200.000 VOOR KARNAVAL EN KANS OP BEHOUD STATION ILI N MOEILIJKHEDEN TUSSEN FEESTKOMITEE EN AKV OPGELOST VAKANTIEVRACHT- VERVOER VOOR JEUGDGROEPERINGEN WAS GROTE GELDVERSPILLING HONDA BEVESTIGT INVESTERINGSPLAN GEEN INVLOED OP AALST 4 - 25-11-1977 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Minister mevrouw De Backer - Van Ocken, spreekt voor de vuist weg, als wij in dit geval deze krachtige vergelijking mogen ge bruiken. HOE HET GROEIDE Als men het over het behoud van het patrimonium heeft, aldus de minister, dan is de huidige opvat ting hierover, evenals de vroegere zienswijze, niet weg te denken uit het geheel van de gangbare kultu- rele politiek. Vroeger was alles ingegeven door een unitaire en centralistische staatsvisie. De laatste jaren wor den de resultaten van de reakties hiertegen steeds meer en meer duidelijk: decentralisering, kul- tuurautonomie, gewestvorming. Overal in Europa komen de volke ren aan bod: Catalanen, Bretoe nen, Friesen, Schotten, Welsh men, Zuid-Tirolers, Frans- Vlamingen, enz... staan meer en meer op hun eigenheid. Er is duidelijk een groeiende angst voor de overspoel ing door de wereld-kuituur. De wereldeenheid mag zeker niet inhouden dat ieder een overal hetzelfde gaat doen, zoals door de internationale mas samedia wordt opgedrongen. Deze massipikatie heeft er toe ge leid dat het echte wereld volkslied wordt gezongen door Frank Sina tra en Elvis Presley, dat men zo wel te Hong-Kong als te Herentals dezelfde dokters en detektives volgt op het T.V.-scherm. De minister vindt dat, in tegenstel ling hiermede, elk volk zijn eigen aard dient te bewaren, en in staat moet worden gesteld om de eigen kuituur aan zijn kinderen door te geven. De mogelijkheid om dit te doen behoort onder andere tot het eeheel van het welzijns-pakket, Vervolg van blz. 1 een beroep deed op een (veelal bevriend) handelaar of vrachtvervoerder. Het was in vele gevallen een va der of familielid van een lid van de jeugdbeweging. De ze personen waren als vriendendienst bereid het vervoer te doen mits beta ling van het verbruik van de vrachtwagen. Er werden uiteraard geen loonkosten aangerekend. Ook de hoeveelheid te ver voeren materiaal was be perkter: wat echt niet nood zakelijk was werd niet mee genomen. Wat ter plaatse op de kampplaats kon aan gekocht worden, werd ter plaatse aangekocht (vb. alle etenswaren). Ook de persoonlijke reiskoffers van de kinderen werden niet meegevoerd; de kinderen namen dat mee op de autocar. Op die wijze volstond meestal een kamionette. De vergoeding die de jeugd organisaties aan zo een pri vé persoon betalen schom melt ongeveer tussen 1.000 en 3.000 fr. per kamp. Dat bedrag steekt scherp af te gen de 17.583 fr. per jeugd- groepering die de stad heeft uitgegeven. Wezenlijk kan het niets anders betekenen dan dat de stad 17.583 3.000= 14.583 fr. x 24 groe peringen ongeveer 350. 000 fr. meer dan noodzake lijk heeft uitgegeven. Het wil ook zeggen dat elke 400 fr. die per kind werd uitge geven, er slechts ongeveer 80fr. tengoede kwam van het kind. BESLUIT Het verslag trekt daar een aantal besluiten uit: 1. Zowel vanuit de doelein den die de stad zich inzake jeugdvorming heeft ge steld, als vanuit zuiver eko- nomisch standpunt, is vrachtvervoer naar kamp plaatsen in zeer grote mate verspilling van gemeente geld. 2. Het gratis vrachtvervoer is in weze tegenstrijdig met de inspiratie die ten grond slag ligt van de andere be- geleidsmaatregelen in de sektorvan het jeugdbeleid. Als kerngedachte wordt aangenomen dat de stad door haar beleid de privé- jeugdorganisaties