EEN PAGINA KUNST Klubfilms Filmklubs E MERELAAR IN «PAPA IS PROFESSOR P0STHARM0NIE AALST TWINTIG JAAR JONG ildkappers vind je niet zoveel meer terug in het kunstbedrijf. Altans niet op de grote nationale en ternationale tentoonstellingen die de allures meedragen om nieuwigheden te tonen. De beeldkapperij wat uit de belangstelling gegaan omwille van het feit dat de hedendaagse kunstenaars meer met arme aterialen zijn gaan werken. Hiermede worden bedoeld materialen welke op zichzelf geen specifieke .•werking meer ondergaan en aldus in hun gevonden toestand bewaard blijven. De Engelse kunstenaar chard Long, die als een prominent hedendaags beeldhouwer wordt aanzien, legt de in de natuur vonden stenen op de vloer van de galerij of in de weide uit. Het enige wat hij er aan doet is ze ordenen en n funktie geven welke uit een zuivere teoretische benadering is opgedaan. Long voelt niet de noodzaak m om de natuurstenen aan een afzonderlijke bewerking te onderwerpen. LJIrich Rückriem uit West nzjuitsland split een gepolijste marmeren steen door elkaar en plaatst de dan twee afzonderlijke delen gteer tegen elkaar aan. Dit zijn twee voorbeelden van eigentijdse beeldhouwkunst zonder dat er aan het n Materiaal zelf veel fysieke handelingen worden uitgevoerd. bevat te weinig konkrete gegevens. De tentoonstelling van Hilde van Summere in de galerij S65 (Spaar zaamheidstraat 65 - Aalst) werd inge leid door Dr. Marc Galle die daarmede aan zijn eerste opening in het Aalsterse toe was. Het beleid van deze galerij wordt nu verder gekoncentreerd op de Amerikaanse kunstenaar Benjamin Levy. Men noemt hem daar in S65 een revelatie en het ziet er inderdaad naar uit dat het een verrassing worden zal. het Italiaanse stadje Carrara is een irmermuur waar nog veel kappende Uil eldhouwers zich terugvinden. Men schikt er over vakkundig uitgeruste diers waar het witte carrara marmer P( werkt wordt. Kunstenaars uit alle 3|jj srelddelen gaan er geregeld werken verblijven er steeds. 'anaf het eerste verblijf zomer ra is carrara mijn magneet". Dit lat komt uit een brief van Hilde van 11( mmere in de Tafelronde van mei iel 177. Het geeft in feite een sterk facet pi «r van de algemene indruk welke pjjl en opdoet bij een bezoek aan haar I (toonstelling in galerij S65. De elden die daar in de witte ruimte lan opgesteld lijken op sterk vergrote [voeringen van siervoorwerpen met ^•*n monumentale kracht. Het mate- al is daar niet vreemd aan. Het geeft beeldengroep een versierd uitzicht et harmonisch in elkaar liggende men. Onze blikken tintelen er nog De beelden van Summere hebben ior de aard van hun ontwerp die hme materiaalkeuze nodig. Ze zijn Ivoor bestemd. Men kan hier moeilijk twagen van een teveel aan koncentra- een verregaand konsept dat de iud schraagt. Op het eerste zicht kunnen spreken van een kon- te juk'ieve vormgeving. Maar dat is 5jkbaar ook niet waar vermits de istenares haar werken een figura- :ve omschrijving meegeeft. Hilde Summere is iemand die zich ge- ïlsmatig uitdrukt. Ze leeft haar uit in lmgen waaruit de vormen ont- Dit soort beeldhouwwerken is :ilijk te manipuleren. De kunste- moet hier wel degelijk rekening :n met het materiaal, met zijn na- lijke krachten. Voor zover hij daar de hoogte van zijn komt komt het dat carrara marmer moeilijk likt kan worden voor detail ge- beelden. Meer bepaald wordt aangewend voor grotere volumes. Idhouwwerken behouden hun spe- :k eigen karakter Men