GEEN V.V.A.K. PRIJS DIT JAAR V.V.A.K. 25 JAAR ONVERDROTEN OP DE BRES! 6 - 16-12-1977 - De Voorpost OUD-HOSPITAAL Vervolg van blz. 1 Daarom is het geboden een volledige lijst op te maken van monumenten, gebouwen, land schappen, groene zones in heel Groot-Aalst en die aan de hele be volking kenbaar te maken. Reeds nu was men aktief op dat stuk in de VVV - De Falluintjesstreek - en bij het Kravaalbos.de kerk van Baar- degem en de Moorselse Water- burcht. Inwijking van stedelingen die in de dorpen bouwgrond zochten en vonden leidde vaak tot lintbe bouwing. Interessant zou zijn welk per centage zich in de dorpen nog be zig houdt met land- en tuinbouw, hoeveel er ter plaatse werken en hoeveel forensen er wonen. Hoogbouw, reeds te vinden aan de periferie, mag niet worden gerealiseerd in de dorpen tenzij men het karakter ervan niet wenst te behouden. 1978 wordt 25e werkjaar Te dezer gelegenheid wordt aan alle leden een brochure gezonden van Clement Uyttersprot over de geschicdénis van de WAK. De «Mededelingen» zijn reeds aan hun vijfde levensjaar toe en vor men de onmisbare band van het bestuur met de leden. Voorzitter Van Der Hulst doet dan ook een oproep aan alle leden, en ook aan andere belangstellenden, inlichtingen, informaties, artikels, voorwerpen die passen in het werkterrein van de WAK samen te brengen. Met alle mogelijke, tot hiertoe onbekende informatie en voorwerpen zou de WAK vor haar 25-jarige bestaan een ten toonstelling willen inrichten waarbij bvb gedacht wordt aan schilden, tekeningen, etsen, ge schriften e.d. Van Der Hulst prijst zich gelukkig dat de WAK steeds objektief blijft, haar advies ver leent en niemand naar de ogen kijkt. Wat bracht ons 1977 Mej. Van De Steen gaf dan een fel gedokumenteerd verslag van de aktiviteiten in het voorbije jaar waarvan we u vooral de voor naamste niet willen onthouden. De WAK-is voor het behoud van het station mits enige aanpassing was aktief tegen sluikstorten in de Osbroek adviseerde na de brand van het St.Elisabethziekenhuis voor nieuwbouw ageerde samen met Raldes tegen vervuilende invloeden van Amylum ijverde voor behoud van kunstwerken als van Valerius De Saedeleer en juichte het initiatief van Dr. Sierens i.v.m. de schen king aan de stad toe bevordert de popularisatie van wetenschappelijke archeologie feliciteerde lie. Luc Robijns met het behalen van de Provinciale Prijs droeg bij tot de restauratie van het schild van het «Land van Aelst» op de speelplaats van het St.-Jozefskollege waarschuwde in de kwestie van de stadsvlag tegen historische vergissingen hoopt dat de geklasseerde om geving van de Erembodegemsc St.Amanduskapel niet wordt ver loederd vindt dat de muur van het be gijnhof dringend aan restauratie toe is stemt graag in met de ver nieuwing van de 7 staties in het begijnhof door de heer Vernaeve wil dat de lijkdeur in het kerk portaal van de hoofdkerk in origi nele stijl wordt hersteld beschermt historisch ge groeide of verantwoorde straat namen. GEEN WAK-Prijs dit jaar Deze prijs, 100.000 fr groot waar van 1/5 van de WAK en 4/5 van de stad wordt dit jaar NIET uitge reikt. Schepen van Financiën kan de nodige fondsen niet vinden maar beloofde ze wel voor vol gend jaar. De jury zal bestaan uit het bestuur VVAK, twee schepe nen en eventueel een deskundige. Deze prijs geldt als aanmoediging voor architekturale restauratie. Bestuur herkozen Bij ontstentenis van kandidaten voor de vakant gewórden manda ten worden de huidige bestuursle den met een ovatie