Meh pikkels of ajontjes? VLAAMS VERBOND VOOR GEPENSIONEERDEN VIERDEN EERSTE LUSTRUM HOOFDGERECHT: FINANCIEN NIEUWE DRUGRAZZIA TE AALST De Voorpost - 2-12-1977 - 3 'TESAF meh Marieken, Marieken. Ooit, gedoon, afgesjikt. Gien lief- deliekes nemier on de Mariekes van Gentj tot Brigge, onder den donkeren heimei van 't platte land gelèk as oever ienegte joren ne zeikeren Brei kwamp te zingen. Lanst oever Don Kisjot es 'n ba dinnen zwerten doeivel gegoon woor dat 'n oeik zu geren oever klapten en naa 'n kanen gi Vloms nimmer hoeiren of zing. 'k Hem 't gezeid hein, 't es af! Ja, ne mensj werd stillekesoon 'n betjen aver en de liefde 'n kaan ni bleiven dieren. Sertoe as 't er moeneka ba te pas komt. Want zè mor zeiker dat er da ni vremd on 'n es. As ge nekier peist hoeveil leiden da den efdeièf heid en hoeveil Brisseleers dat er vergeite zèn dat Brissel foytelèk 'n vlomse stad es, tèn kejje reikenen hoeveil ploten dat er allicht zelle verkocht werren. En op elke ploot zuveil Belsje frangskes... In elk geval 'n zal der giene rotte kaar va moy boy zèn, want iemand die zèn afkomst loeichet, door 'n hem ek gie respekt veir. Zelfs ni al was 'n in den toyd iemand woor dagge kost va zeggen dat er iet in zat. Mor 't schein dat er nog mier in zat en dat es 't er naa ooitgekommen. Vergif. Mor kom, wajjer hemmen der al mier spiksel on verspildj as 't foytelèk weerd es. Lodj ons on dennen Brei geiven wat dat on Brei toekomt... en hem d' ier van de zotten oondoeng. Ondertissen es den danzjei van d' oeverstroeimingen al 'n bet- jen geminderd. In Deiremonne hemme ze rèzzekes meh natte voetjes gezeiten mor dat es oeik al verboy. In Olsjt 'n moete men nog ni benaad zèn en dat de Beirgemeesen al ne kier onderstoon, da gebeirt alle joren en da zemmen gewoein. Wa dammen stillekesoon oeik gewoein werren dat es dat er gedie- reg in de gebieren van 't Groen Kroois van alle biestegheiden gebeiren. Die blommenbakken in 't Laokestretjen werren rei- gelier omgekierd, of de planten ooitgetrokken. En nog azoei van die plezierege dinges woor da sommegste snotneizen den dag van vandoag heer meh ammezeiren. Wooroon leid de faat? Es 'tden televizie gelèk as 't er sommegste zeggen? Of es da van op 't schoei da ze miskwikt werren? Of leig het on d' avers. Of es da simpelèk mor azoei omdat azoei es? In elk geval, 'twerd hoeig toyd dat er dor iet gedoon werd, mor hoe en wadde? Zeilen de gebieren ooit 't Laokestretjen zelf moeten de zaoken in hanne pakken en die sjamfoeters ne kier goed aftoeken? Mor tèn riskeire ze oeik 'n amènde. Want ge meigd a wel loten afsloon of te kèrt doeng, mor as ge a wildj weren, olala, dad es 'n ander kelkesjoos. Ge meigd a zjust loten aftaroeven en tèn meigde nor den burao goon en klacht neirleggen. En as 't tèn ghiel goe good, zeilen de die die 't gedoon hemmen messching 'n boet kroygen. En ze kennen de weik noding verom herbeginnen. Gelèk as oeik meh die baldodegors die meh Vastelaoved de stroten onvoyleg mao- ken. Die kroygen dor ivera'nst ewa boet en domei es "t opge schept. Mor den dienen die oongevallen es en hem geweerd heid 'n es 't er domei oeik ni vanaf. Want die werd oeik ge straft... Domei, past goed op meh de volgende Vastelaoved - doagen en as ze a kommen tannieren, doe gelèk as de Vlaomingen in Brissel en lodj adoeng! Of'tzal moetezèndag- ge a kendj weren zonder dat imand ziet... en zwoygen dagge zwitj! Ofhierd a nesjampetterdie ne ghielen aoved meh a mei goot... mor 'k peis dat die manen ni t' hieren 'nzèn. Mor lodj ons naa ne kier oever iet anders klappen. Verleide weik vroag 't er meh iemand, mor zèg, zoy 'n, hoeveil van die hoekskes hejje gov dor na al in de Veirpost gezetj? 