Vrije Tribune B N KRUISLICHT STRUKTUURPLAN VOOR GROOT- AALST: SCHAALVERGROTING 2 - 9-12-1977 - De Voorpost De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. OVER JAAK BREL, Charles Baudelaire heeft destijds Brussel -une capitale de singes- ge noemd. Hij heeft een dik boek gewijd aan zijn diepste misprijzen voor de Belgen met wie hij in hoofdzaak de franstalige Brusselaars bedoelde. We zullen hier geen opsomming geven van de scheldwoorden die hij hen naar het hoofd slingerde. We doen dat wel staanshalve liever niet. We kennen wel één van de belangrijke redenen waarom Baudelaire zich zo misprij zend uitliet: op een lezing die hij in het Brusselse Broodhuis hield, waren te weinig belangstellenden. Ook Louis Couperus en Eddie du Per ron hebben zich erg laatdunkend over een volk uitgelaten, namelijk over de Nederlanders zelf. De grapjes over de Joden en de Nederlanders en de Schot ten enz. zijn zeker niet altijd zachtjes uitgedrukt. Een Vlaming als Hugo Claus heeft over de andere Vlamingen zijn scherp ste pen uitgehaald en nu heeft een an dere Vlaming, Jaak Brei, een opge wonden liedje aan sommige Vlamin gen gewijd. Slecht voorgelicht als hij in zijn razernij blijkt te zijn, scheert hij alle Vlamingen over één kam. Een verblind liedje is ergens in de Stille Zuidzee uit zijn keel geschoten. Ik was natuurlijk niet zinnens erop in te gaan maar ter informatie laat ik hieronder een open brief aan Brei reproduceren, die Bert van Hoorick op 3 september 1966 publiceerde: OPEN BRIEF AAN JACQUES BREL MERDE POUR LES FLAMINGANTS Beste Vriend. U is een vertrouwde in de huiskamer van honder dduizenden Vlamingen die L' bewonderen en U dankbaar zijn. Elke diskoteek. klein of groot, is bij ons rijkelijk voorzien van uw fonoplaten. U hebt ons hart veroverd daar het afgestemd is op dezelfde golflengte als het uweAls geen ander hebt U onze geboortegrond bezongen in -Mijn plane land, mijn Vlaamse land-. Wanneer U dit lied zingt wordt het stil alom. het weze in Parijs of waar'ook. U maakte er een Nederlandse versie van. Wij horen U dit lied zelfs liever in het Frans zingen, wat U misschien kan verwonderen, ons echter niet. Tijdens het jongste weekeind trad U op te Oostende, zeer naar de smaak van de Brusselse franstalige bourgeois-pers Zij weet geen weg met haar geestd rift om uw liedje-Vive les Belgiens et m .pour les flamingants- Om er over te oordelen moet men het ganse lied horen en dat deed ik belaas met. Ik onthoud mij bijgevolg vooralsnog. Wel stel ik vast dat U in dit refrein hebt uitgesproken wat zeer vele franskiljons bezielt. Vandaar het gejuich in een pers sche eenheid, bezig is deze eenheid te ondermijnen door een even dwaze als roekeloze hetze en haat- kampanje tegen alles wat Vlaams is In dit klimaat moet uw .Vive les Belgiens et m pour les flamin gants- wel furore maken. Want voor de Brusselse franstalige bourgeois-pers zijn in het Vlaamse land alleen goede Belgen zij die de rol van Lamme Goedzak blijven aanvaarden en bereid zijn zonder tegenpruttelen de Vlaamse achteruitstelling en minderwaardigheid te Brussel te ondergaan. Helaas voor haar zijn er met zoveel meer van dat slag. Al de anderen zijn in haar ogen flaminganten die in éën en dezelfde zak worden gestoken Van Lamme Goedzak gesproken. Volgend jaar herdenken wij de honderdste verjaardag van -De Legende van Uilenspiegel-, het epos van Charles De Coster dat de her opstanding van het Vlaamse volk en van de