LANGZAAM BETERSCHAP IN ZIEKE KATTESTRAAT? GROENDAAL WERD MODDERDAAL TE MERE BRANDSTICHTING EN BRAND IN RESTAURANT TUL TE OORDEGEM /nig fLAAT een 4 - 2-12-1977 - De Voorpost m fu £L0* 9at C_._^w{ fLAAT maaïtj Vervolg van blz. 1 worden gesteld (bv. hardste nen platen en pompen uit 1767), dit om «verdwijning» te gen te gaan. 4. De afbraakkosten zouden ten laste komen van de koper (de «Federale») 1974: door de Federale wordt een bouwplan ingediend dat voorzag in het optrekken van een gebouw met 10 verdiepin gen achter de kapel (één «blok» dus en een gebouw langs de voorzijde van de Kat- testraat van 5 verdiepingen (naast de Kapel) In de loop van 1974 had even wel het «struktuurplan» een aanvang genomen, waardoor het bouwen in het stadscen trum aan bepaalde normen werd ondergeschikt. 14-3-1975: het hoofdbestuur van «Stedebouw» beslist dat het voorontwerp (van de «Fe derale») in het vooropgesteld struktuurplan moet kaderen, en dat dit polyvalent centrum ver keerstechnische optimaal moet kunnen ontsloten worden. De plaatsing van het gebouw diende ook de bestaande bcuwlijn van de Kattestraat te volgen: De bouwhoogte mocht nog slechts vijf bouwlagen (ge lijkvloers en 4 verdiepingen) bedragen, en niet hoger zijn dan 15 meter kroonlijsthoogte. De kapel moest ingeschakeld werden in het prejekt dat moest gevolgd worden voor de «Ko ninklijke Kommissie van Mo numenten en Landschappen». De architektonische opvatting mocht ook niet massaal uitval len. 26-9-1975: De kommissie van monumentenen landschappen stelt voor de gebouwen die aan de kapel palen als monument te rangschikken, en de binnen koer als landschap. Met een dergelijk voorstel is evenwel nog niets beslist, maar toch mag men gedurende 9 maan den niets aan de gebouwen ondernemen. Het dossier is dus weer voor zolang bevroren, (voormelde kommissie had deze klassering zelf voorge dragen) De «Federale» begint het in tussen danig op de heupen te krijgen. Op basis van voormeld voorstel tot klassering, eist de vennootschap vernietiging van de koop en schadeloosstelling. Wat er na al die tijd van de plannen nog overbleef, beant woordde immers niet meer aan de oorspronkelijke opzet. 6-11-77: Het stadsbestuur dient nu ook bezwaar in tegen de bewuste klassering (bij het Ministerie van Nederlandse Kuituur). Op 25-11-1975 volgt hierover nog een vergadering. 9-7-1976: Er wordt een nieuwe volumestudie gedaan die aan de verschillende partijen kan voldoening schenken: monu mentenzorg, Stedebouw, Stadsbestuur, en de «Fede rale» die de voorgelegde bouwmogelijkheden nogmaals zal onderzoeken. Op basis van deze volumestudje volgt nog maals een vergadering met de 000(7-12-76). Men bereikt een akkoord: Belangrijk is dat de Ridderstraat de bestaande breedte zal behouden (9 me ter). De «Federale» moest dus nog 5 are aankopen, en ziet in principe af van de schadeloos stelling. Hiervoor kwam het ak koord van de COO tot verkoop van die 5 are, en van de stad tot aankoop van de H. Geest kapel. Om alles definitief vast te leggen zal de «Federale» het stedebouwkundig attest nr. 2 aanvragen. Met deze zeker heid in handen zal ze later kun nen afzien van de eis tot scha deloosstelling. Ongeveer mei-juni is de aan vraag van attest nr. 2 aange komen. (Dit geeft de volumes aan, de bouwwijze en de be schrijving van de materialen weer). Opnieuw volgt een ver gadering In dit werkverslag maakt men attest nr. 2 voor de finitieve goedkeuring ovêr aan de hogere instanties. De «Fe derale» laat weten dat ze ak koord gaat met het voorstel. Op 27 oktober 1977, heeft het stadsbestuur dit antwoord van het hoofdbestuur (dd. 17 okto ber) overgemaakt aan de «Fe derale»: het deel van het totale projekt (waartoe ook een stuk van de Nieuwstraat behoort) werd, wat betreft Kattestraat en Ridderstraat in 7 «bouwperce len» onderverdeeld. Telkens werd de bouwhoogte en diepte vermelden. Ook de gevel- architektuur en de materialen werden door het hoofdbestuur vastgelegd (uitsluitend streek