EEUW EN AREND BLIJVEN IIAAR DE STADSVLAG J/EET NOG NIET IN WELKE LEUREN TE WAPPEREN Aci sterse f itsen VERONGELIJKTE SEKRETARISSEN VERTEGENWOORDIGT VLAANDEREN IN V.B.S.G. OOK DAT IS EEN STRAAT STADSSEKRETARIS CHRIS WILLEMS De Voorpost - 16-12-1977 - 5 tie rt Van Hoorick bleef intussen idringen op het nemen van i optie voor de aankoop van huis van Othegem. Burge ester D'haeseleer wilde de ofen omwille van hun uit te nen implikaties, niet im- ïséviserend afhandelen. Wel tis klaarde hij zich principieel a toord. Van Hoorick: «Ja een optie nooDt u tot CVP-fraktievoorzitter 3IÉS Willems vroeg de stem- wjKj. D'haeseleer daarop: «U geen beslissing afdwin- t Éi.» Willems herhaalt ziin imaag, L-auuron vindt dat onver- :ei woord om zonder vooraf- lii andelijKe bespreking aoor ien schepenkollege over de aankoop te stemmen. PVV-fraktievoorzitter Richard De Gols sluit zich aan bij de opmerking van Jan Caudron en zegt dat dergelijke zaak als princiepsbeslissing op het agenda van de volgende ge meenteraad moet. Wat Van Hoorick overigens wel kan be amen alhoewel hij zegt toch niet zo veel te vragen: «Ik vraag alleen een preservatoire maat regel.» D'haeseleer vraagt of hij dat zo erg vindt tot de vrijdag daarop te moeten wachten (nvdr.: vergadering van het kol lege). Bogaert (CVP), Willems en Uyttersprot herhalen de vraag om stemming over het princiep. Van noorick wordt boos: «Op de banken van de oppositie poogt men door deze stem ming over de aankoop een ver deelde stemming uit te lokken. Wij BSP-fraktie kunnen ons daar niet toe lenen.» Van Hoor ick onthoudt zich bij de stem ming, alsook Marcel De Bis schop die het betreurt in zo'n aangelegenheid over meerderheid-minderheid te ho ren praten en eraan toevoeat dat het uiteindelijke stadsbe stuur nog altijd de gemeente raad zelf is. Willy Van Mosse- velde (Vlaamse Volkspartij) stemt voor het eerst tegen de meerderheid. Minderheid stemt ja. Rene De Witte lat de gemeenteraad van 30 oktober II. zo laat was uitgelopen, heeft de raad zich pas vorige tek in een nieuwe bijeenkomst uitgesproken over de bepaling van de Aalsterse stadsvlag en t gemeentewapen. Op voorstel van Lambert Van der Sijpe (SVP) zal de minister van Binnen- niqidse Zaken nu van Aalst een brief ontvangen om meer uitleg en richtlijnen in dit verband te e ven en hem er bovendien op te wijzen dat de oprichting van een kommissie van de la nnistiek zich opdringt. Het stadswapen wordt behouden. iel t dit schrijven loopt de stad ie( wel het risiko dat bij niet ont- irr ikelijk verklaren van dit ver- ,d ek tot uitstel en in het geval rhjen beslissing is genomen mjar Nieuwjaar, de Koning zelf =(jjn vlag kan opleggen. Of ie- jeen dan de keuze van onze rst gelukkig zal vinden is een (dere zaak. j jr voorstellen zijn na de de- ten uiteindelijk uit de bus tomen. Vooralsnog is er dus sn keuze gemaakt. rie banen: rood, wit en geel 0 n eerste voorstel kwam van 2 iepen Roels die zich blijk- h'ar heeft laten informeren ar de stadsarchivaris om na in minatie van de eerdere ge- ie voorstellen door diverse skundigen, alle heil te zien in ni n driekleurige vlag, ttz. rood rrjn de mast, wit centraal ge- 9 ld e geel in de wind en met de middenste baan een rood aard paalsgewijze geplaatst ,e t de punt naar boven. 0ltt voorstel «wit veld met arte elzentak» (naar een ir igelijke etymologische ver- 'e ring van Aalst-Alost= alus- j 1: alus= els oth= kollek- l® ;dus een plaats waar elzen- 1uiken aangetroffen worden) v®ird vooreerst bij monde van hepen Roels historisch on- Idoende gegrond en grafisch 5" j povertjes bevonden. r" zag evenmin muziek zitten de «vlag met wapenschild n Aalst omgeven door het ,rhild der acht gefusio- a erde gemeenten». Het orstel, aldus de schepen, is 3 iktisch onuitvoerbaar en vol- lig in strijd met de elemen- re regels van de bannistiek. 