EEN WOELIG POLITIEK JAAR IN HET GROOT AALSTERSE WAARTOE DIENEN ONZE VROEGERE «GEMEENTEHUIZEN» ALLE PARTIJEN LIETEN VAN ZICH HOREN 10 - 30-12-1977 - De Voorpost finantictouw Gefusioneerd Aalst heeft een nieuw bestuur. De schepenen en enkele gemeenteraadsleden tijdens de installa tievergadering JM Met de fusie kreeg Aalst 43 gemeenteraadsleden. Geen gemakkelijke taak voor een persorgaan om hun doen en laten op de voet te volgen. Wellicht trachtte elk van hen nog geloofwaardig over te komen in zijn eigen streek, maar de macht van vroeger is merkelijk gereduceerd. Op gemeenteraadszittingen kregen enkelen de kans hun stem te verheffen, velen hadden echter weinig of niets te zeggen. Wat gepresteerd wordt tijdens de zittingen in de diverse kommissies is ons minder bekend. Op die gemeenteraden, soms maratonzittingen, kon van absenteïsme niet geklaagd worden, gemiddeld één, hoogstens twee afwezigen. Zoals steeds hebben de tot de meerderheid behorende raadsleden minder te vertellen, een paar maal werd door een van hen een motie ingediend of een voorstel geformuleerd. De oppositie daarentegen had veel meer werk. Aanvankelijk hadden wij sterk de indruk dat de oppositiepil voor hen moeilijk te slikken was. Slechts tegen het einde van het jaar wist fraktieleider Ghis Willems zijn groep tot een georgani seerde waarde te laten uitgroeien. de gemeenteraad gevolgd door dokter Goossens. Zij worden op gevolgd door De Sutter en Ver- eecken. Nu pas zijn alle deelge meenten vertegenwoordigd in de gemeenteraad. Tijdens de gemeentowlszitting van april verlaat de CVP fraktie de zaal. De reden moet gezocht wor den in het gebrek aan informatie die het schepencollege geeft. In derdaad plots verdwijnt de me- moire van toelichting gevoegd aan de agenda van de gemeenteraad. Er wordt bezwaar geuit op het groot aantal punten op de dagorde De oppositie ziet het als onmoge lijk in deze omstandigheden haar taak naar behoren uit te voeren. Op I7 april moet iedereen naar de stembus. Achter de koelissen van de diverse partijen speelt zich een struggle for life- af. Paul Van Der Niepen wordt vixir de BSP nummer één, maar liever werd deze plaats voor Mare Galle voorbehouden. maar belofte maakt schuld. Uiteindelijk worden ze allebei verkozen. Ook in PVV kringen is het niet allemaal rozegcur en maneschijn. Twee kandidaten Louis Waltniel uit Ninove en Diane D'haeselccr - Van Rcnterghcm strijden voor de eerste plaats. Via de sterke arm van papa haalt dochter Diane de eerste plaats en dankzij de naam D'haeselëer stijgt haar stemmen- aantal ver boven de andere uil Ook de VU heeft twee kandidaten. Jan Caudron en Georgette De Ke gel. Net zoals in de PVV haalt Aalst het op Ninove. Dl' reeds in diverse kampen ver deelde CVP verkiest Roger Otte als nummer één gevolgd door Ghislcen Willems op de lijst der volksvertegenwoordigers. De KPB. PMO. RAL en AM ADA gaat mee in de strijd maar zonder resultaat. Aalst kan nu beroep doen op vier volksvertegenwoor digers: Diane D'haeselecr met 21.573 stemmen. Mare Galle met 10.232 stemmen. Ghisleen Wil lems met 10.105 stemmen en Jan Caudron met 7.I 17 stemmen. (In de loop van I978 zullen we deze vier politiekers belichten en hun parlementaire verwezenlijkingen volgen.) Ondertussen wraakt Louis D'hae- scleer. als burgemeester een persmedewerker. Hij wordt tot de veertiendaagse perskonferenties op het stadhuis niet meer toegela ten. Mede door de stevige en eensgezinde houding van de ver eniging van de Aalstersc persme dewerkers krijgen deze perikelen toch nog een happy-end. Maar dit incident is de voorloper van de moeilijkheden die later beter zou den bekend geraken binnen de PVV van het arrondissement. In mei verlaat de oppositie vix>r de tweede maal de raadszitting Op nieuw wordt het gebrek aan in formatie als reden van deze daad opgegeven. Willy Van Mosse- velde volgt Jan Caudron nu volks vertegenwoordiger op. als sche pen van onderwijs en kuituur op. Het stedelijk Feestkomitee wordt niet zonder enige verrassingen geïnstalleerd. Frans Wauters wordt de nieuwe voorzitter, maar de twee nieuwe onder-voorzitters zijn niet deze op wie getipt was. Het worden Remi Buys en Daniël Jacobus. Een zet van de CVP frak tie. Negen dagen is Willy Van Mosse- velde schepen. In juni neemt hij ontslag omdat hij de VU nationale leiding niet meer wenst te volgen.. Hij blijft gemeenteraadslid maar zich onafhankelijk op. De VU- fraktie kan op één man minder tel