EEN VERHAAL OVER FOTOGENIEKE EN ANDERE POLITIEKERS NEEMT DAENS ZIJN INTREK IN HUIS VAN 00THEGEM? 4 - 16-12-1977 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Destijds heb ik aan de pastoor gezegd dat de laatste persoon van wie ik oneer lijke zaken aanvaard, hij is. Sindsdien heb ik mij bij elke stemming over kerkfabrieken ont houden.» Schepen Hooghuys zegt dan, de raadszitting uit protest na het vierde agendapunt te zullen verla ten. Ghis Willems blijft naar gewoonte vrij rustig, al doet deze intro hem geen plezier. Hij zegt nooit het woord «schandalig» te hebben ge bruikt en legt de nadruk op het feit dat zijn tussenkomst in de vorige raadszitting bedoeld was in een sfeer van «overdrijft ge niet, gaat het om een systematische kontrole of is het een begeleiding?» Willems: «U zei dat het niet om de kontrole gaat. Dat was een ant woord waar wij voldoening mee namen. We hadden dus een vruchtbaar gesprek». Voorzitter D'haeseleer laat intussen een «open brief» als reaktie op voren genoemd artikel in De Voorpost, uitdelen aan de pers. HET HANGEND PROBLEEM VAN DE VLAG Punten 1 en 2 van de agenda, res- pektievelijk het vaststellen van voorlopige kredieten voor het dienstjaar '78 en de aanvraag van de machtiging der hogere overheid om te mogen beschikken over kre dieten voor niet-verplichte uitga ven, worden met eenparigheid van stemmen goedgekeurd. Boeiender wordt het dus pas met punt 3: bepalen van het gemeen tewapen en de gemeentevlag, (We verwijzen hier naar een af zonderlijk artikel in deze editie). Over het behoud van het huidige stadswapen voor de nieuwe enti teit was eenieder het eens. Even eraan herinneren dat het oude stadswapen afkomstig is van het stadszegel voor poorterszaken in 1394 en dat het door zilversmid Nicolaas Colijn is ontwotpen. Het rechtopstaand zwaard (symbool van autonome rechtsmacht en mi litaire weerbaarheid) en de twee scliildjes in het hoofd bij de punt van het zwaard tonen de keizer lijke adelaar en de leeuw van Vlaanderen (symbolen van horig heid aan twee vorsten) vormen een historische kombinatie. Wat de stadsvlag betreft noteerde stadssekretaris Chris Willems vier voorstellen. Een beslissing zou pas einde deze maand kunnen ge nomen worden. Op voorstel van Lambert Van der Sijpe (CVP) zal de minister van Binnenlandse Za ken hierover worden aangeschre ven. Als fraktievoorzitter Bert Van Hoorick (BSP) zich in dit punt met zijn betoog liet opmerken hij behoort alvast niet tot de stille meerderheid die zich al te vaak neerlegt bij een soort zwijgplicht deed hij dat niet minder in zijn voorstel om in Aalst een Priester Daensmuseum en -archief op te richten. (Zie afzonderlijk artikel). De CVP-fraktie maakte nogal wat kronkels om een stemming uit te lokken (Willems: «We gaan ak koord met het voorstel, maar we wensen een princiepsbeslissing.» Reaktie op de banken van de meerderheid: waarom stemmen als ge akkoord gaat?) Over de aankoop van het huis van Othegem in de Molenstraat wenst voorzitter D'haeseleer niet impro viserend te werk te gaan en her haaldelijk slaat hij de vraag van Van Hoorick om minstens toch een optie te nemen, af. Interpel- lant onderstreept dat het priester Daensfonds het projekt graag reeds in juni eerstkomende zou van start zien gaan. STANDPLAATS VOOR NOMADEN In West-Europa, aldus raadslid Chris Lievens - Borms (CVP), waar het zwerven een leefbare, zij het riskante manier van leven is gebleven, werden Nomaden en zi geuners vrijwel verwaarloosd. In ons land werd de zorg voor Noma den, woonwagenbevolking en zi geuners enkel uitgedrukt door het privé-initiatief, hierin gevolgd door enkele zeldzame gemeenten. Chris Borms betreurt dat en inter- pelleert inzake