KRISIS TREFT ALLEEN DE WERKNEMERS UIT DE PRIVENIJVERHEID EEN DOP IN HET FIRMA-MENT STADHUIS WIL KMO'S SENSIBILISEREN EN VOORLICHTEN Z.K.H. PRINS ALBERT BEZOEKT VERVERIJ DENDERLAND ALS DE RVA NU MAAR ZOU WILLEN WELSPREKENDHEIDSTORNOOI OVER HOE DE JEUGDWERKLOOSHEID OP TE LOSSEN FEESTVERGADERING BIJ DE CATHARINISTEN 6 - 9-12-1977 - De Voorpost lijke bijeenkomst met een biczon- dere hulde aan Mevrouw Van Neck en Mevrouw Bruyninckx, ,'UI C 'aP3 eds f* lente lor c Omdat de laatste tijd regetatig kritiek is geuit op wat men in het stadhuis doet aan de ekonomische toestand van Aalst, heeft burge meester D'haeseleer in de veertiendaagse perskonferentie speciaal nadruk gelegd op een sensibiliserings- en voorlichtingskampagne die het stadsbestuur voor onze handels- en nijverheidsondernemingen wil voeren. Vooreerst onderstreepte L. D'hae seleer datzoals bij het begin van deze legislatuur gemeld het jaar 1977 is vooropgezet in het raam van de fusie, met name als een overgangjaar en een noodzakelijke inloopperiode. De ware verwezen lijkingen zullen pas nu goed van de grond komen. Om de ekonomische dienst van schepen Bourlon en het al jaren gekend en geprezen hoofd van deze dienst, de heer Spitaels, het jaar 1978 nog efficiënter te kunnen in zetten is 'n werkzoekend ekono- mist tijdelijk aangeworven. Het gaat om een tewerkgestelde werk loze. Spreker kondigde inmiddels aan dat een studie is gemaakt van de decentralisatie van de overheids diensten in Brussel en dit, in het raam van het Egmont pakt. Er zijn precise cijfers bekend over de pendel van ambtenaren naar Brusselse ministeries en instellin gen van Openbaar Nut. Aalst scoort hoge cijfers en zal keiharde feiten in de balans kunnen leggen om de overheid bij deze decentralisatiepo- litiek Aalst niet uit het oog te laten verliezen. De stad gaat zich ook toeleggen op een kursus voor KMO's. Die kampagne zal erin bestaan dat allerlei belangrijke instellingen, die diensten verlenen aan handels- en nijverheidsondernemingen, zich in Aalst zullen komen voorstellen en vanuit hun ervaring bij wijze van voorbeeld een «casestudy» zullen maken. Inmiddels worden reeds kontakten gelegd met die instellingen. Het Ekonomisch en Sociaal Instituut voor de Middenstand, verschil lende diensten van Buitenlandse Handel enz. zullen deelnemen. Ook professor Vlerick gaf zijn ak koord om met zijn instituut van de Universiteit Gent aanwezig te zijn. De onderhandelingen met die in stellingen is eefr geduldwerkje. Zodra men daar mee rond is, komt het punt voor op het kollege. Reke ning houdend met de mogelijkhe den van de deelnemers, hoopt men de kampagne te kunnen starten in het voorjaar 1978, spoedig na kar naval. RENE DE WITTE Dat de werkloosheid in ons arrondissement de konfektie en textiel dubbel zo hard treft dan de andere sektoren, is een vaststelling die we in. deze rubriek niet voor het eerst doen. Het zijn alleen de werknemers uit de privénijverheid die de pil moeten slikken, verklaarde verbondssekretaris van het ACV Piet Van Tittelboom. Wij volgen in de volgende regels graag zijn redenering mee. (Opnieuw nieuws van ACV-zijde, zal u zeggen, en inderdaad maar tussen diezelfde regels moet de vraag ons toch van het hart waarom het ABW en ACLVB niet vaker officieel met beschouwingen en voorstellen uit de hoek komen.) wanneer de munterosie 16% pasje lopen. Aldus het ACV dat de indruk heeft dat het terug om doen is het recht van de (finan cieel) sterkste te laten gelden zonder dat er nog zeggen schap, menswaardige behan deling of enige rechtszekerheid en tewerkstellingszekerheid te pas komt voor de werknemers. Sluitingsgelden Staande voor 8 