DE STERRE BLIJFT STILLE STAAN TE LEDE DE KERSTMAN LANDDE TE 00RDEGEM NU 00K EEN SP0RTK0MITEE TE LEDE WERKEN AAN KERKHOF TE LEDE AANGEVAT M00RSELSE BLOEDGEVERS NAAR DE 200 DONORS BELANGRIJKE GEMEENTERAAD ZITTING TE LEDE PASTOOR VAN IMPE OVERLEDEN 10 - 16-12-1977 - De Voorpost De vriendenkring van het Snt-Maartenkollege van Lede pakte in het verleden reeds uit met 2 suksesvolle opvoerin gen voor onvervolle zalen. Een eerste maal voerden ze de klucht van de brave moordenaar ten tonele en ten aan- schouwe van 1550 aanwezigen en de tweede maal was Nachtdienst aan de orde, voor nog 90 aanwezigen meer. Dit maal zijn de opvoerin gen gepland voor de perio de rond Kerstmis en welk stuk past beter in deze periode dan «En waar de sterre bleef stille staan» van onze heimatschrijver Felix Timmermans. Een klassieker die de meesten wellicht al zullen gezien hebben, maar die het zeker het herbeleven waard is. Een tiental vaste waar den van spelers uit de per soneelsleden en vrienden van het kollege zullen het stuk vorm geven, samen met een aantal leerlingen en gepensioneerden. In totaal een produktie met ongeveer een 30-tal personen en als de medewerkers achter de schermen er dan nog wor den bijgeteld komt men tot een getal van om en bij de 60. Het sukses van deze voor stelling is nu reeds verze kerd, doch zullen een aantal litteraire personen het ge heel nog meer luister bijzet ten. Meer bepaald werd me vrouw Lia Timmermans aangezocht om één vande voorstellingen bij te wonen en de heer L.P.Boon zal ze ker van de partij zijn. Een andere waarborg op sukses is de produktieleider van het geheel, de heer Her man Larcher, die zeker het klappen van ae zweep Kent. Verder zal ook de BRT zijn steentje bijdragen. Zij ko men namelijk op 21 decem ber opnamen doen voor de dienst vrije tijd. Zij zullen de gelegenheid krijgen om in prachtige dekors, natuur getrouw en typerend voor Timmermans, beelden te schieten voor een uitste kende programma. Ten slotte verklappen we u uiteraard nog de verto- ningsdagen, namelijk op 22, 23, 25 en 27 december, telkens om 20 uur in de zaal Volkskring. Tevens wordt er een speciale vertoning ge geven voor de gepensio neerden van Groot-Lede en omliggende. Mor q G Daar was hij dan. Rechtstreeks uit de verre oorden, met witte baard en zijn gekend rood pak. De kerstman. Met een heus hefschroef- vliegtuig, ofte een helikopter, landde hij te Oordegem. Begeleid door schepen van openbare werken, (en luchtwegen de heer De Paepe. De Kerstman, met een ganse zak kerstpakjes op de rug, werd uitbundig verwelkomd door talrijke kinderen en door de organise rende muziekmaatschappij Sint-Martinus te Oordegem. Zij trot seerden allen gedwee het regenweer van zondag-namiddag. De me nigte begroette uitbundig de kerstman, die dan ook met gulle hand snoepjes in het rond strooide, voornamelijk aandacht had voor de talrijke hem omringende kinderen, maar toch ook een snoepje mee gebracht had voor de mensen van de pers. Voor deze kleine attentie onze welgemeende dank. lijke waarden zoals vriendschap, dankbaarheid en medeleven. Deze aktiviteit nu is ook in dit ka der onder te brengen. Met de komst vande kerstman wil het be stuur nogmaal haar dank betui gen aan zovele leden en ereleden. Het werd dus ook een gezellig fa miliefeest, waarbij nu vooral de jongsnten van de reuze familie be trokken werden. Daarom werd tij dens het familiefeest met de kerstman in de zaal Sint-Martinus Dit jaar werden reeds heel wat adviesorganen door de gemeente erkend. Eén van deze laatste aanwinsten is dan nu het sportkomitee. Ook voor dit orgaan zijn de statuten opgesteld geworden door raadslid Jules Henderickx, in opdracht van het kollege van Burge