KARNAVALESKE MUZIKALE TAPTOE OP PRINSENDAG KARNAVALSKLANKEN EEN SEINTJE VOOR N0LS DE FRAKODARISSEN G. DE ST0BBELEIR EERLANG GEHULDIGD DE M0IESP0TTEN PRUTSEN AAN KING KONG De «Prinsencaemere» met een «DE KAMILLEKES» OFTE «DE KEIZERSGARDE» Op zaterdag 14 januari wordt in dc zaal Bistro op de Grote Markt te Aalst de derde Gillesnacht georganizeerd, dit als laatste rendez-vous van alle kamavalisten voor de prinsenverkiezing. Tijdens hun show naar aanleiding van de jubileumstoet gaan de Aalsterse Gilles vijf tenia's uitbeelden: de Inca's en de conquistadores, de indianen, en de heksenvergaderingen als eerste deel. De Gilles in Aalst met de Ajuingilles van 1927, de Ware Gilles tussen 1930 en 1970, en de Aalsterse Gilles opge richt in 1971 vormen het tweede deel. Op zondag 5 februari gaan wij de Aalsterse Gilles terug in groot ornaat zien. Struisvogelveren, klompen en bellen. 20.000 appel sienen zullen tijdens onze jubileumstoet uitgeworpen worden. Op maandag 6 februari houden zij een rondgang langs de kermis en om 16 u. nemen zij deel aan de tweede rondgang van de Aalsterse stoet. Om 20.30 u. zullen zij, naar jaarlijkse traditie kunnen wij al zeggen, hun rondedans houden op de Grote Markt. Dit klippe-de-klapgebeuren gaat gepaard met een massale sinaasappelworp en Bengaals vuur. Cyriel Van der Meersch, de broer van Jean-Pierre, en tweede bewaker van de Fiberfleethallen, is terug hersteld van zijn voet kwetsuur. Je kan niets meer merken van zijn letsel. Hij loopt er terug met de grote glimlach bij zoals je kunt merken op de foto. 8 - 13-1-1978 - De Voorpost De Kamillekes nemen gewoonlijk een tema dat aansluit bij de aktuali- teit en dat tevens humoristisch is maar toch voor de massa begrijpe lijk blijft. Reeds een drietal weken is men er druk aan bezig. Eerst wordt het geraamte in betonijzer vervaar digd en daar komt dan kippedraad rond die op zijn beurt met papier wordt beplakt, nadat er eerst plas tiek banden werden rond aan ge bracht. Dan worden de kleuren erop gespoten en wordt achteraf vliitig geretoucheerd en verbeterd. De koppen zelf worden gemaakt in£ isomo. Ook de kostumering wordt bij de Kamillekes steeds flink verzorgd. Niet te verwonderen dat nu in dit jubileumjaar de Keizer weer uitpakt met een splinternieuw kostuum van vele tienduizenden F en ook elk lid van de keizersgarde in het nieuw komt aan 4.000 F per kostuum. Voor de kostumering rekent Kamiel dan op zijn echtgenote en op ex- bloemenfee Liliane Boon. L.H. Als enig overblijvende van het trio dat de eerste karnavalstoet in 1923 organiseerde wordt Gustaaf De Stobbeleire, nog steeds de dinamische voorzitter van de «Aalsterse Gillis» eerlang een passende hulde gebracht. Zoals elk rasecht Aalstenaar voldoende weet had Gustaaf De Stobbeleir vele pijlen op zijn boog. Pas 18 jaar oud werd hij Martinuskerk en de huldiging stichter-sekretaris van voet- van koningin Elisabeth in balkiub «Eendracht» die voor het ogenblik, in tweede natio nale optreedt. Enkele jaren later richtte hij met Alfred Kelders en Felix De Loose de eerste karnaval stoet in na het jaar ervoor een bloemenstoet te hebben geor ganiseerd. Onder zijn impuls en met de zelfde mensen werd in 1926 de eerste jaarbeurs gehouden en richtte De Stobbeleir de Her- bergiersbond op In 1934 werd hij stichter voorzitter van het Stedelijk Sportkomitee en ging het eer ste