KUNSTAM BACHTEN IN OOST-VLA AN DEREN EEN DOP IN HET FIRMA-MENT AALST IS FLINK OP WEG NAAR DE 10.000 WERKLOZEN DERDE GEMEENTEKREDIET AGENTSCHAP Kl^ek kunstboek van de pers - co-11-is// - ue voorpost In de maand oktober is de volledige werkloosheid in ons arrondissement fiks de hoogte in gegaan. 3,83% of 332 werklozen bij, als dit ritme zich in de komende maanden verder zet en niets wijst erop dat daar een kentering zou in komen kan het gewestelijk bureau Aalst van de RVA eind januari '78 de trieste melding maken dat de werkloosheid hier de 10.000 eenheden heeft overschreden. De bedrijvigheid laat in ver schillende sektoren duide lijk te wensen over. De bouwnijverheid bievoor- beeld voelt nu de daling van het aantal bouwaanvragen tijdens het 1e semester van '77, goed aan. Op het einde van oktober waren in deze sektor 1.124 werklozen in geschreven. De weinig gunstige vooruitzichten en daarbij de wintermaanden die voor de deur staan slui ten alle hoop op een spoe dige verbetering uit. (Men spreekt van de sluiting van firma Schockaert L. uit Nieuwkerken. In de metaalsektor is de toestand terug slechter ge worden. De werkloosheid is met een tiental eenheden gestegen. Twee firma's zijn in oktober in faling gesteld. Het betreft de firma Redant- Schockaert uit Nieuwkerken waar vooral lood- en zink bewerkers tewerkgesteld waren, en de firma Roelandt uit Erpe-Mere waar hoog spanningskabels werden vervaardigd. In de textielnijverheid is de aktiviteit evenmin geste gen. De patroons zien de oorzaken van die vermin derde aktiviteit vooral in een daling van de privaatkon- sumptie, een stagnerende en zelfs afnemende export, dit laatste ten gevolge van de weinig schitterende kon- kurrentiepositie t.o.v. het buitenland en zelfs t.o.v. de andere EEG-landen en een stijgende import uit de goedkope arbeidslanden. Even tussendoor een op merking van Laurence Mills, top-onderhandelaar van Hong Kong met de Eu ropese Gemeenschap, ge plukt uit de Standaard van 22 november laatstleden. De vraag luidde of de export kapaciteiten van Hong Kong zoals in Europa beweerd wordt, slechts steunen op de uitermate la ge lonen? Mills daarop: «Dat is een volkomen valse voorstelling van de realiteit. Onze lonen zijn in vergelij king met Europa inderdaad laag, maar onze loonkost is uiteindelijk niet bepalend voor onze export, wel voor onze efficiënte. Wij bechik- ken over de meest geavan ceerde technologie, die wij trouwens in Europa koch ten, en onze machines draaien 24 uur per dag. De konkurrentiestrijd wordt dus niet gevoerd op basis van de loonkost, maar al leen op basis van de effi ciëntie.» Terug naar Aalst. Sommige werkgevers trekken de aan gekondigde regeringshulp aan de textiel, in twijfel. Dit omdat de financiële hulp weinig strukturele verande ringen zullen met zich mee brengen. En dat is het wat men nodig acht. Te vermelden is nog de slui ting van de firma TAS te Kerksen, waardoor een 30- tal arbeiders en arbeidsters werkloos werden. Zeer veel ondernemingen kennen ge deeltelijke werkloosheid. In de konfektienijverheid is er gedurende de maand ok tober weinig of geen veran dering waargenomen. De firma Serge Muriel te Aai- gem is in volle bloei. Het hoofdartikel —damesman tels- zou aangevuld worden met dameskleedjes en bloe zen. Deze bijkomende pro- dukten