4 U FILM BIJ ONS REEDS 300.000 FRANK VOOR SCH00NDERHAGE JULIE FELIX GRAAG TERUG OP BEZOEK SINF0NIE BRENGT HOOGTEPUNT VAN DE CECILIAVIERINGEN IN HET AALSTERSE «Andy Cap S» in Oud-Hospitaal 28 - 25-11-1977 - De Voorpost Ongeveer een jaar terug was de Amerikaans-Engelse zangeres Julie Felix te Aalst voor een onvergetelijk koncert in de Begijnhofkerk. In het interview dat wij toendertijd met haar hadden, verklaarde ze opgetogen te zijn geweest over het publiek. Natuurlijk, alsof zij iets anders ging zeggen, maar het is toch een feit dat haar ongekend talent en onthutsende professionaliteit de zowat 400 aanwezigen deed blozen van tevredenheid. Op 27 november, dus amper acht dagen nadat Rum hier een buitengewoon prachtig koncert gaf, is zij opnieuw in voorgenoemde kerk. De vreugde kan niet op EEN OPFRISSERTJE NU Julie Felix werd geboren in Santa Barbara, Californië op 14 juni 1941Ze had een Mexikaanse moeder van Welsche afkomst die lerares was en veel van poëzie hield. Zo groeide Julie op in een ongetwijfeld zeer artistiek milieu. Ze behaalde een graduaat in diktie en dramatiek aan de universiteit van Californië en kwam na een muziektoernee door Europa na een jaar in Engeland aan. Zé debuteerde als zangeres in een Grieks restaurant, werd betaald met één maaltijd per dag en sloot vriendschap met een jonge Cana dese dichter m.n. Leonard Co- hen. fn Engeland slaagde ze er in een kontrakt af te sluiten voor een plaatopname en toen die eersteling uit was en er een receptie voor doorging, ontmoette ze David Frost. In februari 1966 trad ze de eerste maal op in zijn programma «The Frost Report». Een jaar later was haar eerste solokoncert in the Albert Hall in London uitver kocht. Niet lang nadien had ze haar eigen televizieprogramma. Ze was ook de eerste populaire zangeres die optrad in de West- minster Abbey-London. In 1971 had Julie Felix reeds 44 shows op haar aktief staan, had ze de ganse wereld gezien en plaatste ze haar elpees en singles geregeld in de hit-parades. Julie Felix vond dat de media te veel beslag op haar gingen leggen en dat de tijd rijp was om zich te gaan terugtrekken uit die belang stelling. Ze wijdde zich gedurende een vijftal jaren aan haar doch tertje Tanit en schreef een heleboel liederen die later haar meest bril jante bleken te zijn. In maart 1974 tekende ze een nieuw kontrakt met EMI en verscheen haar nieuwste album «Lightning». Julie Felix is een charmante en ge voelige persoonlijkheid die eens protestzangeres was maar meent dat dit type lied nu ouderwets is. Een nieuw soort wereld trekt haar nu aan, ze is geïnteresseerd in astrologie, mystiek, is vegetariër en beoefent yoga als ontspanning. Dit jaar maakte ze reeds tournees door België, Engeland, Duitsland, Zwitserland, Oost-Afrika, de Seychellen, Ierland, Zweden, De nemarken en Noorwegen. Niet vergeten dus: Julie Felix op 27 november in de Begijnhofkerk te Aalst. Inkom: 100 fr. en 120 fr. aan de kassa. Men begint om 20 uur. (RDW) Onder een enorme voikstoeloop werd op vrijdag negentien november in de ruimten van het Oud-Hospitaal (Oude Vismarkt) de 'liefdadigheidstentoonstelling' Andy Cap S geopend. Een kunstenaarsmanifestatie die als hoofddoel heeft geld op te brengen voor de bouw van een dagverblijf voor ernstig mentaal gehandikapten in Schoonderhage, een wijk van St. Lievens Esse. Ruim honderd beeldende kunstenaars hebben één of meerdere werken geschonken voor verkoop om op die manier bij te dragen tot het projekt. Over dit projekt werd in deze krant reeds eerder informatie gebracht. Keramiek en beeldhouwwerk. Voor de kooplustigen, keus in overvloed (EL) Maandag was reeds om en bij de driehonderd duizend frank opgebracht en het ziet er naar uit dat in de komende dagen het half miljoen bereikt gaat worden. De tentoonstelling duurt trouwens nog tot vol gende week 2 december. Het initiatief heeft dus zijn doel niet gemist. Het aanbod varieert van klas siek figuratief werk tot