UIT DE MIDDENSTANDMIDDENS «DE OUDE GARDE OP HAAR BEST TOEKOMSTBUK VAN «HOOP IN DE TOEKOMST» EEN DOP IN HET FIRMA-MENT ERWIN SCHOEP HEEFT VEEL FANS MESPELARE «HET SPAANS HOF TE De Voorpost - 2-12-1977 - 7 Minister Claes wordt door volksvertegenwoordiger Gulle ingeleid SJ morgen wordt nooit meer als die van gisteren.» Toch zag de spreker enkele posi tieve punten. Eerstens dat de strijd tegen de inflatie toch heeft verwor ven dat het inflatieritme van 16 in de periode van 1974 tot 1975 is teruggebracht naar circa 7 (waarmee wij de tweede beste plaats in het Europese peleton in nemen). Toch behoedde hij zich voor al te veel voorspellingen be treffende het volledig onder kon- trole krijgen van de levensduurtes- tijging. Tweede positief punt is onze buitengewone begroting 1978. Er is voorzien in 200 miljard publieke bestellingen vanwege de overheid. Niet dat dat een rekord is maar dit bedrag is toch één vijfde van alle overheidsbestedingen. «Alhoewel, aldus minister Claes, zulks is geen garantie. Alles zal af hangen van de wijze van beste ding.» Daarmee werd bedoeld dat voor elke frank bestelling zal moeten vereist worden dat de tegen- partner een inspanning doet inzake tewerkstelling. Men moet ook in eigen boezem kijken. Het bevreest de minister te zien dat de opvolging van beslissingen in het huidige staatsbestel steeds zwakker wordt (premies aan textielbedrijven die nog altijd niet uitgekeerd zijn, 2 jaar na de overstromingen nog altijd geen resultaten etc.) Het «apparaat moet terzake weer efficiënt worden gemaakt» Andere hoopgevende elementen: op fiskaal vlak de invoering van de afschrijving «ad libitum tot 100 aanwas», het wegvallen van de be lasting op herinvesteerde dividen- ten, de afschaffing van de BTW op investeringen enz. Verder, het plan Spitaels, volgens spreker geen oplossing op lange termijn, maar wel te beschouwen als een verzameling van socio- ekonomische maatregelen die meer zijn dan een middeltje om werklozen uit de statistieken «weg te goochelen» Willy Claes. «Het is niet zomaar een arbeidsterapie voor jongeren, maar het moet hen integreren in de industrie.» De minister had het toen uitvoerig over zijn werkdokument over onze nieuwe industriële politiek. «Welke ook de mutaties zijn in de internationale ekonomische verhoudingen is 'n eerste struk- turele beschouwing in dit doku- ment, dat de textielsektor en de staalnijverheid ook morgen hun plaats moeten kunnen behou den.» Andere punten uit deze industriële toekomstpolitiek zetten we even op een rijtje: men kan niet ontkennen dat de golden sixties voor een belangrijk deel verklaard zijn geworden door buitenlandse investeringen. Onze afhankelijkheid van het buitenland is groot. Onze politiek moet gericht blijven op het aantrekken van bui tenlandse investeringen, alsook het ondertekenen van joint ventu res (samenwerkingsakkoorden) van buitenlandse met Belgische bedrijven. Dit wil niet zeggen dat wij ons moe ten neerleggen bij een grote graad van afhankelijkheid. Eerst moet wat worden gedaan aan onze diploma tieke diensten. Deze zijn onvol doende gestruktureerd. onze research is te zeer geaxeerd op de nucleaire energie. Men heeft soms de indruk dat men in België navorsingswerk doet over zaken waar men in het buitenland al mee klaar is. De fondsen voor re search en developement moeten meer gericht worden naar het in dustrieel onderzoek. onze eksport moet meer wor den gediversifieerd. De kleinste krisis bij onze handelspartners is een zware klap voor ons. het publieke initiatief moet een kans krijgen. Ook langs deze weg moeten we iets proberen, ook ge mengde initiatieven zijn