«CIDER» UIT HET AFFLIGEMSE PATERSVAATJE KLEINE BOUWONDERNEMINGEN HEBBEN MEER WERK DAN GROTE VZW DIERENBESCHERMING VAN GROOT-AALST IN HET NIEUW fr/s//y// ~//s/y' ^//fyyw// hankcli erd elki OOSt Het l iderhuis vim de abdij waar de vruchtenwijn gedeeltelijk klaargemaakt wordt (JM) teur. de Winzer of gewoon de wijnboer vraagt want de eindfase van de gisting is. zo niet gepast wordt ingegrepen, steeds azijn. Jaarlijks is er een produktie van rond de 10.000 1 die dan. naarge lang de aard. één tot twee jaar blijft liggen alvorens te worden gebotteld in flessen van driekwart liter. Jaarlijks worden in ons land een slordige aeht miljoen liter vruch tenwijn bereid door een twintigtal firma's. Het leeuwenaandeel hier van wordt gefabriceerd in het St.Truidensc Kriekenwijn» zoals die van Affligem wordt door hen minder gemaakt want wegens de grote onregelmatigheid in de krickenoogst kan een kommer- ciélc inrichting zich daaraan niet wagen Verkoop In de gewone handel is de Affli- gemse cider» niet te verkrijgen. Meestal wordt hij aan de poort verkocht (60 fr de fles) dix>r de portier. Uiteraard kan men ook in de bar van het Kultureel Centrum deze heerlijke drank dégusteren of er zelfs enkele Hessen meenemen. De ciderfabriek zelf is onderge bracht in twee ruime kelders met ingang aan de zuidkant van de ref ter. in de schaduw van wellicht de imxiiste notelaar van Vlaanderen, meer dan 250 jaar oud en steeds vruchten dragend. Zelfs de Vlaamse Televisie bracht reeds een reportage over deze Affligems délicatesse. Proost! L.H. EEN DOP IN HET FIRMA-MENT de «cidemiakerij meer weten schappelijk te laten verlopen. Zo in Franse als in Duitse werken kon hij zich teoretisch scholen. Cider» is gegist Fruitsap zonder toevoeging van suiker en de 6" al- kohol niet overtreffend "Vruch tenwijn» zoals men hem te Affli gem maakt bereikt echter vaak het dubbel aantal graden. «Wijn wordt alleen gemaakt van druiven. Zodra er een woordje vóór komt. bvb appelwijn of vruchtenwijn, is het geen échte wijn meer. Ciderbereiding De gisting van het geperste vruch tensap duurt van 5 dagen tot een maand Loopt de temperatuur te hoog op dan dient te worden inge grepen in het gistingsproces door bvb watercirkulatie. Na deze gis ting bezinkt de vaste stof die dan na overpompingen in andere vat ten wordt verwijderd. Gisting is een proces dat steeds de volle aan dacht van de ocnoloog, de viticul- Stefaan kontraleert de vruchtenwijn in de wijnkelder van de abdij (JM) Rijn en Maas Vanaf 1563 zorgde de abdij voor miswijn in di; omliggende paro chies en na de uitdrijving uit het klooster in 17% leverde een ze kere Staes uit Mechclen dit vocht Eigen teelt Transportmogelijkheden waren vroeger schaars en uiteraard duur. Daarom stonden hier alom wijn gaarden waarvan men geredelijk aannam dat ze één jaar op tien goed rendeerden, twee jaar min dere kwaliteit opleverden en de andere jaren eigenlijk weinig of niets. Dit risiko droeg men dan maar. ongewild. Ook te Affligem kweekte men druiven, onder glas. en het was Dom Stefaan Van de Putte die het laatst deze serre on derhield. Het bleek echter, nu de transportmogelijkheden zich had den vermenigvuldigd, een slechte zaak en de serre werd afgebroken Bier te Affligem Alhoewel wijn toegelaten was kwam als tafeldrank meer bier voor. In de refter was «de ge strekte hand voorde mond houden en na erop te hebben geblazen la ten zakken» het teken dat men nog bier lustte..Ook buiten