K J \U lL 1 Vrije Tribune tl tl BEHOEFTE AAN BLOEDGEVERS KRUISLICHT ADVENTSDROOM 2 - 25-11-1977 -De Voorpost De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. ACTUELE ECONOMISCHE POLITIEK: WAARHEEN? Om verschillende redenen zijn we blij, dat U naar AALST ge komen bent om er het woord te voeren. Voor mij is het in de eerste plaats een goede gele genheid om U als verantwoor delijk minister enkele van onze problemen mee te delen. Enkele maanden geleden, toen de regering Tindemans I nog aan het bewind was, kwam ook Staatssecretaris Mare Eyskens hier in Aalst, maar hij heeft ons in het ongewisse gelaten over de toekomstmogelijkheden van ons gewest. Nadien is ook se nator Van Waterschoot ons komen vertellen welke de pro blemen zijn in de textielsector van ons gewest. We stellen dus wel vast, dat er voor de streek Aalst veel belangstelling be staat maar uiteindelijk werd weinig of niets ondernomen. Tijdens het jongste Congres van de socialisten in Spa en ook elders heb ik mijn hoop in U gesteld. Ik heb er in het alge meen voorgesteld, dat een herstructureringstoelage aan sommige bedrijven zou gege ven worden, ik heb gevraagd, dat onze BTW-tarieven die geldig zijn yoor de snijbloemen teelt, met die van Nederland en Frankrijk zouden worden ge lijkgeschakeld, wat onze con currentiemogelijkheden weer normaal zou maken, enz... Ik weet, Mijnheer de Minister, dat velen aan uw deur komen klop pen maar het is U zeker ook duidelijk, dat we in de streek Aalst voor een dramatische si tuatie staan. De arbeidsbalans is er syste matisch negatief. Het pendel volume stijgt nog met de jaren. In ons arrondissement zijn er 35.000 pendelaars. De werk loosheid groeit maar door, vandaag zijn er werklozen. Sector na sector verdwijnt. De voor ons zo belangrijke textiel sector brokkelt zienderogen af. Er is bij ons eigenlijk slechts één groot textielbedrijf meer, dat de moed en de mogelijkhe- den heeft om nieuwe initiatie ven te nemen en aan herstruc turering te doen. In Spa heb ik onomwonden ge sproken over het failliet van het regionale beleid in ons land. De toestand in onze streek is hier van een triestig bewijs. Onze streek is uitmuntend ge legen. Een infrastructuur werd ter beschikking gesteld;ook zijn er industriële terreinen. Maar wat we niet hebben gekregen, Mijnheer de Minister, en dat had tijdens de groeijaren van 1960 gekund dat zijn bedrij ven die deze infrastructuur ge bruiken. Ook Bert van Hoorick heeft dik wijls ter gelegenheid van federale en andere congressen en in de Kamer— gevraagd, grote en weinig conjunctuurge voelige bedrijven in die indus triële zones in te planten. Maar er zijn geen grote bedrijven ge komen naar de «ideale» streek met ruime mogelijkheden op het gebied van infrastructuur en met ruime arbeidsreserves. Voorlopig verwachten we evenmin heil van dat regionaal beleid. Daarom heb ik in Spa gevraagd, dat de Minister van Economische zaken en nie mand anders het textieldossier zou-behandelen. Wij veroorloven ons nu te vra gen aan de Minister van Eco nomische Zaken of hij al actie plannen heeft voor onze streek. Wellicht kan hij hierop nog geen volledig antwoord geven. We hebben het volste begrip. We verklaren ons hier graag bereid om samen met hem en met enkele verantwoordelijken uit zijn kabinet, die problemen nader te onderzoeken. Ook voorde uitwerking van het Plan Spitaels heb ik mijn zorg uitgesproken. Hoeveel tewerk stelling zal dit voor ons gewest opleveren? Wij zelf zijn niet op timistisch omdat één van de voorwaarden niet is vervuld, namelijk: er werd geen begin gemaakt met de decentralisatie van een aantal openbare dien sten, die dicht bij de bevolking dienen te staan. Nog altijd en meer dan ooit vragen wij dat