IET GESCHENK UIT VREEMDE LANDEN JA, «KRUIDEN» ZIJN «IN» CECILIAVIERING TE MOORSEL WAAROM «JAAR VAN HET DORP» NU? HOE JE VOORDELIG AAN EEN WONING KOMT? FIETST U WEL VEILIG? De Voorpost - 9-12-1977 -9 het Affligems Kultureel Centrum gaat nog tot einde dit jaar jt en met 31 december, een tentoonsteling door waarvan de pbrengst integraal zal worden overgemaakt aan het ontwik- elingswerk van een jong landgenoot. Willy Wéry die zich in enegal met hart en ziel inzet om genezen melaatsen te hel en redapteren en levensmogelijkheden te bezorgen. In deze ktie sluit het Kultureel Centrum aan zowel bij de 11-11-11- ktie als bij «Broederlijk Delen». )e expo is open elke zaterdag slaagde hij in zijn opzei en ioen an 14u30tot20u en elke zon- Willy in 1972 in verlof kwam ag van 11 tot 13 en van 14u30 bewezen de melaatsen een- 3t 20u Op de weekdagen maal genezen, op eigen benen lordt de tentoonstelling op te kunnen staan door zelf het anvraag geopend en in de pe- ode tussen Kerstmis en lieuwjaar is ze elke dag tussen 0 en 21 u toegankelijk. )p 23 april 1974 ontving Willy Véry uit Gent de prijs van de tichting voor de Roeping, 100.000 fr. Deze som wil hij be- iteden aan zijn ontwikkelings- Merk. Vier jaar geleden vertrok lij naar Senegal als landbouw- echnikus waar hij als opdracht reeg het oprichten van een nodeldorp in Madamdinka iaar genezen melaatsen zou- len worden ingeschakeld in de andbouw. Als doordrijver werk in hun dorp voort te zet ten. Bij zijn terugkeer volgend jaar startte hij, enkele kilometer verder in Bjibeior n nfeuw pro-, jekt: waterputten moesten wor den geboord om de grond vruchtbaar te maken en de me laatsen de gelegenheid te ge ven zich zelf te behelpen. En kele waterputten zijn nu reeds geboord, asvelden aangelegd en het kweken van rijst werd een waar sukses. Willy verzorgt zelf geen me laatsen. In Djibor komt een re gelmatige mobiele dienst die in staat voor hun verzorging. Toch beschikt Willy praktisch over geen vrije tijd. Wel aebeurt het 's avonds dat mensen sa menkomen, en zingen waarbij Willy hen dan op de blokfluit begeleidt. In 1973 ontving Willy van de Damiaanaktie 276.000 fr. En voor 1974,151.000 fr uitslui tend te besteden aan zijn werk bij de melaatsen. Willy Wéry kan ook geholpen worden door het opsturen van allerlei geneesmiddelen. U kan ze gerust aan het Kultureel Centrum Affligem overmaken dat dan zal zorgen dat alles ter plekke komt. Het land zelf, Senegal, wordt gevormd door een uitgestrekte Sahelsteppe met twee zeer verschillende jaargetijden: een droog seizoen met passaat winden en een regenseizoen om te «overwinteren». De plantengroei wordt in ruime mate bepaald door de verschil lende klimaatsoorten en gaat vanuit de Sahel over in weel- In het Kultureel Centrum Affiigent, een tentoonstelling over het geschenk in vreemde landen (JM) De zware mist verleden vrijdagavond ten spijt was de op komst in het Affligems Kultureel Centrum nog goed te noe men voor de voordracht met dia's door gastheer uit het Soete Waesland Herman Gerlo-Buyle, Legen Heirweg 70 te h£lversele-Temse. 