gewenst. «Wij, aldus spreker, zien nog al tijd de plaats om herrie te maken rond de idee van een publiek be drijf, ik hoop dat daar geen nutte loze doktrinaire oorlog zal wor den rond gevoerd.» Betreffende deze nieuwe indus triële politiek wenste minister Claes te onderstrepen dat dit geen slogan mag zijn. De tijd voor bezinning is aangebroken, het debat komt op zijn tijd... Na de problemen van de textielon dernemingen te hebben bespro ken, had spreker het over het «een der zwaarste ekonomische dos siers sedert het bestaan van Bel gië», het Staaldossier. Voor ons land is de situatie dramatisch (de produktiekapaciteit ligt veel te hoog, een deel van het apparaat is verouderd, toen in 1973 de staalse- tor het voor de wind had is men gaan overinvesteren, de staalbed rijven hebben onhoudbare finan ciële lasten...). Het is de publieke opinie voorbijge gaan dat op 5 maart jongstleden een ronde tafel is gehouden over en met de siderurgie. Via de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid heeft de regering toen voor 1977 tien miljard ter beschik king gesteld, maar het staat nu al vast dat de bedrijven op 31 -12 geen frank zullen kunnen terugbetalen. Bij de komende besprekingen in ja nuari zal vanuit een andere basis moeten gesproken worden. Er moet een restrukturatie gebeuren en dat impliceert het opstellen van diversifikatie- en begeleidingspro gramma's m.a.w. zal de wijze waarop het dissoer zal worden af gehandeld gevolgen hebben op de financiële en industriële politiek. (RDW) We hoeven in deze rubriek niet altijd de handen met L' in mekaar te slaan, om samen op vele vingers het aantal werklozen te tellen. Deze week in telex-vorm even koetjes en kalfjes uit het middenstands- nieuws in volgende regels leiden. AALSTERSE MIDDENSTANDSRAAD GEÏNSTALLEERD De Middenstandsraad is opnieuw samengesteld en voor een paar da gen ten stadhuize geïnstalleerd in aanwezigheid van schepenen Bou- lon. De Neve, Hooghuys en Blommaert. Op verzoek van het Verbond der Dekenijen is de uitoefening van het voorzitterschap niet toegekend aan een politiek mandataris. Werd bij algemeenheid van stemmen verkozen: Dolf Sedeijn tot voor zitter en Luc Van Dorpe tot on dervoorzitter. Een klein komitée Zal elke vergadering voorbereiden n bestaan uil de twee vorenge- loemden alsmede Pol De Paepe. Ktienne Bogaert, Pierre De P<H»rter en Herman Verdoodt. Het Verbond der Dekenijen diende onmiddellijk een eerste advies in, nl. de samenvatting van alle verlangens die sedert jaren werden uitgedrukt. Het gemotiveerd advies werd bij een parigheid goedgekeurd, behalve één onthouding door een lid uit Herdersem die bezwaar maakte tegen de vraag om de voetpaden in het stadscentrum te herstellen. Schepen Hour Ion handelde over de Jaarbeuers waarvoor de leden ledeyn. Van Dorpe en Germain doens werden aangeduid als kon- takt personen. Pol De Paepe pleitte Voor een hartelijke verstandhou ding met het stedelijk Feestkomi- tee en voor inspraak van de Jaarbcucrs-cxposanten. De scfie- pen van middenstand maakte ook het akkoord bekend tussen de narktliedenbond en de Dekenij Mieuwstraat waarvoor hij bemid- ielde. Schepen Blommaert kondigde een publieke vraag tot de handelaars uit het centrum aan. om hun wa gen niet zoveel vóór hun eigen deur te plaatsen, en verdedigde verschillende fiskalc maatregelen om de stadsbegroting naar een evenwicht te leiden. Oud-schepen Bogaert somde de belastingen op die zopas door de meerderheid wa ren gestemd ten nadele van de nc- ringdoeners, zonder dat de mid denstandsraad de kans kreeg hier over advies uit te brengen. Hij zal hieromtrent initiatieven nemen zonder