LENTESALON IN HET VOORUITZICHT? SCHEPEN DE WOLF BEZORGDE AALST «GROENE LONG» OPENBARE WERKEN: EEN DURE ONDERNEMING BRAND VERNIELT KARAVAN TE HOFSTADE FEESTKOMITEE BOORDEVOL NIEUWE IDEEEN De Voorpost - 16-12-1977 - 11 rb Hetfeestkomitee kwam de laatste tijd nogal veel in de belang? ae stelling, dit dikwijls in niet te gunstige zin. Vele organisaties die een zondebok zochten vonden er gemakkelijk een in de vorm van het feestkomitee. De troebels zijn echter schijnbaar to achter de rug. Vandaar dan ook dat wij nu volop de gelegen heid hebben om een paar nieuwe initiatieven van het Feest- Ikomitee te belichten. n( Feestkomitee Het feestkomitee is de laatste tijd dikwijls ten onrechte ver antwoordelijk gesteld voor be- paalde feiten die zich voorde le den. De grote oorzaak hiervan is te zoeken in het feit dat vele mensen niet weten wat het feestkomitee eigenlijk is of ver tegenwoordigd. Woorden die maar al te graag naast het feestkomitee geplaatst worden zijn: politiek samengestelde groep mensen, karnaval, sub sidies, feesten, etentjes, e.d. Het lang uitblijven van de toe zegging voor subsidies voor karnaval 1978 werd op de hals geschoven van het feestkomi tee. Het feestkomitee kreeg ook de schuld toen er iets mis liep met de regeling in de Kei- zershallen en wordt door velen nog altijd aanzien als de oor- Hzaak van het uitblijven van de •beloofde 200.000 frank. Ook het etentje te Hemelveerde- 3egem lokte van verschillende zijden kritiek uit. Hetfeestkomi tee is in grote lijnen, en dat mo gen wij niet vergeten, slechts een adviserende raad met spe ciale bevoegdheden, zelf af- '<elijk van de dienst Feeste- liikheden van de stad Aalst; die op zijn beurt dan weer af hankelijk is van het Schepen kollege en de Gemeenteraad, iom dan nog te zwijgen van ons bestuur op hoger niveau. 3,1 Het feestkomitee anno 1977 H' houdt zich bezig met het orga niseren van de feesten die vroeger'gemeentelijk' ingericht nwerden in Groot-Aalst. Het nmeest gekende feest dat hier onder valt is wel de Aalsterse ;arnaval. Daarnaast zijn er ook log een aantal ander aktivitei- len die resorteren onder deze 'vroeger gemeentelijk georga niseerde feesten'. Zo ver zorgde hetfeestkomitee dit jaar in der haast een geslaagd 11 - tejjuli - feest op de Grote Markt te Aalst. 'll Jaarbeurs :nDe jaarbeurs in de Keizershal- :llen werd een rekordjaarbeurs. Op 400 bezoekers na liepen er 40.000 mensen langsheen de rostanden in de Keizershallen. Dit cijfers geldt alleen voor de dcjbetalende bezoekers! Voor de toekomst denkt men aan gaande de jaarbeurs over te stappen naar een nieuwe kon- septie. Gedurende de tien da gen tien tema's behandelen, en met deze tema's bedoelen we jjdan meer alles wat reilt en zeilt )erond het imago van een be- ,epaald land. Zo zou men bij voorbeeld de Eerste dag 'de "ngelse dag» kunnen noemen, landelaars die Engelse pro- "Jdukten verkopen zouden op die „dag eens speciaal in de be langstelling geplaatst worden. Het showgebeuren van 's avonds, dat zeer bevorderend r werkt voor de jaarbeurs, zou e|ook op deze internationale pl eest geschoeid worden. De .