0lPeze elektrieker werkzaam bij de Cockeriil-werven bij Antwer pen voelde in zich de liefde tot de natuur en vond daarin, naast lijn meer prozaïsche dagtaak, voldoening en bevrediging. Eerst begaan met het lot van onze vogels gaf hij weldra in den ande voordrachten voor allerlei ornitologische verenigingen zaals bvb «de Wielewaal». Niet op de vogels in de vrije ;jai latuur richtte hij zich hoofdza- reujkelijk maar meest op het kwe lde ken van allerlei Europese vo- it gels in eigen volière. In een >er viertal reeksen toonde hij dan nt pan dat de moeilijkheid bij het ar kweken vooral school in het fei! nd<dat die dieren in de vogelkooi c cjhet moesten stellen met droog sti| voedsel uit de handel terwijl ze ordin de natuur toch allerhande Imfandere kost konden meehap- iiei pen en Van de vogelliefhebberij scha- de§ kelde de heer Gerlo dan gelei delijk over naar planten en bloemen. Zo stelde hij een mooie diareeks samen over ov^wilde bloemen, dit dan in sa menwerking en met de steun leb van de bekende e nBeneöiktijnermonnik - plan tenkundige, tevens D-1 geschiedschrijver, Dom Jo- Vertongen uit Steenhuf- fel. Vooral de wilde flora uit de kalkstreek in onze Ardennen, meer bepaald in de streek van Beffe en in de hele maasvallei, werd hierbij betrokken. Via een andere kennis, de heer Frans De Block, een specialist van de kruiden die te Hekelgem bij de kerk ook een soort hei- matmuseum met allerlei merk waardige, oude voorwerpen openhoudt doch voornamelijk zijn kracht zet op al wat met «kruiden» heeft te maken,zag de heer Gerlo dan ook het ge bruik van allerlei planten en in- '^jzonderheid «kruiden» in de keuken in. Gebruik van kruiden is inder daad geen innovatie maar grijpt terug naar een ver verleden. Uit deze kontakten ontstond dan een unieke reeks dia's over kruiden, zowel dan historisch gezien als medicinaal en ga stronomisch. ""n Reeks waarbij de heer Ger lo niet over éénnachtijs is ge gaan maar die de vrucht is van twee lange jaren nauwkeurige observatie en geduldig wach ten op gepaste ogenblikken. Toch is zijn reeks niet zozeer pragmatisch samengesteld, niet dadelijk naar de praktij.; met aanwijzingen voor de teelt en recepten bij het gebruik, ge richt, aar wil de kruidenkundige het publiek met deze betover ende beelden in zijn greep krij gen. Hij wil hen gewoon de «smaak» doen krijgen om zich aan kruiden te interesseren. Praktische tips en regels ko men dan achteraf uiteraard vanzelf aan bod als eenmaal de échte interesse is gewekt. Dom Joris had de spreker ten andere ingeleid en gesproken over onze hedendaagse tijd met overgeciviliseerde mensen die nu wat graag terug willen grijpen, naar de natuur, naar het verleden, naar het eenvou- derige plantengroei met laag kreupelhout en oliepalmbo men. Ekonomisch is de aardnoten- sektor bepalend voor een ruime mate. Lange tijd bestond de eksport nl. voor 80% uit deze noten doch wegens de droogte en geringere belang stelling slonk de uitvoer. De aardnotenboer heeft dan min der te besteden en de vraag naar konsumptiegoederen stagneert. Partikuliere bespa ringen nemen af en remmen de investeringen. Ook de over heidsinkomsten uit belastingen nemen af en remt overheids steun en -initiatieven. De han- delsbalas verslecht en drukt op de deviezen. De industrie is vooral in handen van Franse ondernemers en heeft weinig nood aan ge schoolde arbeidskrachten. Senegal importeert vooral voe dingswaren, half-afgewerkte produkten, uitrustingsgoede ren en petroleumprodukten. Het ekspcrteert hoofdzakelijk aardnotenprodukten, fosfaten, viskonserven, Arabische gom, ruw hout, tekstielwaren, schoeisels en sigaretten. Watergebrek is het ekonomisch probleem. U kan deze humanitaire wer ker o.a. helpen door het ko pen van een of ander nuttig geschenk op de