WAT EN HOE MET HET HUISVUIL JOZEF DE SAEDELEER WAS EEN GOED MENS BRUSSELS MANNEKEN, AALSTERSE AJUINBOER HET NIEUW HOSPITAAL KOMT ER NU SNEL Meh pikkels of ajontjes KERST- en NIEUWJAARS- KINDEREN in het AALSTERSE De Voorpost - 13-1-1978 - 3 het hospitaal echter verder. Zo werd de oude operatiezaal op eigen kracht omgebouwd tot een ontwa- kingseenheid en bouwt men een lokaal voor acht bedden met inten sieve zorgen en konstante bewa king. Hiervoor is de apparatuur reeds besteld. Neurochirurgie. Bi) het departement van Volksge zondheid werd ook de kandidatuur gesteld voor een dienst neurochi rurgie met zeer gespecialiseerde geneeskundige verzorgingsdien sten. Zoniet zou het hospitaal kun nen afglijden tot een dienst van zui ver geriatrie en dat wil het OCMW KOST WAT KOST VERMIJDEN. Warme maaltijden! Het probleem werd langdurig be studeerd een beetie overal werd licht opgestoken vooraleer tot een definitieve besluitvorming te ko men. Wat volgt in dit verband is dan misschien wel iets voorbarig al zijn de bedoelingen wel gelijklo pend. Het bedelen van warme maaltijden bij de bejaarden aan huis zou tot de deelgemeenten worden uitgebreid. Dit gebeurt nu reeds met diep vriesmaaltijden en verwarmings oventjes voor 32 bejaarden in de deelgemeenten. Om deze dienst uit te breiden en aan alle vragen te kunnen voldoen is de keuken te klein en het perso neel onvoldoende in aantal. Perso neelsuitbreiding wordt door de provinciale overheid echter niet toegestaan wegens het uitblijven van de uitvoeringsbesluiten op de wet op de OCMW's. Voorlopig dus moeilijk realiseer baar als de middelen ontbreken Apoteker uit Ninove? Ons kwam ter ore dat in het OCMW een apoteker zou benoemd zijn ge weest uit het Ninoofse terwijl een kandidaat uit Aalst zelf in de kou zou hebben blijven staan Bij navraag bij mensen die het kun nen weten zit de vork als volgt aan de steel. Volgens de nieuwe wetgeving wor den kursussen ingericht voor apo thekers i.v.m. labo- en sterilisatie- werk en o.a. om delen die bij heel kundige bewerkingen uit het li chaam worden verwijderd te on derzoeken. Een van de apothekers-personeelseden van het OCMW wenste deze driemaan delijkse kursus aan de universiteit van Leuven te volgen. Daar er ech ter twee apotekers in dienst moeten zijn moest worden uitgekeken naar een vervanger. Dit kon elk van de dertien OCMW-raadsleden reeds maanden geleden weten doch nie mand kwam met een kandidaat voor de pinnen. Na lang navragen stelde het Ministerie van Volksge zondheid een kandidaat voor om als vervanger op te treden en het OCMW was gedepanneerd. Pas daarna stelde zich ook een gega digde uit Aalst kandidaat doch het OCMW kan moeilijk achteruit krab belen tegenover de eerste, toevallig een Ninovieter. Kwam dan nog daarbij dat de kur sus die oorspronkelijk in oktober zou beginnen werd uitgesteld en uiteindelijk pas in januari startte. Op de vraag of de Aalstenaar weet had van deze tijdelijke vakatuur werd geantwoord dat alleen vaste benoemingen worden aangekon digd. Alleszins gaat het niet om een be noeming maar slechts om een tijde lijke aanstelling voor drie maan den. Een eventuele partijkleur werd niet in vraag gesteld, alleszins niet bij de Ninovieter. L.H. Van week tot week groeit de hoeveelheid huisvuil aan. De tijd dat vader elk seizoen in de tuin eens een put maakte om wat oude rommel en schoenen te begraven terw ijl