zou men in maak loon geven aan kleinere be drijven. Bij de firma Gobert uit Bambrugge bestaan er eveneens plannen tot uit breiding. Ook bij de firma René Meert uit Aalst. Hier zou naast het bestaande atelier een nieuw gebouw geplaatst worden, waardoor de personeelsbezetting met 10 personen zou toenemen. Toch blijft een niet onbe langrijk aantal konfektiebe- drijven, gedeeltelijke werk loosheid kennen. In de sektor hout is er nog steeds grote gedeeltelijke werkloosheid in de meubel fabrieken. Men verwacht een daling van de konsump- tie van stijlmeubelen alsook een stijgende import van meubelen. De drukkerijen verwachten een lichte ver betering. Als resultaat van de situatie in deze en ande re sektoren is de volledige werkloosheid tijdens de maand oktober gestegen tot 9.009 eenheden waarvan 3. 586 mannen (39,80%). De mannen en de vrouwen kenden respektievelijk een toename van 133 en 199 eenheden. Uit tabel I kan u het aandeel van de normaal geschikten, gedeeltelijk ge- schikten en zeer beperkt geschikten in deze werk loosheid, bekijken. Respek tievelijk zijn de percentage de volgende: 34,86%, 30,81% en 34,23%. de jeugdwerkloosheid is be langrijk toegenomen en dit, zoals in de vorige afleverin gen van deze rubriek door ons aangekondigd, omwille van het feit dat de afge studeerden gedurende de maand oktober in de werk loosheidsstatistieken als uitkeringsgerechtigde werk lozen werden opgenomen. De jeugdwerkloosheid steeg met 253 eenheden (vergele ken met de 332-stijging van de volledige werkloosheid betekent dit dat de toename van de werkloosheid onder de werknemers ouder dan 25 jaar, met 79 eenheden is gestegen). De jeugdwerkloosheid be draagt nu 2.427 eenheden of 26,94% van de totale werkloosheid. Dit betekent een toename in oktober van 11,64%. Het aandeel van de mannen in deze kategorie is 33,30%. TABEL 1: VOLLEDIGE WERKLOOSHEID Arbeids Einde oktober '77 Verschil sept. '77 Veschilt okt. '76 geschiktheid M V T M V T M V T Normaal Gedeeltelijk Zeer beperkt Totaal 2.065 764 757 3.586 3.859 894 670 5.423 5.924 1.658 1.427 9.009 132 3 4 133 213 - 8 -6 199 345 11 - 2 332 683 3 29 651 964 101 53 1.118 1.647 98 24 1.769 Andere verplicht ingeschrevenen Algemeen totaal 25 jaar 675 4.261 827 728 6.151 1.600 1.403 10.412 2.427 278 145 103 - 306 - 107 150 584 -252 253 30 681 238 29 1147 308 59 1.828 546 Kreatief zijn als je werkt, verfij ning aan de dag leggen bij het ma ken van een stoel, een glasraam, een foto, ambachtelijk-artistiekc produkten afleveren. Waar is de grens tussen kunst en ambacht? Allebei uitingen van menselijke vaardigheid, nu eens van de ar tiest, dan weer van de vakman. Maar scheiden kan je die twee za ken bezwaarlijk. De overkoepe ling van het meer op het utilitaire afgestemde ambacht (gebruiks voorwerpen) en de hoofdzakelijk uit estheticiteit gegroeide kunst, dat heet kunstambacht. Keramisten, fotografen, meubel kunstenaars, metaalkunstenaars, tekstielontwerpcrs, glazeniers. Daar houdt men het gewoonlijk bij als men het over het kunstambacht heeft. Meer het is duidelijk dat niet elke meubelmaker een artiest is of door de kunstkenners als dusdanig wordt beschouwd, of dat het kiekje dat u en ik tijdens de vakan tie schieten, per se een juweeltje van fotografische expressie hoort te zijn. De echte ambachtelijke