in hun taak bevestigd. Na een minuut stilte voor de afge storven leden van de vereniging die er nu 350 in leven telt handelt Frits Courteaux over schepen Dé- siré De Wolf grondlegger van het stadspark doch hierover meer in een afzonderlijk artikel. Lie Luc Robijns wil zijn thesis uit eenzetten aan de hand van dia's over geschiedenis en evolkutue van het mobilair van het koor in de hoofdkerk doch zal dit, wegens de uitgebreidheid van het onderwerp en technische storingen eens over doen, maar dan deelsgewijze zo dat het goed gedokumenteerd be toog beter overkomt. Met de traditionele tombola met waardevolle prijzen werd dit deel van de viering afgesloten en toog men ter tafel in de Borse van Am sterdam» voor het feestmaal. LH een tentoonstelling door «Aalst in de XlXe eeuw» waarbij de VVAK een verdiend sukses oogstte. In 1957 werd gewerkt aan eer katalogus over het werk van Valerius De Saedeleer in het zicht van een retrospetieve ten toonstelling en behaalde Frits Courteaux de eerste prijs van het Oostvlaamse verbond met «Aalst een eeuw evolutie». Ook «Waar stond de eerste bidplaats te Aalst» was van zijn hand. Niettegenstaande allerlei moei lijkheden in het Expositiejaar 1958 en het karig bedelen van kredieten werd de tentoonstel ling 'n sukses met niet minder dan 8.000 personen. Ondertussen werden 500.000 fr ter beschikking gesteld en zou men van de restauaratie van het Oud-Hospitaal werk maken. Er was haast roekeloze moed nodig om de herstelling aan te durven doch met de hulp van schepenen Claus en Van Hoorick slaagde men erin dit middeleeuws kompleks op het nippertje te redden. Aalst is hen veel verschuldigd. Ook dit be schreef Frits Courteaux in «Het Oud-Gasthuis wordt hersteld». Ook de beiaard Ook in de restauratie van de beiaard speelde de WAK een rol, zij het dan een eerder be- scheidene. Op haar voorstel werden de klokken gedoopt naar vooraanstaande Aals- terse kunstenaars: Pieter Coecke, Valerius De Saede leer, Karei De Mette en Gustaaf Pape. Tevens werd gevraagd aan het stadsbestuur een inventaris op te maken van alle dokumenten uit het stadsarchief wat door Karei Baert wetenschappelijk gefungeerd gebeurde. Voorstellen De VVAK deed een hele_ rii voorstellen aan het stadsbe stuur als.de herstelling van 't standbeeld van Sint Jan Ne- pomucenes op de Houtmarkt, verandering van namen naar de originele als bvb de «Pop- perodedries» en werd gepro testeerd tegen het stallen van fietsen tegen de achterzijde van het schepenhuis. Ondertussen werd gehandeld over de «rivaliteit tussen Aalst en Dendermonde» met gevol gen in de volkstaal en letterkunde. De schouwburg I Deze kwestie hield de open bare mening reeds n kwart eeuw gaande en was reeds gemengd in tal van verkie zingsbeloften. Dat een stad als Aalst over geen passende infra-struktuur op dat stuk be schikt werd herhaaldelijk aan geklaagd. Ook werd aandacht gevraagd voor het oudste huis van Aalst en klassering werd aangevraagd... Tweede lustrum Met nauwelijks tweeëndertig leden die geldelijk konden bij dragen had de WAK het ook financieel moeilijk. Weldra werd na intensieve ledenwer ving het cijfer 140 bereikt. Op de viering van het tienjarig be staan drukte Frits Courteaux er op dat de VVAK niet alleen het schone wilde helpen bewaren maar dat ze ook nog oog heeft voor de modernesiring van de stad. Schepen Claus handelde over de toekomstplannen in zake herstelling van het Oud Gasthuis, de oprichting van een Kuituurcentrum (ja. toen reeds) konservatiewerken aan het Hotel Van Langenhove, versiering van het Begijnhof enz. Hoe wonder ook, na deze vie ring verflauwde de belangstel ling bij vele leden en maakte de WAK een dieptepunt mee. Herstellingen aan de St.