Meh pikkels of ajontjes? B RILJANTEN BRUILOFT IN SINT-JOB ^WANDJE 15, DE VLAG IN TOP BLOEDGIFTEN TE ERPE-MERE GESCHENKENBEURS IN DE MIKISKLUB «r De Voorpost - 9-12-1977 - 3 SLOOD HEM DOEID... riepen de Joeden en de Farizejers en nog nen hoeip ander lenkors, teigen Ponsijus Pilates, op 't proces van Onzjhier in 't joor droy-en-dertig. En denne hoeggeplosjte persoein dei wa dazze hem vroegen en azu es 't gekommen da ze Onzjhier on 't kroois g'hangen hemmen. Azoei hemmen toch attoyd in 't schoei gelierd en in de Keirk werd de nog reigelier verom opg'holdjEn in 't schoei hemme ze on tèn oeik nog gelierd dat da gralèk lierek was van imand doeid te doeng en dagge doveir ni allien in den bak mor oeik in 'd helle kentj geroaken. 't Zol der nog al on mankei- ren hein, zojje goy missching geren doeid gedoon werren? ikke ni zee. En domei hem ek van de weik zu noyg verschoeten as ek hoeirdegen afroepen in de radijao dat er iveranst nen biskop was die deklaareirdegen dat 'n gin ïene paster nimmer 'n waa woyn die giene sadoot geweist 'n hooi. -Want, zoy denne maan, wies hannen pertank gezalfd zèn en die zu geren sprekt van «pax vobiscum», imand die zenne patrie (want hè lodj geren zing dat 'n frans kaan) ni wild verdeidigen, den dienen doet on zelfvernieti- gink!» Echt woor, 'k was 't er effenaf de kloesj va kwoyt en 'k hem denne kloesj nog attoyd ni verom gevonnen. 'k Kaan der echt ni van oever da mensjen meh azoei 'n poziesje, zekken dingen teive zeggen, 'k Rappeleir meh nog goed dat de paster in 't schoei ons lierdegen van «wie da meh de sjaofel regeert zal deir de sjaofel vergoon!». Der was nog 'n ander poentj dat dennen brave maan ons lierden: «as ze a 'n klasj op a linkerkoak geiven, moeje a rechterkoak prezanteiren»of oeik nog: «ge 'n zedj noeit of noeit nimma ni doeid doeng!' en da was eh vried straf gebod! Allei kom, dat es toch straffen toebak dagge iest moetj lieren hoe dagge imand op de miest radekole manier moetj va kant moaken veir dagge meigt zilkes lieren hoe da ze moeten nor den heimei goon.En ge moedj pertank annen neivennoosten zu gere zing as a oygen zichzelven... En oever die zelfvernietigink gesproken: Onsjhier wist toch oeik wa da ze meh hem va zin woren en toch trok 'n nor 't Hofken van Olloyven... Bref, ne mensj zol der zé geloeif in Sintje Merten ba verliezen.En azoei kom het dat 't meigelèk es da ze beginnen vortjes te vertellen gelèk as teis. Dor was ne kier eh koppel dat op traan stond mor deir eh stom malheir liete ze alletwie here kees, ienegte doagen veir da ze kosten traan. Hand in hand komme ze geer boeven toe ba Sintje Pieter en 't ieste da ze dor vraogen on dennen hoylege portier da was: zeg, Sintje Pieter, wajjer hemmen na deir dad aksident nog nie veil kennen profeteiren van ons leven, mor alla, gebeird es gebeurd! Zojje goy ons astablieft ni kennen traan. Wajjer zollen toch zu geren maan en vraa zèn gelèk as 't moet? - «Ja, zoy Sintje Pieter. en hè krabtegen ne kier in zennen boord, 'k kaan meh da veirestellen. Mor ik ben ek ik hier mor de portier en de kontabel zee. Da zojje toch iest ne kier moete vraogen on onze patrong! En hè woyst heer dor de wachtzool woor da ze heren toer mosten opschooiven vér ba de patrong binnen te meigen. As 't on heren toer was, stapten ze binnen en ze loyn dor heer geval bloeit on Onzjhier. «Tja, beste kinjeren, zoy den Dienen, dat es noyg schoein en braaf van ajjer dagge absoliet wildj verienegd werren in dat Hoyleg Sakrament, mor da zal peis ek, ni zu gemakkelijk goon. Want.... woor gojje gajjer hier ne paster vinnen hè!». Nog 'n ander vortjen da ze de léste daogen hier in Olsjt vertellen, noor dat er in gezetten gestoon hoy dat onze berremiester rap-rap moete g'oppéreird werren es: wedje worom dat 'n absoliet ni nor de kliniek waa gedoon werren, mor wel nor 't hospetool? Nie? Awei. omda ze in de kliniek a geneizen van de blaa zikte! 