^eerste dag dus Engelse vedet ten. En zo kunnen wij verder gaan, tien dagen lang. Lentesalon Naast de jaarbeurs die gehou den wordt met de winter voor de deur denkt het feestkomitee nu ook aan het organiseren van „een Lentesalon. Dit salon dat iS7oals het woord het zelf zegt bij t.het begin van de lente zou ge houden worden zou voorname- ijk aan de plaatselijke hande aars en winkeliers terug de nogelijkheid geven meer aan iet tijdstip aangepaste artike- en te showen. Deze artikelen tunnen o.a. zijn: tuinbenodigd- teden, karavans, speeltuigen, ilantgoed, en noem maar op. Momenteel is het nog steeds een idee, maar men hoopt dit och te kunnen verwezenlijken. )orpsraad :en ander idee dat nog rijpt )innen de schoot van het feest- tomitee is het oprichten van torpsraden'. Een eerste proef Werd op dat vlak dit jaar reeds gedaan ten tijde van de Pen- tenkermis te Herdersem. Het nerendeel van de feestkomi- eeleden zijn niet vertrouwd met de plaatselijke gebruiken fan vroeger door de deelge meenten ingerichte feesten. 3m deze reden zou het feest- tomitee zich in de toekomst jraag laten bijstaan door een groep van mensen ter plaatse die reeds ondervinding hebben 3p dat vlak. De 'dorpsraad' moet dus een pluralistisch sa- Jmengestelde groep mensen worden die in naam van het feestkomitee de plaatselijke aangelegenheden afhandeld binnen de door het feestkomi tee vastgelegde normen. Dit handelend komitee of dorpsraad werd dit jaar te Her dersem uitgetest. Met sukses aldus het feestkomitee. Wij moeten er volledigheidshalve toch aan toevoegen dat dit in itiatief van bepaalde politieke zijde met een ander, minder gunstig oog, werd bekeken. Humor in foto's Het idee van Marcel De Bis schop schijnt ergens vaste bo dem te raken. Tijdens de laat ste perskonferentie werd me degedeeld dat het feestkomi tee principieel bereid is een fo towedstrijd en een tentoonstel ling te organiseren met als te- ma: «Humor in foto's». Er werden reeds informele kon takten gelegd met plaatselijke fotoverenigingen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit pro- jekt uitgewerkt worden na kar naval. De dienst 'Financiën' stelt voor het projekt te finan cieren met de supplementaire karnavalsubsidie van 1 miljoen frank. Volgens dat men voor opstelt zal het projekt niet duur uitvallen aangezien men het zeer lokaal zou houden, meer bepaald met de medewerking van de fotoklubs van Nieuw- Aalst. Het uitvoeren van dit initiatief juist na karnaval en met subsi dies van karnaval houdt naar onze mening wel het grote ge vaar in dat het geheel gaat ver wateren in een tentoonstelling van 'karnavalfoto's' terwijl 'hu mor in foto's' helemaal niets dient te maken te hebben met karnaval. Er zijn genoeg situa ties in het dagelijkse leven die humoristisch kunnen op film vastgelegd worden, en er zijn genoeg trukagemiddelen om bepaalde situaties humoris tisch te maken. Snoepje Een andere aktiviteit die tot de bundel van het feestkomitee behoort is het jaarlijks organi seren en uitwerken van de aankomst van Sint-Maarten te Aalst en zijn rondgang door heen de straten van de jaar markt waarbij hij als slot aan de talrijke vriendjes iets lekkers overhandigd. Iets lekkers ook, maar dan voor de feestkomiteeleden, is het jaarlijks etentje. Zoals we in onze inleiding reeds schreven deed cfit etentje dit jaar heel wat stof opwaaien. Twee aspekten van dit etentje werden het feestkomitee heuvel geduid. Het eerste was dat men het zo ver ging zoeken, nl. in Hemels- veerdegem, en het tweede dat men zeer hoge uitgaven deed op kosten van de gemeen schap. Het feestkomitee, bij monde van Frans Wauters, ziet het echter anders, bekijkt ook de achtergronden. Vroeger is het nog gebeurt dat men buiten Groot-Aalst ging eten, o.a. in Halle, toen viel er daar geen woord over, nu wel, het mag ineens niet meer. Op kosten van de- gemeenschap is ge makkelijk gezegd, er dient ech ter gezegd dat hetfeestkomitee gedurende tien dagen, en nachten, kosteloos gewerkt heeft in de jaarbeurs. Bepaalde mensen hebben er zelfs hun verlof voor opgeofferd. Finan cieel brachten zij meer dan 1 miljoen winst