BLOKJE PER BLOKJE BOUWEN AAN EEN WERELDVREDE MINDER PREMIE T0EN WAS ERPE NOG SCHOON? i VOOR VIJFDE KIND GEHANDIKAPTEN BIJ DE KERSTBOOM 4 - 30-12-1977 - De Voorpost Gedurende ze Naar jaarlijkse gewoonte organizeert ook nu de Dominique Pire- stichting haar nationale campagne ten voordele van de Vredeseilan- den. Voor wie niet mocht vertrouwd zijn met dit initiatief volgende verduidelijking: Dominique Pire was Vredesnobelprijswinnaar in 1958. Zijn hele leven heeft hij gewijd aan het bestrijden van onrecht vaardigheid door verschillende volkeren en rassen met elkaar in kontakt te brengen. Zijn streefdoel was door een broederlijke dia loog, los van etnische, godsdienstige en filosofische verschillen, de mensen dichter bij elkaar te brengen. Hij is de stichter geweest van talrijke initiatieven, zoals «hulp aan verplaatste personen-, «Dienst gezinshulp-, Vredesuniversiteit en «Vredeseilanden». Over deze laatste stichting gaan we het meer in het bijzonder hebben. De tweevoudige werking van de vredesblokjes: hulpverlening aan Tom- hoe ktoe en speelgoed voor de kinderen Een vredeseiland Voor velen is het wellicht een verre droom te weten dat er in werkelijkheid - vredeseilanden - bestaan. Het zijn in feite ontwik kel ingsprojektcn die voor een uitzonderjijk-misdeelde streek in de wfrcld werden uitgewerkt en die hoofdzakelijk gebazeerd zijn op het «help yourself- principe. De basis ervan wordt gelegd door een beperkt Europees team dat on geveer 6 jaar ter plaatse aanwezig is en ervoor zorgt dat de funda menten van het opzet voldoende stevig om hef geheel te schra gen. Het team staat ook in voor de vorming van plaatselijke verant woordelijken. Na die voorberei dingsperiode is een Vredeseiland in staat zichzelf te behelpen. Meer nog. het kan vooruitgaan, zonder de hulp van buitcnuit. Momenteel bestaan er drie derge lijke Vredeseilanden: Gohira. Ka- lakad en Tomboektoc. Voor zijn eerste Vredeseiland had pater Pire in feite geen meer mis deelde streek kunnen uitkiezen dat Gohira. gelegen in Bangladesj Het land werd geen enkele ramp gespaard (oqylogcn. cyclonen, cholera, hongersnood, overstro mingen, epidemieën) Gojira heeft al deze beproevingen doorstaan en is er veel groter uit te voorschiin gekomen: overal rijzen de koöpe- ratieven er uit de grond, de toe gepaste metfldes Werpen hun vruchten af en de bevolking weet nu beter het hoofd te bieden aan de tegenspoed. Het tweede vredeseiland Kalakad in Indie heeft sedert 1975 zijn ekonomische zelfstandigheid be komen. Het heeft dus niet langer meer behoefte aan financiële hulp van de Dominique Pire-stichting. Het eiland is volledig verindischt. De irrigatiekoöperatieve kent er een permanente uitbreiding. Ook is het mogelijk dat door een energieke aktie van de nieuwe re gering eelt oude droom in vervul ling zal gaan. nl. de bouw van gemeenschappelijke waterputten die door het Vredeseiland zullen worden beheerd Tomboektoe De jongste stichting van de vre- deswerkers is Tomboektoc. als het ware gelegen aan het einde van de wereld, in Mali. In dit land is de dr<x>gte een bestendig probleem Tomboektoc is voor sommigen wel een vertrouwde naam gewor den. maar velen weten niet wa'dr deze stad precies is gelegen. Tomboektoc was van de I Ie tot de 15e eeuw een gekende en welva rende stad. die haar bloei te dan ken had aan het feit dat zc een schakel was tussen blank en zwart Afrika. Karavanen die van Ma rokko kwamen of naar dat land trokken, deden de stad aan. In Eu ropa was Tomboektoc bekend om zijn universiteit. Ze was een voor aanstaand islamielisch centrum met drie prachtige moskeeën in een zuivere stijl: nu nog de stille getuigen van deze gouden eeuw De bevolking bestaat er uit ver schillende rassen: Toerages (ber bers). Songhoïs, Moren. Peuh- len. enz. De stad is gelegen in wat men noemt de zesde streek, een geweldig gebied dat twee derde van Mali omvat. De streek telt amper 600.000 inwoners. De be volking van de stad moet ergens tussen de 12.000 en 15.000 schommelen. De vele nomaden stammen maken een preciese tel ling onmogelijk. De streek is zo goed als volledig afgezonderd van de rest van Mali en ook van de wereld De campagne De nationale campagne «Vredes eilanden- zal plaatshebben op 13. 