mmmmm JAAR f KARNAVAL STOET AALST AALST A.K.V. DE TETTEMOECHEN DE «PRINSENCAEMERE» BRENGT DE KARNAVALAFFICHE LIVE HET BELFORT 'NOIG' KLEIN... DE AALSTERSE GILLES ZEER AKTIEF DE TETTEMOECHEN BRENGEN HULDE AAN DOLF KARTASJ HEEFT KASTEELPERIKELEN De Voorpost - 13-1-1978 - 7 JAAR KARNAVAL j 1ste JAARSGROE! Een struisvogelverenhoed. kost voor het ogenblik zowat 75.000 F als men weet dat dergelijke plui men 20.000 F per kg kosten en er in één hoed ruim drie kg zitten plus dan uiteraard het fatsoeneren van de hoed. Het huren bij één van ae twee gespecialiseerde huizen in Binche kost dan dit jaar zowat 130.000 F voor Karnaval alleen. Niet alleen met karnaval zelf zijn de «Aalsterse Gilles» aktief. Zo gaat nu morgen zaterdag 14 januari te 20.30 u. de derde Gillesnacht door in de zaal Bistro, Grote Markt (bi| «de Frakken») en was er verleden zaterdag een vóóroptocht te Erem- bodegem Op zaterdag 21 januari volgt dan nog een vóóroptocht te Nieuwkerken vanaf 18 u. langs de Schoolstraat, Dorpstraat, Dorp, Schoolstraat, Hoezestraat, Res- tert, Dwarsstraat en terug Schoolstraat. Ter gelegenheid van de Prinsenverkiezing op 20 ja nuari brengen de Gilles een Show die de evolutie van het gillesperso nage wil evokeren en rekonstrue- ren doch hierover leest U meer el ders in dit blad Ook aan de Oilj- sterse Avond en aan de zomerkar- naval in de Koolstraat verleent de groep zijn medewerking. Aan hun voorzitter, Gustaaf De Stobbeleir, de enige nog overblii- vende van hen dié de eerste (car navalstoet in 1923 hebben inge richt, willen de «Aalsterse Gilles» een speciale hulde brengen de week vóór Karnaval, nl. op zondag 29 januari vanaf 15.30 umet afha ling aan huis en optocht en rond 18 u. een rondgang op de foor. Bij deze huldiging past dan uiteraard een groot geschenk maar wat het precies wordt kunnen we U nog niet verklappen LH De Tettemoechen zijn een nieuwe groep die zo'n 15-tal leden telt Deze jongeren hebben mekaar hoofdzakelijk in schoolverband leren kennen met hun goede en slechte kanten. Vooral de leutige kanten schijnen ze allemaal gemeen te hebben. Dat was dan ook de reden waarom zij ertoe besloten een nieuwe groep op te richten. Alle begin is moeilijk, ook voor de Tettemoechen. Een grote praalwa gen kunnen zij nog niet bouwen, daarvoor ontbreken de financies. Het wordt dan ook een klein met de hand getrokken wagentje waarop als hoofdfiguur Dolf De Stads- trommelaar zal staan Het is een stille, kamavaleske hulde aan een gewaardeerd karnavalfiguur die vo rig jaar verongelukte. Dolfken is er niet meer. maar Aalst is z'n stads- trommelaar niet vergeten, dank zij de Tettemoechen De groep is zeer aktief. Alles wordt praktisch zelf gedaan. Indien de eindafwerking niet van hen zelf is dan mag je er toch staat op gaan dat zij er voor iets tussen zitten, voornamelijk met het ontwerp dan. Zo ontwierpen zij hun eigen kos tuum. Voor de afwerking deden zij echter beroep op buitenstaanders. Dat geld ook voor de kop van Dolf ken. Ook hiervoor werd hulp van buitenuit ingeroepn De groep wil voornamelijk bewijzen dat men ook nog op een goedkope manier karnaval kan vieren. Met vindmateriaal en handwerk komt men ver. Naast hun kreativiteit kre gen zij ook hulp van heel wat men sen. Vooreerst was er de garage Nova in Denderleeuw die het wa gentje laste voor deze groep jeug digen. In hun reklamebrochure ad verteerden 77 winkels en firma's. En verder zijn er natuurlijk nog de vierkleurige stickers die zij aan de geïnteresseerden aanbieden tegen de prijs van 20. F. Dank zij de inkomsten van de hier voor genoemde bronnen zijn zij er tot op heden in geslaagd alle kosten te dekken. De leden hebben nog niets uit hun eigen zak moeten bij betalen. Langs deze weg willen zij dan ook alle mensen die hen op een of andere manier financieel hielpen danken. Zij vieren karnaval om de karnaval, hebben zij een prijs des te beter, maar zi| zijn in alle geval met van plan om te gaan konkureren. Bij hen gaat het hem nog om de leute S.J. De karnavalgroep Noig bij een parodie op