- Maartenskerk werdén voorge steld na geleide bezoeken door de VVAK. Boven de ingang van het be gijnhof werd een reliëf ge plaatst van beeldhouwer Mare De Bruyn. Vlaggen Aalst kon vlaggen: in 1964 werd het gedeeltelijk gerestau reerd Oud-Gasthuis in gebruik genomen waarbij een tentoon stelling passend werd inge richt. Ook voor een museum stond de VVAK op de bres en bood aan de stad reeds vlaqgen, kapmantels, tekeningen, een paardje, een hakmachine, een oud album met prachtige kaarten e.d.m. aan. Na het ontslag van voorzitter Jozef Van den Berghe wegens ziekte nam Jan Van der Hulst op alqemene aanvraag deze taak op zich. H. Geestkapel De WAK had een zorgenkind te meer: het behoud van de H. Geestkapel in de Kattestraat om kunsthistorische, estheti sche en sociologische rede nen. Kultureel Centrum Op 122.67 bepaalde de WAK haar standpunt t.o.v. een kultu reel centrum en wees erop dat de toneelzaal reeds dertig jaar geleden was gesloopt, dat er nood is aan tentoonstellings ruimten en konsertzalen. Ondertussen hield de VVAK regelmatig geleide bezoeken aan kulturele manifestaties ofr deed uitstappen naar mérk-' f waardige gebouwen of ten toonstellingen en verscheen, weer van de hand van Frits Courteaux «Het Hotel Van Langenhove en zijn bewo- ners». Hoogtepunt in 1967 was alleszins de Valerius Dé Saeöe- leertentoonstelling met niet minder dan 113 werken in de zalen van het Oud-Hospitaal. Een nieuwe brochure van de hand van Frits Courteaux in samenwerking met Renaat Van der Linden zag het licht, nl. «Sint-Nikolaas patroon van de Winkeliers te Aalst, een Burcht van Sint-Maarten.» De intussen tot leed van 300 leden uitgegroeide WAK zorgde o.a. voor althans «voor lopige redding» van Kapucij nenlaan, Leo de Bethunelaan en Keizerlijk Plein en richtte in november 1970 een schrijven naar de N.V. Glucoseries Réu- nies omdat de kans erin zat dat in een kompleks van de vroe gere Sasa nog overblijfselen zouden te vinden zijn van een oude Aalsterse burcht wat in derdaad het geval was. Ge tuige ervan een wenteltrap van 73 treden die draaiden om een «boom» van circa 14 m. Vijfjarenplan Op 21.2.71 maakte de VVAK haarvijljarenplan bekend i.v.m. de VW De Denderstreek: Aalst beschikt over vier ge klasseerde monumenten: Schepenhuis, St. Maartens kerk, Hotel Van Langenhove en Beurs van Amsterdam. De H. Geestkapel zal wor den behouden. Beklemtoning van de waarde van de Spaanse gevel hoekhuis Sluierstraat- Zoutstraat. Verdere afwerking van het Oud-Hospitaal en oprichting van een museum met folklore als onderafdeling Uniformiteit van de witte empire-gevels op het Keizerlijk Plein Geen hoogbouw toelaten in de stad Verzorgen van rococoge- vel, herstellen van het stand beeld van Dirk Martens, kon takten met de Albertina i.v.m. het drukken van het een boek (1473) verbetering vanj voetpaden, uitbreiding vani groene zone, aanstellen een advieskomitee met «opi buiten» het behouden van kasteel de Criy te Moorsel) de geschiedkundige «mol van 't Hof Teksel, de mg waardige kerk van Baari gem met de begraafplaats* Frans Vonck en de Si Amanduskapel met omgev) te Erembodegem. Dirk Martensjaar In dit kader werd een tentoj stelling ingericht in de winti kapel van St.