NIEUW VOOR AALST: MOBIEL JEUGDATELIER EEN ANDER VERBRUIK VOOR EEN ANDERE SAMENLEVING BROEDER GERMANUS EN HET ST. MAARTENKOMITEE FILM BIJ ONS ZONDER HANDEN, ZONDER TANDEN C.S.C. DE RANK NODIGT ALLEKULTURELE VERENIGINGEN UIT KARNAVALSKLANKEN 8 - 16-12-1977 - De Voorpost Als alles naar wens verloopt zal in Aalst na de winter een mobiel jeugdatelier bestaan. Een jeugdatelier op verplaatsing of hoe je noemen wil want «Mobiel Team» wil inderdaad met poppenkast, knutselmateriaal en dergelijke attributen meer, de (groot-) Aalsterse wijken afrotsen. Deze nieuwigheid, geïnspireerd naar een werking in Hoven, zal als direkt gevolg hebben dat ook niet-georganiseerde kinderen wat meer aan hun trekken zullen komen. Vanuit een lokalengebrek... Onmiddellijke aanleiding tot dit idee, dat breekt met de be staande atelierwerking (altans wat de vormgeving betreft), was het lokalenprobleem waarmee jeugdatelier Team al enige tijd te kampen heeft. Team is gehuisvest in jeugd- klub Kreja maar haar lokalen zijn al erg lang onbruikbaar we gens stadswerken. Men stond voorde keuze: stoppen (tijdelijk of volledig) of op zoek gaan naar een andere formule. Het was Patrick De Smedt (naast Kreja-PV is die ook aktief in het begeleidingsteam van Team) die hoorde over het Hovense initiatief. Daar trekt men inder daad met een oude autobus rond in de streek. Er wordt pop penkast gespeeld op pleinen, kinderen vinden in het busje materiaal waarmee ze hun fan tasie kunnen uiten, enz. Het doet allemaal wat denken aan die paardekar in vroegere tij den die van dorp tot doip trok met poppenkastvertoningen, met toneel, enz. Dadelijk was iedereen enthou siast over dit idee zodat Team zonder bezwaren Mobiel Team kan worden. Buurtwerking stimuleren In de nieuwe optiek zouden er geen leden meer zijn. Nee, elk weekend wordt een andere buurt bezocht. Helemaal niet wil men in het vaarwater van de traditionele ateliers en bewe gingen terechtkomen. Hoewel men die formule wel verouderd vindt, wordt daar zeker positief werk gedaan, zei Patrick. Het zijn eerder de niet- gegroepeerde kinderen (meer dan drievierden van de totale populatie) die men wil berei ken. Anderzijds moet het ook mogelijk blijven andere groe pen uit te nodigen... Een kon- kurrentie beoogt men dus be wust zeker niet. Ook blijft het mogelijk om in Kreja eens een grote manifestatie (toneel, kin derfeest of zo) in te richten. Een veel lossere struktuur dus, die een veel soepeler werking wil waarborgen. Het initiatief kadert volledig in de tendens naar meerwijkwer king die we (met de lippen of daadwerkelijk) zowel bii het be stuur als vereniging aantreffen. Telkens wordt het een groots programma voor de hele buurt waar men komt. En ook de fu siegemeenten van Aalst wor den daarbij betrokken. Wat men zal missen is de kon- tinue werking, die het de bege leiders gemakkelijker maakt, de verlangens van de kinderen aan te voelen. Men kent me kaar, men heeft een «groep». Dit zal nu anders worden. Nieuw perspektief is dan weer dat men, al rondreizend, een betere globale indruk zal krij gen van wat de kinderen wen sen. Dit kan van belang zijn. Men kan bv. nagaan of een «kinderboerderij» (politiek be- diskussieerd, maar (nog) niet door de kinderen zelf) wel in een behoefte voorziet. Als dit gebeurt zonder manipulatie (dit geldt voor alle opiniepeilingen), dan wordt dit zeker een unieke kans. Op een karnavalwagen kan menzo'n hoeve uitbeelden enz. Konkreet Een radiowagen zou de dag te voren steeds de hele buurt gaan informeren. De verhu ringstoezegging is reeds ge daan door de liberale partij, die over een dergelijke wagen be schikt. Als voertuig meent men best een aanhangwagentje te nemen waarop men de pop penkast en het materiaal kan opladen. Liefst van al zou men een huifkar met paarden ervoor hebben, maar dat lijkt voorlopig tóch nog uitgesloten. Bij regenweer? Volgens sche pen Monsieur bestaat een kans dat de stedelijke scholen dan zouden geopend worden. Deze is het voorstel welgezind, maar vertoont" nog enige reserves. Met