I E LEEDSE FUSIEBUS TART OP DE EERSTE DINSDAG AN HET NIEUWE JAAR KERSTSTEMMING TE LEDE EEDSE OPPOSITIE LAAKT CMW PRAKTIJKEN ANGE EN RUMOERIGE EMEENTERAADSZITTING TE LEDE JULES HENDERICKX DE NIEUWE SCHEPEN VAN LEDE LETTERKUNDIGE WEDSTRIJD HET DORP De Voorpost - 30-12-1977 - 7 Naast de traditionele evokatie van het kerstgebeuren op het Pasto rijpleintje, stond dit jaar ook de opvoering san het toneelstuk «En waar de ster bleef stille staan - van Felix Timmermans op het pro gramma te Lede. Beide aktiviteiten kenden de nodige bijval. Het Kerstgebeuren mee met de drie volkse tiguren. Op kerstmis zeil werd in de na- die Pietje Vogel de palingvisser. Recent opgerichte niarktkommissie van Lede heeft reeds heel w at •k geleverd. Onder Impuls van de voorheen verantwoordelijke epen Achiel Koelandt en de secretaris van deze kommissie, jwachter Janssens, werd in enkele vergaderingen het idee van de ™*at men fusiebus van Lede- is gaan noemen, uitgewerkt en op at gesteld, zodat deze bus de eerste dinsdag van het nieuwe jaar |8 voor het eerste operationeel kan worden. Een initiatief dat x te volgen is. langs dc Blekte met halte kruis punt Blekte - Klinckaertstraat te 8.50 uur - vervolgens naar Oorde- gem - Kouter met halte café Vagë- nende te 8.55 uur - vervolgens naar de Dries met halte aan café -Blauwe Kanne te 9 uur - 30 - vervolgens langs de Wijde Wereld over de Grote Steenweg naar Sti- chelendries met halte aan De Dij- cker, te 9.10 uur - vervolgens langs kruispunt Oud-Smetlede - de Kluize naar de Varkensmarkt ,te te 8.48 uur - vervolgens met Halte kruispunt Oude Heir- zullen over enkele weken dan wel terug komen met een be- puwing van de eerste resultaten jke dit origineel idee heeft op- tverd. Hier volgen nu de prak- [he schikkingen van de markt- jbus. De reisroute die ingaat laf dinsdag 3 januari 1978 ziet It als volgt: |t te Smetlede - dorp te 8.45 uur •olgens naar Oordegem met baan en Hoging te 9.12 uur ver volgens langs de grote Steenweg naar de wik Papegcm met halte aan het Kerkskcn te 9.15 uur - vervolgens naar Impe met halte aan het gemeentehuis te 9.18 uur - vervolgens naar het Hofsmeer met halte aan café «Carthouse- te 9.20 uur - vervolgens langs de Koutcr- straat naar Wanzele met halte Mo lenstraat - gemeentehuis te 9.25 uur en vervolgens naar Lede met halte-terminus in de Rosselstraat café - Brouwershuis» op 50 meter van de markt te 9.30 uur. Te 11 uur zal de marktlijnbus te rugkeren in de Rosselstraat aan de halte Terminus vanwaar hij geko men is. Kostprijs reisbiljet 20 fr. heen en terug. M.D.G. lens de behandeling van het eerste punt van de gemeenteraads- Ing vorige week woensdag, kwam het CVP-oppositieraadslid ile tussen in verband met het O.C.M.W. Lislid Galle; de letters M en W tijd daar een nachtemmer gestaan ktaan voor maatschappelijk en had welke niet geledigd was ge worden. Tot zover raadslid Galle. Hierop antwoordde raadslid me vrouw Van Keymeulen-Siau, te vens voorzitster van het O.C.M.W. hetvolgende: het is in derdaad zo dat de oudjes een der gelijke brief gehad hebben. Het is de bedoeling hen eraan te herinne ren dat zij niets mogen meebren gen van hun persoonlijke goede ren, dit staat trouwens in het kon- Islid Galle: de letters M en W ,taan voor maatschappelijk en Jzijn. staan daar zeker niet op i plaats voor het Lecdse l.M.W. Wat daar allemaal ge- rt. dat is ten zeerste bedenke- Dit orgaan past middel- .e praktijken