DE TIJD VLIEGT SNELHET JAAR ROND IN WOORD EN DEELD MILIEUZORG EN MILIEUZORGEN 14 - 30-12-1977 - De Voorpost De Klaarhaagstraat slingert langsheen de Falluintjes JM nieuwe bestuur, de oprichting van een «grondregie» aangekon digd en een taksatie systeem ter bestrijding van spekulatie bij verkavelingen. Tot op heden moeten wij het met de intenties stellen. Misschien brengt 1978 ons iets dichter bij de realisatie. Ook nog in de maand februari 1977 ging de Leedse milieu werkgroep nog uit pakken met een gemeentelijke sluikstortinventaris. Te Gijzegem breidt de N.V. Ververij v.h. Denderland uit. Zoals later zou blijken werti hierbij eens te meer de voldon gen feit-politiek gevoerd. Kn aan de Van Wambeke kaai werd nog een tweetalig straat naambord opgemerkt. De «Voil Jeanetten» lopen sterk terug, zoals blijkt bij de verkie zing van Miss Voil Jeanet 1977. Sommigen vinden dit geen gelukkige zaak voor het milieu; Althans voor het Karnaval- milieu. De februari maand wordt dan afgesloten met een getolereerde vorm van georgani- zeerde stadskernverontreiniging waarbij, stuk getrapte biergla zen. weggegooide friet- met mayonnaise, zakjes konfetti en serpentines, lawaai en dies meer als basisingrediënten aan bod konten; de «beest uit hangen» noemt men dit te Aalst...en men voegt er de daad bij het woord MAART 1977 BEGINT MET EEN STAARTJE Te Moorsel worden zonder vergunning, een aantal merk waardige bomen geveld. Hierbij komt bovendien de politieke rivaliteit om het hoekje kijken wat op zijn beurt ook weer getuigd van een niet zo bijster zuiver politiek milieu. Raldes klaagt aan. dat door sommige notarissen «met kunst grepen de bevolking (kopers) wordt misleid» bij het aankondi gen van verkopen. Te Herder- scm van aldus akkerland zijn te koop aan geboden als een «pleisterplaats of lusttuin» voor het drievoudige van de eigenlijke grondwaarde. Op de maandelijkse gemeen teraadszitting kwam het milieu ook weer in de kijker waarbij er zich een regelrecht tweegevecht ontspon tussen de Meldertse parochiegenoten De Maght-Ael- brecht én Van de Sypc. De te Moorsel gevelde bomen gaven hierbij ergens ongenoemd en nadrukkelijk stil en stom de ondertoon aan. Overigens het Moorselse bomenverhaal als wekelijks vervolgverhaal in onze bloedeigen Voorpost aanzetten. En maar doorbomen... Van uit de Marxistische hoek werd de Grondspekulatie en de Grondregie belicht door dhr. R. Baert. Hierbij gaat hij er van uit dat: «Als u zich niet met grondspekulatie bezig houdt, de grondspekulatie zich niettemin met U bezighoudt!» Lede. met zijn Milieu-werk groep. konfronteerde de ge meenschap met de leefmilieu- problematiek op een konfronta- tieavond. Hierbij bleek duidelijk dat het schepenkollege niet bereid is om soortgelijke gespreksvergade- ring te organiseren. Geen posi tieve bijdrage, naar ons gevoel! Over het Leedse Gesticht Van Mesen wordt heen en weer getelefoneerd tussen leefmilieu Lede en de beheerders van deze eigendom. Al werd het direkt geen dove- mansgesprek. toch schijnt er voorlopig geen oplossing voor de hand tc liggen. De werkgroep zou als moderator dienen op te treden tussen de beheerders en de gemeente. Hinde maart 77 word een asbestverwerkend bedrijf te Hofstade op de korrel genomen. De werkgroep Leefmilieu Aalst spreekt van kankerverwekkend asbestafval dat op een niet gek on t roteerde stortplaats wordt gedeponeerd. Vanaf I april 1977 moeten, ook voor normaal huisalvalwater. lozingsvergunningen worden aangevraagd. Dit werd kenbaar gemaakt door het kollege van Burgemeester en Schepenen. O.W. geeft de moed niet op en gaat de herhaaldelijk vernielde boompjes in de Stationstraat toch weer opnieuw door ander groen en bomen vervangen. Misschien lukt het deze keer? Raadslid R. Van Vaerenbergh sluit zich aan bij milieuschepen De Maght voorde inventariëring van de beschikbare bouwgron den. Hij pleitte voor een juiste en volledige informatie ten dienste van kandidaat bouwers. Naar een soortgelijk initiatief als voorbeeld in de gemeente waar het raadslid destijd O.W.