name vrèestlilj een Kon- kurrentie met de bestaande jeugdateliers. Een gevaar dat volgens Team niet bestaat. Een nadeel is dat men een jaar subsidies zal moeten ontberen. Het ministerie heeft immers geen geld om nieuwe zaken een kans te geven. Pas na een jaar werking komt men in aan merking voor een financiële toelage. De band met Kreja zal ook altijd blijven bestaan. Een propa ganda voor Kreja, daar denkt men nu al aan. Op zichzelf is dit niet verkeerd (valse nederig heid is erger), maar de atelier werking moet toch centraal blij ven. Dat is een beetje toe komstfilosofie uiteraard, we zijn nog zo ver niet, en net zo is de wens van (ex-)Team: «we ho pen op navolging». Goeie moed in elk geval aan deze i- nitiatief nemers. Peter Dauwe Onder voorzitterschap van Mw. Jeanneke Corthals, reeds aan haar achtste en dus statutair laatste jaar voorzitterschap toe, kwam de KAV-afdeling Immerseel verleden zondag in het Sociaal Centrum in de traditionele jaarlijkse feestvergadering samen waarbij uiteraard vooral de nadruk zou worden gelegd op het lanceren van het jaar- tema. Na een passend welkomstwoord door J. Corthals en een paar minuten bezinning door Marie-Jeanne bracht ondervoorzitster Renilde een beeld van de voorbije aktiviteiten in het afgelopen werkjaar. AKTIVITEITEN! Frans De Block, de bekende He- kelgemse kruidenkundige, kwam aan de beurt én met een demon stratie keukenkruiden en achteraf een flink gelukte kruidennamid dag. Reizen en uitstappen kwa men ook aan bod met Frans- Vlaanderen, Postel, een winter- wandeling en het Kravaalbos ipet de kerk van Baardegem. Gespreks- avonden genoten niet altijd de gewenste opkomst, bvb.' bij Woede en Koppigheid». «Ook jij mijn naaste» en «Huwelijksgoe derenrecht». Praktische namidda gen waren suksesrijker met bvb. «Kerstversieringen door Frans De Block, breien van kussens («in» koken en bakken en koude scho tels. Qua vieringen waren er een minder geslaagd St.- Maartensfeest door gebrek aan koördinatie het bijwonen van de opvoering van «Als Ma van huis is» en niet te vergeten de jaarlijkse feestvergadering. Verder waren er in deze ruim 140 leden tellende afdeling nog een diepvriesdemon stratie, een knutselnamiddag, be zinning te Affligem en zanga vond, bezoek aan het voedingssa lon en een flink bijgewoonde Mei-avond aan de grot. Renilde wees ook op de aktie i.v.m. de veiligheid van verleden werkjaar met wensen over voetpa den, snelheidsbeperking in de Aalsterse dreef, gepaste uitbouw van halteplaatsen van de stadsbus e.d.m. JAARTEMA Verbondsvoorzitster Maria Ver- leysen bracht de hoofdschotel van deze vergadering die ze «sfeer- scheppend» bedoelt met een korte terugblik op de rezultaten van vo rige periode. De aktie van de KAV, een beweging die beoogt de vrouwen zo persoonlijk als maat schappelijk mondig te maken, is niet altijd bijster adekwaat. Zo be doelde aktie «Veiligheid» ener zijds een bewustwording van de voetganger inzake eigen rechten en anderzijds een onder de loupe nemen van zijn eigen gedrag als voetganger Toch houdt de KAV voet bij stek. EEN ANDER VERBRUIK «Verbruik» is een ruim begrip en deze namiddag wilde de voor drachtgeefster zich vooral bepalen tot de voeding, die gemiddeld 30% van het gezinsbudget op slorpt en dus belangrijk is in ons eigen leven. Waar vroeger werd gegeten als men honger had en daaruit voort vloeiend voedingsmiddelen wer den geteeld, waar werd geweven om zich te kleden en woongele- genheden werden gemaakt om zich tegen ontij te vrijwaren en enige intimiteit te bekomen terwijl eventueel overschot werd geruild, eerst waar voor waar en later tegen speciën gorden nu, in plaats van te trachten aan behoeften te voldoen, via publiciteit behoeften gescha pen. Geproduceerd wordt dan liefst wat commercieel interessantst lijkt via zo groot mogelijke winsten. Zo worden ons andere leefgewoonten niet alleen voorgesteld, maar vaak ook moreel opgedrongen. Zo overheerst bij een kerstviering meestal het gastronomisch aspekt waarbij luxe-eetwaren en tal van