zou aan zetten tot zelfwerkzaamheid en initiatief en tot onderlin ge samenwerking. Wat door de organisaties beter en goedkoper op eigen kracht kan gedaan worden moeten de organisaties zelf doen. Vervoer van kampmateriaal maakt deel uit van de kost prijs van de reis; het is geen taak van de stad om aan de ouders een indirekte toelage te geven voor een reisformule die tot de meest sociale behoort, temeer omdat er geen aanwijzing bestaat dat deze ouders minder vermogend zouden zijn. Hetgeen evenwel niet betekent dat jeugdgroepe- ringen die hun vrachtver voer niet kunnen organise ren met een privé-vervoer zouden, tegen betaling, moeten geholpen worden. Komt daarbij dat niet alle jeugdbewegingen die een jaarlijks kamp organiseren vervoersproblemen hebben. Ook andere groepen hebben ter gelegenheid van de in richting van een manifesta tie, verhuizing, vervoer van allerlei materiaal, uitstap pen, nood aan een groot voertuig dan een gewone personenwagen. AANKOOP WAGEN DOOR STAD? Het kollege van burge meester en schepenen heeft die gedachtengang in een recente vergadering ge volgd en heeft besloten af te stappen van deze formu le. Maar wat als alternatief? Een lid van het kollege be vestigde ons dat er aan ge dacht wordt een grote ka mionette (max. 3,5 ton-rij bewijs B) aan te kopen (prijsschatting: 300è350. 000 fr.). Om een soepele werking mogelijk te maken zou de eksploitatie gebeu ren onder de vorm van een V.Z.W. met stedelijk toe zicht. De minibus zou ei gendom blijven, maar eens de stad dit eenmalige be drag zou hebben uitgege ven, zou de V.Z.W. met de opDrengsten van de verhu ring alle verdere kosten moeten betalen. De ervaring van verschillen de organisaties uit het Aalsterse (Nijdrop, Kreja) wijst uit dat dit zeker moge lijk is. R. De Witte Vervolg van blz. 1 Daarom zelfs dat Honda zelf een nieuw sociaal kompleks als ekstra op het bestaande plan in studie heeft (kostprijs 20 mil joen). Terloops weze gezegd dat de nieuwe gebouwen eind december e.k. zullen worden ingehuldigd (men zegt, in aan wezigheid van staatssekretaris Mark Eyskens). De aebouwen in de Kapelle- straat worden dus eerlang^éf= laten. Berichten dus, die schepen Bourlon en de ekonomische dienst van het stadhuis in het algemeen, plezier zullen ge daan hebben, temeer zij er prat op gaan in enkele dagen tijd, en nadat Honda bij verschillende ministers om hulp had ge vraagd, voor het bedrijf had be komen dat er in de korst moge lijke tijd bijkomende telefoonlij nen werden aangelegd. R.D.W. welzijn dat nu als begrip het won derwoord van enkele jaren terug, welvaart, heeft vervangen. Doordat in de noodzakelijke mate riële behoeften wordt voldaan, meestal door het centrale gezag, groeien er andere behoeften. Zelfs bij werkstakingen gaat het steeds minder om materiële eisen. Het is nu stilaan zo geworden dat het bekeren en behandelen van deze welzijnspakketten naar de bevoegdheid der regio's wordt doorgespeeld, zelfs de niet per soonsgebonden materies zoals huisvesting, ruimtelijke ordening, ruilverkaveling, water- bos- en milieubeheer. Het is daarenboven duidelijk dat de bevolking meer direkte in spraak wenst. Dit dient dan te ge beuren via de adviesraden op ge meentelijk vlak en langs de hoge raden op nationaal vlak. Deze in- spraakstruktuur moet bij uitstek dienen om de vervreemding tegen te gaan, om de persoonlijkheid te verrijken en verder te ontwikke len. WAT HET WORDEN KAN Minister De Backer komt via deze aanloop tot het eigenlijke onder werp. Het patrimonium opgeven vloeit voort uit vervreemding van de mens ten aanzien van