HET WAS PRETTIG BIJ DE «MENSEN VAN HIERNAAST» ERPE-MERE KULTUREEL OP DE KLASSIEKE TOER FILM BIJ ONS A H WÊM «NIEUW LEVEN» BRACHT LEVENDIG TONEEL wsmwmmm jndagavond 4 december woonden we de laatste van een reeks van vier opvoeringen bij van Jttoneelstuk «De Mensen van Hiernaast», een blijspel van Alan Ayckbourn. De vertoningen ■rliepen naar we vernamen, en op deze avond ook zelf zagen onder een ruime ■langstelling. Terecht. Het werd een aangename opvoering met vlotte afwerking. Op be- nalde ogenblikken zelfs spannend. Maar vooral plezierig. Om het plezierige gaat het immers Jdergelijke stukken, en nietzozeer om de inhoud die slechts het kruit is waarmee de spelers lurwerk maken. Dit vuurwerk wist regisseur Vic Moeremans evenwel op een zeer ge jaagde manier af te steken. lieuw Leven» bewees hier lit het zijn publiek op een jtond goed toneel kan vergas- i, indien het de gepaste spe- 5 maar de gepaste rol aan- |kt, en als het gekozen to- Iwerk maar tot de mogelijk- len behoort van het gezel- hap. Dit was hier het geval, /er de inhoud van het stuk n we niet te ver uitweiden: gegeven is niet zo erg iderend. En dat wordt trcu- jns ook niet verwacht. Het if echter wel binnen het ivaardbare. De taferelen ren gewoon alledaags en oofwaardig, hoewel uiter- d een beetje «gezocht». :h kregen we hier niet dat mlange ingewikkelde, ver- rochte en vervelende laby- I van liefdesperikelen waar ?n uitkomen meer aan is, ;wel het stuk wel om een 3 desaffaire draait. Het lijkt evenwel dat de auteur van tuk eerder observeert, en in de zaal met ons zit mee te lachen om die pittoreske gemoedstaferelen die hij daar op de planken heeft uitgeschil derd. Het is tenslotte een men selijk verhaal gebleken, waarin heel war xoescnouwers erg be kende scènes zien (en meema ken). VERHAAL Het toneelwerk beschrijft het echtelijk en binnenhuiselijk wel en wee van drie echtparen waarvan de mannen alle in éénzelfde bedrijf werkzaam zijn. Hoogste in graad is Frank Foster (echtgenoot van Fiona). Hierna volgt Bob Philips (met echtgenote Terry) en als nieu weling onderaan op de ladder krijgen we William Feather- stone (met Mary als vrouw). Bob en Fiona hebben een ver houding met elkaar. Op een avond hebben ze het samen wat te lang getrokken, en ko men veel te laat thuis. De echt genoten vragen hierom uitleg. Daarop volgt de leugen van Bob dat hij de nieuwkomer Wil liam raad heeft moeten geven bij diens huweliksperikelen, wat (tussen pot en pint) heel wat tijd heeft gevraagd, en de leugen van Fiona, dat zij Mary heeft moeten troosten in haar verdriet om het scheeflopen van haar huwelijk met William, waar uiteraard niets van aan is. Terry (van Bob) is het slordige type van thuiszitster, dat er nog niet eens toe komt om het stof van de meubelen weg te ne men, en Frank is de naïeve za kenman die nog niet zou snap pen wanneer zijn eigen vrouw hem onder zijn eigen ogen zou bedriegen, het type dat niet merkt wat er thuis eigenlijk om gaat: kortom, herkenbare pro blemen in deze tijd. William en Mary dreigen het slachtoffer te worden van de ganse historie, temeer daar ze zelf niet weten wat er hem in de schoenen wordt geschoven (ontrouw) en het erop uitdraait dat ze de leugens over hemzelf 'Jerig wordt het wel niet (JM) Ulrich D'haese (William Feathers Well ekens Frank Foster(JM) gaan geloven. Na een hoogop lopende ruzie bliikt evenwel dat beiden onschuldig zijn aan on trouw, en volgt dus de verzoe ning. Het stuk eindigt evenwel tame lijk verwarrend, in die zin, dat er bij de andere echtparen geen klare wijn wordt geschonken, en er geen duidelijkheid werd gegeven over wie nu eigenlijk met wie te deen heeft. Maar kom, er is rust gekomen. UITWERKING Het stuk heeft wel enige tijd no dig gehad om volledig op gang te komen. Omdat het verhaal noal realistisch overkwam (de ruziënde echtparen) leek ons het humoristisch effekt aan vankelijk wat bedolven te wor den onder die «realiteit van alle dagen». Het spirituele haalde evenwel de bovenhand, onder een regie met prachtige vond sten (teveel om op te noemen) en het spel van mensen