de mogelijkheid om hier in groot-Aalst een vaste standplaats voor nomaden op te richten. Daartoe citeert ze het wetsvoorstel dat senator Mevr. D'Hondt - Van Opdenbosch op 16 augustus jongstleden terzake is in gediend. In elke gemeente zou de gemeenteraad een standplaats aanwijzen voor minstens tien woonwagens. Deze plaats zou verhard en verlicht moeten zijn, voorzien van aansluitingen op het elektriciteitsnet en de waterleidng. De gemeenteraad zou de verorde ning vaststellen die op de stand plaats van toepassing is en kan ook retributies heffen op de woonwa gens die er staan. Raadslid Lievens - Borms wijst er hierbij op dat het helemaal niet hoeft te gaan om luxe-projekten of mastodont-inrichtingen Capucijn Pater Gilbert hierbij aanhalend als één der meest be voegde en aangewezen personen terzake omdat hij al meer dan 20 jaar ingewijd is in de problema tiek, wijst zij erop dat de meest aangewezen formule een stand plaats voor 10 woonwagens is. Omdat het om 'n vooral arbeids intensief projekt gaat, stelt de in- terpellant ten slotte voor het pro jekt te realiseren met de hulp van werklozen in het speciaal tijdelijk kader van het plan Spitaels. Schepen mevrouw Annie De Maght antwoordt daarop dat er in het stadhuis terzake een dossier klaar ligt, maar dat nog niet me teen kan gezegd worden op welk Srceel de zaak mogelijk zou zijn. schepen voegt daaraan toe dat alleszins alles in het werk gesteld wordt opdat men het projekt zou kunnen starten vanaf het wets voorstel van kracht wordt. Van Hoorick is het eens met het prin ciep maar dringt aan op voorzich tigheid omdat hij vernomen heeft dat het ministerie van Binnen landse zaken een nationale oplos sing aan het uitwerken is. Borms hoopt alleszins dat men onvoor zichtig zou zijn mocht men een enquête voeren bij de plaatselijke bevolking. Burgemeester D'hae seleer wijst er tot slot op dat hij als burgemeester in het verleden heel breed is geweest en dat het gerucht dat het hier een paradijsje is voor de nomaden, als een lopend vuurtje de ronde heeft gedaan en dat na verloop van tijd iedereen naar Aalst kwam afgezakt. Marcel De Bisschop (CVP) beaamt dat. STIEFMOEDERTJE AALST Raymond Uyttersprot is dan aan de beurt voor twee interpellaties. Eerste tussenkomst van dit CVP- raadslid betreft de personeelsza ken. We staan voor de eerste on heuglijke verjaardag van de fusie en nog tseeds is er geen perso- neelskommissie geïnstalleerd, werd het voorontwerp van het ka der nog niet besproken en lijden de personeelsleden uit de randge meenten een financieel verlies door de niet gelijkschakeling met het weddestatuut Gent dat daaren tegen wel in voege is voor het stadspersoneel van Aalst zelf. Al dus Uyttersprot die vraagt of er reeds kontakten zijn geweest met de minister van Binnenlandse Za ken. (Lees elders in dit blad). Wat raadslid Uyttersprot niet min der in het verkeerde keelgat is ge schoven, is de manier waarop hij evenals Moorselse kollega- raadsleden tijdens diverse recente festiviteiten als «quantité négliga- ble» zijn beschouwd. Eerste kritiek betreft het feit dat op de officiële uitnodigingen voor de plechtigheden op 21 juli en 11 no vember alleen deze manifestaties vermeld stonden van klein-Aalst. Volgt dan de 11-novemberviering te Moorsel. Raadslid Uyttersprot meent dat die zeker niet de ver diende aandacht van het bestuur heeft genoten: «Van de traditio nele bevlagging aan het monu ment van de gesneuvelden was niets meer te merken. Noch de Belgische vlag, noch de Vlaamse leeuw, noch de vlag van Moorsel werden gehesen, zodat het monu ment van de oorlogslachtoffers er totaal kaal en troosteloos bij stond». Dat de CVP-raadsleden uit Moorsel niet