30 rde voorstel: «driebaans ™ïag met in de middenbaan «el het wapenschild ofwel wapendrager» vond men enmin echt uitvoerbaar en 1 vendien weinig geslaagd, "preker haalde dan een hele argumenten aan om de te te laten vallen op voren- emd voorstel: Aalst is één Ie weinige gemeenten die '^schikt over een afbeelding n de stadsvlag op haar oude gels. dit embleem bleef tot 1I; Oud Regiem ongewijzigd, zeven eeuwen oude her- nningsteken (paalsgewijze atste zwaard op veld) zit in het stadswapen, de |e Kommissie voor Heral- heeft bepaald dat de vlag form dient te hebben van |n rechthoek met de verhou- jen, hoogte 2/3 van de iedte, de historische kleuren (n Aalst blijken uit een vaand uit 1520 rood, wit en geel te enz. it voorstel kreeg het advies )e van rijksarchivaris E. War- (tevens lid van de Hoge imissie voor Heraldiek), de in van het Dirk Martensko- :e en anderen. kleuren omdat geel, id en wit deze zijn van de luisiteur. •fraktievoorzitter Bert Van irick kon zich daar niet bij luiten. Hij vroeg in deze stie een vrije stemming lat het hier niet gaat om een ik van meerderheid tegen iositie. Toch vroeg hij een luze op historische grond. Hij ig het meer zitten in een be- Dud van de vlag en het wapen Aalst zelf, maar pleitte er tevens voor dat de symbolen van de voormalige gemeenten niet zouden teloor gaan en dat zij aan het eigen voormalig ge meentehuis en andere gebou wen naast de stadsvlag zcuden gehesen blijven bij alle daartoe geeigende gelegen heden. Het stadswapen zag hij liefst behouden zoals die nu is. De vlag zag hij evenwel liefst in twee kleuren: rood en wit. Volgde toen een lang pleidooi waarbij Petrus Van Nuffel's geschriften een stevige hand toestaken. In verband met de driekleuren- vlag kan men zich enkel steu nen op De Potter en Broec- kaert, aldus spreker die erop wijst dat vorengenoemde au teurs schrijven dat «de kleuren der stad schijnen rood, wit en geel te zijn geweest Zij schrij ven «schijnen», wat betekent dat zij er zich niet durven over uitspreken. Bert Van Hoorick: «De voorge stane driekleur is inderdaad waarschijnlijk als stadsvlag ge bruikt geworden en wel in de Spaanse tijd, toen Filips II ko ning van Spanje was, het be heer over de Nederlanden had en graaf van Aalst was. Deze verdrukker van de Nederlan den, de man der inquisitie die drie eeuwen stilstand in Vlaan deren heeft ingeluid, had als kleuren geel, rood en wit... In die tijd heeft Antwerpen daar entegen het rood-wit gehand haafd. De Aalstenaars stonden vroe ger echter bekend als witvoe ten en indien ik het symbolisch mag uitdrukken: aan één voet hebben zij een gele kous, deze van Spanje gedragen. Niet al leen daarom, maar vooral daarom ben ik er tegen dat de stad tans en definitief deze kleuren zou kiezen. Wat dit ver leden betreft sta ik aan de kant van Egmont en Hoorn, van de Prins van Oranje en Marius van St Aldegonde, van Ulenspiegel en de geuzen, tegen de vlag van de Spaanse dwingeland.» Bert Van Hoorick pleitte voor de kleuren wit en rood en citeerde daartoe meermaals Petrus Van Nuffel, maar ook voormalig ar chivaris Van der Heyden, de welke hem in 1966 in een ver slag schreef dat de twee kleu ren nog in zwang zijn in de eer ste helft van de 14e eeuw, dus heel wat vroeger dan de drie kleuren uit de Spaanse