DE TIJD VLIEGT SNELHET JAAR ROND IN WOORD EN BEELD WEDERZIJDSE ERVARINGEN NA EEN JAAR FUSIE ALOSTIANA STADSSEKRETARIS WILLEMS OVER DE FUSIE ALOSTIANA 1 12 - 30-12-1977 - De Voorpost Psychologisch is er volgens burgemeester D'haeseleer in zijn toe spraak in de Kamer van Koophandel waar hi j zijn ervaringen na één jaar burgemeesterschap van Nieuw-Aalst weergeeft, nooit fusie, laat staan anneksatic geweest. Aan de basis ervan lag waarschijnlijk de vrees van het zich beknot voelen in eigen geaardheid, het toch grote onderscheid platteland- stad, de drempelvrees en de schrik voor het voor velen toch onbe kende en de al dan niet gewettigde angst van de bevolking der randgemeenten. Het behoud van gemeentehuizen, getransformeerd in dienstencentra met een weliswaar beperkte maar toch werkelijke hulp aan de bui tenbevolking was een eerste maat regel die het stadsbestuur hierte gen plaatste De veldwachters bleven ter plaatse met de nadrukkelijke opdracht als vertrouwensman van de bevolking een levende schakel te blijven tus sen inwoners en bestuur. In de dienstencentra bleven meest, he laas niet overal, plaatselijke be dienden aan 't werk die de mensen kenden bij naam en toenaam en aldus het bestuur nog een schijn vat} menselijk gelaat verleenden, lien mobiele dienst voor o a pen sioenaanvragen en tegemoetko mingen aan minder-validen hield regelmatig zitting in elke deelge meente. Ook de zitdagen van bur gemeester en schepen op dinsda gen in de dienstencentra waren bedoeid als een nauwer kontakt met de bevolking die er echter weinig van profiteerde. Nieuw-Aalst Gróót-Aalst- doet denken aan een slokop die de laat ste beetjes landelijkheid doet ver dwijnen door verkavelingen, bouw van weekendhuisjes en in dustrialisatie heeft een centrum- funktie die nog moet worden geaksentueerd terwijl de deelge meenten meestal een landelijke funktie hebben die moet worden bewaard. Via de beleidsverklaring en de in formatiebrochures kwam men tot inspraakvergadering, tot hoorzit tingen die deels informatief waren en anderzijds gelegenheid waren tol vragenstellen, misschien wel in een te algemeen kader De ene slaagde al wat beter dan de andere maar die van Aalst-stad zelf leek beslist een tegenvaller door vooral een gebrek aan opkomst en aan interessante vragen. De burge meester onteert hierbij dan voor een participatief 0111 alle inwoners in de diensten van de stad wegw ijs te maken Grote rem op dit geheel is echter dat de personeelskaders voor drie jaar geblokkeerd zijn en dat bovendien moest worden ge zorgd voor de integratie van de medewerkers van std en deelge meenten in een nieuw geheel. Aalst heeft wel de primeur zowel als ontwerper en als bouwheer bij het realiseren van kollcktoren voor het waterzuiveringsstation. De nieuwe aankoopdienst noemt de burgemeester ook een pluspunt en ook wordt gezorgd voor een daadwerkelijk personeelsbeleid met efficiency door overleg met de medewerkers, instruktiebrochu- rens («rode boekjes-). follow-up en kontrole op de uitvoering. Dit alles moet resulteren in een betere werking, meent de burge meester. Hoe de fusie nu overkwam bij de gewone man. welke ervaringen Jan - met - de - pet beleefde in dit eerste fusiejaar is uiteraard een ander paar mouwen. Wie een funktie bekleedt waardoor hij veel met de stadsdiensten in aanraking komt beleeft, niettegenstaande klaarblijkelijke goede wil van de overheid op dit stuk. dan toch wel vaak onprettige zaken waarbij ver tragingen, misverstanden, vergis singen en een ingewikkelde admi nistratieve poespas aan bod ko men. De gewone man verkeert echter niet in