len. Later wordt Van Mossevelde lid van de Vlaamse Volkspartij zodat de VU binnen een paar jaar te kampen zal hebben met een rechtstreekse konkurrent. Het schepenkollege wordt voor de derde maal gewijzigd. Roels ver laat zijn post en neemt onderwijs en kuituur over, terwijl de nieuwe schepen Antoon Blommaert in de zetel van personeel en volksge zondheid gaat zitten. Bij verkiezingen van het bestuur van de Interkommunale 't Land van Aalst wordt de PVV wegge- gestemd. Voorzitter wordt BSP-er Alois Van den Bossche en onder voorzitter Ludovicus Moyersoen. Sinds de gemeenteraadsverkie zingen hangen moeilijkheden bin nen de PVV op arrondissementeel vlak. in de lucht. D'haeselecr dreigt meer dan eens me! ontslag. Tot tweemaal toe komt de PVV top naar Aalst om de zaken in ver band met Hcrzcle recht te trekken. Maar D'haeselccr houdt het been stijf en het zal tot oktober duren vooraleer hij en zijn aanhang vik- Hel akiiekomiiee voor Ekonomische Ekspansie van hel arrondissement Aalst nodigde in maart staatssekretaris Man Eyskens uit voor een rondrit in de streekHij zei hier veel opgekropte energie te hebben gezien (JM) torie kunnen kraaien. Augustus wordt een rustige poli tieke maand. Enkel binnen de PVV wordt onrustig getrokken voor het langste eind. Einde oogst komt staatssecretaris voor Ekonomische Zaken De Wul het lint doorknippen van de 30ste jaarbeurs. Beter gezegd, hij houdt het lint vast en de burge meester knipt. September is niet de gelukkigste maand voor schepen Jan De Neve. Hij wordt drie dagen geschorst als schepen, een administratieve straf voor een banale veroordeling Ook voor Toon Blommaert ligt no zoiets te wachten, maar dat is de zaken vooruitlopen. In november is de storm rond Jan De Neve weer zeer hevig. Hij wordt ervan verdacht op een on wettige wijze een bouwvergun ning te hebben gegeven. De oppositie gaat vragen stellen maar anderen wensen al meteen zijn ontslag. Momenteel is het stil in deze affaire. Een stilte voor de orkaan Hopelijk niet want an deres verliest Aalst één van zijn bekwaamste schepenen. En al wordt december de feest maand genoemd, tijdens de raads- ziftingen wordt niet veel gefeest. Twee maratonvoorstellingen, waarin de oppositie het de meer derheid niet gemakkelijk maakt. Toch nog het vermelden waard in deze korte schets van het Aalsters pol kick gebeuren. Eempaar voor aanstaanden vergasten Aalst met een bezoek. Oud minister Van der Poorten, minister De Backer en minister Claes. Zonder hier te willen ingaan op de inside problemen die elke poli tieke partij kent toch nog enkele bedenkingen. Drie partijen gingen samen de stad besturen. Uiterlijk Met de fusie werden de -gemeentehuizen- gedegradeerd tot -dienst- ccntra» waarin men 's voormiddags, en in Baardegem, Hofstade en Nïfeuwerkerken sommige avonden, terecht kan. De vroegere ge- meentebcdicnde is er, bij ons weten op één uitzondering na, in funktie als verbindingsman tussen de bevolking en de centrale ad ministratie. ofte de -minderheid» ook wel graag van deze lokalen vixir hun eigen zitdagen gebruik maken. Parijs en Rome zijn niet in één dag gebouwd en veel kan nog verande ren. Dat dergelijk lokalen, een groot gedeelte kwasi ot bruikt daar blijven staan, is licht niet de ideale oplossing. mindervalied allerlei meerderheid met een beleidsnota in 17 punten naar voor. In maart verwelkomde Aalst voor het eerst hoger bezoek. Staatsse cretaris Mare Eyskens komt de 4de. op uitnodiging van het aktic- komitee ter bevordering van de ekonomische expansie van het ar- rondissment Aalst Hij krijgt er een nota die betrek king had op het ganse arrondisse ment. Het stadsbestuur ontvangt hem achteraf en overhandigt ook een wenslijste met enkele pun ten die alleen Groot Aalst aanbe langen. Op 15 maart gaat te Baardegem de eerste hearing door. Alle deelge meenten in de loop van het jaar aan bod. Van officiële zijde worden deze hoorzittingen als suksesrijk bestempeld. Ze zullen in de loop van het nieuwe jaar overgedaan worden Wij zagen slechts een ge ringe belangstelling. En de aan wezigen. zij hadden enkel oog voor hun eigen problemen in ver band met Openbare Werken. Jan De Neve wordt elke keer weer de ster van de avond. Tijdens de verkiezingsmaand neemt Rik Strijpens ontslag bij de CVP en gaat aankloppen bij de BSP. Martin Van der Speeten wordt voorzitter O.C.M.W. en verlaat I januari, hel nieuwe Groot Aalsters bestuur wordt geinstalU schepenen leggen de eed