't Zal gon stillekesoon toyd werren vér de doeizen meh kerstbol- len en blinkende slingers boeven 't holen, want binne vierting daogen iigge men al verom on de Kerstdag. Der zal verom 'n betjen gekocht werren, want iederien wiltj aa vieren. Meh goed eiten en drinken en kadaokes geiven on makanderen. Mor de schoeinstje kadao die de mensjen on makanderen zolle kenne geiven dat es iet woor damme spoyteg genoeg nog gralèk veir af stoon. 'k Wil zeggen: de sjuste betiekenis van da fiest van Kerstdag: vrede op d' eerde on aal de mensjen van goeie wil. Azoei stoot da toch in de schoeinstjen boek da 'k kaan: den Boybel. Mehofteige de goeste van dennen biskop... In elk geval, al óp veirhand de oeste wensjen van voij t kt Vorige week donderdag was het feest in Sint-Job. Louis Tom beuren Maria Coppens waren er 65 jaar getrouwd, een briljan ten jubileum die met de nodige luister diende gevierd te wor den. De O.C.M.W en de familie hadden niets aan het toeval Overgelaten om van het gebeuren een waar feest te maken, ^^.ouis Tombeur werd geboren op jes en woorden van lof en geluk- september 1890 en huwde op 17 april 1912 met Maria Coppens, lij haar kennissen beter gekend als osefine. geboren op 25 februari neefl893. psgfMs gewezen voerman bij Van der missen, in Aalst is dat fabriek be- neeier gekend als 't fabrieksken van Het|<apiteintjes verdiende hij zijn bo taf dterham voor vrouw en kinderen, jssfleen dochter en een zoon. Momen- gronteel telt zijn kroost ook nog twee wre^kieinkinderen, en daar is het echt- laar Tombeur-Coppens fier op. Zij verblijven reeds sinds 13 april 1968 in het Rustoord Sint-Job en konden in 1972 het genoegen smaken er hun 60-ste huwelijksver jaardag te vieren. Nu vijf jaar later was het de beurt aan hun briljanten huwelijksjubileum in datzelfde rust oord. Na een plechtige eucharistieviering in de kapel van het rustoord had in de ontspanningszaal een receptie plaats voor de inwoners van het rustoord en de genodigden Van lie kanten stroomden geschenk- wensen toe. Langs de kant van de O.C.M.W. merkten wij o.a. op voorzitter Mar tin Vanderspeten, de heer Dierickx en ex-voorzitter Piet Rousseau. Het stadsbestuur werd vertegen woordigd door plaatsvervangend burgemeester Eddy Monsieur en de schepenen Hooghuys en De Maght. Vanwege de koning werd voor het 'jonge paar' een gelukstelegram afgelezen. Schepen Hooghuys verklaarde vervolgens aan de aanwezigen dat het vroeger de gewoonte was dat het koningshuis aan dergelijke gevierden een kris tallen vaas ten geschenke gaf. Aangezien er op het landhuis te Aalst echter geen kristallen vaas toekwam heeft hij persoonlijk kon- takt opgenomen met de bevoegde diensten en daar verklaarde men hem dat door de nationale bespa ringen waar het land aan toe is dit geschenk is weggevallen De stad wou echter niet met lege handen in het rustoord toekomen en hand een vervangingsgeschenk mee gebracht dat aan het gelukkige koppel werd overhandigd. Sche pen Hooghuys had ook nog een andere verrassing in petto, nl. een uittreksel uit de huwelijksafkondi ging van 1912. Op de vraag of Louis nog wist om welk uur hij ge huwd was zei deze laatste even te moeten nadenken. Tenslotte wist hijhetom 11u, wantdepastoorwas te laat geweest. Schepen Hoog huys en alle aanwezigen moesten om deze opmerking lachen. Geef echter aan de kerk wat aan de kerk toekomt en aan het gemeentebe stuur wat aan 't gemeentebestuur toekomt. Louis Tombeur en Maria Coppens waren te Aalst gehuwd om 8u 's morgens, zelfs de namen van de toenmalige getuigen wer den nog eens opgefrist. Als herin nering kreeg het echtpaar Tombeur-Coppens dit