Aalst bij die decentralisatie niet zou worden vergeten want wanneer wij over geen derge lijke diensten beschikken, kun nen we er ook geen werklozen in tewerkstellen. Wat wij dringend nodig hebben, is een concreet actieplan voor 3 streek van Aalst. Wij moeten dan ook de huidige mogelijk heden ten volle benutten. Uiteraard zijn in de eerste plaats de socialisten bekom merd om de sociaal- economische problemen. De Gemeenschappelijke Actie kan bij de voorbereiding van een dergelijk actieplan nuttig werk verrichten. Ook de gemeente lijke mandatarissen, en we zijn bijna overal in de gemeen ten van het arrondissement be trokken bij het bestuur kun nen hier een bijdrage leveren. In de onmiddellijke toekomst zullen we ookdeG.O.M.-Oost- Vlaanderen vragen na te gaan welke initiatieven zij voor onze streek kan nemen. Mijnheer de Minister, wij weten dat het in deze tijd niet gemak kelijk is Minister van Economi sche Zaken te zijn. 't Interes seert echter toch onze bevol king te weten, welke uw opvat ting is over de huidige econo mische problemen in het alge meen en welke uw beleidsvisie is ten aanzien van ons pro bleemgebied. Daarom hebben wij U uitgeno digd en we zijn U zeer dank baar omdat U op die uitnodi ging bent ingegaan. WEDUWEN, INVALIDEN, GEPENSIONEERDEN, WEZEN EN LANGDURIGE ZIEKEN: SLACHTOFFERS VAN DE REGERING TINDEMANS II In tegenstelling tot haar vroegere verklaringen, heeft de Regering de staatstus- senkomst ten voordele van de gezondheidszorg toch verminderd. Inderdaad, de huidige be- windsploeg, met als basis spelers de C.V.P. en de B. S.P., hebben voor vele personen de kosteloze ziek teverzekering afgeschaft. Het ging allemaal verande ren met deze Regering. Het verandert zelfs zodanig dat vanaf volgend jaar een bij drage wordt gevorderd van de W.I.G.W.'s (weduwen, invaliden, gepensioneerden en wezen), «die het zich kunnen veroorloven». Zij zullen samen met de zoge naamde «niet-beschermde personen», als o.m. Mi nisters, parlementsleden, beheerders en diplomaten een financiële inspanning moeten leveren om de put van de ziekteverzekering te helpen vullen. Blijkens de eerste voorzich tige berekeningen zou een maandelijkse bijdrage van 200 fr. worden gevorderd van de W.I.G.W.'s met een inkomen van meer dan 209. 253 fr. te verhogen met 40. 582 fr. per persoon ten laste. Naar verluidt zou de ze bijdrage van 200 fr. later nog verhoogd worden, re kening houdend met het volledige inkomen. Daarenboven blijft het meer dan waarschijnlijk niet bij deze ene onpopulaire maat regel. In regeringskringen zou men niet ontkennen dat er ook gedacht wordt aan een verhoging van de lig- dagprijs in de ziekenhuizen Het is vrijwel zeker dat de maatregel zal neerkomen op een persoonlijke tussen komst van 75 fr. na 41 da gen verblijf in het zieken huis - terwijl dit bedrag wordt verhoogd tot 190 fr. per dag voor zieken die meer dan 3 maand opgeno men zijn. Het is meer dan bedroevend te constateren dat een rege ring die bij haar formatie «het sociale bij uitstel» in haar regeringsverklaring in schreef, een aanslag pleegt op de sociale verworvenhe den van een deel van de so ciale bevolking. Zij die het in het leven reeds zo hard te verduren hebben, de weduwen, de invaliden, de gepensioneerden, de we zen en de langdurige zie ken, worden door de heer Eerste Minister en zijn for matie vriendelijk verzocht te betalen! Diane D'Haeseleer HET IS VANDAAG MEER DAN DAT, GHIS. Zijn we op de goede weg Gaan onze wensen in vervul ling en krijgen we vanwege de hoogste verkozenenen ook de andere in ons arrondis sement een primerende be langstelling voor de belangrijk ste problemen van het moment CVP-volksvertegenwoordiger Ghis Willems haakte vorige week dan toch op één