VAKANTIEVRACHTVERVOER VOOR JEUGDGROEPERINGEN: VIERDE BEDRIJF 1500 VOGELS PIEPTEN TEGEN ELKAAR OP IN 'T KAPELLEKEN SLACHTHUISMOEILIJKHEDEN UITEINDELIJK DOOR STAD ZELF OP TE LOSSEN De Voorpost - 16-12-1977 - 9 Het artikel dat in onze editie van 25 november jongstleden verscheen onder de titel «Vakantievrachtver- voer voor jeugdgroeperingen was grote geldverspilling» heeft zoals u weet, nogal wat stof doen op waaien. Talloze mondelinge en schriftelijke reakties, een interpellatie van raadslid Bogaert in de jongste gemeenteraadszitting en diverse artikels in de pers hebben de zaak niet overzichtelijker gemaakt. Omdat een slechte verstaander meer dan een half woord nodig heeft, hopelijk tot slot, volgend overzicht, meer dan een half.woord nodig heeft, hopelijk tot slot, volgend overzicht. Eerst evenwel duidelijk stellen dat vorengenoemd artikel inderdaad vertelt dat het kollege van burge meester en schepenen de mening is toegedaan dat best wordt gestopt met het vervoeren van kampeer- materiaal van en voor jeugdgroe peringen op de wijze zoals die tot nogtoe gebeurde, d.w.z. met vrachtwagens van de dienst Open bare Werken en volledig gratis. De objektieve lezer en dat blijkt niet iedereen te zijn ge weest zal het vorengenoemd artikel tot en met de slotalinea hebben doorgenomen en, dat on derlijnen we hier, zal dan ook kennis hebben (willen) genomen van het alternatief dat schépen Monsieur zowiezo na bespreking met het jeugdsekretariaat (waar dient een stadsdienst anders voor dan om geraadpleegd te worden door de verantwoordelijke sche pen?) aan het kollege heeft voor gesteld. Meer bepaald gaat het om de aankoop van een polyvalente kamionette-autobus waarmee niet alleen materiaal doch in dit geval ook personen zouden kunnen ver voerd worden. Onder meer meldt het artikel ook dat men eventueel een vereniging zonder winstoog merk zal stichten om de zaak te beheren. Eigenaardig genoeg is over dit alternatief in de felste reakties met geen woord ge rept ;o ver de afschaffing van de vroegere steunverlening wordt moord en brand geroepen. Andere eigenaardigheid is dat, al vermeldt het vorengenoemd arti kel geen bron (iets wat geen wet of mens een tijdschrift kan verplich ten, het weze gezegd), er in me nige fraktie aantijgingen gebeuren aan het adres van het jeugdsekreta riaat. Door wie wij werden geïn formeerd, doet niets terzake, maar het weze verduidelijkt dat bij het ter perse gaan het dossier ter in zage lag voor wie interesse had om het in te zien. Iets wat overigens door verschillende leden van de jeugdraad was gebeurd. Beweringen zoals deze in Het Volk van 1 december zijn een vrije interpretatie van de werkelijkheid. Dichterlijke vrijheid maakt de pers soms boeiend, daarom volgend fragment ter verduidelijking: «De dienst voor jeugd en sport bij het stadsbestuur van Aalst heeft de jeugdgroeperingen tegen zich in het harnas gejaagd. Via een weekblad (bedoeld wordt De Voorpost) heeft de dienst van de eerste schepen Monsieur, gedu rende de afwezigheid van bur gemeester D'haeseleer waarne mend burgemeester, meege deeld dat de stad niet langer wil instaan voor het vervoeir van de jonge mensen en hun benodigd heden naar de vakantiekam pen.» Belangrijker lijkt ons het inter view dat schepen Monsieur ter zake en zoals de auteur van het artikel schrijft, ter aanleiding van het artikel dat in De Voorpost ver scheen en de felle reakties daarop van een zestal verantwoordelijken van katolieke jeugdgroepen (we zullen het lijstje niet hernemen, maar