bedrijfssluitin gen in de sektor, gedurende 1977, en met 441 verloren ar beidsplaatsen in het arrondis sement Aalst, pleit het ACV, samen met de textielcentrale, Van vakbondszijde wordt het voor dringende overheidstus- dan ook de werkgevers uit de senkomst om de sluitingsgel- Op dinsdag 13 december zal Z.K.H. pnns AiDert een privé bezoek brengen aan de instellingen van Ververij Dender- land n.v. te Gijzegem. Meer bepaald zijn dat dan Ververij van het Denderland n.v., Martin Processing Intéfnational n.v. en Eutron n.v. Prins Albert is ere-voorzitter van de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel en in die funktie interesseert hem het industrieel gebeuren in België, om bij zijn bezoeken in he( buitenland f in de mogelijkheid te zijn, wanneer noodzake lijk, bepaalde kontakten doorzijn persoonlijke tussenkomst tot stand te brengen. Volgende week een uitgebreid relaas van dff bezoek in onze edities Aalst en Dendermonde.-. (RDW) Eind oktober, zo begint de re denering in het ACV- standpunt, bedroeg de werk loosheidsgraad in ons arron dissement 13%. Voor de konfektie-, de textiel- en de breigoednijverheid is het in het Aalsterse niet het minst slecht gesteld. De textielsektor om vat in ons arrondissement Aalst nog 112 ondernemingen met 6.000 tewerkgestelden. Van die 6.000 zijn er 1.087 volledig werkloos, hetzij 18 per hon derd. De konfektienijverheid omvat nog 199 ondernemingen. In deze sektor zijn er 1.615 volle dig werklozen op 31 oktober 1977, hetzij niet minder dan 25%. Zowel voor textiel, maar meer nog voor konfektie stelt zien daarbij de enorme gedeeltelijke werkloosheid, zodat mag ge steld worden dat de krisis in deze belangrijke sektoren van het arrondissement hard heeft toegeslagen. Men mag niet vergeten dat deze nijverheid nog steeds in het Aalsterse be langrijk is: 40% van de totale fabrieksnijverheid, werkver schaffing van 82% var] de vrouwelijke arbeidskrachten. Beide sektoren vormen dus de zwaarste secundaire nijverhe den van de streek. Het ACV ziet echter nog elders andere knel punten en stelt zonder omwe gen dat de krisis alleen de werknemers uit de privénijver heid treft. Voor de andere be roepsklassen: middenstan ders, vrije beroepen, landbouw en werknemers uit de open bare sektor (meerdan 1 miljoen met de behoorlijk vergoede ge pensioneerden erbij) is de kri sis van de baan: de inflatie werd teruggedrongen tot 6% Dat is een grote stap vooruit in vergelijking met drie jaar terug, bedroeg. Serieuze omgang patronaat en werknemers De privé-werknemers nu, zijn bovendien momenteel onder worpen aan een zeer grote druk van arbeidsritme, opge jaagd werken, in het dunne textiel kwalijk genomen een loonsverhoging van 2%, ge spreid over niet minder dan 3 jaar, te hebben geweigerd. In dat licht wil de ACV- textielcentrale dan ook ijveren om een herstelplan in uitvoe ring te zien brengen in een sfeer van serieuze omgang tussen patronaat en werkne- den, het laatste element om sociaal de pil wat te milderen, gelijk te maken voor iedereen. Toekomst van textiel is van kapitaal belang Samengevat, aldus ACV- Sèldk: terna wat i ateri; werk chan vond nfun in om dissement wat wil doen, dan zjuitsla het patronaat tot ernstig gteerte sprek moeten oereid zijn en ateris overheid dringend meer hu moeten bieden dan tot nu wor voorgesteld. De tewerkstelliipdhoi in het arrondissement staat valt met de evolutie ervan textiel en konfektie. Dringende*1 tussenkomst is noodzakeli dat ziet iedereen. De werkn ranat mers zullen er met hun va 71 bonden hard moeten vo^,^ vechten om een groter deel Icimmer te krijgen. Zij die het goed hel977. h. ben schijnt het precies nog ni te beroeren. Dat vooral is pijen °P£ lijk voor de werknemers uit t schikt tiers i sekretaris Piet Van Tittelboom, textiel en konfektie van het a indien men voor onze laagst rondissement Aalst, betaalde mensen in het arron- R.D.