toe. deze in- ing is werkelijk het -pandjes- van weleer geworden. Ge- hiervan is een brief die aan nsendie in het rustoord Villa verblijven, overhandigd is lorden. Ik siteer hier de derde igraaf uit dit schrijven: de ei- meegebrachte roerende goe- n blijven, na overlijden, ei- lom van het rustoordDus na rlijden hebben de erfgena- geen recht op de persoonlijke leren die de oudjes meege- ht hebben. Dit is noch min !h meer roof! Dit is trouwens in de praktijk gebracht, want ;nige tijd geleden een oudje ospitalisecrd werd. werd de zijn kamer hermetisch :sloten Niemand kon er of ht er in. zelts de tamilieleden Toen na zes weken de kamer h geopend werd. kwam men fs tot de konstatatie dat gans die trakt dat zij tekenen bij opname. Nu is het de laatste tijd zo dat er veel te veel persoonlijke goederen meegebracht worden. Sommige kamers staan proppens vol. Dit vergt heel wat meer werk voor de schoonmaakster, wij zouden er zelfs moeten meer aanwerven ten gevolge hiervan. Verder is het zo dat de persoonlijke goederen van iemand die overleden is in het rus toord. nog nooit werden achterge houden De erfgenamen kregen al tijd allesvan het persoonlijk bezit mee. Het gesloten houden van die kamerdeur is juist gebeurd omdat er heel wat persoonlijke goederen stonden en dat wij aldus enige vorm van vervreemding wensten te voorkomen. Aldus mevrouw Siau-Van Keymeulen Meester Ruyssinck op zijn beurt verwees naar de juridische bepalingen van het begrip roerende goederen in het burgerlijk wetboek. Hij wees erop dat geld. aandelen, obligaties en andere waardepapieren even eens roerende goederen zijn. Hij noemde deze praktijken dan ook een «openbaar bekende diefstal». Verder zegde hij dat de klausule welke, stipuleert dat de meege brachte roerende goederen eigen dom blijven van het rustoord, niet mag doen getekend worden, want dat dit aftroggelarij is. Mevrouw Van Keymeulen-Siau zegde nog dat met roerende goederen, gro tere meubelstukken en zo bedoeld worden. Het is inderdaad zo dat deze be doeling niet uit de brief kan afge leid worden. Raadslid Frans Roclandt. tevens lid van het O.C.M.W.. zegde niets af te weten van dit schrijven, ondanks het feit dat hij deel uit maakt van het bestuur en deze brief ondertekend is 'Het bestuur' Hij beloofde dan ook een onder zoek te zullen instellen bij de eerstvolgende O.C.M.W.- vergadering. MON D.G. middag, het kerstgebeuren tradi tioneel uitgebeeld op het Pastorij pleintje. Hel was reeds voor de 23ste maal dat de bewoners en nc- ringdoeners van het Pastorij pleintje en omgeving voor een passende kerstmisstemming zorg den te Lede. Dit jaar andermaal in samenwerking met het gemeente bestuur. de kerkelijke overheid, de VTB-VAB en een schare ne ringdoeners. De uitvoering van het kerstspel zelf werd verzorgd door de Leedse jeugdverenigingen Chiro. KSA, Scouts en gidsen, de landelijke ruitersvereniging, e.a. In historische kledij gestoken, met echte schapen, paarden, een ezel was dc stemming onmiddellijk op de gepaste plaats. Deze ingrediën ten vormen nog steeds een aan trekkingspool op de kijklustigen. Er was dan ook de nodige belang stelling. mede dank zij het koele zomerweertje waarschij nl ijk Spijtig voor de inrichters was het geen witte kerstdag, zoals zij ieder jaar hopen. Toch was er de gepaste sfeer. Op een aangepaste tekst wordt het ganse gebeuren uitgebeeld. De evokatie van de tocht naar Betle- hem. de uitbeelding van