modieus hedendaags met enkele uit schieters van voorname aard. Onder die uitschieters twee werken van grootmeester Felix De Boeck die respektievelijk 120.000 en 80.000 frank moe ten opbrengen. Een ervan werd geschenken uit de privé kollek- tie van Dr. Mare Galle. Naar onze mening een beetje te duur! Een lithografie van Luc Hoenraet «five» is mooi maar staat wat te hoog, gezien de oplage, aan zesduizend frank. Claus een waardige ets. «Dorpsgezicht in Brabant» van Etienne Lecompte staat op der tigduizend frank. Een klein schilderij van Wilhelm Mechnig vond reeds op de opening een koper voor tienduizend frank. Ook werden in de eerste uren nog werken verkocht van on dermeer René Beckaert, Muy- laart, Leon Boel, Leemans en Hutsebaut. Voor dezelfde prijs is er van Luc Het initiatief van deze tentoon- Verleden maandag, op de vooravond van de feestdag van de H. Cecilia, nog steeds niet afgeschaft en vervangen door de H. Blasius, bracht de Koninklijke Symfonische Kring Aalst, «de sinfonie», op een tiental jaren van haar eerste eeuwfeest, het traditioneel Ceciliakonsert. Voor een bomvolle zaal, niettegen staande het bar slecht weder en in aanwezigheid van schepen Hoog- huys met zijn dames en de dames van schepenen Van den Eede en Bourlon, van de heer De Lombaert, direkteur van de stedelijke akade- mie voor Muziek, Ballet en Toneel, speelde de sinfonie een konsert naar de smaak van het grote pu bliek. Grote afwezige was Raoul Ladeu- ze, meer dan 50 jaar lid en na ee nentwintig jaar het dirigeerstokje te hebben gezwaaid volgens sommi gen eerder bruusk vervangen en met hem een paar muzikanten die de klap nog niet konden verteren. Ook vele leden van zustervereni gingen waren opgekomen en, het mag gezegd, de mooie stadsfeest zaal had een feestelijke aspekt. Verontschuldigd werd de nog ge hospitaliseerde burgemeester en Raoul Ladeuze werd, in zijn afwe zigheid, de erkentelijkheid van de Kring toegezegd voor zijn toe wijding en gans belanglose aktivi- teit. Het ruim dertig leden sterke korps had wel enige versterking gekre gen: twee violisten van de BRT die er ook verleden keer reeds bij wa ren en twee cellisten, eveneens van de omroep. Ook de zuster van de betreurde Jef Dtspa musiceerde mede. Begonnen werd met de ouverture van «Sémiramis», een vitaliteit en spontane inspiratie bruisend werk van Rossini, een van de écht gro ten uit de geschiedenis vande opé ra. Zijn ouvertures doen het nog reeds en werden nog niet zo lang geleden geënregistreerd door de «Berliner Sinfoniker» o.l.v. von Ka- rajan. Een welluidend hoornduo met Jan Caeckenbergh en Frans, vertolkte een mooie passage waarbij een paar foutjes op een zo moeilijk instrument graag worden verontschuldigd. Strelend voor het oor waren de pizzicati-passages, de geslaagde koperinterventies en mooi ge brachte crescendi ook al duurde het misschien wel wat lang en leek het enigszins gerokken met daarbij enkele onzuiverheden bij de fluit. De «Bloemenwals» uit het Noten krakersballet van Tschaikowsky is een stuk dat het nog steeds doet. Deze meest populaire Russische komponist blijft vooral door zijn bal letmuziek georkestreerd in een ty pische Tschaikowsky-sound le vend en bevruchtend In een mela- cholische mineurinleiding brengt Chris Crombeen en stortvloed van pareltjes uit de vleugel en horen we de kenmerkende tussenkomsten van het groepje klarinet, hobo en fluit. Na de modulatie klinkt 't wel enigszins tlou en valt hét op dat ook cSt orkest, dat toch voor een groot deel bestaat uit lieden met een semi-professbnele allure ge steund doorenkele authentieke be- roepslui, niet altijd aan de dirigeer stok «hangt». Een interessant initiatief van de sin fonie is dat ze laureaten van de akademie de gelegenheid wil schenken na leerlingenaudities ook eens te spelen voor een echt konsertpubliek. Voor Henk de Loose scheen het echter niet te gaan want de nodige partituren wa ren noch bij de omroep noch in Ne stelling werd al