'k Zeg: 'k weite kikkeda ni zjust zee. 'k zal 't ne kier optellen. En 'k ben thoois gekommen en 'k hem der oeveraal meh krejong een imberoeken opgezetj. En wed je gajjer dat teis al vér den voygenneigentegste kier es dat er hier pikkels en ajontjes ver- schoynen? 'k Hem azu ooitgereiked da zjust den iesten nimberoe van 't nostejoor ne zjubelei zal zèn. Honderd kieren pikkels en ajontjes... 'k Hooi 'tzelf noeit ni gepeist. En da'zon- der iene kier oever te sloon. Allei, 'k stoon pekanst paf va mèn oygen. En ongezing dat da zjust noor Nievejoor zal vallen, peis ek dat er allicht nog iveranst iet zal oeverschieten vér mèn oygen zichzelven doveir ne kier te trèkteiren. As mèn vraa doteigen alles ni weggestoeken 'n heit... Mor 'k zal goe zoeken zee en as ek tèn iet gevonnen hem. zal ek meh zeiven eh goe gelozeken ooitschinken en meh veiren de spiegel zetten en zeggen: allei op a gezond héten nog veil joren en veil pikkels en ajontjes. hein. DOLF VERVOLG: WU LEREN HETJEUGDSEKRETARIAAT VAN AALST REKENEN Eén voorbeeld: de verantwoor delijke van een jeugdbeweging heeft tijdens de openingsuren van de permanentie zich drie maal aangemeld. Er was tel kens niemand op de perma nentie. Ze heeft dan maar de dozen voor de omslagen zo maar meegenomen. Tientallen jonge mensen zijn in de gietende regen huis aan huis gaan bedelen...Het jeugd- sekretariaat speelt ondertus sen met hun voeten...dit als dank! Wij zijn blij dat wij dit mogen doen voor de armsten van onze wereld, maar betreuren het onbegrip van het stadsbes tuur. Graag zouden wij hebben dat men in alle kristelijke geïnspi reerde jeugdverenigingen deze week het artikel van de Voor post van 25.11 grondig bestu deert en ook deze motie. Wi verwachten uw schriftelijke reacties in Jebron, Begijn hof, 1, Aalst. Wij vergaderen met de afge vaardigden van alle kristelijk geinspireerde jeugdverenigin gen (liefst 1 afgevaardigde per groep) op zaterdag 3 decem ber te 19.30u. (tot 21u.) in Je bron, Begijnhof, 1, Aalst. Dit schrijven werd opgesteld tijdens een vergadering op zondagavond te 22u. door af gevaardigden van: het distrikt van WKS-WKM Aalst het gewest van de chiro (omvat 18 groepen in de stad) chiro Sjaloom, Maeva. St Ste- faan en Eglantier Moorsel jeugdraad (st Jozef) K.S.A. St Maarten Jeugdklub Ypsilon 4 miljoen per dag, of meer dan 1 miljard per jaar. De schepen zei dat organisa ties als Karnaval en Kriterium, bijv. goed kenden uitlopen voor de Horeca-sektor, en dat de be lastingen op de drankslijterijen rechtvaardig waren verdeeld. (Slechts 8 herbergen zouden meer dan 10.000 frank betalen, 70 minder dan 2000 fr. waarvan de helft dan nog min der dan 1000 fr). Een herberg in het centrum wordt uiteraard zwaarder be iast omdat de huurwaarde er ho ger ligt (gebaseerd op het ge deelte van de herberg dat ge bruikt wordt voor de uitbating van de handel. Onze eerste zorg, zo zei de schepen nog, is de drang naar een evenwichtige begroting. Samen met de schepen van Openbare Werken, De Neve, werd het vijfjarenplan onder