GESLAAGDE SPORTAVOND BIJ «SPORT EN NERING OORDEGEM» LEDE BESCHIKT NU OOK OVER EEN MARKTREGLEMENT MUUV LEDE KOCHT TECHNISCHE UITRUSTING DE OORDEGEMSE KANARIES STELDEN TENTOON DE LEEDSE KULTURELE RAAD KAN WERKEI itinimvm M 10 - 9-12-1977 - De Voorpost De vereniging «Sport en Nering» uit Oordegem hield vorige zater dag 3 december een geslaagde sportavond met videoreportages over de twee laatste Ronden van Frankrijk en interview met verschillende wielrenners en met als hoofdattraktie, Lucien Van Impe. Sport en Nering Deze vereniging is dit jaar haar 19de werkjaar ingegaan, maar is in feite ontstaan uit de vereniging Eendracht Oordegem die in 1946 werd opgericht. Deze vereniging heeft een zeer aktief verleden, maar verwaterde in zekere zin wat tijdens de laatste jaren. Een twee tal maanden geleden werd dan overgegaan tot een verjonging van het bestuur en werden een aantal nieuwe leden aangetrokken. Tot voorzitter werd de heer Benoni Van den Steen verkozen en als on dervoorzitter fungeren Gustaaf De Dijcker en Kris Van Slijcke. Se- kretaris is de heer Michel Cop- pens. Het oude bestuur werd evenwel niet aan de dijk gezel, maar is in de vorm van ere-leden aangebleven. Als eerste aktiviteit van het nieuwe bestuur werd dan een sportavond, of misschien be ter gezegd een wieleravond inge richt. Veel belangstelling. Voor deze interessante avond wa ren meer dan 300 enthoesiaste wielerfans en sympatisanten ko men opdagen. Zij konden genieten van een technische zeer geslaagde video-reportage over de Ronde van Frankrijk anno 1976 en 1977. Aldus konden zij genieten van de triomftocht van de aanwezige wie- Iervedette, Lucien Van Impe, tij dens de Tour 1976 en konden zij tevens zijn lijdensweg anno 1977 nogmaals zien. Een druk bezette nieuwbakken sportbestuurder. Fred De Bruyne. moest evenwel verstek laten gaan en de interviews werden dan op uitstekende wijze afgenomen door de gekende wie- Ierliefhebber. Armand Bauwens uit Smetlede. Hij interviewde Lu cien Van Impe op schitterende De eerste indrukken na het bekijken van de video opname van de Tour (EL) In de vorige gemeenteraadszitting van 21 november werd het marktreglement voor de ge meente Lede goedgekeurd. De markt te Lede moet reeds zowat een 250 jaar bestaan. Nu, anno 1977 heeft Lede eindelijk zijn marktreglement. Het opstellen ervan werd ter harte genomen door de verantwoordelijke schepen Achiel Roelandt uit Oordegem. Het is zijn bedoeling om hierdoor dejmarkt enigszins te reglementeren en via een op te richten marktkommissie tot enkele initiatieven te komen. HET MARKTREGLEMENT Elke aangelegenheid in ver band met markten, en opge nomen in het bedoelde regle ment, valt nog steeds onder de uitsluitende bevoegdheid van het schepencollege. Evenwel wordt voor de praktische uit voeringvan het reglementeen marktkommissie opgericht. Dét zal fungeren als adviesorgaan voor het schepenkollege. De leden worden eveneens door het kollege benoemd, evenwei na advies van de in dienst zijnde leden. De marktkommis sie zal als volgt samengesteld zijn: één lid van het schepenkol lege: zes affektieve marktkra mers die hetzij in het bezit zijn van een hoofdkaart of een kaart als helper. Drie van deze leden zullen Ledenaars zijn. Ten slotte zal één politiebeambte als marktleider en sekretaris van deze kommissie fungeren. Er zullen een voorzitter en twee ondervoorzitters zijn. Deze kommissie zal vergade ren telkens zaken die tot de be- voegdheden behoren dit verei sen: of ook nog op verzoek van het schepencollege, op ver zoek van de voorzitter of op schriftelijk verzoek van vijf marktkramers. De wekelijkse marktdag gaat iedere dinsdag door. Hier mo-' gen alle soorten goederen ver kocht worden, uitgezonderd tweedehandse. Het schepen kollege mag voor eventuele plechtigheden of bijzondere omstandigheden de plaats en dag der voorziene markt wijzi gen, ook het uur kan gewijzigd