kan ze «grijpen, er omheen wandelen en dan een oogpunt benadc- Dit aspekt typeert de beeldhouw- doorhecn zijn geschiedenis, nog te zeer zien wij hoe beeld- iwcrs te weinig van deze mogelijk- :n gebruik maken. In deze zin lo- zij steeds op achterstand tegenover schilderkunst welke al veel verder is ivolucerd Het werk van Hilde van imere heeft daar weinig aan veran- I. Het is estetisch mooi werk maar Heis WALTER SCHELFHOUT Eens de vrijbuiter van het Aalsterse kunstenaars milieu genoemd expo- seerd vanaf volgende week vrijdag in New Reform. (P. Benoitstraat 1 - Aalst) Daar heeft men immers de be slissing genomen om het komende jaar -1978- in het teken te plaatsen van de hedendaagse aktuelc Belgische kunst. De manifestatie werd nog niet volledig en juist omschreven maar het is er om te doen projekten en initiatieven van Belgische kunstenaars, of langere tijd in ons land verblijvende buitenlandse kunstenaars, mogelijk te maken en te tonen aan het publiek In tegenspraak tot het hedendaags ak- tueel karakter van voornoemde mani festatie zal een expositie worden inge richt vanaf 17 december tot 15 januari met tekenwerk uit de periode 1960-65 van Walter Schelfhout. Deze tekenin gen werden hier nog maar zelden aan het publiek voorgesteld. Wel waren ze te zien in twee Amerikaanse Universi teiten, respektievelijk te Kansas en Youngstown. De reden waarom New Reform deze expositie gaat inrichten is vrij eenvou dig. Ten eerste omdat Schelfhout mede de bazis heeft helpen vormen van New Reform 1968-70 en ten tweede omdat zijn werk meer dan ge wone belangstelling heeft gekend in die penode. In de late jaren '60 en het begin der 70'er jaren was het werk van Walter Schelfhout nauw verbonden met de «minimal art» een kunststrek king die de lijn van het konstrukti- visme verder doortrok. Het werk dat nu in de New Reform getoond zal wor den geeft de overstap te zien welke evolueerde van een kompositie gericht lyrisme naar een konkreet konstrukti- visme. De tentoonstelling in New Re form wordt geopend op vrijdag 16 de cember te 20 uur. DR. ANDRE SIERENS ZAAL ln 't Oud-Hospitaal werd de Sierens- zaal in gereedheid -gebracht. Ze werd ingericht in de ruimte tegenover de bar. Vier grote werken van Valerius De Saedeleer en twee kleinere van De- laforterie sieren de ruimte. Deze wer ken kreeg de stad ten geschenke uit het legaat van de vorig jaar overleden dok ter en kunstverzamelaar Sierens. Men schat de waarde van het legaat in de miljoenen maar volgens ons wordt daar nogal luchtig mee omgesprongen. Er wordt nu gewacht op de officiële opening die zal worden gehouden in bijzijn van familieleden van Sierens. Wellicht komt dat nog voor veertien januari in orde. Die dag worden een elftal kunstenaars uit Gouda voorge steld in verband met de kunstenaarsruil die eerder Aalstenaars m Gouda bracht. ANDY CAP S Zoals wij het in een van onze vorige uitgaven hadden voorspeld is het uit gekomen. Een half miljoen aan gelden werd verzameld uit de verkoop ten gunste van Schoonderhage. Voor een veertiendaagse expositie kan dat tel len. Wij kunnen ons immers niet voorstel len dat in onze stad eerder om zo een bedrag werd verkocht tijdens een ten toonstelling. Er resten nog ongeveer vijftig onverkochte werken met een gezamelijke waarde van ongeveer 600.000 frank. Het is nu de bedoeling van de inrichters om deze stukken te verzekeren en in beheer te houden tot kopers zich aanbieden. Een aantal kleine exposities