aan partijpolitiek te doen. Ondervoorzitter Van Dorpe weidde uit over de beroering bij de Horeca-leden in verband met een plotse belastingsverzwaring. Hendrik De Sutter van de Dekenij Zoutstraat handelde over de han delaars die profiteren van brade- rijen en andere verkoopakties, zonder hun lidgeld aan hun Deke nij te betalen, en overwoog nogal kordate maatregelen waarover de raad zich liever niet uitsprak, An dere tussenkomsten werden ge houden door de heren Sedeyn. Van Dorpe, Vinck. Jansegers en Ghysels. Het sekretariaat van de raad zal waargenomen worden door dhr. Jacques Spittaels. leider van de Ekonomische Dienst van de stad Aalst. De indruk heerste dat er eindelijk een dialoog tot stand zal komen tussen stadsbestuur en midden stand en dat talrijke oude pro blemen naar een oplossing gaan. DEKENIJ ZOLJTSTRAAT IN TEKEN VAN DE GILLES In de loop van de maand december richten de handelaars van de Zout- stratcn een gratis wedstrijd in, waarbij door het publiek voor 100.000 F aankoopbons te winnen zijn. Deze wedstrijd staat in het teken van de Aalsterse Gilles. Er wordt trouwens een optreden van de Aalsterse Gilles voorzien, op zaterdag 17.12.77, met een grote plastieken-ballenworp. Bij alle handelaars is een historiek van de Aalsterse Gilles te krijgen. Deelnemen zou dan kinderspel worden, zeggen de organisatoren. EINDPROGRAMMA CEMOV Het Centrum voor Middenstands- opleiding en -volmaking richt een niet weinig interessant eindejaars- programma in. in de lokalen aan het Wijngaardveld. 9 te Aalst. Programmaleider is Karei De Trover, direkteur CEMOV. ter wijl inleiders en debatleiders zijn: de heren L. Van Dorpe, direkteur AMV, en R. De Groote, adjunkt-direkteur AMV U noteert alvast volgende ge- spreksavonden: Maandag 5 december 1977 De omvorming van de eenmans zaak naar een P.V.B.A. of N V door dhr. A. Supply, bedrijfsadvi seur - dienstoverste A.M.V. Dinsdag 6 december 1977 Fiskale aspekten van de eenmans zaak. de P.V.B.A. en de N V. door dhr. G. Gevenois, diensto verste fiskalc dienst A.M.V. Erwin Schoep, een plaatselijke nieuweling-belofte uit Bambrugge, kreeg vorige zaterdag het bewijs dat er heel wat supporters achter hem staan. Het zaaltje naast het kafee 'Vrienden kring' te Bambrugge liep stampvol voor 't mosselsouper dat er ter zijner ere werd ingericht. Deze jonge belofte uit de tgemstraat te Bambrugge is 15 jaar en begon zijn wielerloopbaan in juli van dit jaar. Gedurende deze korte tijdspanne nam hij deel aan een tiental wedstrijden voor nieuwelingen. Gewoonlijk eindigde hij tussen de twintigste en dertigste plaats. Volgend jaar hoopt hij het echter nog beter te kunnen doen wat hij wil presteren zoals zijn favoriet Roger De Vlaminck. Als lid van K.S C.Denderstreek krijgt hij truitjes en broekjes evenals een training gratis. Voor de fiets en het technische materiaal moet hij echter zelf zorgen. Financieel moest de opbrengst van deze mcsselsóuper hem hierin helpen. Wij wensen hem alvast veel sukses voor het komende seizoen. S.J. heemkunde interesseert. En theek van de kring is elke zon- het is zeker geen droog histo risch overzicht. Men kan het raadplegen en het zich aan schaffen bij de heemkundige kring. Vlaams Centrum, Kerk- veldstraat te Mere. De biblio- dagvoormiddag open tussen 10 en 12 uur. Paul Stuyver, Het Spaans Hof te Mespelare. Mere. 1977, stencil, 35 blz. W. Hostens De Baardegemse Toneelkring «Hoop in de Toekomst» kan terugblik ken op een reeks suksesrij'ke opvoeringen van «Boefje» met Patrick De Troy als titelrol en vedette in spe. Ook Roger De Rop als vader Grovers mag op een flinke vertolking terugblikken. Graag vermelden