l flitsen J Aalsterse ALSTERSE LAARZENFABRIKANT VOELT ZICH ÉN VOETJE GELICHT EN DE MINISTER ANTWOORDT VRIJE BIBLIOTEKEN OP DE HELLING ERPE-MERE OP DE KLASSIEKE TOER 375 MILJOEN TEKORT VOOR 1978 URSUS EHBO JIJ HET VLAAMDE KRUIS JONG EN OUD S ONDERWIJS INDERDAAD KOSTELOOS? De Voorpost - 30-12-1977 - 5 l firma The Lina Shoe, Aalsterse laarzenfabriek, waarbij eigenaar [heer Lammens zo'n twintig mensen werk verschaft, is de laatste ;en tot in 't parlement toe het onderwerp geweest van diskussies id een al dan niet rechtmatig verlopen oft'erteonderzoek. De lemiek betreft de toewijzing ten behoeve van de Rijkswacht. Niet een de heer Lammens die had deelgenomen aan de aanbesteding clde zich daarbij een voetje gelicht. FEBIC, de Federatie van f;, leische Schoeiselindustrie gaf een communiqué uit waarin men L minister Van den Boevnants kwalijk neemt aan een Franse firma bestelling te hebben gegeven. Niets van, zou diezelfde minister rieden week antwoorden op de parlementaire vragen van Jan udron en Diane D'haeseleer. pst het verhaal. Op 30 juni Igstleden stuurde de Aalsterse na The Lina Shoe haar prijsof- voor het leveren van duizend rijlaarzen voor de Rijks- rht. Dit, amper zes dagen nadat Algemene Prijsoffcrte» (in Ie dus geen openbare aanbestc- g) zoals wettelijk voorzien is. |het Bulletin der aanbestedin- verscheen en naar verluidt feeveer een maand vóór hel af sluiten van de inschrijvingster- mijn. De heer Lammens moet er dus als de kippen bij geweest zijn: volledig in orde met de voorschrif ten kwa inschrijving: Belgische natioalitcit. RSZ-nummer. ver binding een zekere borgtocht te betalen, enz. Meer nog. zou Febis volgens de daaromtrent versche nen persartikels hebben gezegd, de Aalsterse firma zou zelfs vroe ger dan de gestelde termijn met het werk kunnen klaar zijn. Garanties genoeg dus. De wagen gaat pas half oktober aan het rollen. Febic vermoedt dat er iets misloopt, meent te weten dat de toewijzing een Franse firma zou te beurt vallen daar waar The Lina Shoe de laagste prijs zou ge boden hebben, dat het toegezon den monster alle voldoening gaf van de keuringskommssie en dat men de Aalsterse firma reeds be loften zou hebben gedaan. Nadat Fabricon opheldering vraagt (en niet zou gekregen hebben) krijgt de heer Lammens op 1 de cember van de Direktie van de Aankopen bij de Hogere Direktie van de Logistiek. Daillyplein Brussel het bericht dat zijn offerte niet wordt weerhouden. Verbolgenheid bij Febic, schrijft men. Volksvertegenwoordiger Diane D'haeseleer grijpt naar de pen en stelt een perlementaire vraag. Op 15 december doet Jan Caudron hetzelfde. Enkele dagen later geeft de minister hem vol gend antwoord: Ingevolge deze Algemene Offer- tcaanvraag ontving het Departe ment van Landsverdediging drie offertes, ALLE van Belgische firma's, namelijk de P.V.B.A. LINA SHOE uit Aalst, de P.V.B.A. GESKA uit Tcstelt en de N.V. CROSS (vroeger LA- CROIX en Zonen) uit Nijvcl. De prijs van LINA SHOE was NIET de laagste Deze prijzen omvatten alle kosten, rechten en lasten tot de leveringsplaats Brus sel. Een prijzcnkontrole is voor zien in het Bijzonder Lastenko- hier. De drie offertes waren alle admi nistratief ontvankelijk, dus on dermeer in orde wat betreft de bij dragen aan de Kijksmaatschappe- lijke Zekerheid en de verbintenis om 'n borgtocht te storten in geval van toewijzing aer overeenkomst. De EVALUATIEKOMMISSIE, bestaande uit een voorzitter, twee leden (waaronder een afgevaar digde der gebruikers) en een sekre- taris belast met de beoordeling van de kwaliteit der offertes, heeft TWEE offertes geweigerd om dat het aangeboden produkt NIET STEVIG genoeg was om te dienen als laarzen voor