binnen. De vraag van Frans Wauters hierop: «Was dat etentje voor die men sen dan werkelijk te veel?» Met dat etentje zijn zij als het ware betaald geworden voor hun diensten tijdens de jaarbeurs en hebben zij als het ware het hoge dagloon van45 fr per dag (en/of nacht) verdient. Kostuum Een andere polimiek die ge voerd werd tussen karnaval- groepen en het feestkomitee was deze van het nieuw kos tuum voor het feestkomitee. Een eerste versie die gegeven werd was dat het feestkomitee zich een nieuw pak ging aan schaffen op kosten van de ge meenschap, zoals men dat noemt. Het bedrag zou komen van de supplementaire subsi dievan 1 miljoen voor onze vijf tigste karnavalstoet. (Indien men onze mening vraagt over dat supplementaire miljoen dan kunnen wij alleen maar konsta teren dat men dit jaar met dat éne miljoen waarschijnlijk 10 keer meer gaat realiseren dan dat men de vorige jaren met de twee miljoen karnavalsubsidies heeft verwezenlijkt. Te pas en ten onpas wordt er naar dat supplementair miljoen verwe zen.) Feestkomiteevoorzitter Frans Wauters verklaarde echter dat de karnavalgroepen zich geen zorgen meer moeten maken over dat kostuum. Het kostuum zal er komen, Franse Wauters zelf, heeft zijn kos tuum reeds 14 jaar, en welke kamavalgroep loopt er reeds 14 jaar met hetzelfde kostuum in de stoet? De aankoop van dit pak zal echter gebeuren op Vosten van de feestkomitee leden zelf. Andere feestkomiteeleden be weren echter dat het schepen kollege reeds heeft ingestemd met de globale aankoop van dergelijk kostuum. Offertes werden reeds gevraagd voor 46 kostumes. Onze vraag: moet een feest komitee zo nodig een kostuum hebben en waarvoor? Of de feestkomiteeleden nu gekleed lopen op kosten van de gemeenschap of niet het zal wel vlug geweten zijn. S.J. Op de 15e jaarvergadering van de WK hield de produktieve zoeker en vorser In de plaatselijke geschiedenis Frlts Cour- teaux een opgemerkt referaat over schepen Désiré De Wolf die de Osbroek wist te transformeren, en zulks met elemen taire middelen en in een minimum van tijd, tot een «groene long» voor de stad Aalst. In een periode van natuurbe houd en strijd tegen milieuver vuiling van alle slag. in een pe riode van vernieuwde belang stelling voor '4 Aalsterse stads park (bewijzen daarvan de door de stad uitgegeven folder van de werkgroep «Bomen» en het plan van schepen De Maght i.v.m. net stadspark dat we hopen eerstdaags voor U uit de doeken te doen) paste deze spreekbeurt inderdaad won- dergped. De naam «Osbroek»? Uiteraard werd eerst uitgeke ken naar de diernaam «os» doch evenmin als een moge lijke eigennaam was er geen plausibele verklaring mee te vinden. De oudste grafiek was evenwel «Obsbroek», woord dat tussen 1344 en 1571 min stens tien maal weer te vinden is in oude geschriften. Het oude «ob» heeft een dub bele betekenis: enerzijds een «wildernis» en anderzijds een «gemeenschappelijk gebruikte grond». Twee begrippen die el kaar dus dekken want een wil dernis is algauw iedereens domein. Hoe groot? In 1865 was het «Osbroekge- bied» niet minder dan 101 ha groot waarvan wel 60% lag op het gebied van Erembodegem. Bij het einde van de negen tiende eeuw was er 18 ha hooi landen 11 ha moeras terwijl het diepste gedeelte een «potpol- der» vormde, een gebied dus waar na overvloeiing het water niet afvloeit zoals wel het geval is in de Bergemeersen maar in tegendeel blijft staan. We von den er vooral elzen en wilgen, ook laag afgekapte wilgen, «wijmeniers» waarbij dan het ambacht mandenmaken met wijmen aansloot. Hoe kwam het park er? De idee een openbaar park op te richten grijpt