tijd. Spreker voegt daar aan toe dat overigens de vaandels van de 5 wijken van de stadskern (de Zoutstraat, de Nieuwstraat, de Kattestraat, de Molenstraat en de Pontstraat) twee kleuren hadden of met twee kleuren waren afgeboord en niet met drie. Om tot slot geen verwarring te scheppen met andere steden stelt Bert Van Hoorick voor een vierbanenvlag aan te nemen, vertikaal zoals nu, maar rood wit - rood - wit. De Bisschop: dwars lijkt het minder op een voetbalsjerp Marcel De Bisschop (CVP) kon zich volledig aansluiten bij het voorstel van Van Hoorick;zelf 'n verwoed geschiedkundige ging hij blijkbaar akkoord met de historische argumentatie van laatstgenoemde. Hij had wel iets op te merken in ver band met het estetische: zo'n 'vertikaal vierbanenvlag gaat een beetje naar het voetbal, zei hij. Raadslid De Bisschop stelde voor een driebanenvlag te nemen met rood - wit - rood dwars gezet. Waarop Van Hoorick zich tot de raad richt: «Welwel, hij is roder dan ik!» Algemeen gelach, be halve bij sommigen die groen lachen... Lambert ziet het groen tus sen de bomen waaien Lambert Van der Sijpe (CV), bedankt voorzitter D'haeseleer voor de verleende «beurt voor het groen». Van der Sijpe: «Bert Van Hoorick heeft me ge ïmponeerd met een aantal van zijn argumenten... Ik merk dat het alsmaar moeilijker wordt voor ons, mensen van de vroe gere deelgemeenten, om nog een duidelijk overzicht te heb ben. In al de debatten rond deze kwestie ontwaren wij ste kelige rivaliteitjes. Wij kunnen ook niet volgen omdat daaren boven de bannistiek nog in kin derschoenen zit, dit in tegen stelling met de heraldiek.» Het raadslid onderstreepte meermaals dat bannistiek een totaal andere zaak is dan de heraldiek. Wat zou ons dus verhinderen om voor de bepa ling van onze stadsvlag terug te grijpen naar moderne midde len? Van der Sijpe geeft dan zijn voorstel: een groene ach tergrond met een els erop. Groen is representatief voor de deelgemeenten, historisch is het voor de stad terug te vinden in de etymologische betekenis van het woord «Aalst» (els, zie eerder in het artikel). Van der Sijpe wist wel dat er kritiek is op zijn voorstel. Namelijk dat hij niet-heraldische kleuren voor stelt, dat de tekening van de elzentak niet bijster estetisch lijkt, dat zijn voorstel zou geba seerd zijn op de volksheraldiek en dat de els maar een pover symbool is. Zijn antwoorden daarop: hij baseert zich op de bannistiek en niet de heraldiek, dat het voorbeeld inderdaad niet overkwam maar dat te wij ten is aan een minder ge slaagde tekening, volksheral diek is een term die hij niet kent en tot slot, wat het symbool be treft, hij ziet niet in waarom dat over zou zijn en hij beveelt de lektuur van het werk van Max Servet aan. Van der Sijpe wenste dus zijn voorstel te behouden, maar omdat er nog geen kommissie voor bannistiek bestaat, meende hij dat de wetgever fout heeft aan de moeilijkheid om zich nu al uit te spreken over de stadsvlag. Het stads wapen, aldus spreker, vindt de CVP-fraktie goed zoals die nu is, maar we moeten naar de minister schrijven om uitstel te vragen zolang er geen kom missie bestaat. Dat zou over igens een multi-disiplinair sa mengestelde kommissie moe ten zijn. Nadat burgemeester D'haese leer de vier voorstellen even rekapituleerde wees hij het voorstel van Van Hoorick af om alvast een keuze te maken en de minister te schrijven dat indien hij aan het schrijven geen gevolg geeft de kleur zus en zo zullen zijn. D'haeseller: «De minister zal negatief antwoorden omdat wij een beslissing in voorbehoud