uittreksel ten geschenke evenals een herin- neringscertifikaat en een prachtig album. Toen bij net maken van de familie foto dit boek en het certifikaat op de grond terecht kwamen waarbij dit laatste gescheurd raakte stelde schepen Hooghuys de familie ge rust, de stad zou een ander maken. Eind goed al goed. Doe zo verder Louis en Josefine, binnen vijf jaar komen wij terug. S.J. Het echtpaar Tombeur-Coppens hier in aanw ezigheid van hun kinderen a prachtig album SJ schepen De Maght een Tegen 't einde van bet jaar zal de bloedtransfusiedienst, afdeling Erpe-Mere, proberen de grote nood aan bloed te lenigen. Tegen de jaarwisseling stelt elk ziekenhuis vast dat er vele liters bloed te weinig zijn om aan deze nood te kunnen beantwoorden. Waar Mere reeds heel veel bloedgevers telt, blijft ter plaatse trappelen. Vandaar dat de Erpse groep zoekt naar middelen om zich uit te breiden. Paul De Cock, leider van de groep te nieuwjaarsgeschenk kan indenken. Mere, slaagt er telkens in zijn man schappen klaar te stomen voor de driemaandelijks? Jjloedinzamelingen. Paul De Cock getöoft in zijn werk en vertelt overal waar hij komt dat er nog steeds bloed tekort is en dat jij ook welkom bent op de inzamelingen. Hij probeert bovendien iedereen te motive ren om vrienden en kennissen mee te slepen. Hoe meer volk, hoe meer vreugd, ook voor de bloedgevers. Dat is z'n leuze. En je helpt er zoveel men sen mee, die in levensgevaar verkeren. «Een wondere man, die Paul De Cock», zegt men op het gewestelijk sekreta- riaat. «We zijn er zeker van als de december-inzameling niet meer men sen aanspreekt dan de vorige, zal hij niet tevreden zijn». Te Mere kan men het zich permitteren twee dagen na elkaar paraat te staan om iemands bloed af te trekken: op don derdag 22 december en vrijdag 23 de cember, telkens tussen 19 en 21 uur in het Chiro - heem aan de Daalstraat. De afdeling vindt dat men zich geen mooier voor een zieke of gewonde. BETER VERWACHT Voor erpe ligt de situatie heel anders. Destijds heeft men gepoogd de bloed- inzamelingen op gang te brengen op het gemeentehuis. De organisatie ging uit van de groep in Mere. Die pogingen zijn ronduit een mislukking geworden. De Erpse bevolking kwam niet buiten. Vorig jaar echter is Erpe er opnieuw mee aestart, vanuit de jongere genera tie dan. Sindsdien komen telkens 'n 30-tal bloedgevers zich aanmelden. De Erpse groep vindt dat onvoldoende om er werkelijk mee door te gaan. Vandaar de bijkomende reden om een grootse aktie te voeren naar aanleiding van de komende bloedinzameling: don derdag 29 december tussen 19.30 en 21 uur in jeugdhuis Dido, Oude Heir baan. Het wordt vast een mooi kerst- en nieuwjaarsfeest. WILLY HOSTENS jaar. Een heuglijke gebeurtenis die met de nodige luister zal worden gevierd. Een gedetail leerd programma kunnen wij nog niet geven want de anima- tieploeg die de aktiviteiten moet uitkienen is bijlange nog niet klaar. Enkel de grote lijnen zijn reeds bekend, en deze willen wij U nu reeds mededelen. De feestelijkheden van 10 jaar Mi- kisklub zullen een aanvang nemen na de Aalsterse dolle dagen, de karnavaldagen. Avonden en namiddagen zul len opgevuld worden met inte ressante aktiviteiten van de di verse hobbyklubs, zo o.a. een zeer belangrijke en leerzame postzegeltentoonstelling. Ver der zullen er namiddagen ge organiseerd worden voor de vrouwen, voor de derde leeftijd en voor de jeugd. Deze jeugd- namiddag zal gedragen wor den door de Pioniers en waar schijnlijk doorgaan in de kleine Mikisklub. De Mikisklubvoorde volwassenen bestaat tien jaar. 1978 zal voor de kleine Mikis klub, een soort jeugdklub, de start betekenen. Oorspronke lijk had men gehoopt deze Rleine klub klaar te krijgen te gen eind 1977, maar dat was wat