\ln elden opi Oprichting opleidingscentrum tertiaire sektor niet voor morgen In deze tijden van ekonomische recessie, van grote dispariteit tussen vraag en aanbod van arbeidskrachten en van zwakke uitgangspositie voor een streek als Aalst, zijn goede voorstel len altijd welkom. Burgemeester D'haeseleer beroept zich op zo een voorstel: de oprichting van een polyvalent opleidings centrum voor de tertiaire sektor, meer bepaald een taailabo en kursussen tot bijscholing en vervolmaking van jonge afgestu deerden beneden de 25 jaar. De idee is ouder dan vandaag. JONG EKONOMISCHE KAMER IJ>e Jong Ekonomische Kamer (J.E.K.), internationale jonge renorganisatie die zich als doel heeft gesteld de persoonlijke vervolmaking door dienst aan de gemeenschap, herhaalt dit jaar het welsprekendheidstornooi «GROWING UP IN EU- ROP». Verleden jaar alhier aan een eerste editie toe, kende dit tor nooi zo'n sukses, dat de J.E.K. het initiatief ook dit jaar wil ne men. Het tomooi wordt gereali seerd in drie etappes, te weten regionaal, provinciaal en natio naal. De regionale en provin ciale selektieproeven zouden door de afdeling Aalst georga niseerd worden, de nationale finale gaat door in Mechelen op 20 mei 1978. De leeftijd van de kandidaten is beperkt tot 20 jaar. Als tema van de spreekbeurt wordt dit jaar de jeugdwerk loosheid centraal gesteld, meer specifiek onder de titel: «Hoe los ik de jeugdwerkloosheid op.»Dit onderwerp mag volle dig vrij uitgewerkt en geïnter preteerd worden. Teneinde het onderwerp nader toe te lichten gaat een inlichtin genvergadering door op dins dag 13 december om 20 uur in de Borse van Amsterdam. In schrijvingen van scholen en kandidaten is uiteraard gratis. Bedoeling van zo'n centrum is de deskundigheid van die jonge werkzoekenden aan te passen aan de huidige en toe komstige eisen van de bedrij ven. Volgens burgemeester D'haeseleer, overigens een volstrekt noodzakelijk element in de aanpak van de ekonomi sche krisis. De eerste bespre kingen rond dit voorstel we schreven er toen over date ren van 18 februari 1977 toen een afvaardiging van de R.V.A., de Handelskamer van Aalst en Gewest, de vakbon den, het subregionaal tewerk- stellingskomitee en CEMOV samen rond de tafel gingen zit ten en in de idee wel muziek schenen te horen. Op 15 maart volgde er een ver gadering waar het voorstel al duidelijk omschreven werd: aan het kollege van burge meester en schepenen zou ge vraagd worden om gronden ter beschikking te stellen;de R.V.A. (het herscholingscen trum) zou de lokalen bouwen, de leraars aanduiden en bezol digen. Er werd ook becijferd dat er een kapitaal van 1.000.000 fr nodig is voor de inrichting van het taailabo. De stad zou zelf voor de financiering zorgen. Op 15 juni, evenwel een brief van de heer Etienne, Administrateur-Generaal bij de R.V.A. die de burgemeester meedeelde dat de R.V.A. op het voorstel niet kan ingaan. Waarom juist is ons niet be kend. Feit is, de besprekingen sprongen af. Burgemeester D'haeseleer is niet van plan zich zonder meer bij die beslissing neer te leggen en om zijn wensen kracht bij te zetten, heeft hij op 22 novem ber jl. minister van ekonomi sche zaken, Willy Claes aan geschreven om zijn aandacht op de zaak te vestigen en om deze eventueel samen met mi nister Spitaels te bespreken en te behartigen. De zaak is be langrijk voor de burgemeester want, zo lezen we in zijn brief naar de minister: «mijn per soonlijke