEX,Kasteeldreef 45 en Nieuwstraat 28, 9310 Lede-' Centrum Vakkundige plaatsing van vasttapijt, vensterdekoratie, ploegstoflen, behangwerken O-SPORT 052--21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping Statiestraat 21, Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels OM, LEEN GERUST 053-21.60.16 ophandtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe, Droeskouterstraat 12, Haaltert. ■UNCH 053-70.13.39 Stationsplein 6, Aalst Specialist koude schotels, bereide vlees waren. belegde broodjes EUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3. AALST 053-21.63.91 t VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoflen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi- sette, tergal enzZonneblinden, Luxaflex, Louverdrape, vouw deuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi- chem, Potiaulaan 11, Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet Raadpleeg haar specialisten UANDO 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latgnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodo enz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper. ERAV 053-21.76.08 Molenstraat 70. Aalst SERVAV heeft jaar in jaar uit, en voor om het even welke gelegen heid, het gedroomde geschenk! Van huweli|ksli|sten tot prachtig-moderne zitmeubelen, van typische kleinere design geschenken tot en met klasrijke tapijten. COUPONNENNUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556, Aalst RMAR 053-21.68.98 Moorselbaan 73, Aalst Het huis waar u alles vindt. Voedingswaren aan discountprijzen. Kom eens langs Dank U. ERZEKERINGEN Van Den Hauwe Gaston en Zoon.' Financieringen. Gentsestraat nr. 97, 9300 Aalst 053-21.71.45 ooninrictiting P. Coecke 053-7D.09.i2 Hedendaagse woonkultuur. Internationale vormgeving. Inrichten van winkel - bureel - café - restaurant - keuken - living enz,. Volledig werkteam - Binnenhuisarchitekt ter beschikking Molenstraat 42-44 - Aalst V n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper VONNE EN JOZEF 053-7[L33.95 ri|den met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst Alle herstellingen 1 jaar waarborg Gratis onderhoud Prijzen vanaf 4 900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad levorbaar. Tien jaar bestaat het Leedse jeugdhuis Leewerik. Da's wel een fraksie van de eeuwigheid maar voor ons toch een reden om eens naar Lede te brommen. Omdat we van Aalst komen zien we de Leeuwerik rechts uit de velden oprijzen. Een tien jaar jonge nieuwbouw met sportterreinen en een speeltuin errond. De enige speeltuin van Lede. Het is een donderdagnamiddag en dus zijn enkel wat noeste werkers vlijtig bezig. Luc Rasschaert, lid van het dagelijks bestuur, zoekt een tafeltje en vertelt over de tien voorbije jaren en de huidige werking. Ook het jaarverslag wordt erbij gehaald. Tien jaren in rechte lijn Tien jaar geleden, in septem ber '67, werden de deuren van een blije Leeuwerik geopend. Voor velen is dat reeds een le gendarische tijd. De naam van E.H. Bosteels is daaraan ver bonden, want grotendeels on der zijn invloed werd de jeugd huiswerking begonnen. Trou wens, in Munkzwalm, waar hij nu kapelaan is, staat sinds kort Voor een talrijk opgekomen ledenpubliek van de CMBV, nu ge noemd de Kristelijke Beweging voor Vrouwen uit de Middengroe pen» sprak de heer Geeroms, leraar te Denderleeuw, in de «Borse van Amsterdam» over de problematiek van de hedendaagse jeugd. Na een goed gestoffeerde inleiding over «Hoe staan de jonge mensen in de wereld» en «vanuit welke ervaring leven ze?» zou in punt drie ook het publiek aan bod komen. aan gemakkelijk accepteren. BESPREKING Uit de levendige bespreking ont houden we