motorrijders. ALLEEN de offerte der BELGI SCHE firma N.V. CROSS was TECHNISCH ONTVANKE LIJK. zodat geen enkel der twee ander offertes kon in overweging komen. Welke Assepoester is nu een schoen kwijt René De Witte MAKABERE CIJEERDANS OP LAATSTE GEMEENTERAAD GEWONE BEGROTING Tekort van 375 miljoen: 223 miljoen eigen aan 1978, en I52 miljoen tekort van vorige dienstjaren. (De buitengewone dienst sluit met een overschot van 33 miljoen). Gewone dhtvangsten: 995 miljoen (93 miljoen meer dan dit jaar. of 10 7c meer) nkomsten uit overdrachten: 881 miljoen (stijging van 8 9f): belastingen (349 miljoen), toelagen van ^overheden, verdelingsfondscn (B-fonds e.a.) Gewone uitgaven: 1.371 miljoen (152 miljoen van vorige jaren, en 1.218 miljoen voor 1978) tekort ^Uus: 375 miljoen. ■Personeel: 590 miljoen (stijging van 14 7c) werkingsuitgaven 139 miljoen overdrachten (OCMW - ■ziekenhuis, enz...) 120 miljoen. Deze cijferdans ging tijdens nog bijna een uur verder, we komen er nog meer gedetailleerd op terug Algemene opmerking: de ernstige toestand van de stadsfinanciën wordt wel degelijk aangevoeld. Op de oplossing ervan heeft men nog niet zo'n klare kijk. hoewel men druk naar fondsen aan het zoeken is. Daar ligt immers al een groot stuk van de problemen: men weet nog met ten volle over hoeveel overheidsfondsen men uiteindelijk zal kunnen beschikken Men toont zich hoopvol gestemd. Maar toch dit: besparingen kan men voornamelijk slechts doen op de werkingsuitgaven, die evenwel maar 11 7c. van de begroting bedragen. Dit bedrag zal dus niet voldoen. Er zit een gat in de stadskas, dat bijzonder moeilijk zal te dichten zijn! Wilfried Lissens 'Pb maandag 9 januari start het "Vlaamse Kruis in het «Apostel- •,i:n te Aalst-Mijlbeek met een kursus -Eerste Hulp Bij Ongeval- Mi_ L en dag gaat immers voorbij of via de nieuwsmedia bereiken ons stellende erge ongevallen, de ware gesel van onze moderne geme ten aniseerde samenleving. Ongevallen op het werk en in de huis- nt ing, gewoonlijk minder spektakulair, worden zelfs niet bespro- te problematiek kon uiteraard hel laamse Kruis» niet onverschillig Ia ën alhoewel onze eerste aandacht t gaat naar het vermijden van onge le n zullen we toch steeds met ram en ongevallen gekonfronteerd :l en doeltreffend ingrijpen in af- Ichting van bevoegde medische hulp |kt dus absoluut noodzakelijk en ttoe is nog een lange weg af te leg- Vaak zijn bij ongevallen met largckwetstcn de omstaanders lou- passieve toeschouwers. Niet alleen lil vaak het geval doordat de juiste ntalitcit ontbreekt maar veelal ook s. idat de noodzakelijke kennis van de öjlpmaatregelen ontbreekt deze leemte wil het «Vlaamse lis», afdeling Aalst, voorzien door i jaarlijkse, uitgebreide EHBO' sus waardoor leken vertrouwd rden met de nodige hulpmaatregc- Dczc kursus die aanvangt op maandag 9 januari loopt over 36 lesuren, ge spreid over achttien avonden, steeds op maan- en woensdag telkens van 20 lot 22 u Als lesgevers beschikt het -Vlaams Kruis- over een eminent team artsen uit het Aalsterse bijgestaan door gediplomeerde verplegers, ledereen die de leeftijd van 17 jaar bereikt heeft is welkom. Na het einde van de kursus (25 maart) wordt aan de geslaagden hel brevet -Helper toegekend. Voor lidgeld, verzekering, handboek en administra tieve onkosten betaalt U slechts 300 fr. Liefst voorafgaandelijk in te schrijven op het sekretariaat bij Herman Tal- loen. Parklaan 93 (lel. 053-21.21.90) of bij de kursusleidcr Mark Van der Stracten, Ninovcsleenweg 2. bus 5. U kan ook inschrijven bij de aanvang van de eerste les en zo het maximum aantal leerlingen niet bereikt is ook bij de tweede en derde. ENKELE INTERESSANTE