een paar maanden geleden genomen door enkele mensen van het beschermkomitee in het Ribto. Een aantal kunstenaars, kritici en losse medewerkers werden uitgenodigd voor een vergade ring. Het idee dat eerst een zeer plaatselijk karakter hacf werd uiteindelijk uitgebouwd buiten de regionale kunste naars kringen, zodat een rui mer aanbod aan werken moge lijk kon worden gemaakt. Van het stadsbestuur werd een soepele medewerking verkre gen terwijl ook een aantal privé organisaties financieel zijn tus sengekomen. Een selektie van de werken kon uiteraard niet worden doorgevoerd gezien het speciale opzet. Het uitein delijke doel om steun te verle nen aan het projekt was meer waard. Aan dit initiatief zijn trouwens nog tal van andere aspekten verbonden. Zo komt het er niet op aan om te geven alleen maar krijgt men iets in de plaats terug. Ook wordt hier on rechtstreeks een tweeledige opdracht gediend. Voor vele kunstenaars is het immers een gelegenheid om in het Oud- Hospitaal te exposeren. Het komitee heeft een kleine kata- logus laten drukken waarin naast een foto van een werk ook 'n curriculum vitae van de Kunstenaars is opgenomen. Anderzijds, kunnen mensen die anders nooit met kunst te maken hebben werden aange trokken. De tentoonstelling wordt door haar sociale funktie bij een ruimer en volkspubliek voorgesteld. in veroand met de verkoop zal men kunnen nagaan hoe de gerichtheid van het aankoopbe leid van kunstwerken in Aalst wel is. Het opzet is onrechtstreeks ook de aanleiding om enkele be merkingen. Eerst en vooral kan worden gewezen op het feit dat kunstenaars nogal dikwijls aangezocht worden om sociale projekten te steunen. Het rela tiveert enigzins de mening dat zijerzeerspeciale karakters op nahouden of buiten de maat schappij leven. De stedelijke kulturele diensten zouden er moeten kunnen toe komen om jaarlijks een «salon» te organi seren waarop kunstenaars uit alle rangen aanspraak kunnen maken. Het beleid omtrent gehandikap- tenzorg steunt nog te zeer op liefdadigheid. School en be- schermkomitees zijn aange wezen op supplementaire in itiatieven om de verzorging te verbeteren. 'Andy Cap S' is naast de akties ten voordele van Leven svreugde het tweede groot Aalsters initiatief om gehandi kapten te steunen. Het belooft een evenzeer groot sukses te worden al is het voor menig Aalstenaar nog vrij nieuw. Geopend op maandag, dins dag en woensdag van 14-18 uur. Vrijdag 14-19 uur. Zater dag en zondag van 10-12 en 14-18 uur. Uiteraard vrij tce- gangkelijk. De katalogus kost honderd frank en er is een lijst met de prijzen der tentoonges telde werken. ROGER D'HONDT sieer nhej ■gaimm alcj^ ;eft| Deze week drie nieuwe produkties op het programma. In cir Palace kan je kijken naar «The Deep» (De Diepte), een spektaki laire en veelbesproken film van Peter Yates. «Een Brug te ver» g; in Palace Studio de vijfde week in. Ciné Feestpaleis brengt «Mijnheer Hulot neemt vakantie» in zaal en «De Hel van de Mandingos» in zaal 1 «Mijnheer Hulot neemt vakantie» is eerifilm van Jacques Tat Mijnheer Hulot, de ietwat onhandige en eksentrieke slungel, zal vakantie in een Normandisch badplaatsje doorbrengen. Wij vinden Hulot terug achter het stuur van z'n gekke auto. Hij deelt het lot van talloze vakantiegangers die in een eindeloze! de kust als eindpunt hebben gekozen. Mijnheer Hulot is een on wone bestuurder en meer dan eens verwekt hij paniek op de ai baan. Het hotel waar onze held zijn intrek neemt lijkt op alle andi vakantiehotelletjes. Precies op dezelfde tijdstippen treft men i dezelfde tafels dezelfde personnages: de blonde Martine, de kenman, de intellektueel, de Engelse en de kinderen met hi spelletje. De komst van de onhandige Mijnheer Hulot zal devredii vakantierust verstoren. Hij is immers de geboren pechvogel die het echter allemaal hi goed bedoelt. Telkens hij iemand een helpende hand toestei ontaardt dit in een groteske situatie. De wereld waarin mijnhi Hulot