we er nog bij wat we niet wisten dat raadslid Louis Saerens met een vijftigtal leden en sympatizanten van de Socialistische Vooruit ziende Vrouwen ook op een ver toning aanwezig was. Reeds nu publiceert de dyna mische kring de kalender voor 19~8. Op zaterdag 11 maart gaat onder het tema «Het Jaar van het Dorp» het gekostumeerd bal door en op zaterdag 6 mei houdt de kring zijn leden- en oudle den feest. In juni wordt dan deelgenomen aan de feestelijkheden ingericht naar aanleiding van het vijftig jarig bestaan van de S.M. «Ons Huis» en van 10 tot 18 november zijn reeds een reeks toneelopvoe ringen gepland. We houden U tijdig op de hoogte van de komende aktïviteiten. LH Wie in amper één week vier maal naar de feestzaal van het Aalsters stadhuis komt en er achtereenvolgens de Koninklijke Sinfonischc Kring Aalst, een auditie van leerlingen van de Stedelijke Muziek school en een zitting van het Provinciaal Tornooi voor zangkoren en tot slot een optreden van de Koninklijke Harmonie «De Oude Garde meemaakt is toch, alhoewel zelf vertrouwd met blaasmu ziek, enigszins verwonderd van het aanzienlijk aantal decibels dat daar door de zaal wordt geprojekteerd. Onvermijdelijk en inherent zowel aan de soort instrumenten als aan amateuristische uitvoerin gen. den naar waarde geschat. Wel moet het ons uit de pen dat, en waar is zulks niet het geval? de begeleiding naar de zware kant is. Een klarinet is wel een instrument met een écht dragende klank doch tegen een dertig man sterke koali- tic kan ze toch niet op tenzij deze zich flink weten te beheersen en te matigen. Vooral de saxo's duw- wel veel van de liefhebber eist. vooral in overgangen en slotnoten fouten werden gemaakt vooral qua samenspel. Met «Marie-Louisc» als leidmotiv gaan we over melan cholische aria's die ons aan de Hongaarse pocszta doen denken en grillige Czardassen naar een «zons opgang» om te eindigen in een orgie van jneensmeltende klan- Dondcrdag 8 december 1977 B.T.W.-wegwijzer. Door dhr. A. De Baets, dienstver- antwoordelijke B.T.W.-controles G. De Cock, dienstverantwoorde- lijkc B T W. - administratie. Vrijdag 9 december 1977 Uitbouw en tockomstperspcktie- ven voor de KMO. Door dhr. H. Broeckacrt. attaché bij de senaat, verbonden aan het Sekretariaat van Europese instel lingen. RDW Toch haalde de heer Edgard Branckaert van Ninove, die Fran cois Schollaert aan de dirigeerles- scnaar opvolgde, zeker eer van zijn werk. Met zijn 36-koppige korps, waarbij enkele jonge leden die wel de toekomst helpen verze keren maar in afwachting toch vaak meer slecht dan goed in de akkoorden spuien, mocht hij voor een niettegenstaande bijtende koude flink opgekomen publiek een fel gewaardeerd konsert naar de smaak van vele melomanen la ten horen. In aanwezigheid van volksverte genwoordiger Diana D'haeseleer en schepenen De Maght en ere voorzitter Gaston Van den Eede werd ingezet met een «klassieke» mars van Blankenburg, «Afscheid der Gladiatoren». Met «Baga telle» van Jos Rixner werd het tempo wel wat te hoog opgevoerd zodat aan zuiverheid werd inge boet. «Duizend en één Nacht», een charmerend intermezzo van niemand minder dan Johan Strauss werd gevolgd door een mooie se- lektie van de romantische operette «Viktoria en haar Huzaar» van Paul Abraham in een bewerking van Alb. Suthold. Strelende me lodieën waarbij uiteraard snaren instrumenten beter bij het opzet zouden passen maar die hier. en kele nauwkeurigheden en schoonheidsfoutjes niet te na ge- De - Oude Gardekonserteerde in de stadsfeestzaal (SJ) sproken, voortreffelijk werden vertolkt. De jonge klarinettist William Ruyssinck, die het stilaan gewoon