tentoonstel ling te Affligem waar een ruime gamma aan geschen ken uit de meeste Europese landen en ook Afrikaanse, Aziatische en Amerikaanse. U vindt er alvast uw gading en steunt een interessant projekt. L.H. dige en dit onder andere via kruiden. Dat de voordracht insloeg kon dadelijk worden ondervonden. Niet minder dan vier toehoor ders wensten een dergelijke avond in hun eigen gemeente of kring in te richten en zulks te Berlaar, Opdorp, Dilbeek en It- terbeek, zoals u ziet lieden uit een wijde omgeving. Dat ook na de dia-reeks er nog lang en vinnig door waarlijk ge ïnteresseerden werd nagekaart toonde nogmaals aan dat de heer Gerlo een voor deze lie den althans gevoelige snaar had betokkeld. Dat de charmante ontvangst van Frans De Block met z'n da me. die de belangstellenden gul lieten genieten van hun heerlijke «kruidendrankjes» met daarbij de passende kom- mentaar. aan de crescendo- gaande diskussies over allerlei kruiden en planten hieraan niet vreemd zal zijn geweest willen we u uiteraard niet verbergen. L.H. Jaarlijks Ceciliafeest bij de Koninklijke Harmonie St. Cecilia. Hier het bestuur (JM) weekblad «De Bond» wekte onze aandacht: te Burst gaat er een lessenreeks door over «Wonen». Drie weken na el kaar komt er een specialist de problematiek vanuit een apart standpunt belichten. We vroe gen onmiddellijk aan sekretaris van de B.G.J.G.-Burst, Robert De Vos, wat er op til is. Hij wees erop dat de afdeling te Burst reeds jaren konkreet bezig is met de zorgen van de gezin nen. Het gaat niet zo maar om drie voordrachten, toevallig dan op drie opeenvolgende donderdagen gepland. De Bond heeft vroeger meerdere vruchtbare informatie gegeven, en welbepaald over woning bouw. (We vragen ons nu af of De Koninklijke Harmonie St-Cecilia Moorsel, één der oudste verenigingen van de hele provincie, hield verleden zondag haar traditioneel Ceciliafeest. Begonnen werd met een plech tige Eucharistieviering waarin de Harmonie o.l.v. haar dirigent Jos Muylaert haar beste been tje voorzette met enkele vol- klinkende en toch eenvoudige koralen. Een meer moderne tint kreeg de uitvoering met «Lo vers Prayer», een solo voor sax-alto in een moderne, ge- sinkopeerde begeleiding. Ro ger Troch speelde de solo voortreffelijk en besloot met een zuiver eerder zeldzame slotnoot, de hoge la Na de mis volgde de gebruike lijke rondgang en waar de zon van de partij was werd het een prettige tocht door het Moor sels Centrum. Onder het feestmaal hield ex- burgemeester Raymond Uyt- tersprot de feestrede waarbij hij ook aansloot bij de politieke ak- tualiteit. Zo,kon hij melden dat 32 verschillende werken, be gonnen in 1976 nog dit jaar of wel volgend jaar zullen worden gerealiseerd. Alle op 1 novem ber 1976 in uitvoering gegeven werken die budgetair volledig geregeld waren zullen, naar hem beloofd met een grote ze kerheidsmarge, worden vol trokken zonder heffing van de in Aalst gebruikelijke verhaal- belastingen. In het ontwerp van vijfjarenplan van openbare werken komen geen grote nieuwe realisaties in om het even welke deelge meente voor. Nadruk zou kun nen worden gelegd op de infra- struktuur van de voetbalklub «Eendracht», op de afwerking van het Kultureel Centrum te Aalst en op de bouw van een tweede zwembad te Aalst met een kostenraming van boven de 100 miljoen. Dit wordt dus verkozen boven de bouw van een viertal kleinere zwemba den in de deelgemeenten. Niet te