terug tot 1857 toen gesuggereerd werd een park op te richten in de omge ving van het station. Mede door het feit dat de oppen/lakte, 10 ha, als ontoereikend werd be schouwd kwam hiervan echter niets in huis. In 1910 werd de idee van een park in het gebied van de Os broek rijp en begon de stad met de nodige onteigeningen waar voor een som van 120.000 fr., deel uitmakend van een totale lening van een kwart miljoen, werd aangevraagd. De rest zou besteed worden o.a. aan «de Kat», (het «Vredeplein) en de voltrekking van de toren van de St-Jozefskerk. In een midden van welstellende burgers, die regelmatig sa menkwamen in de Herberg «De Groene Poort» aan de Zoutstraatpoort, nam de idee preciesere vormen aan. Het werd dan de taak van Burge meester Jan Van den Berghe, sociaal voelend, om Schepen Désiré De Wolf vrije hand te la ten bij de oprichting van het ctnrtcnarV Schepen Désiré De Woïfaan het werk! Schepen Désiré De Wolf stamde uit een van Dender- monde komende familie wat Frits Courteaux de bedenking ontrukt dat er van die stad ook wel eens goede zaken kunnen komen. In de familie waren er o.a. olieslagers en ook de mou terij De Wolf-Cosijns (Meerbe- ke!) waren van die afstamming. Philemon De Wolf en Henriette Van der Noot waren de ouders van de latere schepen die zou geboren worden te Erpe in 1869 en sterven te Aalst in 1929. Aktief als hij van aard was be landde hij in de politiek en werd schepen vanaf 1912. Toon beeld van stiptheid (elke dag was hij te 7 u reeds in het stadsmagazijn om de taken te verdelen) toonde hij zich ook on anoere getxeaen een voor beeldig organisator, o.a. bij 't in richten van historische stoeten als deze bij de eerstesteenleg ging van het hospitaal in 1895. Ook de toen opkomende Vlaamse Keimissen en de Passiespelen van 1901, 1903 Vorige week werd een residentiële karavan die op het grondgebied Hof stade stond nagenoeg volledig door de vlammen vernield. Door een nog ongekende oorzaak sloegen de vlammen algauw heel hoog op. Mede door de wind werd de karavan in de as gelegd. De schade is zeer groot. (EL) en 1910 konden op zijn aktieve medewerking rekenen. Onder impuls van schepen De Wolf werd dan het moeras van de Osbroek omgetoverd tot een lusttuin van 15 ha waarvan één ha wateroppervlakte. Om de mensen aan de opeisingen van de bezetter te onttrekken wilde de schepen aan de men sen werk verscnanen en op 24 juli 1915 werd met de werken aangevangen, eerst met 36 werklieden maar weldra met 65 arbeiders en 15 toezichters waaronder Edmond Wellekens bekena staat als de «grote ploegbaas». Het weekloon van de arbeiders bedroeg toen drie frank. In juist acht maanden werd het werk voltooid: 20.000 m3 qrond werden vervoerd en op 29 maart werd.de laatste boom geplant. De ontwerper was J.Breydel, gekend bouw kundige die later het plan zou maken voor het Astridpark en de Brusselse Kruidtuin ofte «jardin botanique». Niet minder dan 200 verschil lende boomsoorten werden aangeplant waarvan er vele werden bezorgd door de toen malige Duitse Ortskomman- dant, een kasteelheer, die spe ciale bomen uit zijn domein of elders uit de Heimat liet over brengen. De plechtige inhuldiging had plaats op 1 juni 1916 en sche pen De Wolf werd hierbij in een passende hulde betrokken en zulks zowel door vriend als te genstander, i.e. priester Daens. Het tempo waarin het werk was verlopen en het bekomen resul taat waren zo fantastisch dat een Zwitsers joemalist er in zijn dagblad een hele kolom aan wijdde. En nu? Het Aalsters stadspark nodigt U uit tot een kijkje, een wande- ling, een rustpauze, een trai ningsloop, 'n