Enkele opmerkelijke punten in dit reglement zijn dat de auto's en allöandere voertuigen van de marktkramers moeten van de marktplaats verwijderd zijn vanaf 8u30. Zij mogen er slechts terugkeren voor het op laden der goederen vanaf 11u45. Bij de praktische uitvoe ring zou dit wel eens een punt van diskussie kunnen blijken. Verder is er het punt dat alle marktkramers en standwerkers verplicht zijn op kramen te wer ken van ten minste een halve meter hoogte.Uitzondering wordt gemaakt voor marktkra mers met bloemen, verlakarti kelen, potten, pannen, dieren, enz. (hoe ver gaat dit Zij mogen hun goederen op de grond plaatsen. Positief zijn on getwijfeld de bepalingen in ver band met het af/al dat door de marktkramers onvermijtlelijk gemaakt wordt. In de toekomst zal iedere marktkramer zijn af val moeten meenemen en moeten instaan voor de reini ging van zijn standplaats.Ditzal heel wat werk besparen aan het gemeentepersoneel, en kel afwachten wat de prakti sche uitvoering zal worden. Ten slotte kunnen wij nog ver melden dat het standgeld door een afzonderlijk besluit be paald wordt door de gemeente raad. PENDELBUS Het hoofddoel van dit marktreg lement, aldus schepen Roe- landt tijdens de bespreking in de gemeenteraad, is de oprich ting van de marktkommissie. Deze kommissie zal dus kun nen initiatieven uitwerken ter bevordering van het marktle ven en dit voorstellen aan het schepenkollege. Zo zal zij zor gen voor feest- en avondmark- ten en zou het in haar bedoe ling liggen een voorstel in te dienen voor het oprichten van een pendelbus. Deze bus zou de dinsdag voormiddag een toer maken door de deelgemeenten om mensen naar het centrum te brengen. Dit niet alleen voor de markt, maar tevens zouden de mensen de gelegenheid te baat kunnen nemen om eventuele formaliteiten te laten vervullen op het gemeentehuis: formali teiten die niet kunnen verleend worden in de dienstencentra van de deelgemeenten zou men dus die dag naar Lede kunnen brengen. Dit projekt zou gefinancierd worden door een maandelijkse bijdrage van de marktkramers Uiteraard zou ook de busgebruiker een bijdrage moeten betalen en en denkt in dit verband aan een bedrag van 20 fr. per rit. Schepen Roelandt is de me ning toegedaan dat dit zeker de markt een stimulans zou,geven en tijdens de raadszitting zegde hij tevens dat dit ook een steun zou betekenen aan de plaatselijke middenstand. Deze laatste mening werd niet gedeeld door oppositielid De Brouwer die zegde dat een feest- of een avondmarkt zeker de eigen middenstand schaadt. Hij voegde er aan toe dat hij niet de bedoeling had de markt op een uitkant van Lede te willen, maar hij wenste een even arote en ernstige inspanning voor de plaatselijke middenstand die, aldus raadslid De Brouwer, door dit bestuur steeds maar over het hoofd gezien wordt. Het is onderdaad een alge meen ekonomisch verschijnsel dat de middenstand met are problemen af te rekenen heeft de laatste jaren. Burgemeester Gravez was aveneens de mening toege daan dat een markt de eigen nering ten goede komt. Als sta ving van ditverwees hij naar de recente marktuitbreiding in de Nieuwstraat, waartegen zich geen enkele winkelier heeft verzet, integendeel. Het probleem, wat aan wie ten goede en ten nadele komt, kan men zo maar niet in een raads zitting oplossen. Hiervoor is een degelijk georganiseerd en gefundeerd marktonderzoek nodig, dat, hoe wetenschappe lijk dat ook moge wezen, nog met de nodige dosis voorbe houd moet genomen worden. Ten slotte vroeg oppositielid Galle of dit nu ineens nodig is een marktreglement op te stel len. De Leedse markt werkt reeds meer dan 250 jaar goed en nu is er plots een reglement nodig. Hij vraagt zich af of de markt nog wel zo vlot zal verlo pen. Hij maakte ook heel wat voorbehoud in verband met de eerlijkheid bij de toepassing van het reglement. De toepas sing van dit reglement berust