de rest in de kachel of op de mesthoop belandde is reeds lang voorbij. telefoneren als er iets was en kwam men het dan ophalenPlaat sen van containers waar men ten allen tijde, (men is juist niet bezig aan de grote kuis als de ophaling van groot huisvuil werd gepland) zijn groot vuil kwijt kan werd wel aangevraagd doch werd nog niet gerealiseerd. Niet ieder zet bvb. bij de normale ophaling een ma tras waarop een oud familielid stierf tentoon aan zijn voorgevel. Veel liever ging hij dat incognito in een container deponeren. Of de zakken, zo men ze in de deelge meenten een week moet houden, in goede toestand zullen blijven als ze buiten staan (niet iedereen heeft een bergplaats om ze ergens binnen te zetten) blijft nog een open vraag. Te Meldert, waar het kontrakt in januari ten einde liep en men verleden zaterdag, op de gewone ophaaldag rondreed, ver liep de omhaling zonder merkbare hiaat. Uitgekeken wordt nu naar een gepaste werkdag voor de we kelijkse ophaling. Ook het groot huisvuil zal in de deelgemeenten worden opgehaald. Schepen De Maght deelde ons mede dat eerlang twee gewone kamions zullen worden in gebruik genomen waarbij sorteren moge lijk wordt Papier en glas zouden afzonderlijke beurten krijgen en gedacht wordt via de papier- en glasnijverheid sommen te kunnen rekupercren. L.H. Daarbij stellen zich dan ook aller hande problemen als bvb .•Waarheen met al dat vuil?- Het standpunt van de verbrandings oven wordt niet meer veel bijge treden. Het leidt tot onbetaalbare onkosten. Ronse maakt bvb. daarmede per jaar een mali van rond de 10 miljoen. Aalst stort tegenwoordig te Voorde en. eens dat niet meer bruikbaar en de toelating om te storten te Vlierzcle in orde, is men op dat gebied voor dertig jaar ge rust. Wel eist de bestendige depu tatie van de provincie hierbij dat zulks zou gepaard gaan met een verwerkend of recyclerend orga- Het vuil moet echter eerst en vooral worden opgehaald en hier voor waren er in de negen gemeen ten veel verschillende vormen. 1978 wordt op dat gebied een overgangsjaar waarbij zowel bak ken als zakken worden toegelaten. Eens 1979 zal het echter allemaal via zakken dienen te gebeuren. De belasting werd vastgesteld op 500 fr. waarbij dan inbegrepen 50 zak ken. Supplementaire zakken zul len worden verkocht - 10 fr per zak. In de stad zijn er twee weke lijkse huisvuilophalingen en in de deelgemeenten, waar men even veel belasting betaalt. Dus voor dezelfde bijdrage komt dit dan neer op een halve service. Groot huisvuil werd in Meldert en Gijze- gem niet opgehaald. Wel kon men ERE-ADJUDANT VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER Jozef De Saedeleer. ook lid van de "Erewacht- en in -het midden» best gekend als -Jelken den Adjudant», was nog een der drie laatste .pioniers» uit de tijd van de stichter van de vrijwillige brandweer, Polydoor De Paepe. Daar was hij fier op. Hij trad toe op 19-jarige leeftijd, en bleek al spoedig een goede kracht op wie men steeds beroep kon doen. De familie De Saedeleer is trouwens onafscheide lijk verbonden aan de geschiedenis van het Aalsters brandweer korps. Hij was een goeie vriend. Vooral zijn jongere brandweermannen wisten wat ze aan hen hadden. In z'n hart is «Jefken» steeds pom pier gebleven. Bij de brand in het hospitaal was hij zelfs nog aanwe zig als helper in nood. Als men hem in de kliniek bezocht was zijn afscheidsgroet