zich beweegt schijnt zich telkens tegen hem te keren. Hulot is echter een man die initiatieven weet te nemen. Zo org« seert hij een tocht per muilezel die slecht afloopt. Op zijn gekostumeerd bal komt niemand opdagen. Wegens al mislukkingen wordt Hulot de schrik van de vakantiegangers. De vakantieperiode eindigt met een grandioos vuurwerk maar hier verwekt Hulot de grootste hilariteit. Bij het afscheid is de situatie zeer duidelijk: mijnheer Hulot heeft| de vakantiegangers een onvergetelijk verlof bezorgd. Van de «rustige» vakantie van mijnheer Hulot belanden we in «I Hel van de Mandingos», een film van Steve Carver. In de hoofdi lenvindenwe Warren Dates als Hammond Maxwell, IselaVega, Marianna en Ken Norton als Drum. We schrijven 1840 in de V< enigde Staten. Meer dan ooit loont de slavenhandel de moeite in la Habarna. vee verkocht zijn de Mandingos meestal de slachtoffers van grillen van hun rijke blanke meesteressen. Deze jonge vrouwl nemen ze soms als hun minnaars voor het lichamelijk genot, wordt Drumgeborenals de vrucht van de verboden liefde tus een zwarte slaaf en een blanke aristokratische vrouw die Mariar heet. Marianna wordt verbannen en vlucht naar New Orleans wi ze een «ontmoetingshuis» opricht. Drum nu volwassen heeft een herkulische kracht en moei een duel Blaise, een andere zwarte, bekampen. Hij verslaat hj en lokt zo de woede uit van de Graaf de Marigny die op Blaise gewed en hem nu aan Marianna moet overlaten. Daar Marianna bang is voor het leven van haar zoon, verkoopt tegen haar wil Drum en Blaise aan Maxwell, een slavenhandels De twee Mandingos worden het geliefkoosde mikpunt van Racl Maxwell's dochter een nymphomane van 15 jaar. Drum bii tegenstand maar Blaise bezwijkt onder de bekoorlijkheid van chel. Dat lokt dan ook een schandaal uit. Maxwell slaat Blaise in de boeien met de andere slaven bedoeling ze wat later op te hangen. Drum profiteert van oe en bevrijdt de slaven die hun lot beu zijn en zich revolteren... ond< Ze stichten brand, doden, stelen, verkrachten... m jn Drum wil de slachting tegenhouden maar slaagt er niet in. L_ c Als h| Blaise dodelijk gekwetst ziet door de fout van Marigny, baf ook hij uit. En het wordt ae nei.de nei van ae Manomgos. Bn ei De gewaarschuwde blanke soldaten omsingelen het huis en hcj°°9 den aan wat er van de overlevende zwarten overblijft. feetj' Geholpen door Maxwell-die aan de oorsprong van de muiterij isWaar slaagt Drum erin de plaats van de slachting te ontvluchten en in kring nacht te verdwijnen. En van de hel van de Mandingos vallen we dan in «De Diepti Hoofdvertolkers zijn Robert Shaw, Jacqueline Bisset, Nick No Louis Gossett, Eli Wallach, Robert Tesier, Earl Maynard, D edel Anthonv Wilïams en Bob Minor. David en Gail brengen heerlijke vakantiedagen door oq Bermudaeilanden. Zij zijn dol op diepzeeduiken en zodoende o dekken zij het wrak van een tijdens de tweede wereldoorlog gezc ken duikboot. En, in dat wrak, vinden zij twee eigenaardige venirs»: een vreemdsoortig glazen flesje en een oud Spaans daillon. Beide voorwerpen lijken wel de sleutel tot zeer geheimzf' nige en vast wel waardevolle schatten. t Een zekere Cloche, een op het eiland wonend Haïtaan, hoofd vlaad; de lokale mafia, heeft lucht van Davids vondst gekregen en terv ven\i het paar in het hotel dineert, stelt Cloche zich aan hen voor als e rje verzamelaar van oude flessen en biedt hij een prijs voor het fles ian t uit het wrak. David ruikt lont en ontkent iets gevonden te hebbe Een poosje later maken David en Gail kennis met een zek( Treece, vuurtorenwachter van St. David: een ruwe, doch goedhi ei* tige borst, die ook graag naar schatten zoekt. Ook hij toont belanP0 a stellng voor Davids vondst en daar hij nog een rekening njms Cloche te vereffenen heeft, wordt hij Davids bondgenoot. ktei Treece brengt het paartje in kennis met de enige overlevende vfiud r de gezonken duikboot, een zekere Coffin, die dadelijk het fle !Sak