TIPS! Blijf bij het overschouwen van een on geval kalm. vraag zoveel mogelijk omstaandere uit en laat een ander het hulpcentrum 900 bellen. Nooit uw slachtoffer alleen laten. Nooit watten rechtstreeks op een wonde leggen Nooit ether als ontsmettingsmiddel gebruiken. Nooit een bewusteloze op zijn rug la ten liggen. Nooit het hoofd achteruit houden bij neusbloedingen. Nooit een verkeersslachtoffer ver plaatsen zonder eerst te hebben afge lijnd Nooit een open botbreuk willen recht trekken of alleen willen verplaatsen Nooit iemand met mogelijke wervel- beschadiging verplaatsen Nooit zalfjes aanbrengen of kleurende ontsmettingsslof. Nooit tegen betrokkenen zeggen dat het erg is Nooit enig medikament toedienen na gebruik van alkoholischc dranken Vlug naar de dokier ermee Leer mond op mond of mond op neus- ademhaling en hartmassage. Er is nog zoveel. Kom daarom naar de kursus. U kan een mensenleven red den. LH De 24ste in rusthuis Sint-Lieven, twee dagen later in Sint-Job optreden voor de mensen daar. Wat dansen, een beetje gek doen. zingen ook en vooral toneeltjes op 't podium brengen. Vaak grimt jolijt bi| de toeschouwers die een beetje verbaasd zijn ineens zoveel jonge mensen bijeen te zien. Moest vaker gebeuren zeggen ze dan. Wie zorgde daarvoor.' De parochiale jeugdraad van de Sint- Jozefparochie met aspi's en leid(st)crs van chirogroepen S jaloom en Mae va en ksa St -Maarten Plus nog een pak Ypsilonmensen. Een traditie is dat. en die wordt in stand gehouden! (pd) Reeds in de beleidsnota gat het stadsbestuur het inzicht te kennen filialen van bibliotheek en diskoteek te willen oprichten in alle deel gemeenten van Nieuw-Aalst. Baardegem, dc énige deelge meente waar een gemeentelijke boekerij funktioncerde. kwam uit eraard eerst aan bod. Er werd ge zorgd voor betere huisvesting, het aantal boeken werd opgedreven tot meer dan vijfduizend, de er kende bibliothekaris werd in zijn funktie bevestigd en het aantal uit- lcenzittingen werd tot drie keer per week opgedreven, uiteraard steeds met kosteloze uitleningen. Nieuwerkerken kwam verleden week aan de beurt en voor Hof- stade is men druk bezig zodat de opening hier ook niet zo lang op zich zal laten wachten. Ondertussen hadden vrije biblio theken. sommige dan zeker alles zins. het moeilijk wegens gebrek kige huisvesting, te klein aantal boeken, dc te betalen uitleningen, gebrek aan deskundig bibliotcka- ris en andere meer en werd hier en daar luidop aan fusie, ook op dat gebied, gedacht Deze zou er dan in bestaan de boeken van vrije bi- blioteken. na opmaken van de in ventaris. over te nemen, te zorgen voor adekwate behuizing, voor keuze uit duizenden boekdelen en voor een gediplomeerd Filiaal houder of bevestiging van de titu laris. Naar we vernamen heeft de hogere kerkelijke overheid, in ons bisdom altans zich tegen deze fusie verzet Op maandag 19 december had de schepen van kuituur, bijgestaan door ambtenaren, een onderhoud met afgevaardigden van de V.O.B.A de vereniging van Vrije Openbare Biblioteken van Aalst en dit samen met de rijksin- spekteur. De VOB A wenste op uitdrukkelijk hoger bevel autonoom te blijven en verzocht om dc middelen om dit te kunnen realiseren. Vóór een tiental jaren, toen de vrije bibliotheken van het toenma lige Aalst het moeilijk hadden, is er met instemming van beide zij den. ook van episkopale kant. ge fusioneerd en werden de in funktie zijnde bibliotekarissen mede overgenomen. Nu mag dit echter van de bisschop niet meer Het instandhouden van de vrije biblio teken schijnt anderzijds wel een zeer moeilijke kwestie. Aalst geeft normaliter aan het biblioteekwe- zen in zijn geheel anderhalve frank per inwoner en die