14 en 15 januari. Duizenden onbaatzuchtige verkopers zullen de vredesblokjes te koop aanbieden. De opbrengst van de campagne gaat naar het Derde Vredeseiland dat verder moet worden uitge bouwd. Sinds september 1975 is daar een Belgisch team aan het werk. Het bestaat uit een agro noom en een maatschappelijk werkster en naargelang de om standigheden is er ook 'n werf- opzichtcr. een hoofdmecanicien en een tweede agronoom die ge specialiseerd is in irrigatieproble men. De Europeanen leven er ge durende een periode van ten hoog ste zes jaar ter plaatse Dan neemt de plaatselijke bevolking, die op haar taak wordt voorbereid, het opzet over. Het hele projekt van Tomboektoe draait rond de bouw van een pompstation dat de water stand van de Niger zal regelen en zodoende zal verhinderen dat de zaaisels vernietigd en de oogsten •worden verwoest. De bouw van hel pompstation verschaft voedsel aan tientallen arbeiders en dus aan honderden vrouwen en kinderen In minder dan twee jaar is het team erin geslaagd verbeteringen door te voeren op diverse domeinen: aanwending van dieren als trek kracht (tot dusver ongekend in de streek), verscheidenheid van de teelten, aanplanting van scha- duwbomen. aanleg van boom kwekerijen. aanmoediging van de veeteelt, graven van putten voor de nomaden, oprichten van een werkplaats voor onderhoud van de machines en werktuigen, kom- mercializeringsplannen voor de vis die in de Niger wordt gevan gen. renteloze leningen voor de aankoop van vismateriaal. enz... Op sanitair gebied wordt er geij verd voor de ambulante dispensa ria, die zelfs de meest afgelegen gebieden kunnen bereiken, die vrouwen kunnen raadgevcn voor de gezondheid en hugiëne van het kin deren. om uit te leggen hoe essen tiële geneesmiddelen moeten worden gebruikt, hoc babies moe ten worden gespeend, hoe water dient gefilterd, hoe voor een ge zondere voeding kan worden ge zorgd Verder worden plaatselijke helners ooeclcid om inlirhlimvn Onder dit symbool gaat de Vredes campagne schuil door te spelen in de taal van de verschillende bevolkingsgroepen. Er zijn reeds twee kindertuinen opgericht, die bijdragen tot een be tere sanitaire voeding van de pril ste jeugd af. De Vredesblokjes De nationale campagne «Vredes eilanden- geraakt steeds beter bekend bij het publiek. Vaak wordt ze ook «blokjescampagne» genoemd omdat er bij die gele genheid «vredesblokjes» worden verkocht om het nodige geld in te zamelen dat nodig is voor de reali satie van het aan de gang zijnde projekt. Vorig jaar kende de cam pagne een overweldigend sukses. Ze leverde immers meer dan 19 miljoen frank op. Dat betekende voor Tomboektoe meteen een goede start. De «vredesblokjes» kosten 20 fr per stuk. Ze kunnen per stuk of per zakje van 5 (100 fr) worden aan gekocht. Uiteraard hebben ze een symbolische waarde, maar ze vormen toch ook een leuk speel goed. Wie meer informatie wil over de vredeseilanden. kan altijd een briefje sturen naar volgend adres: Vredeseilanden. Leopoldstraat 40 te 3000 Leuven of telefoneren naar het nummer 016-22.25.53. sd In de -Kring- aan de Meuleschettestraat vierden een honderdtal gehandicapten, zo mentale als phyzische, vrolijk kerstfeest onder de auspiciën van de KVG. de Katolieke Vereniging voor Gehandicap ten. De ongeveer 120 leden komen niet alleen uit Aalst-Stad maar ook uit deelgemeenten als Herdersem. Erembodegem. Nïeuwerker- ken en Gijzegem. Niet alleen zorgt