alkoholische dranken te pas ko men terwijl het essentiële gebeu ren naar de achtergrond ver huist of volledig verdwijnt. Zo kan een gewone drank best wor den geprezenteerd zittende op een zonnig terras bij de blauwe zee, aan een adembenemende villa en met zeilboten op de achtergrond. «Wat eten we morgen?» kan zo wel 'n vraag zijn naar wat we bvb. ais groente morgen zouden koken uit de oneindige gamma aan moge lijkheden maar ook kan het bedui den onze zorg voor de toekomst. «Is er wel eten voor ons mor gen?» Hier gaat het dan niet meer om de keuze maar om de levens vraag: «Zal er morgen voor de Westerse mens nog eten zijn?». De overgang naar de industriële produktie bracht immers een hele omwenteling: de opbrengsten na men toe, de verliezen namen af. Door allerlei kunst- en vliegwerk werden de produkten ook mooier, aanlokkelijker en kwam men tot nieuwe bewaarmetodes als bvb. sterilizeren. Hier zat dan wel de mogelijkheid in te komen tot goedkopere produkten wat echter niet altijd het geval werd. DE KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE! Niet «onze» belangen primeren, wel die van de producent. Sterk uitgedrukt zouden we kunnen stel len dat de producent bepaalt wat wij als verbruiker zullen eten, waarbij de kwantiteit het dan vaak moet afleggen tegen de kwaliteit. Men gaat de voedingsstoffen zo danig behandelen dat van het oor spronkelijke niet zo heel veel meer overblijft. Zo kunnen preparaten aan vlees worden toegevoegd om het vlees langer en kleurrijker te bewaren, kunnen water en lucht aan produkten worden toegevoegd zonder dat U het merkt (bvb. bij hesp), zijn er produkten die optre den als vleèsvermalsers, of tegen ranzigheid en klontervorming en worden eveneens kleur, geur en smaak behandeld. De mens is wel sterk want meestal blijft hij dan nog gezond ook Dan brengt de fabrikant allerlei onnuttige zaken op de markt als allerlei overbodige drankjes, mayonaises, sla-dressings, saus jes en nootjes. Verpakking, kosten van uitstalling en transport, kosten van koeling spelen hierbij écht geen rol: de verbruiker betaalt tóch. En niet zoveel doet de overheid hierbij om ons te beschermen: er is wel een wetgevende, kontrole- rende taak, er is onderzoek en voorlichting doch de materie is zo uiteenlopend dat alles veel te traag verloopt en diensten vaak achter het net vissen. STAAT DE VERBRUIKER DAN MACHTELOOS? Als we alles iijdzaam passief on dergaan, ja. Neen echter als we ons bewust worden van ons eigen konsumen- tengedrag, van de manier waarop men ons telkens weer in het ootje neemt en van het feit dat we, ge groepeerd, veel kunnen bereiken. Aan ons'dan het sober te doen en te zoeken naar een gezonde voeding zonder overvloed. Meer liggen er op het kerkhof van te veel dan van te weinig. Bewust kopen, prijzen vergelij ken, seizoenprodukten de voor keur geven, in groep aankopen zijn alleszins lofwaardige en ade- kwate praktijken. We zijn drin gend aan een mentaliteitsveran dering toe. Zo we nu onze stem niet laten ho ren weten we écht niet meer «WAT WE MORGEN ZULLEN ETEN?». ETENTJE Toch moet ook een KAV-maag worden gevuld maar dat gebeurde dan wel heel sober, zoals ten an- Op zondag 25 december, Kerstmis, wordt te Aalst in de St- Martinuskerk een plechtige Eucharistieviering gehouden ter nagedachtenis van Eervaarde Broeder Germanus. overste van het voormalige Jongensweeshuis te Aalst van 1946 tot 1952 en van 1961 tot 1964 in de Kattestraat, nr 13. Ondertussen was broeoer üer- ïmanus gedurende negen jaar direkteur van het Institut pour Maladies Mentales La Volière» te Luik en daarna te Oostakker bij de Kongregatie van de Broeders van O.L.V. van Lour- des. Op rust gegaan te Dongen in Nederland overleed hij er op 15 nov. 771 Broeder Ger manus was een medestichter van 't «Sint-Maartenskomitee voor Aalsterse Weeskinde ren», vereniging onder de hoge bescherming staande van E.H.Deken, de Burgemeester en de C.0.0.