van onze bijdragen in de vrije tribune van «De Voorpost» in. Beter laat dan nooit, beter iets dan niets, en we willen hem dus op die weg aanmoedigen, want tot nog toe blijft hij jammer genoeg onder de maat van een man daat als het zijne. Het verwiizen naar 'n artikel van Paul Stockman met elekto- ralistische verwijten aan het ad res van de Aalsterse be- stuursmeerderheid, nemen we niet «au sérieux». Dat is het niet. En daarmee bedoelen we dan niet dat het stadsbestuur lof verdient. Het is waar dat het verduiveld lang duurt vooraleer vanwege het D'Haenseleer- team ook op 'dat preciese ter rein iets van de grond komt. Maar vooraanstaanden van een partij als de CVP kunnen zich niet veroorloven alleen maar kritiek uit te brengen. Ze moeten er iets tegenover kun nen stellen. Tweede deel an 't artikel van Ghis Willems: de werkzaam heden van het ACV. Hij begint wel met te zeggen dat hij «uit eraard de CVP niet vereenzel vigt met het ACV», maar hij ei gent zich dan toch maar een deel van de verdiensten van het ACV-kongres toe. Al was het maar omdat hij «nu een paar jaren geleden» een wets voorstel in dezelfde geest heeft ingediend, nl. omtrent de over plaatsing van overheidsdien sten naar Aalst. Kijk, we moeten met het pro bleem dat ons bezighoudt, nl. de werkloosheid, toch ernstig zijn. Het IS waar dat het arr. Aalst bijzonder getroffen wordt omdat het verregaande indus trieel ontmanteld werd. De eis van deconcentratie van be paalde openbare diensten KAN terecht vanuit het arr. Aalst ge steld worden. Maar is dat nu DE oplossing in de huidige om- standighedén Ook Van Hoorick pakte daar reeds mee uit, vroeger en nog onalngs doorheen een motie in de gemeenteraad. Mare Galle liet onlangs een dergelijke mo tie stemmen door de BSP- Aalst. En zij staan met hun voorstel niet alleen, en het da teert niet van gisteren. Alle be staande partijen en vakbonden zullen het onderschrijven en men zal god weet wanneer aan enkele tientallen en hope lijk aan enkele honderden be dienden van het arrondissment een weliswaar goede dienst hebben bewezen. Absoluut ak koord, maar hoe groot is dat stuk van het gehele probleem Heel klein, natuurlijk. Over dat «wisseleffekt tussen openbare diensten en priveenijverheid dat zozeer ten gunste van Brussel heeft gewerkt», en waarvan G. Willems zoveel schijn te verwachten, moeten wij ons in die verhouding na tuurlijk geen illusies maken. In dien hij ons bijvorbeeld over de voorrang had gesproken die groeipolen als Brussel en Ant werpen steeds genoten heb ben terwijl de Denderstreek achteruitboerde, dan ware dit reeds heel wat interessanter geweest! Maar zelfs daarbij kunnen we ons vandaag niet beperken. Het probleem is niet langer al leen de achteruitstelling van het arr. Aalst. Het is de krisis zoals hij zich algemeen stelt, PLUS de bijzonder nadelige gevolgen voor een arrondis sement als het onze. De vraag is vandaag niet vooral HOE minder werkforenzen en méér werk in eigen streek, maar hoe MINDER WERKLOZEN Het is niet een kwestie van strek kingen in de gevoerde ekono- mische politiek, maar van de algemene politiek die gevoerd wordt om de gevolgen van de krisis in te dijken en de krisis te bestrijden. Het is dus geen specifiek pro bleem voor de vakbonden. Het is ook een politiek probleem, waarbij elk politiek mandataris uit zijn schelp moet komen en omtrent het geheel ervan, OOK DE PRIVEESEKTOR, stelling moet nemen en zo mogelijk met voorstellen moet uitpak ken. De regering doet dat. Wij, die het met haar niet eens zijn, ook. Heeft Ghis Willems daar niets over te vertellen of heeft hij geen eigen voorstellen te for muleren Wat denkt hij bijv. over ons «Plan 3000» Ray DE SMET ONBEZOLDIGDE DONORS... MAAR KOSTELIJK BLOEI