-sche pen was. kon echter niet worden verwezen. Wij verheugen ons echter om de bekommernis welke hieruit blijkt opdat de «anderen» het wel goed zouden doen. En meer doorbomen...of door jagen. want aan het einde van de Aalsterse Kluisdreef moesten er een twintigtal knotwilgen eraan geloven samen met een tiental eiken. Anderzijds werd de beschuldi gende vinger uitgestoken naar de bomen op de Kapucijnenlaan en Leo-de Bethunelaan als verantwoordelijken voor de weg- dekkingbeschadiging door hun wortels, APRIL 1977 MET GRILLIGE OSBROEKRATTEN In de onmiddellijke omgeving vim het. inmiddels gesloten Osbroek-sluikstort wordt men met een rattenplaag gekonfron- teerd. De van hem voedingsbo dem afgesneden diertjes zoeken nu hun weg in de omgeving van de Parklaan en de Ninovesteen- weg te Aalst en de Molenkouter te Erembodegem. Een speciale Voorpost-verslaggever gaat ter plaatse peilen naar de intenties van het rattenvolkje en heeft een verhelderend gesprek met de «Opperrat». Te Lede vragen de bew oners van de nieuwe wijk aan de Smes- straat een speelplein in de nieuwe verkaveling. En de Aalsterse boeren ja!ja! - zijn niet tevreden en uitten hun grieven bij monde van raadslid Julien Vinck. Zoals steeds wordt de landbouw maar al te gemak kelijk over het hoofd gezien bij H het uitwerken en opstellen d aa gewestplannen. Heel wat bedrid, ven dreigen hierdoor in verdrukking te raken. Op het Esplanade plein -of q Kolenmarkt staat een frie kraam in de weg en wordt als ee sj( gevaar voor de voetgange bestempeld, uitkijken om ha monieus het veilige aan h q, nuttige te paren! Ook op Terlinden wordt gekontesteerd. Een opgerich werkgroep aldaar bindt de stri aan tegen het mogelijk oprici m .an zeven nieuwe woont* rens. De Werkgroep Leefmilieu Aalk( klaagt de onhoudbare situat aan veroorzaakt door de Am; luni-hinder. Het bedrijf Ann lum wordt als grootste vervuilt bestempeld zowel wat luch water als geluid betreft. Van aan de Affligemse abd r gaat men op «Lentewandelinj* 1 naar de Kluiskapel op de grei van Hekelgem en Erembod> gem. Daadwerkelijk geniete .an wat nog resteert van ot milieu. De parlementsverkiezinge doen het ergste vrezen voor h< milieu...Hierbij wordt voor; gedacht aan de gebruikelijk papierslag». Met dc papiersla alt het anders nog wel mee onze streek waar een der tamsi verkiezingskampagnes gaat. ecjT schone verkiezingsstrijd is eel ter toch nog wat anders. Het verwijderen van de beukei hagen aan het Erembodegem! en Moorselse kerkhof lol protest uit op de oppositiebal ken. en terecht! Deze inheems!j haagaanplanting zal door hi. bestuur worden vervangen do* koniferen». Het is vooral c bcvolkngsschepen die hier. a initiatiefnemers, wordt gev scerd En als het ooit eens allcma w aar wordt, dan kan de Dend* opnieuw een visrijke rivi* worden binnen afzienbare tij* Dit althans volgens wat hicrov* door onze eigen Voorpost wei gebracht. Sommige mensen h; len er hun neus bij op...voor c Dender uiteraard. Dat h allemaal veel geld gaat koste wisten wij zo reeds, maar dat hi allemaal reeds veel geld hee gekost lees: opgebracl wisten wij niet. Dan de result; ten af te meten hadden wij noo gedacht dat «iets» ook maar éc len zicht op de /.ijpheekstraat ti l resumeerde o.a. de aktiviteiten van RALDES zelf. daar waar het milieu in het gedrang of in de verdringing raakt. Daarnaast werd voor het jaar 1977 een toegespitste aktie vooropgezet tegen de hinder in het algemeen en de milieuverontreiniging door Amylum in het bijzonder. Ook werd de klacht geuit dat de overheid te weinig - en te laat optreedt bij overtredingen. Half januari 1977 ging het Karnaval-milieu zich definitief op de voorgrond-en in de kijker plaatsen. Waar men dit wonder- Dc populieren aan de oude Abdijstraat moesten er aan geloven (JM) In de beleidsnota van het nieuwe stadsbestuur werd meer dan gebruikelijke aandacht ge schonken aan het milieu. Er werd"gesteld dat: «Elk storend element zal opgespoord worden en met kracht bestreden.» Ver der werden er nog beleidsinten ties kenbaar gemaakt met betrekking tot Industriële ver vuiling. huisvuilverwcrking. sluikstorten, waterzuivering en groengebieden. De groen aan- plantingsdienst zal de stad met groengebieden uitrusten. De stadskern en de gemeenteker nen zullen