de eetzaal dronken monniken wel eens bier en toen een kandidaat-abt zich eens liet ontvallen de paters te doen vermageren door minder bier te schenken sloeg er een met zijn bierpot op tafel en zei: Gij zult nooit abt worden!» En zo ge beurde inderdaad. Daar het voor monniken niet goed zou zijn buiten het klooster te vertoeven» maakte men in de abdij zelf bier u If gekweekte graan gewassen. In Affligem stonden in L570 in de kloostertuin 42 kuilen hop dix'h in de zeventiende eeuw waren er dat reeds meer dan 6000 ln de 18e eeuw waren er jaarlijks 22 a 23 brouwsels van telkens 26 grote stukken die elk 6 a 7 tonnen bevatten. Aan de poort werd aan de armen jaarlijks een 200 vaten licht bier geschonken. In de eerste jaren na uitdrijving en terugkeer naar Affligem moest men in Dendermonde het bier ko pen. Na de tweede wereldoorlog werd de te Affligem de in 1885 opgerichte nieuwe brouwerij met drie brouwketels, een roerkuip en 95 tonnen uitgebroken en kwam het bier van Mater. Van in 1956 wordt het Bier van de Abdij Affligem» gebrouwd te Deurne en van in 1970 te Opwijk door de brouwerij De Smcdt en zulks volgens de «formula antiqua renovata». Nu zijner vier soorten: bleek, donker, triple en patersvat. Vruchtenwijn of Cider! Reeds rond de laatste eeuwwisse ling werd in vele hoeven rond de abdij «cider» ofte «vruchtenwijn» gemaakt, meestal van appelen. Het was toen nog een eksperi- ment. Was de cider goed dan dronk men hem. zoniet goot men hem gewoon weg. Alfons Van den Bossche begon ermee in de abdij en Dom Remaklus breidde de zaak uit. De huidige «vruchtenwijn» wordt onder leiding van Dom Stefaan met Hulp van Dom Rumoklus en Dom Leo gemaakt van noorder- krieken (Schattenmorcllcn) en zo deze ontbreken van rode en zwarte trosbessen. meestal aangekocht in de Brabantse Euroveiling of Roosdaal of bij boeren uit de om trek van de abdij die traditioneel hun waar brengen. Dom Stefaan. stoere Westvlaming die ook verantwoordelijk was voor de bouw van de vierde abdijkerk, voorzitter is van de Imkersvereni ging en uitermate sterk in de scheikunde was de gedroomde persoon om als keldermeester» aanbrengen van de stop op defies met fruit wijn (JM) Als het in de bouw goed gaat, gaat het elders ook goed,is een uitspraak die ekonomen eertijds vaker in hun jargon gebruikten. Of dit nu nog steeds als een wetmatigheid mag ten berde komen is een \raag apart: feit is dat de bouwsektor in het Aalsterse evenals andere bedrijfstakken de wind niet bol in de zeilen heeft. Er is natuurlijk het weer die de bedrijvigheid in de winter op een laag pitje doet branden, maar daarmee is blijkbaar toch alles niet gezegd om de werkloosheid in deze branche te verklaren, bijna geen werkaanbicdingen. Wel zou er steeds meer vraag zijn naar jonge arbeidskrachten niet individuele opleiding. Ge schoolde en goed gemotiveerde arbeidskrachten worden nog steeds aangenomen. In deze sektor zijn er 1.672 uitke ringsgerechtigde volledig werklo zen. Hout ln de meeste meubelfabrieken verwacht men intussen ook niet In november jlis de werkloosheid in de bouw met 99 eenheden ge stegen. zodat op het einde van de maand in totaal 1.223 bouwvak kers als werklozen in het jongste RVA-verslag genoteerd staan. De werkaanbiedingen liggen aan de lage kant en heel wat mensen dienden omwille van de slechte weersomstandigheden gedeelte lijk werkloos te worden gesteld. De bekisters zijn het kind van de rekening Opmerkelijk hier is