kriterium van start. Na de oorlog zorgde hij er reeds in 1945 voor dat de jaar beurs terug werd ingericht in de gebouwen van het Koninklijk Atheneum. In ditzelfde jaar stichtte hij de hopfeestmarkt en acht jaar la ter werd een hopprijskamp in gericht om de hopkultuur in de streek van Aalst te stimuleren Ook in de politiek speelde hij een eersteplansrol. In 1926 werd hij op 26-jarige leeftijd het jongste raadslid en tevens het enige oppositielid. Achttien jaar lang was hij schepen van financiën en middenstand, en tot twee maal toe, na de bevrijding en in 1956, werd hij waarnemend burgemeester. In 1949 werd Gustaaf De Stob beleir voor de eerste maal ver kozen tot senator en later werd hij kwestor van de Hoge Ver gadering Als schepen breidde hij de 11- 11-markt aanzienlijk uit, orga niseerde in 1954 en 1955 de bevrijdingsfeesten en bracht op het Vredeplein het vrede- monument Daarbij was hij de organisator van de etalage wedstrijden voor middenstan ders en nam hij het initiatief tot het orgelrecital in de St- 1956. Bij «Taal en Vrijheid» was Staaf een voortreffelijk to neelspeler en tevens richtte hij de eerste vertoningen in het Arena-teater in. Ook het Komitee tot verkiezing van prins karnaval was zijn werk. In een meer dan zestig jaar druk aktief verenigingsleven werd hij stichter en voorzitter van tal van organisaties. Nu nog is hij bij het verenigingsle ven betrokken, o.a. als voorzit ter van de Aalsterse Gillis, ver eniging die hem nauw aan het hart ligt en waarvan hij geen enkele vergadering, repetities of andere aktiviteit wil missen. Bij de hulde die deze pionier eerlang wordt gebracht sluiten we ons reeds nu dan ook vol- graag aan. L.H. De Aalsterse «Prinsencaemere», nu reeds dertien prinsen sterk, wil haar dag, die reeds burgerrecht verkreeg, eens op een andere leest schoeien om niet in stereotiep vertoon te vervallen. Op zaterdag na Karnaval, 11 fe bruari, start men met de festivitei ten. Om de ouden van dagen in deze karnavalsstemming enigszins aan hun trekken te laten komen wordt de Prinsencaemere verwacht zowel in de rusthuizen St. Lieven en St. Job als in de Erembode- gemse «Hoprank». Ze brengen er niet alleen versnaperingen maar ook, en misschien vooral, de ko mische noot en 'n dosis levens blijheid. 's Avonds komen reeds van ver schillende vreemde verenigingen delegaties aan waarvan het gros der groepen dan wel de volgende dag arriveert. Naar uitbreiding hierbij werd weer gestreefd. Om het echter tot geen te typisch Hollandse aangelegen heid te laten uitdeinen werd de uit breiding meer gezocht naar Duitse, Rijnlandse verenigingen en vooral naar Belgische groepen Op zondag 12 februari worden dan de verschillende delegaties in het stadhuis ontvangen. Er zijn reeds kontakten o.a. met Köln en Dus- seldorf. De «Caemere» wil steeds een buurt, vroeger nogal verwaarloosd qua nering, nl. het Stationsplein, in zijn aktiviteiten betrekken. Het ban ket gaat dan bok door in het «Hotel des Arcades. Reeds te 13 .30 is er een Karnava- leske Muzikale Taptoe met o.a fanfares uit Groot-Aalst. Ook kar- navalgroepen die het niet meer in teressant noch lonend vinden bui ten Aalst op te treden doen mee alsmede de karnavalverenigmgen van elders uit het land en uit Neder land en Duitsland. Het wordt echt een unieke belevenis met interna tionale allure. Te 16.30 uur gaat dan in de ruime