steeds, «en doe de groeten aan...» Wij zullen hem niet mere zien met zijn flinke stap en de lach op zijn gelaat Hij sprak met zijn makkers altijd graag over de pompiers. Er kan zoveel over hem gezegd worden, maar Jefken behoort niet tot degenen over wiens daden boeken worden geschreven. Maar wat hij presteerde is te vinden in het boek van het honderdjarig be staan der vrijwillige brandweer en in het hart van zijn trouwe vrien den. Dat was mijn afscheid aan een vriend en kollega in wie ik steeds de -Mens» heb gevonden, in wie men zijn vertrouwen mocht stel len. en een dankwoord dat men soms zo moeilijk kan uitspreken. Lansier 46 SJALEN vandaog hem 't ek ne kier spesjool op aah geiooin! Da zal a lieren van brieven te schroyven nor moy! En as ek dor spesjool anen brief ooitgepikt hem ver op t' anwoeren, tèn es da omdat 'n meh zudoneg veil plezier gedoon heid. 'k Was nog ni gielegans wakker van de ieste vergérink van de kompliesje woor da 'k in zit en die ge ghielzeikes oeik zetj kennen, de die meh heer lange kapmantels en heren bolhoed op, as ek zag da de fakteur nen brief in mèn bis stak. En 't was den anen! En 'k hem hem meh veil plezier geleizen. Gelèk as ek aal de brieven meh veil plezier leis van de knols die meh schroyven oever teis hoeksken hier. En al leizenen hem ek oeik verom ne kier verom gepeisd op dinnen toyd va vroeger, as men ons brocksken on 't versloyten woren op de banken van de Kormajeng. Op de Groomert. En 'k hem teige mèn vraa gezeid (die a vanoyges oeik kaan): «ze. Chalen.da was nog ne kier ne Chalen..Erf iet da ni dikkes 'n gebeurt, z' hei mèh geloyk gegeiven. En verleide weik, meh d'ieste banienkomst van de jonges van ('k mandjen pakanst te zeggen: de jonges van de Veirkemèrt) nie, de jonges van de Veirpost, hem 't ek dor nog gezeid: 'k Moen ierlèk zeggen da 'k aal zé leven goei vrinjen g'had hem. En 'k peis da 'k aa dor mag boyreikenen, newoorChalen! Want anders'nzojjede moeite ni gedoon hemmen van pen en papier te pakken en en brief te schroyven.Merci in elk geval en as ek ne kier toyd hem goon ek door zeikes en vast op antwoeren, door meigde gerést van zèn. En 'k zeg da na teigen aa allien hein, mor voesj van de rest es alles toef-tarrantjen! Booiten dammen allemool stillekesoon aad wer- ren. mor dad es normooi. Den toyd van de gaaslanteeres, de perekeiren meh de boypassende perestronten en wa weit ek allé- mooi, dad es lank verboy. Wajjer leven naa in den toyd van de kompjoeters en 'k peis zelfs da binnen 't kért de peren heer smaabollen nog in plastik zeilen ambaleiren En oever 't alge- mien werren de mensjen van ne zeikeren averdom on kant ge- schoeven. Dad es afval en door werd nimmer oever geklapt. Balven in de Veirpost, da moen ek ierlèk bekénnen. Want ver leide weik hemme ze... A wei ja, g' hedj gè da ghiel zeikes oeik geleizen hein... z' hemmen pekanst 'n ghiel bladzoyde geklapt oever den dienen die al honderd kieren.En z' hemmen meh dor in blommekes gezetj. En z' hemmen meh dor zelfs twie bokkals gegoeven: ienen meh pikkels en ienen meh... ja wa peisde? 