dat het aantal volledig arbeidsgeschikte bekis ters die werkloos zijn meer dan het dubbele bedraagt der volledig ge schikte en volledige werkloze metselaars. Mogelijke verklaring daarvoor vinden sommigen in het feit dat de bekisters meer aange- veel rooskleurigs voor na nieuw jaar. Voorspeld wordt dat de ge deeltelijke werkloosheid zal toe nemen. Reden daartoe is het feit dat de jongste Vakbeurs voor het Meubel (begin november) weinig resultaten opleverde. De order boekjes zijn dus maar magertjes gevuld. (U zal zich herinneren dat minister van ekonomische zaken Willy Claes tijdens zijn recente bezoek aan Aalst in de feestzaal van het stadhuis even heeft gepraat over deze beurs en dat hij daar niet veel gixds had van onthouden Hij vond hel allemaal weinig inge nieus. een beetje verouderd wat de meubelmakers momenteel op de markt brengen. Niets bizonders dus om met het buitenland te kon- kurrcrcn.) Aanwervingen worden bijgevolg nergens voorzien; wel is er vraag naar volledig geschoolde schrijnwerkers, dit vooral in kleinere firma's die vooral vcrandcrings- en aanpassingswer- ken uitvoeren. Op het einde van november waren er in deze sektor 427 volledige werklozen. R.D.W wezen zijn op de zogenaamde skc- letbouw- en kunstwerken (zoals en wijn: in 1085 vond men in de van de Benediktijnen dat halve maat w ijn per dag voor voldoende was». Uit schriften vernemen we dat w ijngaarden» had o.a. te en te Leefdael. «We leven ten andere aan de noordelijke van de wijnbouwerij-, zegt Dom Stefaan die in de abdij is voor de berei- deze drank en aldus bij- tot de inkomensregeling monniken. Reeds in 1221 de hertog van Lotharin- Hendrik I. aan de abdij tien wijn jaarlijks te Boppard de Rijn af te halen In de abdij Frasnes (bij Gosselies), een van Affligem, elke monnik in de refter per 1/3 van een stoop (2.5 I) voor- en op feestdagen kwam er 's nog 1/5 bijDaar men in de stilte moest onderhouden alles met tekens: voor iin was dat dan de hand sluiten écn- of tweemaal met de duim de wijsvinger kloppen. van wijn 1411 sprak men reeds van aan- van Rijnwijn en in 1529 van van wijn uit Alicante het bereiden van inkt) en ook Franse wijn. In 1620 trachtte Haeftcnius Affligem los te van het aartsbisdom met 1628 liet de nieuwe aartsbis- hop het gebruik van wijn enkel zieken toe uitgezonderd op Buiten de refter mixrht worden geschonken waerdigheyd van die zulks vereischte». In de eeuw kocht men wijn Nantes. Bordeaux. Montaigne Orléans, Anjou. Cham- en Moezelwijn. Deels die langs de zee. deels via bruggen, tunnels e.d Deze wer ken zijn meestal afhankelijk van het vrij geven van staatssubsidies, wat momenteel moeilijk en traag schijnt te verlopen. Het zijn deze grote werken die uitgevoerd wor den door de grote bouwonderne mingen. met als gevolg dat deze firma's grote afdankingen dienden te doen tijdens de laatste maanden. Een metselaar vindt gemakkelij ker werk bij een kleine firma dan een bekister. Bij kleine firma's die gewone huizenbouw of kleine ap partementen uitvoeren, is het meestal de metselaar die eveneens het kleine bekistingswerk voor zijn rekening neemt. Zoals reeds vroeger werd opgemerkt, blijkt dat kleine firma's nog steeds werk genoeg hebbenDe hoop op verbe tering tijdens de eerste maanden van T978is zeer klein Textiel ln de textielsektor is de toestand tijdens november niet opgeklaard. Het aantal uitkeringsgerechtigde volledige werklozen is opnieuw gestegen (met 29 eenheden) wat