is voorzien om de aandacht gaande te houden. PROVINCIALE PRIJS SCHILDERKUNST Gisteravond opende in de Belfortkel der een tentoonsteliing met werken van zes jonge Oost-Vlaamse kunste naars die weerhouden werden in de selektie voorde provinciale prijs. Lau reaat werd Eric De Smet uit Welle. Een eervolle vermelding ging naar Lu cas De Vuyst uit Gent terwijl Jacques Langue, Paul Tysebaert, Jackie van Bruaene en Mare van Overbeke wer den geselekteerd. Deze expositie loopt tot zaterdag 24 december. Volgende week in de Voorpost meer nieuws over deze tentoonstelling. JOSEPH BEUYS TE GENT Nadat eerder de leerlingen van de aka- demie voor Schone Kunsten een bc- Hilde Van Sumere en inleider Mare Galle in S 65 (SJ) zoek aan de Beuys tentoonstelling in Gent hebben gebracht waren nu ook talrijke Aalstenaars aanwezig op de le zing lees debat) die Joseph Beuys daar heeft gehouden vorige week 2 decem ber Ook de TV heeft daar ruime aan dacht voor opgebracht. Voor hen die er wat meer wensen over te vernemen dit stuk. Het Museum voor Hedendaagse Kunst te Gent (Citadelpark) heeft naar aan leiding van «Europalia Bondsrepu bliek Duitsland» een tentoonstelling gewijd aan een deel-oeuvre van de kunstenaar Joseph Beuys (Kleve 1921). Het gaat hier om een fragmen tarisch overzicht, honderd stuks, van Beuys tekenwerk uit de periode 1935-1968. Zeer onvolledig vermits men beweert dat hij enkele duizenden tekeningen zou hebben gemaakt. De belangstelling voor deze merkwaar dige tentoonstelling is zeer groot. Ze ontkracht echter niets van de tradi tionele Europalia mentaliteit welke een behoudsgezind beleid voorstaat. Om de twee jaren worden de kunsten van een bepaalde West-Europese deel staat ruim belicht Men kan zich daar bij afvragen of: in een verenigd Europa dit soort kuituur presentatie nog zin heeft Of neemt het produktie-kapitalisme ook de kuituur en hier meer bepaald de kunst onder de arm. Beuys was de aangewezen Tiguur om eens buiten de perken te treden en wat meer progressiviteit te vertonen. Maar hiervoor moest een andere Beuys worden getoond dan deze zoals hij daar nu wordt voorgesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zou een aktuele Beuys manifestatie, met zijn bekende politieke inslag, voor moeilijkheden hebben gezorgd in de geïnstitutionali seerde struktuur van de inrichtende organisatie. Lie Uentse museum conservator Jan Hoet heeft het zekere voor onzekere gekozen. Maar nergens wordt daar openlijk een ver antwoording voor gegeven. Zo komt het dat Beuys niet als de revolutionair overkomt maar als een vrij bezadigd tekenaar voor wie hem niet beter kent Een dia reeks tracht daar enigzins een oplossing voor te geven. Maar volgens onze ervaring met studenten die ze meemaakten en nog niet eerder over Beuys hadden gehoord blijft die in formatie vrij duister. Roger D'Hondt n opvoering van de toneelgroep «De Merelaar» is blijkbaar 1 een feest te Mere. Hun'zoveelste realisatie «Papa is rofessor» kende opnieuw een grote bijval, vooral bij de jon- Een komisch stuk brengt altijd enige verstrooiing in fet dagelijks leven, zou je zeggen. Naar ons gevoel tilt dit stuk [et zo hoog als enkele vroegere produkten, maar de profes- wnele vertolking van Dirk Citters mag hier wel onderstreept rden komische situatie, die zich in drie bedrijven afspeelt. Elf ak- teurs, die er het beste van hun kunnen geven, waarvan echter Dirk Citters de hoofdvogel af schiet: hij blijkt een natuurlijk