zijn woon- en leefmilieu. Hierdoor breekt men zaken uit het verleden zowel letterlijk als figuurlijk af. De steden werden, door de na oorlogse evolutie, onbewoonbaar en de klassieke baksteen in de- maag van elke «Belg» zorgde er voor dat deze onbewoonbaarheid nog verder uitdeinde buiten de steden. Hierbij liepen de steden leeg en werd het platteland over spoeld en beiden dreigen onbe woonbaar te raken. Het is nodig dat het wonen en het milieu wordt opgevat naar de maat van de mens. Om hiertoe bij te dragen kunnen de gewestplannen en de streek plannen zeker een belangrijke rol spelen. De bestemmingen der gronden liggen nu vast en er dient zo veel mogelijk werk gemaakt van een bouwpolitiek die verdere aantas ting onmogelijk maakt. De stadskernen moeten weer be woonbaar worden gemaakt, er dienen autovrije straten te komen, winkel- wandelstraten en speel straten. Het fraais en het waarde vols uit het verleden dient behou den te blijven. Het tracee der stra ten en de fijnkorreligheid van het stratenprofiel moet bewaard blij ven. Samen met dit bewaren moet alles ook leefbaar worden gemaakt er mogen geen nieuwe musea bij komen, ons erfgoed moet levend deel uit maken van ons dagelijks bestaan. Het verleden moet kunnen leven door klasseren en restaureren en de ver-nieuwbouw moet veeleer worden aangemoedigd dan de nieuwbouw. Er dient echter uitge keken dat het opknappen van oude woonkernen geen snobistische aangelegenheid wordt waardoor de oorspronkelijke bewoners weer worden verdreven. Uiteindelijk moet men er toe ko men dat de mensen kunnen wo nen, leven en werken waar ze zich goed voelen. Hiertoe mag men niet meer doorgaan met het opde len in funktionele wijken maar moeten alle funkties in elke wijk bij mekaar worden gebracht. Als wij allen hieraan gaan werken sa men, aldus Rika De Backer, bren gen wij dit tot een goed einde. VERSCHILLENDE VRAGEN Een dame van het Ninoofse C.M.B.V. -bestuur vroeg aan de Minister hoe het komt dat, on danks een verzoek tot klassering- verzoek wat trouwens werd aan vaard door 't ministerie van Ne derlandse Kuituur van het N.M.B.S. -station te Ninove dit station nu toch werd afgebroken. Hierop antwoord Mevr. De Bac ker, dat deze zaak inderdaad nogal verward is verlopen. Terwijl het gemeentebestuur eerst zijn in stemming had gegeven'met af braak werd later door hetzelfde bestuur een verzoek tot behoud en klassering ingediend Hiermede kon de N.M.B.S. niet akkoord gaan omdat reeds verbintenissen werden aangegaan en voorzienin gen werden getroffen voor afbraak en nieuwbouw. Dit bezwaar werd bij vonnis juridisch juist bevon den. Ondanks dat intussen de klas seringsprocedure werd ingezet procedure die negen maand in be slag neemt maakte de N.M.B.S. gebruik van dit vonnis om. meteen af te breken vooraleer het ministerie van kuituur in be roep kon gaan. Naar de letter ge beurde er dus niets verkeerds, maar naar de geest liep er dus wel wat uit de hand. De minister be treurt het voorval en stelt vast dat inderdaad wetten zonder sankties voor overtredingen niet effektief zijn. Hierop repiikeert Mevr. Blanckaert dat men er te Aalst goed aan doet de eigen stations-affaire van dichtbij te volgen. Er wordt vervolgens een vraag ge steld in verband met de Kultuurpo- litiek ten overstaan van Zuid- Afrika. Doordat deze aangelegen heid op dit ogenblik aanhangig is en regeringsvlak wenst Mevr. De Backer zich hierover niet publiek uit te spreken om niet vooruit te lopen op een mogelijk regerings standpunt. Vanzelfsprekend kreeg de BREL-REL hier ook enige weer klank, en in een volgende vraag