HUMORISTISCHE DRIEKONINGENVIERING TE MELDERT MARCEL DE DISSCH0P MET CANTATE ^DOMINO MEE NAAR ISRAEL Filmklubs klubfilms De Voorpost - 20-1-1978 - 7 FILMKLUB ANTRAKT V.Z.W. vertoningen: Stadsschouwburg, Vredeplein Aalst. ZONDAG 22 JANUARI TE 20.30 U. PICNIC AT HANGING ROCK regie: P. Weir, Australië, 1975,115 min. Een meisjespensionaat voor betere standen, ergens buiten in een Australische, Victoriaanse reuzevilla. Sint Valentijns dag. 1900. Vanaf 't ontwaken heerst bij al de jonge dames een nerveuze spanning. Ze zijn opgejaagd om dit feest van liefde, lopen rond met amoureuze zichtkaarten, giechelen, rennen, doen plots intiem. Maar er is ook de uitstap naar 'hanging rock', die ze de drukte op het lijf jaagt. De rots massa die een honderdtal meter uit het bos opsteekt, en waarvan de beklimming taboe is. Voor de (aanvankelijk) vier meisjes is de tocht die zij zelf standig ondernemen precies een symbolische strofe van een gedicht, waarin zij zich geleidelijk aan van schoeisel en bovenkleed en van het prangende preutse korset hebben ontdaan om door te dringen in de natuur, steeds vrijer, steeds hogerop zoekend naar iets dat hen onontwijkbaar verder drijft. De fotografie: even gaat ge, bij bepaalde tinten en bij het spel van deze meisjes, in lange witte zomerjurken, aan Hamilton denken. Maar Weir is (gelukkig) veel eenvou diger en gaver en minder zeemzoet. Een beetje Renoir misschien. De fotografie benadrukt ook de ongenaakbaar heid van het landschap. De meeslepende, ijle panfluitmu ziek en Beethoven scheppen met het raadselachtige van het gebeuren (allerlei occulte toestanden), een fascinerend klimaat in deze film. (uit Het Laatste Nieuws en Film en TV) PROGRAMMA WIJZIGING: 'Family Plot' van Hitchcock, de volgende film, vervalt, daar hij ondertussen in een kommerciële zaal gedraaid werd (wat wij alleen maar kunnen toejuichen). ZONDAG 12 FEBRUARI 1978: MEAN STREETS (M. Scorsese, de man van TAXI DRIVER, USA 74) pische vroegere dorpspastoor was hij zeer te genieten en lag zelfs aan de basis van een paar plezierige misverstanden met telaatkomers die de onbe kende pastoor niet konden thuisbrengen. Ook als moppen tapper was hij lang niet aan zijn proefstuk en z'n voorraad leek hierbij dan wel onuitputtelijk. De wijze waarop hij ze in reek sen, in tempo en crescendo debiteerde was waarlijk magi straal. Ook met zijn pop die «papa ken» allerlei eigenaardige uit spraken liet ten beste geven waarbij ook plaatselijke en niet in het minst stedelijke toestan den werden uit de doeken ge daan was hij opperbest maar revalatie van de grond was dan toch zijn optreden als volleerde goochelaar waarbij hij de toe schouwers, reeds in zijn ban door de vorige prestaties, eens te meer verblufte. Een zeer te genieten avond waarbij misschien het typische Driekoningen wel enigszins de loef werd afgestoken door iets dat wel leek op een humorfesti val met de gulle lach. L.H. de Middeleeuwen ging de geld- verhandeling bijna altijd door Joodse handen, wat de haat en de nijd opwekte van de inheemse bevolking. Van hun kant leefden de Joden in een gesloten gemeente, wat ook al het antisemitisme in de hand werkte. De «Pogroms» in Rusland, bijvoorbeeld, en de zaak «Drey- fus» een ten onrechte van spionage beschuldigde legeroffi cier (tijdens Frankrijks Derde Republiek), die de aanleiding was van het boek «Der Juden- staat» geschreven door de Ween- se auteur Theodoor Herzl (1895) hij projekteert hier de herstich ting van een Joodse staat op het grondgebied