wordt in het stadhuis als solist op te treden, bracht dan rimpelloos een polka voor klarinet van A. Corbin. «Deauville». waarbij zo wel z'n technische bagage als zijn zin voor interpretatie konden wor den nogal sterk op beleidingsno- ten. Met «Wir spielen Will Meisel», een konsert-potpourri met melo dieën die de oudsten onder ons wel herinneringen zullen bijbrengen, toonde de groep zijn grote vitali teit en inzet alhoewel ook hier. in dit toch nogal gesinkopeerd stuk. dat met zijn grillige wendingen ken. Te appreciëren-prestaties van de «Oude Garde», o.l.'v. Edgard Branckaert die nu volgend week end haar kulinair Ceciliafeest viert. Aan voorzitter E. Van Schoote en zijn hele groep hartelijke felicita ties. LH. De heemkundige kring vanErpe-Mere kan opnieuw fier zijn op een zoveelste uitgave. «Het Spaans Hof te Mespelare», heet het nieuwe geschrift van de hand van Paul Stuyver. Een heel stuk geschiedenis is aan dit beroemd huis gepaseerd. HET SPAANSE HOF Het historisch gebouw bevindt zich op een vijftiatal meter van De ijverige heemkundige kring van Erpe-Mere kan dus weer een historische studie in zijn reeks uitgaven bijzetten. Zelfs Paul Stuyver, ondervoorzitter van de kring, is niet aan zijn proefstuk toe Hij publiceerde eind vorig jaar een overzicht van de flora (wilde planten) die in Erpe te vinden zijn cf waren. Het opzoekingswerk dat met deze studies gepaard gaat, is niet van de peos. Ook voor de jongste publikatie heeft Paul Stuyver de stofferige archieven nagekeken. De waardering vanwege de kring voor dit werk is groot. Voorzitter Albert D'Hoker schrijft in de inleiding. De ge schiedenisvan een gebouw dat meerdandrie eeuwenheeft ge trotseerd, kan even boeiend zijn als een eeuwenoude fami liekroniek. Ons toegewijd be stuurslid en ondervoorzitter van de Heemkring Erpe-Mere heeft dit bewezen door de sa menstelling van ditwerkjeen de Kring heeft niet geaarzeld de uitgave ervan te verzorgen.» WAARDEVOLLE RESTAURATIE De publikatie gaat gepaard met de afwerking van de restaura tie. «Op voorstel van de heem kring Erpe-Mere heeft het ver bond van de Kringen voor Heemkunde in Oost- Vlaanderen terecht gemeend deze verdienstelijke en on baatzuchtige daad in het licht te moeten stellen», schrijft Albert D'Hoker, «De herstelling werd op 27 oktober 1977 officieel er kend als waardevolle restaura tie». De restauratie zelf is het werk en het initiatief van Z.E.H. Va- lery Stuyver, de broer Van de schrijver. «Hiervoor verdient hij de dank en de waardering van allen die begaan zijn met het behoud en de bescherming van ons historisch verleden en van onze sfeervolle landelijke dorpen,» aldus nog Albert D'Hoker de kerkte Mespelare. Het werd er opgetrokken in 1643, ten be hoeve van pelgrims die destijds in grote getale naar Mespelare afzakten om er de H. Aldegon- dis te vereren. Naderhand werd het «Hof» door de kosters van Mespelare bewoond toen hun huis afbrandde. Later vonden nog verschillende families on derdak in het «Hof». Omdat het huis in de tijd van de Spaanse overheersing werd gebouwd, krijgt het nu nog de naam. BOEIENDE GESCHIEDENIS Het boek van Paul Stuyver brengt een beeld van de boei ende geschiedenis van het Spaanse Hof en zijn mensen. Hoeveel keer werd het huis vernield Wie heeft het be woond Welke historische do- kumenten zijn hieromtrent nog bewaard gebleven Meestal geput uit het Rijksarchief te Gent. En tenslotte een over zicht van de «grote restaura tie». die begon in 1961 toen Z.E.H. Stuyver het Hef aange boden kreeg. «Het Spaanse Hof te Mespela re» is werkelijk een boeiend boekje voor al wie zoch voor

De Voorpost | 1977 | | pagina 7