Aalsterse flitsen ITT HOBBY EN tRIJETIJDSTENTOONSTELLING KAN OF MAG LEKENKONSULENT NIET NAAR KLINIEK EN IS ER EEN LINT VOOR KOLUMBARIUM? De Voorpost - 9-12-1977 - 5 n beeld uit de tot tentoonstellingszaal omgevormde RTT mess (SJ) 'ijdag 2, zaterdag 3 en zondag 4 december II. ging in de rtt-Mess aan de vrijheidstraat te alst een Hobby en Vrijetijdsbestedingstentoonstelling door ingericht door de Vriendenk- ng van de RTT. De behandelde onderwerpen op deze tentoonstelling waren zeer uiteenlo- jn en meteen ook interessant voor de talrijkde kijklustigen die de Mess aandeden. |t oorspronkelijk idee om een w4gelijke tentoonstelling in te 1 fiten met RTT- Vscneelsleden groeide in het z|in van Schilder Van Puyen- rbepeck. Als.Dlaats van 't ge- -n tiren werd de Mess van het J °[T-gebouw uitgekozen. Mits ciepg aanpassingswerk kon lnpe omgevormd worden tot w%i tentoonstellingsruimte. u ssjevee Imensenerzcudenbe- J vjd gevonden worden om aan er jinitiatief deel te nemen bleef omfhet begin een open vraag. sen4t volzetten van de ruimte de js echter geen probleem -s"fcgezien Van Puyenbroeck. <enjfs Indien er zich geen kandi- jat eksposanten hadden ge- J) fyd, de volledige ruimte kon st01hangen met zijn talrijke ïn fiilderwerkjes. De opkomst 'j 4s echter ruim voldoende om jeen veelzijdige tentoonstel- re't van te maken. uitieckman pakte er uit met een :n 'ind zenders en ontvangers n ^mede enkele prachtexem- "a4ren van zijn talrijke verzame- 11 vn radiobuizen. Begonnen in .165 lag het oorspronkelijk in w%i bedoeling de gestudeerde "ine in praktijk om te zetten, st beste middel daartoe was Igens hem het bouwen van Mvangertjes en zendertjes, n zo begon het allemaal met in éénlampertje. Na een tijdje hadspiraat werkzaam geweest te ïdrj n, zonder gesnapt te worden, indleeg hij een nummer toege- t diezen en kon hij als amateur- Jnder beginnen. Zwaardere hz< tvangers werden gebouwd, d? tennes, en zlefs 'n pilbon |jj™ n 21 m, zelfdragend en voaaibaar behoren tot zijn ver- izenlijkingen. Oorspronkelijk jllig nu nog grotendeels is het ckejn bedoeling te eksperimente- 3rie n, meer dan verbindingen tot ^gfifend te brengen. Een van de llee ordelen van het radio ama- Jrisme is volgens de heer ieckman dat men met heel 'eelat mensen in kontakt komt. In n z^lgië gebeurt dat in het Neder- rijptnds of het Frans, op interna- inaal vlak in het Engels. In S-Jincipe mag er onder radio- MJnateurs enkel gesproken )rden over de installatie, het aer en dergelijke. Dat men in deze basisregel eens af- jkt om af en toe eens aan een illega iets over het gezin te jftKiggen laat men grootmoedig e. Wanneer men echter be- it over politiek of reklame te aten kan men strenge boetes ilopen. De heer Beeckman is s h ik lid van de Aalsterse Radio- in j, Jb die elke vrijdagavond, uit- afg^zonderd de derde vrijdag iiegin de maand, verzamelt in de efinlugdklub in de Driesleutel- zaaraat. Daar worden kursussen Jrg' rer radio-amateurisme gege- nne^ men kan men zijn eksamen leggen om een vergunning te 3geekomen. Hun lokaal is in het richlafee 't Landhuis op de Grote huiiarkt, en daar verzamelen zij intake derde vrijdag van de apt aand. inds heer De Blander, die een g* aatsje dicht bij de ingangs- hinïur gekregen, stond er ;neie' een prachtige verzameling z,e iperdrijfwerk. Koperdrijfwerk Res dus wordt het toch betiteld, jvei ant een juiste benaming voor ke* ize hobby heeft men niet. Het Ble principe bestaat er hem in 1 "V ït met houten stiftjes een re- if wordt ingedrukt in een dun- e( j, en koperplaat van 0,1 mmdik- ,i di Om het indrukken mogelijk ïarv maken wordt de dunne ko- erplaat gelegd op een harde S.J. houtplaat die omwikkeld is met enkele lagen krantenpapier zodat men toch min of meer een zachte bodem krijgt. Nadat met de houtstiftjes het relief be komen werd wordt dit nog ver stevigd met langs de voorzijde met een chemisch produkt be paalde vlakken zwart te kleuren. De heer De Blander is een autodidakt, hij zag dit pro- cede voor de eerste maal toe passen in Duitsland, Hamburg, en begon zelf te eksperimente- ren. De resultaten zijn verbluf fend. Het is echter een geduld werkje. Een koperwerkje dat een getrouwe kopie is van het Belfort of de Bourse van Am- sterdamvraagt gemiddeld toch 70 a 80 uur arbeid. Kleine em- bleempjes, 10 cm op 10 cm vra gen een werktijd van 10 tot 12 uur. D'Haeseleer pakte uit met een klassiekere vorm van vrijetijds besteding, postzegels, zijn kol- lega Willem De Maegd beoe fend de numismatiek of het munten verzamelen. Het be gon allemaal met één stukje, en dit ene stukje werd het celletje waaruit een volledige verzame ling Belgische munten vanaf 1832 groeide, verzameld in een tijdspanne van amper 2,5 jaar. Wie belangstelling heeft voor deze tak van de numismatiek of Belgische munten wil omruilen kan zich altijd wenden tot de heer De Maegd, Rezedastraat 15, 1770 Liedekerke, tel. 053- 66 80 92. De heer Michiels kon wegens een medische ingreep niet deelnemen aan de tentoonstel ling. Kanaries waren er echter wel. Een bereidwillige vriend had enkele kooitjes naar de Mess gebracht zodat de liefhebbers toch hun gading kregen. Vader en zoon Roe- landt stelden er enkele van hun bestgeslaagde kiekjes tentoon. Ze hebben als hobby fotografe ren. Voor zoon Roelandt is dit niet zo verwonderlijk, hij volgde immers de fotografiekursus aan het Narafi te Brussel. Va der Roelandt zorgt naast het kamerawerk ook nog voor de omkadering, letterlijk dan. Me vrouw Rozycka is van Poolse afkomst, maar woont momen teel in de Ridderstraat te Aalst. In 1942 kwam zij zich in België vestigen. Haar tentoonstel lingsruimte werd voornamelijk in beslag genomen door oude boeken, o.a. I'illustration, die gemiddeld dateerden van rond 1910. Daarnaast was er ook nogeen reeks reproduktiesvan ongeveer 100 jaar Poolse schilder en beeldhouwkunst. Daarnaast heeftzij ook nog een rijke verzameling Amerikaan se, Jamaïkaanse, Belgische, Kongolese en andere munten alsmede postzegels. Allemaal de vrucht van 28 jaar zorgvul dig verzamelen. De heerVan De Winckei houdt zich onder andere bezig met dat speelgoed dat voor zoonlief aangekocht wordt en waar va der dan ganse avonden mee speelt, nl modeltreintjes en de daarbijhcrende bouwpaketten. Bij de heer Van De Winckei gaat het echter verder dan ge woon amusement Zijn verza meling bestaat hoofdzakelijk uit modelspoorwegstellen van Diesel en Stoomtreinen. Deze tracht hij zo getrouw mogelijk na te bootsen. Daarnaast stelt hij ook nog typische huisjes samen die te verkrijgen zijn in bouwpaketten. Een geduld- en plakwerkje. Naast deze model bouw verzamelt hij ook nog van alles en nog wat wat maar te maken heeft met treinen. Zo beschikt hij over een uitge breide verzameling boeken en postkaarten handelend over zijn hobby-onderwerp: treinen. Zijn kollektie omvat werken van Zwitserland, Duitsland, België, Oostenrijk, De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. Dit