staatssekretaris Henri Kissinger JM Na een geslaagde bloemenstoet in 1922 georganiseerd door Fred Kelders, Felix De Loose en niet het minst door de huidige voorzitter van de «Aalsterse Gilles», Gustaaf De Stobbeleir, richtte men in Aalst in 1923 de eerste karnavalstoet in. 55 jaren zijn sinds verlopen doch er waren slechts 50 kavalkades daar de jaren 40-45 zich tot dergelijke festiviteiten niet leenden. Aalst was trouwens de eerste in het land die na de oorlogsgesel terug met de karnavalaktiviteiten aanknoopte. Noig is noig aan 't werk (SJ) Bedoeling is het kreatief bezig zijn o.a. door vormgeving en kleuren- werk, het over de hekel halen van sociale en andere mistoestanden en uiteraard, en niet in het minst, de uitbundige karnavalpret intens beleven. In '74, hun stichtingsjaar, bracht men een «Ode aan de Kèzze», (de neus) in '75 de Nobel prijswinnaar staatssekretaris Kis singer, in '76 kwam Eddy «Sterckx» als superstar aan bod en verleden jaar hield men het bij de doktersproblemen en de staking Dit jaar wil men de «Restauratie van het Belfort» onder de loupe nemen waarbij werd vastgesteld dat het nogal wat voeten in de aarde had eer men er aan begonnen is. «In Aalst», zeggen ons de gebroe ders Louies, «duurt alles nogal erg lang. Kijk maar eens naar de tijd die de realisatie van het kultureel cen trum in beslag nam, naar de tijd nodig voor een sportkompleks of een zwemkom». Het Belfort, zinnebeeld dan toch van de keizerlijke stede, wordt nu karikaturaal gebracht echter niet in reuzenformaat want de groep gaat er van uit dat het evengoed met minder materiaal in het kader van grondstofbesparing en zuinig be leid kan als met iets mastodontach tig. Men kan een even goed resul taat behalen met een kleine, goed afgewerkte realisatie als met een suDeraroot projekt. «Noig» brengt dan ook liefst degelijks, maar- schappijkritisch doch op ludieke wijze gepresenteerd en goed afge werkt (gedurende de week-ends en soms 's avonds)Ook voor nieuwe kostuums wordt inderdaad elk jaar gezorgd, aansluitend bij het tema. Moeders en een kleermaker zorgen dan wel voor de realisatie van de ontwerpen van de kostumering. Met «Restauratie van het Belfort» wil «Noig» zowel hekelen als op de historische toer slaan, daarbij aan sluitend bij de aktualiteit. LH. nnncp ctnpf lann rlnnr nn7P Aal*:- Stoet moeten Verlaten. De vijftigste karnavalstoet was er aanleiding toe dat een aantal nieuwe 9a"sei stoei lang ooor onze aais Hoe dgn Qok wensen vee| groepen het levenslicht zagen, Een van deze groepen is «Kartasj» geen terse straten moet niaen Het ware «Tirekartasj», gewoon Kartasj. De reus van de -Caemere- rust nog even uit (JM) Een groep werkende jongeren en studenten stichtte in 1974 de groep «NOIG», een vereniging zonder bestuur waar elk lid evenzeer aan zijn trekken komt Het zilveren jubileum in 1953 gaf de gelegenheid tot uitreiking van ge denkpenningen en kunstwimpels en in dat jaar werd ook de eerste prins karnaval gekroond cn ver scheen het gigantisch Ros Balatum ten tonele tot spijt van wie 't be need. De innovaties volgden dan elkaar geregeld op: de eerste Cantinière kwam in 1951, een nieuw reuzen- paar in 1957. de stichting van het eerste karnavalverbond in 1957, de ajuinworp en verbranding van kar naval in 1960. de heroprichting van het karnavalverbond in 1970 en de stichting van de «Prinselijke Cae- mere tot Aelst» in 1972. In 1971 verschenen dan onze «Aalsterse Gilles». Op onze vraag wat de naam «Gille» eigenlijk betekent antwoordt ons de dinamische sekretaris van «De Aalsterse Gilles» Rony De Bruyn dat er verschillende mogelijkheden hieromtrent bestaan. Meestal neemt men aan, en dit is ook de mening van stadsarchivaris van Binche Daniël Glotz, dat het de naam was van een opvallend Spanaard die op 'n grandioos kar- navalesk feest door kledij, houding en tooi boven de anderen uit- troonde. Deze naam zou dan veral gemeend zijn tot een hele groep. Anderen menen evenwel wat de naam herinnert aan de fijne kant op de kostumering aan halsboord en mouwen zoals te zien