de vereniging er voor. door haar menigvuldige kontakten met provinciale en na tionale instanties, dat de leden administratief gezien in orde ko men en blijven, maar bovendien houdt ze regelmatig feestjes zo bv. met Pasen en met Kerstmis, vooral dan om de leden, waarvan een deel toch in instituten als de Maricollen te Lede verblijft, wat huiselijke gezelligheid te bezorgen bij een tas koffie en gebak. Ook een lentewandeling met de rolstoel in samenwerking met «Levensvreugde» en niet minder dan 10 km lang stond verleden jaar op het programma. Dit jaar wil men de afstand tot de helft herlei den maar erbij trachten het volle dig op hun eentje te laten doen. Het trajekt zal daarvoor wel zeer speciaal onder de loupe moeten worden genomen. Voor het kerstfeest, waarop prins Bob. door ziekte weerhouden, die voor de humoristische noot zou zorgen ontbrak, hadden zich een stel vrijwilligers als chauffeur ge meld want de leden werden opge haald en teruggebracht. Ook een jaarlijkse reis. liefst met kulturclc inslag, staat elk jaar op het programma. Zo werd reeds, met een gids. de haven van Ant werpen bezochttrok men naar het Provinciaal Domein van Bokrijk en kwamen de kinderen, want die zijn er ook als lid. aan hun trekken op de safari te Bellewaarde. Veel moeilijkheden hebben de ge handicapten nog omdat bij het bouwen van allerlei voorzieningen met hen geen rekening werd ge houden. Qua feestzaal zelf zijn ze bvb. gckonditioncerd door het feit of de toegang met of zonder trap pen is. Wensen van hen zijn ook dat de voetpaden meer begaanbaar voor hen zouden worden gemaakt, dat openbare gebouwen als bvb. de post niet zoveel trappen hebben w aar men niet op geraakt en niet af durft te komen. Ook de ingang van het politiekommissariaat bezorgt hen veel moeilijkheden. Onze ge handicapten hopen alvast dat daar iets wordt aan gedaan en dat bij verdere realizaties mik aan hen eens wordt gedacht. Vermelden we tenslotte nog de le den van het bestuur die zich Voor deze mensen met ganser harte in zetten. Voorzitster is mw, Ann Matthijs. sekretaris- penningmecstcr (om praktische redenen in één persoon geccntrali- zeerd) Constant Staels en proost E. Pater Van Looy. Verder zijn er de bestuursleden Rob Liebrecht. Hugo Van de Voorde. Elisabeth Rousseau. Clementine De Wit. Agnes De Gols. Angclc Mcire- sonne. Petrus Troch en Gaby Cacstecker. LH. Om het hopelijk gezegende nieuwe jaar in te zetten met een zeer aparte en met veel zin voor humor en ironie gemaakte westerns, is niets beters aan te raden dan een bezoekje aan de Katolieke Filmliga. Op 5 januari 1978 speelt die in de collegezaal aan de Pont straat de meer dan bekende prent van George Roy Hill Butch Cassidy and the Sundance Kid». Aanvang 20 uur. De film venclt hoe Butch Cassidy (Paul Newman) en Sundance Kid (Robert Redford). twee legendarische wildwcstverhalcn die indertijd in de USA, stad en land onveilig maakten. Butch doet het denkwerk. Kid is uiterst snel met zijn revolver. Het duo overvalt bank op bank en heeft zó® naam in de Verenigde Staten dat geen enkele autoriteit stappen tegen hel duo en hun bende durft ondernemen. Zij zijn dan ook zeer verbaasd wanneer er toch een grootscheepse jacht op hen gehouden wordt. Na een barre tocht zien de heren- kans de dans tc ontspringen. Met hun vriendinnetje (Katharina Ross in de rol van Ftti Place) trekken zij naar Bolivië waar zij in korte tijd hun «bank» praktijken wederom hervatten en overbekend worden. Weer moeten zij vo< overheid vluchten Tenslotte blijkt dat het tweetal nimmer een rustige toekomst is gegund, zij sterven dan ook een moedige dood. duizenden ini kogels doorzeven hun lichamen, kogels afgevuurd dooreen heel regiment ilt£ Boliviaanse politiemannen. De petite-histoire dus die u wellicht al kent. c-en woordje nog over de regisseur George Roy