voorbarig, waarschijnlijk zal de officiële opening pas voor januari 1978 zijn. Hopelijk wordt ook deze kleine klub een klub waar iedereen graag komt. En met iedereen bedoelen wij ook iedereen. Waar het vroe ger uitsluitend KP-leden waren die bijeenkwamen in de Mikis klub hebben wij vooral de laat ste jaren kunnen konstateren dat heel wat andersgezinden graag naar de gezellige sfeer komen van deze vriendenklub. Ook de talrijke interessante ak tiviteiten die er op geregelde tijdstippen plaats hebben trek ken de aandacht van velen, en terecht. Het is niet omdat de KP in België een minderheids groep is, en ook in Aalst, dat zij niets te bieden heeft. Je zou er soms versteld van staan. 10 jaar heerst in de Mikisklub reeds een sfeer van kame raadschappelijkheid onder de leden. Deze bloei van 10 jaar zal op zaterdag 11 maart 1978 bezegeld worden met een grootse feestavond waar naast een officiële plechtigheid met receptie de Griekse Dans en Zanggroep Zorba' voorde ge zellige sfeer zal zorgen. Na 13 december, de dag dat de animatiegroep terug verzamelt, hopen wij U een gedetailleerd programma te kunnen geven van de feestelijkheden in de Mikisklub. S.J. an vrijdagavond 2 december tot zondagavond 4 december 'ling naar jaarlijkse traditie in de Mikisklub te Aalst een ge- chenkenbeurs door, dit in het vooruitzicht van de komende indejaars-feest-dagen. d( n )e geschenkenbeurs in de Mi- (isklub is aan haar derde uit- p jave toe. Voor drie jaar startte k< nen met dit initiatief om de le- m |en de kans te geven aan hun wadenden en kennissen met de d( lindejaarsfeesten typische ge ef ichenken aan te bieden uit nl( tommunistische landen. Wan- ïeer we schrijven kemmunisti- di jche landen moet dit niet ge neden worden in zeer enge sfeer, meer bepaald de Oostbloklan den. De keuze is veel ruimer, :o waren er onder andere ge- ichenkente kopen uit Rusland, >olen, Bulgarije, Roemenië, Jongarije, Portugal, Italië, 'hailand, Peru, Marokko en 2(jChina. g. )e keuze was uitgebreid. >laast wijnen uit diverse landen vond men er ook vlees- en vis- konserven uit deze landen, meestal de specialiteiten bij uitstek. Verder was er ook nog een ruime keuze van kinder speelgoed (meestal vervaar digd uit hout). Textiel, leder, porcelein, vlechtwerk, en noem maar op. Een zeer groot deel van het prachtige houtsnijwerk was af komstig van de verschillende staten binnen het grote Rus land. Sierlijk keramiek werd in gevoerd uit Bulgarije, lederwa ren uit Marokko. Voor de liefhebbers was het een buitenkansje, drie avonden exotische sfeer, ge'champag- niseerde wijnen, konfituren, Chinese gerookte paling, ge rookte spruitjes, allemaal lek- Bulgaars keramiek in de Mikisklub (SJ) kemijen om thuis zelf klaar te maken met de eindejaarsda gen. 10 jaar Mikis Toekomend jaar in de maand maart bestaat de Mikisklub 10 woon. Als tweede officieus punt op de agenda stond de overhandi ging van een enige, unieke prachtvlag aan de nieuwe voorzitter Hubert De Meyer. Toen er op de vorige vergade ring beslist werd bij wie de vol gende vergadering zou door gaan had Maurice Van Haute er sterk op aangedrongen aai deze bij hem in de vakschool straat zou doorgaan. Een re den werd niet opgegeven. Hij had echter wel een reden, maar die moest geheim blijven voor alle bestuursleden, en ze bleef geheim, het werd een ware verrassing. Het idee groeide bij het echt paar Van Haute-De Kerpel en- Maandagavond 5 december 1977, de vooravond van Sinter- pijdaas, de avond ook waarop het bestuur van de Dekenij Kool- m straat haar maandelijkse vergadering houdt, ditmaal in het )a<Jeken van de nakende Kerst- en Nieuwjaarsdagen. De avond rnxok waarop een paar heuglijke gebeurtenissen de Dekenij Koolstraat te beurt vielen. Wandje (Van Oost) is vijftienjaar