werd gesteld of de minister het lied «Les Flamingants» van Jacques Brei niet kon laten verbieden. Hierop antwoorde de minister dat zij hier dezelfde raad wil geven als wat zij steeds voorgestaan heeft voor andere netelige aangelegen heden zoals het verbieden van pomogratie.en die smeer, n.l. het sterkste wapen hiertegen is ge woon dat soort dingen niet aan te kopen. Daarnaast is het evident dat men duidelijk moet laten blij ken, overal waar men kan, dat men niet gebrand is op Brei. Het Kultureel Centrum, aldus Mevr. De Backer als antwoord op een persvraag, kan nu zonder pro blemen geheel worden afgewerkt. Er zal dus geen vertraging meer zijn in de uitvoering der werken. Alle fondsen en middelen welke hiervoor zijn bestemd werden, zoals dat heet, gedeblokkeerd. Een termijn echter, voor de ein- dafwerking, kan de minister niet bepalen. Karnaval is een Kulturele Aan gelegenheid, aldus verder vragen beantwoordend, de minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse aangelegenheden. Zij ziet deze specifieke Aalsterse gebeurtenis als een manifestatie welke duide lijk te maken heeft met het Kui tuurpatrimonium van Volk en stad. Weliswaar lopen hier de mi nisteriële bevoegdheden door me kaar en heeft Toerisme van het departement Verkeerswezen nog de grootste vinger in de pap maar met het verder uitbouwen van de autonomie wordt dit louter een aangelegenheid waarvoor «Kuituur» bevoegd is. Intussen zal het departement van Neder landse Kuituur, voor het Aalsterse Karnaval, een toelage van 200.000 F uittrekken. Op een laatste persvraag, of Aalst in de breedste zin van het woord een Kultuurstad is, en dus kontinu met het kuituurministerie aan de slag, repiikeert Rika De Backer op een verrassend bij de handse wijze en getuigd meteen heel wat af te weten van Aalst en de Aalstenaars en van hun geschiedenis. Wat de kulturele initiatieven be treft. waar het ministerie bij be trokken is, is er het Kultureel Cen trum op de eerste plaats en dit krijgt nu zijn definitieve afwer king. Als men het algemeen stelt, dan moet men toegeven, aldus de mi nister, dat Aalst iets heel speciaals is. Ook politiek gezien is Aalst een moeilijke stad geweest, een stad die steeds bij de tijd is geweest en op alles inspeelt op een eigen ma nier. Zonder Aalst zou er bvb. geen Daensisme zijn ontstaan waardoor de demokratische krach ten ook binnen de Katolieke partij uiteindelijk aan bod konden ko men. Aalst is steeds bij elk gebeu ren sterk betrokken geweest. Als het waar is dat Kuituur de moge lijkheid is om zich bij nieuwe toe standen aan te passen dan is Aalst inderdaad een Kutluurstad bij uit- stek. Tot slot overhandigd voiereen D< wees groe zijn onze ar vo Verei ine o Vli Mevr. Blanckaert, in naam C.M.B.V., aan Minister Rika De Backer een hi< stukje regionaal kantwerk line» genoemd. Het laatste kantwerk van werd gemaakt in 1952 en niet meer op dezelfde wiji nen worden gehaakt doo speciale vlasdraad welke h ze werd gebruikt niet meer te ar is. Het geschenk -kantwer1S 0,6 zeker om en nabij de honde oud zijn. In ekstremis vroegen wij nt het standpunt van de mini verband met de k'lasserii vraag voor het Aalsterse die over deze zaak zal ondetf(e len met de minister van Chabert nu over een weel udrci vrouw De Backer maakt de geheim van dat zij hond< honderd gewonnen is voor houd van het huidige statis, zc gelooft stellig dat haar visit bijgetreden Dat het huidige Aalsterse blijft, is dus zo goed al u |e ta be De konfliktsituatie die voor het ogenblik heerstte tussen het feestkomitee en het Aalsters Karnavalverbond heeft