«STEUNFONDS VAN HET STADSPERSONEEL»AAN DE FEESTTAFEL Z.K.H. PRINS ALBERT BEZOEKT VERVERIJ DENDERLAND WATERDIENST DOET HET NOG ZO SLECHT NIET v; De Voorpost - 16-12-1977 - 7 ivenwel I Technisch personeel gaf uitleg, terwijl de prins aandachtig luisterde (VD) VEREREMERKT Prins Albert leek tijdens het be zoek erg geïnteresseerd in vorig verhaal en kreeg daarbij heel wat technische uitleg over de produk- tieketen. Hij hield een werkverga dering met vorengenoemde perso nen, praatte even met de werkne mersafgevaardigden van de on dernemingsraad en met enkele personeelsleden. Tijdens de korte receptie die het bezoek afsloot en waarbij ook de dames van de beheerders aanwe zig waren, feliciteerde hij de heer Severin De Lathouwer voor wat hij in 25 jaar tijd had opgebouwd en in naam van koning Boudewijn kroonde hij hem tot Officier in de Leopoldsorde. Zoon Frans, zicht baar verrast en ontroerd door deze eer werd voor bewezen diensten Ridder in de Kroonorde. René De Witte Zelfs integendeel. Bijzover zelfs dat het TMVW (tussenge- meentelijke maatschappij voor Waterbedeling) af en toe kon- takt zocht mët~de Aalsterse regie. Het gevaar dat deze regie wordt opgeslorpt is inderdaad niet gering. We verwijzen hierbij naar het verleden, toen de prijsonder- handelingen nog aan de gang waren. De Aalsterse Regie kon het gedaan krijgen aan lage ta rieven te verkopen (vóór de fu sie nog 18 fr per m3), en toch winst te maken. Naar we toen nog hebben becijferd, is de In tercommunale TMVW veel duurder in haar exploitatie. Het is zo dat zij slechts voor de wa tertoevoer moet zorgen (zoals dat bijv. in haar zetel, Gent, het geval is). Plaatselijke regies zorgen dan voor verdere toe voer naar de verbruiker. Het is evenwel duidelijk dat in kleinere gemeenten het ge- Voluit noemt de vereniging eigenlijk «Onafhankelijk Steunfonds van het gemeente- en OCMW-personeel», maar in een krantetitel duurt dat nogal lang. Daarom die inkorting. Het jaarlijks feestmaal mat nasleep in Termael was trouwens ook niet zo vlug gedaan, en daar werd niet ingekort. Er was een massa volk, en allen verkeerden k g in een vrolijke stemming.' We beperken onze rol hier uiter- Hed aard tot het verkort weergeven van ^als twee toespraken: die van Jan Van ir a< Cauter, voorzitter en dus gastheer vanavond (funktie in de stad: poli- rt e tiekommissaris), en van schepen rïd van personeel Antoon Blommaert. Het spreekt vanzelf dat er heel wat srsf prontifiente figuren aanwezig wa- iqU ren: alle schepenen op twee na, de Iu|j stadssecretaris, voorzitter en leden van het OCMW, politiekommis- sarissen en gemeenteraadsleden. En nog veel verder...Kortom, een veelkleurig gezelschap dat door Jan Van Cauter werd toegespro ken Kommissaris Van Cauter: Hij gaf een korte historiek van de ver- eniging. en het tijdperk dat ze nog ■onafhankelijke vereniging en steunfonds van gemeenten- en po litiebeambten der stad Aalst en af hangende Besturen» noemde. Hij had het over de ekonomische moeilijkheden na wereldoorlog I, de nog onbestaande sociale wet ten, het bediendenkontrakt van i 192 6het statuut van de staats beambten van 1937 (Louis Camu .trad op als Koninklijk Kommissa ris), het statuut van de werklieden van 1938. Kortom, het steunfonds had zeer zijn rede om te bestaan, dat in 1927 zijn stichtingsverga- dering kende. Het zou ver van alle politiek af blijven, en alleen de belangen van het gemeenteperso- neel verdedigen. De eerste be stuursleden waren Jules Van de Winckel, Frans Rousseuw, Alfred De Veylder, Jules De Waele, René Geeroms, Victor De Rouck en Benoit Van De Perre. Kommissaris Van Cauter gaf ver der nog een schets van de gunstige evolutie. Hij had het over een on afhankelijk en neutraal syndika- lisme dat werd verdrongen door de syndikale aktie van ideologische gerichte vakbonden. «De geschie denis zal moeten uitmaken wat de beste evolutie was». Het Steun fonds hield evenwel stand, en bleef aan de verwachtingen van het personeel in standsdienst vol doen De heer Van Cauter had zeer lovende woorden over voor de pioniers en de stichters, en de mensen van het eerste uur«die nu nog in ons midden zijn: Louis Pae- linck, Odilon Lcc Troyer, en Jan Liebaut (Maurits Singelyn en Lu- dovicus Cassiman waren veront schuldigd)» Hij dankte hen om hun solidariteit en trouw, een «aanmoediging om die weg te volgen». Schepen Blommaert had het in zijn toespraak over onze eeuw als «de eeuw