akteurstalent te bezitten. Lu- cien Neerinckx heeft het vak ook goed onder de knie. Deze vermelding wil geen afbreuk doen aan de prestaties van de andere akteurs. Het dekor Telkenjare speelt de Merelaar in een zeer verzorgd dekor, dat opgebouwd wordt o.l.v. Robert lliano en zijn team. Een werke lijk hotelterras is er opge bouwd, voorzien van tuinmeu belen en overvloedig gevuld met planten. Om er helemaal van te genieten, moet men niet op het balkon van de zaal krui pen, (zoals zaterdag velen de den). Tenslotte nog een goed woord voor het schminkwerk ofte de typering door Victoire en Roos Neerinckx. Bloemen gooien De jongste kreatie van de Mere laar mag er echt zijn: een ple zante komedie, waar de rollen al te kunstmatig overkomen. Rolverdeling: Julius Van Zandenberg. Van Lindenheuvel: Paul Necke- broeck. Eustasia, zijn zuster: Frieda Van Impe. Max, zijn zoon: Dirk Citters. Mary, vrouw van Max: Rita Cor- thals. Bernard, vriend van Max: Jo- han Den Herder. Jozef Lint, Kruier:: Lucien Nee rinckx. Loulou, een jonge vrouw: Ni cole Vermeulen. Een man: Johan Temmerman. De professor: Julien De Vuyst. Zijn dochter: Ria Flobert. De kelner: Paul Gabriël. Decorbouw: Robert lliano en het technisch team. Typering: Victoire en Roos Neerinckx. Opgever: John Stalpaert. Toneelmeester: Jules De Jaegher. Regie en algemene leiding: Jef De Jaegher. w.h. De Aalsterse -Postharmonie- bestaat 20 jaar en dit wil ze dan ook niet onopgemerkt laten voorbijgaan. In hel kader van de konserten geldend voorde stedelijke toelage biedt ze aan haar leden en aan alle muziekliefhebbers als Céciliakon- sert een Weense Operettenavond aan en dit op donderdag 8 decem ber te 20 u. in de feestzaal van het Stadhuis Onder leiding van haar dynami sche dirigent, de heer Edgard Bran- ekaert die nog niet zo lang geleden de dirigeerstok overnam, brengt ze melodieën uit mooie opcrctten van Paul Lincke. Franz Lehar. Nico Dostal. Johunn Strauss, Emmerich Kallman, Carl Millö- cker, Eduwar Künnecke en Fred Raymond Verlenen hierbij hun bizondere medewerking: mevrouw Jeannine Martony. sopraan verbonden aan de Koninklijke Opera te Gent, de heer Piet Kieckens aan de vleugel en kommentator Roland Van Gin- derachter. Het geheel staat onder de leiding van Edgard Branchaert. L.H. De ploeg van - De Merelaar in Papa is professor<SJ) IJul Neckebroeck kon rustig zijn krant lezen en meteen stapten de schouwers in het toneelstuk -Papa is professor- (SJ) vorig weekend de opvoe- gemist heeft, kan zaterdag 10 december te 19u30nog icht in het klooster te Mere een derde uitgave van apa is professor». Het is Jeds een jarenlange ge- Ifonte —eigenlijk verplicht or de grote belangstelling "S^nwege de Merenaars— dat Merelaar drie maal zijn stuk i tonele brengt. «Een jong paartje is cp huwelijksreis on der het waakzaam cog van de strenge en bemoeizuchtige tante en de goedzakkige, maar ambitieuze vader. Een vriend, een professor, een zware jon gen, een lichte vrouw en daarbij nog veel leugens, intriges en misverstanden maken de toe stand nog moeilijker.» Tot zo ver de toelichting op het pro grammakaartje. Het betreft een De Voorpost - 9-12-1977 - 7 Skulptuur van Richard Long op de Biennale van Venetië. Prenten voor de koude dagen en filmklub Antrakt die van wal steekt December wordt een vetgemeste kalkoen voor de cinefiel. Na dat CSV uitpakte met de prachtfilm «Dog day afternoon» zet de pasgeboren filmklub Antrakt (eerkort een vereniging zonder