Aan bloedgevers is er 'n steeds groeiende behoefte. Het aantal regelmatige donors moet kunnen worden opgevoerd, zeggen ons alle bloedtransfusiediensten. Waarom? OVERHEIDS INVESTERINGEN Meerdere industriële sekto ren verkeren de laatste jaren in moeilijkheden. Er werden dan ook heel wat overheids gelden besteed in het kader van de hulp aan het mijnwe zen, de textielsector de staalindustrie enz...Noch tans is van een echte herop leving in deze sektoren. tot dusver geen sprake. Het is dan ook belangrijk genoeg even onze aandacht te vesti gen op de moeilijkheden die de bouwsector vandaag kent. Op 11 november laatstleden publiceerde De Bouwkroniek een artikel met titel: «Statistieken wij zen op een groeiende ane mie in de bouwsector». Overheidsinvesteringen moeten redding brengen, aldus de N.C.B. Om die reden wil ik dan ook het belang beklemtonen van een politiek van openbare werken op gemeentelijk vlak. Want het is nu precies via overheidsinvesteringen dat de economische en techno logische strukturen van het land of van de steden aan gepast, gemoderniseerd en geörienteerd worden. Het is een kwestie van infrastruk- tuur: verkeersmogelijkhe- den, investeringen tot ver betering van het leefmilieu en tot bevordering van de kulturele en ekonomische expansie. Een struktuurbe- leid moet derhalve het kli maat scheppen om een aan vaardbare sociale en eko nomische vooruitgang te verzekeren. Een basispro gramma voor de uitvoering van openbare werken is dan ook steeds een noodzaak. Dergelijke planning is het uitgangspunt voor een ge ordende evolutie. Het be stuur van de stad Aalst heeft in de voorbije weken de nodige aandacht besteed aan het ontwerpen van een vijfjarenplan openbare wer ken. Aangezien het plan eerlang aan de gemeente raad zal voorgelegd worden acht ik het nog niet gepast dit plan in detail toe te lich ten. Wel vind ik het belang rijk de grote lijnen van het plan voor te stellen: 1. er wordt een bijzondere aan dacht besteed aan de stads en dorpsherwaardering 2. het plan houdt waarbor gen in om definitief met een sociaal woningbouwbeleid van en door de stad te star ten. 3. Het aanleggen en herstel len van voetpaden en het in richten van fietspaden ten behoeve van nuts- en re creatiefietsers; 4. het voorzien van diverse gebouwen en terreinen in functie van sport, recreatie en kuituur; 5. tenslotte komt in dit plan eveneens het streven tot ui ting om nieuwe schaarsten weg te werken zoals bv. zui ver water. Als lokale overheid willen wij impulsen geven aan de partikuliere sektor om in de huidige sociaal-ekono- mische malaise een kente ring op gang te brengen. Nochtans zijn wij bij het op stellen van een vijfjarenplan uitgegaan van de eis dat ie dere voorziening met een werkelijke behoefte moet overeenstemmen opdat een optimale aanwending van de beschikbare middelen zou verzekerd zijn. De pro- duktiviteitseis geldt immers ook voor overheidsdiensten en overheidsinvesteringen. Meer dan ooit moet elke overheid, hetzij op centraal hetzij op lokaal niveau, voorzorgen nemen om te voorkomen dat te hoge fi nanciële lasten bezwarend zouden werken voor het na geslacht. De efficiënte uitwerking van een programma openbare werken wordt bepaald door een optimale middelenaan wending en is gekonditio- neerd door de financiële mogelijkheden waarover onze stad beschikt. 1Door het voortdurend stijgend aantal bloedtransfusies, gevolg veelal van verkeersongevallen, is de behoefte aan bloed gevoelig ge stegen. 2. Hoe langer hoe meer zijn er speciale bloedsoorten nodig. Opeenvolgende wetenschappe lijke ontdekkingen hebben aange toond dat het soms niet voldoet rekening te houden met de bloed groepen en de Rhesusfaktór maar tevens met verschillende andere soorten groepen als bvb. Cc, Ec, K, Fy, Sk, en andere. 