DE TIJD VLIEGT SNEL HET JAAR ROND IN WOORD EN BEELD I PENBARE WERKEN 1977: ICHTER BIJ DE BEVOLKING WAT MET ONDERWIJS EN KULTUUR NA EEN JAAR FUSIE - afwerking geven, mas gen te gev< werken irensbehoeftcn) loudt om «dichi le gaan werken Schepen De Ne' pen die niet var tijn verdien; gericht te hi lie de leefb vijken, moe voonmilicu «inbouwen» teersarme s listratieve andere oc voorrang s onmogelijk om in dit kort bestek een opsomming te geven van wat er op - Openbare Werken werd gerealiseerd. Vóór ons ligt ijst van de werken die dit jaar, ofwel voltooid werden, ofwel aan toe zijn. We dachten aanvankelijk een opsomming te maar het lijkt ons toch beter een paar algemene beschouwin- te geven. Zo zag hel melkhuisje er hel grootste deel van hel jaar uit JM Hel Sinl Jorisslraatje. verkeersvrij naar vernieling (JM) naar open voor de wekelijkse zucht KLEINE TOCHT DOORHEEN OPENBARE WERKEN Op de verschillende hoorzittingen begin dit jaar werd duidelijk dat de bevolking heel wat verwacht van Openbare Werken. Teveel eigen lijk. Toch een paar close-ups van wat al of niet werd verwezenlijkt: er wa ren klachten over de slechte toe stand van voetpaden en wegdek. Op aandringen van verschillende vrijzinnige verenigingen kwam er een kolutnbarium met strooi- wcide. Begin dit jaar werd het Astridpark opgepoetst. De ver- keersring rond Aalst raakte einde lijk toch dicht, na heel wat ver traging (het betreft hier echter een werk dat met van de stad afhing). In april was er heel wat deining omtrent het optrekken van de vijf nog niet gebouwde woonblokken Om hel showgebeuren in de Keizershallen ter gelegenheid van de jaarbeurs wal aantrekkelijker te maken werd mei buldozer en mankracht de hinderlijke paal van hel podium weggehaald (SJ) op Tcrlinden (Etrimo). De oevers van de Dender werden hersteld. Het «melkhuisje» evenals het sportcentrum -Zandberg raakten klaar. Ook de sociale woningen (aan de Schietbaan) zijn in vol tooiing. Het Kultureel Centrum blijft maar geld opslorpen. Lot II raakte nu klaar. Ook aan het Bel fort begonnen de restauratiewerk zaamheden. De Sint-Jorisstraat kreeg een nieuw uitzicht Een groot aantal stralen werd her steld of aangelegd, burelen en openbare gebouwen ingericht of aangepast. Ook in Nicuwcrkerken kwam onlangs de Brcdcweg in het nieuws omdat daar het landelijk karakter van de straat zou ver knoeid worden. Een beslissing van het vorig bestuur aldaar, want ook op Openbare Werken heeft men met -erfenissen» af te reke nen. Met de Sportschuur in Erem- bodegem werd een aanvang ge- nomen. Stormschade op het Ecn- drachtplein moest dringend hersteld worden. En zo kunnen we nog verder gaan. wat wc evenwel niet zullen doen. 1977 was een druk jaar voor Openbare Werken. Maar ook een duur jaar. Op de begroting van volgend jaar werd al heel wat be snoeid Wilfried Lissens is opvallend dat bij Openbare (ook al onder invloed van iw inzicht in woon- en le de tendens aan- om -dichterbij het publiek» werken. De Neve is de enige sche mel van zetel veranderde, kontinuïteit in zijn beleid is jok duidelijk merkbaar. Het is verdienste Openbare Werken te hebben naar projekten leefbaarheid in straten of moesten bevorderen: het verbeteren, groen wandelstraten, ver straten. speelpleinen, g enzoverder. Er liggen nog enige prestigieuze plan- op de tekentafel. Door admi- voorschriften of orr\ oorzaken (bijvoorbeeld voor andere projekten) blijven veel van die plannen evenwel op de tafel liggen, waar ze alleen al daarom miljoenen kos ten aan de stad: er moet hertekend worden, en de prijzen van materia len en lonen stijgen voortdurend. Hier kost tijd geld (Kattestraat. Hospitaalklooster. Kultureel Cen trum...). Ook herstellingswerken laten wel eens wat lang op zich wachten. Openbare Werken heeft altijd al met kritiek af te rekenen gehad: men ziet wat er staat of wat er zou moeten staan. Deze kritiek is niet altijd gegrond. Op Open bare Werken werd hard gewerkt. En er is bijzonder veel geld mee gemoeid: besparingen drongen zich op. Volgens de raming van vorig jaar zullen de werken dit jaar 308 mil joen gekost hebben bij hun vol tooiing. 1977. het eerste «fusiejaar», was wat betreft onderwijs en kuituur te Aalst wel een zeer merkwaardig jaar. Niet alleen kregen we in nauwe lijks enkele maanden niet minder dan drie schepenen, enerzijds we gens het verkozen worden tot par lementslid van schepen Jan Cau- dron en anderzijds wegens 't ont slag van schepen Van Mossevelde waardoor dan uiteindelijk schepen van Volksgezondheid en Perso neel Herman Roels in de kuituur zetel belandde. Maar vooral was er de zich over het hele grondge bied van de deelgemeenten zich spreidende waaier van aktivitciten waarvan een deel wel minder in 't oog springend waren maar daarom niet minder belangrijk. KLEUTER- EN LAGER ONDERWIJS Nadat einde '76 twee voorafgaan- delijke besprekingen met perso neelsleden en hewindslui hadden plaatsgehad was de