intussen is in sommige van die groepen door sommigen be twist of die «verantwoordelijke» wel in naam ervan mocht gespro ken hebben), aan het weekblad «Voof Allen» heeft «toegestaan». Schepen Monsieur daarin: «...Wel kan ik zeggen dat de ge gevens die zij publiceerden (nvdr.: wij dus) juist en korrekt waren. Onze alternatieve oplos sing is echter in het artikel niet uit de verf gekomen. Ik was per soonlijk ook ongelukkig met de titel van het artikel. Ik zou als titel verkozen hebben: «Vracht vervoer wordt hervormd» of «Voortaan krijgen alle jeugdor ganisaties stadshulp bij hun vervoersprobleem.» Maar de Voorpost is als pers vrij mijn visie te interpreteren.»Aldus de schepen die, had hij zoals P.E. in Het Volk insinueert, het publiek via ons willen informeren ons dan ook wel een persklare titel had voorgesteld. Het blijkt dus niet het geval geweest te zijn. Maar inderdaad, we hebben het De ornitologische vereniging -DeZwartkop» de initiatiefnemers JM wist een boeiende tentoonstelling in te richten. Hier enkele van Zaterdag en zondag 10 en 11 december had een tentoonstelling plaats van zowat 1500 vogels van allerlei kleur en pluimage in het •Kapelleken». Inrichters was «De Zwartkop», een onderafdeling van de «Algemene Ornitologische Bond». Het betreft hier dus een nationale tentoonstelling, waaraan'telkens een «schoonheidswedstrijd» ver bonden is, in de «vrije klassen» onderverdeeld in 1) de aange kochte vogels, of de vogels ouder dan één jaar, en 2) eigen kweek (niet onder dan één jaar). Bij een dergelijke wedstrijd komt het dus op «raszuiverheid en schoonheid» aan. De inkorving gebeurde donderdagavond. Vrij dag had de keuring plaats vanal die kleurrijke beestjes, wat uiteraard heel wat tijd in beslag nam. Zater dag en zondag had dan de publieke tentoonstelling plaats. De nacht tevoren had men tot 4 uur een kata- logus van deelnemers en winnaars samengesteld, die het publiek werd aangeboden. Het is evenwel onbegonnen werk gebleken om hieruit namen te citeren, daar het om niet minder dan 1500 diertjes van de meest gewone tot de meest exotische namen gaat. De tentoonstelling zelf kan ons anderzijds zeer boeien, daat het hier ook om een bijzonder boeiend en prachtig «tijdverblijf» gaat: het kweken van de meest verschei dene soorten Vogels. «De zwartkop» bestaat nu al 24 jaar. Dat betekent dat men vol gendjaar aan een jubileum toe is. Uiteraard zijn daar speciale aktivi- teiten aan verbonden. W.L. De Zwartkop stelde meer dan duizend vogels van alle pluimage tentoon en mocht op een ruime belangstelling rekenen (JM) 6 alternatief voorstel wat minder in de verf gezet omdat jeugdraad en gemeenteraad zich daar nog moes ten over uitspreken en omdat al te veel uitwijden daarover voorbarig zou geweest zijn. We hebben toen wel de sluier willen oplichten om alleszins duidelijk te stellen dat het stadsbestuur op basis van een uit voerig beschreven redenering een betere en rechtvaardiger oplossing zocht. Nu zegt Etienne Bogaert (CVP- raadslid en voormalige schepen van Jeugdbeleid) tijdens de ge meenteraad dat «het verslag waarover sprake in de krant op zijn minst ongelukkig is en van kwade trouw getuigt.» We cite ren hem verder: «De 24 jeugdbe wegingen worden hier opge somd en een bedrag werd aan elkeen geimuteerd op basis van twijfelachtige veronderstellin gen. Het zou interessant zijn te weten wie dergelijke berekenin gen heeft gemaakt.» De heer Bogaert had, zo menen wij dan, op zijn minst en als bedrijfsrevisor van beroep, schepen