vrije geest aankondigt. En de Vla ming is heropgestaan hij is bewust geworden van zijn eigenwaarde en deze bewustwording kan slechts meer eer en glorie bijzetten aan het land dat hij bewoont en dat België heet. Omdat België ons land is, van Walen en van Vla mingen, willen wij als Vlamingen in dat vaderland gelijke rechten en een gelijke behandeling. Wij willen dat zulks in Brussel zijn bekroning vindt Wij eisen onze plaats op in de hoofdstad en in het hoofd stedelijk gebied waar alle plaatsnamende onsterfe lijke historische gebouwen, de wandtapijten en de schone kunsten getuigen van onze onvergankelijke Vlaamse kuituur. Wij kunnen niet langer aanvaar den dar de verfransingsmachine te Brussel verder maalt omdat deze uatvlaaiioing de terdrukking be tekent van de ekonomisch zwakke die zich ge dwongen voelt, lede voor zijn kinderen, de taal van de financieel sterke en van de ekonomisch machtige te aanvaarden Laat mij toe Lode Cracybeckx aan te halen in zijn beschuldigende uitspraak op 11 juli te Antwerpen aan het adres van de ontvlaamscrs te Brussel: -Weinig eervol is het zulke weerloze te ontroven van zijn diepste persoonlijkheid waar hij een zwakke is die om den brode vechten moetHij is vrij zijn kinderen te sturen naar de school die hij wil. zegt men. schijnheilig. Ach ja. wat rijke vrijheid! Dezelfde vrijheid van de huisvader die niet zo lang geleden werd ingeroepen om de arbeid te verdedi gen van kinderen die in de fabneken ploeterden in plaats van naar de school te gaan - Beste vriend Brei. wanneer u de sociale en ekono- mische achtergronden ontdekt van wal zich te Brus sel afspeelt dan moet U wel inzien dal deze eis van gelijke ontplooiingsmogelijkheden voor de Vla mingen te Brussel een rechtvaardige eis is. die beantwoordt aan al wat bet socialisme zelf aan hu mane waarden telt. Op 30 juli 1963 heeft het parlement taalwetten op het onderwijs en in bestuurszaken gestemd. Dien volgens moet de onderwijstaal in het hoofdstedelijk gebied de moedertaal van het kind zijn Het gezins hoofd dient een taalverklaring voor te leggen. De taalinspektie moet ingezet worden. Een nieuw schooljaar is begonnenmaar deze wet is nog steeds dode letter. De Franssprekenden hebben in een reeks Vlaamse randgemeenten van Brussel taalfaciliteiten beko men. Als Vlamingen hebben wij deze faciliteiten niet geweigerd omdat wij geen taaifanatici en geen begrensde nationalisten zijn. Maar wat wij ge vraagd hebben en in de wet werd vastgelegdheb ben wij NIET gekregen. Nog niet. Beste Brei. hier zou beter uw liedje passen van -Les Cocus- dan dit van -Merde pour les flamingants. En omdat wij niet langer de Brusselse horens willen dragen, eisen wij de toepassing van de wet! Wordt hierdoor éën enkele Brusselse fransspre- kende geschaad, gehoond, verdrukt, vernederd? Zeker met. De francofone Brusselaar heeft zijn recht. Wij willen het onze. Niet wij zijn de dwars- bomers. de belagers van de Belgische eenheid, dc ondergravers van Brussel-hoofdstad Wel zij die thans een veldtocht voeren tegen zes miljoen Vla mingen die enkel toepassing eisen van dc wel Het Brussels onb-grip en de anti-Vlaamse agitatie kunnen slechts het nationalisme en het anti- Belgicisme aanwakkeren. Sommigen drukten dc mening uit dal zij de Vlaams-Waalse verhoudingen zullen vergiftigen Het vah nog te bezien Want het zou ook kunnen zijn dat Brussel slechts dc vinger in het eigen oog steekt. Ziedaar, beste Jaojues Brei. wat er omgaat