meester en Schepenen. De struktuur van het komitee en de bepalin gen en omschrijvingen zijn op dezelfde basis geschoeid als deze van de kultuurraad. Het sportkomitee is dus een door de gemeenteraad erkend orgaan dat tot doel heeft de sport in elke vorm te bevorderen. De middelen waarover het komitee hiertoe be schikt zijn het geven van adviezen over het sportbeleid in het alge meen en over de uitbreiding van de openbare sportinfrastruktuur in het bijzonder; door het bevorderen van de samenwerking tussen alle sportverenigingen en door het aanmoedigen van initiatieven voor de sportbeoefening; door het or- ganiseeren van specifieke of van gezamelijke sportmanifestaties (bijvoorbeeeld een sportweek) Uiteraard wordt iedere sportver eniging die medestichter is en de statuten aanvaardt lid. Om lid te worden moet een vereniging schriftelijk een aanvraag doen tot het Uitvoerend Komitee en zij moet vanzelfsprekend de statuten aanvaarden. Het sportkomitee zal, evenals de kultuurraad, bestaan uit twee or ganen namelijk een algemene vergadering en een uitvoerend komitee. Van de algemene verga dering zijn'alle aangesloten ver enigingen lid. Ook een afgevaar digde van de gemeenteraad en de schepen van sport zijn leden. Te vens kunnen afgevaardigden van andere gemeentelijke rade of ko- mitees lid worden. Deze algemene vergadering komt van ambtswege jaarlijks in de maand september samen. Ook buitengewone verga deringen zijn mogelijk. Het uitvoerend komitee anderzijds wordt om de zes jaar in de loop van de maand januari, volgend op de gemeenteraadsverkiezingen ver kozen, door en uit de stemge rechtigde leden van het sportkomi tee. De voorzitter zal evenwel voorafgaandelijk door de gemeen teraad aangeduid worden. Dit Uit voerend Komitee bestaat uit een voorzitter, een sekretaris twee on dervoorzitters, een penningmees ter en twee kommissarissen. Van ambtswege maken hiervan ook deel uit de schepen van sport en een afgevaardigde van het ge meentebestuur. Dit uitvoerend komitee kan tevens speciale werk groepen of kommissies oprichtq en personen die geen deel uitma' ken van het sportkomitee hierfc betrekken. Dit orgaan vergadeLj minstens om de maand. Het gemeentebestuur schenkt a; het sportkomitee een werkingsto lage om de administratieve kosu te dekken. Het sportkomitee z tevens trachten bijkomcnc p( gelden te verwerven. De gemee teraad verleent tevens jaarlijks su sidies aan de verenigingen, ma de aanvraag hiervoor moet lanja' het komitee ingediend worden, i P' de maand September maakt h komitee tevens zijn eigen begri ting voor het volgende jaar op e legt het voor aan het kollege va 'e Burgemeester en Schepenen, vcx goedkeuring door de gemeent raad. MON D.( Begin deze maand zijn dan uiteindelijk de werken aan de begraafplaats te Lede begonnen. Evenwel met heel wat vertra ging. In feite moesten deze werken starten op 1 april 1977. Doch na enige moeilijkheden is men toch begonnen en leven we op hoop dat de Leedse begraafplaats binnen afzienbare tijd in een ietwat betere toestand zal verkeren. Grondwerken De aanleg van een deel der gemeentelijke begraafplaats werd op 3 november 1976 aan besteed en toegewezen aan mevrouw Nicole Colpin, uit Grembergen voor een bedrag van 2.864.535 fr. Zoals gezegd moest de aan nemer de werken starten op 1 april 1977, doch deze kon zich niet aan deze termijn houden. Een nieuw aanvangsbevel werd afgeleverd op 3 novem- bër '77. Enkele weken nadien ismen dan werkelijk begonnen. De uitvoeringstermijn bedraagt 75 werkdagen. De bedoeling van deze werken is een uitbreiding van de hui dige begraafruimte mogelijk te maken, daar er nog voldoende ruimte is op het kerkhof. In dit vrije gedeelte mocht