de ge boorte, de hulde van de herders en de koningen te paard, de kinder slachting en de vlucht naar Egypte per ezelKortom het ganse kerst gebeuren. prachtig aan elkaar ge bonden door de passende bijbel teksten. Dit prachtige schouwspel, vrij uniek in Vlaanderen, is zeker nog niet ten dode opgeschreven, doch kent ieder jaar opnieuw een groter wikses. Uitkijken wordt het naar Je 25ste editie over twee jaar. «En waar de ster bleef stille staan» Gedurende vier dagen hebben de vrienden van het Sint- Maarte nskol lege voor een prop- pensvollc zaal het kerststuk bij uit stek. «En waar de ster bleef stille staan» van Felix Timmermans, opgevoerd. Het is werkelijk een sukses geworden. Het stuk werd in een prachtig dekor op schitterende wijze door zo'n 30-tal personen naar voorgebracht. Een verzorgde kostumering en typering zorgden ervoor dat het geheel af was. Dit verhaal, dat nochtans door de meeste toeschouwers gekend moet zijn. boeide nochtans, dank zij de pittige dialogen van enkele geroe- tineerde akteurs, doch ook mede dank zij bovengenoemde elemen ten. Het publiek leefde dan ook Suskewiet de herder en Schrob berbeek de bedelaar toch wel zijn en die op een voor hen ongewone manier het kerstgebeuren beleven. Enerzijds gedreven döor een noodzaak, doch anderzijds ook ergens zoekend naar het avontuur. dit alles in een wereld van geloof en bijgeloof, zoals Felix Tim mermans en zo goed gekend heeft, en zo dikwijls beschreven heeft. Een echt vlaams stuk. dat eeuwig tot de bij het publiek gegeerde stukken zal behoren Meer dan zestig personen hebben medegewerkt aan het welslagen van dit stuk. zowel bejaarden als kinderen, een initiatief waarvoor alle lof. Een speciale vermelding ook voor de drie hoofdakleurs Jan De Crcmcr in dc rol van Pietje Vogel. Hugo Korte als Sukskc- w iet en Emiel Bosman als Schrob berbeek. Tevens een proficiat voor hel prachtige regiewerk van Herman Larchcr en voor dc ganse ploeg van het dekor. Dit was ongetwijfeld een van de hoogtepunten van het nochtans drukke Leedse toneelseizocn. MON DE GENDT Leden van de KSA. van de Chiro. ruitervereniging werkte daaraan me de Scouts en de gidsen voerden een kerstspel op. Ook de Leedse (EL) Het toneelstuk - En waar de ster blei Maartenskollege (EL) f stille staanwerd opgevoerd door de vriendenkring van het Leedse Sint j ensdag 21 december 1977 vond de laatste gemeenteraadszitting dit jaar plaats. Er stonden heel wat punten op het programma, ironder enkele zeer belangrijke. Het werd dan ook na drie uur in norgen vooraleer de zitting afgelopen was. Fir viel ook heel wat en voor de sensatiezoekers. Scherpe opmerkingen en interven- bitsige debatten en scheldpartijen waren schering en inslag. om het even dewelke, lokalen van wijzing gemeentelokalen s begon met de kennisname en oorlezing van het uitstekende 'erslag van de gemeente, rvan elders gesproken wordt, bij ook de interventie van Islid Galle over het M.W., welke we eveneens :rs behandelen. Daarna ken- arne van het kasnazicht over 1de kwartaal 1977 en een wij- an artikel 88 van de statu- kan Edas. welke werd goedge- rd met 19 stemmen tegen 6 loudingen. Het volgende punt. lelijk aankoop van persslangen r de brandweer, behandelen samen met alle andere punten ke de brandweer aanbelangen, rs. Het vijfde punt was de aan- ing van Wetteren als op- .htgevend bestuur voorde aan- van koliektoren en de bouw een zuiveringsinstallatie voor zuivering