kunstenaars of de heuse kunstzin nige ambachtslui vormen dus een schaarse troep. Enkele tientallen onder hen komen aan bod in een briljant boekwerk dat de provincie Oost-Vlaanderen zopas heeft uit gegeven Cl .500 exemplaren). De publikatie zelf is een staaltje van artistiek uitgeven, óók een kun stambachtelij ke publikatie dus. Er moest een selektie worden ge maakt, na veel wikken en wegen heeft men 31 vakmensen overge houden. Vooral de mensen uit het Aalsterse zijn flink vertegenwoor digd. Metaalkunstenaar Mare Dt Bruyn (Hoe ze straat 125), meubel ontwerper Pieter De Bruyne (Sta tionsstraat 15), keramiste Lievt De Pelsmacker (Nekkerspoel, 10. Erembodegem), Monique Kicc- kens (Regelbruggestraat 88) die glasramen maakt, beeldhouwer Roland Monteyne (Sasbaan 10, Herdersem)en fotograaf Paul Van den Abeele (Dendermondse- -.teenweg IA), zij houden de Aal- erse eer hoog. De waaslanders neten Simonc Cöntad (zij woont Weynstraat 1 in Haasdonk, werd in Brussel geboren, is keramiste), Marjatta Metsovaars (de, Finse vrouw van het jaar, werd eerder voorgesteld in De Voorpost, woont Bellestraat 76) en Staf Pijl (glazenier, overbekend, Lam- straat 45). Uit de streek van Den- dermondc (Sint-Gillis) komt gla zenier Harond Van de Perrc (Oud-Kloosterstraat 50). Verder o.m. Carmen Dionyse en Octave Landuyt, allebei onder hand wereldvermaard, kostumc- ontwerpstcr Yvette Lauwaert, Achiel Pauwels, Rik Vandcwcge en meubelontwerper Emile Ver-, anneman. We vermelden ook fo tograaf Walter De Mulder (die aan de Sint-Niklase kunstakademie lesgeeft). Dit ronduit keurig verzorgde kijk boek (het tekstgedeelte werd, te recht, iets soberder gehouden)), biedt een kloeke aanblik, ook al vanwege de talrijke kleurenfoto's, voor de redaktie stonden in kultu- reel advizeur P. Huys en L. Dhae- nens, sekretaris van de provinciale dienst voor kunstambachten en konservator van het Gentse mu seum voor sierkunst. Verder werk ten mee Wim Van Mulders, Hec tor Waterschoot, Filip Tas, Hilde Geens, Jan Pieter Ballegeer, Ro bert Hoozee en, voor wat de vormgeving betreft. Piet Vande- kerekhove. Elke kunstenaar wordt in dit kunstboek door één van de mede werkers voorgesteld, er werd ook een beknipte biografie van ieder van hen opgenomen De Oostvlaamse kulturele dienst heeft, onder impuls van gouver neur De Kinder, de voortreffelijke idee gestalte gegeven, deze vorm van «omgevingskunst» van bij ons in een anthologie te presenteren. Een juweel! Wouter Vloebergh TABEL II: WERKLOOSHEID PER GEMEENTE IN HET GEWEST AALST René De Witte Vergelijking met vorig jaar de volledige werkloosheid ligt 24,43% of 1.769 eenhe den hoger dan in de over eenstemmende maand van vorig jaar. De totale jeugd werkloosheid nam toe met 546 eenheden of 29,03% Gedeeltelijk werkloosheid: in oktober II. betrof deze 5. 750 eenheden waarvan 2.012 mannen en 3.738 vrouwen. De mannen ken den een afname van 370 eenheden terwijl de vrou wen daarentegen toenamen met 293 eenheden. 