som, een slor dige 125.000 fr, zou dan moeten verdeeld worden in verhouding tot het aantal ontleningen. Uiteraard zit het leeuwenaandeel hier bij de openbare biblioteek zodat de rest van de koek die naar de vrije in richtingen zou gaan. dan nog on derverdeeld. wel onbeduidend wordt. Méér kan de stad zelf niet geven want dat wordt dan een fa- kultaticvc uitgave en met dc finan ciële toestand van de Aalsterse stadskas zou zulks nogal vlug worden geschrapt. De advieskommissie bestaande uit gemeenteraadsleden, vertegen woordigers Davids-, Willems - en Vermeylenfonds en van dc vrije biblioteken komt anderzijds we gens allerlei omstandigheden moeilijk van de grond en kan dus met funktioneren. alhoewel ze normaal vier keer 's jaars zou moe ten zetelen. In elk geval zal terug worden on derhandeld tussen stadsbestuur en VOBA maar wordt gewacht naar een op dat stuk op komst zijnde dekreetIn wiens voordeel dat dan uitvalt is nog te bekijken. L.H. vorige jaarprogramma's stelde de K\N B het probleem van de Door deze benadering wordt on gelijke kansen van arbeiderskinderen op school. Dit jaar wordt dcrzocht welke rol de school n," a. nagegaan welk verhand er bestaat tussen de ongelijke kansen op speelt of niet speelt in de opvoe- hc hooi en de ongelijke kansen in de samenleving. ding tot solidariteit en in welke mate de school dc onseliikheid waarvan dc inkomenverschillen één aspekt zijn in stand houdt. Meer specifiek onderzoekt de Aalsterse KWB waarvóór ouders op school dienen te betalen. Eens de kosten gekend zal de aktie trachten deze kosten te drukken. Dit kan door gesprekken ouderkomitee-direktie of KWB- direktie. Enigszins onthutsend werd dan wel bevonden dat ouders in het basisonderwijs gemiddeld nog 5000 fr. voor het lager sekun- dair 12.000 en voor het hoger se- kundair 15.000 fr moeten betalen Deze kosten vloeien dan gedeelte lijk voort uit dc afstand te over bruggen tussen huis en school (middagmalen, vervoer, even tueel internaat) en dels door de on gelijke behandeling van verschil lende onderwijsnetten door de schoolpaktwctgeving. Een deel is wel enigszins afhanke lijk van de school zelf als bvb. uniformen, automaten, foto's, tijdschriften, buitenlandse reizen, sneeuw-, zee- en bosklassen, aan koop of huren van handboeken, snoep Na deze onderzoeksfase waarin wordt nagegaan welke kosten er zijn dringt zich een uitvoerings fase op waarin de resultaten in de ouderkomitees worden besproken waarna óverleg dient te worden gepleegd met de direktie. Het Verbond staat in voor begelei ding bij deze aktie en zorgt voor materiaal als vragenlijsten en do- kumentatie 'over werkings- en uit- ruslingstoelagen, L.H Zoals we reeds eerder aankondigden gaat op 30 december te 20.30 uur (vanavond dus) een konsert door ingericht door «Erpe-Mere Kultureel». Het gebeuren zal plaats v inden in de kerk van Burst. De. toegang tot het konsert is gratis. Van den Durpel: orgel) Bach: Bist du bei mir (Maree- line Keirlsbulek. mezzo-sopraan) Voordracht: Daan en Chris- tiaan Van den Durpel deklamcren uit werk van Vondel Muzikale omlijsting op het orgel. Puccini: Agnus Dei Sainl-Daëns: Ave Maria An ton llaeek en Mareelinc Keirs- bulck) Adcstc Fideles Ace Maria (Bach-Gounod) Panis Ancelicus (C. Franck) In een voorgaande editie las u reeds een en ander over het gebeu ren. We beloofden u ook iets meer te vertellen over het programma, dat er uitziet als volgt: Bach: orgelmuziek (Johan Van den Durpel: orgel). Mozart Ave Verum Puccini: Gratiastuit mis) (An ton Hacek. tenor). - Handel: Largo uit de opera Xerces Bach: orgelmuziek (Johan Ter gelegenheid van dc eerste verjaardag van dc stichting van