aanwezig waren heeft zijn redenen, zegt Uytter sprot vervolgens. Hij loopt de mo gelijke kritiek van schepen Van den Eede in dit verband vooruit en wijst erop dat er kwade wil mee gemoeid is bij de vaderlandslie vende verenigingen. Uyttersprot: «Wanneer enkele fa natieke bestuursleden, en ik zeg wel degelijk enkele, de vader landslievende plechtigheden wen sen te politiseren en de meest ele mentaire regelen van de welle vendheid niet kennen, dan is dat hun zaak.» De interpellant citeert dan de weekbladen «Voor Allen» en «De Voorpost» waarin hij een artikel terugvond dat geschreven is door een raadslid (bedoeld wordt een bijdrage in onze «Vrije Tribune») dewelke, aldus Raymond Uytter sprot, «voor de eerste maal een dergelijke plechtigheid meemaakt (hij was trouwens niet tegenwoor dig op de viering van de Nationale Feestdag), en waarin hij onze af wezigheid hekelt, en het volgende schrijft: de CVP-ers Uyttersprot en Van der Borght - Carlé stuurden hun kat wat door vele vierders sterk werd opgemerkt. Maar wat wilt ge? Wanneer men jaren aan een stuk alleenheerser is geweest, en men tot de vaststelling komt dat dezen die vroeger vernederd en be lachelijk zijn gemaakt het nu voor het zeggen hebben, dan komt dat hard aan. Einde citaat» Dergelijke dingen zegt Uytter sprot niet te nemen, hij heeft het over «lasterlijke aantijgingen die slechts kunnen worden be schouwd als geschreven door een kleine mijnheer bij wie het begrip politieke eerlijkheid nog onbe kend is.» Tot slot haalt hij ook de officiële ontvangst van de vereniging «De Bergvink» op het Moorselse ge meentehuis aan en waar het stads bestuur officieel vertegenwoor digd was, doch de Moorselse raadsleden als te verwaarlozen hoeveelheid werden beschouwd. De antwoorden die daarop volgen komen van schepen Bourlon, Van den Eede en raadslid Saerens (BSP) die duidelijk geviseerd werd in de uiteenzetting van Uyt tersprot. Voorzitter D'haeseleer moet dreigen met de schrosing van de zitting zo men in dezelfde toon verder gaat. Saerens, inderdaad niet zo'n vlotte spreker als zijn kollega, is het mikpunt geworden van Uyttersprots spot («U heeft de kans van uw leven gemist, om te zwijgen!»). Van Hoorick wordt kwaad: «Dat is hautain van u; Sae rens is een gewone arbeider» en Jan Caudron merkt flegmatiek op «omdat mensen belangrijke zijn.» D'haeseleer belooft een bespre king tijdens de eerstkomende ver gadering van de kommissie voor fusieproblemen (14 december). BOUWOVERTREDING EN INTERVIEW DE NEVE MET DE VOORPOST Floris De Winter (CVP) interpel- leert vervolgens over de bouwo vertreding door een partikulier in het BP A Steenland. Spreker ci teert daarbij o.a.; De Voorpost waarin schepen De Neve op 18 november sprak over «doodge woon een politieke afrekening». Hij neemt het de schepen kwalijk dat hij wel de pers informeerde over deze nationale zaak, maar de gemeenteraad geen punt van toe lichting op de agenda gunde en de raadsleden in de kou liet zitten. Hij stelt enkele vragen: Wie heeft namens de stad aan de eigenaar van de grond geschre ven dat zijn perceel voor private verkaveling in aanmerking kwam? Was dit vóór of nadat het sche penkollege gunstig advies had uit gebracht voor de oprichting van sociale woningen? Op welke datum heeft de eige naar een bouwaanvraag inge diend? Wanneer werd deze voor advies overgemaakt aan stedebouw en welke beslissing werd er getrof fen? Hoe kwam de bouwheer aan een bouwplan dat goedgekeurd werd door het schepenkollege zonder dat er een bouwvergunning werd afgeleverd? Ik ben mij persoonlijk ter plaatse gaan vergewissen, van deze toestand. Het gebouw heeft zijn hoogte bereikt. In zijn huidige toestand een waarde van 2 k 3 mil joen