al les is voor de heer Van De Winckei enkel en alleen maar een winterhobby. In de zomer gaat z'n voorkeur naar het fiets- tcerisme. Zowel in het binnen- als in het buitenland. Op onze vraag of de heer Van Handenhove in zijn vrije tijd een fervent tooghanger is ant woordde hij ons: «Hoe kunt ge dat raden?». Moeilijk was het niet wanneer ge zijn uitge breide en kleurrijke verzame ling bierviltjes bekijkt. Een ge motiveerde verklaring waarom hij met deze verzameling be gonnen is heeft hij niet. Het ge beurde allemaal toevallig. Aangezien dit ook een verza meling is die de kinderen aan spreekt heeft hijzelf weinig last met het verzamelen zelf, daar zorgen zijn spruiten wel voor. Het is ongeveer drie jaar dat de heer Van Handenhove nu reeds zijn hobby beoefent en in die tijd heeft hij geleerd dat het zeer moeilijk is om een reeks volledig te krijgen. De meeste reeksen zijn genummerd en dat vergemakkelijkt de zaken, wanneer men echter niet werkt via de brouwerijuitgevers, maar alles gaat verzamelen in de ka- fees zelf is het zeer moeilijk om aan volledige reeksen te gera ken. De meeste van zijn ver zameling zijn dan ook onvolle dig. Over de heer Van Puyen broeck, schilder en idee aanbrenger van dit initiatief, hadden wij het hiervoor reeds. Hij vulde de nog vrijgebleven ruimte op met 36 van zijn werk jes voornamelijk bestaande uit landschappen, dmarines en stillevens. Over deze man die door onze kunstkritikus reeds beschreven werd in ons week blad willen wij enkel dit nog zeggen. Hij heeft een akademi- sche vorming genoten, zij het dan als vrije leerling gedurende vijf jaar te Aalst en 2 jaar te Dendermonde. De basiskennis die hij daar opdeed komt duide lijk tot uiting in zijn geekspo- seerde werken. We hopen dat dit RTT-initiatief niet eenmalig was en volgend jaar met nog meer eksposan ten kan uitpakken. S.J. Het feestkomitee heeft het voorstel van raadslid De Bisschop in verband met de realisatie van een fototen toonstelling «Humor in Aalst» besproken. Principieel is men bereid een fotowedstrijd en een tentoonsteling te organiseren. Er werden hiertoe reeds informele kontak ten gelegd met de fotoverenigingen. Dit projekt, dat lokaal zou geholpen worden, wordt waarschijnlijk uit gevoerd na karnaval. De dienst financiën stelt voor het projekt te financieren met de supplementaire karnaval- subsidie van één miljoen De vierde editie van de bierprinsverkiezingen heeft ex- kandidaat Prins Karnaval Frangois Van Oost de titel be zorgd. Het waren de stemmen van de zaal die de doorslag gaven. Tweede werd Paul De Wever, derde Luc De Wae- geneer en vierde Leopold Ghijsels. De verkiezinqen werden geleid door ex-prins Michel en de jury met als voorzitter bloemenfee Magda bestond uit leden van de Prinsencae- mere. Frangois Van Oost is lid van de karnavalgroep De Toitendroiers. Tijdens een onderhoud met volksvertegenwoordiger Mare Galle heeft de programmadirekteur van de Vlaamse televisie, Nic Bal, verzekerd dat de karnaval- stoet 1978, rechtstreeks via de TV zal uitgezonden wor den. De heer Bal heeft aan de volksvertegenwoordiger gevraagd dat de verantwoordelijken met hem in kontaxi zouden treden om de uitvoering van het plan te bespre ken. Even de klok terug zetten op onze vorige editie. De aan dachtige lezer zal gemerkt hebben dat het zetduiveltje in het artikel «Aalstenaar John Buydens schrijft meest uitgebreid rijmwoordenboek» van dit werk een