Keizershallen de Karnavalshow door met optreden van de buiten- steedse prinsen, «floor-shows» door de fanfares met majoretten oi drumbands en uiteraard van de Caemere zelf. Te 19 u gaat dan, ook in de Kei zershallen, de grote Karnavalzitting door waarbij plaketten en fanions worden uitgereikt aan verenigingen en aan besturen. Het vuurwerk dat reeds een paar jaar op het Stationsplein werd af gestoken blijft, wegens te hoge kosten, te weinig belangstelling en vaak te koude temperatuur, dit jaar althans achterwege. Aan het Driekoningenfeest kon de Caemere als dusdanig geen mede werking verlenen want samen met haar optreden op de Oiljsterse avond en op de verkiezing van Prins Karnaval wordt dit een zaak die een 100.000 F kost en dat kan de Caemere, zonder degelijke tus senkomst echt niet dragen. L.H. De «Kamillekes», groep gesticht in 1969, bekleden elk jaar in de kavalkade een ereplaats want zij zijn nu juist de lijfwachten en de erewachten van Keizer Kamiel SerganL In den beginne bepaalde hun aktivi teit zich enkel tot het karnavaleske. tot de periode vóór en na karnaval, de onmiddellijke dan wel want voor veel Aalstenaars is het hele jaar in slechts twee delen gesplitst, vóór en na karnaval maar die zien het dan wel ruimer. Daar Keizer Kamiel vreesde dat men met één enkele soort aktiviteit een groep van ruim 60 mensen moeilijk kan samenhouden werd het element «Spel en sport» erbij gehaald. Begonnen werd in het Damesliefhebbersverbond Vlaan deren en Brabant waar alles werd gewonnen, zo bvb. evengoed de kampioenscnappen als ae oem. Men ging dan ook over naar de Belgische Voetbalbond waar de Kamillekes voor het ogenblik aan de leiding prijken in tweede natio nale. Schieten ze bij het einde van het seizoen weer de oppergaai af dan wordt het spelen tegen de da- mesploegen van Klub Brugge, An- derlecht, Standard, enz Op het karnavaleske plan werkt men nu druk in de Fiberfleet aan de «Ca(r)ter van Sadat», een parodie op de vredespogingen van Sadat en Carter. Met onblote voeten ligt Sadat plat op de buik, Allah groe tend met de armen voor hem uitge strekt. In de lenden zit dan Carter met de zweep en vóór hem ziet men een vredesduif met afgekraakte vleugels. De Frakodarissen brengen dit jaar hun versie van het Egmontakkoord. Een praalwagen wordt het niet, maar het zal toch de moeite zijn om zien. Van bij den beginne reeds gingen de Frakodarissen er van uit dat men over geen praalwagen moet beschikken om echt karnaval te vieren. Vlug in mekaar geklutselde attribu ten volstonden dikwijls om als losse groep tussen de anderen door met het sukses te gaan lopen. Sinds echter het reglement veran derde en er geen losse groepen meer mogen in de stoet gaan kon den de Frakodarissen niets anders dan zich maar inschrijven. Eigenlijk wat tegen hun zin. Dit jaar pakken zij uit met hun ver sie van het Egmontpakt. Vooraan van de groep stapt reus Tinde- mans, gekleed als kelner met voor zich een schotel waarop het Eg montpakt, vorm Brusselse kaas, wordt geserveerd. Achter zijn rug doet hij ondertussen teken naar zijn volger, de ons welbekende burge meester Nols. Dit vriendelijke ge baar van Tindemans sluit niet uit dat hij letterlijk en figuurlijk de knij per op de neus krijgt. De leidzaam volgende Nols houdt de drie Vlaamse partijvoorzitters aan het lijntje, ook weer letterlijk en figuur lijk. Als derde