vooral dat men zich niet kan laten drijven volgens de omstandigheden maar dat er meer principes nodig zijn. Gesteld werd eveneens dat ouders strenger tegenover hun kinderen moeten zijn want ze vragen er onrecht streeks naar. Verder moeten de ouders de waar den van het leven bepalen en ver dedigen, de bakens uitzetten waaraan de kinderen zich hebben te houden. Eerst werd gesteld dat er voor onze jeugd niet meer de traditionele ze kerheden bestaan en dat ze van buiten uit onder de invloed wordt gezet van allerlei funeste faktoren. Niet onder algemene goedkeuring stelde hierbij de voordrachtgever dat de mens driemaal wordt opge voed: eens door zijn ouders, eens door zijn partner en tenslotte door zijn eigen kinderen. WAAR STAAN DE JONGEN MENSEN IN DE WERELD? In onze huidige konsumptiemaat- schappij staat de jeugd vooraan in café's, in boetiekjes, in platen firma's, maar thuis worden ze be handeld als kinderen die nog ner gens staan. In feite staan ze aan het begin van een individueel leven en passen zich snel aan in een steeds veranderende wereld, ook al om dat ze niet emotioneel met het ver leden gebonden zijn. Verder expe rimenteren ze graag en relativeren veel beter dan de volwassenen. Immer voelen ze zich sterk gebon den aan hun leeftijdsgenoten. VANUIT WELKE ERVARING LEVEN ZE? Vele begrippen die up to date zijn en waarvan ze vaak de mond vol hebben missen degelijke vulling en inhoud. Dergelijke woorden worden wel vaak ge- of misbruikt doch de jeugd leeft er niet steeds Anderzijds zijn ouders vaak niet het gepaste voorbeeld voorde kin deren die geen gezag van boven- VERDERE AKTIVITEITEN Volgende aktiviteiten van de CMBV zijn op woensdag 7 de cember te 19.30 u. in de zaal van de Kapucijnen een propaganda- avond over «vis» met bereidingen en proeven, o.a. St.- Jakobsschelpen en een bereiding voor koud buffet. Op maandag 12 december gaat dan een reis door naar Köln met tocht langsheen gebouwen en overblijfselen uit de Middeleeu wen met een kort bezoek aan de Domkirche. Middagmaal in een typisch Keuls restaurant «Alt Köln» en daarna rondwandelen in de Altstadt. Op vrijdag 13 januari naar het to neel te Gent met «Dr Knock» en op woensdag 17 januari in de zaal van de Kapucijnen nieuwjaarsre ceptie en kiezen van een nieuw bestuur. L.H. Jeugdcentrum, Zonnestraat Zat 19: 16.30 u.: volksdans. Zon 20: 9.15 u.: volleybal (samenkomst aan het jeugdcentrum). Ypsilon, Meuleschettestraat 32 Zat. 26: Duiste avond n.a.v. de klubvoetbalreis naar Vilsbiburg. Inkom 100 fr,nadien gratis drank gedurende de avond. O.a. film, dia's, mogelijkheid tot eten en veel gezelligheid. Vrij 2 en zat. 3: tentoonstelling van poppenteater Klak. Zat 3: TD van de voetbalklub. Zon 4: in de namiddag poppenkastvoorstelling van Klak. 's Avonds film «Ik heb er mijn buik van vol». JPVV-Mutualisten Aalst en LVSV Aalst, Graaf van Egmont, Grote Markt 1 Zon 27:8 u.: vertrek per autobus naar Nijlen waar jonge mutualis- ten uit heel Vlaanderen sportief gaan doen (zie DV vorige week) 325 fr. voor leden; 350 fr. voor niet-leden. Vrij 25: uiteenzetting en diareportage van een studiereis naar Schotland in september '77. Marcellinoklub, Capucijnenlaan 95 Zon 27: 14 u.: lachen met de muzikale komediefilm «Duivel doet 't al». Zon 4: 14 u huiveren bij de spektakulaire racefilm «Een sleutel voor de angst». Lanseloet, Meuleschettestraat (feestzaal 't Kapelleke) Woe 30: 14.30 u.: toneel «Repelsteeltje». Roswitha, de mooie dochter van molenaar Klipperklap moet voor de koning een moeilijke opdracht uitvoeren. Zal het haar lukken? Kom zelf zien! J.A. Klakson, Hammcstraat 20 Zat 26: 14 u.: gezelschapsspelen maken. Leeuwerik, Ommegangweg, Lede