verwonderen is dan ook dat de opcentiemen zullen worden opgetrokken tot niet minder dan 1900 en dat er taks komt op WC's aangesloten op de riolering en ook o.a. op luk- sepaarden en pony's. Voor het huisvuil komt de jaar lijkse bijdrage op 500 fr en zal voortaan met zakken worden gewerkt alhoewel voorlopig nog een overgangsperiode is voorzien. Nog werd medegedeeld dat de jaarlijkse koffietafel zal plaats hebben op 21 januari e.k. L.H. Vaak wordt gezegd: «Waarom nu een «Jaar van het Dorp» inrichten? Steekt daar geen hypokrisie in? Is dat niet zalven na eerst te hebben geslagen? Moest men eerst, door grootse fusies, de dorpen onthoofden om ze daarna terug wat op te lappen? Of is het gewoon gewetenswroeging na de gevolgen van de fusies? Is het iets meer dan een pleister op een houten been?» De bond van grote en jonge gezinnen (B.G.J.G.) te Burst heeft de jongste jaren een paar gedurfde aktiviteiten op zijn pro gramma geplaatst. Nu pakken ze uit met een driedelige les senreeks over «Wonen». Donderdag a.s. 8 december gaat het over alle mogelijke middelen of trukjes, als je wil om volgens de wet een goedkope woning te komen. ien. Een onschuldig bericht in net de nieuwe wijk voor sociale woningbouw er gekomen is dank zij het aandringen van de Bond??). In elk geval, we von den het jammer al te laat op de hoogte te zijn van het komend initiatief. Buiten al deze vragen die de goegemeente zich wel stelt en waarvan de redelijkheid vaak niet kan worden ontkend, stel len we toch op vele manieren vast dat de belangstelling in ons land voor natuur en al wat er mee te maken heeft, voor land- en tuinbouw, voor het platteland en gewoon het dorp, dan als leefgemeenschap, toe neemt. Uiteraard geldt zulks in nog krachtiger mate voor stede lingen. Vele mensen ontdekken nu, in de zenuwslopendheid van het dagelijks ijlend gedoe de rust van een dorpspleintje of sma ken een pintje in een ouder wetse afspanning of «herberg» waar waard of waardin nog in teresse hebben voor hun klan ten. Velen willen meer weten over de geschiedenis van het dorp, de historie van de ge meenschap, de wetenswaar digheden nopens onze kapel- lekens of willen gewoon de visu het leven op de boerderij mee maken. Getuigen hiervan o.a. het groeiend sukses van de jaarlijkse «Pikkeling» van de VVV «De Falluintjesstreek» en de talrijke aanvragen van her en der die ik in dit verband re gelmatig ontvang. Meer dan ooit groeit weer de belangstelling voor de «na tuur». De mens keert als het ware terug naar het dorp dat hij eertijds «ontvlucht» is voor druk, onpersoonlijkstadsleven. Uiteraard is wildgroei hier ook vaak te bemerken. Denk maar gewoon aan de vlucht van de stedeling naar een of ander duur fermétje of vooral aan het willekeurig, ordeloos neerplan- ten van week-end-huisjes die dan waarschijnlijk administra tief worden gecentraliseerd en post factum uiteindelijk toch ge regulariseerd. Zo belanden we dadelijk in de huidige problematiek terzake: het dorp wordt herontdekt doch de wijze waarop is soms wel ontgoochelend. Bij voorbeeld ontgoochelend voor de autoch tonen van het dorp zelf die in die belangstelling vooral uit breiding van woonwijken, toe nemende verkeersdrukte, stijging van de grondprijzen, aanleg van nieuwe wegen, vaak niet zonder verhaalbelas- ting en het niet-integreren van de nieuwe «dorpelingen» on derkennen. Waarbij dan zou kunnen gezegd dat een nadeel van het stadsleven voor een