gebonden materialen, en zeker geen opzichtige materialen). Nog twee etappes Hoofdzakelijk blijven nu nog twee grote stappen te zetten; een stedebouwkundige en een administratieve, alvorens men met de werkzaamheden kan beginnen. Stedebouwkundig: de aanvraag van een defini tieve bouw- en slopingsver- gunning. Administratief: de verkoop van gronden in de Ridderstraat aan de «Fede rale» door de COO (omdat men op 9 meter blijft) en de aankoop van de Kapel door de stad (van de «Federale»). Afwisselend Volgens schepen De Neve was het niet de bedoeling een «Mastodant» in de Kattestraat neer te zetten. Er zit heel wat speling in de hoogte van gevels en daken, en afwisseling in de afmetingen, dit om een zo aan genaam mogelijk kompleks te bouwen. De bouw- en slo- pingsdossiers. Kunnen nu door de «Federale» worden opge maakt. Volgens schepen De Neve zou men rond Pasen al met slopen kunnen beginnen. Optimist, maar niet te ver Volgens architekt Walter Van Herreweghe mag men nu wel optimist zijn maar mag men evenwel de werkelijkheid nog niet uit de ogen verliezen. Vo rige week werden wel de wisse ling van grond en kapel be sproken en in principe goed gekeurd, maar kwam ook nog 't dossier van de brandbeveili ging ter sprake (Hierdoor kwam men op 28-11-1977 evenwel tot een akkoord)Ook waren er nog toen zekere ste debouwkundige tegenstrijdig heden niet opgelost. In principe gaan alle instanties met de tot nog toe gemaakte vorderingen akkoord. Maar van verkoop en plannen maken (definitief) is nog geen sprake zolang de ruil niet is doorge gaan. Er moet dus nog een officiële bevestiging komen. De stad kan op eigen houtje nog niet veel doen. Er meet nog een lange weg worden afgelegd, waarop eerst en vooral de wis seling van eigendommen ad ministratief in orde moet zijn. Tot zolang kunnen «Federale», noch architekt (W. van Herre weghe) definitief aan het werk gaan. Veel moet nog passeren bijv. langs de ministriële depar tementen waarvan de COO (OCMW) afhangt en de provin ciale instanties (onteigenings- dienst, bijv.) Ook werd nog niets definitiefs op gemeente raad of schepenkollege beslist. Het spreekt vanzelf dat men (na de opgedane ervaringen) geen definitieve stappen meer kan zetten, alvorens men een eigendomsbezit in handen heeft. Er komen ook nog an dere belanghebbenden bij kij ken. (In de Meeuwstraat bijv. de eigendommen Van Der Haegen, Bank van Brussel, Bon Marché of INNO). Deze opties! liggen wel vast, maar op voor waarde dat de stad eveneens de verplichtingen nakomt. Alles hangt dus nu af van het eigen domsbezit. Het projekt moei ook in zijn geheel worden uit gevoerd: het is alles of niets. De procedure die men nu kan volgen, zou minstens nog 7 tot 9 maanden kunnen duren, en alvorens men met de werk zaamheden zou kunnen star ten, zou er nog een vol jaar kunnen verlopen. Ook het pro ces van de schadevergoeding zou nog niet ten volle geregeld zijn. Maar, zoals ons ook architekt Van Herreweghe zei, komt er nu wel schot in de zaak. leder een is van goede wil, en dat kan de zaak alleen maar ten goede komen. Een zaak die de Voor post van dichtbij zal blijven vol gen. Wilfried Lissens Vervolg van blz. 1 In één van onze vórige edities schreven wij nog dat Sint- Maartensdag geen zwarte dag geworden was voor boven genoemd restaurant. Dit was inderdaad zo, maar enkele da gen later ontdekten de eigenaars een brandstichting en nog een week later moest zelfs de brandweer van Lede ingrijpen om een brand te blussen. Hier volgt het volledige relaas der feiten. DREIGBRIEF Op vrijdag 21 oktober, zo rond 16 uur moet een onbe kende een dreigbrief onder de deur van de privé woning van de eigenaars Van der Vurst, op de Grote Steen weg aan het nummer 85, ge stoken hebben. Deze was geschreven op gewoon briefpapier en in een enve loppe gestoken, formaat van de vroegere kleine naamkaartjes. Op dit briefje stond de volgende tekst «op 11 november zal den Tijl afbranden». Deze tekst was geformuleerd in