herkent als één van de honderdduizend ampullen met morfine aan boord van het schip waren. En daar is Cloche natuurlijk op Op de New Yorkse markt vertegenwoordigen die «flesjes» morf vast wel enkele miljoenen dollarsTreece duikt naar de onderzef om hem te laten springen en aldus te verhinderen dat Cloche 2 meester maakt van de verdovende middelen. David en Gail duil eveneens, maar dan om het Spaans galjoen, dat onder de duiktx op de bodem van de zee ligt, verder te doorzoeken. Schatten...twee schatten, verborgen door zovele meters water, ene recent, de andere oud. En te geef, voor wie het waagt blauwe dieptes te trotseren... Me c n "met |hoc ae naqeefl liet g; edel nan< est a an d scoes1 htei biliti gatie PJ oord e °ble i vC Maandagavond konserteerde Door Eendracht Grootin de feestzaal van het stadhuis (SJ) derland beschikbaar. Wél in de USA, maar dan met de nodige wachttijd. Een andere leuraat, Pierre Van den Broeck bracht dan voor bazuin «Doublés sur un Choral», een typisch konsertstuk waarbij alle moeilijkheden aan bod komen. Pianobegeleider was hier Paul Van Nieuwenborgh. Fors van toon was hij indrukwekkend mooi in stillere passages. Na dit stuk dat voor zijn vertolker zeer veeleisend is bracht het publiek de laureaat dan ook een verdiende, zij het dan met enkele schoonheidsfoutjes, applaus «La Gioconda», vaak verkeerd uitgesproken, kwam nu aan de beurt. Deze opera van A. Ponchielli wordt tegenwoordig niet meer ge programmeerd maar de eruit ge nomen «Dans der Uren» slaat nog steeds in. In dit stuk komen achte reenvolgens de morgen-, middag-, avond- en nachturen aan bod en het werd een aktief beluisteren om deze passages juist te onderken nen. Warme, gedragen cellozang kon den we erin waarderen alsmede het simboüsch triangelspel Een welbekende dans in een zwierige en geschakeerde bewerking. De «Meditatie van Thais» van Pierre Massenet was voor Achiel Kiec- kens, tevens orkestmeester, de ge legenheid om zijn gevoelig spel gedragen door een beheerste techniek nog eens te laten genie ten. Met een mooie tonaliteit, teder begeleid door de snaren met eigen nadruk op 't klavier, bracht ae zittende solist een fel ge smaakte beurten werd dan ookvan harte geapplaudiseerd. Ook de saxofoon deed zijn intrede in deze konsertzaal en veroverde ze dan ook meteen. Het sukses dat laureate Rosine Van Damme, nog piepjong, met «Consolation» van Ady-Plocky in een speciaal arran gement van gastdirigent Franqois Schollaert, kende scheen wel het meest nadrukkelijke van deze hele avond met de vele hoogepi Met een zachte, fluwelen tor en begeleid door een meevc - orkest in een origineel en bewerking bracht ze konsert-wals feilloos en wei ook met bloemen bedacht. Wie «Bizet» zegt denkt aan men» en hiermede besloot fonie haar optreden. Wat eer tegenvaller leek te worden, het publiek verguisde en keurd, werd naderhand het i suksesrijk werk van Bizet, eei vol charme, meridionale sfefi meeslependheid. Achile Kieckens op de viool, gois Van den Bergh Engelse I Gilbert De Saedeleer op de Piet Kieckens tromjjet en Ruyssinck zetten beurteling beste beentje voor. Ook Willy laert met zijn Iberisch slagwe dersteunde het geheel op wijze. Na uiteraard ook de «toread de piste te hebben laten vei nen eindigt het dramatisch m lied van Cavaradossie «c es qui l'ai tuée». Hoed af voor dirigent Oktaaf I die het repertorium overnam het was en het quasi rimpelk stijl wist te brengen Achteraf werden alle aanw dames met bloemen bedac ging een hulde door aan mei Stefanie Roggeman, 25 jaar als spelend lid en sekretaris ton De Maeseneer, ook ree jaar doende achter de koelis Is Aalst een stad van karnava stad van bloemen, een stad de politiek soms eens naar h streme helt, het is ook een st beschikt over een werkelijk o zijnd orkest, een sinfonische die de meeste provinciestede kunnen benijden. 'ele c °pe ezet hor degge listoi im d( het edel fn. li ntal ede ootsr V.»

De Voorpost | 1977 | | pagina 28