Monsieur een andere berekeningswijze kunnen voorstellen. De interpellant zou dan het voordeel hebben te kunnen werken met cijfermateriaal dat zo lijkt het ons toch tijdens de vakantiemaanden zorgvuldig is bijgehouden. Iets wat vroeger blijkbaar niet gebeurde omtrent dergelijk vervoer, vermits nie mand ooit in de verslagen van de Kommissie en Adviesraad voor de Jeugd (CARJ) iets bespeurde over dit vrachtvervoer. Toch verklaart hij: «Laat ons breed zijn van gedachten en uit gaan van de hypothese dat het vooropgestelde getal aan uitga ven juist is, nl. 425.984 fr., wat is daarvan dan de eigenlijke be tekenis? Het ledenaantal van de 24 vermelde jeugdbewegingen bedraagt 2.320 leden wat een tussenkomst betekent voor de stad van 184 fr. per persoon. Het jeugdsekretariaat beweert dat de kosten 4.500 fr bedraagt per persoon.» Bogaert is niet de eerste die derge lijke berekening maakt (men her- leze de lezersbrief in onze eerste editie van december). Maar laat ons op onze beurt breed van ge dachte zijn en aannemen dat die berekening inderdaad juist is, dan nog lijkt ons dit cijfer niet derwijze bepalend in deze polemiek. Wij citeren nogmaals schepen Mon sieur in zijn gesprek met «Voor Allen»: «Het vervoer van kam- peermateriaal is niet afgeschaft! De hervorming die door het kol lege is voorgesteld houdt in dat: 1. de stadshulp bij vervoerspro blemen van de jeugdgroeperin gen niet meer beperkt blijft tot een bepaalde soort jeugdorgani satie, nl. de klassieke jeugdbe wegingen, maar dat ook jeugd huizen, jeugdateliers, jongeren- groeperingen, enz...er kunnen gebruik van maken en 2. dat de stadshulp niet meer beperkt wordt tot de twee vakantie maanden, maar gedurende het ganse jaar mogelijk wordt. 3. dat de stadshulp niet meer be perkt wordt tot louter vracht vervoer maar uitgebreid wordt, via een kombinévervoersfor- mule, met personenvervoer (kleine groep: max. 9 personen 9f 12 kinderen)» Dit aspekt wordt angstvallig ver- jwegen in de meeste reakties die ive ontvingen. Tot slot wijzen we nog op een on juistheid in de reeks van 24 groe peringen die u op 25 november vond afgedrukt. De leiding van Chiro St. Anna schreef ons terecht: «In verband met het artikel van de Heer De Witte, over het ver voer van kampmateriaal voor jeugdbewegingen, zouden wij graag het volgende opmerken. In de lijst van prestaties, door de stad geleverd in de zomer van 1977, staat ook Chiro St.Anna vermeld, alsof de stad voor ons vervoer zou gedaan hebben. Ddat is helemaal niet waar, evenmin trouwens als in 1976. Het is dan wel jammer dat op die manier een vertekend beeld wordt geschetst van wat de stad doet voor de jeugd. We kunnen niet akkoord gaan met derge lijke informatie, en zijn dan ook zo vrij de ouders van al onze leden op dit feit te wijzen. We hebben in dit verband ook een brief gericht de Heer Guido Moens van het stedelijk Jeugd sekretariaat. In dit geval vinden we het nor maal dat een duidelijke recht zetting zou gebeuren. In afwachting dat U aan ons schrijven het passend gevolg wilt geven, tekenen wij met hoogachting, de leiding van Chiro St.Anna.» Inderdaad, bij nader informeren blijkt in het verslag van schepen Monsieur en zijn sekretariaat een administratieve fout te zijn geslo pen. De skouts «Sint-Jorisgroep» ging op 14.07 en 30.07 naar Les Bulles en omdat toen als vertrek plaats «Sint-Anna» werd opgege ven, heeft men daar verkeerdelijk Chiro St.Anna opgeschreven. Jebron, centrum voor jeugdpasto raal, richt volgend schrijven naar de burgemeester, schepen