'n Sjans dat er nog iet anders boy was... iet vér stillekes ooit te kroezen binsjt da 'k beizeg ben meh teis te schroyven... Mor binsjt da ze dor beizeg woren meh die blommekes te smoyten en wa weit ek allemool en binsjt da 'k ik beizeg was meh te peizen wa da 'k door na allemool most op antwoeren. wist ek da 'k ni zol kennen zeggen hemmen wa da 'k foytelèk peisdegen. Want hoe moeje on imand gon eksplikeiren damme wajjer, goy en ikke, gien allienstondje persoeinen zèn. Damme wajjer mor de nokommelingen zèn en 't résiltoot van aal degein die ons veirgegoon zèn... Dat de moe dermelk en 't vaderlèk gezag ons gebracht hemmen woor dam men na zèn... En as naa de melk in doeiskes zitj en de vooirs allien nog goe zèn vér heer handtieken te zetten vanonder op eh papirken dat de kinjeren meigekreigen hemmen van 't schoei... awei, moeje der tèn nog van verschieten da ze ons plastikke jongeren op onzen nek schooiven... Mor gelèk as elke madolje twie kanten heid, 'n meige men gelikkeglèk ni veralgemienen 't er zèn nog goei jonges onder d' oonkommelingen. En dedie zelle men missching zing binsjt de kommende stoet van Vastelaoved. Of zegde goy allicht oeik «Karnaval»? En dedie zeilen ons loyn voesjtrekken. Missching 'n betjen in 'n ander richtink. mor toch... En, Chalen, 'k zol ah nog mier kennen zeggen, mor zelfs al hejje 'n perskoort, tèn moeje nog oppassen... en oever da bezoek van de Keinink zelle men liever zwoygen. hier in Olst weite ze hoe da ze prinsjen kiezen. En zjust oever da kiezen van die Prinsjen... 't lupt ooit d* hand jong! 't Werd ne sjaow, 'n kommérse... 'k Ben vazin van veiren te stellen van ne kier probeiren te kwieken ooit ne Prinsj en 'n VooilZjannet! En wa zol der dpor va voesj kommen? Allicht 'n nieve soert van Vastelaoved-isten, goy as spesjalist van blomme- kwiek zedj meh dor allicht mier kennen oever vertellen hoe dammen da moeten doeng zonder doveir de Blommenfeiks dor tissen te bringen. Want anders werren 't allemool hollandse smurfen... En, Chalen, 'k verwacht a binnen 't kért meh annen blommekei meh tingelen, mor 'k peis da 't na de moment nie 'n es. In elk geval, haaf ze weirem, de komplementen on de vraa en de familje en nog ne kier ne poeit van DOLF Draaien onze wind- en watermolens meestal niet meer, draait de administratieve molen vaak langzaam, de «kindermolen» draait steeds lustig verder al lokt hij van jaar tot jaar minder gegadigden. Toch had de ooievaar tijdens de voorbije feestdagen en «ré- veillons» het nog tamelijk druk. In het Aalsterse zagen immers 'n dozijn kinderen het levens licht tijdens deze drukke da gen. Opvallend daarbij is dan wel dat geen enkel kerstekind de weliswaar Franse voornaam «Noël» of «Noëlla» draagt maar dat vooral Angelsaksisch- klinkende voornamen (op «y») werden gekozen. Een «Sylvester» of gewoon «Sylveer» vinden we al even min. Wel een «Steven» ofte «Stefaan» wiens feestdag op tweede kerstdag valt en ook namen van kinderen van waar schijnlijk uitheemse moeders. Hierbij dan het lijstje dat we links en rechts konden be machtigen: 24 december: Steven De Pauw, Valerius de Sadeleerstraat 48 te Aalst. Kenny D'Haese, Lindestraat 14, Lede. 25 december: Inge Van Vinckpm, Doolhof straat 19, Aalst-. Fawzia Bortokali, Driesleutel- straat 68. Aalst. Francky De Valck, Dorpstraat, mijn naaste buur, 13, Meldert. Gurrie Callebaut, Brusselbaan 123, Erembodegem. Els Willems, Bleregemstraat80 Hekelgem. Jürgen Suys, Bosstraat 9, He kelgem. 31 december Wim Beeckman, immerzeel- dreef 62. Aalst. Dany Beerens, Damstraat 1, Nieuwkerken. Kris Van Mulders, Dorpstraat 8F, Westrem-Wetteren. 