de loep genomen om maatregelen te nemen waar dit nodig was. De schepen hoopte dat de ge meenteraad hun streven zou volgen, zodat in de volgende j vijfjaren geen nieuwe belastin gen meer zouden moeten in gevoerd worden ten laste van K.M.O.enHORECA-bedrijven. Wilfried Lissens. Het VVVG werd 5 jaar geleden opgericht voor mensen met een uitgesproken Vlaams gevoelen. Deze Vlaamse refleks is het eerste punt van de wet in dit «Huisland voor oprustgestelden» waar politieke of religieuze opvattingen niet de minste rol spelen. Deze vereniging heeft intussen een snelle bloei ge kend, zodat voor de viering ook heel wat volk op de been was. Vlaggewijding Deken De Vos neemde het een toeval dat de vlaggewijding plaats vond tijdens een eucha ristieviering op de eerste zon dag van de advent. Dan wor den de ogen van de gelovigen immers op een betere toe komst gericht. Hij wenste ook de gepensioneerden nog een lange periode van rust. De deken noemde ons volk ook een volk van vlaggen. Het behoorde tot de traditie dat vlaggen worden gewijd. Meter van de vlag was Mevr. Pots (Moorsel) en peter: Maurits VanCauwenbergh. Stadhuis Hierna werd het verbond op het stadhuis ontvangen. De trouw zaal was veel te klein voor het grote aantal aanwezigen. Er waren immers ook afvaardigin gen van Gent, Dendermonde en St Niklaas. Deze twee laat ste federaties hadden even eens hun vaandel meege bracht, dat samen met de nieuwe vlag van Aalst vooraan opgesteld stond. Vanwege het stadsbestuur waren aanwezig: de schepenen Monsieur, De Neve, Demaght, Blommaert, en raadslid Doorns. Eerste schepen Schepen Monsieur hield een korte toespraak, waarin hij op kwam voor de rechten van de gepensioneerden, wat men ook deed om de krisisproble- men op te lossen. Hij vond het verheugend dat de oprustges telden zelf hun lot in handen hadden genomen om naar een menswaardig bestaan te stre ven, naar een geestelijk, kultu- reeKèn materieel welzijn. Het VWG kon dan ook van zijn sympatie overtuigd zijn. Schepen Blommaert kwam eveneens op voor het mens waardig bestaan van de ge pensioneerden. Hij herinnerde aan Priester Daens, die één van die mensen was aan wie het welzijn te danken is, door afbraak van klasseverschil en de mensen bewust te maken van hun rechten. In deze tijd moeten deze fundamentele rechten gewaarborgd worden. De Schepen huldigde de pio niers van het VVVG: Emiel Steenhaut, wijlen Frans Cor- niere, Celina Van der Meers- sche en Oscar De Winne. Hij vond het een geluk voor de Vlaamse gepensioneerden dat er een dergelijk verbond be stond, een verbond voor de gewone Vlaamse mensen. Het leven, zo zei de Schepen, ein digt niet op 65! De gepensio neerden werden ook op veel domeinen vergeten. Daarom verheugde het ook hem, dat de gepensioneerden zelf hun lot in handen hadden genomen. Veel lof had hij verder ook voor de andere Oostvlaamse afde lingen, speciaal voor de heer Steenhaut die niet enkel het hoofd, maar ook het hart van de Vlaamse federaties is. Hij waardeerde ten zeerste de in spanningen van de 65- plussers. Voorzitter Steenhaut Nadat schepen Monsieur het stadsplaket had overhandigd, nam Emiel Steenhaut het woord. In korte bewoordingen zei hij dat het hem een genoegen was, in naam van de federaties en het bestuur, de vlag te heb ben mogen zien inwijden op de jaarlijkse bijeenkomst. Het was een nog jonge bond. Hij