geherwaardeerd wor den door winkelcentra- en waardevolle gebouwen worden gerestaureerd. Wat het grond beleid betreft wordt, door het De traditie wil nu eenmaal dat de gebeurtenissen van het afgelopen jaar dienen opgerakeld. Nadat wij het allen weer eens gehad hebben, net zoals bij een overvloedige of zelfs overdadige maaltijd, gaan wij er aan het einde eens breed uit bij neerzitten. Naargelang het dan al of niet te verteren is kunnen wij hierbij dan, ofwel even nagenieten tussen twee achter de handrug gehouden deugdelijke boerkes door-, ofwel even grijnzen bij het verwerken van de zoveelste zure oprisping. En als het, zoals dat meestal gebeurt, allemaal niet zo danig sterk blijft nawerken in onze botten, in onze vezels dan houden wij toch de schijn op en doen alsof. In der haast wordt dan het nieuws in vetjes of het vette nieuws afgeaasd en herkauwd. Heel in de vlucht tikken wij de voorbije gebeurtenissen even aan met de aanwijsstok der gestelde- en inmiddels opgegeven verwachtingen. Herinneringen en vooral ressentimenten, kunnen meteen bij dit berustend en gewetensussend ritueel worden ingepakt in de opbergfolie der moedwillige vergetelheid om meteen dan te worden bijgezet in het diepvriesvak der dingen die voor goed voorbij zijn gegaan. Maar misschien blijft er toch wat beklijven en trekken wij alsnog de nodige lessen. Wie weet!? Vooral dan als het om ons aller leefwereld gaat. het «midden» waarin wij ons goed dienen te w orden. wordt het meer dan ooit het ogenblik om eens langer dan gebruikelijk stil te staan bij wat het voorbije jaar ons specifiek op dit terrein heeft gebracht. Nu ons milieu zowaar belangrijk genoeg werd bevonden om er een extra schepenambt aan op te hangen, lijkt het ons alles bij mekaar niet meer redelijk dat de zorg voor ons aller milieu, umwelt. zoals de Duitsers het heten, wordt afgedaan met een schouderophalend: «mij 'n zorg!». Onze 'zorg was het alleszins, gedurende de achter ons liggende 52 weken, zoals hierna overduidelijk mag blij ken. De «Voorpost» ruimde steeds een belangrijke plaats in voor alles wat met ons milieu met onze omgeving te maken had in het voorbije jaar. Milieuzorg werd ekstra belicht, milieuhinder ongenuanceerd aangepakt. Dat wij hierbij ook wel eens een enkele keer op een voortvarende w ijze te werk zijn gegaan, willen wij bij deze ruiterlijk toegeven. Deze voortvarendheid dient dan toegeschreven aan het entoe- siasme waarmede wij, als streek blad. onze streek- ons aller leefgebied willen verdedigen tegen verdere aftakeling, tegen voortschrijdende verloedering. Men doet trouwens maar al te vaak en al te graag alsof men van dc prins geen kwaad weet, tot het dan weer eens te laat is. Als U. beste lezer, het intussen reeds allemaal vergeten zijt, dan kunt U meteen even grasduinen in hierna-volgende milieu bloemlezing of moeten wij schrijven: een rondscharrelen in deze milieu-vuilnisbelt. Aan U om er over te oordelen! JANUARI 1977 EN NOG EVEN VOORDIEN Op I januari werd het nieuwe, het nu groot-Aalsterse. gemeen tebestuur geinstalleerd. Of dit al dan niet op het krediet of het debet van ons aller milieu dient geschreven zal ongetwijfeld voor een stuk afhangen van de kleurpoiitieke bril welke men gewoonlijk pleegt op te zetten. Tenminste naar buiten uit dan! Niettemin was het. en is het. een feit dat het nieuwe bestuurskol- lege meteen ook voor het eerst een schepenambt voor leefmi lieu ingesteld heeft. In een intervieuw met ons blad. op 3/12/1976. zegde de toen nog te installeren schepen voor Leefmilieu Mevrouw Anny De Maght te weten dat haar bevoegdheid op dat gebied (het milieu) delikaat is en dat allerlei verenigingen zich met milieu problemen bezighouden en zelfs op de loer liggen wanneer men ergens een steek laat vallen. Net voor kerstdag 1976. op 24/12/1976, zou Lambert Van de Sijpe. dorpsgenoot van Milieu-schepen De Maght-Ael- brechl en oppositionele milieu zorgen. met dc milieuproblema tiek in de Falluintjes uitpakken bij een milieu-vriendelijke pint Oud-Zottegems. Hierbij werden dan enkele optieks voor de toekomst van deze bij uitstek landelijke gemeenten uit de doeken gedaan. Raadslid Van