Hill. Hij is deerd aan de universiteit van Yale waar hij muziek studeerde. Later hij specialisatielesscn in muziek en literatuur aan het Trinity Dublin. Tijdens de tweede wereldoorlog nam hij als Amerikaanse deel aan de operatics in het zuiden van de Stille Oceaan jaar bleef hij vliegen en na de oorlog van Korea (de stukken die intussen daarover maakte verkocht hij aan de televisie biliseerd als kommandant Hij werd toen scenarioschrijver voor Krafttclevision teatrc Daarna ging hij over op regie, zowel voor televisie als voor het teatcr Zijn filmdebuut maakt hij in Hollywood schrijven 1962. Een jaar later regisseerde hij de filmversie van - tnc Attic- Tc New York stichtte hij dan. samen met de producer Jerry Hcllman. eigen produktiemaatschappij. waarvoor hij de kommedie -The world Henry Orient- (1964) regisseerde Voor United Artists maakte hij dan de superpmduktie -Hawaii- waarin een interessant thema, namelijk dat van het conflict lussen conscn vatie en progressief christendom, werd uitgewerkt Tijdens 't van de film gaf hij omwille van meningsverschillen over de éénmaal zijn ontslag en werd hij tweemaal ontslagen, de laatste maal juist voor de definitieve vormgeving van de film Later maakt hij «Thorloughy Modern Millie- (1967). 'n musical. Hi beëindigde de opnamen, maar werd weer ontslagen na meningsverschil len over de montage, vóór de definitieve vormgeving en de sonorisatie van de film. Maar geluk kende hij bij 20th Century Inc. voor wie hij zonder moeilijk heden en met volle medewerking van de studio - Butch Cassidy and the Sundance Kid- maakte (1968). Opnieuw een ander genre - namelijk de anti-oorlogsfilm - bewerkte hij eerst als scenario voor -Patton- en werkte hij dan zelf uit in -Slaughter house 5- 1971 Hill heeft ook bijgedragen tot de krcatic en de uitwerking van een programma voor filmstudies aan de Universiteit van Yale. In 1973 leidde hij er samen met Arthur Penn en Milos Forman, een hogere Studiecursu: Zijn film «The Sting - 1973 - zijn laatste grote succes tot nu toe) werd één der hoogtepunten uit de nostalgia-rage. Zijn laatste twee films: «The great Waldo Pepper- 1975) en -Slap Shot- (1977) kennen minder succes GENERIEK Regie: George Roy Hill Scenario: William Goldman Fotografie: Conrad Hall. Panavision. DcLuw Color Montage: John Howard. Richard Meyer Muziek Burt Bacharaeh Vertolking: Paul Newman. Robert Redford. Katharine Ross Produktie: Hill-Paul Monash. Campanillc Duur: 112 minuten. USA 1969. Vervolg van biz. 1 Ook de huwelijkspremies worden veranderd: voortaan 500 frank per persoon en dit. niet langer gekop peld aan het al dan niet voorhuwe lijkssparen. Groot protest van raadslid Henri Van der Veken (CVP) die zich af vraagt waarom men van de pro gressieve premies zou afstappen. Ook vraagt hij zich af waarom men niet meer spreekt van de 1200 frank premie voor elk gehandikapt kind: «Tijdens de vorige legisla tuur is dat ingevoerd op voorstel van de BSP en nu wil u dat weet afschaffen-. Schepen De Neve ontlokt dan een polemiek: We mogen niet aan demagogie doen. Trouwens, wie zal van een boreling zeggen of het gehandikapt is of niet Waarom Hooghuys het advies van raadslid P.J. Van der Bcke (VU) vraagt. Het mentaal gehandikapt zijn kan je helemaal niet zien, zegt hij. en wat betreft de fysisch gehandikap- ten kan je dat in 75 9c van de geval len tijdens de eerste levensmaan den niet zien. De Turck: «Ik begrijp niet waarom men nu van zienswijze veran dert». Schepen De Maght: «Zeg, alstublieft hé Van Van der Veken (BSP): «Wij .hebben dat inderdaad vroeger voorgesteld, maar er zijn geen er ger dwazen dan die die hun me ning niet willen herzien, Van Hoorick stelt voor zo'n be langrijke zaak in de kommissie wat rustiger aan te bespreken en eventueel later op de avond, tij dens de bespreking van de begro ting te