betrok de initiatiefnemers in z'n dank woord. Het is niet altijd ge makkelijk voor iedereen goed te doen, zo zei de voorzitter, maar het verbond had slechts één doel: alles te doen wat mo gelijk was voor de oprustge stelden. en dit zonder politieke cf religieuze banden. Hij dankte ook de stad voor de deelname in de Stedelijke adviesraad ter zake, en voor de subsidies. Er volgde toen nog een kleine optocht door het stadscentrum. Daarna gebruikte men het mid dagmaal in de zaal Madeion, waarop een gezellig samenzijn volgde. Ontvangst op het stadhuis van de Vlaamse Bond voor Gepensioneerden ter gelegenheid vcni hun vijfjarig bestaan (EL) Bestuur v.d. federatie Federatievoorzitter: Emiel Steenhaut Ondervoorzitter: Pieter Pots Hulp-Sekretaris: Prosper Van de Velde Penningmeester: Benedict Boelens Bestuursleden: Maurits Van Cauwenberqh. Felix Troch. Frans-Clement Ruyssinck.Lode Domicent, Marcel Stroo- bant, Celina Van der Meerssche, Clemens Van Wesemael, Roza Vonck. We verwijzen in verband met het VVVG ook naar een artikel inde voorpost van 18.11.77 blz 6. VVVG iseenverbond niet vón, maar vóór gepensioneerden, zoals voorzitter Steen haut het zo krachtig uitdrukte Wilfried Lissens In de namiddag zorgde een gevarieerd showprogramma voor de nodige ontspanning (SJ) 10 jaar Horeca te Aalst Op hun jaarlijks feest vierden de HORECA-leden van de plaatselijke afdeling hun tweede lustrum. Voorzitter Remi Buys had het genoegen talrijke personaliteiten aan de feestta fel te mgen verwelkomen, o.a. de heren Permentier en De Stobbeleir, stichters van de vroegere herbergiersbond, de heer R. Van Dorpe, direkteur van het Algemeen Midden- standsverbond, de heer De Troyer, direkteur van CEMOV. alsmede afgevaardigden van het Stedelijk feestkomitee. Aanwezig waren ook schepen De Neve en financiën-schepen Van Den Eede die de gelegenheid te baat nam om zijn beleid inzake belastingen toe te lichten. We vatten deze toespraak voor u samen. Hij zei dat, wanneer een politi- kus in de uitvoering van zijn funktie, maatregelen moet ne men die de «porte monnaie» van de belastingbetaler raken, hij zich onvermijdelijk de ban bliksem van de bevolking op de hals jaagt. Niets is onsympatie- ker dan belastingen. Zelfs in tij den van welstand krijgt men kri tiek. dus zeker op het ogenblik dat de grootste ekonomische inzinking sedert het einde van de tweede wereldoorlog zich aankondigt. Hij verduidelijkte en verrechtvaardigde verderde maatregelen. Het deficiet van de stad, zo zei de schepen, verhoogde van jaar tot jaar. terwijl de tussenkomst van de Staat bijzonder karig bleef. Personeelsuitbreiding, open bare werken en de diensten aan de bevolking namen uit breiding. Er moesten leningen worden aangegaan, die even wel moeten afgelost worden. De Schepen had het ook over een onfortuinlijke kringloop, waar geen oplossingen voor het grijpen liggen: de toestand is ongezond, en het is moeilijk om de toestand te saneren Een eerste maatregel zou zijn: saneren door besparingen (wat nu gebeurt), en een tweede zoeken naar niewe inkomsten. Een eerste hulp kwam van het Ministerie van Financiën die, dank zij het Gemeentefonds, aan de Stad een «konsolidatie- lening» toekende van 119 mil joen, tot dekking van de stads- schuld van31-12-1975, en wel ingevolge de fusies. Het doel van de fusies (sanering van de financiën) werd