van de solidariteit», het gevolg van de sociale strijd ophet einde van de 19e eeuw (Priester Daens). In dit verband (sociale strijd) sprak hij zijn dankbaarheid uit ten overstaan van de stichters van het steunfonds en degenen die het steunden «Persoonlijk», zo zei de schepen «ben ik meer op de toekomst gericht», en hij wees hierbij op de zware ekonomische krisis, hoewel onze ekonomie het (op twee sektoren na) nog niet zo slecht zou stellen. Hij had het ook oVer het probleem van de werk loosheid: «veroorzaakt door het feit dat er hoe langer hoe meer werknemers zijn. Het aantal werkplaatsen is in België immers niet gedaald. Dat betekent nog geen reden tot paniek, maar dat er iets moet veranderen op sociaal vlak, bv. verkorting van de ar beidsduur». Volgens de schepen zouden ook de sociale voorzienin gen aan herverdeling toe zijn. Sommige (sociale) bevolkings groepen zouden het nog beter moeten hebben. Het zijn de kleine mensen, zo zei hij verder, die nu onze aandacht opeisen. Tot slot toonde de schepen zich gelukkig om het sociaal bewustzijn van het steunfonds W.L. meentebestuur niet kon voor zien in het aanleggen en uit bouwenvan netten voor water voorzieningen. Hier kreeg het TMVW vaste voet aan de grond. Het TMVW geeft al haar werk evenwel uit aan aannemers. Het eigen personeel beperkt zich slechts tot onderhoud. Het TMVW stelde toen ook voor om de verkoopprijs op 28 frank te brengen. De stedelijke regie hield het been stijf bij 25 fr. Zonder de fusie had men het bij 23 fr verkoopprijs kunnen houden. Het is evenwel zo dat de regie administratief en boekhoudkundig uitgebreid is tot groot Aalst. Wat echter de exploitatie betreft is men ge splitst gebleven. De Regie be heert in Klein Aalst alles nog volledig zelf. Het TMVW exploi teert (onder kontrole van de Regie) in de acht deelgemeen ten verder. Vandaar de nivelle ring tot 25 fr per m3 (verkoop prijs). Uit wat voorafgaat mag men niet afleiden dat er tussen Regie en TMVW geen goede verstandhouding zou zijn. Wel integendeel: de samenwerking verloopt heel vlot. Het TMVW zal nu zijn uitbatingsrekening aanbreden over 1977 van de 8 deelgemeenten. Deze zal door de Regie in de dienstjaarreke- volgende gradatie: regie, uitba tingsrekening van de deelge meenten, en één globale winst en verliesrekening. Bij de fusie stelde men een beginbalans op: een inventaris van alle~aktua. Voor Aalst zelf was dit gemakkelijk: men moest maar de eindbalans ne- het enigzins moeilijker: hier moesten de gegevens van het TMVW samengebracht wor den. Ook hier was de samen werking zeer goed. Op basis van deze beginbalans werkt men nu steeds verder. Vóór ons ligt nu de begroting 1978 van het Stedelijk zelf standig bedrijf voor Water- bedeling. «Het ontwerp, zo schrijft schepen Van Den Eede in zijn inleiding, is opgesteld op basis van de eindcijfers van het dienstjaar 1976 en van de reeds gekende resultaten van het jaar 1977. De begroting wordt ingediendmet een over schot 524.223 fr.» Dit staaft dus wat we hiervoor schreven. Cijfers Waterverkoop: Regie 82.450.000 fr, deelgemeenten 33.750.000 (totaal 116.200.000 fr) Vergelijk hier mee onmiddellijk de bedragen voor de wateraankoop: Regie 61.233.315 fr. deelgemeen ten: 32.612.361 (totaal 93.845.676) Voor de Regie een overschot van 21.216.000 fr. Voor de deelgemeenten: 1.136.000 frank. Een groot ver schil dus. De personeelsuitga ven kwamen ten laste van de Regie: 13.013.535. De Regie voorzag uiteraard geen tekort. De deel gemeenten een tekort van 14.112.000 fr. Daarentegen re kende de Regie op een over schot van 14.636.423. Ontvangsten: Regie 108.147.916; deelgemeen ten: 48.713.567 (totaal 156.861.483). Uitgaven: Re gie: 93.511.493, deelgemeen ten: 62.825.767. (totaal 156.337.260). Op rekening ge houden met het overschot voor Aalst en het tekort voor de deelgemeenten, nog een winst van 524.223 frank. Een meer gedetailleerde be spreking van deze begroting zal evenwel ten gepaste tijde volgen. Evenals een bespre king van de beginbalans voor 1977, goedgekeurd op 20.10.1977. Wilfried Lissens DE VOORPOST, elke week een karrevracht nieuws over uw gemeente over voetbal, politiek, belot, ekonomie, omgewaaide tri bunes, kunst., veel, veel te veel om op te noemen verschijnt elke vrijdagochtend. Huldiging van de heren De Troyer, Liebaut van het stadspersoneel en OCMW (EL) Paling (foto boven) gedurende het feestmaal van het steunfonds wordt dan