dit geval. Als hij toch bij de gemeentelijke administratie moet aankloppen, al ware het voor een kleinigheid, ondervindt hij echter dadelijk dat het moeilijker gaat. dat het langer duurt, dat 111 het dienstcentruin veel niet kan wor den geregeld, dat hij moet terug keren of naar Aalst moet waar hi j in een doolhof verward raakt. Dat de jongeman die wil trouwen daarvoor te Aalst bij niet minder dan zes diensten moet (burgerlijke stand, militie, bevolking, terug burgerlijke stand, ontvangerij. met het briefje terug) is wel van het goede te veel. Slechts met kennis van de lokalen en de geplo genheden. gepaard aan een dosis geluk, kan men dit rijtje afhande len in een halve dag Groepering van de kantoren van burgerlijke stand, militie en bevolking drin gen zich dus op. Als men dan vaart als de kandidaat die om fiskalc ze gels werd gestuurd (90 fr ,45 fr stadszegel) en die dan. om zeker te zijn. uit het postkantoor er dade lijk om 150 fr meebrengt maar toch niet de «goede» heeft wordt het wel eerder tragisch. Koördinatie schijnt soms ook zoek. Zo bleven telefoons die niet meer werden gebruikt maanden lang aangesloten niet de financiële gevolgen ervan terwijl men even verder in de school er een nieuwe wil aanleggen. Een langere draad had waarschijnlijk volstaan. De mobiele dienst voor pensioe nen wordt wel als positief en als een verbetering ervaren. Hier heeft men dan met iemand te doen die de zaken a fond kent en dan ook voor maksimalc begeleiding kan zorgen. Een échte ervaring zal de gewone plattelander echter ondervinden bij de volgende betaling van de stadsbelasting. Verschillende vroeger niet bestaande belastingen als WC's (300 fr). innemen van de openbare weg. en dergelijke als mede verhoging van reeds be staande (huisvuil 500 fr voorop de buiten slechts één wekeiijke opha ling. drankslijtcri jcn nu 1/5 van de huurwaarde, taks op rcklame._op vermakelijkheden waarbij bvb de Faubourgjaarmarkt niet als sociaal kon worden aangezien, op benzi nepompen (3000 fr per distributor) en op verplaatsbare (die reeds ver dwenen) en nog vele andere laten wel een wrange nasmaak achter. V(x>ral de verhaalbelasting boezemt de mens uit de deelge meenten vrees in Voor verbre ding. voor nieuwe riolering, voor nieuwe voetpaden wordt ze im mers van toepassing. Niet voor reeds bestaande wegen in zover ze niet verbreed worden en evenmin omdat er een andere soort bestra ting zou komen. Kassei, beton of asfalt, dit speelt dus in dit geval geen rol. Als men weet dat de belastingdruk in Baardegem in 1976 2.086 be droeg, in Gijzegem 2.823. in Hof- stade 1.683. in Moorsel 1.999. in Erembodegem 2.711. in Herdcr- sem 3.172. in Meldert 1.826. in Nieuwerkerken 1.736 en in Aalst Stad 3.865 fr en dat die nu overal komt op 4.292 fr voelt men wel waar men financieel aan toe is. Waar in '76 Aalst samen met de deelgemeenten 257 miljoen op haalde aan belastingen is dit voor '78 90 miljoen meer of een verho- ak w< inf ging van 35 in nauwelijks jaar. Het vroegere argument dat fusii k)j besparend zouden werken wei lei dan ook reeds lang gelaten voj wat het is. Het wordt di «meer betalen voor minder se bil vice». Dat niettegenstaande vroegere b( ka loften in de stadsbcrichten verscheen hoe verenigingen tool e gen moesten aanvragen werd oc minder geapprecieerd. L.