-Martinus enj vens werd geijverd voor houd van het oude gedeé van de pupillenschool, overt selen van het kapucijnenkloj ter uit de zeventiende eeuvj De DirkMartensviering groei uit tot een manifestatie metl ternaticnale weerklank en R Courteaux en Iqnace De V maakten deel uit van het we komitee. 1974 Voorzitter Jan Van der nam hier gelukkige initiatii als het uitgeven van de b chure van de kapel van 9 Job de restrospektieve t toonstelling van werken van Aalstenaar Jules Delafortrie de propaganda-tentoonstel in het Hof ten Dale te Me Meest verheugende realisi was echter de uitgaven van driemandelijks tijdschrift «N -dëjielingen van de WAK» 1975 Een jaar met vele toeristisij aktiviteiten en ook het jaar v «De Zwarte Zusters te Aalsi de geschiedenis van de pe ter gelegenheid van het 501 jarig verblijf van die zusters onze stad. Opnieuw werd aangedrong op het uiteindelijk doorvoel I van de klasseringen van de 1 Geestkapel. Aangedrongen wfirdookoo Dehouo van het gedeelte de oude kerk van Herder! na overbrenging van het st< lijk overschot van letterkui Jozef De Cock te Herderst Op de jaarvergadering wi schepen De Neve erop dal! het jaar van het Europees 0 1 goed veei was verwezen# maai dat opmaken van e I struktuurplan even belangrij# om het verleden een toekonj te geven. 1976 Van wijlen pater K. Heirmansjc ontvingen de leden «Het Pilr De Dijn van Aalst 1629». De! Geestkapel werd eindelijk g klasseerd. In verband met het volle#a struktuurplan van Aals1 Centrum gaf de WAK haar at vies en vroeg aandacht vetv het Gelfhof en voor belfort 41 gebiedshuisje. Na de brand 11 het hospitaal sprak de WA zich resoluut uit voor hersf F van het neo-gotisch geboiir werk van stadsgenoot Julils Goethals. Samen met de Werkgrois «Leefmilieu», aangesloten l)1 Raldes, protesteerde de WA J heftig tegen sluikstortingen Is den Osbroek. In verband met wijziging v4 straatnamen bij de fusie wasd WAK voorstander van behoilc van de oude namen wat di ook geschiedde met het po: nummer dan als onderschei Een jaarlijkse prijs groot 20.1 fr zal worden toegekend wie zich bijzonder verdiensti lijk maakte bij herstel van oi gevels of gebouwen, prijs voor het eerst werd toegekei aan Raoul Dierick voor prachtige resultaten van - Pelikaan» in de Kerkstraat. Verder werd Frits Courteai door de pers uitgeroepen «Verdienstelijke aalstena 1976». L. Eén van de mooiste hoekjes te Aalst: het Oud-Hospitaal JM Als dit blad verschijnt en u leest deze regels zal 't dag op dag 25 jaar zijn geleden dat een eerste kontaktavondln het «Hotel de Flandre et de T'Industrie» zou uitgroeien tot de zo bloeiende V.V.A.K., de Vereniging voor talsters Kultuurschoon. Aanleiding hiertoe was de spijtige teleurgang van het begijnhof zodat met reden kon worden gevreesd dat nog andere delen uit ons patrimonium, eerbiedwaardig zowel om hen esthetische als artistieke of historische waarde zouden kunnen bedreigd worden. in het Centrum alleen ont- pleistering toestaan en verdere herstellingswerken enkel na raadpleging van de VVAK opmaken van een urbanisa tieplan in welbepaalde stijl- kompleksen Het huis op de hoek van de Zoutstraat en het Sluierstraatje (JM) De H. Geestkapél in de Kattestraat (JM) reweghe maakten het plan op en de raming van de kosten voor de twee gevels en het dak bedroeg in 1954 anderhalf mil joen. Erkenning Als eerste erkenning van de WAK buiten de grenzen van de stad werd ze opgenomen in de Kommissie voor Monumen tenzorg en Stedenschoon. Een inventaris van het architek- tonisch patrimonium werd op- gesteia en aan riei siaasDe- stuur overhandigd. Hierin