ORGAN CENTER MUSIC TOWER llllll minim Orgelshow op 9,10 en 11 december TIT-Z-TZ-T97 - U6 VOOrposi Geboren en getogen in de schoenhandel heeft de heer Bellon, zelf wonende op de Moorselbaan nr 215 in schoenhandel «Bel-Form», (snapt u de allusie op zijn familie naam?), zich in 'n korte tijdspanne een zaak weten op te bouwen die het lokale, zelfs het regionale vlak is overstegen en nationale allures aanneemt. Van de schoenen die hij aan de zorgen van zijn aktieve echtgenote heeft overgelaten is hij inderdaad overgeschakeld naar iets dat hem evengoed ligt en dat bovendien up to date is: 't orgel, meer bepaald dan het elektrisch orgel Een leerling oefent onder het waakzaam oog van de heer Bellon (SJ) Orgel, een volledig instrument Waar men zich met de meeste muziekinstrumenten moet be perken tot een of hoogstens enkele noten samen, biedt het orgel aan zijn beoefenaar de mogelijkheid als het ware een heel orkest te vormen helemaal alleen. «Orgel» oorspronkelijk komend van het Griekse «organon» wat in feite gewoon «toestel» en la ter «muziekinstrument» bete kende, was een kombinatie van blaas- en toetsinstrumenten. Bij het orgel wordt de lucht via een blaasbalg langs windkana- len tot aan de lade geleid waarop zich pijpen bevinden. Een ventiel dat aan de voet van elke pijp staat kan via een toets van het toetsenbord worden geopend en gesloten. Waar vroeger de drie elemen ten windwerk, regeerwerk en pijpwerk verband hielden met de algemene ontwikkeling van techniek en wetenschap wer den nu deze drie sistemen door elkaar toegepast of althans be paalde kombinaties ervan in verband met de estetiek en de funktie van het orgel. Het orgel in de geschiedenis Een eerste vermelding van een orgel vonden we reeds in het boek «Genesis». Het instru ment dat wij nu echter kennen is ontstaan uit een kombinatie van een pan-fluit en een doe delzak in Griekenland en dit reeds 5 eeuwen vóór Christus. In de jaren 300 werd 't wind- crgel bij de Bizantijnen popu lair en het is dit instrument dat men in het Westen leerde ken nen Pepijn de Korte kreeg er een voor de hofkapel te Com- piegne en Karei de Grote had er een te Aken. Oorspronkelijk een werelds in strument drong 't de kerk bin nen op het ogenblik dat polyfo nie er werd toegelaten. Guil- laume de Machaut, naar wiens naam onlangs te Aalst in het kader van het festival van Vlaanderen een gezelschap optrad, noemde het orgel «de koning der instrumenten» Bach, Haendel, Buxtehude, en tal van andere grote mees ters waren ferventen van het orgel. In Manila, hoofdstad van de Filippijnen, vond men er zelfs een volledig in bam boe gemaakt. EN NU: HET ELEKTRONISCH ORGEL De tijd staat niet stil en de voor uitgang in wetenschap en techniek, en dan meer in het bijzonder in de elektronika, ging evenmin ongemerkt aan de orgelbouw voorbij. Een elektronisch orgel, zij het dan kerk- of konsertorgel, heeft met de gewone, vroegere or gels alleen nog het toetsenbord gemeen. Het belangrijkste deel van het De heer Bellon bij één van zijn orgels, een pronkstuk (SJ) oude orgel, het pijpwerk, is nu vervangen door een elektro nisch systeem dat de klanken vormt in plaats van de luchtkc- lom in de pijpen. Via een luidspreker worden de elektrc-magnetische trillingen in geluidsgolven omgezet. Door bijvoeging van verschillende reeksen, boventonen bij de be paalde grondtoon komen de in- trumentenmakers tot naboot sing op 't orgel van allerlei in strumenten. En dit vaak met duidelijksucces Een elktronisch orgel is goedkoper dan het vroe gere orgel. Het is tevens ge makkelijker op te stellen en te verplaatsen en groeit stilaan uit tot en ernstige rivaal in onze kerken alhoewel vele geestelij ken het nog niet zover, qua in zicht