1 januari Windy Flores Murillo, Dender- mondsesteenweg 161, Aalst. Kurt Welleman, Priester Daensstraat 9, Denderleeuw. Van harte proficiat aan de ge lukkige ouders. Een week tijd schiet zo voorbij en u had tijd tekort u heeft dus een week gemeenteleven gemist of u was er wel, op deze of gene manifestatie het is dus prettig foto's kijken nu of lezen over wat achter de koelissen gebeurde beleven of herleven ER IS MAAR EEN STREEKBLAD MET HETWELKE U DAT KAN DE VOORPOST Toen men de kraan opendraaide spool hel Manneke Pis zo hevig dal GusiaafDe Stobbeleir er een nat pak aan overhield (EL) Op hei Brussels stadhuis had ook de verbroedering plaats tussen Aalst en Korea. Twee meisjes van een Koreaans cirkus. voorlopig te Brussel, vertegenwoordigden deze natie. Gemeenschappelijke smaak: zij eten veel ajuin en hebben een grote ajuinmarkt (EL) Schepen Bourlon schetste de geschiedenis van karnaval Aalst. Hij belichtte de persoon van Albert Verbestelt. de ajuinboer. wiens verschijnen hij als een traditie bestempelde. Hij nodigde eveneens de Brusselse schepen van kuituur uit lot het bijwonen van de 50ste kavalkade (EL) OCMW PROBLEMEN FINANCIËLE PROBLEMEN Fincancieel komt het OCMW voor zware problemen te staan die met de dag moeilijker worden. Alhoewel geen nieuw personeel kan worden aangeworven heeft het geldelijk statuut de personeelsuitgaven doen stijgen. Niet minder dan 13,6 miljoen dient het OCMW te voorzien voor de vroegere sekretarissen en ontvangers van de C.0.0. van de deelge meenten. Teneinde de sociale dienstverlening te kunnen uitbreiden zouden er 30 schoonmaaksters moeten worden aangeworven om de gezins- en be jaardenhelpsters in hun taak bij te staan. Deze aanwervingen kunnen wel gebeuren in het kader van het plan Spitaels zodat hierbij geen supplementaire kosten voor het OCMW zullen komen kijken. Ook kan het OCMW personeelsleden laten afvloeien van de vroegere wasserij naar andere diensten nu men gebruik maakt van de OCMW-wasserij te Erembodegem waarin het OCMW-Aalst aandeelhouder is. Voor vele taken heeft het OCMW het moeilijker dan de stad. Het heeft inderdaad drie voogden: de stad zelf, de provincie en het depar tement van volksgezondheid. Daar werken van het OCMW wegens de zware voogdij het miljoen niet mo gen overschrijden moest het OCMW met eigen middelen een kantoortje voor de sociale dienst optrekken. Huisvesting van het OCMW blijft vaak écht lamentabel Nieuw hospitaal! Het wordt een feit. Kortelings komt de bouw er van het nieuw hospi taal. Als men de traditionele traag heid van de administratieve molen kent en de velen problemen over- schouwt die hierbij komen kijken dan kan men alleen zeggen dat het zeer vlug gegaan is en dat er wel dinamische, stuwende krachten zijn bij te pas gekomen. Het voorontwerp voor de nieuw bouw in vervanging van het uitge brande kloosterpand werd verleden week goedgekeurd. Het is overge maakt aan stedebouw, aan de pro vincie en aan het ministerie van Volksgezondheid. Opdracht werd nu reeds gegeven om de definitieve plannen op te maken. Het aanbe stedingsdossier komt einde januari klaar Voor het nieuw ziekenhuis wordt het aanbestedingsdossier ver wacht tegen mei voor beton en ruwbouw. Dan volgen uiteraard de goedkeuringen van de verschil lende voogdijoverheden en moe ten de kredieten worden ter be schikking gesteld. Eens begonnen wordt een duur van de bouwwer ken op ongeveer vier jaren geschat. Ondertussen gaan de aktiviteiten in

De Voorpost | 1978 | | pagina 3