F en indien het nu nog moet afgebroken worden, wat zou dat gebeurlijk voor de Stad Aalst be tekenen? Waarom heeft het schepenkol lege geen gevolg gegeven aan de klacht, en dit tot tweemaal toe, van de Bouwmaatschappij «Veilig Wonen»Had de stad op dat ogen blik een bouwstop opgelegd dan waren de werken nog niet zo ver gevorderd en zou de schade nog beperkt geweest zijn. Schepen Jan De Neve reageert rus tig doch resoluut op de tussen komst van Floris De Winter. «Ik heb inderdaad de gemeenteraad niet ingelicht, aldus de schepen, omdat ik denk dat het maar nor maal is dat als een maatschappij (nvdr. Veilig Wonen) via de pers met zo'n verhaal uitpakt, ik via datzelfde medium mijn antwoord wens te geven. Ik heb in De Voor post de fouten aangehaald, ik wil me niet verschonen, alleen heb ik in De Voorpost gezegd dat die fout moet gerelativeerd worden.» Volgt dan de redenering die sche pen De Neve destijds in het vo rengenoemde gesprek met onze medewerker ontwikkelde en die we dus hier niet zullen hernemen. Of hij inderdaad gesproken heeft over een «afrekening»? De Neve antwoordt bevestigend: «Wat ik toen heb verklaard was grondig verantwoord.» De Winter: «Dank U». Richard De Gols, voorzitter PVV-fraktie, stelt vast dat de ge meenteraadsleden er weer voor spek en bonen bij staan wanneer zij in het agenda kijken naar de memorie van toelichting: «Moeten wij ons al die bladen kopen om geïnformeerd te zijn. Ik zou bie- zonder willen aandringen opdat men ons in de toekomst niet langer zou verwijzen naar persartikels U moet zelf meer informatie geven De Gols dreigt in het vervolg de onontvankelijkheidsprocedure in te roepen. Waarop Uyttersprot De Gols verwijt zelf in de vorige raadszitting een artikel te hebben aangehaald in verband met Wil lems. «Ja», aldus De Gols die het antwoord niet bleek te hebben verwacht, «maar het ging om een persoonlijk feit waarbij mijn naam is vernoemd». Ghis Willems neemt als laatste het woord: «Iedereen heeft zich over de zaak De Neve vragen gesteld, zowel de mens in de straat, zeker de ge meenteraadsleden. De burgemees ter, duidelijk sprekend in naam van het kollege heeft verklaard t.o.v. de pers: Ik heb vertrouwen in schepen De Neve tot bewijs van het tegendeel. De pers heeft gevist naar een uitleg die ze dan ook ge kregen heeft. Het is alleen de ge meenteraad die niet geïnformeerd is tenzij langs de kanalen van de pers. Ook deze keer moesten de gemeenteraadsleden vragen naar een beetje uitleg. Ik weet wel dat het hier niet gaat over een beleidszaak maar ieder een zal toegeven dat het gaat over een gebeurtenis met mogelijks grote gevolgen voor de beleids- ploeg en dus ook voor het bestuur van de stad. Het is normaal en de plicht dat elk raadslid er zijn oor deel over vormt of dit raadslid be hoort tot de meerderheid of tot de minderheid. Wat verkeerd zou zijn: dat er zich iemand vooraf een oordeel zou vormen over de zaak. Vraag dat zeker niet aan mij als jurist, want ik ben gewoon het ganse verloop van de zaak af te wachten en te zien tot wanneer al les gekend is alvorens enig oordeel te vellen. Dus elk oordeel is mo menteel voorbarig en het is in die zin dat wij gemeenteraadsleden een antwoord trachten te bekomen die spontaan als informatie had moeten bezorgd worden. Stelt gij nu geen andere vragen en vormt ook geen oordeel.» WELKE KIEKJES VERLOREN HUN PLUIMEN? Grappig werd het pas echt bij de interpellatie van Etienne Bogaert (CVP) over overdadig geachte pu bliciteit van het kollege op kosten van de gemeenschap. Bogaert is niet aan zijn eerste geintje toe. Etienne Bogaert richtte zijn kritiek op de rubriek mededelingen van de stad in een plaatselijk reklaam- blad en waarin