voorlo pig een gelukkige en betere wending genomen. Op een be paald moment was de toestand zo gespannen dat het tussen het feestkomitee en het AKV moest buigen of barsten. de f jevee ikclle nsiei De Iksve om idig put Een van de grote aanleidingen voor de konflikten tussen feest komitee en AKV was de beslis sing over het laten maken van de prinsenwagen. De Foesje- leers werden afgescheept en het werd Lotjonslos, een niet bij het AKV-aangesloten groep, die de opdracht kreeg voor deze wagen te maken. Een eerste spontane reaktie van de Foesjeleers en de an dere AKV-groepen was: Wij staken! Na overleg kwam men echter tot het besef dat dit niet ten gunste was van de Aals terse karnaval. Het AKV ging niet staken, maar bleef wel spreken van bepaalde blitzak- ties te zullen voeren. Op maandag 14 november II. had op het kabinet van Sche pen Bourlon een verzoenings vergadering plaats waarop vanwege het feestkomitee Frans Wauters en Remi Buys aanwezig waren. Voorde Foes jeleers werd een tussenoplos sing vooropgesteld, nl. dat zij een zelfs forfetair bedrag zou den toegewezen krijgen en dat zij daarmee een even prachtige praalwagen mochten maken waarop tijdens de vijftigste kar- navalstoet Bloemenfee Magda en haar eredames zouden plaats nemen. Dat ook de Bloemenfee tijdens deze jubi leumstoet eens ekstra in de bloemetjes werd gezet achtte men zeer aanvaardbaar en on dertussen hoopte men de ver zoening te kunnen laten tot stand komen. Tijdens een vergadering van het feestkomitee op maandag 21 november II. werd over deze tussenoplossing, alsmede ook nog over andere zaken ge stemd. Het Feestkomitee legde zich bij de voorgestelde punten neer. Subsidies Een ander programmapunt wa ren de subsidies voorde vijftig ste karnavalstoet. Nadat men lang had moeten wachten op de definitieve belofte van vier miljoen subsidies voor de jubi leumstoet wou men nu kon- kreet weten hoeveel elke groep daarvan zou in handen krijgen. Aangezien er nog geen in schrijvingen binnen zijn (uiter ste inschrijvingsdatum 12 de cember), kan men nog geen definitieve cijfers geven, maar wel werd de vaste belofte ge daan dat het meer zou zijn dan vorig jaar. Een ander lichtpunt op financieel vlak is de destijds gedane belofte van 200 000 frank subsidies van rijkswege uit. Drie politieke partijen na men reeds kontakt op met het AKV om te bevestigen dat deze 200.000 f r er dit jaar komen, dat alles geregeld is. Moest dat waar zijn, dan betekent het dat de Aalsterse karnavalgroepen jaarlijks op een supplementair bedrag van 200.000 fr of meer kunnen rekenen van rijkswege omdat dit bedrag, eenmaal ge geven, jaarlijks opnieuw inge schreven wordt op de begro ting. De vorig jaar beloofde 200.000 fr zouden er dus ko men en dit bedrag, of meer, zou jaarlijks terug komen. Hoopvol! Fiberfleet en keizershallen De problemen rondom de Kei zershallen en de Fiberfleet zijn echter nog niet opgelost en deze betreffen zowel interne keuken als stadskeuken. Voor de Keizershallen ver kreeg men dat deze nu ook de zaterdag tot 17u mag geopend blijven. Indien de tijd dringt en het is noodzakelijk voorziet men ook dat er in de komende maanden op de zondag zal mogen gewerkt worden. Een probleem dat zeer akuut is in de Keizershallen is echter de bewaking. Maar al te dikwijls moet men daar konstateren dat er daar ofwel geen bewaking is of dat deze niet degelijk genoeg is. Ook het feit dat de jubileum stoet zou eindigen in de Kei zershallen schept problemen. Het materiaal, al dan niet be stemd om nog andere karna- valstoeten mee te maken, zou komen buiten te staan, wat