2.748 ar beidsdagen gingen minder verloren dan in september '77. U weet dat met voor zichtig moet zijn met de in terpretatie van het aantal verloren arbeidsdagen als indikator voor de ekono- mische bedrijvigheid. Het kan immers zijn dat de 77 gedeeltelijke werklozen waarvan sprake nu volledige werklozen zijn geworden. De arbeidsdagen die zij ver loren, verdwijnen dus even eens uit bovenstaande cij fers. René De Witte Gemeente M V T Pfa\s\ 670 921 1.591 Baardegem 31 30 61 Erembodegem 147 248 395 Gijzegem 25 45 70 Herdersem 32 49 81 Hofstade 58 110 168 Meldert 40 26 66 Moorsel 62 87 149 Nieuwerkerken 120 152 272 Aalst 1.185 1.668 2.853 Lede 142 277 369 Impe 19 26 45 Smetlede 18 28 46 Wanzele 12 22 34 Oordegem 38 48 86 Lede 229 351 580 Erpe 73 89 162 Mere 70 85 155 Aaigem 19 21 40 Bambrugge 22 29 51 Burst 34 46 80 Erondegem 30 48 78 Erpe-Mere 248 370 652 Haaltert 209 328 537 Geraardsbergen 298 473 771 Lierde 57 95 152 Ninove 484 949 1443 Zottegem 146 247 393 Herzele 175 249 424 St.Lievens-Houtem 128 209 337 irige z ren kc elerve lemer Ze moesten al in april begonnen zijn. Maar goed, ze zijn er n toch, de werken aan ons aller Belfort (JM) Verkiezing van miss en mister Leeuwerik. Het winnend paar met de andere kandidaten (EL) De heer Cortenbosch overhandigt aan de afgevaardigde van burgemeester D haeseleer, schepen De Maght, een oud zicht van het dorp Nieuwerkerken W Op vrijdag 18 november 11. werd te Nieuwerkerken rechtover het oud-gemeentehuis het eerste open Gemeentekredietagentschap geopend. Tevens werd er de heer Pierre Goossens als eerste agent geïnstalleerd. Het Gemeentekrediet doet het momenteel zeer goed in onze regio. Begin juni konden wij in Groot-Aalst reeds getuige zijn van twee openstellingen van vernieuwde agentschappen, dit van de heer Appelmans en van de heer Eeman. Op de 3 openingen steeds dezelfde vertrouwde gezichten, de heer Rubbens, provinciaal direkteur, de heer Cortenbosch, algemeen direkteur van het Gemeentekrediet, en de stadsprominenten. Schepen Hooghuys bracht als oud-burgemeester van Nieuwerkerken een beleefdheidsbezoekje, schepen De noon Maght verving de in het hospitaal verblijvende burgemeester en voerde ook namens hem het woord. '- Als opening van het officiële gedeelte van de avond richtte de heer Rubbens zich tot de talrijke genodigden die zich in de voor dat ogenblik te enge ruimten verdrongen, met zoals gewoonlijk, een1 kort en bondig openingswoord. Na de personaliteiten verwelkomd te hebben, verklaarde de h. Rubbens dat het voor het ogenblik voor het Gemeentekrediet een druk programma js. Sinds zijn indiensttreding als provinciaal direkteur was hij reeds op meer dan 120 openingen aanwezig, voor de heer Cortenbosch, aldus de spreker, zal dit aantal zeker het dubbel bedragen, hij vertegenwoordigt ook immers de rest van de Vlaamse en Waalse provincies. Het is steeds een genoegen een nieuw agent, een jonge kracht, te mogen installeren in een nieuw gebouw, aldus de heer Rubbens, en hierbij richtte hij een speciaal woordje van dank tot al die mensen die hebben bijgedragen tot de realizatic van dit mooie, gloednieuwe gebouw, meer speciaal was er een woord van dank voordearchitekt. de h. Martens, de aannemer, de h. Blondeel en de binnenhuisarchi- tekt, de h. Beckaert. De voorganger van de h. Goossens te Nieuwerkerken, de h. Landuyt, liet zich wegens griep verontschuldigen, maar beloofde wel met hart en ziel op de ingebruikname aanwezig te zijn. Dc heer Cortenbosch dankte de aanwezige stadspcrsonalitcitcn voor hun komst en verklaarde voor een moeilijke taak te staan. Op korte tijd was hij reeds driemaal te gast in Groot-Aalst. Driemaal