Mon sieur, de jeugdsekretaris en de Voorpost. Dit standpunt werd goedgekeurd op de open kem van Jebron op 7.12.77. «Een? rond de werkingspolitiek van het stedelijk jeugdsekreta riaat. Aangaande verschillende publi caties in de Voorpost rond sub sidieringskwesties en vracht vervoer van de stad ten gerieve van de jeugdgroeperingen, be treurt Jebron het zeer sterk dat eerst en vooral de aanklacht om trent het vrachtvervoer van de stad komt van de jeugdsekreta ris, die volgens ons aanvoelen, partij van de jeugd dient te kie zen in plaats van ambtenaar te zijn binnen het politiek stads- spel. We betreuren het dat er sprake is van 'geldverspilling' en 'afschaffing', alsook betreu ren we het dat enkel de kristeiijk geïnspireerde groepen er het meest gebruik van maakten. Waar de stad deze vorm van tus senkomst al jaren als 'service' laat het ons nergens subsidie ring noemen ziet naar alle groeperingen toe, dan is dit vooral als waardering voor de belangloze inzet van zoveel jonge mensen. Dit zou nu plots niet meer mogelijk zijn! Vervolgens betreurt Jebron de werkwijze van het jeugdsekre tariaat met de stedelijke jeugd raad. Gezien het jeugdsekretariaat er toe kwam een jeugdraad mét al gemene vergadering tot het le ven te roepen en tot stand te brengen (die oorspronkelijk het vertrouwen van alle groeperin gen kreeg), vinden we dat dit jeugdsekretariaat HELEMAAL met deze jeugdraad én zijn al gemene vergadering dient reke ning te houden. Dit kan alleen door alle facetten van het jeugdwerke of initiatievan aan hen voor te stellen of met hen te bespreken, vooraleer zij voor stellen doen naar het stadsbe stuur of schepenkollege. Te dik wijls ervaren wij de weg^ ander som. Heel wat zaken worden ontworpen of voorgesteld o gep land tussen schepen en jeugdse kretaris, zonder dat de jeugd raad er iets over wist. Als je een jeugdraad hebt, werkt er dan ernstig mee!»Qok het kol lege heeft een definitief standpunt ingenomen. We citeren: «1. Tijdens de voorbije zomer maanden is gebleken dat het zeer moeilijk is om met de be staande vrachtwagens het ver voer van kampeermateriaal te verrichten, gezien de grote vraag vanwege de jeugdbewe gingen. Uitbreiding is technisch niet meer mogelijk. Door het vervoer van kampeermateriaal voorrang te geven op het gewone werk van de stadswerklieden, werden deze normale werk zaamheden in niet onbelang rijke mate gehinderd. 2. In vergelijking met alterna tieve oplossingen is de bestaande vervöersformule relatief duur. 3. Het vrachtvervoer bleef voorbehouden aan één soort jeugdorganisaties, nl. de jeugd bewegingen. Om redenen van gelijkberechtiging wil het Kol lege de vervoershulp van de stad uitbreiden tot alle door haar er kende jeugdorganisaties en instellingen. 4. Het vrachtvervoer bleef in het verleden beperkt tot de vakan tiemaanden. Vastgesteld werd dat jeugdorganisaties ook tij dens het schooljaar dikwijls te kampen hebben met vervoer sproblemen. Daarom stelt het Kollege voor de vervoershulp mogelijk te maken gedurende het hele jaar. 5. De vervoershulp van de stad bleef beperkt tot louter vracht vervoer. Beter ware het dit vrachtvervoer te kombineren met personenvervoer (mogelijk voor kleine groepen tot max. 9 personen of 12 kinderen). Gezien de omstandigheden ligt het in de bedoeling van het Kol lege van Burgemeester en Sche penen, aan de Gemeenteraad voor te stellen dat de stad zich een ruime polyvalente kamionette-minibus (max. 3,51) zou aanschaffen en deze ter be schikking zou stellen van alle