betrachting zoveel mogelijk autonome scho len in de deelgemeenten te bewa ren met behoud van eigen aard en dit zolang hun leefbaarheid niet in het gedrang zou komen. Er wordt dan ook geen fusionering van dorpsscholen in het vooruitzicht gesteld tenware men er door het dalen onder het wettelijk mini mum toe verplicht zou zijn. Voor de tweede en derde trimester van 76-77 werden alle door de vroegere genomen besturen ge nomen maatregelen gehandhaafd, ook wat betreft de sociale voorde len. Door een aktieve propaganda via allerlei drukwerken. dix>r sup plementair anderhalf miljoen te spenderen aan de aankoop van di- daktiseh materiaal en meubilair en tevens door het aanstellen van bi- zondere leermeesteressen gods dienst (de hele gamma) en licha melijke opvoeding waarbij ook een som van bijna 400.000 F kwam kijken voor allerlei aanko pen. is men erin gelukt elk vastbe- noemd personeelslid in vast ver band te kunnen handhaven en bo vendien nog tijdelijk personeel aan tc stellen. In dc Moorsclsc Herbergstraat komt nog deze va- kantic een geprefabriceerd klaslo kaal en kredieten zijn reeds voor zien voor de oprichting van een turnzaal. Een volledige sanitaire installatie komt eveneens aan de beurt. Twee nieuwe dagverblijven voor de opvang van kinderen van 2.5 tot 5 jaar en dit van 7 tol 18.30 u. werden ingericht en dit te Herder- sem en op Kerrebroek. Voor autobusvervoer zowel voor dc opvang als voor vervoer naar het zwembad werd eveneens ge zorgd en in Hofstade kwam er zelfs een bus bij. Daar worden nu ook warme maaltijden opgediend. Voor '78 zijn o.a. voorzien inrich ting van turnzalen in de deelge meenten waar lokalen vrij zijn en bouw waar zulks niet het geval is. Aan de Oude Gentbaan komt een nieuwe peutertuin en het dagver blijf te Herdersem wordt aange past. Nieuwe schoolbestuurders werden benoemd: te Hofstade dc heer An- toine Paridaens en te Moorsel de heer Louis Baert. KUNSTONDERWIJS EN BIJSCHOOLSE AKTIVITEITEN Wijkscholen tekenen werden reeds opgericht in Erembodegem - Centrum, in Terjoden en te Hof stade en muziekklassen starten op 3 januari te Gijzegem en Moorsel. In de Akademic drong i.v.m. de wet op de kumuls een reorganisa tie van de funkties zich op. Voor de Akademic van Schone Kunsten werden de gebouwen van de SULBB door de stad aange kocht en verder kocht men meubi lair. instrumenten, laboratorium materiaal en ontwikkelingsmate riaal Qua bijkomende aktivitciten wa ren er pedagogische vergaderin gen en recyclagenamiddagen over muziekonderricht en verbale ek- spressie. Er was een tentoonstel ling over manuele ekspressie en een gespreksavond volgt in het kader van 1978. ook Jaar van de dorpsSCHOOL EN KULTUUR? Ook hier heeft men zeker, o.a. on der impuls van attaché Van der Ghylen niet stilgezeten. Er waren het optreden van het -Ballet van Vlaanderen de hele gamma op niveau-staande aktivi tciten van het «Festival van Vlaanderen» er waren de uitrei king van de litteraire prijs en deze van de Valerius de Saedeleerpri js voor plastische kunsten en bouw kunde. Er waren tentoonstellingen in het Oud-Hospitaal in samen werking dan met de Akademic voor Schone Kunstemm de Vrien den van het Muzeum. Andere hoogtepunten waren de Huldetentoonstelling Fons Singe- lyn. het Jubclkonsert van Cantate Domino, de leerlingenaudities en lerarenkonserten. de tentoonstel ling Frans Lemaïtre en de uitwis- selingstentoonstcllingen met Gouda en Bergen aan Zee Nog interessante aktivitciten wa ren de ekspo met de DDR. de Poë- zicavond, de reeks Beiaardkonscr- ten en momenteel is men druk be zig aan de intensieve voorberei ding van de Ikonografische Ten toonstelling gepland voor april 78. Verder werden tal van kunstwer ken door de stad aangekocht al ontglipten er wel belangrijke maar... te dure. Gezorgd wordt ook na de schenking van de schil derijen van Dr. Sicrcns (legaats- kosten wél te betalen) voor de op richting van een -Dr. Sierenska- mcr». Tal van adviesraden werden opge richt en uiteraard komen er ook bij de subsidiëring van verenigingen, dc hulp aan toneelverenigingen en koördinatie allerhande. Over bibliotheken leest U wel el ders in dit blad. OOK TOERISME Er werd in het gebiedshuisje een informatiebureau ingericht gedu rende de zomermaanden (2 1/2) maar bedoeling is zulks het hele jaar te doen. Er wordt gewerkt aan een nieuwe folder over Groot- Aalst en de dienst is ook nauw betrokken bij de organisatie van de aktiviteiten van Het Jaar van het Dorp LH. DE VOORPOST, elke week een karrevracht nieuws over uw gemeente over voetbal, politiek, belot, ekonomie, omgewaaide tri bunes, kunst., veel, veel te veel om op te noemen verschijnt elke vrijdagochtend. Reeds drie nissen in hel kolombanmn zijn bezel (SJ) Op 10 november werd hel laatste stuk van de Ringlaan officieel ingewandeld (SJ) De nieuw aangelegde verstrooiingsweide op het stedelijk kerkhof (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 11