in dit platte land. uw Vlaamse land. dat U zo heerlijk hebt bezongen en waarvoor wij U immer dankbaar zul len blijven. gers van ons arrondissement in het Parlement, en wat de koppen haalt in de nationale pers (plus de brie ven van lezers in deze pers), is méér dan ooit opvallend. Wij heb ben daar op gewezen in verband met de krisis en de daar uit voort vloeiende werkloosheid (einde november 300.000 volledig werk lozen!), maar het is ook het geval voor wat het Egmontplan en het Stuyvenberg-overleg betreft. Of zou het soms niet zeer gepast en demokratisch zijn geweest, van wege Volksvertegenwoordigers, hun kiezers even te informeren over wat er uit dat Stuyvenberg- overleg zo al uit de bus kan ko men? Het gaat of het ging er toch om dat Egmontsakkoord in wets ontwerpen om te zetten, die dan door het Parlement moeten wor den gestemd.of moeten we zeg gen gejaagd? Oh, ja, we hebben wel in het arti kel van Dr. Anny Dierick vorige week in deze vrije tribune gelezen, dat «hoge bomen veel wind van gen», dat men «de politiekers rus tig moet laten voortbouwen», en dat het koalitiesysteem soms toe gevingen vereist. Zij brengt daar wellicht de onrust tot uiting die in de schoot van de Volksunie heerst. En zij staat daarmee niet alléén, want in de BSP noemt men dat «het verschil tussen de regerings standpunten en het partijpro gramma». De vraag is alleen maar, wanneer wordt een rege ringsstandpunt een ezelsstamp voor het eigen partijpro gramma?! En dat geldt niet voor Jan Caudron alléén! Want hebben wij niet ver nomen dat, op een paar volksver tegenwoordigers na, waarvan de partijleiding niet kan of niet durft optreden, alle andere Parlements leden tuchtvol de Stuyvenberg- ontwerpen zonder de minste amendering zullen MOETEN stemmen? Wat dan, mevrouwen en heren volksvertegenwoordigers en sena toren van het arrondissement Aalst, in verband met het inschrij- vingsrecht van de Franstaligen der Brusselse randgemeenten, met de infrastrukturele steun voorde faci liteiten in Vlaams Brabant, met het tot nog toe totaal gemis aan bevoegdheden en middelen voor de gewestelijke organen? Zijn wij, kommunisten, nu plots katolieker geworden dan de vlaamsnationale pausen? Dat is de kwestie niet. Wij zijn voorde soli dariteit tussen de werkers van de gemeenschappen en de gewesten. Maar daarbij zijn wij zeker niet blind voor het feit. dat men hier, om een meerderheid te kreëren die in de huidige krisis nog een andere en voor het systeem belangrijker rol te spelen heeft, enerzijds in zake het communautair probleem een tijdbom aan het in mekaar flansen is die de ganse erfenis rot ter zal maken dan ooit voordien, en anderzijds, dat de twee ge meenschappen doorheen de in het leven te roepen raden nog lang niet de bevoegdheden en de middelen krijgen om de zelfbeschikking en hun eigen oplossing van de vraag stukken die zich voor hen stellen, op hun manier aan te pakken. Verkiest men het verder aanwak keren van de communautaire me ningsverschillen tot groter heil van de unitaristen? Men hoeft maar haar het kabaal te kijken over de sluiting van een cokesoven te Wil lebroek door Cockerill. Dit is in derdaad op zich zelf een schan daal, maar daarbij vergeten de zelfde heren en dezelfde pers vra gen te stellen over de 42 tekstiel- bedrijven waarvan de nakende sluiting door Mare Eyskens wordt aangekondigd, terwijl in beide ge vallen uiteindelijk het grootkapi taal onbedreigd en ongekontro- leerd het