-Voorzitter. Dit komitee had vooral belang stellingvoorde begeleiding van weeskinderen, jongens en. meisjes, voor ouderlingen, mannen als vrouwen, onge- neesbaren en zieken, vooraiuit het St-Lievensgesticht en het Hospitaal. Zo wilde bvb het Komitee voor Wezen, Ouderlingen, Zieken zorgen voor familiale begelei ding ter gelegenheid van het St-Maartensfeest, Nieuwjaar, Kerstmis en Pasen en ook bij een vakantiereis en werd de bevolking door voorzitter M.De Valkeneer en sekretaris sinds 1946 Constant Beeckman be trokken en gevraagd om steun en aanmoediging om ook deze minderbedeelden, enigszins aan de rand van de samenle ving vertoevende onqelukkigen af en toe een straaltje hoop en zon bii te brengen. Hierin speelde Broeder direkteur Ger-1 manus, Leon De Weirdt, gebo ren te Vosselare op 28 juni 1906, een voorname rol. Blijkbaar niet zo intellektualis- tisch ingesteld verliet hij zijn handwerk en wijdde zich aan de Heer waarbij dan zowel ge estelijke als profane studie boeken aan bod kwamen om eventueel achterstand in te ha len. Zoals hij kon hameren op de schoenen van de «juvenis- ten» ging het ook met de studie. Toewijding, zorg en liefde kenmerkten hem bovenal en na enkele jaren kreeg hij zware verantwoordelijkheden te tor sen en hierbij kwamen dan zijn eenvoud en zijn gebedsdrang naar voor. Allen die hem hebben gekend, en in het Aalsterse moeten dat er zeer veel zijn, en allen die ook hebben voor onze mis- deelden, worden met Kerstdag te 11 u in de St-Martinuskerk verwacht. U treft er allicht een heleboel bekenden. LH Weinig nieuws op het «Film bij ons»-front. Zo maar eventjes vier verlengingen deze week: «De Diepte» (Palace, benedenzaal) gaat de vierde en ook laatste week in. «Bilitis» (David Hamilton) blijft een tweede week. Worden eveneens verlengd: «Cria Cuervos» (Feestpaleis, zaal 2) en «L'animal» (Feestpaleis, zaal 1). Dat was KCL Da"ag' A.D.Q. De CSC «DE RANK» heeft het initiatief genomen de kultu- rele verenigingen van Aalst kollegjaal uit te nodigen tot een informeel en vrijblijvend ronde tafelgesprek over de vraag of Aalst en de kulturele verenigingen belang hebben bij de op richting van een gemeentelijke raad. Sinds maart 1975 is een dekreet van de Kultuurraad van de Nederlandse Kuituurgemeenschap hierover van kracht. Dit dekreet bepaalt het doel van de gemeentelijke kulturele raden en regelt hun samenstelling, werking, erkenning, en subsi diëring. Het ronde tafelgesprek dat «DE RANK» voorstelt aan de kulturele verenigingen (vormingswerk, toneelverenigingen, muziekmaatschappijen, socio-kulturele verenigingen, enzheeft plaats op maandag 19 decembek 1977 om 20 uur in de trouwzaal van het stadhuis te Aalst. De heer Yves VAN DE STEEN, ambtenaar by de Kuituur- raad van de Nederlandse Kuituurgemeenschap, zal het de kreet toelichten, waarna een vrije diskussie volgt. Hopelijk sturen alle kulturele verenigingen een afgevaar digde naar dit ronde tafelgesprek en kunnen wij volgende editie de stichting van een Aalsterse kulturele raad aankondi gen. Niet alleen nieuwe initiatieven kunnen daar worden ontwik keld, maar misschien kan die raad de koördinatie van aktivi teiten regelen. RVDP In het kader van de aktie «Veilig Verkeer» weze nogmaals gewezei op het gevaar dat fietsers, een der zwakste kategorieën weggebrui kers, dagelijks in ons verkeer lopen. domein van de fietser, kan niet handelen als op een soort «fiets- snelweg» en roekeloos en onver antwoord rijden. Anderzijds ge biedt het verkeersreglement de fietser het stuur met beide handen vast te houden want enkel om 'i richtingsverandering aan te duiden mag U de arm uitsteken. Andere verboden zaken, die we spijtig genoeg nog al te veel zien, zijn dan de voeten tijdens het rij den van trappers of voetsteunen te halen, zich te laten voorttrekken een hond aan de leiband mee tt nemen en meest nog van al in be bouwde kommen naast elkaar rij den. LH Vaak ziet men zelfs drommen fiet sers, met drie en vier naast elkaar, tot zelfs in het centrum van de stad toe, het verkeer hinderen tot groot onge.noegen van andere wegge bruikers. De politie die een op voedende rol heeft kan niet anders