winstoogmerk) de lijn verder in de richting van de kwaliteit Aldus op zondag 11 december 1977 met «Film d'Amore et d'Anarchia» van Linda Wertmuller. Afspraak om 20.30 uur in de stadsschouwburg, Vredeplein Aalst «Alles is politiek, seks is politiek, liefde is politiek én ekonomie; ais je 'n badpak koopt doe je 'n politieke keuze», zei Linda Wertmul ler ooit Je noemt'het maar een boetade of wazige uitspraak, maar toch krijgen zo'n woorden uit de mond van Wertmuller een zekere dimensie omdat ze zo kernachtig al haar films inkadert. Voor Wert muller komt het er immers op aan gewone mensjes te schetsen ais slachtoffers van een gesofistikeerd raderwerk waarvan de vitale onderdelen economie, politiek en seks heten en dat handig gema nipuleerd wordt door samenzwerende belangengroepen. Wertmul ler fimiiiTt door illustratie van de-machtsverhoudingen en de effec ten van demacht op haar slachtoffers (het volk). De stijl die ze hiervoor hanteert, is niet die van 'n militant fanaticus (Wertmuller is Marxiste maar geen Italiaanse communiste) maar kan volledig in overeenstemming gebracht worden met het popu laire volkse, tragi-komische melodrama: vol humor, met nadruk op het groteske, zonder heldendom, poot ze haar personages neer tegen een achtergrond van alledaagsheid waarvoor de doorsnee Italiaanse straat het ideale dekor vormt: grappig in zijn voorstel ling, wrang in het resultaat, want achter alles vind je die trieste leegte die zij juist door haar sublieme verwerving van het dram, romance en groteske, zo reëel maakt en daardoor zo geloofwaar dig. «Film d'amore e d'anarchia» gaat over een mislukking. Tunin (een anarchist) wil een aanslag op Mussolini plegen. Hiervoor installeert hij zich in een bordeel (als symbolisch verlengstuk van het fascisme) en hij wacht het gunstige tijdstip af. Tenslotte, na allerhande voorvallen, verslaapt hij zich en komt te laat voor de aanslag. Uit zelfrespekt. pleegt hij figuurlijk zelfmoord door als een wildeman in de armen van de fascisten te lopen. Het pessimistische einde is weer typisch voor alle wertmuller films, «Ik gebruik nooit happy-ends, dat kan toch niet als we allemaal ter dood veroordeeld zijn», zei Santa Lma in een Ned. Weekblad. (Santa Lina is haar Italiaanse troetelnaam, ontstaan als reactie op haar recent succes in Amerika waar al haar films (8) tegelijk uitkwamen. Er volgde een kontrakt met Warner Bros. Binnenkort komt haar eerste Amerikaanse prent in omloop: «A night full of rain» met Canadice Bergen en Andy Warhol in de titelrollen. Een andere uitspraak van haar, terug kenmerkend voor de overlap pende geest in haar werk: «Mijn films handelen over de twijfels van het grote publiek. Ik wil hen echter doen lachen, want lachen is de noDeisie acnviteit van de mens, maar tegelijk wil ik door geënga geerde onderwerpen te ridiculiseren bij de mensen iets laten prut telen Belangrijk voor mij is een goeie band met het publiek. De mensen komen samen in een bioskoop en willen een «spettacolo» zien. Ik probeer hen dat te bieden. Ik sta aan hun kant!!» KALENDER Alvast volgende data noteren: 16 dec. '77. «Joe Hill» in jeugdklub Kreja 18 dec. '77: «Deliverance» in jeugdklub Terlinden 22 dec '77: «Mr. Klein» in K.F L., Pontstraat 23 dec. '77: «French Connection II» in jeugdklub Tanu. 15 jan. '78. «The Pink Panther» in Terlinden. R.D.W Walter Schelfhout, eens vrijbuiter in het Aalsterse kunstenaarsmilieu JM

De Voorpost | 1977 | | pagina 7