gedrukte letters, uitgezonderd het woordje «op». Dit was ge woon geschreven. De jong ste zoon vond dit briefje. Aanvankelijk lachte de eigenares met dit eigenaar dig schrijven, doch stilaan drong tot haar door wat er eventueel kon gebeuren. Zij verwittigde onmiddellijk haar echtgenoot die op dat ogenblik in het restaurant zelf was. Zij besloten om de politie van Lede hiervan op de hoogte te stellen. Ener zijds weet men nooit wat er kan gebeuren en anderzijds was het wel de bedoeling om iedere verdachtmaking op de eigen persoon te ver mijden. Aan twee buren die buitenstonden vroegen de eigenaars of zij eventueel niets gezien hadden. Dezen beweerden dat zowat een half uur voorheen een don kere wagen gestopt was en dat een heer van middelbare leeftijd hen gevraagd had waar het nummer 85 kon zijn. Zij wezen de richting aan en schonken verder geen aandacht wat deze heer deed. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de ze persoon de brief onder de deur geschreven. Verder veronderstelt de eigenaar, Jeroom Van der Vurst, dat deze heer waarschijnlijk riièts afwist van de inhoud, want anders zou hij zo dichtbij nooit de weg ge vraagd hebben en zou hij misschien ook niet bij klaarlichte dag gekomen zijn. Verder hoopt de eige naar dat deze persoon zich misshien via de persberich ten zal realiseren wat er in feite gaande was en zich aldus zal kunnen melden als een belangrijke tipge ver. Zo zou misschien enig licht in deze duistere zaak kunnen komen. BRANDSTICHTING EN BRAND Regelmatig gebeurden er sindsdien kontroles en de rijkswacht en politiepa trouilles hielden een oogje in het zeil. Zoals gemeld, gebeurde er niets op voor noemde vrijdag 11 novem ber. Tussen maandag 14 en dinsdag 15 november moet nochtans de brandstichting gekomen zijn. Want toen de eigenaars op dinsdagmor gen in de zaak kwamen druipte er rode wijn door heen het plafond en gero ken zij iets. Zij dachten dat er wijnflessen gebroken wa ren boven en gingen even een kijkje nemen. Daar ont dekten zij dat er vuur was gestoken aan twee maal twee op elkaar gestapelde houten kisten met wijn. Door de hitte zijn de flessen gesprongen en moeten zij de brand geblust hebben, aldus de expert. De brand stichter moet dan langs de poort naar buiten gegaan zijn. Er zijn geen sporen te vinden van binnendringen. Deze poging was dus mis lukt. Opnieuw heeft de brandstichter dan toegesla gen één week later. Meer bepaald op dinsdag 22 no vember in de vooravond. Dan immers is er de weke lijkse sluiting. De eigenaar met zijn zoon had zo tot rond 16 uur met klanten ge zeten in het restaurant en was toen naar huis gegaan. Rond 18.30 uur is hij dan vertrokken naar het banket van Horeca Aalst. Zijn vrouw en zoon zouden een uurtje later komen. Als be stuurslid moest Jeroom Van der Vurst een uurtje vroeger ter plaatse zijn. Rond 19 uur werd de zoon verwittigd dat er brand ge merkt was in het restaurant en werd tevens de brand weervan Lede verwittigd. Er werden toen drie vuur haarden ontdekt. Eén in de kleedkamer van de leerjon gens waar kledingsstukken in brand gestoken werden. Op een andere plaats werd een voorraad stoelen ge poogd in brand te steken en ten slotte in de voorraad- kamper waar in een hoekje allerlei klein materiaal stond, zoals kerstversiering en dergelijke meer. Tevens was de deur naar boven be schadigd door het feit dat de brandstichter een hang slot, dat sinds enkele dagen aangebracht was had moe ten afbreken met een hard voorwerp. Opnieuw waren er geen sporen van binnen dringen en had de brand stichter de zaak verlaten langs de poort. De voordeur gebarikadeerd en dit was nog steeds zo bij de aan komst van de brandweer. Het eigenaardige van de zaak is dus het feit dat men in de onwetendheid verkeert langswaar de brandsctich- ter de zaak binnendrong. Nochtans is dit volgens de eigenaar geen probleem De kleine koer van de zaak is afgesloten, maar daarach ter ligt een grote tuin en net; tegen de muur tussen deze tuin