hebben.» Rene De Witte Om de aktieve rekreatie in de provincie Oost-Vlaanderen te bevorderen heeft de leiding van Vakantiegenoegens een toe ristische autoroete over 300 km door de provincie uitgewerkt. De brochure bevat een reeks foto's in de vorm van zelfklevers die op de juiste plaats dienen aangebracht te worden. Ze kan verkregen worden bij de gewestelijke dienst Vakantiegenoe gens op het sekretariaat van het Goren Kruis, St. Jorisstraat 26. Het voorbije week-end was er weer een van vluchtmisdrijven. In de Kluiskensstraat werd de wagen van Paul Van Ghijsen aange reden. In de Parijsstraat was Willem Moeyersoen het slachtoffer en aan de Baudewijnlaan zat Jeanine Barrez met de gebroken stukken. Dank zij de inzet van een zeer bedrijvige rijkswacht konden de vluchtmisdrijven opgelost worden. Als u dit leest nog een week voor kerstmis zullen de grote kerstbomen die een beetje sfeer in de stad moeten brengen misschien al geplaatst zijn. Geen dag te vroeg zouden we zo denken. Pas enkele dagen geleden werd een offerteaanvraag voor het leveren van kerstbomen uitgewerkt. De dienst voor feestelijkheden heeft gelukkig ook aan de deelgemeenten ge dacht zodat benevens de reuzeboom op de Grote Markt nu ook op het dorpsplein van alle deelgemeenten een verlichte boom zal staan. Voor enkele jaren kwam de boom voor Gijzegem uit het Duitse Membach wat dan meteen de verbroedering voor gevolg had. Dit jaar voor Gijzegem geen Duitse boom. Op 23 januari wordt de Dirk Martensprijs uitgereikt aan letter kundige Paul De Wispelaere voor z'n studie «Louis Paul Boon, tedere anarchist»De akademie voor muziek, ballet en toneel zal de avond opluisteren. Een drietal weken geleden droeg het PEN-centrum Hugo Claus voor als enige kandidaat voor de Nobelprijs. Tijdens een nieuwe bespreking heeft dat zelfde centrum nu ook Louis Paul Boon als kandidaat gesteund. Hij was reeds in 1976 kandidaat. Onbekenden hebben zich toegang verschaft tot de woning van Henri De Pelsmaecker in de Merestraat. Alle kamers werden doorzocht en enkele duizenden franken en 250 dollars werden ontvreemd. In de juwelierszaak van Roobroeck aan de zeshoek werd even eens een poging tot inbraak vastgesteld. Ze poogden de vitrine stuk te slaan met een hard voorwerp maar kozen het hazepad toen dit niet lukte. De vitrine is erg beschadigd. Nieuws van de gevaarlijke bocht te Gijzegem komt van bur gemeester D'haeseleer die op zijn schrijven een antwoord kreeg van het Ministerie van Openbare Werken (Bestuur der Wegen) dat opdracht gegeven werd een vangrail te plaatsen op 16 december. Het bestuur der Wegen deelde ook mee dat nauwelijks begonnen is aan de studie voor de verbreding van de ryksweg. Burgemeester D'haeseleer drong onmiddellijk aan om aan deze zaak spoed bij te zetten. Rond één januari zullen in de Stadsbibliotheek de volgende Molière vertalingen van de hand van John Buyden ter lezing liggen De Wijsgerige Vrouwtjes (Les Femmes Savantes), Meis jes lopen School (l'Ecole de Femmes), De Losbol (l'Etourdi), De Ingebeelde Hoorndrager (Le Cocu Imaginaire), De prenterige Dametjes (Les Présieuses Ridicules), Georges Dandin of De Bedrogen Echtgenoot (Georges Dandin). Momenteel herwerkt John Buydens zijn vertaling van l'Ecole des Maris die na afwer king ook ter beschikking zal zijn in de bibliotheek. Burgemeester d'Haeseleer kreeg van de Gemeentedienst van België de zekerheid dat in verband met het projekt nieuw ziekenhuis alles volgens plan verloopt en dat het definitief ontwerp half maart 1978 klaar zal zijn. Vorige maandag 12 december was