van het huidige Palestina. Reeds in 1878 hadden de Joden zich terug in het Heilig Land gevestigd, en er een landbouw kolonie gesticht. In 1882 ont stond de beweging «Hibbath Sion» (uit liefde tot Zion), waarbij met de hulp van rijke Joden nog andere landbouwko lonies worden opgericht in Israël. In 1897 heeft in Bazel (Zw) het eerste Zionistisch kongres plaats (voorzitter Th. Herzl). Vooral de vruchtbare streek rond Jaffa werd als kolonisatiegebied gekozen. De landbouwkolonies worden op gemeenschappelijke, socialistis- tische basis beheerd. Zij stonden model voor de latere «kibout- zims». Door immigratie vooral uit Duitssprekende landen, ont stond een nieuwe stad: Tel Aviv. Het Duitse keizerrijk was de Zionisten immers altijd gunstig gezind geweest. Dit veranderde echter met de eerste wereldoor log. Engeland bekwam het mandaat over Israël, sympati- seerde met de Arabieren, en herriep de verklaring van Bal four. Tegen Engelands wil had er na de oorlog een massale immigratie plaats, vooral klan- destien. als reaktie op de jodenvervolging van de Nazi's. Er ontstond ook een klandestien geheim leger, en een meer extreme groep: de «Irgun», o.l.v. de huidige premier Managim Begin. De Irgun blies in 1947 in Jeruzalem het koning David Hotel op: 91 doden vielen door deze terreurdaad. Wilfried Lissens HET REGIONAAL WEEKBLAD DE VOORPOST of, het geheim van zijn sukses: geen kleur hebben en alles vertellen, IN GEUREN EN KLEUREN! Kunstgalerij PAIET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 KUNSTSCHILDER UITNODIGING KUNSTSCHILDER Adolf DE CONINCK stelt zijn schilderwerken tentoon van 20 januari tot 2 februari 1978. De tentoonstelling is open alle werkdagen van 9 tot 19 u. - zonda gen van 10 tot 13 u. en van 14 u. tot 20 u. - Toegang vrij. Atelier Dom Modest Van Assclieluan 30 9440 Aalst - Erembodegen m z rol vsBij een grote belangstelling vierde de Meldertse Kulturele de stiKring zijn «Driekoningensotternije», zowel in 't vroede, in 't teigesotte als in 't amoereuse. HitWaar vroeger een tocht door de Meldertse wijken werd ge- ?rsonmaakt evolueerde de viering tot een «binnengebeuren» in het roepstemmig Prochiecentrum waarbij meer mensen dan op ak- tieve wijze aan hun trekken komen. 3edoeling is de oude folkloristische gewoonten en aktivitei- ten te doen (her)leven alhoewel dan uiteraard wel enigszins ingepast aan de moderne tijd. Moorselse V(orming) weten, Nicole Bosiers die in de Ontspanning) K(ultuur) onder •iding van schoolbestuurder red Van Biesen kwam liefst iet twee groepen opdagen, let een eerste fraktie beeld- len ze een echt waarachtig indoende Wies Andersen- uit waarbij zowel de tech- lische aspekten (er moest ook ip «knoppen» worden gedrukt kenien de alarmsirene was even- zan (eens present) als de ludieke en istieke aan bod kwamen, inder leiding van kwismaster ,lfred Andersen speelden ■Annie van 't Dorp» voor het ■natuurreservaat Klaarhaag» en Lambert Van de Casseye iunt voor het «domein Putstraat» ton Leden van het panel, zeer gelij- ;uw kend zo qua physiek als manie ren, waren Paul Kumul die er weer zeer weinig scheen van te kleinkunstwereld evolueerde, Jan Anthierens in een zeer ge smaakte kreatie en Reddy Mermans als de toch zeer veel wetende sportfiguur. Naast het panel stond een figuur te gestikule- reen die achteraf dan bleek een uitbeelding te zijn van een ob- jekt voor een multiple choise- vraag. Hoeft het gezegd dat Meldertse toestanden en personen op zeer gevatte en humoristische manier duchtig gehekeld