niet bereikt. Het tekort van 1976 werd niet gedekt, en Aalst ging de fusie in met een tekort van 235 miljoen: een zware erfenis. Deze toe stand is dezelfde in de 12 bij zonderste steden van het Vlaamse land. Voor de defici- taire steden werden dus spe ciale toelagen voorzien, op voorwaarde dat de steden zelf een gelijkwaardige inspanning deden. De stad werd dus ver plicht de opcentiemen op de onroerende voorheffing op merkelijk te verhogen, en alle belastingen aan te passen aan het minimum dat door de Minis ter van Binnenlandse Zaken werd vastgesteld. Dit gebeurde in april 1977 toen de belastin gen in Groot-Aalst werden ge lijkgesteld over het nieuwe ge bied. De grote slachtoffers waren echter meestal de ge meenten, en zeker niet de stad zelf. Een dezer gelijkgescha kelde belastingen was deze op de drankslijterijen, die de Horeca-mensen dus zeer aan belangde. Deze belasting werd eerst voorgelegd aan de Kom missie van Financiën, dan aan de Verenigde Kommissies, en later gcedgestemd door de Gemeenteraad (april 1977). Op 3 november jl. werd ze in de begroting opgenomen. Er wer den op al deze zittingen geen tegenvoorstellen gedaan, om dat de raadsleden begrepen dat de ministriële onderrichtin gen moesten opgevolgd wor den om over staatstoelagen te kunnen beschikken die de uit gaven moeten mogelijk maken: Vorige zaterdag rond 20u deed men een nieuwe aanval in de strijd tegen het druggebruik. Zoals Rijkswachtofficier Van Mol 't daags daarvoor zei in het debat over Drugs te Bambrugge, een initiatief van de vzw Erpe-Mere Kultureel, is België geen «doeland», maar een 'transit- land'. Belgie kent zoals zijn Noorderburen geen zwaar druggebruik, het is meer een doorvoer-land. Dit wil echter niet zeggen dat er in België geen verslaafden, geen druggebrui kers en geen drughandelaars zijn. Naast steden zoals Brussel, de toekomstige hoofdstad van Europa, en Antwerpen, derde Wereldhaven, is Aalst en omstreken nog altijd een drugcentrum. Destijds, en dat is nog niet zo lang geleden, was het Keizerstraatje berucht, nu zijn de studentenkafees verlegd naar de Korte Nieuwstraatende Grote Markt. De studenten, probeerden graag, beschikkend over veel drinkgeld, onbezonnen voor de gevolgen, zijn gemakkelijke slachtoffers voor lui die het meest renderende handeltje dat er op het ogenblik bestaat uitoefenen;drughandelaars en -verdelers. Voor kort werd de Botermarkt en omgeving afgegrendeld op zoek naar druggebruikers, handelaars en -verdelers. Het leverde zijn resultaten op. Vorige zaterdag was het de beurt aan 't Pompierken, het studentenkafee bij uitstek, op de Grote Markt. Jonge, vreemde rijkswachtmensen die druppelsgewijs in de omgeving van 't Pompieren waren neergestreken, in burger, haalden bij het arriveren van de Rijkswachtkcm- bies de rode herkenningsarmband boven, grendelden 't kafee hermetisch af en begonnen hun werkzaamneaen. Alle spieten en donkere hoekjes werden onderzocht, ten zwarte kanjer van een drug-hond werd eveneens ingeschakeld. Het ganse gebouw werd grondig onderzocht evenals de privéwoningvande uitbaters. Rond21 uurwasde aktie ten einde. De Rijkswacht leverde geen komentaar, het was een onderzoek zoals er te Aalst nog zullen volgen. S.J. Drugrazzia in t Pompierken. Over de resultaten werd met geen woord gerept (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 3