werd aangedrongen op behoud van alle gevels kunsthistorische of esthetische waarde njaige en ooraeeiKunaige herstelling van gebouwen of gevels sche dienst. Frits Courteaux zorgde voor een brochure met deze inven taris met daarbij een dringende oproep tot beveiliging van het waardevolle. Inmiddels nam de gemeente raad het herstelontwerp van het Oud-Hospitaal in overwe ging en werd op verzoek van de VVAK de klasseringsproce dure ingezet. Eerst diende het gebouw te worden ontruimd wat niet van een leien dakje liep. Tentoonstelling: In het kader van de eeuwieesivuenng van ae inhuldiging van de spoorlijn Brussel-Aalst-Gent (6.7.1956) en van de onthulling van het Standbeeld van Dirk Martens ging te Aalst in de belfortzaal Stichters Op deze vergadering waren af gevaardigden kwan kwasi alle kulturele verenigingen van de stad tegenwoordig en na tal van voorbereidingen zou vol gend bestuur zich voor de wa gen spannen: Raymond de Schaepdrijver als voorzitter, J. De Gheest als ondervoorzitter, Remi Moreels penningmees ter, Frits Courteaux sekretaris, Emiel Van Schuylenbergh als verslaggever en verder leden Ben. Blankaert, J. Schollaert, Leo Singelyn en Jozef Van Her- reweghe. Vrees De vrees bestond dat ook het Oud-Hospitaal, gebouw uit 1242, zou kunnen verdwijnen. Daar is immers de oude stads kern te zoeken, het Frankische Zeiehof dat eens aan de Gra ven van Vlaanderen toebe hoorde. De dendergevel is een uiting van zeventiende-eeuw se schoonheidszin en iedereen wilde dat aan het gebouw een passende bestemming zou worden gegeven. Hoeveel huisgevels werden reeds verminkt of geraakten door verwaarlozing in verval Eerstens dient hier te worden gedacht aan de renaissance- woning «De Stad Antwerpen» op de hoek van Sluier- en Zout straat. Ook werd gedacht aan klassering van woonhuizen, van de Grote Markt en dergelij ke. Bij de stichting van de VVAK werd eerst gedacht aan te sluiten bij de «Vereniging voor Natuur- en Steden schoon» te Antwerpen doch bij nader onderzoek bleef men lie ver zelfstandig. Doel De statuten, opgemaakt door de heer R. Moreels en eenparig goedgekeurd beogen bij de Aalstenaars de belangstelling te wekken voor natuur- en ste denschoon en in samenwer king met de openbare besturen te zorgen voor de beveiliging van het historisch en esthetisch uitzicht van de stad als— mede van openbaar en privaat ar chief, bron van de 'lokale ge schiedenis. Verder zou de lokale folklore worden bevorderd, zouden ge leide bezoeken leiden tot meer waardering van eigen schoon en zou een beschrijvende in ventaris van al het waardevolle worden opgesteld. Ook wilde men advies verstrekken bij urbanisatie- en bouwontwer pen alsmede bij alle te nemen maatregelen om voormelde zaken van gewisse teleurgang te redden. Burgemeester De Bunne met schepenen Louis D'haeseleer, Bert Van Hoorick en Gilbert Claus verleenden steun zoals ten andere later ook burge meesters Blanckaert en Marcel De Bisschop met schepenen Jan De Neve en Vaast Van den Eede. Oud-Hospitaal Eerste objektief was het be houd en volledig herstel van het Oud-Gasthuis.Architekten De Gheest, Singelyn en Van Her- streven naar meer samen hang van oude gebouwen in oude straten verlenen van hersteltoela gen in speciale gevallen plaatsen van publiciteits- borden enkel na advies van de VVAK meer groen brengen in het stadsbeeld aankoop door de stad van zandsteen voortkomende van afbraak voor het herstel van oude gebouwen. oprichten van een fotografi-

De Voorpost | 1977 | | pagina 6