prisma-uitgave heeft gemaakt. De zin die tussen de regels is weggevallen ci teerde als één de laatste uitgegeven werken op dit vlak, het prisma-rijmwoordenboek van A.M.C. Ballot-Schim Van der Loeff. Uiteraard is het werk van onze stadsgenoot uitgege ven bij de Nederlandse Boekhandel. De geïnteresseerden zullen er een handig werkdokument aan hebben (Prijs 520 fr) Het stedelijk oudheidkundig museum zal om techni sche redenen gesloten zijn van 10 tot eind december. Een filiaal van de stedelijke bibliotheek wordt op 12 decem ber te Nieuwerkerken in een lokaal van de dorpsschool aan het gemeentehuis geopend. De boeken die er drie maal per week uitgeleend kunnen worden zijn afkomstig van het tijdelijk gesloten filiaal aan de Moorsel baan. Er bestaan plannen op openbare werken om eveneens een filiaal te 'Hofstade op te richten. Kunstschilder Fons Macharis werd 50 jaar en zijn jubi leumtentoonstelling heeft plaats in de galerij Palet Frans Courtensstraat te Dendermonde. De Staatsse cretaris voor Nederlandse Kuituur zal bij deze gelegen heid te gast zijn op het stadhuis waar burgemeester Cool een ontvangst houdt. Marcel De Bisschop heeft het plan opgevat om een «Bond van de voetgangers» op te richten. Deze vereniging zou het recht van de wandelaars moeten verdedigen, leveei automobilisten houden geen rekening met de zwaksten onder de weggebruikers. Ook de vrachtwagenbestuurders denken maar al te dikwijls dat een voetpad ook als parkeer plaats kan gebruikt worden, aldus Marcel De Bisschop. Wist u dat er op het Aalsterse stadhuis gemiddeld voor de slordige som van 5.000 fr per dag aan postzegels geplakt wordt De verzendingsdienst werkt er soms tot 10tot12u. 's avonds. En nu maar veronderstellen dat de helft van de korrespondentie niet van de aard van «we zijn tussengekomen, om...» of «We doen ons best voor...» is. Erratum: waarheidslievend als wij zijn. melden wij hier gaarne dat het sportkemitee ten onrechte werd genoemd als kulinaire navolgers van het feestkomitee. Onze door gaans zogeheten welingelichte bron bleek dus helemaal niet zo goed ingelicht toen ons werd bericht over 'n etentje te Erpe voor rekening van voornoemd komitee. Bedoeld feestetentje werd opgezet door andere sportieve lieden die zich vooral als promotoren van de wielersport inzetten en was «in dien hoofde» een loutere privé- aangelegenheid. Wij strooien asse op ons hoofd als boete voor onze voortvarende melding en geven opdracht aan 't bevoegde «apparaat» om deze «doorgaans goedingelicnte nieuwtjesbron» af te voeren naar de Siberische zoutmijnen. Het sportkomitee kreeg hoogstens het water in de mond Een naamloze brief belandt doorgaans in onze papier mand. Als die brief echter, van een paar trouwe lezers komt, die zich de moeite getroosten een fotoalbum te vergaren en daarbij nog zeer zinnige dingen vertellen dan willen wij onze andere lezers deze bedenkingen waarmee wij volledig akkoord gaan niet onthouden. «Waarde heren, Hierbij zes foto's van de 50 die reeds gepubliceerd werden in uw blad, al moeten wij eraan toevoegen dat de deelgemeenten karig (of niet) bedeeld zijn. Uitgere kend aan 3 per week hebben wij nog 760 te verwach ten. (5 jaar) Dat wordt een mooi album. Een beetje een tonig weliswaar. U zoudt er wat afwisseling kunnen in brengen, als u telkens iemand van de andere schepen of gemeenteraadsleden zoudt publiceren. Die zouden we toch maar 20 maal te zien krijgen. We vinden het ook