beslissingsrecht heeft! Wat dan, nieuwe en van oudsher zo Vlaamsgezinde woordvoer ders van het in zovele opzichten achteruitgestelde en dij de com munautaire en ekonomische pro blemen zo sterk betrokken arron dissement Aalst? Rekening hou den met de dringende noden van ons gewest en met de mening van uw kiezers, of stemmen met dc vinger op de naad van de broek? Ray De Smet VAN PROGRAMMA TOT EZELSSTAMP... Het verschil tussen wat uit de pen nen vloeit van de vertegepwoordi- DERDE ARBEIDSCIRCUIT IN DE VERLEDEN TIJD Zowat iedereen die belang stelt in de sociale actuali teit, kent nu wellicht de draagwijdte van het «Plan Spitaels». Dit plan, dat in het wets ontwerp nogal pompeus «programma tot de oprich ting van «een bijzonder tij delijk kader waardoor onge veer 24.000 werknemers zouden moeten kunnen worden tewerkgesteld en waardoor in een collectieve behoefte van openbaar of sociaal nut zou moeten kunnen worden voorzien». Men ziet onmiddellijk dat zelfs de auteurs ervan uiterst voorzichtig zijn bij het formuleren van hun op zet. Van een Minister mag op zijn minst worden verwacht, dat hij achter de maatrege len staat, die hij wil treffen. Dat het hem hierbij aan ver beelding mangelt, kan ter zijde worden gelaten. Minister van Arbeid en Te werkstelling, Guy Spitaels, voldoet aan geen van beide voorwaarden. Hij pronkt met de veren van voorgangers in de Regering Tindemans - De Clercq, die hij als afschuwelijke reactionairen afschilderde. De Minister, tevens een ge acht professor, doet ook aan volksbedrog, door maatregelen uit te willen voeren die hij in februari verwierp. Erg voor de werk nemers, en vooral voor de werklozen die door zijn zo genaamd plan uit de sta tistieken moeten verdwij nen, is ook dat hij er de vak bonden voor warm krijgt. Een verwijzing naar zijn toe spraak op 22 februari II. in de Senaat kan hèt geheugen opfrissen van de Minister en alle overige betrokkenen. Tijdens de bespreking van het Egmontplan, waartegen de vakbonden onmiddellijk staakten, verweet hij de Re gering geen structurele maatregelen te treffen te gen de werkloosheid. Toe gegeven, dat de Minister deze kritiek ook nu kreeg en haar ook moedig beaam de. Van een duidelijke volksmisleiding is er even wel sprake als men terug blikt op de overige uit treksels van zijn toespraak in de Senaat. De Minister, toen nog een strijdlustige woordvoerder van de B.S.P. in de oppositie, verweet de Rqgering hierin de werk loosheid niet te hebben kunnen milderen door maatregelen als stages voor jongeren, brugpensioen en pensioen op 64 na 45 jaar dienst. Naarmate zijn toespraak op 22 februari vorderde, kel derde de Minister meer en meer het denkwerk dat hij nu voor zich opeist: «Op nieuw kondigt de Regering de tewerkstelling van werk lozen in overheidsdienst aan. Al jaren wordt ons tij dens de bespreking van de begroting van Arbeid- en te werkstelling hetzelfde doel voorgeschoteld. Men spreekt van 20.000 betrek kingen, maar die gaan zoals een luchtspiegeling steeds verder uit het bereik liggen naar mate men dichterbij komt. In januari was men nog niet verder dan 17.000, net zoals vorig jaar. En nu verhoogt de Regering haar cijfer tot 25.000 fr. Dit is al te gemakkelijk. Het zal ze ker de 75 fr. verhoging van de vergoeding niet zijn, die de toestand gevoelig zal wijzigen, want zij kan ten hoogste beschouwd wor den als een indexering van een bedrag dat in 1975 werd vastgesteld». In het plan Spitaels wordt de