zien of niets voor de gehan- dikapten kan gedaan worden. De voorzitter sluit zich daar bij aan. Henri Van der Veken voelt zich in het verkeerde keelgat geschoten. Tribune Eendracht Dat zou in een van de latere punten zo zijn. Meer bepaald bij de goed keuring door de gemeenteraad van het ontwerp van de nieuwe tribu nes van het Pierre Cornel isstad ion (uitgaven geraamd op 7 miljoen frank zonder BTW). Henri Van der Veken: «Als de stad wat wil doen voor het voetbal, dan mogen ook de andere sporttakken niet worden vergeten». De interpellant vraagt dat een in ventaris zou worden gemaakt van het viswater in het Aaisterse. D'haeseleer: «Wat heeft voetbal te maken met vissen Remi Van Vaerenbergh (CVP) mag bij zo'n agendapunt niet on gehoord blijven: «Ik'weet dat u voor de kleintjes bent. SK Aalst, SK Erembodegem... ook zij heb ben een opvoedkundige taak voor onze kinderen. Er zou voor hen toch een kleine subsidie moeten afkunnen». Schepen Eddy Monsieur: «We zullen er oog voor hebben». Nachtlawaai Wanneer de konscssiekontrakten over standplaatsen voor auto scooter op de winterfoor van Aalst-centruni eventjes ten berde komen, maakt de burgemeester van de gelegenheid gebruik om het te hebben over het nachtlawaai met arnaval. Het politiereglement voorziet nu een afwijking voor de maandag en dinsdag van karnaval Er mag dan tot 23 uur lawaai ge maakt worden. Hetgeen betekent dat de «vrij heidsstrijders voor het gevoelige oor» in teorie met één enkel tele foontje naar de politie moeten kunnen bekomen dat op karna val maandag honderden mensen eventjes na 23 uur de muziek ho ren afzetten en al fluisterend «schol» zeggen. Waarmee wc maar bedoelen dat dit reglement wel een reglement zal zijn om het reglement René De Witte Vervolg van blz. 1 De gemeentelijke en politieke ge schiedenis dank zij een portretten- reeks van de verschillende burge meesters voorzover de beelden nog beschikbaar zijn de paro chiegeestelijkheid aan de hand van foto's en overlijdensbeeldjes, kunstwerken van Jozef De Somer; het verenigingsleven en de reli gieuze volksbcleving met vlaggen en devote doeken; over het am- bachtslcven. het onderwijs en dorpsbeeld hingen er talrijke foto's; (zodat we hier en daar hoorden fluisteren: dat is mijn tante, of mijn grootvader) ook ka- feespelen en muziekinstrumenten uit den goeie ouden tijd waren er opgesteld; aankondigingen van dorpszangcr Remi De Smet. die geen liedjes zong «tegen de zeden of tegen de wet». HET NIEUWE BOEK Enkele jaren geleden verscheen bij de Heemkundige Kring een foto boek over Mere: postkaarten uit de tijd van opa werden door de ijve rige voorzitter Albert D'Hoker ver zameld. geklasseerd en uitgege ven. Het sukses van dit prenten boek was de aanzet voor een tweede over Erpe. Het boekje, waarin een 80-tal foto's bijeenge bracht werden, is een levendige geschiedenisboek van het volkse leven te Erpe. Het kwam onlangs van de pers, zodat het publiek nu Renaat Van Der Linden en voorzitter van de Heemkundige Kring van Erpe-Mere openen de tentoonstelling een terugblik is op Erpe-Mere lussen 1890 en 1940 JM reeds een eksemplaar kon kopen. De kombinatie van de tentoonstel ling met de publikatie van het boekje is geslaagd, want vele Er- penaren hadden er bijna 400 F voor over. DE EERSTE KEER Het is de eerste maal dat de heel kundige kring zijn vertrouwde omgeving van het Hof ten Dale verliet om buiten Mere een ten toonstelling op te zetten. Tot nu toe bleef de Erpse medewerking beperkt tot de publikatie van en kele boeken en artikels door o.m. Dirk De Bocck. Raymond De Mol en Paul Stuyver. De geschriften verdienen onze waardering, ei zeer als de realisatie van de toonstelling. Tenslotte vermelden we nog medewerking van de K.W, Erpe, die de praktische uitwerk voor zijn rekening nam. Willy Hosi

De Voorpost | 1977 | | pagina 4