regelmatig foto's verschijnen van de leden van het kollege. «Ik laat in het midden of de foto's gelukt zijn of niet»zei spreker en ook voorzitter D'haeseleer liet die kwestie liever in het midden. Hoedanook, de burgemeester be gon onmiddellijk met een tegen vraag: «Wil U verzaken aan Uw interpellatie of zal U mij verplich ten ander bewijsmateriaal naar vo ren te brengen?» Bogaert stelt zich natuurlijk de vraag welke verrassing D'haese leer in petto heeft, maar behoudt als een koene ridder zijn interpel latie: «Dat is een bedreiging, chan tage. Verleden week was het zelf potsierlijk, er was zelf een vakje zonder foto. Wellicht verloren. Nou ja, spijtig voor schepen Bour lon die er anders wel sympatiek voorkomt. Over de betrokken foto's zei de interpellant dat het hier gaat om een verkapte permanente publici teit, een misbruik dus dat over igens enig is in dit land: «Het gaat er niet om dat zitdagen aangekon digd worden van de schepenen en dat deze van de oppositie niet toe gelaten en niet opgenomen wor den... nog straffer, er wordt nog een fotootje aan toegevoegd zie toch eens naar ons en kijk niet naar ons beleid!» Etienne Bogaert vraagt om deze foto's te vervangen door wat zin niger informatie. De kat komt dan op de koord. Voorzitter D'haeseleer laat een paneel aanrukken waarop vier vol ledige gazettebladeren zonder tekst maar meer dan rijkelijk geïl lustreerd, geprikt zijn. Achter onze rug fluistert een toeschou- wer:«Weer van De Voorpost ze ker!» Niets van dat, het gaat om stads- mededelingen in hetzelfde voren- vermeld reklaamblad waarin tij dens de vorige legislatuur op deze wijze reklame is gemaakt voor het Festival van Vlaanderen. Niet vóór, maar wel telkens achter de konserten, voegt de voorzitter daaraan toe: hij heeft opgeteld hoe dikwijls Etienne Bogaert daar als voormalig schepen van Financiën op te zien is: op vier weken tijd veertien keer! Hij maakt een kos tenraming: «Heel wat meer dan nu bij ons!» Van Hoorick daarop: «Jamaar, hij is toch fotogeniek hé!(groot jolijt op de banken). (N.v.d.r.: De arti kels in - De Aankondiger» werden gratis gepubliceerd, als een steun aan de organisatoren). Burge meester D'haeseleer doet aan de plannen van het huidig bestuur terzake uit de doeken, Er zal een jaarverslag worden opgemaakt, heel bescheiden en met een oplage van hoogstens honderd eksempla- rcn. Lambert Van der Sijpe vind derge lijk antwoord met «een kruide- niersrekeningetje» naast de kwes tie en Bogaert wil de burgemeester zelfs helpen om die foto's op te sporen waar hij ook nog op staat. D'haeseleer: «Wij hebben nog dossiers klaar liggen». VERVOER KAMPEERMA- TERIAAL DOOR STAD Niet het minst interessant voor on dergetekende was het laatste punt op de dagorde: vraag om inlichtin gen betreffende de houding aan genomen door het kollege wat be treft het vervoer ten dienste van de jeugdverenigingen. Dit, betref fende een artikel in De Voorpost verschenen onder de titel «Vakan- tievrachtvervoer voor jeugdgroe- peringen grote geldverspilling» Raadslid Etienne Bogaert interpel leerde daarover, maar omdat in tussen op onze redaktie talrijke le- zersbrieven in dit verband zijn binnengekomen, verwijzen we u naar 'n afzonderlijk artikel over het vierde bedrijf in deze pole miek. Intussen toch vermelden dat zowel schepen van jeugdbeleid Eddy Monsieur als raadslid Bo gaert verrast waren door het ver schijnen van dit artikel. MOTIE «NEUTRONENBOM» Volgt dan de allerlaatste bespre king van de door Marcel De Bis schop ingediende motie tegen het gebruik van neutronenbommen. André Doorns (PVV) gaat niet ak koord met de eenzijdige opstelling ervan en vraagt een motie voor de vernietiging van alle wapens. Lambert