het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis geeft de vereniging een geïllustreerd bock uit. Dit 150 bladzijden tellende werk bevat 'n eerste verzameling studies over diverse aspekten betreffende de historiografie van Aalst. «Alostiana 1» heet het werk en inlichtingen kunnen verkregen worden bij het Genootschap A. Liénartstraat 23. Etienne Buylc heeft het over - De Stedelijke Openbare Biblio theek van Aalst 1850-1940. Dirk Callebaut belicht "Het hof te Eksel». Een Middeleeuwse Motte te Moorscl. Jos Ghijsen schreef een bijdrage tot een bibliografische benadering van «Pe trus Van Nuffel 1871-1939)». Reginc Marcoen heeft het over «Het Openbaar Ambt te Aalst in de 15de eeuw Luc Robijns levert een «Bijdrage tot de Studie van de Aalsterse Tapijtwevers». «Daens en het Progressisme in België 1830-1914 - is vandehand vanRikStnjpens. Nieuws over «Oude Akkcrmaten in Oost-Vlaanderen» werd bijeengeschreven door Jacques Van Kcymeulen. Van Wilfried Vernaeve is de studie «Nopende het Bier». Burgemeester D'haeseleer bracht een bezoek aan minister Boel om met hem ondermeer één en ander in verband met het politiekader te bespreken. Aaslt zal misschien wel 'n hogere officier krijgen en mogelijks zullen vrouwelijke kandidaten - politieagenten aanvaard worden. Tijdens de jongste gemeenteraad laakte PPJ Vanderbeke nog- maalsde «boodschapper-agent». D'haeseleer wees erop dat zulks niet meer het geval is. Er zal vlug een andere oplossing gezocht worden in verband met het tellen van honden (bijvoorbeeld) dat momenteel nog door de politie gebeurt. Op de vraag van Jan Caudron met betrekking op de openbare telefooncellen konden we vernemen dat er vier openbare tele fooncellen, nl. twee te Aalst en één te Meldert en te Baardegem. zullen geplaats worden. Er komen ook meer schuilhuisjes over het ganse gebied. Willy De Turck vroeg om de telefooncel op het Stationsplein te ontdubbelen. Om in de Stedelijke Akademie voor Schone kunsten te poseren krijgt het «gekleed» model 160 fr per uur. Zonderde kledij is dat 40 fr. beter betaald. Of de BRT de stad een goede dienst bewijst door de karnav al- stoet integraal op te nemen en rechtstreeks uit te zenden is natuurlijk voor dlskussie watbaar. De meningen zijn in dit verband nogal uiteenlopend. Eerste rechtstreekse tegen stander van deze verfilming is de Dekenij van de Zoutstraten, waarschijnlijk gevolgd door de Kattestraat. Zij stuurden een brief naar het stadsbestuur waarin zij pro testeren. «Wij vernemen zo even dat de karna valstoet zijn omgang niet maakt door de Zoustratende Kattestraat en de Molenstraat. Wij betreuren ten zeerste deze beslissing en moeten met lede ogen vaststellen dat ons deze zeer welkome publiciteit ontnomen wordt. Wij hebben dan ook besloten om gedurende een maand onze straten te versieren met zwarte vlaggen voorzien van blauwe (PVV) rode (BSP) en gele (VU) strikken. Wij verzoeken u verder met aandrang geen enkele karnavalgroep of om het even welke groepering meer te steunen welke rechtstreeks of onrechtstreeks zijn medewerking verleent aan de karnaval. Wij willen graag van deze maatregelen afzien zo ons binnen de 10 dagen shriftelijk wordt bevestigd dat onze straten gelijk voorheen de eer nog genieten de kavalkade te ontvangen.» Oorzaak van dit protest ligt natuurlijk bij de BRT die zijn eisen stelt in verband met de opnamen. De straat moet on dermeer breed genoeg zijn. Koning en Koningin zullen met hun 2 uur durend bezoek ook voor veel veranderingen zor gen. Afwachten of de brave Belgische T V kijker zich nog de moeite zal getroosten naar Aalst te rijden om de kavalkade mee te maxen ais hij weet dat ze leKKer van uit de fauteuil met een drankje, warm het gebeuren