gedeelte wordt getranspo neerd naar het «dorp». Het dorp dat niet wil worden aange zien als zijnde de «verloren ruimte tussen twee steden» maar dat wezenlijke funkties heeft van vitaal belang voor de hele gemeenschap. Via land- en tuinbouwbedrijven zorgt het landelijk milieu inder daad voor voedsel en is hierbij dus onvervangbaar. Op het platteland kan nog stilte heer sen en zuurstof in originele toe stand worden ingeademd. Bovendien heeft het platteland een eigen woonpatroon, door velen geprefereerd boven dit van de stad waar het vereni gingsleven nog bloeit en ont moetingskansen nog bestaan, waar men elkaar nog begroet en de mens nog steeds een so ciaal wezen blijft. Een landelijk milieu heeft nog een eigen ge zicht en kan nog een samenle ving zijn op mensenmaat met échte betrekkingen tussen de bewoners, gekleurd door per soonlijke bindingen en wars van anonimiteit. In de dorpen heerst vaak nog een harmonisch evenwicht tussen de mens zelf en zijn rea lisaties als woning, kerken ka pellen. Stad en dorp hebben elkaar nodig. Toen de industrie op bloeide ontvolkte het platteland door het zoeken naar werkge legenheid en het mettertijd zich ter plaatse vestigen. De dorpen liepen leeg en de stad kon heel wat bieden aan kultureel leven, drukke handel, mogelijkheden tot ontspanning allerhande, onderwijsgelegenheden, me dische en sociale instellingen, openbare infrastuktuur en nutsvoorzieningen. Dit lokte al lemaal nog meer mensen uit de dorpen weg. Deze kringloop schijnt wel enigszins gestuit. Steeds meer mensen verlaten de stad waar men wel werkt maar niet slaapt en zoeken natuur en stilte op, eenvoud en rust van het platte land na een drukke dagtaak in een enerverend midden. Vaak gebeurde dit nogal opdringerig met geforceerde wanordelijke dorpsuitbreidingen, lintbebou wing en onverantwoorde ver kavelingen. Zo kwamen dorps bewoners en inwijkelingen naast elkaar maar niet met el- Premies Volgende donderdag spreekt de Heer Rudi De Coensel over de wetgeving i.v.m. huren, de premies die gegeven worden aan kopers van sociale wonin gen, saneringspremies en toe lagen voor zij die verhuizen uit een bouwvallige woning. Aller hande aspekten van de wetge ving terzake, met praktische tippen kan men er te weten ko men. Rudi De Coensel is ver bonden aan het Woningfonds van de B.G.J.G. te Brussel. Voor deze avond vervangt hij de heer Emiel Van Essche, die aanvankelijk had toege zegd. Hij is nu weerhouden door beroepsverplichtingen. Voor volgende week, 15 de cember, eveneens te 20u, heeft B.G.J.G.-Burst een avond gepland over de vraag «Zal ik een woning kopen of bouwen?». De Heer G.De Clerck, uit Mortsel, is de gast spreker. Hij is direkteur van het Woningfonds. Binnenhuisinrichting Een derde informatieavond, op donderdag 22 december, zal handelen over binnenhuisin richting van een nieuwe of oude woning. In Burst zoekt men nog naar de gepaste spreker, ge zien ook voor deze avond de eerst aangekondigde verhin derd is. De Heer Robert De Vos gaf hierbij nog kommentaar: «We hebben deze situaties nog meer meegemaakt, maar wees er zeker van dat nu weer alles in orde komt. We werken er voor». Tenslotte nog vermel den dat de drie donderdagen doorgaan in een lokaal van de gemeentelijke jongensschool te Burst, Molenveldstraat, 4a. (links tussen het kruispunt en het station te Burst). ledereen is er welkom en de toegang is gratis. De B.G.J.G. van Burst rekent vooral