*s i 011 HISTORISCHE B1.I DRAGEN TeFlgt'legeiiheid van de eerste verjaardag van de stichting van liet Genoot'schap voor Aid ster se Geschiedenis geeft de vereniging haar eerste verzameling studies in hel licht. Deze brengt op verantwoorde wijze gerichte informatie over diverse aspekten betreffende de historiografie van Aalst RESULTATEN EN OPTIES Op 26 april 1977 maakte Aalst met enerzijds de burgemeester Louis D'haeseleer en anderzijds stadssekretaris Christiaan YVilIems te Luik een goede beurt op de 7*' algemene vergadering van het Insti tuut Administratie-Universiteit. Als inleiding tot een paneelgesprek hield de stadssekretaris er een zeer opgemerkt referaat met als tema «Nieuwe Gemeenten voor een Beter Beleid?». Om U juist te situeren in de mate rie hierbij een overzicht van zijn betoog in vogelvlucht. verkenning van het tenein door een bezoek aan Brugge in juni 1975 eerste bezinningsfase (eind '75 begin '76) over ambtelijke or ganisatie, het personeelsprobleem en de verhouding bestuurders - ambtenaren. inventarisfase (eerste helft '76): «van negen naar één». tweede bezinningsfase (eer ste helft '76) over de opbouw van nieuwe organisatiestrukturen en huisvestingsproblemen na II .'77 aanloop van de fusievoorbe reiding (aug. - sept. '76) met ont werp van de beleidsschets en de reakties erop. de definitieve for mulering van de beleidsvisie met konkrete beleidsplannen en konti- nue evaluatie. eindrapporten (vanaf sep tember '76) van de ambtelijke werkgroepen. kontakten met het kwasi- bevoegd kollege van burgemees ter en schepenen (laatste maanden van '76). 1977 zou een overgangsjaar worden waarbij nog vele inspan ningen nodig zouden zijn om de administratie een meer menselijk gelaat te verlenen, om ook inner lijk een goede sintese te vinden vooreen taak- en mensgericht ma nagement. om mensen te motive ren en om mee te werken aan het scheppingsproces van Groot- Aalst. VOORBEREIDING EN UITWERKING VAN DE FUSIE-OPERATIE Stadsckretaris Chr. Willems stond ons bij het einde van het eerste fusie-jaar welwillend te woord en we geven hierbij dan ook zijn in zichten met de eventuele realisa ties. We laten hem graag zelf aan 't woord. -I. Betere amtelijke organisa tie: Nog zelfs vóór de fusie voorberei ding echt aan gang was besefte ik dat het zou nodig zijn een betere ambtelijke organisatie op te tim meren om de fusie zonder schok te kunnen opvangen. Het organigram, uitgewerkt tus sen einde juni '76 en begin "77 en verder gekorrigcerd. deed het in derdaad! 2. Personeelskader Wellicht minder voor de bestuur ders was het wel primordiaal voor de aangestelden. Waar zou het personeel terecht komen? Zou dit met de grootst mogelijke tevre denheid kunnen gebeuren? Zou de toestand van het personeel zich vlug kunnen stabiliseren door vlugge goedkeuring van een nieuw personeelskader? Dit kader werd inderdaad in de laatste zitting, op 21.12.77 goed gekeurd, Zij het wel op de valreep, toch zit cr naar onze eigen be scheiden mening wel de kans in dat de toestand van het personeel van de randgemeenten met terug werkende kracht op 11.77 tot hun aller voldoening zou kunnen wor den geregeld met wat goede wil van de voogdij-overheid. 3. Bestuurders-ambtenaren Aandacht, goede wil. inzicht en inspanningen zouden nodig zijn om te komen tot een optimale rela tie. waarbij de bestuurders zich zouden gesteund voelen door een goed ambtelijk apparaat dat zich op zijn beurt wederzijds zou ge rugsteund voelen door de bestuur ders. In niet steeds gemakkelijke om standigheden groeide in '77 inder daad een behoorlijke vertrou wensrelatie. 