evenwel tot nu toe niet begraven worden gezien de slechte toestand van de grond. Door de werken die nu uitgevoerd worden, uitgra ven en aanvullen met een zandmengeling, zal het wel mogelijk zijn op dit begraven. Verder zal ook een wegverhar ding aangebracht worden. Dit stelde wel zeer speciale pro blemen gezien de sterke afhel ling van de begraafplaats in de richting van de Smesweg. Hierdoor werd bij regenweder, regelmatig de baantjes weg gespoeld, vooral langs de zij kanten. De verharding zal be staan uit kasseistenen die ko men uit de Kerke vijverstraat en de Kasieeldreef, dus de straten waaraan men vorige zomer gewerkt heeft en waar men komende zomer zal aan wer ken. Bij het aanbrengen van de verharding moet uiteraard ook rekening gehouden worden met voorzieningen voor het openmaken van grafkelders. lie Columbarium ze Op het gedeelte dat nu klai nJ gemaakt wordt voor begravinj zal, na de beëindiging van dez werken, tevens een kolumba rium opgericht worden en ee asverstrooingsweide aang» legd worden. Dit volgens c verplichtingen van een wet t< zake. Tevens zou ook in de ar dere deelgemeenten op de be j graafplaats een asverstrooi ngsweide aangebracht woi den, maar geen kolumbariun Tijdens ons onderhoud "hie over met burgemeester Grave informeerden wij naar het feit er reeds aanvragen ingedienfj! waren bij het gemeentebestui u* voor huring van een nis. Hij wi$"P ons te zeggen dat nog noo™; dergelijke verzoeken aan d gemeente geformuleerd wa-j^ MON D.Gj! toe ga, sta se| gei donor dadelijk op zijn gemal,er stelt. Vanaf 8.30 uur wordt U in d turnzaal van het Klooster vei ZO wacht door het ganse team dat l inschrijft en weegt. Dokte juli Ponette en Bioloog Coenei ontvangen U. nemen de bloed druk en nemen bloed af. Eers wordt U nog gewogen, wordt eei staal verse urine onderzocht ei de hemoglobine gemeten. Na de bloedafname wordt 1,40 geen geld maar wel een geschenl Sta aangeboden, broodjes en eei Dit drankje. Op het einde van d<pi zitting volgt dan nog tombola met een paar waarde volle prijzen. VRIENDENKRING! Buiten de essentiële bloedinzaj meling heeft de Vriendenkring nog andere aktiviteiten. Ziekd leden worden bezocht en metr0r een geschenk bedacht, op he Pa' graf van overleden donors kom pOC een ereplaket, voor de kinderei ["n- is er een Sint-Maartensfeest me [Ja poppenkast en snoepgoed ei ^u' verder zijn er de jaarlijkse reis ei het reeds traditioneel gewordei dansfeest. He Voor de organisatie van al dez» avc aktiviteiten staat het bestuur it met voorzitter Louis Wille, vice-yoorzitters Alfons Van|ee Brempt en Louis De Ridder, di aktieve sekretaris Alfons Var Gyseghem, medisch sekretares Ling-Cuypers. archivarii Marcel Roggeman, penning meester Piet Festraets en be' stuursleden Petrus De Ridder Julien Cooreman, Gilbert en^ GustaafVan Hove, Jean Verhas selt, Jozef De Neef en Ludo Van den Meerssche. Erevoorzitter is -oa ex-burgemeester Raymond Uyt-1e' tersprot. L H WL |k Volgende week woensdag, 21 december 1977 gaat om 19u30 in het Kultureel Centrum van Lede de negende en laatste raadszitting van dit eerste werkjaar van het nieuwe Lede en het nieuwe gemeentebe - stuur door. Het agenda van deze avond vermeldt een aantal uiterst interessante punten, evenals de eerste van de reeks voorziene mandatenwisselin- gen tijdens de aan de gang zijnde legislatuur. 