erkende jeugdorganisaties van de stad. Aan de Stedelijke Jeugdraad zal gevraagd worden om tegen 15.2.78 aan het Kol lege een voorstel tot exploitatie over te maken.» We sluiten hierbij het vierde be drijf in deze artikelenreeks. De le zer zal zich hiermee hopelijk een genuanceerde en definitieve me ning kunnen vormen. René De Witte Op donderdag 8 december is een delegatie vanuit Aalst naar Brussel getogen om daar de problemen in verband met het stedelijk slachthuisbedrijf aan de bel van het ministerie van Volksgezondheid te hangen. Van minister Dhoore had men graag vernomen of er op enige tegemoetkoming kon worden gerekend om uit de bloedrode slachtcijfers te geraken. Minister Dhoore zelf was evenwel belet. De onderhandelingen werden gevoerd met de heren Cobbaut, adviseur van Dhoore's Kabinet, en Bryuneel van de Administratieve Diensten. Van stadswege: burgemeester D'haeseleer, financie-schepen Van Den Eede, de volksvertegenwoordi gers Willems, Caudron, Galle en de heer Hilaire Lievens. We verwijzen ook naar De Voor- Buiten de investering van gebou- post van 2 december 1977 waar we 't eveneens over de slachthuis-, problemen hadden: jaarlijks méér dan 10 miljoen verlies, een bedrag dat door de stad moet bijgepast worden. Het was^ius duidelijk dat er wat aan gedaan moest worden. Verwonderd Zo erg veel heeft men op het kabi net van de minister van Volksge zondheid nog niet kunnen berei ken. Men heeft imers nog altijd geen toverformules om zomaar in eens een reeks ziekteverschijnse len over het ganse land te genezen. Aalst staat niet alleen. Het gaat overal slecht. Bovendien was men op het kabinet van Volksgezondheid eerder ver wonderd dat een afvaardiging van Aalst nu reeds met de bedelstaf kwam aankloppen. Vier jaar ver lies was blijkbaar nog niet vol doende om in te grijpen van staatswege, ook al omdat men dan precedenten zou scheppen. Men drong er dus op aan dat de stad eerst een scherpere diagnose zou stellen om te zien of er aan de bron zelf geen verbeteringen mogelijk waren. Dat zal trouwens ook ge beuren. Reorganisatie Plannen om het slachthuisbedrijf in België te reorganiseren bestaan er allang. In de Kamer van Volks vertegenwoordigers werden ze goedgekeurd, maar ze geraakten niet door de Senaat. De herziening zou in twee takken gebeuren: allereerst het vaststellen van de normen voor de slachthui zen, en ten tweede: reorganisatie van de Keuringsdienst. Wat de normen betreft is het dui delijk dat kleinere slachthuizen zullen moeten verdwijnen: alle slachthuizen zullen immers aan de EEG-normen moeten voldoen. Het zullen allemaal export slachthuizen worden. De kosten voor deze aanpassing kunnen evenwél door de kleinere bedrij ven niet opgebracht worden. Men is nog bezig aan een situatieplan voor België. Verder staat het met de reorganisatie van de keurings diensten. Men wil een centrale keuringsdienst oprichten. De keurrechten (vergoeding voor de keurders) zouden ministriëel wor den vastgelegd, en in een centrale kas gestort, waaruit de keurders zouden betaald worden. wen en materieel moet men vooral met drie soorten kosten rekening houden: de slachthuisrechten, die de exploitatie van ^t slacht huis zelf moeten bekostigen en op provinciaal vlak vastgelegd zijn. Deze rechten zijn licht verhoogd tot einde 1978, zodat dit al een lichtpunt is voorde sanering. Men heeft verder de keurrechten (zie hoger), en de slachtgelden, waarmee de slachters zelf worden betaald. Deze slachters maken geen deel uit van het stadsperso- neel, maar