verhoging gepland van het aantal tewerkgestelden in overheidsdienst tot 25.000. De 75 fr. wordt hernomen met een indexering voor 1978. Maar ook van een verdubbe ling van het aantal stagiairs wilde de Minister niet weten in februari: «En de sta giairs? In theorie is het even gemakkelijk om van 1% naar 2% te gaan. Maar wat zal er in werkelijkheid ge beuren? Kan men redelijk verwachten dat de overheid in een handomdraai de bij komende stagiairs zal aan werven?». Van het plan Spitaels blijkt dus bitter weinig oorspron kelijk te zijn. Want ook de andere bedoeling van de Minister, het tewerkstellen van 25.000 tijdelijke per soneelsleden in gemeenten in provincies om er taken ten gunste van de gemeen schap te verrichten, had al een naam. In het A.C.V. noemt men dit al jaren het plan Linde mans, Betreffende het der de arbeidscircuit. De Rege ring wil hierdoor duizenden werklozen om beurten laten werken. Zeer opvallend is hierbij de houding van het A.C.V.dat in haar syndi- kaal weekblad stelde: «nu moet men dit toch eens konkreet bekijken. Er zijn ongeveer 150.000 werklo zen, die langer dan een jaar stempelen. Hoe gaat men deze mensen die reeds zo sterk sociaal en psycholo gisch getroffen zijn., wijs maken dat het maar voor 265 dagen is. Zij vallen on vermijdelijk opnieuw in de werkloosheid». Het A.C.V. vergelijkt dit met een «paardjesmolen waarop men één keer mag meerijden, en er dan af vliegt». Vergeten we echter niet dat deze paardjesmolen in zijn totaliteit 23,7 miljard heeft gekost voor 80.000 werklo zen minder; of zoals ande ren zeggen: om de werk loosheidsstatistieken tijde lijk ietwat naar beneden te drukken. Diane D'haeseleer WANNEER AFSCHAFFING VAN HET NACHTWERK VOOR DE GEMEENTERAADSLEDEN Reeds 15 malen kwam de gemeenteraad van Aalst bij een. Vóór het jaar ten einde loopt komt de gemeente raad vermoedelijk nog voor de 16e en laatste maal in 1977 bijeen. In de maand ju li en augustus werden geen raadszittingen gehouden. Op 10 maanden dus 16 ver gaderingen of 1,5 vergade ringen per maand. Gezien de overbelasting van de agenda's zou het wijs zijn af te stappen van het vast idee dat slechts één gemeenteraadszitting per maand volstaat: wij leven immers in een grote gefu sioneerde stad met vele problemen. Een voorstel van de C.V.P. oppositie om tweemaal per maand te ver gaderen werd afgewezen. Het bemiddelend voorstel van Bert Van Hoorick om dan minstens driemaal per 2 maanden bijeen te komen kreeg al evenmin genade. Zijn voorstel was nochtans precies zoals het in 1977 is uitgevallen, namelijk 1,5 vergaderingen per maand. Kunnen wij het College er toe brengen dat het zijn mening zou herzien? Om te voorkomen dat om half twee 's nachts moet beslo ten worden de boeken toe te doen en volgende week ver der te werken, zoals verle den week gebeurde, zou het zinvol zijn meteen de regel van meerdere samen komsten te aanvaarden. De C.V.P. dringt er op aan dat de gemeenteraad meer en korter zou bijeenkomen al ware het maar om tege moet te komen aan de ver zuchting van Lambert Van de Sijpe die na de jongste nachtzitting zei: «Hebben wij nog tijd om te leven?» Het voorstel heeft weinig kans omdat het spijtig ge noeg uit de verkeerde hoek komt ttz. van de C.V.P. oppositie. De bewindslie den laten immers geen en kele kruimel van de tafel vallen. Ge moet dat maar vragen aan al wie met het stadsbestuur te maken heeft en omwille van le vensomstandigheden of le vensopvattingen niet