van de Molenbeek, waarbij een gedeelte van de Igemeente Oordegem betrok- is. ten gevolge van zijn topo- ische ligging. volgende punt was het geven een bestemming aan een aan- lemeentelijke lokalen in Impe. rdegcm en Lede. Zo krijgt het idsfonds van Impe een lokaal beschikking in het gemeente- an Impe. De muziekmaat- appij Sint-Martinus uit Oorde- i. De postzegelkring Leda zal lokaal ter beschikking krijgen en van de gebouwen te Lede, I waarschijnlijk in de Oude ;s wacht kazerne. Er zal even met de genoemde verenigin- kontakt opgenomen worden de technische kant van de zaak te bekijken en tevens om een 2 «al afspraken kontraktueel vast leggen. Op vraag van raadsle- De Pauw en Van der Stuyft. rstigde burgemeester Gravez H>k nog andere verenigingen. de gemeente ter beschikking kun nen krijgen als zij de aanvraag er voor doen. Het probleem van het lijkenver- vocr en de grafkonecssies zullen wij ook elders behandelen. Gemeentewapen en -vlag Na het goedkeuren van sociale voordelen aan de onderwijsinstel lingen van Lede. werd overgegaan tot de bepaling van het gemeente wapen en -vlag. In de fusie Lede waren er twee erkende gemeente wapens. namelijk dit van Lede en Oordegem. De kleuren van beide zijn ongeveer dezelfde. Het sche penkollege stelde nu voor om als gemeentewapen het vroegere ge meentewapen van Lede te nemen. Er wordt geen nieuw schild ont worpen omdat dit een zeer lange lijdensweg kan worden vooraleer dit schild door de bevoegde kom missie goedgekeurd wordt Als gemeentcvlag stelde het kollege dan voor als kleuren deze van de gemeentewapens van Oordegem en Lede te nemen en in de vlag het vroegere gemeentewapen van Oordegem te verwerken Het zou dus worden: een Sint-Martinus in goud. op een blauwe achtergrond en omzoomd door twee banden geel. Dit zou dan de officiële vlag worden. Voor gewone aktiviteiten als kermissen en zo zou men de vlag beperken tot enkel de kleu ren. en d'e Sint-Martinus er niet bij. Raadslid De Cuyper zag liever hel vroegere wapenschild van Oordegem behouden en stelde voor van het gemeentewapen van Lede een officiële gemeenteme daille te maken. Dit voorstel wordt niet aanvaard, evenmin als het grappige voorstel van schepen Grepdon. Dc 5 oppositieleden van Oordegem voelden zich geminori- seerd en stemden daarom tegen 't voorstel, evenals oen Leedse op positielid. die dus tegen zijn eigen gemeentewapen stemde. De an dere oppositieleden onthielden zich. Meester Ruyssinck onthield zich omdat er geen «rood» bandje in de vlag voorkomt. Daarna werd het lastenboek voor de aanbeste ding van het kolkenzuigen goed gekeurd. Dit zal drie maal per jaar op het ganse grondgebied gebeu ren. Punt dertien was één van de hete hangijzers van de avond. De toewijzing van de aanbesteding voor de aankoop van een brand weerwagen behandelen wij dan ook achteraf. Alhoewel er hier voor reeds nu en dan een scheef woord viel. ontplofte op het einde van de behandeling van dit punt. de bom In verband met de toe wij zing van de aankoop van de brandweerwagen zegde schepen Noel: Ik wil de bestelling van die wagen wel toewijzen aan de firma Somali, maar de gegevens uit het aanbestedingsdossier laten dit niet toe». Hierop antwoordde raadslid De Brouwer. «Dat zijn jodenstre ken»Waarop schepen Noël: Wat blieft Dan raadslid De Brouwer. «Dat ge een lelijke jood zijl Schepen Noël dit neem ik niet mijnheer De Brouwer». Dit incident zou een schaduw werpen