1. Kennisname van het jaarverslag 1977 2. Kennisname van het kas nazicht 4de kwartaal 1977 3. Statuten Edas; wijziging art 88 4. Brandweer: aankoop persslangen 5. Oprichting afvalwaterzuiverings installatie (gebied ex-Oordegem); aanduiding opdrachtgevend bestuur 6. Gemeentelijke lokalen ex-Impe- Lede-Oordegem; bestemming 7. Lijkenvervoer: afschaffing ge meentebelasting 8. Herziening retributie grafkonces- sies 9. Onderwijsinstellingen; speciale voordelen 10. Bepaling gemeentewapen en vlag 11. Aanbesteding kolkenzuiger; las tenboek 12. Onteigening Zuster Lambertine- straat 13. Aankoop brandweerwagen- toewijzing aanbesteding en aanvraag lening 14. Huidhoudclijk reglement brand- 15. Verzekering brandweerlieden 16. Gewezen schooltuin «Oorde gem-, aanleg speelterrein 17. Herstellen gemeentegebouwen ex-Impe-Oordegem 18. Vaststellen van de begroting 1978 19 Heffing opcentiemen onroerende voorheffing 1978 20. Heffing opcentiemen op de prov. belastingen op drijfkracht, nijverheids-" personeel, drankslijterijen 21. Verkeersreglement 22. Akteneming ontslag schepen; verkiezing en eedaflegging van een schepen. Geheime zitting 23. Brandweer benoeming o-luitenant-geneesheer 24. Brandweer-bevorderingen 25. Verkiezing voorzitter: a) sport raad, b) kultuurraad 26. Kleuterschool Oordegem; aan duiding waarnemend kleuteronderwij zeres goedkeuring besluit Kollege 27. Toezicht vleeshandel-benoeming druppel op een hete plaat. DE «GROEP STEENS»: In ons land zijn nog andere groepen die zich met bloedin- zameling bezig houden doch te Moorsel houdt men het om allerlei redenen bij de «groep Steens» die een zeer goede service geeft, waarborgen aan zijn donors verzekert en de bloedprijs doet dalen. Steens stampte deze organisatie tijdens de laatste wereldoorlog uit de grond en richtte te Brussel een bloedbank op. Ondertussen beschikt hij over 16 vriendenkringen waaronder een twaalftal Vlaamse en een Brus selse waar de centrale organisa tie is gevestigd. Daar staat men in voor het bewaren en de kontroie van het gekollekteerde bloed, worden bloedgroepen bepaald en donorskaarten ver stuurd. Mocht in het laborato rium iets verkeerd worden ontdekt dan wordt de geïnteres seerde gevraagd zich met zijn huisarts in verbinding te willen stellen. Volgens de wet mag men slechts bloed geven vanaf 18 jaar tot 65 jaar voor mannen en 60 jaar voor •vrouwen tenzij uitzonderingen via een medisch getuigschrift. HOE ZAMELT MEN TE MOORSEL BLOED IN? Alleszins op de meest voorko mende en hoffelijke wijze die de De pastoor van Impe, E.H. Jozef Van Cauwenberghe is op 57-jarige leeftijd overleden. Hij werd geboren te Lede op 20 november 1920 en is overleden te Aalst op 30 november 1977. Hij werd priester gewijd te Gent op 31 mei 1947. Hij was achtereenvolgens leraar aan het Sinl-Lievpns-kollege te Gent, onderpastoor van de Sint-Jan-Baptist parochie te Gent en ten slotte sedert 1969 pastoor te Impe, meer bepaald op 18 juli '69. Te Impe was hij proost van alle verenigingen die deze kleine deelgemeente van Lede telt. Dit is wel het bewijs dat hij zeer met zijn parochie en zijn parochianen vergroeid was. Zijn parochia nen zullen dan ook zijn minzaam en goedgeluimd karakter nooit vergeten. Verder was hij ook een zeer groot bloemliefhebber. Hij was een diep religieuze en vrome priester, zo nog wat van de oude stempel, zoals men pleegt te zeggen. Hij hield tevens zeer veel van het Gregoriaans. Daarom ook stond zijn begrafenis- dienst van woensdag 7 december in zijn parochiekerkje van Sint-Denijs Impe, volledig in het teken van de eucharistieviering. Verder stond hij zeer goed gekend als iemand die prachtig kon preken. Bij velen zullen ongetwijfeld zijn preken tijdens de eucharistievieringen van de 11 juli-vieringen in Impe nog fris in het geheugen liggen. Wij bieden langs deze weg onze deelneming aan. MON D.G. Het kerstmannetje kwam per helikopter de kinderen en de leden van de Koninklijke fanfare Sint-Martinus verwennen (EL) Deze spektakulaire aankomst van de kerstman en het ganse feest, past in een totaal