wer den. Gewapend met de «kleine dikke Van Dale» kwam Jan An thierens weer telkens van zeer ver bij zijn «eksplikaties» om dan meestal te verklaren dat hij het antwoord niet kende. «Verbeterinas-» of «vemie- De Claerhaegse Smurfen op het Driekoningenfeest (JM) lingswerken» in de Meldertse hoofdstraat werden op de kor rel genomen, dorpsidioten werden met rust gelaten, voet balploegen «met kiekepoten» l/V/ns Bob stal de show tijdens hel Driekoningenfeest van de Kulturele Kring te Meldert JM werden in de bloemen gezet en plaatselijke figuren in de verf Ook het ander deel van de VOK-groep trad later op maar dan wel in 'n heel ander gen re: een optreden als primeur van «punK-dneKoningen» met het nodge lawaai en de drukke, enigszins brutale bedoening. De keuze van hun «songs» was hierbij dan ook in de «simplis- tiese stijl» aangepast. Het «zingend gezin» van Mel dert, dat zich de «Bond zonder Naam» noemt, bracht in een werkelijk treffende kostumering een aktualiteitslied waarbij pannekoeken werden rondge deeld en ook hulsttakken aan bod kwamen De «Claerhaegse Comedie» bracht, of wat dacht u, in echt aangepaste kledij, een parodie op het overbekende smurfen lied waarbij koddige danspas sen zorgden voor de karnava- leske sfeer. Tenslotte kwam de Meldertse Kulturele Kring met een mee- zingertje op dezelfde melodie waarbij de gevolgen van de fu sie voor een klein dorp ludiek werden gehekeld alleszins dan in de positieve zin De jury onder leiding van de Klein-Aalstenaar Robert Pen- neman wiens spreekwoorde lijke eerlijkheid niet meer moet worden geprezen, had het moeilijk om een keuze te ma ken uit deze esbattementen. Tenslotte kwam de Wies An- dersenshow, zeer verdiend, als eerste uit de bus waarmee de VOK haar sukses van verleden jaar toen ze de oppergaai af schoten herhaalt en bevestigt. Vooral wegens de mooie kos tumering en de familiale uitbe elding met inspelen op de ak- tualiteit van het «Jaar van het Meiderts Dorp» kreeg de fami lie Walraevens-Vastenavond de tweede plaats. Op de derde plaats vinden we de «Claer- haegenaars» en de vierde plaats werd dan uiteindelijk ge deeld door groep 11 van VOK en de inrichtende CKM. Maar uiteindelijk werd de show dan toch gestolen door ex- Prins-karnaval Bob die alleen reeds op zichzelf het sukses van de avond zou hebben ge garandeerd. Eerst in zijn optreden als de ty- waarop koning David zich vestigde na de verovering van Jeruzalem, het richtpunt van de joden die over de ganse wereld verspreid waren. Het joodse volk leefde in diaspora te midden van kristenen en Arabieren. In de eerste eeuw vernietigde Titus Flavius de tempel van Herodes. zoals Kristus had voorspeld. Alleen de zuidooste lijke muur bleef overeind, en staat er nog: de klaagmuur. In het jaar 132 plegen de joden -^Nog geen vrede in het «Heilig Land» Oud-burgemeester De Bisschop is andermaal naar Israël gereisd, in het vaarwater van het koor «Cantate Domino», dat door het istadsbestuur van Jeruzalem - waarmee Marcel De Bisschop vriendelijke relaties heeft was uitgenodigd om er te konserteren tijdens de kerstdagen. (Deze reis, afzonderlijk van, maar samen met het koor, verliep toevallig in een periode dat dit stuk Midden-Oosten opnieuw vooraan in het voornaamste wereldnieuws kwam, omwille van de jvrcdcspendel van Egyptes president Sadat en Israels premier Begin, en het belang dat Amerika's Jimmy Carter hecht aan dit gebied, onlangs nog benadrukt door even neer testrijken In Assoean (Egypte) tijdens zijn nieuwjaars-hordenloop