die hun rol grondig meester waren: De rolkennis was bij alle spelers vlot. Het akteren vurig en zon der hiaten (op sommige zwak kere momenten na, vooral in het begin). Hierbij mag men niet vergeten dat de echtparen Foster en Philips op éénzelfde podium door elkaar akteren, zonder dat de één de ander mag opmerken. Dit vraagt bij- in felle diskussie met Edmond komende aandacht van de ak- teurs, vooral tijdens het tafereel dat het echtpaar Featherstone op bezoek is bij de Fosters en tegelijk bij de Philipsen. Maar ook extra-aandacht bij de toe schouwers, naar we aan de reakties hoorden. Uitstekend in hun rollen waren: Edmond Wel- lekens (Frank) en Urich D'Haese (William), Evenals Carina Wauters (Mary) een rol die echt getypeerd was, en My- riam De Vleeschouwer (Terry). Ook Lut Voet akteerde vlot, maar soms had zij wel haar hoge stem een beetje tegen. Paul Coppens (Bob) had het wel een beetje moeilijker om de SDrankelheid van het stuk tijdig bij te benen, hoewei hij ook goea aKieerae. Onde r een zeer bekwame regie konden we genieten van prach tige humoreske taferelen. Het dekor was verzorgd. Men had zelfs de twee woonkamers door elkaar heen toch handig gescheiden weten te hnuden (meubelen, behang). Speciaal was het niet, maar dat was ei genlijk ook niet nodig. De be lichting was eveneens goed, alsook de kostumes waarin men niet od aezorhte effekten uit was: kortom: men heett ge roeid met de riemen die men heeft, en hiervan het beste ge maakt. En met sukses. Wilfried Lisser.s Bovenaan de maatschappelijke ladder. Frank Foster (JM) v kan Mary nu weer helpen? (JM) Featherstone. weinig op zijn gemak, wordt bijna de dupe van de verdoken amoureuse verhouding |e/i Fiona en Bob. Frank Foster verliest er de lach niet door (JM) De Voorpost - 9-12-1977 - 15 NIEUW LEVEN «De mensen van hiernaast» Frank Foster Edmond Wellekens; Fiona, zijn vrouw, Lut Van Cauter-Voet, Bob Philips: Paul Coppens; Terry, zijn vrouw: Myriam Bollaert-De Vleeschouter; William Featherstone: Ulnch D'Flaese; Mary, zijn vrouw, Carine Wauters. Algemene leiding. Vic Moeremans, Assistentie: Roger De Cock; Decor: Werkploeg o.l.v. Louis Kelders, Herman Nieuwlandt. Her man Wouters en Frans Oe Ridder. Ucht en Idank- Frangois De cock, Eddy Poep en Patrick Van Drogenbroeck. Voorzegster: Germaine De Cock-De Bruyn Rekwisieten: Magda Poep-Verlé en Murielle D'Hondt. Erpe-Mere Kultureel, een op 12 mei van dit jaar gestichte kuituurver eniging heeft reeds enkele malen van zich laten spreken. Neen, Erpe- Mere Kultureel kan nog niet prat gaan op een indrukwekkende lijst van manifestaties, maar hetgeen gebracht werd was van de spreekwoorde lijke bovenste plank. Een klassiek koncert zat reeds enige tijd in het achterhoofd van het bestuur der vereniging. Op 30 december zal deze idee werkelijkheid worden. Het zeer efficiënt werkende bestuur, is op dit ogenblik druk doende om de avond een groot sukses te laten worden. Hieraan twijfelen wij allerminst Lees U maar even verder, en u weet meteen waarom. Niemand minder dan de beroemde Amerikaanse sopraan Maria Dor- nya zal eregaste zijn. Ze trad op in verschilllende grote operatempels in Amerika en Europa. Onder meer in de Metropolitan Opera te New- York, het operahuis te München, de N.B.C. Television Opera, de opera van New-York City Center. Bij ons treedt ze op, de datum weet u reeds, in het nederinge parochie kerkje van Burst, deelgemeente van Erpe-Mere. De keuze viel op deze kerk omdat daar het meest bruikbare orgel te vinden is. Dat orgel zal bespeeld worden door Johan Van den Durpel. Hij be haalde een eerste prijs orgel aan het konservatorium en gaf verschil lende klavecimbelrecitals voor Ra dio France-Inter. Verder werken mee aan deze groots opgevatte avond: Daan en Christaan Van den Durpel, die de voordracht verzor gen. Daan is als akteur verbonden aan het Gentse teater Vertikaal. Chris won meerdere malen de Oscar De Gruyterprijs voor voor dracht. Beiden brengen ze een we reldpremière: werk van Vondel, begeleid door orgelmuziek. Verder hebben we nog de tenor An ton Haeck en de