althans, brachten. Ware toekomst van het eletro- nisch orgel schijnt wel die te zijn van een nieuw, zelfstandig in-, strument met nieuwe, het oor strelende en dikwijls fascine rende klankkleuren vol verras singen van eindeloos varië rende kleurschakeringen en zulks in een betoverende stijl. Het wordt een instrument dat niet alleen een volledige bege leiding kan verzorgen en dit op een charmante wijze maar waarmede ook solistisch in kenserten en recitals kan wor den opgetreden. Hoe werd het «Organ Center» geboren Het tot stand komen van deze nieuwe zaak die met haar net weldra het hele land zal over spannen houdt nauw verband met de muziekstudie van de jongste zoon Werner. Reeds op zijn elf jaar begon hij aan degelijke muziek studies en volgde te Gent de kunsthuma- niora waarna hij aan het Kon- servatorium reeds een eerste prijs notenleer behaalde en zich verder bekwaamde op het klavier, de Harmonie waar hij reeds aan de Hogere Graad toe is en uiteraard ook de pedago gie. Vast staat dat Werne r nu reeds is uitgegroeid tot een der beste organisten van het land. U kan hem ten andere vaak op de monstraties beluisteren. Zo ook nu aanstaande zondag op het Ceciliafeest van de Oude Garde. Ook in het nieuwe kom- pleks in de Binnenstraat kan u zich door zijn kunst laten stre len. De «zaak» zelf Van de «Bolleweg» naar de Moorselbaan is nu wel niet zo ver, maar van een schoenzaak naar een handel in orgels is wel een hele stap. De winkel in de Moorselbaan nr, 12 was dan ook vlug veel te klein en men schakelde over naar de moderne toonzalen van de Binnenstraat nr. 7 met ruim 160 m2 toonruimte en een pracht van instrumenten naar ieders smaak en ook naar ie ders beurs. Gestart werd met het Hammond-toonwielgenerator- orgel komend uit de States, nl. uit Chicago. «Hammond-orgel» werd voor het ruim publiek gauw van eigennaam een soortnaam zoals «kodak» er een geworden is voor allerlei fototoestellen van welk merk dan ook. Hammond bleef in Bel gië echter met een Antwerpse verdeler werken en de heer Bel lon die de zaken groot zag en steeds ziet, vond dit dan ook voor de Belgische markt min der interessant. Te meer daar hij bij andere merken beter de vooruitgang van de techniek weerspeigeld zag in hun prc- duktie. Alhoewel hij nog steeds Hammond-orgels verkoopt heeft hij nu ook de alleenverte genwoordiging voor Oost- Vlaanderen en Brabant en waarschijnlijk vanaf volgend jaar voor heel België van alle orgels «EMINENT en «SA- LINA», beide gefabriceerd te Bodegraven, plaats tussen Rotterdam en Utrecht. Na lange vergelijkingen en eks- perimenten allerhande noemt bellon deze orgels de meest vooruitstrevende en best gerea liseerde op elektronisch ge bied, het neusje van de zalm. Veel researchwerk is er aan te pas gekomen en zij zijn ook de ontwerpers van het «stringen- semble», de totaliteit van de strijkers gebracht op een evenwichtige en natuurlijke wijze. Dat deze instrumenten daarenboven gemaakt zijn met gedrukte schakelingen maakt 'n eventuele herstelling, die toch nooit uitgesloten kan zijn tot een eenvoudige op dracht. Is zo een orgel duur? Naargelang de mogelijkheden die elk orgel biedt, en. die u graag in de Binnenstraat wor den gedemonstrerd, is geen enkel van de tentoongestelde orgels echt «duur». Men krijgt steeds het volle pond voor zijn geld en dit is dan wel mogelijk Een blik op de toonzaal (SJ) Eerste kwaliteit primeert in de muziekwinkel van de heer Bellon (SJ) naties bieden. Wil u dan het duurste, dan komt u wel aan een half miljoentje. Is orgelspelen moeilijk Uiteraard hangt veel af van de eisen die u zich zelf oplegt en van de natuurlijke aanlea die u bezit, gekoppeld aan de leer- drang. Wil u een professioneel orga nist worden dan is natuurlijk