het de dag van de brandweer man. Traditiegetrouw werden de feestelijkheden ingezet met een eucharistieveiring. Hét was een gewoonte dat hierop het sche penkollege vertegenwoordigd was. Dit jaar echter schitterden ze door hun afwezigheid, fel opgemerkt door de spuiters. Een onder hen zei: «Moest het een receptie zijn...» Zet uw deur op een kier: nodig een eenzame uit dit is de titel van een aktie die als doel heeft een beetje vriendschap te geven aan mensen die tijdens de komende feestdagen alleen zijn. Teledienst wil een diskrete schakel zijn tussen mensen die opbellen om ergens in een gezin te gast te zijn en anderen die bereid zijn personen in hun familiekring op te nemen tijdens die dagen. Nu vragen wij ons af waar in Aalst deze dienst bestaat Anders kan men zich altijd wenden tot Dendermonde telefo nisch of schriftelijk Vlasmarkt 29, tel. 052-21.51.35. Verleden dinsdag 6 december werden volksvertegenwoordiger Jan Caudron en raadslid Lambert Van de Sijpe bij de BRT ontvangen door produktieleider Woord en Spel Jan Gijsen en eerste producer Ward Bogaert. Zij overhandigden het boek «Aalst Karnaval» en een mooi album met fotoreportage die hen door de dienst Feestelijkheden bezorgd was. Op karnaval zaterdag zou 's avonds 'n programma uitge zonden worden, gewijd aan propaganda voor de stoet. Op karna val - zondag 2 februari zouden er rechtstreeks beelden uitgezon den worden van de vijftigste karnavalstoet. Deze uitzending zou lopen van 16ul0 tot 17 uur. Uit het gesprek bleek dat dit geen eenvoudige onderneming zou worden. Daarom werd aangedron gen dat het stadsbestuur een gevolmachtigd koördinator zou aanstellen voor alle organisatorische, technische en andere pro blemen. Deze persoon zou over ruime bevoegdheden moeten beschikken en over onmiddellijke beslissingsmacht om de TV- uitzendingen zo vlot mogelijk te laten verlopen. Tijdens een topoverleg met ambtenaren van het Ministerie van Openbare Werken nam schepen De Neve alle hangende dossiers door. In de tweede helft van december zal te Brussel een overleg gepleegd worden met minister van Openbare Werken Mathot. Op de agenda staat ondermeer de realisatie van de Gentse steenweg ter hoogte van de Koolstraat en 't heraanleggen van de Capucienen en de Leo de Bethunenlaan. Zeven, toevallig vrijwillige, brandweerlieden werden geweigerd op het jaarlijks Barbara-banket. Reden hiervoor was dat zij geen almanakken verkocht hadden. Goed kunnen blussen is dus blijk baar niet voldoende om met andere kollega's aan de feesttafel te kunnen aanzitten. Voor deze beslissing was de PVBA die de brandweerkas beheert verantwoordelijk. Hebben de mannen met de witte helmen hier dan weinig inspraak Of voert een kom- mandant alleen het bevel als er vlammen te zien zijn Roel VAN DE PLAS De Provinciale Federatie van Gêmeentesekretarissen van Oost-Vlaanderen onder voorzitterschap van stadssekretaris Chris Willems en met als sekretaris H. Vercruyssen van Sers- kamp en als penningmeester A. De Pelsmaeker uit Mere, ves tigt de aandacht na het Kongres op de na de fusie-ODeratie, niet nerbenoemde gemeentesekretarissen die in een of an dere bediening, al dan niet evenwaardig, werden onderge bracht. Vaak is hun toestand niet van de gelukkigste en de Federatie maakte dan ook aan het Aals- ters stadsbestuur de motie, spruitend uit haar Kongres te Neerpelt, over zoals trouwens aan andere provinciale en ge meentelijke overheden. En wordt hierbij gevraagd dat een aanvullende regeling zou wor den gezocht voor gemeente sekretarissen die ingevolge hun