af (JM) Ook de veldwachter heeft er zijn bureel en de werklozen schuiven er elke werkdag aan waar zulks vroeger her en der in een zaal of café gebeurde. Spijtig moet wie er binnenkomt met een of ander ver zoek meestal enkele dagen daarna terugkomen nadat het geval te Aalst is behandeld. De opgegeven aantallen bezoekers moeten dus ook in dat licht worden gerelati veerd. Om U een idee te geven van het aantal personen die er binnen kwamen in november, dan voor om het even welke zaak. geven wc U volgende cijfers. Van de werk lozen maken wc in dit geval dan wel abslraktie. Baardegem: 265 Ercmbodegem: 444 Gijzegcm: 206 Hcrdersem: 262 Hofstade: 416 Meldert: 344 Moorsel: 433 Nicuwcrkerken: 546 Voor de specifiek sociale zaken geven we volgende aantallen weer voor november, pensioen als bvb te Moorsel voor de oud- strijders. de inrichters van het bloementapijt en de vinkeniers. In een ander werd de raadszaal, die voortkwam van ongebruikte klaslokalen, gedeeltelijk in turn zaal herschapen Reeds werd er gesproken van oude gemeentehuizen te laten bewonen, bvb. door een huisbewaarder. In vele deelgemeenten zouden kul- turele en sociale verenigingen zich gelukkig voelen mochten ze die huizen als regelmatige vergader zaal gebruiken, uiteraard mits in achtneming van bepaalde normen als eerbied voor het geheel en be- zorgheid v<x»r de reinheid De be diende van het dicnstcentrum zou als tussenpersoon kunnen funge ren om bvb. de sleutel te overhan digen. In analogie met de schepenen zou den de leden van de -oppositie- U heeft de kalkoen reeds in de diepvries en de beste wijn in de kelder d'er hangt de geur san een nieuw jaar in het mooiste avondkleed maar verduiveld weer die zelfde vraag: wat kopen als geschenk? Een probleempje van december en waarom geen lektuur. voor een godgans jaar? een abonnement op DE VOORPOST bievooibeeld zo n nieuwjaarskado Is 52 keer in 78 zeggen «ik denk aan jou» is 52 keer In 78 voorspoed wensen... en leesgenot Baardegem 4,2.5 Erembodegcm 18 5 9 Gijzegcm 3 2 6 Herdersem 2 4 3 Hofstade 9 2 9 Meldert 3 6 4 Moorsel 8 2 6 Nicuwerkerken 5 4 15 52 27 57 Regelmatig, alhoewel gewoonlijk met niet veel bezoekers, houden burgemeester en schepenen hun zitdag in de dienstcentra. Sporadisch hadden er ook verga deringen in plaats o.m. in verband met de preventief kankeronder zoek en met de inrichting van het -Jaar van het Dorp- In een gemeentehuis werd de boe kerij beter gehuisvest en ingericht. In een ander had een tentoonstel ling van schilderijen plaats. In andere hadden recepties plaats De raadszaal te Meldert (JM) Maar wat gebeurde op politiek vlak zoal in'de stad gedurende de twaalf maanden van 1977. Al de eerste dag van het nieuwe jaar werd in de feestzaal van het stadhuis een installtievergadering gehouden. Rond het middaguur werden Monsieur De Neve. Van Den Eede. Hooghuys. Caudron, Bourlon. Roels en De Maght als schepenen verkozen. Louis D'haeseleer had vroeger bij de gouverneur de eed afgelegd. Freddy Pijck komt niet opdagen uit protest De BSP Ercmbode gem kwam volgens hem niet ge noeg aan bod. Later herziet hij zijn meningen komt hij als43ste lid de raad vervoegen. Ook in januari doet Mare Galle z'n intrede in de Aalstersc politiek. In het Volkshuis wordt hij op feeste lijke wijze verwelkomd. Er hingen toen al parlcmentare verkiezingen in de lucht. Tijdens de karnaval maanden mix ten de kersverse schepenen nog wennen aan hun nieuwe openbare funktie. Een paar onder hen laten het niet aan hun hart komen en vieren karnaval levendig en ver kleed mee. De CVP kan minder lachen met de hen toegewezen plaatsen op de tribune. Worden ze nu al in een hoek geduwd Nog diezelfde maand komt de heerste er een gemoedelijke sfeer. Of deze vaststelling echter met de werkelijkheid overeenstemt be twijfelen wc ten zeerste. Iedereen grijpt zo naar de beste hapjes. Jan De Neve werd reeds de bevoegd heid over heel wat personeel ont nomen. Hooghuys kreeg •kerkhof-personeel-, Gilbert Bourlon eiste zijn werkkrachten voor de afdeling feestelijkheden. Anny De Maght tracht eveneens het laken naar haar kant te trekken Buiten leefmilieu heeft ze nog grondbeleid ed. genomen, kollega Roels snoepte ze een vere kulturele de organisatie van het Dorp af. Gaston Van Eede houdt de stevig in handen Ook al wil het stadsbestuur luxe- en andere projëkten zenlijken. Laten ze dan zonder de komende vijf jaar samen werken. Roel Van de

De Voorpost | 1977 | | pagina 10