5Ü1 arnavalstoet DE «BERKENS VAN SINT ANNA» «PEE KLAK MÉ ZENNE KODAK» GRIEZELEN MET DE «SJIEPEEREKES» AAFT ONS VAST DIT JAAR ECHT AALSTERS MET DE SCHRAMOEILLEKRABBERS OP DE PAARDEMOLEN AALSW1978 zondag^/S 5 febr. De Voorpost - 13-1-1978 - 9 De Berkens van St Anna plakken er op los (SJ) Zoals de naam misschien zou laten vermoeden, hebben de «Berkens van Sint-Anna» niets te maken met teddy - ijs- bruine of andere beren. Het was gewoon de verzameling van Alberts, Roberts, Norberts, kortom alles waar je Bert tegen zegt Uit de «Berkes» kwamen de «Berkes van Sint-Anna». voort In totaal is het nu het negende jaar dat die Berkens in de stoet meelo pen. Een bende die goed aan elkaar hangt. Voorzitter is Jean-Pierre Van Henden. Hoe men dit jaar tot het onderwerp kwam: «Pee Klak mè zenne ko dak», legde Paul Backaert ons uit Samen met Maurits Coppens was hij de ideeëngever van dit «pro- jekt». De idee was reeds vorig jaar ont staan, maar werd pas nu uitge werkt. De groep mag zich gelukkig achten iemand als Paul Beckaert onder zijn leden te tellen. Van beelhouwen weet hij alles af. En de koppen isomo of andere die door zijn handen «gesne den» zijn, zijn niet meer te tellen. Heel wat groepen hebben op zijn diensten vroeger al beroep gedaan Lang vóór karnaval rinkelt bij hem in Wieze de huisbel, aangeduwd door karnavalisten die regelmatig hem pogen hem «voor hen wagen te spannen». Gaan we naar een «artiestenbureau» voor Karnaval? Waarom «Pee Klak»? Gewoon om dat het een volks figuur is. En die «kodak»? Dat is het element dat Pee Klak naar onze moderne tijd sleept. De Berkens van Sint-Anna gaan het ook dit jaar karnavalesk en lollig houden. Er zal beweging zitten in hun «nummer». T.V. kasten op twee wielen zullen naast de wagen rijden. Die T.V.-kasten omgebouwd tot oude akkordeon-fototoestellen zul len de nodige verrassingen bevat ten, reken maar. Er zal lol en show gemaakt worden. Niet alleen zo maar «passief» passeren en schoon wezen «Nee. het volk moet er bij betrokken worden». Pee Klak is een figuur uit onze streek, een volkse waarde in de mond van onze mensen, en ook goed gekend. Wel niet aktueel maar toch karnavalesk, een herin nering uit vroegere tijden. Hij is de hoofdfiguur op de wagen. We lieten Paul Backaert verder plooien en plakken. Het geraamte van Pee Klak was al dicht geplakt met kilo's en kilo's telefoonboe ken. Vorig jaar haalde deze groep van een kleine twintig leden de 7e prijs, wat in verhouding zeer goed was. Het steekt er hem naar aan dat het dit jaar zeker niet slechter zal zijn. Ze werken met beperkte middelen, en pogen daar het grootst mogelijk karnavalesk resultaat mee te halen Pee Klak mè zenne kodak: maar dat vogeltje gaan we kijken! Zie bijge voegde tekening. Stickers heeft de groep dit jaar niet aan te bieden. Het ontwerp van de Zjieperekens (SJ) De Schramoeillekrabbers hebben de Karnavalklok 50 jaar teruggezet Zij hebben zich in het karnavalgebeuren geplaatst uit de tijd dat de Karanvalstoet voor de eerste keer uitging. Een lieve attentie voor onze karnavalstad. Onderwerp: «DeZwontjes van Bar- rez» vrij vertaald de «zwaantjes van Barrez», of een in die tijd zeer gekende paardemolen. De Schra moeillekrabbers houden blijkbaar van speelse onderwerpen. Vorig jaar «Gulliver onder de Liliputters» en nu een paardjesmolen. Antoine Van der Heuden tekende het ontwerp uit eigen ideeën sa men. Op de wagen komen de koppen van gekende Aalsterse figuren uit het recente politieke en feestverleden, geplaatst in de uitgebeelde paar demolen Je mag vijf keer raden wiens kop in 't midden van die mal lemolen komt. In totaal worden 8 hoofden verdeeld over trekker en wagen. Er zal ook beweging in het geheel zitten. Voor wie het nog niet wist: ex-prins Edy is voorzitter van deze karnaval- gorep die volgend jaar vijf jaar be staat, en er dan ook een «bonk zal op geven». Het is een eigenaardig toeval dat praktisch alle groepen die we totnogtoe bij hun werk zaamheden gingen storen, volgend jaar aan hun papieren jubileum toe zijn. Maar intussen is het toch hard werken, daar in die koude Fiber- Fleet. Het is evenwel niet van de kou dat we (figuurlijk) in de handen klappen voor die eeuwig en altijd dezelfde werkers, (en het is hard werken): Rudy Van Den Brempt, Gomaar De Neve, Dirk De Vnlder. Voorzitter Martin De Vulder tekende zelf het ontwerp voor hun drie wagens, die zullen gevuld staan met een grootse «ode aan de ajoingil- lers en dinges Oilsjt weerdig». «Aaft ons vast», de woordelijke tegen hanger van Lotjonslos, zag het dit jaar in een puur Aalsterse figuratie zitten. 