niet-herbénoeming toch inkomenverlies lijden, alhoewel zulks in de meeste gevallen niet is aebeurd Ze richt eveneens een oproep tot het provinciaal bestuur als toezichthoudende overheid en vooral tot de gemeentelijke mandatarissen om de gelijk waardigheid van de funktie voor niet-herbenoemde- ge meentesekretarissen te waar borgen in het personeelskader en in het administratief statuut. Dit zou vlug en bij voorrang overal te lande moeten worden goedgekeurd. Chris Willems werd als expert in de Raad van Beheer van dt Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten voor de duur van dt lopende legislatuur van 6 jaar opgenomen. Reeds vroeger was Chris Willems lid van deze vereniging, meer be paald voorzitter van één der kom missies. De V.B.S.G. is de verzamelplaats van alle Belgische gemeenten. Er wordt over de verdedigbare belan gen in verband met de gemeenten gewaakt. Dit betekent niet dat deze vereniging een personeels- vakbond is. die de belangen van deze laatsten verdedigt. Wel kunnen problemen van alge mene aard (vb. door het ontstaan van de fusie) besproken en verde digd worden. We zouden hier kunnen stellen: het syndikaat van de gemeentebe sturen. De gemeente moet regelmatig do tatie betalen en dan kan zij van de vereniging gratis advies krijgen Eveneens mits betaling kan een gemeentebestuur opdracht geven tot het ontwerpen van een of ander projekt (vb huisvuilverbrandings installaties). Een van de grote verdiesnten van de V.B.S.G. is ondermeer het ontwerp van een vernieuwde ge meentewetgeving. Tot op heden was de beheerraad van de vereniging enkel samen gesteld uit politieke mandataris sen, die de ontwerper moesten verdedigen voor de parlementaire kommissies. Vanaf dit jaar werden ook drie ambtenaren als expert opgeno men. Voor Vlaamse zijde is dit Chris Willems, voor Brussel de stadssekretaris van Schaarbeek, de heer Legein envoor de Waalse gemeenten zetelt de heer Etienne. Zij en talrijke leden van deze ver eniging zijn belast met de uitwer king van adviezen en ontwerpen. Als lid van de beheerraad verdedi gen zij deze ontwerpen ten over staan van de politieke mandataris sen die op hun beurt hiermee naar de Kamers trekken. Top op heden werden geen Aals terse politiekers aangezocht om lid te zijn van de beheerraad van deze belangrijke vereniging. Roel Van de Plas Hierbij mocht de Federatie in antwoord op haar schrijven reeds heel wat hoopvolle reak- ties ontvangen zowel van ge meentebesturen die zich ach ter de bezorgdheid van de Fe deratie scharen als van be stendig afgevaardigden bij het provinciaal bestuur dat zich al even ontvankelijk en waak zaam toonden. Tenslotte wordt erop aange drongen dat de grootst moge lijke vindingrijkheid zou worden aan de dag gelegd om in de dagelijkse praktijk de morele weerslag van de fusie-operatie bij de niet-herbenoemde ge meentesekretarissen zo DOSi- tief mogelijk te houden. Ten slotte gaat 't hier toch om de vlotte integratie van alle perso neelsleden van de gefusio neerde gemeenten wat in Gent zelf enkele duizenden mensen betekent en in het Aalsters Stadhuis ruim 1000. Het is alvast één van de sleu telproblemen van de hele fusie-operatie zodat al dan niet lukken van deze integratie één van de bepalende faktoren voor een degelijke werking van de nieuwe gemeenten zou kunnen zijn. L.H. De Appelstraat achter de Bloemenveilingshallen. Gras, modder en met water gevulde putten. Enkel het gedeelte verderop, de Pastoor Lauwerijsstraat, waar geen huizen staan is geasfalteerd (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 5