op de belangstelling van jonggehuw den en de ouders, die nog enigzins begaan zijn met de toekomst van hun getrouwde kinderen. w.h. Het Algemeen Reglement op de Politie van het Wegverkeer geldt ook voor U. fietser. U moet ten allen tijde uw eigen veiligheid en die van andere weggebruikers in acht nemen. Eerstens is het absoluut onontbeer lijk dat uw fiets volledig in orde is maar daarover hadden- we het reeds in een vorige bijdrage. Tweedens moet U een grondige kennis hebben van het verkeers reglement en dat is blijkbaar niet zo eenvoudig. Maar vooral moet U zich steeds bewust zijn van uw kwetsbaarheid als fietser in het druk wegverkeer. Wees daarom dubbel voorzichtig! Wat voor een auto slechts een schram of een deuk betekent kan voor U de dood inhouden! Ook niet zo U voorrang geniet is daarom veiligheid geschapen: zelfs in uw volste recht kan het dramatisch aflopen met als énige troost dan dat U stierf «met voor rang van rechts Zo U deze drie regels niet alleen kent maar ernaar handelt fietst U inderdaad veilig! kaar leven. Toch stoppen ook heden tën dage nog vele dorpelingen hun aloude aktiviteit bvb in land- of tuinbouw en trekken naar een of andere fabriek waarbij ze dan ook wel van het essentiële van het dorp worden afgesne den. In het «Jaar van het Dorp» wil men én de mens van de buiten én de mens van de stad har monisch met elkaar leren om gaan en leven. Hierbij dient het stadsbestuur er dan wel voor te zorgen dat elke deelgemeente minstens de kans krijgt om haar eigenheid zoveel mogelijk te helpen bewaren, ja te verdedi gen. Het dorp moet immers een natuurlijke leefgemeenschap blijven en administratieve machtswellust moet hierbij aan banden worden gelegd. Daarom zal in 1978 een waaier van allerhande projekten wor den opgesteld, liefst in iedere gemeenschap, waarbij de vele facetten van het dorpsleven in het licht worden gesteld en be vorderd. Middelen hiertoe kunnen zijn de plattelandsbevolking aanzetten tot zelfwerkzaam heid bij de revalorisatie, de promotie en de uitbouw van het platteland tot een volledige gemeenschap naar mensen maat, bij de publieke opnie en de beleidsinstanties een openheid bewerken voor de ontplooiings kansen van eigengeaarde kleine leefgemeenschappen, tijd, middelen (technische en financiële) en mensen vrij maken om dorpsvernieuwing op gang te brengen en blijvend, ook na 1978, aktiefte promove ren. Voor al deze behoeften werd in onze stad een aktie gevoerd. In elke deelgemeente had een kontaktavond plaats waarbij elke gekende vereniging werd uitgenodigd en al dan niet aan wezig was. Per deelgemeente kwam men tot het aanduiden van een of meerdere koördina- tors en die zullen nu een geza menlijk plan trachten uit te wer ken met de gegevens van de plaatselijke initiatieven die hen hebben bereikt. Zo U nog ee n interessante tip of suggestie hebt, deel het ten spoedigste mee. Als uw ver eniging niet vertegenwoordigd om een of andere reden en heeft U toch een interessant voorstel, deel het eveneens mede aan de koördinatcr (s) van uw dorp: Herman Crabbe voor Baardegem, Annie D'Hondt voor Erembodegem, Thecfiel Gijsels voor Terjoden, Jozef Daelman voor Gijzegem, Karei Van Mulders voor Her- dersem, GuillelmusMalschaert voor Hofstade, Jan De Geyse- laer, Jos Muylaert en Paul Beek voor Meldert, Omer Beeckman voor Moorsel en Willy Van Impe voor Nieuwerkerken. L.H.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9