Zat 26: 19.30 u.: toneel «Igor en Julius» Zat 3: Leeuwcrikbal in zaal Volkskring (eveneens in Lede). Jebron, Begijnhof 1 Vrij 25: 20 u.: idee-avond rond welzijnszorg en advent. Zat 26: 10 u.: werkgroep info; 18.30 u.: eucharistieviering in Begijnhofkerk. Tanu, Houtmarkt 1 Vrij 25: filmavond «bloedige aardbeien» te 19.30 u. Zon 27: winterpret en wandeltocht van 14 u. tot 17 u. Zat 3: 14-18 u.retrospektieve: suksessen uit de jaren 1970-1977. Vrij 9: 20 u vragen stellen aan Bert Van Hoorick. Dido, Oude Heirbaan, Erpe Zat 26: 20 u film «De Sting» (zeven Amerikaanse oscars voor een uiterst nauwgezet en realistisch tijdsbeeld met Paul Newman en Robert Redford als voornaamste akteurs en Roy Hill als regisseur) Zon 27: vanaf 13 u jeugdveldloop (zie aparte bijdrage). Lokaal Chiro Sjaloom. Meuleschettestraat 32 Zon 27: 19.30 u.: debat jeugdraad St.-Jozefparochie «jeugdkri- veel moge een ander vogeljeugdhuis: De Zwaluw. Tien jaar geleden. Is er sinds dien erg veel veranderd? Neen. Wel wat de inwendige werk- struktuur betreft;aktiviteiten kunnen ook wel eens wisselen, i maar de basisprincipes blijven dezelfde. Die peilers zijn het kristelijke (maar breed opge vat), de politieke afzijdigheid, de afkeer van reklame en het nastreven van een openheid. We vragen na over de beteke nis van die sloganwoorden. Enige voorbeelden moeten ze verduidelijken. Andersdenken den komen geregeld binnen en worden ook goed ontvangen. Ze mogen echter de eigenheid niet aanvallen. Politieke affi ches worden geweerd. Nooit worden politieke standpunten ingenomen. Wel was er vorig jaar een debatavond rond de verkiezingen. Of dit toch geen bevorderen is van de politieke onmondigheid van vele jonge ren? Tja, daar is nog niet aan gedacht. Strikte neutraliteit dus. Geen grote ups en downs in die tien jaren. Ledenaantal kon wel eens schommelen, maar echte verschillen schij nen er niet te zijn. Ouderen en kinderen Het jeugdhuis staat open voor iedereen. Er staat geen leeftijd op. Hoewel in wezen een jeugdklub, komen toch ook graag oudere mensen eens in stuiven en ze worden met open armen ontvangen. Voor kinde ren is er een speeltuin. Die is echter maar open tijdens de vakantiemaanden (speel pleinwerking), wanneer jeugd bewegingen eens komen aan kloppen, in de paasvakantie, maar verder staat de tuin leeg. We vinden dat wel jammer want hoewel het een speeltuin is van het klassieke type (ijze ren speeltuigen) is die toch te goed om ongebruikt te verroes ten. Zeker, er is vorig jaar een ongeval geweest, maar dat is nog geen reden om bv. de speelpleinwerking niet uit te breiden over het hele jaar. In Aalst is men dit trouwens van plan zoals men weet. Infrastruktuur: rijkheden Gebrek aan ruimte is er zeker niet. Naast een groot instuiflo- kaal (200 300 leden kunnen er binnen), een middelgrote «multipurpose» ruimte zijn er nog een zeefdruklokaal, een apart diskobarlokaaltje, een donkere kamer (fotoklub), een zolder, opslagruimte, 4 dou ches, kleedkamers, grote par king, boomgaard, diverse sportterreinenIs één en ander een luxe die kreativiteit afremt? Dat geloven we toch niet. De mogelijkheden wor den, zoals blijkt uit het jaarver slag, terdege uitgebaat door de diverse werkgroepen en ate liers. Bovendien verbreekt men steevast de eentonigheid door bv. de instuif ruimte geregeld van inrichting te veranderen. TD's echt in te kleden (tennis- raketten, kerstversiering, kar- navaldingens, I.v.m. de sportploegen stippen we met genoegen aan dat zo wel aan kompetitie- als ama teursport gedacht wordt. Ie mand die van voetballen niet erg veel kaas gegeten heeft, gaat gewoon bij de B-ploeg terwijl meer door de natuur be giftigde elementen