het totaal brengt op 1116 eenhe den. Voor december heeft men geen kadootjes verwacht: de be stellingvooruitzichten blijven on gunstig. Aanwervingen zaten er dus niet in. temeer verschillende firma's voor hun jaarlijkse inven tarisatie hun deuren gedurende 1 week of zelfs langer sloten. Nieuwtjes: niettegenstaande heeft de firma Dendcrland uit Gijzegem in de lóóp van de maand november nog 5 arbeidskrachten aangewor ven, de firma Sofilaine te Ninove is herleid lot de handbrciafdcling. Fabelta-Ninove heeft een aan vraag tot vrijstelling van de ver plichte aanwerving van stagiairs ingediend terwijl de firma De Deurwaarder uit Oordegem half november haar aktiviteiten stop zette. 20 arbeidsters w erden daar- dixir werkhxts. Konfektie De toestand in de konfekticnijver- heid is weinig veranderd in de loop van de jongste weken. Er zijn Vorige week stelde de vzw Dierenbescherming van Groot-Aalst zich in een nieuw uniform aan ons voor. Dit donker blauwe uniform dat in een gespeeialisserde zaak werd aangemeten vindt zijn oorsprong bij de Belgische luchtmacht. De strepen en insignes die er werden op aangebracht maakten er echter Dierenbeschermings-uniformen» De vzw Dierenbescherming, die gesticht werd op 21 maart 1976 en als dusdanig erkend in het staats blad van 20 mei 1976 heeft reeds heel wat gepresteerd. Wij overlo pen even het lijstje van de aktivi teiten van de laatste twee jaar. Plaatsen van vogelnestkastjes in het stadspark van Aalst. Plaatsen van nestkastjes en wintervocding in het gemeentelijk domein «warande» te Haaltert Inrichten van aktiviteiten voor de schoolgaande jeugd met me dewerking van de sociale jeugdbe scherming Aalst ti|dens het verlof. Tijdens de voorbije twee jaar zijn er meer dan 150 honden en 3(H) katten geplaatst bij dforen vrienden. Ef zijn een vijtigtai verwil derde katten gevangen, waaronder een vijftiental op het stadhuis te Aalst. Dit laatste op aanvraag van Et. Bogaert Er zijn 68 klachten opgelost zonder gerechterlijke inmenging, en 23 klachten met gerechterlijke gevolgen. Onze vereniging nam deel aan verschillende betogingen voor be tere wetten op de dierenbescher ming. o.a. te Namen op 10.10.76 en te Antwerpen op 23.04.77. Twee ganzen van het stedelijk park van Aalst werden dixir onze diensten met toelating van het stadsbestuur overgebracht naar het domein Planckendael te Muizen. Brabant lót eind januari 1978 is de zetel van de vzw Dierenbescherming van Grixn-Aalst gevestigd op de Moorselbaan nr. 1% te Aalst. Voor eventuele klachten of adop tie van dieren kan men aldaar te recht. Ook kan men kontakt op nemen via hun inspekteurs. Wij geven enkel de namen van wie het telefixmnummcr ons bekend is. De adresen van deze inspek teurs werden ons immers niet me degedeeld. De Sacdeieer E. Erpe 053- 70.01.99 Van Bossuyt X. Denderleeuw 053-66:67.50 Baetens J. Mere 053-70.12.33 Matthys H en De Swaef A Kcrksken 053-77.82.73 Botteldoorn W Kerksken 053- 33.77.09 Vereecken F Aalst053-77.83.84 Het telefixmnummcr van de zetel op de Moorselbaan. en van voor zitter Francois De Backer is 053- 77.68.39. Affligem heeft net als vele andere abdijen te maken met «geestrijke» dranken. Denk maar even aan later», «trappist», «abt», «Bénédictine» enz. Voor Affligem was dit in de loop ter tijden zelfs een trio. nd WIJN, CIDER en BIER. De afgevaardigden van de VZW Dierenbescherming van Groot Aalst kregen nieuwe uniformen (SJ)

De Voorpost | 1977 | | pagina 9