op de gepaste richel loopt. Ghis Willems HET WATER VAN ONZE DENDER MOET GEZUIVERD WORDEN Dank zij de voortdurende in spanningen van ons stadsbe stuur en vooral van schepen Jan De Neve van Openbare Werken zal het ministerie van Volksgezondheid in samen werking met de dienst Open bare Werken van de stad vol gend jaar reeds kunnen begin nen aan de douw van collectoren en een zuiveringsstation op de Dender te Aalst. Terwijl de politiek van de wa terzuivering van onze waterlo pen op nationaal en op Euro pees vlak zou moeten gecoör dineerd worden, zien wij dat in het Egmontpact deze be voegdheden geregionalizeerd worden. Dit is een uitdrukke lijke eis van de Walen! In Vlaanderen hebben wij een po litiek van waterzuivering méér nodig dan in het Waalse en Brusselse gewest. Wallonië heeft Veel waterrijke rivieren zodat het effect van de vervui ling gering is. Brussel kent of ervaart het probleem veel min der omdat de Zenne die het af valwater bevat overdekt is. Vlaanderen heeft een massa zwaar-bevuilde waterlopen. De enige wet die de zuivering van de waterlopen moet regelen (wet van 26.3.1971) voorzag dat het beheer van de water zuivering zou gebeuren door drie bekkenmaatschappijen. Alleen de bekkenmaatschappij van de Yzer is opgericht, die van de Maas en van de Schelde niet. Bij de bespreking van de begro ting van Volksgezondheid, ge zin en leefmilieu heb ik in mijn tussenkomst een hele boel vragen gesteld aan minister D'hoore. Ik vroeg hem o.a.: «Nu het gemeenschapspact de zui vering van het afvalwater per gewest voorziet, betekent dit dat men 't concept van de bek kenmaatschappijen verlaat en dat de waterzuivering zal geor- ganizeerd worden zoals elk gewest het zelf wil?» Wanneer dit volledig onafhankelijk voor elk gewest gebeurt zonder coördinatie op nationaal vltftl dan bestaat het gevaar dat I J waterzuiveringsbeleid Vlaanderen in het gedra komt. Als federalist dring ik a op overleg tussen de drie gio's. In Vlaanderen zijn reeds v waterzuiveringsstations bouwd die nu kapot gaan o dat zij niet funktioneren en gebrek aan geldmiddelen ck de gemeenten niet kunnen cpe gi derhouden worden. Eens 't zuiveringstation op an ling :he indt iskli jave Denderte Aalst klaar is de k(nen natuurlijk niet af. Wat zullen j( ondernemen om het wa^en stroomopwaarts ook te dt .jnde zuiveren zodat de ganse d ;che onderneming geen zinker operatie wordt? Jan Caud^che Kame jen1 In alle kerken hangen thans aanplakbrieven uit met klet terende kettingen en een rood gebroken hart, onder zware zuchten«heb zucht», «heers-zucht», «eer zucht». Een mens zou voor minder zijn armen laten hangen; arme erfzondaars toch! De Adventsactie «Welzijns zorg '77» wil er echter iets aan doen. Zo staat het in derdaad onderaan dat af fiche: «Doe ef. Iets aan!» Goed, maar «rikt? EERSTE ZUCHT: «HEB-ZUCHT» «Goede meester,» vroeg een voornaam man aan Jezus, «wat moet ik doen om het «eeuwig leven te krijgen?» «Waarom noemt u mij goed?» antwoorde Jezus. «Niemand is goed; alleen God. U kent de geboden; pleeg geen echtbreuk, dood niet, steel niet, lieg niet, eer uw vader en uw moeder.» «Aan al die geboden heb ik me van jongsaf gehouden», zei de man. «Dan rest u nog éen ding te doen,» hernam Jezus: «ver koop alles wat u hebt en geef het geld aan de armen en u zult een kapitaal heb ben in de hemel. Kom dan terug en volg mij.» «Toen de man dit hoorde, was hij diep bedroefd. Want hij was erg rijk.» (Lucas 18: 18-23). TWEEDE