vervelend dat u niet meer hun naam er bij zet zoals in het begin. Want soms twijfelen we of het nu Bourlon is of Monsieur. Schepen Hooghuys beginnen we al een beetje te kennen. Hoe die mannen het precies kunnen passen, dat er de fotograaf bij is, dat is een mysterie. En misschien heeft uw fotograaf maar één flash beschik baar, zodat hij niet de jubilarissen apart kan fotografe ren, om dan die foto te laten verschijnenOm besparin gen te doen, kunnen we u het volgende voorstellen: alléén de foto van de schepen publiceren, met vermel ding van de personen die gevierd worden, (op 'n rijtje) We hopen dat u ons zult blijven vergasten op dit boeiend spektakel.» Enkele toelichtingen misschien voor deze en andere lezers. Het is niet onze fotograaf die deze prentjes kiekt. De foto's worden door de stadsdienten aan de pers overgemaakt. Data van de vieringen echter niet, zelfs niet op ons herhaaldelijk aandringen. Vroeger was er natuurlijk de mogelijkheid de prominenten aan beide kanten van het gelukkige koppel weg te knippen. Doch sedert een paar kranten met dit idee voor de dag kwa men stelden de schepen zich «wijselijk» in het midden. Nu aan ons de keuze. De jubilarissen mee in de bloeme tjes zetten met schepen, aan knip- en plakwerk doen of in gewoon aandacht besteden aan de gevierden. Zoals wij reeds vroeger melden heeft het bedrijf Tupper- ware aan de stad een bouwaanvraag ingediend voor het optrekken van negen silo's met een hoogte van 20 meter en een diameter van 3,4 meter. De bewoners van de Ver- brandhofstraat en de daarrond liggende straten hebben een komitee opgericht en naar aanleiding van het kommodo en inkommodo-onderzoek werd een gezamenlijk bezwaar schrift ingediend. De bedrijfsdirekteur werd eveneens van het ongenoegen van het komitee, dat een voorlichtings- kampagne in de wijk organiseerde in kennis gesteld. Voor de leden van de gemeenteraad en de verkeers- kommissie hield kapitein Sintobin van de rijkswacht onlangs een uiteenzetting over jeugdverkeersbriga- des, verkeerspark en de verkeersproblematiek in het algemeen. In verband met de jeugdverkeersbrigade nam kapitein Sintobin een nogal kategoriek negatief standpunt in, dat volgens burgemeester D'haeseleer onvoldoende geargumenteerd was. Uit burgemeesters beleidsstudie blijkt echter dat jeugd- verkeersbrigades>en noodzaak zijn voor een school- stad als Aalst. Hij gaf vorige week aan zijn medewerkers opdracht een praktijkgeval grondig te gaan onderzoe ken en een fotoreportage te maken. Genk, waar sedert 23 jaar verkeersbrigades bestaan werd uitgekozen. Het onderzoek is, aldus burgemeester D'haeseleer, over de hele lijn positief te noemen. Ook het advies van een opvoedingspsycholoog was gunstig. De faze van de informatieverzameling is nu zo goed als afgesloten en er kan gestart worden met de procedure om tot beleidskeuze en - beslissingen te komen. De scholen zullen inspraak krijgen en achteraf zal met een team een voorstel uitgewerkt worden om tenslotte het volledig dossier over te maken aan de verkeerskommissie. De burgemeester hoopt alvast, zij het bij wijze van proef volgend schooljaar tot zichtbare resultaten te komen. Om telefonisch het stadhuis te bereiken is veel geduld en moed nodig. Bewust van het probleem heeft burgemeester D'haeseleer zijn oor te luisteren gelegd en vernam dat nog drie nummers beschikbaar zijn. Wij willen ze onze lezers niet verzwijgen: 70.45.46 - 70.45.56 - 70.45.66. D'haese