4. Relatief kleinere problemen kwam de eenheidsbegroting '77 nogal laat. die van '78 kwam des te vroeger. dc in november '76 volein digde éénmaking van de politic- reglementen werd hernomen in mei'77. de éénmaking van politie- en brandweerkorpsen gebeurde naar best vermogen (het «probleem» van de veldwachters is nog akuut. n.v.d.r.) de informaticsistcmen van de bevolkingsdicnsten funktioncer- den op 11 .'77 fusie van de bibliotheken is niet in uitzicht. Wel werd die van Baardegem merkelijk verbeterd, is er een filiale in Nieuwerkerken en zullen er nog volgen. samenstelling van het perso neelskader: het basiskader is zoals gezegd op 2112'77 goedgekeurd en het definitief wordt voorbereid. dékoncentratic van de dienst verlening geschiedt via dc dienst- centra. 5. De huisvesting Een projektgrocp samengesteld in '76 vond tegen 1.1.'77 huisves ting voor het personeel, zij het soms in heel voorlopige oplossin gen. Ik verdedig de groepering of de centralisering van de stadhuis diensten zo dit mogelijk is. Het relatief kleine «landhuis» aan de Grote Markt (klein: feestzaal, trouwzaal, binnenkoer) kon in de bestuursperiode 65-70 worden uitgebreid met de C.O.O.- gebouwen van de Kattestraat. In de bestuursperiode '71-'76 kwa men er het klooster van de Zwarte Zusters en dc rechtbank (Hotel Van Langenhove) bij. Als dc bi bliotheek. nu in de Kattestraat. kan verhuizen naar het Kultureel Centrum komen er een veelheid aan lokalen vrij. In 1977 werd het eigendom «De Bolle». Kapelle- straat. gekocht en daarmee doen wij alles wat we in de eerstko mende tien jaar. en misschien nog later, willen. Dat de rekendienst en de Juridis che Dienst tijdelijk zullen uit zwermen naar het vroegere eigen dom «Ons Huis aan de Hopmarkt om het bestuur toe te laten, de res tauratie aan het Hotel Van Lan genhove uit te voeren zou daarom, naar mijn oordeel, een voorlopige oplossing moeten zijn. Immers van zodra een dienst gedécentrali- seerd werkt moeten kunstmatige middelen worden bedacht om de gehele werking van het stadhuis met deze «vrijschuttersdienst» nog enigszins globaal en koherenl te houden. Las ik niet dat de stad St.-Niklaas eraan denkt een gans nieuw admi nistratief centrum tc bouwen om dat het huidige stadhuis te klein is liever dan te décentraliseren. Een wijze maatregel! Aalst heeft het gemakkelijker. Onze stad heeft ter plaatse moge lijkheden en reserves maar wij moeten wijs w illen zijn. Alleszins is het verstandig te noemen dal geen dienst naar kasteel Terlinden verhuist. N.v.d.r.: Hierbij moet ons dan persoonlijk wel van hel hart dat dc huisvesting wel zeer degelijk ge beurt maar toch eerder moeizaam. 6. Bewegwijzering Een goede poging op dit stuk werd gedaan, zowel ten stadhuize als in de info-brochure. Naar aanleiding van de hearings werden informa tiebladen verspreid. RESULTATEN VAN DE FUSIE-OPERATIE NA 1 JAAR Werd de fusie-operatie, technisch gezien, voorbeeldig uitgevoerd dan zit men toch nog van mense lijke zijde met w at brokstukken en scherven. I Dc oud-sekretarissen en ontvangers die niet herbenoemd werden zeggen mij dat zij. en ik dan ook. er verkeerd aan deden zo gewillig, aktief en zelfs geestdrif tig de fusie in 1976 te hebben voorbereid. Mede door hun inzet ging het zó vlot dat men buiten hen sommige politici, personeels leden van klein Aalst en burgers het lukken van de fusie- operatic als vanzelfsprekend is gaan beschouwen. In andere gemeenten waar op 11.77 niets was voorbereid, en zo zijn de meeste in België, js het nu nog een komplete warboel. Maar zeggen mijn kollega's. de oud-sekretarissen en -ontvangers, het bestuur en dc bevolking leven als het ware uit dc handen van de vroegere sekretarissen en ontvan gers die zij alleen in staat zijn orde op zaken te stellen zoals Aalst het deed vóór II .'77. Wie had dat nu als bedanking voor het gepresteerde reuzenwerk ver wacht?! Wie zou er zich op voor hand laten door beïnvloeden om niet te doen wat wij dedenEn toch zit in de opmerking van de oud- sekretarissen en -ontvangers grond van waarheid. 