beweegreden ligt vooral ook in het feit dat jonge mensen zinvol moeten bezig gehouden worden en onze aandacht moeten krijgen, als we ze niet willen dwingen tot leegloperij die niet zelden de oorzaak is van ongeneeslijke apatie, verbittering of jeugd misdadigheid.» Omdat de burgemeester bij het recente bezoek van de minister Claes aan Aalst (zie vorige edi tie Voorpost) ziek te bed Ig en geen mondeling onderhoud kon hebben, snijdt hij in de zelfde brief aan de minister ook andere problemen van het Aalsterse aan. «Een tweeae probleem. In hei raam van het algemeen eko nomisch beleid van de stad ben ik tevens zinnens, ter begelei ding van de KMO's, een kursus en een sensibiliseringskam- pagne te organiseren voor de bedrijfsleiders. Het ontwerp moet nog vaste vorm krijgen, maar alleszins zal ik beroep moeten doen op uw diensten, vooral op het Ekonomisch en Sociaal Instituut voor de Mid denstand. Ik hoop dan ook dat wij met uw diensten vruchtbare onderhandelingen zullen kun nen voeren. Tenslotte bezon ik me over de veel besproken dekoncentratie van de overheidsdiensten in Brussel. In de ministeries en in stellingen van openbaar nut te Brussel werken ruim 11.000 mensen uit het arrondissement Aalst. Dat is een cijfer dat door geen enkel arrondissement n. De lor de arme n voor bi wager wordt geevenaard. Dat cif van lijkt mij de enige verantwoo objektieve norm die bij de u koncentratie moet gehantetul worden, als we geen and< nog meer sociaal en ekoi evc u misch onverantwoorde pen sUrr willen scheppen. Graag hac eismai daar persoonlijk uw aandai ndeii op gevestigd.» ian. d oeilijk Om over deze en andere zakar, te praten vraagt burgemees D'haeseleer tot slot met een legatie van het schepenkolle een onderhoud te mogen he bmikt ben met de minister. Een vat hte b< afspraak is bij het ter per'aang. gaan van dit artikel nog n el ,L gemaakt, maar minister Cla ie heeft in een schrijven van js,£riJP november toch al qeantwoo "uf dat hij de brief uit Aalst aandaqnst d tig heeft gelezen. Intussen zcfear minister van Arbeid en Tewer uwers stelling Guy Spitaels ook den gc moeten op de hoogte zijn. nziJsl Waar er hoop is, is er leven.schild Rene De Witfvolue Immen •d. He men uktiev ;baai iiena eve o uden i irlijke de hc In hun lokaal aan de Grote Markt («Het Paviljoen») had op zondag 4 december 'n eerder «intieme» plechtigheid piaats bij de «Konink lijke Rederijkerskamer I)e Catharinisten». Dit is zowat de traditie van elk jaar. Men huldigt er de jubilaris sen. Het toeval wou dat er dit jaar geen «jubilarissen» te vieren wa ren. Toch ging de feestvergader- ing door zoals altijd. Na het welkomstwoord van deken Van Neck, schetste feestleider Herman Slagmulder in spirituele bewoordingen het verloop van de plechtigheid: uitreiking van de «bullc» aan 9 nieuwe jonge wer kende leden; Elsie Coppens. Dirk Klinck. Marie-Jeannc Mcylacrts, Jan en Mieke Van Mol, Herman De Leeuw, Mia Slagmulder. Nelly Dc Hert cn Jean-Paul Van Stccrtegem. Die «bulle» is zowat een «certifikaat van goede kandidaat-Katharinistdie na één jaar proefperiode wordt overhan digd. Hierna brachten Mia Slagmulder en Machtcld De Rauw een sati risch (toneel-) intermezzo. Er volgde ook nog een kleine «avant-premierc» uit het volgend stuk «Bredermann» als voor smaak op de aanstaande voorstel ling), en men besloot de feeste- Een nieuw KBG-CM-KAV-KWB initiatief ging te Mere van start de voorbereiding op de pensioenleeftijd (SJ) omwille van hun verdiensten ncn de «Caemere». Verdienstelijke leden van de Catharinisten het gouden kenteken om meer dan twintig jaar medewerking in de Kamer JM Met i tor

De Voorpost | 1977 | | pagina 6