Van der Sijpe vindt even eens dat men de motie moet relati veren en minder emotioneel moet opstellen, dus moet opstellen met meer kennis van zaken. Hij wijst op de genetische gevolgen van het gebruik van neutronenbommen (het is een nukleaire bom). Hij vraagt een licht veranderde motie goed te keuren. Uiteindelijk sluit de raad zich bij volgende ge- korrigeerde tekst aan: «De gemeenteraad van Aalst drukt de onbehaaglijkheid en vrees van de bevolking uit t.o.v. de uitvin ding en aanmaak van steeds ver schrikkelijker vernietigingswa pens in de wereld. Hoewel het probleem van oorlog rkli en vrede en van bewapening tot zijn uitdrukkelijke bevottt heid behoort is de gemeenteraa er zich van bewust dat zijn insjivi ningen voor de demokratii ontwikkeling op elk gebied va co> lokale gemeenschap tot niets nen indien niet in de eerste pl ts de veiligheid van de bevoll is door een duurzame vrede w ig verzekerd. De gemeenteraad van Aalst Él. zich dan ook tegen de aanmac van elk nieuw oorlogsmatet w met steeds grotere vernieliian kracht ten aanzien van het men lijk leven en het genetisch vo bestaan ervan. De gemeenteraad van Aalst c een beroep op de Regering zich aktief in te spannen opdat vormen van geweld, inzonderi het oorlogsgeweld, uit de we zouden worden gebannen ei Europees verband een bijdraj leveren tot de internationale wapeningsbesprekingen. Rene De Er bestaat steeds meer belangstelling voor de studie van de sociale beweging, zo meende raadslid Bert Van Hoorick tij dens de jongste gemeenteraadszitting, en hij denkt dat Aalst zich terzake niet langer onbetuigd mag laten. Het hek was daarmee van de dam voor een vrij lanae diskus- sie, niet over 't al dan niet oprichten van een Priester Daens- archief en -museum, maar wel over het nemen van een motie daartoe op het te koop gestelde huis van Othegem in de Molenstraat. Van Hoorick heeft zich daarbij nogal wat zenu wachtig gemaakt op het: «spel van de oppositie dat er vinger dik opligt en dat er op uit is een verdeelde stemming uit te lokken». Nergens in Vlaanderen bestaat een museum en archief van de sociale beweging sedert de op komst van het kapitalisme, al dus voorzitter van de BSP- fraktie Bert Van Hoorick, do- kumenten zijn verspreid over allerlei instellingen of in handen van partikulieren. Op provinci aal vlak zou het initiatief niet het minst interessant kunnen zijn maar het valt te betwijfelen dat Gent, waar de sociale strijd zich reeds zeer vroeg aftekende, dergelijke zaak uit handen zou geven waarmee Aalst ermee voor de pinnen komt. Toch, zo vervolgde spreker zijn pleidooi, heeft Aalst er belang bij en zelfs de morele verplich ting om voor ons arrondisse ment dergelijk museum en ar chief te realiseren. Dit, niet het minst omdat Priester Daens een van de markantste figuur van het einde van de iyoe eeuw te Aalst was. Van Hoor ick wenst dat evenwel ruimerte zien: «indien zijn figuur op zich zelf reeds boejend genoeg is om er een museum en archief aan te wijden, dan zou het ech ter historisch verkeerd zijn en men zou bovendien onvolledig en onrechtvaardig zijn, indien men dergelijk museum en ar chief niet zou opvatten voor het geheel van de sociale bewe ging te Aalst en in ons arrondis sement tot 1914 en voor be paalde uitlopers van het Daen- sisme zelf zoals Fonteyne te Brugge, de Rupelstreek en zelfs Nederland. Men moet ook aandacht hebben voor de so ciale beweging die priester Daens voorafging, aan het ge heel van de arbeidsbeweging van zijn tijd, aan de tijdgenoten uit het konservatieve kamp en de bondgenoten onder de pro gressieven.» Bert Van Hoorick citeerde enkele voorbeelden: de moeilijkheden die reeds in 1868 te Aalst en allicht nog vroeger