leer kent nog een nummer, «een nummer waar enkel niet wordt geantwoord wanneer ik er niet ben» Maar dat wou hij niet kwijt Roel Van de Plas Het is niet de eerste keer dat vanuit humanistische zijde kri tiek wordt geuit op de manier waarop in de O.L.Vrouwekliniek te Aalst de ziekenbegeleiding door raadgevers (priesters en- of lekenkonsulent) eenzijdig schijnt te regelen. De zaak wordt in het laatste nummer van De Vrijzinnige Dender op nieuw aangesneden door ene S.C. die onder de titel «Zuster R. liegt...» het volgende vertelt. We citeren: «Tijdens de tijd spanne van opname op maan dagavond 3 oktober 1977 in de kliniek te Mijlbeek en de afloop van een spoedoperatie kruiste de aalmoezenier ons driemaal in de gangen van het bedoelde ziekenhuis. Uiterst vriendelijk zei hij telkens goede avond Gedurende de acht dagen dat ons zoontje in de instelling ver bleef, ontmoetten we de pries ter meermalen. Een door ons uitdrukkelijk ge- De eksposanten van de hobby en vrijetijdstentoonstelling (SJ) vraagd bezoek van een leken konsulent bleef echter uit. Na vier dagen tevergeefs wachten deden wij zelf een dringende oproep bij de lekenkonsulenten persoonlijk. Geen van de beide aangestelde personen waren door het ziekenhuis ingelicht. Nochtans nadat we dinsdag volgens de gebruiken van de kliniek om humanitaire raadge vers verzochten en de desbe treffende brief gericht aan de hoofdverpleegster gingen overhandigen, werd praktisch onmiddellijTk aan Peter ge vraagd: 1. Wie is mevrouw Van de Steen-De Schaepdrijver 2. Wat voor iemand is een le kenkonsulent Toen de kinderen onderling op zaterdagavond bespraken wie er 's zondags naar de mis zou of moest gaan, zei Peter dat hij niet ging want dat...Zuster R kwam direkt tussenbeide en repliceerde onmiddellijk: «Zijn wonde laat het niet toe In het klerikale Vlaanderen, zo luidt de tekst verder, is dat een nonnenleugen om bestwil Vrijzinnigen zijn meer gewoon Doch dat de katholieke direktie beslist de aanvraag van een le kenkonsulent herhaalde malen te negeren, roept verweer op vanwege de humanisten.» Einde citaat. In een slotbeschouwing roept ondergetekende de vrijzinnige op om met nadruk een leken konsulent te vragen, «zeker in religieuze instellingen die vol gens de door hen verspreide brochures open staan voor ie dere filosofische overtuiging.» In hetzelfde nummer verheugt De Vrijzinnige Denderzich over het feit dat Aalst «eindelijk de wettelijke verplichtingen inzake lijkbezorging is nagekomen». Paul Van Den Wijngaerde, ver antwoordelijke van de Vereni ging voor Crematie voor Vlaams België, afdeling Der- derstreek, looft en bedankt het stadsbestuur voor de snelle realisatie van het Kolumba- rium, doch betreurt dat de in gebruikneming zonder officiële plechtigheid gebeurde. Hij wijst er daarbij op dat overal de in gebruikneming een aanleiding om enerzijds ruchtbaarheid aan het bestaan van het ko- lumbarium en de asverstrooi- ingsweide te geven en ander zijds om de voorstanders van crematie in de gelegenheid te stellen om die verwenzenlijking te bezichtigen en in te huldigen. In verband met dergelijke in huldiging nam schrijver kontakt op met de verantwoordelijke schepen Edgard Hooghuys. Laatstqenoemde verzekerde ons dat 'n officiële plechtig heid zeker nog zal volgen, maar dat hij daarvoor eerst lie ver 't onderhoud met de ver eniging voor crematie af- wacntte om een xonKrete da tum vast te stellen.

De Voorpost | 1977 | | pagina 5