zijn hier verenigd in de «pvba Euroslachters». Met hen heeft de stad een kontrakt afgeslo ten. (Ook nu is dit verlengd tot einde 1978). De slachters staan evenwel 12,5% af aan 't slacht huis voor het gebruik ervan. Deze drie soorten rechten komen evenwel niet de stad ten goede. Toch hebben ze invloed op het slachthuisbedrijf wat de werking en rendabiliteit betreft: de slacht- prijzen moeten konkurrentieel zijn. Tenslotte is een slachthuis toch ook een handelszaak. Het is evenwel zo dat, hoewel het slachthuis zwaar verlieslatend is, dit verlies niet gevoeld wordt door degenen die er werkzaam zijn. Het slachthuis van Aalst is zeer modern, en was indertijd een bijzonder zware investering, ten koste evenwel van de stad die haar slachthuisrechten niet mocht verhogen en dus voor een stuk verplicht werd verlies te lijden Het onderhoud op het ministerie heeft geen tastbare resultaten ge- haald. hoewel het er verhelderd heeft gewerkt. Een groot knelpunt was de vraag wat er met de toela gen zou gebeuren die Aalst heeft gekregen voor het bouwen van het slachthuis. Indien de gebouwen een andere bestemming zouden krijgen, zou men het opgebruikte gedeelte van die toelage moeten terugbetalen. De subsidiëring be droeg zowat 45 miljoen, in de vorm van een subsidie-lening (de staat betaalt de aflossing en de in teresten). Einde dit jaar zal er zo wat 14 miljoen door de Staat aan het Gemeentekrediet terugbetaald zijn. Desgevallend zouden de res terende 31 miljoen kunnen omge zet worden in een stadslening. Maar die 14 miljoen zou alleszins moeten terugbetaald worden. Zo ver is het evenwel nog niet: Er werd overigens ook geen klaar antwoord op deze vraag verstrekt op het ministerie van Volksge zondheid. De bevoegdheid van dit ministerie reikt anderzijds (sinds 't Egmontpakt) niet verder meer dan het louter «volks-gezonde» (hygiëne, bijvoorbeeld en inacht- name van de vooropgestelde nor men). Maar de toelagen zelf moe ten nu van elders komen, meer be paald van Staatssekretaris De Wulf die door burgemeester D'haeseleer 's namiddags nog werd bezocht. Geld is moeilijk te vinden. Het betreft hier eveneens een «geregionaliseerde materie», het geld komt niet meer van het ministerie van Volksgezondheid. Het wordt wat ingewikkelder om de weg nog te vinden. Kommissie In elk geval zal er een kommissie worden samengesteld die de ren tabiliteit van het slachthuis zal on derzoeken: op technisch en admi nistratief vlak moeten besparingen kunnen gedaan worden, en een be tere kommerciële aanpak (pros- pektie) dringt zich op. Het bedrijf moet evenwel konkurrentieel blij ven, de rechten mogen dus niet te erg omhoog gaan ook. Maar zoals reeds gezegd werden de provin ciale tarieven lichtjes opgetrok ken, wat al een «verbetering» is. Het blijft intussen een feit dat men hier met een over-investering te doen heeft: 100 miljoen was er 40 teveel toen men in 1964 begon te bouwen en men pas in 1973 de gebouwen in gebruik kon nemen. De kostprijs lag veel te hoog. En daar komt nu nog een noodzake lijke uitgave bij voor het vergroten van de koelruimte die momenteel nog in wanverhouding staat t.o.v. de slachtkapaciteit: meer dan 60.000 stuks geslacht vee, maar geen ruimte om ze op te bergen. Hier heeft men evenwel de keuze tussen een prefab-systeem dat «slechts» 10 miljoen zou kosten, en een ander ontwerp waarin evenwel de laatste technische snufjes zijn in verwerkt, maar dat dan ook tot 40 miljoen zou kunnen oplopen. Wilfried Lissens

De Voorpost | 1977 | | pagina 9