in handen van de politiebemabte die funktioneert als marktleider. Het zal dus van de kapaciteit en de moraliteit van deze persoon afhangenof het reglement al an niet eerlijk wordt toegepast. Het reglement wordt van kracht na de goedkeuring door de ho gere overheid en de markt kommissie zou in werking tre den vanaf 1 januari 1978. MON D.G. wijze, en deze laatste antwoordde steeds even boeiend en oprecht. Aldus kwam men een en ander te weten uit die fameuze rit naar Alpe D'Huez van dit jaar en over het samengaan Merckx-Van Impe het komende wielerseizoen. Naast Lucien Van Impe waren nog een schare renners komen opda gen voor deze geslaagde avond, onder meer Danny Van Zijpe, Staf De Clercq, André Van der Hae- gen. Luc Collijn, Luc De Poorter en zeker niet te vergeten André Van de Steen en Van de Velde die beiden ten zeerste opvielen door hun boeiende antwoorden tijdens het interview. Het bestuur van Sport en Nering betreurt het noch tans dat de Oordegemse profren ner, Johan Van Nuffel zich liet verontschuldigen. In ieder geval een geslaagd initiatief M.D.G Een terugblik op de laatste Tour met Lucien Van Impe en zijn echtgenote tijdens een sportavond te Oordej (EL) In de laatste raadszitting stond de toewijzing op het agenda inzake de aankoop van een rioolontstopper, een nadarafsluiting, een zout- strooier, een klepelmaaier en een hydraulische kraan. Tezamen betekende dit een aankoop van meer dan 3,5 miljoen frank. Doch zijn dit allemaal noodzakelijke tuigen voor het onderhoud van een moderne gemeente uit de 20ste eeuw. Rioolontstopper Voor de rioolontstopjjer kwamen er 3 aanbiedingen binnen. Vol gens de Technische Dienst van de gemeente was de aanbieding van de firma Walco de meest overeen stemmende volgens de normen van het lastenkohier en de prijs. Het is het type HD 50 en deze aankoop kostte de gemeente 216.412 fr. Nadarafsluiting Met het oog op allerlei organisa ties die in de gemeente kunnen plaatsvinden en waarvoor regel matig nadarafsluiting nodig is, is men tevens overgegaan tot de aan koop hiervan, gezien de huur van andere gemeenten of personen wel eens problemen opleverde in het verleden. Ook hier hadden drie firma's prijzen binnengeleverd. Het waren alle verschillende types en de levering werd toegewezen aan de firma Paelman uit Liede- kerke. In totaal werden er 600 me ter nadarafsluiting aangekocht, welke dienst zal kunnen doen voor wielerwedstrijden en andere. De totale aankoopprijs bedraagt 317.184 fr. Er zal ook nog over gegaan worden tot de aankoop van twee wagentjes om deze afsluiting permanent op te plaatsen, zodat zo weinig mogelijk tijd verloren wordt met het op- en afladen. Zoutstrooier Hiervoor hadden vijf firma's aan geschreven voor de levering er van. De technische dienst op teerde voor het type van de firma GDA uit Luik. Dit behelsde een reservori dat op een kamion dient geplaatst en dat zo'n 4m3 zout kan bevatten, verder ook nog een ver deler, bestuur- en bedienbaar van uit de vrachtwagenkabine. Hier werd nochtans niet geopteerd voor het voorstel van de techni sche dienst, dit vooral op aandrin gen van raadslid Denis De Pauw, die stelde dat hij principieel tegen de aankoop was bij een Waalse firma. «Ik geef geen Vlaams geld aan Waalse mensen», aldus De Pauw. Raadlid Galle voegde daar nog wat aan toe dat het bestellen in Luik tevens inhoudt dat er heel wat kilometers zullen moeten betaald worden bij eventuele noodzaak voor herstelling. Meester Ruys- sinck maakte de bemerking dat de brief welke de Luikse firma naar het Leedse gemeentebestuur ge stuurd had nochtans in onverbeter lijk Nederlands gesteld was. Uit eindelijk werd de aankoop toege wezen aan de firma Van Dam uit Kalken, waar de gemeente tevens haar zout haalt en die vertegen woordiger is voor de firma Conesa uit Brussel. De prijs bedraagt 360.000 fr. Verder drong raadslid Galle sterk aan op het tijdig