gezamenlijk een de- signkomputer ontwikkeld waar mee Eutron niet alleen een in de wereld unieke machine bezit, maar tevens op het gebied een bijna nieuw tijdperk inluidt. Prins Albert en het gevolg stonden daar dinsdag nogal wat van op te kij ken: niet minder dan 2,5 miljoen kleurschakeringen kunnen op een scherm worden gereflekteerd. Neemt men nu voor een bepaalde tapijttekening 8 kleuren, dan kan men daarmee 40.466 verschil lende kombinaties maken. Er zul len daar natuurlijk misschien maar 20 mogelijkheden van bruikbaar zijn, maar het voordeel is toch dat de klant op het scherm meteen een optische kijk heeft van het eind- produkt en dat men daardoor tijd en kost bespaart om eerst een pro totype te weven en te kleuren. Maakt de klant zijn keuze dan wordt het ontwerp op magnetische band geregistreerd om aldus later in het komputercentrum in de fa briek zelfs omgezet te worden in een konkrete produktietaal. De komputer zegt daar onder meer welk kleurenrecept moet gebruikt worden. Het laboratorium komt dan tersprake. Herman De Lat houwer die de prins rondleidde: «Hier komt gelukkiglijk ook nog de menselijke faktor tussen». Eutron is een «diepteïnvestering op termijn» van 230 miljoen. De zaak wordt operationeel in augus tus 1977. Een industrieel initatief waar in de huidige konjunkturele kontekst wel moed voor nodig is! «Jamaar», aldus onze zegsman, «wij geloven in het kreatieve werk. De wereld moet blijven voortbestaan en zal blijven voort bestaan, maar de wereld zal niet blijven stilstaan.» En inderdaad, de tijd is zeker niet blijven stilstaan in ververij Den- derland. Circa 780 mensen hebben er momenteel hun broodwinning. Er zijn praktisch geen werklozen: een 20-tal. In de periode '73- '74 waren er wel 900 tewerkgestelden maar, aldus de heer De Lathou wer, zijn er nooit mensen ontsla gen. De vermindering is er enkel geweest door een natuurlijke af vloeiing. SEVERIN EN FRANS DE LATHOUWER VOORUITZIEN IN DE KRI SIS: HET DOOPSEL VAN EU TRON In december '73 treedt dan de oliekrisis in. Begin '74 leeft men nog in de euforie; de ekonomische recessie tast naar eerste slachtof fers. De scheikundige nijverheid bievoorbeeld, heeft het lastig om de prijsverhoging van de grond stoffen door te rekenen aan zijn klienten, de syntetische vezelnij verheid kan moeilijk zijn prijzen verhogen en de brutale prijs- schommelingen zijn een pil die de verwerkende nijverheid moeilijk kan slikken. De konsumptie in on der meer duurzame goederen als het tapijt zit eind '74 - begin '75 in moeilijkheden. Maar ook dan laat men zich in Gijzegem niet bij de keel vatten. De modische tendens helt welis waar over naar het uni-tapijt i.p.v. de multi-color tapijten. De klant wenst effen vloertapijten. De redenering in Gijzegem daarin: is opnieuw een zoeken naar nieuwe artikelen. Er moet een im puls gegeven worden, maar hoe? «Als het marktaandeel van een be paald artikel te groot wordt, zegt Herman De Lathouwer ons, ver moordt het zich zelf. Immers, het aanbod wordt te eenzijdig. Het marktaandeel van een produkt gaat nooit veel verder dan 50 In Gijzegem denkt men dus op nieuw een paar jaren verder in de toekomst. Men gaat er van uit dat er een markt zal ontstaan die zal vragen naar meer dimensie in het tapijt. (Even tussendoor, een tapijt heeft als bepalende dimensies in volgorde van belangrijkheid, de kleur, het dessign en 't grond- weefsel). In mei '76 wordt dan de n.v. Eu tron boven de doopvont gehou den. Met een Israëlisch bedrijf De hoge gast neemt afscheid van Severin De Lathouwer (VD) Prins Albert vereremerkte Frans De Lathouwer (VD) 2,5 miljoen kleurschakeringen zijn er voorradig (VD) Vervolg van blz. 1 Vooruitzien is durven een optie te nemen,» zegt Herman De Lat houwer. Deze investering droeg heel-wat risiko's in zich: de tuftingindustrie was nog lang de ontwikkelings fase niet ontgroeid. Maar de be heerders van Denderland die niet in het minst bewust blijven van hun taak als toeleveringsbedrijf en daarbij de vraag in oog houden of de geschatte potentiële markt wel op de boot zal springen, wagen het illerop. In '65 wordt gestart met een IJkontinue produktielijn. Het Ame- Trikaanse tuftingprocédé is nog i|voor heel wat verbetering vatbaar ■en de markt is nog niet rijp. Er ■volgen dus moeilijke jaren. ■Evenwel enkel maar tot '68. Tot maakt men reuzesprongen. De bedrijvigheid per jaar zelfs de 50

De Voorpost | 1977 | | pagina 7