kunnen meemaken en even eens van de zenuwslopende files af is. Het Sint-Jorisstraatje werd opnieuw het mikpunt van vandalen. Voor een paar weken reeds verscheen een bijdrage omtrent de gebeurtenissen in de wandelstraat. Toen werd met de vinger gewezen naar de politie omdat ze 50 minuten na een oproep ter plaatse kwamen. De informatie werd ons eerlijk bezorgd, door wie heeft geen belang. De politie en hun administratief hoofd burgemeester D'haeseleer betwijfelen deze vaststelling. Vorig week-end werd het StJorisstraatje weer grondig op de kop gezet Er werd een middel gevonden om de bloembakken onderste boven te halen. Van effccicnte bewaking gesproken Politiekers en feestkomiteeieden verknoeien de sfeer die rond karnaval moet heersen. Alles op alles wordt gezet om de BRT karnaval van A tot Z in de belangstelling te brengen. Zal daardoor de massale volkstoeloop niet afgezwakt worden Daarbij komt nog dat de BRT allerlei eisen stellen. Ook financieel zware lasten waarvoor de stad zal moeten op draaien. Onze vraag is: als de Koning en de Koningin toch komen, zou de BRT dan niet automatisch van de partij zijn In andere steden wordt door deze uitzendpost eerst de toela ting aan de stad gevraagd verder wordt er dan soms nog een ronde som tegen aangegooid Niets daarvan. Met een recent voorbeeld naar Brugge. Het steekspeltornooi zal misschien nog in velen hun geheugen liggen. Daar mocht de BRT-TV enkele minuten filmen. Men vreesde immers een vermin derde belangstelling. Met betrekking tot de atbraak van de gebouwen langsheen de Gent sesteenweg stelde kamerlid Diane D'haeseleer aan de Minister van Openbare werken een vraag. Naar verluidt zou de bebouwing langs de Gentsesteenweg tussen de Koolstraat en de Sint Anna- laan eerlang worden afgebroken. Mevrouw D'haeseleer vroeg of de huizen reeds onteigend zijn en wanneer met dc afbraak zal begonnen worden, wat met dc ver- keershindcr voor de wagens die uit de Koolstraat komen. De minister antwoordde hierop dat alle onteigeningsdossiers afgehan deld zijn behalve voor een gerechtenijkc onteigening, ue at- braakwerken zijn in aanbesteding gesteld op 29 september van dit jaar. Roel Van de Plas The Holy Nicht (Adam) Fragmenten uit Handels Messiah door MARIA DOR- NYA. Alles bij elkaar, een typisch kerst programma. zeer aansprekelijk: zodanig dal mede het feit dat de toegang gratis is de drempel vrees in de kiem kan gesmoord worden. Een programma voor ie dereen. en het hoogst demokrat i- sche inkomgeld dat men zich kan inbeelden. «Grote» muziek moeten we niet verwachten. Het programma is zoals u kunt merken uit het boven staande lijstje, samengesteld uit kleinoden van grote meesters. Er gens zouden we het de klassieke smartlappen kunnen noemen. Maar wie zou. mits de uitvoering bevredigt, daar iets op tegen heb ben. De boog hoeft niet altiid ge spannen te staan. Hoofdvertolkster van de avond is de Amerikaanse sopraan Maria Dornya. 'in verschillende opera huizen heeft ze reeds meermaals van zich laten spreken. Ook voor ons is het een eerste kennismaking met deze zangeres. Vol verwach ting kijken we uit. maar met dc stille vrees dat de stukken die ze te Burst zal zingen de ware omvang van haar stem niet tot uiting zullen laten komen. Naast deze beroemdheid zullen we te Burst ook het laatste optreden van de destijds zeer bekende mezzo-sopraan, een landgenote. Yola De Gruytcr. meemaken. Dit laatste optreden zal besloten wor den met «Het Kerkse van te Lande», van de Vlaamse toon dichter August De Boeck. Stille eenvoud dus op 30december in het kerkje van Burst Wees er ti jdig, want een gratis goede plaats is sold waard A.D.G.

De Voorpost | 1977 | | pagina 5