ZUCHT: «HEERS-ZUCHT» «...Jezus riep hen bij zich: «Jullie weten wat de men sen doen die hun volk «be sturen: erover heersen, en je weet wat de grote heren doen: het tiranniseren. Zo moet het bij jullie niet gaan Nee, als iemand van jullie de voornaamste wil zijn, moet hij jullie dienen, en als iemand van jullie de eerste plaats wil innemen, moet hij voor jullie slaven werk doen. Neem een voor beeld aan de Mensenzoon hij is niet gekomen om zich te laten bedienen, maar om zelf te dienen en zijn leven te geven in ruil voor het le ven van veel anderen.» (Mat- teüs 20; 25-28). DERDE ZUCHT: «EER-ZUCHT» «Wanneer iemand u uitno digt. Dan zal uw gastheer u komen zeggen: «Mijn vriend, neem een betere plaats aan tafel». En dat zal in het bijzijn van alle andere gasten een eer voor u zijn. Want ieder die zichzelf ver heft, zal vernederd worden, maar wie zichzelf vernedert, zal verheven worden.» (Lucas 14: 7-11). De meesten die dit lezen, zullen bij zichzelf denken: «Dat herinneren wij ons nog wel, maar nu, concreet, hoe pakken wij het aan?» Hieronder enkele tips van Welzijnszorg Beperk uw overuren, cu mulatie en sluikwerk. Ijver op uw werk voor een billijke loonspanning, b.v. de hoogstbetaalde verdient niet meer dan het dubbel van de laagstbetaalde. Bij indexaanpassingen: jen c neei den. :o w iche 'olei lonc 'hail een vast bedrag voor ied 'hin: een, geen percentuele a<\e passing. 'aas Wees gelukkig met noeg; versober; leg het a gespaarde opzij om te del|B I met de armen. uu Protesteer tegen gewè" op T.V. (B.R.T., Reyersl; 52,1040 Brussel.) Verleen gehandicaptf|,aa! en bejaarden de kans wonen in een aangepai buurt, interpeleer hiero- uw gemeentebestuur. Steun de eis tot onmfi*51 dellijk goedkeuring van Ir?1 rechtsstatuut voor gast^lf" beiders. f9 Probeer ieder ander moeite waard te vinde^an Laat vooral ook de armen ton de gehandicapten uw vrieyerzi den worden. stUU| Dat klinkt weliswaar niDe d erg «realistisch». Maar imaki geboorte van Christus, Gansje die mens werd onder onjle t 2000 jaar geleden, klotlrink ook niet erg «realistisch voor wie niet in Hem g^ingi loofde. En toch blijft Hij eeuwen later nog won#e''e onder ons, in het hart va^?di honderden miljoenen mer®'e sen voor wie Hij de wa«roor heid blijft, de weg en het l*iam ven. Indien ai deze mensu Hem en hun medemens^Jf; elke zondag opnieuw in Mis zouden ontmoeten oj zich door Hem te laten zielen, dan zouden zij otfgak beter kunnen instaan het welzijn van de hunnet van hun geburen en van wie hun hulp nodig heeft Doen wij er iets aan? J. De Aguiri Op 5 september 1977 vergaderde de Kommissie van Open bare Werken en Ruimtelijke Ordening om te spreken over het struktuurplan van Groot-Aalst. De neerslag van deze bespre kingen werd pas onlangs meegedeeld. Het gebruik van gron den wordt tegenwoordig nogal veel in «Bijzondere Plannen van Aanleg» (BPA'S) vastgelegd om wildgroei in de Stede- bouw tegen te gaan. Aan deze bijzondere plannen is dan geen ontkomen meer aan. De schaal van de BPA'S moest evenwel vergroot worden van klein naar Groot-Aalst Om echter door BPA's te beslissen over het gebruik van gronden, is het noodzakelijk reeds vooraf een vast idee te hebben omtrent de be doelingen met bepaalde gronden. Deze «plannen» krijgen vaste vorm in een struktuurplan, dat uiteraard maar kan tot stand komen door nauwe samenwerking van stads bestuur, bevolking en stedebouw- kundige Pas na goedkeuring er van door de gemeenteraad zal