te Geraardsbergen hebben bestaan om hier een afdeling op te richten van de 1ste lntemationale;«De Den- derbode», die hier als week blad nog voor «De Werkman» van Pieter Daens verscheen en door professor D'Hondt in zijn «Geschiedenis van de socialis tische arbeidsbeweging» ver noemd wordt, naast andere kranten, als zich inlatend met de verbetering van het lot van de werkende klasse;er is de tijdgenoot van Daens, Jan Bijl, die in 1886 te Aalst een vak bond oprichtte naar het beeld van de Engelse trade-unions, e.a. Redenen genoeg dus om de zaak zo ruim mogelijk op te vatten. Dat er nood is aan dergelijk ar chief is niet minder duidelijk: het socialistisch archief werd tijdens de 2de wereldoorlog vernietigd door de bezetting van het oude Volkshuis. Over priester Daens en diens beweging is nog veel behou den, meestal in privé-handen. De nazaten van priester Daens vragen niet beter dan wat zij hierover bezitten, aan de stad af te staan voor een Daensmu seum en sociaal archief. Plaatsruimte Groot probleem is evenwel een onderdak te vinden voor archief en museum. In het Oud- Hospitaal zou dat niet mis staan, zei Bert Van Hoorick, maar gezien het Oudheidkun dig Museum er al gehuisvest is, is er amper meer plaats dan één gang beschikbaar voor het Daensmuseum, laat staan voor het archief erbij. De Heilige Geestkapel is wel een redelijke ruimte maar het zal nog jaren duren voor het nieuwe kom- pleks er is, dat is te lang. Het huis van Othegem daarente gen zou zeer geschikt zijn. Het is overigens nog altijd te koop voor 12 miljoen frank. Raadslid Van Hoorick wenste dat de stad deze oplossing zou overwegen en een optie zou nemen: «Het PS verplicht ons nog altijd tot ni^d maar het vermijdt dat we Jve voor onze neus zouden lajnr ontfutselen.» Raadslid Marcel De Bissclf1 steunde Van Hoorick voller merkte op dat hij de fan Daens goed heeft gekend begon alvast met het overh en digen van een eerste dokum3r voor het archief: een Nedjn^ landse publikatie "met efe( voordracht van Daens rst Leeuwarden uitgesproken, de Daensarchief en stadsfr chief Je Schepen Roels lette op verschil dat gemaakt wordt t sen een archief en een nie I seum en het hebbend on, onze stadsarchivaris «die z 1e, volledig inzet voor ons archi lr legde hij de nadruk op het 3r dat het publiek volledig in licht moet kunnen worden le dat bijgevolg dat het stad: sk, chief liefst zou verrijkt kunr}n worden met dergelijke inforru tie over de sociale bewegi «Zo'n voorstellen interesse de de stad!» aa Wat het museum betreft ste t hij voor in afwachting het oi t hospitaal te gebruiken. ar Dit antwoord was niet naart,™ zinvanBertVanHoorickdie Jjy een konkreter antwoord hebben verwacht. Hij laai daarbij de toestand waarin I stadsarchief zich bevindt, we ,rd op het feit dat de zolder van f stadhuis nog steeds vol dol menten ligt terwijl archiefstip ken rondslingeren in voorn lige gemeentehuizen: «Ik b de voor een afzonderlijk archi n Men mag het Daensarchief r laten vedrinken in het sta< er archief.» Jan Caudron (VU) stelde lkj vraag of niet één van de gdia meentehuizen van de deelc ra meenten daartoe in gebn zou kunnen worden genomi Schepen van Openbare W< ken merkte op dat het allesziw de bedoeling moet zijn een I vend archief te maken, d best iets afzonderlijks. Omt het huis van Othegem een ,k< bewaren gebouw is terwijl f als Daensmuseum ideaal g legen zou zijn dichtbij de We «bakermat van het Daensi" me», het kultureel centrum het oud-hospitaal zag hij w J muziek in het voorstel om da eventueel het museum en chief onder te brengen. Wordt dit burgershuis in de schaduw van onze kuituurtempel hel toekomstig Daensmuseum? SJBn

De Voorpost | 1977 | | pagina 4