en de koer in het huis, iligt een tank. Vandaar is hei Bij de tweede brandstichting in gasthof Tijl te Oordegem werd een van de bovenverdieping vernield (EL) niet moeilijk om op de bij gebouwen te kruipen en op de koer van het restaurant te komen. Daar bevindt zich dan een plastiek rolluik dat dienst doet als deur en waarlangs men in de k'eut ken terecht komt, vandaai kan men via een klapdeur in de verbruikszaal waar zich de deur naar boven bevindt.. Verder is het ook geen kunst om dit plastiek rolluik op te tillen en zonder spo ren weer neer te laten. Doch deze mogelijkheid willen de gerechtelijke diensten niet. aanvaarden omdat geen sporen gevonden konden worden. Nu heeft de eige naar een poort laten aan brengen op deze plaats, zo dat de inbreker-brandstich ter bij een volgende bezoek moet breken om binnen te geraken, en aldus onver mijdelijk sporen zal nala ten. Verder wijst de eigenaar de tesis van zelf in brand stich ting volledig af. Eerst vooral draait de zaak goed en zijn er geen finan cier proDiemen en ten tweede zou, bij en even- tyeel heropbouwen, men zo ver moeten achteruitgaan dat het niet meer zou zijn nog iéts .te zetten gezien de geringe diepte van de eigendom. Ten ande re zoiets vind de eigenaar volkomen absurd en ver keerd. Hij stelt zijn volledi ge hoop op bovengenoem de berichtbrenger om enig licht te brengen in deze zaak. MON D.G. Vooral de binnenhuisbekleding had van de waterschade nogal wat te verduren (SJ) Na een telefoontje naar Veilig Wonen kwamen enkele mensen kijken naar de toestand op Groen- daal. Het was erger dan zij gedacht hadden. Hoe de zaken gaan aflo pen kon men ons vorige zaterdag nog niet vertellen. Veilig Wonen beloofde alle getroffen eigenaars zo spoedig mogelijk schriftelijk uit te nodigen om te beraadslagen wat men ging doen. Nu komt het draineren terug ter sprake. De kosten zouden echter ten laste vallen van de eigenaars en niet van de bouwmaatschappij Veilig Wonen, en daarmee zijn de kopers het niet eens. Momenteel zoekt men een uitweg om zo snel en degelijk mogelijk aan het probleem een eind te stel len. Wie dat gaat betalen blijft nog een open vraag. Volgens een paar advokaten die reeds werden geraadpleegd zouden het de ko pers zijn. Is dat waar dan moet de bouwmaatschappij niet meer met een aannemer bij ons komen aldus de bewoners. Een put graven en een draineringsbuis leggen kun nen wij zelf ook, en veel goedko per Het begint de mensen op Groendaal trouwens de keel uit te hangen dat de aankoopprijs van hun woning beetje bij beetje werd opgevoerd. Nu een 158.000 F, dan weer een zoveel duizenden, nu is het genoeg geweest. De spontane wrevel die ontstaan is tegen Veilig Wonen toen men de waterschade ondervond is nor maal. Het is echter voor de men sen aldaar niet prettig dat de in hun tuin aangeplante boompjes om- vergespoeld worden en dat hun gazonnetje een waterplas is ge worden om dan maar te zwijgen van het feit datje tot over je enkels wegzakt in de modder wanneer je ook maar één voet in je tuin zet. S.J. Een eigenaar brak zelf de deurom lijsting tussen de bergruimte en de garage-weg om een tegel en een boordsteen weg te kappen om een gat te kunnen boren in de muur. Het resultaat: na één dag droogte, toen wij ter plaatse kwamen stroomde het water nog onophou delijk uit de opening. Een grondwaterbron op je eigen dom hebben kan misschien prettig zijn, maar wanneer deze buiten je wil ontspringt in de vertrekken van je benedenverdieping kun je er nog moeilijk mee lachen. VOOR WIE DE KOSTEN Toen men het euvel ontdekte belde men onmiddellijk de aannemer. Deze verklaarde echter zijn werk verricht te hebben en zich niets meer van de zaak aan te trekken. onderaan een gat in de muur te kunnen boren langs waar het water knnstant via de garage, naar de riolering loopt. I Hoogte van het waterpeil achter de muur tijdens de regenperiode. 2. Na I dag droogte. 3. Gat in de muur (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 4