programmatie van de organiserende muziek maatschappij Sint-Martinus. Zo ook zal ongetwijfeld in dit sukses- rijke jaar voor de harmonie met haar vijf belgische kampioenenti- tels bij de majoretten met hun korps De Klaproosjes, zeker ook via een deel van de morele steun, die ver kregen wordt van 400 leden, ere leden en simpathisanten, tot stand gekomen zijn. Het bestuur waar deert dan ook ten zeerste de enorme steun van deze geweldige groep simpatisanten. Daarom worden jaarlijks een drietal aktivi teiten ingericht waarbij het show en muzikaal gedeelte een mindere rol speelt, maar waarbij het sociaal en het menselijk aspekt des te meer beklemtoond worden. Het is in dit kader dat jaarlijks een moe derviering en een plechtige do- denhulde georganiseerd worden. Bij zulke gelegenheden toont de harmonie dat zij meeleeft met het wel en wee van al haar leden. Zij waardeert aldus de grote mense- aan alle kinderen van de leden een kerstpakket overhandigd, alsook aan de majoretten en de leden van het trommelkorps. De volwasse nen werden tevens in de kerst- bloemen gezet. Het ganse feest werd opgeluisterd door een optreden van de kam- pioenenmajorettenteam van de harmonie. De Klaproosjes. Te vens gaf Kathleen De Pelecyn en kele akkordeonsolo's ten beste. Een echt familiefeest dat in een heuse kerstemming verlopen is. MON D.G. Dat bloed in elke bloedbank volledig en in elke soort beschikbaar is voor het geval men het nodig heeft, dat vindt iedereen vanzelfsprekend. Niet iedereen schijnt echter geneigd daartoe zijn steentje bij te brengen door zelf bloed te geven. Drempelvrees moet hierbij misschien even worden overwonnen en daarvoor is U dan a.s. zondag 18 december te Moorsel in de Gymzaal van het Klooster op de gepaste plaats. Het geheim van het sukses van de plaatselijke Vriendenkring van Vrijwillige Bloedgevers, die reeds donors van de hele omgeving wist aan trekken, ligt immers vooreen belangrijk deel in de manier waarop de binnen tredende kandidaat-donor er wordt ontvangen, begeleid op zijn gemak gesteld; in één woordin de watte wordt gelegd. Niet te verwonderen dan ook dat waarde groep, gesproten uit een afdeling van de Civiele Bescher ming. die op de eerste inzame ling 27 bloedgevers kreeg het nu reeds bracht op 25 september 1.1. tot 157 donors. Voorde 50e bloedgifte van a.s. zondag doet de groep ook beroep op U want de kaap van de 200 dient dan te worden bereikt, laat staan overschreden. En die mogelijk heid zit er. met ook uw goede wil, dik in. BLOED GEVEN! Wat nan U meer geven aan uw eigen bloed en wat kan U grotere voldoening verschaffen dan te weten dat ge door uw eigen bloed af te staan helpt om mensenle vens te redden en dus een daad van grote menslievendheid stelt. Reeds rond de eeuwwisseling werd geëksperimenfeerd met bloedgeven dat eerst liefst van gever naar ontvanger ging via een soort «seriqgue», een soort spuit. Daar bloedtransfusies niet altijd lukten werden naar de oorzaak gezocht en de Oosten rijkse arts Landsteiner ontdekte de in het bloed aanwezige antigenen waarna drie bloed groepen, en later vier werden bepaald (O. A, B, AB) die tenslotte via een positief- en negatiefindeling tot 8 evolueer den. De volwassene heeft ongeveer 1/13 van zijn gewicht aan bloed in zijn 100.000 km aders, slagaders en haarvaatjes en niettegenstaande allerhande soorten baxters en parenterale voedingen zijn bloedtransfusies niet weg te denken. Vroeger in bokalen wordt het nu in plastiekzakjes opgevangen en gemengd qua vloeibaar houden met een natriumcitraatoplos- sing. Toch blijft het bloed buiten het lichaam slechts een paar weken goed en is dus een bloedinzameling slechts één

De Voorpost | 1977 | | pagina 10