2. De bestuurders staan straks, na wat zij terecht het «overgangs jaar» hebben genoemd, voor hun eerste min of meer normaal be- lcidsjaar. Maar wij worden nu al gewaar dat uit dat overgangsjaar nog heel wat moeilijkheden zullen overkomen om van 1978 werke lijk een normaal jaar te maken. 3. Buiten de zoëven vermelde oud sekretarissen en -ontvangers zijn er nog ruim duizend andere personeelsleden. Sommigen hebben zich in 1977 goed weten aan te passen. Anderen voelen zich evenwel nog ongelukkiger dan 'n jaar geleden omdat ze hun draai niet vinden, echt heimwee hebben naar hun vroegere ge meente en naar de gemoedelijke aanpak aldaar, ondergaan in gi gantisme en anonimitiet en. zoniet de zin voor het leven, dan toch de kleum de geur en de smaak ervan verliezen. WAARHEEN NU MET DE FUSIES? IIn gans België beleven we nu nog steeds de pioniersfase van de fusie. Deze fase kenmerkt zich door: veel goede wil om te overleven ekstreme zorg en aandacht voor de kliënt-burger waarbij wordt gepoogd nevenreakties tot het minimum te herleiden. Zorg die zich uit door openhouden van loketten in de dienstcentra. in formatiebrochures, stadsbcrich ten, perskonferenties, veldwach ters laten in de deelgemeenten, mobiele dienst, zitdagen van bur gemeester en schepenen, hoorzit tingen, de eerste om psychologi sche, de laatste om menselijke af stand te overbruggen. mogelijke konflikten met het ambtelijk apparaat dat nog in zijn totaliteit moet herbenoemd wor den en daarop zit te wachten. Deze pioniersfase is er dan ook een van «bedachte improvisatie» 2. Daarna komt, naar mijn oor deel, een rationaliseringsfase, in dewelke men oog zal hebben voor het laten funktioneren van het ap paraat. Aanvankelijk zal het een dominante geven van de ambtena ren gesteund door de politieke be stuurders die per se zullen willen rationaliseren. 3. Utieindclijk zal die fase wor den omgebogen tot een integra tiefase, een fase waarbij de schei ding van wat ambtelijk deskundig wordt voorbereid enerzijds en wai anderzijds politiek dient te worden beslist, voor een deel altans, zal vervagen. Reeds nu determineert de ambte lijke voorbereiding voor een groot percentage de beleidsbeslissing in moeilijke dossiers. Mettertijd wordt het nodig of ge wenst dat de belcidsman even te ruggaat tot in het domein van dc voorbereiding om samen met de ambtenaren een eindje weg af te leggen. Dan zit men aan, wat men momen teel graag noemt, het geïnte greerd beheer». Pas dan kunnen fusies volop vruchten afwerpen omdat pas dan de door de schaalvergroting beoogde ontwikkelingskansen van dc gemeenten optimaal zullen zijn benut Dc gemeenten zullen cr ge loofwaardiger bij worden t.o. v. de burgers en t.o.v. de voogdij. Toch zuilen moeilijkheden bij dc schaalvergroting blijven bestaan. Ze kunnen slechts worden opge lost door nog te vinden formules. Ik denk hier o.m. aan paneelbe- vragingen waarbij 200 goed ge kozen burgers op tijd en stond hun idee zeggen, aan informatiever gaderingen voor de inwoners van bvb. een bepaalde straat waar men werken plant. enz. Dat deze formules kunstmatig zijn blijft wel een fundament* bezwaar tegen de gigantische f sies waar de natuurlijke formul van buurtwerk, vercnigingsle op mensenschaal, mogelijkhe tot persoonlijk kontakt met dc stuurders c a. praktisch uitge: ten zijn. Karnaval 1977 was een groot sukses, veel volk en een mooie stoet (JM) Op zoek naar karnaval 1978 (JM)

De Voorpost | 1977 | | pagina 12