strooien bij glad heid en in gevolge vorst, ijzel of sneeuw, en niet meer wachten tot laat in de voormiddag of zelfs tot na de middag zoals in het verleden meermaals is gebeurd. Hierop re plikeerde burgemeester Gravez dat voor de toekomst een regeling zal uitgewerkt worden met een plan en speciale instrukties in ver band met de prioriteiten en dat te vens een verantwoordelijke zou aangeduid worden die 's morgens rond 5 uur de toestand van de we gen moeten kontroleren, zodanig dat de strooiploeg tijdig op de baan is om aldus onnodige ongevallen te vermijden. Klepelmaaier Hiervoor stuurden zes firma's binnen. Het voordeligste kwam van de firma D'Hoker uit Ei Mere en dit tuig zal in to 896.000 fr kosten. Hydraulische kraan Voor deze machine stuurdei firma's prijzen in. In totaal wer 14 verschillende modellen v< gesteld. Volgens de prijsoff voldeed het toestel welke dooi firma Verbiest uit Breendi werd voorgesteld het best aan gestelde normen. Het betreft Hanomag M 5 en kost in tol 1.805.400 fr. Met al dit materiaal erbij m Lede zeker een modelgemee worden, zoals dit de laatste steeds meer gesteld wordt d onze gemeentebestuurders MON D ut -I7 Barre// m»; De Oordegemse Omitologische vereniging «De Kanaries» hield vorige zondag haar jaarlijkse tentoonstelling. Een aktiviteit die ieder jaar opnieuw op heel wat belangstelling mag beogen. Deze tentoonstelling werd zondag 4 december om 10 uur geopend door gemeenteraadslid Pierre Everaert uit Oordegem. Deze aktiviteit i vond plaats in het lokaal van deze aktieve vogelmaatschappij, i café Onder den Toren op het Dorp. Ook dit jaar kwamen opnieuw j heel wat vogelliefhebbers naar hier afgezakt. Verder wisten de fiere bestuursleden ons ook te zeggen dat zij heel wat nieuwe leden bij gekregen hadden, zodat zij hun lcdenaf- fektief nog dit jaar konden opdrijven tot boven de 200. In ieder geval dus een vereniging met wind in de zeilen. Hiervoor zorgen de ijverige bestuursleden Van den Steen als voorzitter, Van Kerckhove als sekretaris en penningmeester Beyaert. Tijdens deze tentoonstelling nu werden meer dan 200 vogels I tentoon gesteld. Deze werden gekeurd door de bevoegde mensen j van de Omitologische Bond en de volgende uitslagen kwamen uit j de hoek. De beste vogel uit eigen kweek was deze van Luc I Lammens. Het klassement met eigen kweek zag eruit als volgt: 1 W. Van den Steen; 2. Beyaert; 3. J. Van den Steen; 4. Vervaet;5. i De Wolf. Het klassement van de vrije klasse was: 1De Coene; 2. E. Van den Steen; 3. Luc Lammens; 4. W. Van den Steen; 5. Beyaert; 6. De Wannemaekcr;7. Leus; 8. De Wolf; 9. J. Van den Steen; 10. Vervaet; 11A. Van den Steen; 12. Props; 13. Van Kerkhove. Al deze kampioenen werden op passende wijze gelauwerd. MON D.G. In opdracht van het I^eedse schepenkollege, heeft raadslid Jules Henderickx de statuten opgesteld van een gemeentelijke kulturele raad. Een orgaan dat een nieuwigheid is voor Lede, doch dat niette min uiterst noodzakelijk is om diverse redenen. Zie bijvoorbeeld de manke programmatie van de verschillende toneelopvoeringen, en kele weken geleden. Maar ook nog vele andere interessante taken zijn voor dit orgaan weggelegd, uiteraard steeds in de veronderstel ling dat het goed werkt en dat het niet geboycot wordt door rivalori- zerende verenigingen. DOEL De gemeentelijke kulturele raad is een door de gemeenteraad erkend advizerend orgaan. De doelstellingen van deze raad zijn de kuituur in elke vorm stimuleren en koördineren. Hiertoe beschikt dit orgaan over verschillende middelen als: het geven van adviezen over het kulturcel beleid in het algemeen en over de uitbreiding van de openbare kulturele infrastruktuur in het biezonder; het bevorderen van de samenwerking tussen alle kulturele verenigingen en door het aanmoedigen van allerlei kulturele initiatieven; organizeren van specifieke (bijv. toneel) of van gezamenlijke