SWAT VANDER ELST, DE DELGISCHE GERD MULLER VOETBAL IS EEN WERK ALS EEN ANDER 28 - 16-12-1977 - De Voorpost Een goed glas bier kan geen kwaadNiet overdrijven natuurlijk «Merci Francois, merci Francois, merci! De Anderlechtspionkop brulde deze danbetuiging voor de zoveelste maal. En met reden, want Frangois ofte Swatje Vander Eist had zopas het openingsdoelpunt geskoord in de zo belangrijke kwalificatiewedstrijd tegen Hamburg. Het zou eens temeer het beslissend doelpunt zijn. Ook in de heenwed strijd in de Duitse havenstad had Vander Eist ai geskoord. Goals maken is trouwens Swats enige, maar verschrikkelijk' belangrijke, opdracht in het prestigieuse Anderlecht. Een opdracht die hij trou wens al een paar jaar met de nodige glans uitvoert. BESCHEIDEN De roem is de, op 1 december 23 jaar wordende. Opwijkenaar nochtans niet naar het hoofd gestegen. Hij is geen prater ook al durft hij voor zijn mening uit- ikomen. «Ik weet wat ik kan, maar ik ken ook mijn beperkin gen, dat is in voetbal zeer be langrijk. Een goeie trainer kan je natuurlijk mentaal zodanig oppeppen datje zelf je grenzen gaat verleggen, dat is trouwens zijn taak. Ik heb het geluk ge had bij Anderlecht al verschil lende goeie trainers gekend te hebben». Op zijn twaalfde tekende Fran cois Vander Eist zijn eerste aansluitingskaart bij Mazen- zele (Merchtem), een beschei den ploegske uit derde provinciale-Brabant. Vanuit Merchtem worden re gelmatig de kleine ploegjes in de omtrek gescout op zoek naar nieuw talent. De huidige derde klasser Merchtem heeft trouwens al ruim zijn lauweren verdiend als springplank voor begaafde jonge voetballers. Denken we even aan de broers Van Gucht, waarvan de jongste nog steeds bij Beerschot in het eerste elftal speelt. Theo Ver- iteir en Van Nerom de beiden bij Sporting Charleroi uitko men, Raf Bellon en Luk Maeri- voet die zich respectievelijk bij K.V. Mechelen en Eendracht Aalst verdienstelijk maken. Zë komen allemaal uit Merchtem. Ook bij de kleine Swat Vander Eist roken de Merchtemse ta- lentscouts grote zaken. Ze hadden zich net vergist maar visten toch mooi achter het net. Swatje werd als kadet geinvi- teerd om een wedstrijd te spe len met de ploeg uit Merchtem in een tomooi te Grimbergen. Merchtem won met 10-0 en Swatje skoorde zomaar 9 van de 10 doelpunten. In Merchtem wreef merlzich al in de landen, maar op de finale stond ook een zekere mijnheer Roossens te zien en die was in die tijd nog president van Sporting Ander lecht. De dag na die memorabele match waren de heren uit An derlecht al in Opwijk om met de ouders van Swatje te praten. Men kwam spoedig tot een overeenkomst en Frangois Vander Eist was lid van Paars-wit. «Ik heb het me nooit beklaagd. Ik liep er al de jeugdkategori- 'vën af, maar kwam op mijn ze ventiende al in het eerste elf tal». VAN HIMST Toen Swat in het eerste elftal van Anderlecht debuteerde deelde een zekere mijnheer Paul Van Himst daar nog de lakens uit. Van Frangois Vander Eist zegt men dat hij nqgal in de smaak viel van Polle Van Himst en dat hij het daardoor bij Anderlecht heeft kunnen waarmaken. «Er wordt zoveel verteld. Ik was in die tijd niet bang van een in spanning en ik speelde graag met Pol, die je erg goed kon vrijspelen. Op het terrein ver stonden we mekaar bijzonder goed en dat was prettig voor ons allebei. Als Van Himst draaide speelde de hele ploeg goed, en hij had graag iemand rond hem die niet bang was vooreen spurtje ook al was het dan soms vergeefse moeite». TRAINERS Swatje is nu aan zijn tiende sei zoen toe bij Sporting Ander lecht. In de kern heeft hij er vijf trainers opzitten. Het begon met Poliet Van Den Bossche, dan kwam Kessler, Braems, Croon en nu Mon Goethals. «Mij Kessler kon ik niets goed doen. Hij zag bitter weinig in mij en liet mij dat ook duidelijk aan voelen. In die tijd geraakte ik soms wel wat ontmoedigd». Goethals die toen trainer van de nationale ploeg was had echter enorm veel vertrouwen in mij en dat was toch wel een serieuze stimulans. Het beterde bij Anderlecht op nieuw voor Vander Eist toen Urbain Braems trainer werd. De turnleraar uit Zottegem moet men inderdaad niet veel wijs maken over voetbal. Hij kent het door en door. De grootste psycholoog als trainer was zeker Hans Croon. Aan hem heeft Swat Vander Eist niets dan goeie herinnerin gen: «Mijnheer Croon kon ons formidabel goed aanpakken. Hij was een intellektueel maar ook iemand die ons echt goed kende. Hij kon zijn spelers mo reel enorm oppeppen gewoon door ons allemaal individueel aan te pakken. Hij kende ons met onze sterke en zwakke punten. Het was een fijne man. Croon haalde met Anderlecht de hoogste triomf namelijk de Europese beker der bekerhou ders. Toch kreeg hij zijn ontslag. Raymond Goethals liet