een aanvang genomen worden met het ontwerpen van BPA's voor de deelgemeenten Deelgemeenten Het blijkt dat in de fusiegemeenten van Aalst nog niet veel aan struktuur-planning werd gedaan. Behalve in Aalst zelfs en Erembo- degem is men slechts voor een klein gedeelte van het grondgebied een BPA gaan opmaken. Baarde- gem, Meldert en Moorsel beschik ken zelfs helemaal niet over een bijzonder plan van aanleg. Het zou evenwel niet logisch zijn de bestemming van gronden cnmid- delijk en gedetailleerd vast te leg gen zonder de inspraak van de be trokken bewoners, wat dus een eerste fase zou uitmaken. Pas in dien hier een sluitend akkoord wordt bereikt, kan men overgaan tot een tweede fase: de principes van dit (goedgekeurd) struktuur plan opnemen in de BPA's. Over welke planning gaat het? Gewestplan (ontwerp gewestplan Aalst M.B. 9.5.75) Het gewestplan, dat een zone ringsplan is, (indeling in zones) is eigenlijk een «Keuze» waarbinnen de ontwkkeling van het grondge bied kan gebeuren Het behoort tot de taak van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening een ontwik kelingsmodel uit te werken binnen de grenzen van dit Gewestplan. Struktuurplan Het struktuurplan geeft de toekom stige ontwikkeling van het grond gebied weer: het legt geen eindbe stemming vast. maar is integen deel evolutief. Het is bovendien een soepel «werkinstrument»: een richtlijn voor het verbeteren en uit breiden van de infrastruktuur en een leidraad bij het behandelen van bouw- en verkavelingsaanvra- gen. (bijv. struktuurplan Aalst- Centrum). In een struktuurplan ligt ook de mogelijkheid om inspraak en participatie van de bevolking te organiseren. Inspraak en Participatie Overeenkomstig de wetgeving ter zake wordt een openbaar onder zoek ingesteld bij de voorbereiding van een BPA. Dit is de enige ru^ spraakmogeüjkheid van de be\fl|me,< king, die dan bovendien nog in ejcpsl te ver gevorderd stadium komt: Ip/oo plan is dan immers al volledig getjtuur kend. Men kan dit plan inzien, jherr eventueel een bezwaarschrift dien Van werkelijke inspraak ko avo hier dus in feite niet zo erg vé terecht i™1 De struktuurplanning daarenj'en<: gen, steunt wel op werkelijk (Wai spraak en participatie van de avroi vclkng. De struktuurschets ma de uiteindelijke weergave zijn wat leeft bij de bevolking: er worl aan de bewoners gevraagd wat van hun dorp willen maken (leef- woonwensen). Zonder deze strul tuurplannen kan men dus niet t een goed gestruktureerd BPA ko men. Vori )eu Een struktuurplan houdt in: en funktieplan, 2) Bebouwingsplan, Verkeersplan, 4) Groenplar^ waarin telkens de bestaande tcf°ve stand en het ontwikkelingsmoc _ouj wordt belicht. 26 s Basisdokument Een struktuurplan moet het behoijjOS6 van een leefbare dorpsgemee schap verzekeren, de dorpsg bondenheid bestendigen, en dSme identiteitswaarde van de gemeei er ten bewaren en verstevigen. HetfKap' eveneens onontbeerlijk omdat (Jjerp, koördinatie van de funkties tussfleen de deelgemeenten slecht op groflteel van dezelfde kriteria kan qebeurei kleir iun IruU Als j WERKTEN MEE AAN DIT NUMMER: Dolf Boel Peter Dauwe Mon De Ghendt André De Groeve René De Witte Roger D'Hondt Lieve Haverals Ghisleen Henderickx Eindredaktie: Roel Van de Plas Willy Hostens Eddy Lamin Wilfried Lissens Mare Marcel Jan Muylaert Jan Strickx Erich Van der Eist Jef Van Hove Zijv 1961 kon< sma jaan was huw oorc Na e in d' de c ,plaa rust [alle

De Voorpost | 1977 | | pagina 2