vispartijtje, na- tuurexspioraue. Er is een rijke verscheidenheid van allerlei bomen en het plan helpt U bij de identifikatie van elk van hen. De vroegere kruid tuin werd omgevormd tot een miniatuur-verkeerspark voor de jeugd. Er is de sportakko modatie op een oppervlakte van 6,5 ha en er is bovendien nog 9 ha waardeval natuurge bied, helaas niet helemaal on geschonden. De overblijvende 40 ha werden opgenomen in het gewestplan zodat Aalst in derdaad over een «groene long» zal blijven beschikken. Schepen Désiré De Wolf ver dient ons aller achting en sim- patie voor zijn toen reeds baanbrekend werk. L.H. Einde dit jaar komt de begroting voor 1978 op de gemeenteraad Door fusieperikelen kon de begroting voor 1977 slechts worden goedgekeurd toen de uitgaven al voor een groot stuk waren gedaan. Intussen zijn de werkingskosten van het enorme bedrijf dat een stad is, niet gezakt. Uiteraard niet. Wie zich in de komende maanden met cijfers zal bezighouden, begeeft zich op zeer glad ijs. Gezien de financiële toestand van de stad, dringen besparingen zich op. Maar zal men werkelijk efficiënt besparen waar het kan Zeker nu zullen gesnoeide bomen de beste vruchten geven. Maar niemand zal wel graag zijn takken zien wegsnijden. Bovendien zal ook de stadsbelasting een stuk de hoogte ingaan. Het is dus ook maar redelijk dat de stad zuinig omspringt met die ontvangsten van jan en alleman. Voor de twee reizen, personeels- kent men op 20 miljoen ten koste Financieel zijn deze problemen nu van de stad. Onteigeningen zullen ons 15 miljoen kosten, ook volle dig voor de stad. Voor het opma ken van plannen voor de stad. kosten en Openbare -Werken, is het niet gemakkelijk de grote han den te vullen. Men mag ook hier dus verwachten dat de beschikbaar gestelde sommen worden aange wend voor projekten die vooraf grondig werden onderzocht. Dat dit niet altijd het geval is, be wijst de Sint-Jorisstraat waar het aantal vierkante meter verkeerd werd berekend. De aannemer die met de werken aldaar was belast, is intussen «over de kop» gegaan, zodat de stad er bijna een half mil joen aan dreigt te verliezen. Men denkt evenwel het verlies onge daan te kunnen maken door kom- pensatie bij twee andere werken die nog aan de gang zijn. «Openbare Werken» verslindt geld. Bovendien is duurHet zou den vooral de lonen zijn die de kosten de hoogte injagen. Maar dit toch niet alleen Voor het Kultureel Centrum in de Molenstraat heeft men in totaal 75 miljoen voorzien voor'1978. 60 miljoen voor de scène alleen al, en 15 miljoen voor trappen en liften. Dit alles door de stad zelf te bekos tigen, omdat de toelagen zo onge veer uitgeput zijn. Het kultureel Centrum is een geldverslindende kuil die blijkbaar niet dichtge- raakt. Men ziet nu wel in dat men misschien beter voor dezelfde prijs een paar Kulturele Centra méér had die wat minder volumi- nieus zouden zijn. Maar men kan nu niet meer terug. Er is anderzijds ook nog veel te zeggen voor een polyvalent en groot Kultuurcen- trum. Het is in elk geval een finan ciële katastrofe gebleken, ook al omdat het bouwen al zolang duurt, en de bouwkosten de hoogte in gaan. Dit is nog een ander aspekt: de administratieve traagheid van overheidsdiensten. Hier kost tijd (zeer veel) geld. Voor het ontwerpen en aanleggen van (verkeers-)wegen en straten heeft men meer dan 42 miljoen uitgetrokken. Voor de ontwerpen zijn dit dus de erelonen die ervoor moeten betaald worden. Het ontwerp van een straat komt op gemiddeld 500.000 fr. Voor de openbare verlichtine re- Voor het opmaken van plannen van aanleg rekent men op 8,5 mil joen. Het «bijzonder plan van