3. Transfusiediensten dienen steeds klaar te staan in geval van ramp. Dadelijk moet aan massale aanvraag van bloed en plasma kunnen worden voldaan. Dit bloed moet meestal kunnen worden be zorgd zonder een voorafgaande bloedinzameling in de nabijheid van de ramp. 4. Sommige donors dienen te worden vervangen wegens allerlei redenen: persoonlijke aangele genheden, overschrijden van de eeftijdsgrens, vertrek naar het auitenland, ziekte. KOSTELIJK BLOED VAN ONBEZOLDIGDE DONORS? Het verwondert velen dat bloed moet worden betaald alhoewel het kosteloos door de donor werd af gestaan. Daarbij dient evenwel rekening te worden gehouden met kosten van afnemen, de analyse, de bewa ring, gebeurlijke omzetting en verdeling van het bloed over het hele land. Tenslotte wens ik nog de nadruk te leggen op het feit dat de regering dringend een herverdelingsbeleid tussen de verschillende ge westen moet uitstippelen. Een objectieve herverdeling van de overheidsuitgaven ten behoeve van de ver waarloosde regio's zou niet in het minst het gewest Aalst ten goede komen. Jan De Neve Schepen De gefaktureerde som vertegen woordigt dan ook een tussenkomst in uitgaven als laboratoriumanalyses en kontrool teneinde noodlottige ver gissingen uit te sluiten; uitrusting van de transfusie- centra met onmisbare maar dure installaties; tewerkstellen van bevoeg neeskundig en technisch zee schoold jjersoneel; afnamemateriaal als fle afname darmpjes, naalden -werkingsonkosten nodig behandelingen als bewarin vervoer. Hierbij dienen dan nog te wdoette gevoegd de propaganda-onk mr, voor het aanwerven van niit donors. r Ve ndis kroc n or crzii WELDADEN WAAR WU NIET OM VRAGEN Nu denkt het schepencollege er aan luchtfoto's van Aalst te laten maken. Het ontwerp werd goed gekeurd door de gemeenteraad, na omzeggens eensgezind verzet van de C.V.P.-oppositie. Voorde stad dus een nieuwe uitgave van zo maar 1 miljoen 380.000 fr. voor foto's waarvan het nut niet bewe zen is. Bij navraag blijkt dat de lucht foto's moeten dienen om ontwer pers van struktuurplanncn vlotter te laten werken. Maar welke struk- tuurplannen? Er bestaat toch slechts één struktuurplan, name lijk dat van het centrum van Klein-Aalst (BPA nr. 12 en 5) en luchtfotois van deze beperkte op pervlakte kosten toch niet zoveel? Dan komt de aap uit de mouw: «wij zijn zinnen van een struk tuurplan te laten opstellen voor het ganse grondgebied van Aalst». Heeft het schepencollege eigenlijk al beslist of er een struktuurplan komt voor het ganse grondgebied? Waarom onderwerpt zij die beslis sing dan voorafgaandelijk niet, op een open manier, aan de gemeen teraad vooraleer beslissingen over de uitvoering uit te lokken? Dat gelijkt eigenlijk op het kindje dat aan zijn moeder vraagt: moeke, krijg ik centjes, waarop moeder dan antwoordt: ja zeker, en mag ik nu vragen waarvoor ze gaan dienen. De C.V.P. fractie is van mening dat eerst over de wenselijkheid van struktuurplanncn voor het ganse grondgebied van Groot- Aalst moet gepraat worden Het is bv een onderzoek waard of in zuiver landelijke gedeelten van Aalst de hoge kost van een struk tuurplan opweegt tegen zijn wer kelijke belang. En of luchtfoto's voor 1,5 miljoen frank werden be steld bij de goedkoopste is ook al een vraag. Levert het leger niet goedkoper? Als men als mens van een buiten gemeente vaststelt hoe in Aalst op losse wijze met grote uitgaven omgesprongen wordt, dan komt toch de goesting naar boven om te zeggen met de man op de straat: de fusiebelastingen vallen ons zwaar, maar wisten wij maar dat ze goed besteed worden! WILLEM WILLEMS gemeenteraadslid Hij stond op de hoek, schamel en stil sjofel gekleed en zijn