in «Polichi- nelle en Gille». Slechts één maal per jaar, met Kar naval, vertonen de Aalsterse Gilles zich in hun gillepak met rinkelende bellen, klepperende klompen en prachtige struisverenhoeden. Dat zulks slechts één maal per jaar gebeurt houdt o.m. verband met het feit dat de ultra-dure kostuums te Binche moeten worden gehuurd. Deze groep bestaande uit een 20 30 leden, afhankelijk van de aktivi- teiten. ontstond uit de Sint- Jorisscouts en oud-scouts van de zelfde groep. Afkomstig van Sint- Anna zijn zij steeds nauw betrokken geweest met het Kasteel Terlinden Toen voor kort de stad dit domein aankocht volgden zij van zeer nabij de gebeurtenissen. Dat stelde hen echter wat teleur. Tot op heden weet de stad nog met wat zij met het 9oed gaat aanvangen. Zij heeft om net rechtuit te zeggen nog «mets» °tn er in onder te brengen. Dat vinden de Kartasjen toch wat reinig, en zij stoppen er dan maar een «bult» in Die bult in het Kas teel Terlinden stoppen is zoiets als een tijger in je tank stoppen Vraag hen niet wat dat allemaal betekent want daar weten zij zelf geen ant woord op. Een zaak staat vast. het is in elk geval wat meer dan aat nei «niets» van ons stadsbestuur. Zou die «bult», «boeiljt'in 't Oilj- sters soms iets te maken hebben met een van de eerste karnaval- groepen, «De Boeiliten»? De Sint-Jorisscouts kunnen met al les en nogwat overweg, maar rijk ziin ze niet. Daarom ook is hun wagen een verzameling van alleftëi atoraakmateriaal. Zoals zij het zelf zeggen: «Alleen de nagels en de verf zijn nieuw»Met dat oude ma teriaal kun ie heel wat aanvangen, alleen valt de konstruktie, groten deels uit hout. wat zwaar uit. Dat zal hopenlijk geen problemen stel len voor de Volkswagenkamionet die onder het Kasteel van Terlinden is gebouwd en het hele gevaarte de Het kasteel Terlinden, nog zonder bult (SJ) sukses toe en hopen hen ook in de eeenenvijftigste stoet te mogen be groeten. s.j. «De Prinsencaemere», niet meer aan haar proefstuk, werd door het lijk projekt meebrengen kunnen Feestkomitee uitverkoren om een interessante doch moeilijke taak tot worden gespreid over meerdere een goed einde te brengen: het in leven brengen van de kamavalaffi- prestaties che met al wat er aan en bij hoort L H Uiteraard eerst de twee hoofdper- sonnages: reus en reuzin. Reeds vóór een halve eeuw werden ze gemaakt en gedurende een decen nia trokken ze ook mee in de jaar lijkse kavalkade maar daarna raak ten ze hier of daar in een vergeten hoek en bleven er staan tot., de Caemere er zich over ontfermde. Uiteraard was er wel enig werk aan. Bijschaven hier en daar, retouche ren in de vormen waar het hoorde en alles in frisse tinten brengen, identiek met de karnavalsaffiche van de 50* stoet. Men wilde het eveneens de «dragers» wat verga- mekkelijken en reus en reuzin staan nu op wieltjes. Ghislaine Cornand zal eer halen van haar werk. De reuzen worden vergezeld door trommelaars en fijfekaars en juist geteld zeven prinsen van de Cae mere zijn druk doende om de kne pen van trom en fijfel meester te worden. Een entourage van 25 aiuinboeren in typische kledij met de nodige ingrediënten hoort er vanzelfsprekend ook bij en ter ver sterking werd hiertoe beroep ge daan op leerlingen van een instituut voor technisch onderwijs. Buiten de reuzen voelde de Cae mere zich nog verplicht ook een mooie wagen te leveren met op de achtergrond het historisch belfort en ervoor, ter gelegenheid van het half-eeuwfeest, een grandioos bloemstuk de bloemenstad Aalst ten volle waardig. Voorgesteld aan de schepen van Feestelijkheden werd ook dat de beide Aalsterse reuzen zich niet tot de Ajuinstad zouden beperken maar wel als ambassadeurs van Vlaanderens eerste karnavalstad zouden optreden buiten de grenzen van de stad en zelfs van het land Het ware voor de Aalsterse viering inderdaad een werkelijke propa ganda. Dan zouden ook de grote kosten die de realisatie van derge- De Prinsencaemere- is bijna klaar met de Oilsjterse Reuzin (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 7