ze ker niet bevorderlijk is voor de mechanische konstrukties. In het beste geval kunnen de wa gens ten hoogste nog 3 weken in de Keizershallen onderdak vinden, want begin maart heeft aldaar het autosalon plaats. Gevolg veel karnavalattributen zullen komen in weer en wind te staan, blootgesteld aan erosie en aftakeling. Ook de Fiberfleet heeft met problemen te kampen. Het dak zou dringend moéten hersteld worden. De wind blaast door de werkruimte en bij regenweer kun je best een paraplu of re genjas meenemen. Ook is er de verstopte riolering die vooral nu het de ganse dag regent voor heel wat modder en hinder zorgt. Een probleem dat gelukkig reeds achter de rug is waren de brandblussers. Van de 8 aan wezige brandblussers waren er zeven leeg. Het AKV wou ze op eigen kosten laten vullen, maar kon niet aangezien zij geen kontrakt had met de des betreffende maatschappij. Na lang gepalaber werd door de stad tenslotte de opdracht ge geven ze bij te vullen zodat men zich in de fiberfleet mo menteel al wat geruster voelt. Ook de bewaking stelt zijn pro blemen in de Fiberfleet De twee voorgaande bewakers Markoen en De Wilde lieten wegens ziekte verstek gaan, zodat de Fiberfleet momenteel Ikuo De Don Quichotte van de Pikante Kastaar begint stilaan vorm te k Een eventueel bezoek van koningin Fabiola mag hen niet verrass cen Een van de punten in het of grotendeels zonder bewa king blijft. Technisch materiaal moet nu dagelijks meegeno men worden naar huis, stook olie voor de verwarming ver dwijnt, en dergelijke zaken meer. Indien er karnavalisti- sche kandidaten zijn die deze moeilijke taak willen op zich nemen kunnen zij altijd terecht bij AKV-leden of in de Fiber fleet, ze zullen er met open ar men ontvangen worden. Inschrijvingen Vorig jaar waren de meeste in schrijvingen op dit tijdstip reeds binnen. Dit jaar nog geen enke le. Waarom? Het Feestkomitee heeft momenteel een stevig dokument opgesteld enerzijds en de karnavalgroepen willen weten waar zij voorstaan an derzijds. Dit zijn de twee grote redenen waarom de inschrij vingen zo lang op zich laten wachten. Van de kant van de karnavalgroepen is het maar logisch dat men aangezien de voorbije moeilijkheden op zijn hoede was om zich te laten in schrijven. Door het 'kontrakt' opgesteld door het feestkomi tee verbond men er zich toe bepaalde zaken uit te voeren, zonder dat men wist wat men er ging voor in de plaats krijgen of zonder dat men wist hoe alles ging verlopen. trakt iso.a. dat alle groep karnavalstoet moeten uiti c' anders worden zij niet bel c e Het feestkomitee wil oo aa' gens zeker spelen. Nu de n z* bleem grotendeels achfc a's rug zijn hoopt men dat het eer trakt vlugger door de mee eek vijftig Aalsterse karnaval* ikre pen zal ondertekend wor< crsi srsi Vlaggen ,ef| Ondertussen is ook reeds [n p aanvang genomen met de ndr, koop van de karnavalvlac ,rec Deze driekleurige vlaggen geel en rood, met in het mi een lachende ajuin tussen leumpalmen, zijn er onde wm sen, na enkele zeefdrukn lijkheden toch gekomen, navalisten die een dergt J kleinnood van onze vijftt 1 karnavalstoet willen hel Ja moeten zich haasten, de lage is beperkt. Er zijn er i n ee 700 gemaakt. ijn Wie een vlag wil kan er e vl altijd een gaan halen of be iter len bij volgende personen: et land Van Den Bremt, er z straat 69, Aalst, tel: I eke 21.13.42 of bij AKV-voon Kamiel Sergant, Moorse» 107 te Aalst, tel: 0536-21.ll Demokratische kostprijs f deze karnavalvlaggen: 14r taioeren-, schieten flink op <bJ) De Matotten en hun ontwerp Oeiren gelek

De Voorpost | 1977 | | pagina 4