mezzo-sopraan Marceline Keirsbulck. Anton Haeck is als tenor verbonden aan de Ko- ninkrlijk Opera te Gent en is docent aan het muziekkonservatorium, eveneens te Gent Eveneens aan de Gentse Opera verbonden is de genoemde mezzo-sopraan. Het programma is samengesteld door niemand minder dan Charles Janssens: een der illustere onbe kende figuren van wereldformaat (dixit M.V.W.). Charles Janssens is een der voor naamste operaregisseurs van ons land. Het spreekt vanzelf dat hij hier niet aan zijn trekken kan komen (een degelijke operainstelling is niet te vinden in België). Over de grote plas echter boekt "hij grote sukses- sen. Hij regisseerde onder meer Fi- delio (Beethoven), Norma (Bellini), Peter Grimes (Britten), Lakme (De- libes), Faust (Gounod), De Tover fluit (Mozart) en van Guisseppe Verdi onder meer Macbeth, Luisa Miller, Vespri Siciliani, Aida, II Tro- vatore, Nabucco en La Traviata. Een merkwaardig feit: hij regis seerde ook «Anna Marie» van de Belgische komponist Gaston Ve remans. Hij werd geboren in 1932, stu deerde Germaanse Filologie aan de Rijksuniverstieit te Gent. Verder nog zang en viool eveneens te Gent. Hij was lid van de eksperi- mentele teatergroep «Studio 50) Deze man spreekt vlot, en schrijft in het Nederlands, het Frans, he- Engels, het Duits en het Italiaans. Als regisseur en dekorontwerpe- oogstte hij reeds merkwaardige suksessen. Onder meer te New- York met een spectacle coupé (operafragmenten), in Louisville, Pittsburg (Madame Butterfly van Puccini en Faust van Charles Gou nod), Dublin (ter gelegenheid van het lente-operafestival voor het Dublin Grand Opera Society gere gisseerd bij Nabucco en II Trova- tore van Verdi). Erpe-Mere Kultureel wil met derge lijke namen op het programma me teen naar een schot in de roos mik ken. Ze brengen zaken die op ni veau staan en dit zonder regelma tige subsidiëring. En... ongeloof lijk zal het klinken, de toegang tot het koncert van 30 december (20.30 uur) is helemaal gratis. Wat juist allemaal op het programma staat vertellen we u een volgende keer. Noteer in elk geval reeds plaats en datum. A. DE GROEVE Twee nieuwe films op het scherm deze week. «Cria Cuer vos..(Jeugdblik) in zaal 2 van ciné Feestpaleis en «Bilitis» van David Hamilton in de bovenzaal van ciné Palace. «Cria cuervos» eerst: een film van Carlos Saura die bedacht werd met een speciale prijs van de jury op het festival te Cannes in 1976. In de hoofdrollen vinden we Geraldine Chaplin en Ana Torent. «Bilitis» is een film van de wereldberoemde fotograaf Hamil ton. Opnametechnisch valt er dus wel veel te verwachten. Vertolkers zijn onder meer Patti d'Arbanville, Mona Kristen- sen, Bernard Giraudeau, Gilles Kohier en Mathieu Carriere. Het qegeven: Bilitis is een leerlinge van een internationaal kollege. Haar eerste verliefdhei wordt gestoord door de aanwezigheid van een zekere Lukas, die ze toevallig bij de uitgang van het kollege ontmoette. De liefde die zij voor hem opvat verwijdert haar van de perverse spelletjes van haar kameraden. De strelingen van haar vriendinnen lijken de gevoelens die ze voor Lukas ondervindt niet te verminderen. Om haar zomervakantie door te brengen heeft Bilitis' vader, een in het buitenland verblijvend diplimaat, haar toevertrouwd aan Melissa, een oud-leerlinge van het kollege. Melissa, die ongelukkig is omwille van de ruwheid van haar echtgenoot Pierre, raakt aan Bilitis gehecht. Bilitis beant woord, eerst onbewust, dan steeds intenser Melissa's lief de. Maar... Bilitis voelt zich verdeeld tussen haar liefde voor Melissa enerzijds en Lukas anderzijds. Ze lijdt er onder haar vriendin ongelukkia te zien. Ze acht zich ontoereikend cm Melissa te troosten en gaat op zoek naar mannen die even tueel Melissa zouden kunnen liefhebben. Maar een dag schenkt Bilitis, bijna zonder het te willen, Lukas aan Melis- sa. Vermelden we nog tot besluit: «De Diepte» gaat de derde week in, (Palace-benedenzaal) en «Wat een Kerel» of «L'Animal», de tweede week in zaal I van ciné Feestpaleis. Veel kijkgenot. A.D.G.

De Voorpost | 1977 | | pagina 15