op de verdere zitting, want sche pen Noël wenste geen enkele uit leg van betekenis nog te geven, noch op vragen over hel nieuw verkeersreglement noch op vragen over de begroting 1978. Hij had deze dossier nochtans naar zijn zeggen gedurende dagen van tevo ren uiterst nauwkeurig voorbereid om degelijke informatie te kunnen geven. Een speelplein te Oordegem Na nog een tweetal punten in ver band met de gemeentelijke brandweer te hebben behandeld, werd overgegaan tot de goedkeu ring van de aanleg van een speel plein te Oordegem. Dit zal komen in de gewezen schooltuin van Oordegem. Met de afbraakmale- rialen die oorhanden zijn zal er een parking aangelegd worden Daarachter zal een muur aange bracht worden en op de boom gaard zal dan 'n speelplein aange legd worden Dit zal volledig af gesloten worden, men zal er gras perken en beplantingen aanbren gen. Er zullen rustbanken en speeltuigen geplaatst worden. Er zal eveneens een hellend vlak voor invaliedewagentjes voorzien wor den. Dit punt werd eenparig goed gekeurd. Ook werden herstel lingswerken aan de gcmcentcge- bouwen van Oordegem en Impe goedgekeurd Het was toen 20 voor middernacht en op dat ogenblik moest men aan de begroting voor 1978 nog be ginnen Meester Ruyssinck vroeg dan ook of het verantwoord was om nu nog aan deze zware brok te beginnen Burgemeester Gravez wimpelde deze vraag af door te zeggen: «kom wij gaan deze be groting eens vlug overlopen»Wij zijn niet zo vlug en zullen deze dan ook in de volgende editie behande len. Tijdens de bespreking van de betoelaging werden er terug wat eigenaardige woorden gewisseld tussen bepaalde raadsleden. Dit zette er burgemeester Gravez. toe aan om orde op zaken te stellen en weigerde noe enige vragen te stel len Slachtoffer hiervan werd meester Ruyssinck. die zich noch tans niet gemengd had in de steek partijen onder water Hij kreeg geen antwoord meer op zijn vra gen en sloeg dan kwaad zijn boe ken dicht Daarna volgde de bespreking van de heffing van verschillende op centiemen Ook hier ontstond enige heibel en schepen Minnebo maakt zich kwaad om de gang van zaken. Als twee laatste punten van de openbare zitting stond het ver keersreglement en het ontslag van schepen Roelandt en de verkiezing van een nieuwe schepen op het agenda. Het verkeersreglement behandelen wij in de volgende edi tie en dc aanstelling van Jules Henderickx als nieuwe schepen leest u elders In geheime zitting werden tevens de voorzitters van de kultuurraad en van het sportkomitee aange- Yolgens de bestuursovereenkomst van de meerderheidsgroep te Lede moest, na één jaar. de heer Achiel Roelandt uit Oordegem. als schepen vervangen worden door de heer Jules Henderickx uit Pape gem. Dit is dan ook gebeurd op het einde van de openbare zitting van de gemeenteraad op woensdag 21 december. Het was toen evenwel reeds donderdag 22 december, 2 uur in de morgen toen overgegaan werd tot de verkiezing en de eedaflegging van de nieuwe schepen. Burgemeester Gravez stelde de Groot-Lede samen te stellen. Ver raad in kennis van een schrijven van schepen Achiel Roelandt op datum van 5 december 1977:waarin hij melding geeft van zijn ontslag als schepen van de gemeente Lede. Namens het sche penkollege en de leden van de raad dankte burgemeester Gravez de heer Achiel Roelandt voor zijn bijdragen die hij op verstandelijke wijze gedaan heeft voor de ge meente Lede. Hij wees op zijn werkzaamheden