aan de kompetitie kunnen deelnemen met de A-ploeg. Kwa bevolking is hoofdzakelijk de tennisklub attraktief met 120 leden (voet bal op de tweede plaats met 40 leden). Als we over de Leeuwerik spre ken moeten we ook denken aan haar volksdansklub. Tweemaal wekelijks wordt ge danst, er zijn regelmatig optre dens buiten de klub, er worden volksdansen gratis aangeleerd aan groepen die er om vragen Qeugdbewegingen bv.), kortom een zeer aktieve groep dus. Een greep uit de aktiviteiten Als we even in het voorbije jaar snuffelen, dan merken we een evenwichtig samengesteld programma. Naast gewone jeugdhuisaktiviteiten (film, TD, muzikale optredens, mer ken we Leeuwerikfeesten met aandacht voor de derde leeftijd, ontspanningsdag voor heel Lede, diareeks «Vlaams Bra bant». «Lede» en «integratie mindervaliden» (met het spel «een dorp om in te wonen») avondwandeling, kantus, fiets- rally,Cijfers bewijzen wel dat deze speciale aktiviteiten een Er zijn onder onze lezers mensen die binnenkort de zalige bloktijd ingaan. Dat wilden we toch even signaleren. De leugdverenigingen (ónze barometer voor zulke zaken) zul len weer op halve krachten werken terwijl hun leden krom gebogen liggen te zwoegen op een sinus of omgekeerd evenredig met de lichtsnelheid hun hersenen laten werken. De gek zal meer vragen stellen dan tien wijzen kunnen beantwoorden. Een apokalyptische duisternis zal heersen in de Augiasstal waar gestudeerd wordt. Beter een puntje in de hand dan tien in de lucht wordt de moraal van wie het paard niet achter de wagen zal spannen... Genesis Meldert Sinds dit jaar bestaat in Meldert een JIN-groep. Jin is een skoutsgroep voor jonge mensen tussen 17 en 18 jaar en betekent: Jeugd Innoveert of Jij en Ik een Nood zaak. Gedurende een jaarwerking worden deze jonge ren gekonfronteerd met allerlei vormen van engage ment en worden ze begeleid naar een werkelijke inzet voor de medemens. De leden komen vooral uit de aan leunende groepen: Sint-Tarcitius Terjoden, Pajotten Hekelgem, Sint-Margareta Baardegem en Sint- Aloysius Mijlbeek. Bedoeling is dat vanuit deze vor ming velen een bewuste keuze zullen doen om zich als begeleider in hun groep in te zetten. Van de beheerraad in het Meiderts parochiecentrum kreeg men een leegstaand lokaal ter beschikking. «Genesis» is de symbolische naam voor die wordings opdracht. Groepsleider is Paul Jacobs. Groepsaalmoezenier Fredy De Zutter. In de begeleiding staan verder Jos Raes, Hugo De Smedt, Paul Van Langenhove en Mia Temmerman. Deze groep staat ook open voor alle jon gens en meisjes tussen 16 en 18 jaar van Meldert. Deze lange inleiding om te vertellen dat op 4 december a.s. in de parochiekerk van Meldert door Genesis een eigentijdse eucharistieviering opgedragen wordt. We kennen het tema niet, maar zeker zal de jonge en frisse genesis-groep er een stukje van zichzelf inleggen. Muziek in Leeuwerik Aangestipt werd reeds dat Kris De Bruyne op 17 december langs komt. Een maand later, op 14 januari, is het de beurt aan Waso. Dat is een Zigeunergroep die zeker niet minder zal geapprecieerd worden. Leeftijd in jeugdklubs Vanuit jaarverslagen kan vastgesteld worden dat de gemiddelde leeftijd in de meeste jeugdklubs aan het verlagen is. De jongste leeftijdskategorie telt meestal met meest aantal leden. In een aantal klubs is er geen leeftijdsgrens meer (Leeuwerik, Tanu bv.) in andere wordt de leeftijd (vaak na lanf aandringen) verlaagd. Ditwas het geval in Terlinden, nl. van 17 naar 16. Toch wel een merkwaardig verschijnsel. "Muziek in 't Toreken ivcrmaal brengen we geen nieuws over jeugdklubs buiten ons verschijningsdomein, 't Lebbeekse Toreken stuurde ons echter