deel van de Frakoda rissen wordt dan een plaatselijk probleem behandeld. Willy Van Mossevelde hobbelt met zijn nege- daagse zetei achter het duo Tinde mans en Nols aan. Zoals reeds gezegd geen praalwa gen voor de Frakodarissen, maar reuzen die gedurende de stoet zul len gedragen worden of die ofwel op wieltjes geplaatst zullen zijn. Motorpech is dus alvast niet voor deze groep. Te hopen voor hen dat er niet teveel wind uit het verkeerde gat zitpp 5 februari ek., want met zo'n reus als Tindemans op je schouders lopen is ook niet alles. S.J. De reuzenmaskers van de Frakodarissen (SJ) Voor onmiddellijk na karnaval staat een diamontage op het programma over de werkzaamheden aan de wagen en hun verloop van karna val. Deze diamontage zal gegeven worden in hun lokaal. Een defini tieve datum hiervan zal ons later Zeefdruk (SJ) De groep de Moeispotten ontstond uit afgestudeerde jongeren van de akademie en van het Vrij Technisch Instituut te Aalst die hun krachten samensloegen voor het verwezenlijken van karnavaleske kreatie met de titel: «King Kong in het jaar 2.000». Het wordt alvast een prachtig stuk. De. Moeispotten bestaat uit jonge ren tussen de 15 en de 19 jaar. dus een vrij jonge groep. Dit betekent echter niet dat hun prestaties er minder om zijn. Wanneer je de stand van hun wagen op dit ogen blik reeds bekijkt word je onmid dellijk van het tegendeel ovenuigd. Hun lokaal hebben zij m het kafee Denderhof aan de H Hartlaan nr. 115. Zij konden moeilijk ergens anders een lokaal gaan zoeken, zij zijn immers grotendeels allemaal van de H. Hartparochie. Om de maand houden zij in dit lokaal ver gadering. Ook voor hen is het zoe ken van een gepast onderwerp moeilijk. Hun inspiratie putten zij voornamelijk uit de kaft van een Queen-plaat. Van deze kaft immers werd de kop van King Kong geko pieerd. Anno 2000 roept bij ons futuristische, kosmische beelden op, en zo zal het ook zijn. Het is niet de King Kong uit de jaren dertig, het Amerikaanse filmmonster dat je zal te zien krijgen, maar een King Kong het jaar 2000 waardig. Kos misch dekor, pinkende lichtjes, en noem maar op Voor de toekomst en naast karna val hebben zij nog andere plannen. doorgespeeld worden. Tijdens het groot verlof, en dat voor de 1-8 ers zal er een vakantieverblijf wor- het binnenland op touw gezet wor den. Hierover later ook nog wat meer. Wie ondertussen deze aktieve jon gens en hun aanhang wil steunen kan dat door van hen een sticker te kopen voor 10 F. Een minimumta rief, profiteer ervan S.J. Cyriel Van Der Meersch (SJ) Kandidaat-prins Stefaan Vinck wil ook op zijn manier zijn steentje bijdragen tot het kultureel hogeropw aarderen van onze Aalsterse karnaval. Elke vogel zingt zoals hij gebekt is, zegt men. Stefaan Vinck heeft hiervoor zo wat zijn eigen manier. Achiel Hutsebaut, kunstenaar en Stefaan-fan maakte een zeefdruk die te koop wordt aangeboden aan de bereidwillige kopers tegen de som van 500 fr. Het aantal zeefdrukken is beperkt. Er werden slechts 100 genummerde en getekende exemplaren op de markt gebracht. De eerste vijfentwintig exemplaren blijven momenteel bij kandidaat- prins Stefaan. Verzamelaars van karnavalattributen wees snel. De vijfenzeventig te koop aangeboden zeefdrukken slin ken met de dag. De Moespollen met hun futuristische King Kong (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 8