aan leg» in het centrum komt op 6 mil joen, de struktuurschets van groot-Aalst op 1,5 miljoen. Men heeft verder bijvoorbeeld de toelagen aan de Kerkfabrieken voor werken aan de kerken: 12 miljoen. Het herstel van het orgel in de St. Martinuskerk alleen al, raamt men op 3,5 miljoen. De res tauratie van de O.L.Vrouw-Kerk te Hofstade zal naar men ver wacht 2,5 miljoen kosten. Een cijferdans dus om bij te duize len. We beweren hiermee natuur lijk niet dat deze zware kosten niet nodig zouden zijn. Maar wel dat ze grondig moeten worden door gelicht. Voor onteigeningen van straten en wegen voorziet men 15 miljoen frank. Van de gebouwen van (voorheen) Friac gaat men hangars voor de vuilniswagens maken: 7 miljoen. Voor de gebouwen waarin de administratie is onder gebracht, rekent men op 8,5 mil joen. Voor dc restauratie van dc stadhuisgevel alleen al op 2 mil joen (dus eindelijk). Hier moet evenwel blauwe steen worden ge kapt, wat tegenwoordig een dure zaak blijft. Het stadhuis krijgt ook een nieuwe telefooncentrale (Bell): 1 miljoen. Het inrichten van bijkomende kantoren (o.a. Hopmarkt) zal zowat 4 miljoen kosten. Wat de inrichting van be paalde kantoren betreft, zijn aan passingen en verbeteringen meer dan nodig. Van de andere kant zijn bepaalde burelen nu ook weer niet zo erg zuinig ingericht, en zijn er kosten gedaan die een luxe veron derstellen die in deze krisitijd niet thuishoren. Een schaduwzijde van de fusie was ook, dat men er in de randge meenten de laatste maanden vóór het verlies van hun onafhankeliik- heid, met de openbare centen no gal óp los gewerkt heeft. In die haast bleken sommige dossiers administratief niet zo erg in orde te zijn, en zorgde vertraging dus ook weer voor bijkomende kosten toch opgelost, maar men komt dan toch altijd weer bij dezelfde belas tingbetaler terecht. Ook hier bleek dat politieke druk zijn invloed heeft op werken die op 't voorplan worden geschoven, of achterop gesteld. Vandaar ook dat er zoveel openbare werken werden aange vangen, die Aalst achteraf moest opvangen. Wat sportakkomodatie betreft: de onteigeningen voor parken zullen 15 miljoen frank bedragen, (o.a. zwembad Albrechtlaan). Aalst schijnt ver onder de normen voor overdekte sportakkomodatie te liggen. Goed. Maar is er dan niet teveel aandacht gegeven aan on overdekte sportakkomodatie Kuituur: In totaal zal ons Kultureel Centrum zowat 420 miljoen frank gekost hebben. Per vierkante me ter komt dit op meer dan 20.000 fr Dit lijkt niet ongunstig als men met andere plaatsen en het aantal m2 vergelijkt. (Voor een woon huis is het zowat 16.000 frank op dit ogenblik). Toch is dit centrum een bijzonder zware investering voor onze stad, temeer daar de staatstoelage slechts ongeveer 10 bedroeg. Verheugend is evenwel dat op de globale (buitengewone) begroting voor Openbare Werken meer dan 100 miljoen werd besnoeid tot men zowat 200 miljoen overhield. (zonder de toelagen, wel te ver staan). Men bleef hiermee nog binnen de normen van het vijfja renplan. Toch is het onze mening dat men erg kieskeurig moet blij ven wat de aangegane werken be treft, en dat er wellicht aan de voorrangslijst nog «gewerkt» kan worden. Wat minder dnngend is, moet dan maar wachten. Op o.w. is al veel geld verloren gegaan, zoals uit deze (bij elkaar gezochte) cijfers te merken valt. Men moet oog blijven hebben voor bezuin igingen. Ook op andere departe menten: waar de personeelskosten op andere plaatsen zowat tot 55 van de uitgaven oplopen, heeft Aalst er bijna 10 meer. Ook hier dringt een onderzoek zich op. Wilfried Lissens

De Voorpost | 1977 | | pagina 11