tijdens dit korte mandaat van 1 jaar Hij was de promotor en oprichter van de niarktkommissie en dc ontwerper van het marktreglement. Hij nam ook het initiatief tot een vergader ing met alle Leedse verenigingen waardoor hij kon overgaan tot een degelijke verenjgirigenlijst voor der heeft hij ook de statuten van de sportraad en dc kultuurraad helpen ontwerpen. Hij drukte dus onge twijfeld z'n stempel op het eerste levensjaar van het schepenkollege en de gemeenteraad van Groot- Lede Hiervoor kreeg hij dan uit handen van Burgemeester Gravez het ereplakket van de gemeente Lede aangeboden en werd hij let terlijk in de bloempjes gezet Aftredend schepen Roelandt dankte dan op zijn beurt alle leden \an het schepenkollege en de ge meenteraad voor de positieve sa menwerking tijdens dat jaar. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van de nieuwe sche pen Het was. volgens dc af spraak. de heer Jules Henderickx die het haalde met 13 stemmen. tegen 12 voor raadslid Roger De Cuyper uit Oordegem. Daarna legde schepen Henderickx de eed af in handen van de burgemeester Gravez en nam de plaats in van z'n voorganger Roelandt aan de ver gadertafel Tijdens zijn maidenspeech als schepen, dankte Jules Henderickx de leden van de raad voor het ver trouwen dat zij in hem schenken en hij feliciteerde zijn voorganger voor het prachtige werk dat hij le verde. Schepen Henderickx was dan ook verheugd dat hij op zo'n soliede basis kan starten. Deze overdracht van 't schepen ambt heeft geen verschuivingen in de bevoegdheden van de ver schillende schepenen meege bracht. Ter inlichting van alle geïnteresseerden geven wij dan hier een opsomming van de be voegdheden van de nieuwe sche pen Henderickx. Hij is dus be voegd voor onderwijs, kuituur, kunst, sport, niarktkommissie. toerisme, eredienst en midden stand. MON D.G. Met de letterkundige wedstrijd «Het Dorp» schoot de volgens Bondsvoorzitter Jozef Van Overstraeten» beste VTB-VAB-afdeling van het land», Hekelgem-Meldert en konsoorten de hoofdvogel af. bestuur, het ministerie van Nederlandse Kultur en het Hoofdbestuur van VTB. Hierbij dan de uitslag Proza: 81%: Marie-Rose Nevens met «Een zomerdag rondom de abdij», 78%: Jef Des- seyn met «De man aan de aarden deur», 75%: M.L. Van den Broeck met «Mijn Dorp» 74%: Guido De Greef met «De Fleurushoe- ve». 73%Karei de Decker met «Als boerenkind», 73%Patrick Dooms (Mel- rtprll mpt «Van vrnpnpr np- Fraaie prijzen konden wor den uitgereikt dank zij de toelagen van het qemeente- duki. Voorzitter van de kultuur raad werd de heer Roger Quiniijn met 13 stemmen, tegen 12 voor raadslid Denis De Pauw Tot voorzitter van het sportkomitee werd dc heer Willy Van Roven verkozen, eveneens met 13 stem men. tegen 12 voor raadslid Henri De Bruync. Om 20 minuten over drie konden de vermoeide raadsleden bcd- waarts keren MON D.G. geten», 73%Wim Van Beers met «Moeder, waar om leef ik?». 71,5%: Lu- cien De Geyter met «De wens van prins Imbel». Poëzie: 81 Marc Coolens met «Verloren Dorp», 75%De- lenia De Schrijver (Erembo- degem) met «Mijn Dorp», 73%Gaby Leynse (Aalst) met «Affligem», 72%: Wim Van Beers met «Ik, heb zo veel», 70%: Rell Van Hoek met «De Dorpspastoor», 69%Rosa Cnudde met «Het Dorp». 68ó/o Gerda De Vrieze met «Het Dorp» De bijzondere prijs «Ons Dorp» werd toegekend aan de on langs nog bekroonde Ulric Van der Biest uit Aalst met «Kerkruïne». I h

De Voorpost | 1977 | | pagina 7