1 Voor die «Dinges, Oilsjt weeraig» heeft men niet minder dan drie wa gens nodig. Of beter: één traktor, en twee wagens. Die dinges zijn dan: op de traktor het Belfort met achteraan een «voil Jeanet». Op de «platte wagen»: vooraan een ajuin die ronddraait (met «ajoingilles» erin), de twee stadsreuzen, en ach teraan het Ros Balatum. Op wagen 3 komt de «zwette Maan» met twee ajoingilles ervoor Nu wil het toeval dat ook de «Prin- sencaemere» die ajoingilles op haar programma heeft staan. Maar dit jaar stapt men daarom toch niet meer van het onderwerp af. Vorig jaar was er ook al een Flintstones- familie die de groep «konkurrentie» kwam aandoen. Er werd al zes keer van onderwerp veranderd, vóór men bij de ajoingilles terecht kwam. En daar houdt men het nu bij. Er was nog heel veel werk aan de winkel en de wagens, toen we de werkzaamheden kwamen storen Maar we vermoeden een zeer mooi resultaat. Eigenaardig aan deze groep is ook. dat het hier een familie aangelegenheid betreft. We zeggen De Vulder. en vullen daarmee deze voornamen in: Jozef, Etienne, Frans, Marie-Thérèse, Marianne. Verder zijn er nog Greta, Patrik, Frangoisen Mare (en nog andere), maar dan wel met een verschil lende achternaam. De groep is ook zeer jong. Het «oudste» lid is amper 22 23 jaar. Er heerst een prachtige sfeer. En de samenwerking is volkomen nwaar en Jean-Paul Rogghe, een telg uit dit oer-gesla cht van het Aalsters Karnaval. Ook deze groep heeft geen stickers dit jaar (Men is er blijkbaar vorig jaar in gestikt. Meerdere groepen zien dit jaar geen heil meer in deze verkoop). Tijdens de zomerkarna- val in de Koolstraat werden wel trippen verkocht aan een stand die de Schramoeillekrabbers hadden opgetimmerd. Het bleek financieel geen slechte zaak geweest te zijn. Wel hebben ze, voor de leden zelf, een plakket laten maken. De af beelding is ongeveer dezelfde als deze die op hun eerste sticker (hierbij afgedrukt) te bekijken stond Ook dit jaar zullen de Schramoeillekrabbers zeker niet in de Schramoeille vallen. Wilfried Lissens we konden merken Men hoopt evenwel dit jaar nog een beter resultaat te halen. Daarom zou de meeste aandacht nu gaan naar de afwerking, en niet zozeer naar de uitwerking Ook bij deze groep is men niet on der de indruk van het BRT- optre den en het Hoog Bezoek, Het «pro gramma» stond immers al veel langer vast. Intussen zit men wel nog met de vraag hoe men bovenaan het Ros Balatum zal opvullen: met levende personen, of met poppen. Dat zul len we dan nog wel zien. Van «Aaft 'ons vast» dat op ons een zeer goeie indruk maakte kunnen we evenwel geen embleem afdrukken omdat de groep er eigenujK geen heeft. Wilfried Lissens Aaft ons vast. want het wordt iets uniek (SJ) De politieke ajuinpaurdemolen van de Schramoeillekrabbers (SJ) DeSjiepeerekes gaan ons dit jaar doen griezelen. Het is nu nog niet oeerg om er een wit vierkantje naast te plaatsen, maar toch houden we ons hart vast tegen de tijd dat de figuren op hun twee wagens en als 't kan drie tot leven zullen komen. Dat wordt ook een prachtige wa- torische beesten.. De Voorste wa gen, zo dachten we. Er was ook heel wat volk aan bezig, aange vuurd door de materiaalmeester van de groep Gilbert Marcoen. Van deze kwieke karnavalgroep die volgend jaar ook al vijf jaar bestaat, is Roland Beeckman voorzitter, een dynamische jonge man die ook al twee handen aan elke arm heeft, naar we zagen. Mensen, wat wordt er toch gewerkt, daar in de Fiber- Fleet1 «Nee, van de hulp mogen we niet klagen». Maar het ontwerp kwam toch van jozef Van Neck. We zagen de teke ning en konden de wagen bekijken die men aan het opbouwen was: er waren al enige wijzigingen aan ge komen. Maar in grote lijnen bleef het toch wat het was. (Ideeën evo lueren ook nog terwijl je ze aan 't uitwerken zijt). «Ze zèn nog iensj tot leven ge- kommen», is het thema dat wordt uitgewerkt. En dat zijn dan o.a. Frankenstein, Vampieren, voorhis- gen draagt een draak van een draak, gevoorlèk biest», dat op de kleren naver af was. Het worden praalwagens. Bij deze groep ligt de nadruk meer op de «opsmuk» dan op het lollige, zon der dat het ene het andere moet uitsluiten. Dat zal wel niet! Men was op de wagen nog aan de afbraak bezig van de «muzikale poi- ten» van vorig jaar, die chter allang uitgezongen waren: van de restan ten Kippedraag ging men nu andere figuren maken N En hoe men tot het idee van deze griezelwagen kwam? Ja hoe komt men daarbij? Moeilijk te zeggen. Een «gezellige» bedoening was het daar in dit hoekje van de hal waar de Sjiepeerekes bezig waren. Ook van deze Karnavalgroep hielden we een zeer goeie nasmaak over. Wat zal het dan met de stoet worden? Griezelig schoon? Wilfried Lissens

De Voorpost | 1978 | | pagina 9