de Sijpe brak een milieu-lans voor het behoud der kasseien en de Putstraat, op het Dorp en de Dorpstraat te Meldert. Daar naast werd nog uitgepakt met de ontdekking van enorme water voorraden in de omgeving van het Kravaalbos, waarbij het raadslid het nieuwe bestuur sommeerde om zowel de visie als de politieke wil op te brengen om dit voor de hand liggende water voor eigen drinkwater bevoorra ding te ontginnen. Dit zou Aalst dan onafhankelijker maken van het dure Waalse water. Samen gevat zag het bomenplantende en bronnen zoekende Meldertse raadslid het als volgt: rekreatieniogelijkheden door aanleg van wandel- en fietspa den. waterzuivering voor de stad (groot Aalst). waterzui vering aan dc bron. de enige manier om ooit de Dender zuiver te krijgen. Wij hebben de indruk dat. ook ter gelegenheid van dit jaarein de. dezelfde punten aan de orde kunnen gesteld. Op de valreep van oud en nieuw pakte de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde (RALDES). Via de Raldes- krant. nog uit met heel wat kostbare en kosteloze milieu- informatie. Daarin kreeg men een merkwaardige opsomming te lezen van de geklasseerde landschappen en monumenten, bijgewerkt tot oktober 1976. Hierbij viel echter op dat er, ofwel niet zo heel veel overblijft om te klasseren ofwel dat men het klasseren zelf heeft geklas seerd de laatste jaren. Misschien bij gebrek aan middelen, Meteen begin 1977 was dan het Meldertse «Kassei of Beton» aan de orde waarbij kersverse milieu-schepen De Maght op eigen terrein gekonfronteerd werd met de zo hoog genoemde «inspraak van de basis. Hierbij kwam ook voor het eerst om het hoekje kijken wat er aan erfenis-perikelen» te wachten lagen voor het nieuwe bestuur, door de tot stand gekomen fusie. Ook nog begin januari 1977 stelde RALDES zijn jaarverslag, van zeven bladzijden, van sep tember 1975 tot september 1976 aan de pers voor. Het verslag De Denderocvers w erden verstrekt (EL) lijke gebeuren en alles wat er aan voorafgaat en omheen draait van uit een milieu-zor gende visie moet situeren is vooralsnog een onmogelijke op gave. Inmiddels moesten de wagen- bouwende karnavalgrocpen. elk als «atelier» de Keizershallen waren toegewezen, de door de overvloedige regenval in een modderpoel omgeschapen par king trotseren. Alsof zij nog geen problemen genoeg zouden heb ben. Deze eerste maand van 1977 werd echter een gelukkige maand voor het milieu. Burge meester L.D'Haeseleer trad op schermd. Voorlopig blijft het gebouw er desondanks even erbarmelijk bijstaan. Te Erpe werden de lijken van vier volwassen schapen gevon den op een weide nabij de Rooseveldlaan. Zorg voor dieren is al even zeer milieuzorg. Hier blijkt dus eens te meer dat men nog heel wat weg dient af te leggen vooral iedereen zijn eigen verantwoordelijkheid op neemt. Als men nu ook al hulpeloze dieren laat kreperen... De Leedse werkgroep Leef- mileiu tracht de bevolking te sensibiliseren voor het 'Gesticht Van Mesen' om een zinvolle bestemming door te kunnen drukken. Sindsdien is er nog heel wat te doen geweest, rondom dit prachtige kasteel. Mazouttanks zijn dan te Nieu- werkerken een doorn in het oog van de milieumensen. Tenslotte zal er van overheidswege toe stemming worden gegeven om de vloeibare brandstoffen in ondergrondse reservoirs op te slaan. Hierdoor is tenminste het zich gereed. in het sluikstortkontlikt aan de Osbroek. Hij zette zich persoon lijk in om het illegale storten aldaar te beletten en nam hiertoe de nodige maatregelen. De werkgroep leefmilieu, welke deze sluikstort-affaire de bel had aangebonden, nam zich voor om het sluikstorten verder op de korrel te nemen en plandde een sluikstort-aktie voorde komende maanden. Te Herdersem werd een petitie op touw gezet tegen de bouw van silo's door een plaatselijk bedrijf onder het motto «Red uw eigen woonmilieu». FEBRUARI 1977 - MILIEU IN 'T BELEID Op 1 februari liet burgemeester D'haeseleer het sluikstort aan de Osbroek sluiten en ging zich, die dat zelf. ter plaatse van de situatie vergewissen. Het oudste huis van Aalst, op de hoek van de Stoofstraat en de Lange Zoutstraat. wordt be-

De Voorpost | 1977 | | pagina 14