dan repressief optreden op dat stuk want er zijn toch grenzen aan het toelaatbare. De veiligheid van ons allen staat immers op het spel en alles ware zo gemakkelijk moest ieder zich aan de regels houden Bij de reeds vernoemde verkeers regels hoort echter nog iets meer, namelijk de regel van de voorzich tigheid, die een gulden leefregel blijft. Zelfs op een fietspad, bizonder Tijdens het jaarlijks feest van de KAV Immerzeel werden sketchen opgevoerd door de zustervereniging uit Grembergen (SJ) dere met de tafelversiering ook het geval was. Na het vieruurtje traden KAV- leden (waarbij ook een paar man nen) uit Grembergen op en zorg den voor de vrolijke noot. Tenslotte werd de avond afgerond met de klassieke tombola en kon den onze moeders naar huis. Hopelijk niet om hun wegens de vergadering gemiste «zondagspa- teetjes» op te smullen. L.H. Twee broers stelden zich kandidaat om beurtelings de be wakingvan de Fiberfleethallen opzichte nemen. Dat is voor het AKV terug een probleem dat achter de rug is Het AKV kon met een zestal punten voorgelegd in het nieuwe karnavalreglement niet akkoord gaan. Zo o.a. het bekende achterpoortje 'dit reglement is ten allen tijde voor verandering vatbaar'. Het probleem werd ge zamenlijk besproken en opgelost. Vorige week vrijdag hadden nog maar de helft van de kar- navalgroepen zich laten inschrijven voor onze vijftigste kar- navalstoet. Het werd een 'de kat uit de boom kijken' tot op het laatste ogenblik. De oude elektrische leidingen in de Fiberfleet hebben het door de jarenlange belasting en overbelasting van allerlei elektrische toestellen begeven. Langsheen de muren werd reeds een nieuwe leiding aangelegd. Eer daags zal ook de verlichtingsleiding bovenaan vervan gen worden. Keizer Kamiel nam deze week zijn nieuwste karnavalhit op. Het is de tiende in de reeks, dus ook een jubileum. Wij geven veiligheidshalve nog geen titels, producer en naam van studio om te voorkomen dat de plaatjes vroegtijdig zouden gereproduceerd en onder een ander platenmerk uitgebracht worden zoals in het verleden meermaals ae- beurde. De werkzaamheden in de Fiberfleet en in de Keizershal- len verlopen vlot Er begint schot in de zaak te komen. Binnenkort een reportage over alles om en ronde de Keizershallen en de Fiberfleet. Ook onze Groot-Aalsterse deelgemeenten dorsen naar een karnavalsubsidie. Hof stade komt aanrukken met twee groepen 'Schuurkensdorsers' die beiden beweren het an- cieniteitsrecht met de naam te bezitten. Verander allebei van naam of vorm een koöperatieve en ga in mekaars schuur dorsen, waren misschien twee mogelijke oplossin gen. What's in a name? Een kaptatie van de Aalsterse karnavalstoet door de BRT brengt zijn problemen met zich mee. Komt ons vorstenpaar niet dan zal er waarschijnlijk gekapteerd worden vanop de Varkensmarkt! Komt ons vorstenpaar wel dan voorziet men te kapteren vanop de Grote Markt. In de keuze van markt hoeft men geen verschil in rang of stand te gaan zoeken! Onze Aalsterse stoet zal gekapteerd worden vanop hoge stellages. De BRT wil hoog en droog staan, ver van water- gespuit en konfettigegooi, ver van rondvliegende gaar, halfgaar en rotte eieren. De apparatuur is te duur om te laten bekladden. Het Rond Punt op ae Grote Marktls ieder jaar weer een punt om rond de potje gaan draaien. Men wil on de Grote Markt 'n kontinue stoet laten passeren maar men is het nog niet eens of men de groepen in U-vorm gaat iaten rond het rond punt trekken ofwel dat men iedereen een toertje gaat laten draaien. Ook onze Aalsterse politie is reeds druk met karnaval bezig. Door de BRT-mensen zal binnenkort een onderhoud plaats hebben met da pplitie om alles langs die kant praktisch te regelen. Anderzijds voorziet de politie momenteel reeds in haar programma om de parking achter de Kiezershallen waar de karnavalwagens zullen verzamelen te laten bewa ken door politiepatrouilles. Ook met het bezoek van hoge funktionarissen wordt terdege rekening gehouden. AJOINTJEN

De Voorpost | 1977 | | pagina 8