handen beefden. Maar lichtreklames hebben ons geboeid en glimmende auto's, elegante dames. Zij keek door het raam, haar ogen hadden geschreid ze leunde 't oude hoofd even tegen de ruiten. We zijn niet binnengegaan, ieder heeft zo zijn eigen problemen- Hij lag langs de weg naast zijn fiets zijn kleren gescheurd, hij bloedde wat. «Dronkelap, zuiper, krepeer Zij stond in de rij, vóór 't stempellokaal, treurig en klein. Ge kent ze wel: de man trok eruit, haar werk raakte ze kwijt, ze leeft nog alleen voor de kinderen. Wie draagt hier de schuld? Is 't zij of hij Hij lag te sterven, moe en alleen... Dagen later doorzocht men zijn huis naar antiek- Gebrekkig kind, met je grote ogen, hunkerend naar spel en speelkameraadjes We kijken over je heen: gegeneerd en wat bang wat kunnen we doen Hij ging door de straat, krachtig en flink een lach op 't gezicht en ieder was blij met zijn groet. Hij heeft de oude man naar huis geleid en is een uurtje blijven praten Er scheen veel zon na dit bezoek, ook bij de vrouw, die schreiend aan 't venster zat en die geluisterd heeft toen hij er was. Hoe kan het woord een wonder zijn als 't zo gesproken wordt. De zatte vent heeft later als een kind geschreid als hij vertelde hoe hij werd opgeraapt, verzorgd en thuisgebracht zonder verwijt. Dat zacht gebaar, die ogen en die stem: vergeten zou hij nooit en «drinken is voorgoed gedaan». Kleine moeder loopt blij door de straat, aan iedere hand een taterend kind een brief in haar tas, ze heeft werk en haar man komt terug. Er is een wonder gebeurd. Die aan het sterven was, stierf niet alleen. Hij heeft een warme hand gevoeld, een stille, verre stem heeft toen gezegd wat hij niet zeggen kon; dan sliep hij rustig in, en voor altijd. Kind dat nog nooit had gespeeld bevindt zich opeens in 't midden van 't spel Een grote vriend, met kinderen rond hem verklaart nu het spel: de kleine, op zijn stoel in 't hoofdkwartier, zal seinen met de vlag, als om de hoek de vijand komt. Men brengt de buit dan. stuk voor stuk, in deze appelsienenkist, in 't magazijn, bij hem. tn de zon speelt mee met haar licht. De jonge man ging nadien dromend weg. In tempels, waar men 't geld aanbad, sloeg hij de ruiten stuk en gooide tafels om Hij heeft dan iets geschreeuwd en iedereen bleef stil. en ook de teietoon... Hij is toen langs een zaal gegaan, een zaal vol licht en glazen op de tafel. 't Was daar dat men beslissen kon wie macht zou krijgen en wie niet, wie buigen moest, of breken.. Messias, neen Niet doen Ook nu nog zal men aan het kruis u slaan als gij wat zegt of doet en gij riskeert dat, net als toen, de vrienden in de steek u laten. Want na die vele eeuwen is de weg voor hem maar half gereed... nog zoekt de mens zichzelf, en macht en geld en roem De kleine is nog klein, al voelt hij zich soms groot, wie rijk is, wil 't graag blijven en velen nog verkopen 't eigen, eerlijk hart voor goud en goed. En weldra is het jaar voorbij we kijken even om en zien onszelf, ons daden en 't gebrek aan moed... en hoe 't zou kunnen zijn, als de Messias wordt aanvaard met heel zijn grote hart, zijn liefde en zijn medelij, zijn zorg om zieken en die treurig zijn. We zijn nog verre van gereed, maar kom, Messias, kom Fr. Moyersoons. evr te1 uwn beti -vo her instt er ne kda het indf rs UW r lar idrul hokl heri be idig< Indk Aal erl I igsh Pa rmd ook tOs nd e stg< b WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: Dolf Boel Willy Hostens Peter Dauwe Eddy Lamin Mon De Ghendt Wilfried Lissens André De Groeve Mare Marcel René De Witte Jan Muylaert Roger D'Hondt Jan Strickx Lieve Haverals Erich Van der Eist Ghisleen Henderickx Jef Van Hove Eindredaktie; Roel Van de Plas

De Voorpost | 1977 | | pagina 2