een stevige theoretische basis onontbeerlijk om tot op de top tegerakenzoalsWernerBellcn wil. Wenst u echter gewoon te musiceren, aangenaam uw tijd te gebruiken al spelende, het gezelschap vergasten op een reeks mooie deuntjes, al dan niet klassiek, dan zijn er ver schillende wegen. Allereerst is het automatisch orgel daarbij een grote hulp. Waar bij het gewone crgel bv. een akkoord, al dan niet gea pegieerd, een greep van ve schillende vingers vraagt m daarbij de passende noot bij voetbas, wordt het in het auti matisch orgel werkelijk ze eenvoudig Enkel met één vi ger één toets induwen en krijgt daarbij én de noot én passend akkoord, én de ba noot zonder uw voet te bewi gen. Met énige goede wil en aanle is u dus zeker van een tastba resultaat dat u zelf en uw hui: genoten, vrienden en kennis sen zal verrassen, na enkel weken of maanden. Veel hani uiteraard af van uw inzet en g« steldheid. Is u een optimist een pessimist Welke van c twee kikkers die men in ee emmer melk werpt bent u Deze die dadelijk zakt, de me uitdrinken wil en het laat zitte of deze die maar zwemt e zwemt en zich de volgend morgen, na een hele nacl zwemmen, gered bevindt b( ven een bergje boter U kan ten andere de lesse volgen die wekelijks gegeve worden door Wemer Bellon e q c die u interessante hulp kunne beh keu. 7. C raat han Een Achter de ramen van Organ Center Music Tower, een schat aan Hammond orgels (SJ) door de grote afzet. Dat de konkurrentie hierbij soms eigenaardige praktijken gebruikt en de opgang van het Organ Center Music Tower tracht te hinderen door allerlei middelen is een zaak die de heer Bellon betreurt. Heeft men hem in roddelpraat jes reeds niet verweten dat hij vooral tweedehandsorgels aan de man brengt. Niemand is sant in eigen land en ook aan dergelijke prietpraat die de weldenkende lezer wel zal ne men voor wat hij waard is wil men zich in de firma niet storen. U kan er reeds een orgel kopen voor 'n goede 40.000 fr en zou er nog een paar briefjes van 5000 aan toevoegt hebt u recht op een volledig automatisch orgel met twee klavieren, elk van 3,5 oktaven, een voetkla vier en daarbij dan nog een rit- mesektie, liefst alles dan van Eminent of Solina. Uiteraard zijn er ook duurdere en nog vollediger instrumenten die 'n haast oneindige gamma van mogelijkheden en kombi- niet; mee vitte plicb Volg< gene 1. K wijzic Lede Bij d de I over .0' teen uitlei I bedr hier\ Scht eme stelli aan Toer mee lijk t goec 2. V herz men de s geer 3. E 3 er de re aan 11.1 niets parit 4. ring drag tair cpv het f en c \A weri 5. zijn bij de praktijk. Orgelshow Op vrijdag 9, zaterdag 10 e zondag 11 december e.k. hee in de toonzaal een groots ORGELSHOW plaats met me dewerking van de internatio nale orgelvedette van de Ne derlandse radio en televisie, d heer Wieringa. Verleden jaar vond deze sho\ plaats in Ter Male, op de Gen sesteenweg, met de Brits orqeusi öiacKmoore van ds BBC. Op dergelijke shows wordei dan steeds de laatste nieuwi modellen gepresenteerd bespeeld. Fanklub De fanklub van de zaak te reeds 77 leden, allen tevrede klanten die de ene al wat bete dan de andere, dagelijks hui vreugde vinden op hun orgel e daarenboven een echte vrien dekring vormen. Onlangs wal dit nog te zien bij het jaarlijk feestmaal van de klub in zai «Welkom» te Hofstade Samen met de gitaar is he orgel volledig «in» en heef het o.a. de akkordeon voo een groot stuk teruggedron gen. Het is en blijft een volledii instrument dat u, ook reed bij de eerste lessen, veel mu zikale vreugde kan verschaf fen. Zegt het u iets KOM DAt NAAR ONZE SHOW Publire porta ge Een orgel kiezen uit zo'n grote verscheidenheid is geen kinderspel (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 10