ook was het stadsbestuur vertegenwoordigd. Dc h. Cortenbosch vroeg zich dan ook af wat hij eigenlijk nog kon vertellen dat de genodigden nog niet wisten. In een dergelijke probleemsituatie kan men dan ook best over een probleem spreken, en met name w as j dat de werkloosheid. Na 10,5 maand bleken er 10 miljard minder leningen te zijn uitgeschreven dan vorig jaar op dezelfde ejde tijdspanne. De oorzaak dient volgens de spreker gezocht te worden op tweeërlei vlak. Vooreerst 3rer waren er vorig jaar verkiezingen, en vóór de verkiezing gebeurt er altijd veel. Daarna, wanneer men de begeerde zetel heeft is het natuurlijk wat anders. Ten tweede is 1977 ook hel jaar van dc fuzies. De opeens groot geworden gemeenten hebben afgewacht, zijn aan het tasten en voelen, hebben onmid- vere dellijk geen beslissingen durven nemen. Dat maakt alles-te samen dat het Gemeentekrediet momenteel over een kapitaal beschikt dat zij onmiddellijk kunnen ter beschikking stellen in de strijd tegen de werkloosheid. De hangende dossiers voor gesubsidieerde werken kunnen losgemaakt worden, rfiaar ook deze van niet-gesubsidieerde werken. Het Gemeentekrediet wil en kan helpen. Schepen De Maght nam het woord in naam van de burgemeester en las een door hem opgestelde toespraak voor. Het Gemeentekrediet is DE financier van de stad. Er gaat geen gemeenteraadsverga dering voorbij zonder de goedkeuring van een reeks leningaanvragen voor uitgaven op de buitenge wone begroting. De burgemeester kan het zich gewoon niet voorstellen hoe een gemeente het zou rooien zonder het Gemeentekrediet. Er was ook nog een andere reden waarom de burgemeester het agentschap erg genegen is. Het stadsbestuur heeft steeds de grootste inspanningen gedaan om in het gemeentehuis van Nieuwerker ken een goede dienstverlening te blijven verzekeren. De 5.000 inwoners moesten het net even gemakkelijk blijven hebben als vroeger, en mochten niet om de haverklap naar klein-Aalst moeten lopen. De openstelling van dit eerste open agentschap te Nieuwerkerken is daarbij een nieuwe dienstverlening waarvan de mensen ter plaatse zich zullen kunnen van bedienen. Dat is een hulp die er vooral zal toe bijdragen het oude gemeenschapsbewust- zijn van deze gemeente te bewaren. Het agentschap is op dat vlak trouwens zeer goed gelegen, dicht tegen het dorp, rechtover het gemeentehuis. Het sukses van de zaak is aldus de burgemeester ook verzekerd omdat 't werd toevertrouwd aan 'n bekwaam man. Pierre Goossens. Hij volgde de ekonomischc afdeling in het Koninklijk Ateneum van Aalst, werd licentiaat bestuurswetenschappen in het Hoger Instituut te Elsene en is reeds sinds 1965 aan het werk. Zes jaar in de Rijksdienst Sociale Verzekeringen der Zelfstandigen, drie jaar in de hoofdzetel van het Gemeentekrediet te Brussel en drie jaar stage in diverse agentscnappcn mij is sociaal vaardig en ondernemend. Alles samen de beste troeven om dit agentschap uit te baten zoals het moet. Het nieuwe gebouw aan de Dorpsstraat te Nieuwerkerken beschikt overeen ruime lokettenzaal, twee burccltjcs en een kofferzaal waar ten believe van het publick 109 huurbare kluizen zijn opgesteld. SJ jesta Hiera Jij d toons jeho vede word net docr ïredi eigei dank de a bers sen i ing r citee lenir hij e gem

De Voorpost | 1977 | | pagina 8