zijn job als bondstrainer immers staan om hem bij Anderlecht op te volgen. «Ik vond het spijtig dat mijn heer Croon weg moest, maar ja, ik ben maar een werknemer, het zijn de bazen die beslissen. Zij betalen ons en wij moeten ons werk doen. Bovendien was ik gelukkig omdat het Goethals was die hem opvolgde. Ik wist dat die ook vertrouwen had in mij». GOETHALS Naar buitenuit geeft Raymond Goethals nogal de indruk van diktator te-zijn. Iemand die weet wat tiij wil en geen inspraak verdraagt. «Fout, zegt Swat Vander Eist. Ik ken geen trainer die meer met zijn spelers over taktiek praat als mijnheer Goethals. Hij stelt ons een bepaald systeem voor, maar wij mogen er onze kritiek op uitbrengen en hij houdt daar ook rekening mee. De pers is soms oneerlijk te genover Goethals door hem steeds dingen in de schoenen te schuiven die hij vaak tegen zijn zin maar op aandringen van de spelers zelf heeft opge legd. Bovendien is Goethals een enorme voetbal kenner. Geloof me, ook onze Hollan ders zoals Rensenbrink en Haan, die nochtans al heel wat hebben meegemaakt kijken op naar het voetbalverstand van Goethals». ARBEID «Voor mij is voetbal een werk zoals een ander, zegt Swat Vander Eist. Vijf tot zes dagen per week ga ik gewoon 's mor gens naar mijn werk zoals zo veel anderen. Mijn werk is ge woon een beetje verschillend van dat van de meesten, maar achter alles is het een job als een ander. Er is bij ons dage lijks een voor- en namiddag- training. Er zijn de regelmatige afzon deringen voor verschillende dagen en er zijn de reizen met de klub en met de nationale ploeg. Er wordt natuurlijk een aardig centje verdiend, maar ook dat moet ge toch niet overdrijven, ge moet niet vergeten dat een voetballer zijn vette jaren zowat tien jaar duren In die tijdspanne moet hij zien een cent opzij te kunnen leggen». Swat Vander Eist denkt er in derdaad niet aan trainer te worden na zijn aktieve loop baan. «Trainer is de ondank baarste funktie die ge kunt in denken. Moest met mij gebeu ren hetgeen nu bijvoorbeeld met Croon gebeurd is bij Ander lecht voor enkele jaren, dan zou ik er direkt het bijltje bij neerleggen. Neen, ik zal wel iets anders zoeken om in leven te blijven. Voorlopig is dat het minste van mijn bekommernis sen. BUITENLAND Vorig jaar in de transferperiode werd de naam van Vander Eist genoemd in verband met een transfer naar een belang rijke Duitse of Spaanse ploeg. Er waren telkens fenomenale bedragen mee gemoeid. Swat: «Al die geruchten over een buitenlandse transfer heb ik ook zelf via de kranten ver nomen. Ik ben zelf op geen en kele manier benaderd om naar het buitenland te gaan voetbal len. Of ik het ooit zal doen weet ik niet. Uitsluiten doe ik de mo gelijkheid in ieder geval niet. Je moet weten dat aan dergelijke transfers vaak echte fortuinen te verdienen zijn en als je dan die gelegenheid krijgt waarom zou je ze afslaan. Voor aan passing ben'k niet bang. Erg veeleisend ben ik niet en ik ben bereid overal te werken voor mijn boterham en met die men taliteit kom je er overal». De trouwe supporters van Sporting Anderlecht en vooral het hele legioen aanhangers van Swatje Vander Eist moeten zich voorlopig weinig zorgen maken. Swat heeft voor hem en zijn vrouwtje kinderen zijn er nog niet grond gekocht in Opwijk. Hij wil er heel in 't kort starten met de bouw van zijn eigen huisje. «Ik zou hier in Opwijk inderdaad moeilijk weg kunnen, ik heb hier reusachtig veel vrienden en daar heb ik toch echt wel nood aan. HOLLANDERS Sommige pseudo-insiders be- Swat Vander Eist zette voor Anderlecht al tientallen onmogelijke situaties recht. Swat Vander Eist, gezellig keuvelend met een van zijn vrienden te Opwijk. Hij vindt nog wel de tijd om te stoeien met de Opwijkse rakkers die v hem hun idool maakten. weren wel eens dat het Ander- lechthuishouden gedomineerd wordt door de Nederlanders. Robby Rensenbrink, Arie Haan, Johnny Dusbaba, Peter Ressel en Nico De Bree zijn in derdaad vijf jongens die van boven de Moerdijk komen. We wilden er graag de mening van Swat Vander Eist over. «Dat is de grootste larie die ik ooit gehoord heb. Er is bij An derlecht beslist geen clanvor ming van de Hollanders. Daar voor zijn die mannen veel te professioneel. Bovendien aan vaarden ze allemaal het gez« van de trainer, voor wie ze ve respekt hebben, zoals ik daa straks al zegde». Natuurlijk valt er ook bij And* lecht af en toe een woord, ma zeggen dat er sprake zou zi van clanvorming is een gro\ leugen. Met de geest is in onj ploeg alles in orde». We willen het graag geloven te oordelen aan de Europe; resultaten die paars-wit zi< weer bij mekaar aan het voe ballen is, zou die goede gee dit jaar weer mooie vrucht* kunnen opleveren. (MH/MW

De Voorpost | 1977 | | pagina 28