kulturele manifestaties (bijv. een kulturele weck). Lid van dit adviesorgaan kan iedere kulturele vereniging zijn op voor waarde dat ze medestichter is en de statuten aanvaardt. Dan kan verder iedere vereniging lid worden voor zover ze de statuten aanvaardt en tevens regelmatig kuituur beoefent. De vraag voor opname als lid moet schriftelijk gericht worden aan het Uitvoerend Komitee van de gemeen telijke kulturele raad. Deze raad is samengesteld uit twee organen: de algemene vergadering en het Uitvoerend komitee. DE ALGEMENE VERGADERING Van deze algemene vergadering zijn alle aangesloten leden uiteraard lid. Verder zijn ook lid een afgevaardigde van de gemeenteraad en de schejicn van kuituur. Deze laatsten hebben evenwel geen stemrecht. Ditzelfde geldt ook voor afgevaardigden van andere gemeentelijke ra den of komitees die wel lid zijn van de algemene vergadering. Verder kunnen ook personen die geen lid zijn van een vereniging, lid werden van de algemene vergadering. Deze personen moeten dan wel bewijzen leveren of geleverd hebben van biezondere bevoegdheid of aktiviteit op kultureel gebied. Zij worden gekoöptccrd en hebben geen stemrecht. De aangesloten leden worden dooréén persoon vertegenwoordigd op de algemene vergadering, deze persoon is gemachtigd de bedoelde vereni ging te verbinden aangaande op het agenda vermelde punten. Belangrijk is evenwel dat verenigingen die behoren tot dezelfde moederverenig» (bijv. Davidsfonds. BGJG maximaal drie afgevaardigden kuni( aanwijzen. Deze algemene vergadering komt van ambtswege jaarlijks samen int maand september. Er kunnen evenwel ook buitengewone vergadering samengeroepen worden. Op de jaarlijkse algemene vergadering zal d verslag over de werking van de kulturele raad en een financieel versl voorgelegd worden, Om de zes jaar in de loop van de maand januari, volgend op de gemeen raadsverkiezingen, wordt het Uitvoerend Komitee verkozen. Alle led zijn op dat ogenblik ontslaggevend, doch herkiesbaar door en uit stemgerechtigde leden van de gemeentelijke Kulturele Raad bij geheii stemming. De voorzitter zal voorafgaandelijk door de gemeentcraads den aangeduid worden. Voor de in werkingtreding van dit orgaan nu uiteraard op deze regel een uitzondering gemaakt worden. Dit Uitvoerend Komitee is samengesteld uit een voorzitter, twee ond< voorzitters, een sekretaris, een penningmeester, twee kommissarisse de schepen van kuituur en een afgevaardigde van het gemeentebestui die van ambtswege van het Uitvoerend Komitee deel uit maken. Verder kan dit komitee speciale werkgroepen of kommissies oprichti en personen die geen deel uitmaken van de Kulturele Raad hiert betrekken. Op augustus en juli na, zal dit uitvoerend klmitee maandelij vergaderen. Het gemeentebestuur zal aan de kulturele raad een werkingstocla verlenen om de administratieve kosten te dekken. Doch deze raad m ook pogingen ondernemen zelf bijkomende fondsen te verwerven. Ve der zal de gemeenteraad de jaarlijkse subsidies aan de vereniging! blijven verlenen, nochtans zal de aanvraag moeten ingediend worden v de gemeentelijke kulturele raad. Tevens moet dit orgaan in de maai september zijn eigen begroting voor het volgend jaar opmaken en voorleggen aan het kollege van burgemeester en schepenen, tergoedke ring door de gemeenteraad. Tijdens de bespreking door de gemeenteraad, werden er weinig opmc kingen gemaakt. Enkel werden hier en daar wat formuleringen herzie op verzoek van meester Ruyssinck. Aldus kwamen wij niet te weten wanneer deze raad mogelijks zx beginnen werken, blijkbaar was niemand hiervoor geïnteresseerd. W vroegen het dan zelf maar aan de opsteller en kortelings tevens verar woordelijke schepen, Jules Henderickx. Het is zijn bedoeling om e< eerste samenkomst met de kulturele verenigingen te organizeren tijdei de eerste weken van het nieuwe jaar 1978.

De Voorpost | 1977 | | pagina 10