Êtuurslid van de dekenij en wordt daarom door zijn vrien- onder de geschenken bedolven. Hubert De Meyer, de iwe voorzitter van de dekenij Koolstraat mocht een prach- vlag in ontvangst nemen met het embleem van de dekenij. )e maandelijkse vergadering ■an de dekenij Koolstraat be- jon zoals gewoonlijk. Er wordt 'erzameld bij een van de be stuursleden, ieder zijn beurt. dames zetten zich apart en laken er een gezellig onder- insje van, de heren gaan rond tafel zitten en onder het lo^lrinken van het nodige gerste- scpn andere nat worden beslis- gpingen genomen aangaande jj jde inwendige keuken, over het Veilen en zeilen van de dekenij, ladat vorige maandag het offi- :iële gedeelte van de avond 'oorbij was, nl. de vergadering, Ifjliam Hubert De Meyer het 'voord en richtte zich tot Wan- Ije. In enkele woorden ver jaarde hij voor iedereen de 'erdiensten van Wandje voor Koolstraat, woorden waar- lan hij soms moeilijk uit ge- aakte aangezien de tekst door imand anders geschreven erd en hij deze moeilijk kon jzen. Zowel Wandje als de t (rest van de aanwezigen namen m dit niet kwalijk, iedereen list wel waarover het ging, en ioorden waren trouwens iverbodig. Aan Wandje wer- len een paar geschenken iverhandigd, een tinnen scho- [tel met de inscriptie '15 jaar lestuurslid -Dekenij Kool- straat' en in het midden een reuze 'Export' (voor de niet in- jewijden, dit is Wandjes lieve lingsbier!), alsmede een sig%- •ettenhoudende muziekdoos- reldbol. Als je aan de noord- iooI trekt schuift de evenaar uit lekaar en kun je een rokertje ipsteken, je snapt wel, hel 'oor zijn vrouw waren er na- geituurlijk bloemen, omdat zij het n. Jhem zolang had laten doen. In 'rtjJhet begin wil je wel eens een kolavondje uit, maar met de tijd 3 v"moet je elke avond weg. Verve lend zul je zeggen! Nee hoor, ijk jWandje deed dat graag, en zijn le «vrouwtje Louise werd het ge- Hubert De Meyer bewondert even de hem geschonken vlag (SJ) ter. In het kafee kan ik zeveren zei hij achteraf, en hier vind ik de woorden niet. Het speldje van Marcel ver enigde destijd de bestuursle den van de dekenij Koolstraat, het was iets dat zij alleen beza ten. Deze vlag, destijds het symbool van samenhorigheid, moest deze handen nog nader toehalen. Dit sierstuk, een gift van Maurice en Anna aan de Koolstraat, zal voortaan prijken bij alle belangrijke gebeurte nissen beloofde de nieuwe voorzitter. De gezellige sfeer was geschapen en duurde tot in de vroege uurtjes. Voorzitter Hubert De Meyer, Antoine Van der Heyden, Mau rice Van Haute, Paul Kinno, Frans Wauters, Ignas Mees, Frangois Van Oost, Johannes Van Oost (Wandje), Louis Vermoesen, Roger Galle, Guido Van Renterghem en de afwezige Edy zijn voortaan verzameld onder hetzelfde vaandel. Het vaandel dekt de lading, zij vare wel.! kele dagen na de begrafenis van de vorige voorzitter Marcel Bombeeck. Marcel, de voorzit ter van de dekenij die zoveel gedaan had voor de Koolstraat werd ten grave gedragen onder een simpel blauw-wit vlaggetje, symbool van de dekenij. Mau rice voelde dit zeer sterk aan omdat hij wist dat zijn vrouw Anna De Kerpel in het verle den, als hobby, reeds prachtige vlaggen en prachtige karnaval- kostumes had vervaardigd, en de dekenij nog over zo geen prachtstuk beschikte. Zo met elkaar over dit feit babbelend groeide bij hem het idee om een degelijke vlag te maken en bij gelegenheid eens te over handigen aan de voorzitter. Het schildje dat destijds door Mar cel Bombeek was laten maken voor de bestuursleden van de dekenij werd als model geno men. Dit ontwerp van Paul Kinno leende er zich trouwens goed toe. De avond van 5 december II. vond Maurice de gepaste woorden niet om dit kleinood te overhandigen aan de voorzit-

De Voorpost | 1977 | | pagina 3