info waarvan ze meent dat die ook in het Aals- terse belangwekkend is. Op muzikaal gebied komt op 7 januari Raymond van het Groenewoud en Bien Servi (zaal Pipp's, Leo Duboisstraat, Lebbeke). Eerder komen in het jeugdhuis zelf het Combo Crassaerts (kolder en kabaret) (10/12) en Eglantier (Leu vens trio met instrumentale folk). (30/12). Op 22 januari mag Allan Taylor verwacht worden, een Engelse folker. Later op het jaar brengt Fifth Ball Gang er Vlaamse pop (12/2) en Pigsty Hill Light Orchestra Engelse ambiance. (16/4) Inte ressant is wellicht ook het free podium dat op 12 maart ingericht wordt. Wie interesse heeft haalt maar zijn zaka genda boven. God ja, aanvang telkens te 20 u. Bloedige aardbeien Vanavond staat deze film in Tanu geprogrammeerd. Een maatschappijkritische film naar «The Strawberry Statement» van James Kunen. Een geromanceerde do- kumentaire die zo uit die bloedige tijd in '68 kon gegre pen zijn en die nu wellicht ook de situatie op de Itali aanse universiteiten kan verhelderen. Daar handelt de film inderdaad over: de studentenopstand aan een uni versitaire campus. Simon, een deftige, sportieve, konservatief-liberale jongen leert er Linda kennen. Deze laatste verovering (want vrouwen interesseren hem meer dan revolte) militeert druk voor de rechten van de vrouw. Bovendien is zij uiterst charmant en brengt ze langzaam Simon tot andere inzichten. Toch blijft die vegeteren in zijn burgerlijk milieu. Linda breekt met Simon. Simon nu blijft alleen achter en zijn ogen zien nu de vele reële onrechtvaardigheden. Met volle oprechtheid sluit hij bij de revolte aan. Op een dag komt het met de politie tot ernstige incidenten. Linda wordt door een agent gebrutaliseerd. Wanneer Simon tussenbeide komt is dit zijn laatste wereld die hij beter wilde maken. Namen: Stuart Hagmann (regie), Bruce Davison (Si mon) en Kim Darby (Linda). 19.30u, 30 fr. voor niet-leden (leden 25 fr.) in Tanu. Wat wens je nog te weten? Tentoonstelling Welzijnszorg Van 27 novembertot 18 december is er in Jebron (Begijnhof 1) een ruime tentoonstelling omtrent en over «Welzijns zorg». Zoals bekend stelt deze adventsaktie de schijnwer per op de zgn. «vierde wereld»: mensen die moreel, financi eel, geestelijk of hoe dan ook in nood zijn in onze «welvaart staat». Deze tentoonstelling wil daar zo ruim mogelijk over informeren. Naast infomateriaal van «welzijnszorg» is er ook informatie over de verschillende te steunen projekten. De tentoonstelling zal open zijn elke dag van 16u tot 18u, elke woensdagavond en elke zaterdagmorgen. Er kan ook altijd afgesproken worden met een Jebronverantwoordefij- ke: tel. 77.63.89. Vanavond gaat in Jebron tevens om 20u een «ideeëna- vond» door over Welzijnszorg. Bedoeling is samen te zoe ken wat en hoe wat kan gedaan worden, (zie «tussen haak jes») Vervolgsprookje Reeds ettelijke keren (we zijn de tel kwijt) is er hier geknipt. Fijn was dat en blijft dat maar we houden van nieuwe dingen. Daarom wordt vanaf volgende week deze kolom aangevuld en opgevrolijkt. Lekker niks verklappen we, alleen: de (al dan niet mar ginale) aktualiteit krijgt nu een kans! Een spannend schaterfeuilleton, grimmig anders-en moeder de gans krijgt ook een kans. Tien sprookjesregels iedere week als snoepgoed voor het slapengaan. Zeg nu nog dat we je niet verwennen... Uitkijken dus naar «opwinding in Bloekeren». PD groot aantal jongeren aanlok ken. Vooral de filmvoorstellin gen, de fietsrally en de klein- kunstavonden deden het vorig jaar. Betreurd wordt wel dat «sociale aktie» zo weinig aan bod komt. Of er dit jaar veran dering in komt? Sommige le den zouden dit wel wensen.

De Voorpost | 1977 | | pagina 25