doorheen zeven landen, na in Teheran uitgebreid over olie en Palestijnen te hebben onderhandeld: Palestijnen en Israël, naald en draad waarmee de vrede daar zal I moeten genaaid worden. Over zijn verblijf in Israël waar je duidelijk voelt dat er wat aan de Ihand is, maakte Marcel De Bisschop een uitvoerig verslag (dagelijkse aantekeningen) dat wc evenwel - hoe interessant ook- noodgedwon gen moeten inkorten. In zijn inleiding (meer dan acht getypte bladzijden) schetst hij boeiend de historische ontwikkeling van dit fel om- en bestreden gebied. Evolutie naar vandaag. Momenteel is de toestand in Israël geweldig gespannen, zo begint Marcel De Bisschop, zijn relaas veel meer nog dan vorige jaren. De Israëlieten zijn wat onrustig. Eigenlijk zijn ze die oorlogstoestand moe. en verlan gen/.e naar vrede. Sedert 1967 leeft men in Israël nog altijd in een toestand van gewapende wapenstilstand waarbij de jeugd permanent onder de wapens wordt gehou den, Financieel staat Israël voor een bankroet: de Israëlische pond (normaal 5.5 Belgische hand) is tot op de helft van zijn waarde gezakt. In Israël kan het pond veel goedkoper worden gekocht dan in de Belgische banken. Nochtans heerste er een bepaal de sfeer van euforie, in alle dagbladkiosken in Jeruzalem en Tel-Avev hingen foto's van Begin en Sadat samen. Er werden ook speciale eerste- t postuitgaven gedrukt ter gele- I genheid van de eerste vlucht van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al naar Kairo. Israël bestaat nu dertig jaar. '«aar leeft al die tijd in konlliktsituatie: de Joodse lei ders houden vol dat Judea en Israël hen volgens de Bijbel toekomt. De Arabieren verkla ren anderzijds niets tegen het Joodse volk te hebben, maar wel tegen het Zionisme. Intussen houden drie miljoen joden (militair) stand tegen een hon derd miljoen sterke Arabische wereld, na die Arabieren al drie keer verslagen te hebben, zo gaat Marcel De Bisschop verder. Wanneer men van Tel-Aviv, de stad met de meeste inwoners, naar de historische hoofdstad Jeruzalem reist, komt men -dicht bij de stad- doorheen een bergpas El-wad waarde verkool de wrakstukken liggen van voertuigen en tanks, rood ge verfd om niet te verroesten: de resten van de strijd van het Joodse geheim leger (Haganah) onder leiding van Ben Goerion om de 100.000 leden van de Joodse gemeente in Jeruzalem te blijven bevoorraden. De strijd om Israël. Deze strijd werd gevoerd tussen 1945 en 1948. Het joodse geheim leger vocht zowel tegen de Engelsen als tegen de Arabieren. De Joden kregen de steun van de Verenigde Staten, tegen de wil van Engeland dat meer met de Arabieren svmnatiseerde. Het Arabische legioen van Jordanië was een Engelse schepping. Het nog altijd voortslepende konffikt om Israël is gedeeltelijk een gevolg van de Engelse dubbel zinnige politiek van «balance of power», waarbij men steeds de zijde van de zwakste kiest. Tijdens de wereldoorlog 1914- 1918 zijn de Arabieren de bondgenoten van de Engelsen om de Turken, die achter de Duitse keizer stonden, uit de Arabische landen Egypte, Is raël, Libanon, en Syrië te verdrijven. In 1917 wordt even wel door de Engelse premier beloofd aan de joodse bankier Rotschild dat aan het joodse volk een eigen land zal worden geschonken: de «Balfour-decla- ratie», waarop de Zionisten beroep doen om een eigen staat in Israël te kunnen oprichten. Dit gebeurde dan ook op 29 november 1948. toen door de Verenigde Naties te New York een resolutie werd goedgekeurd om Israël gedeeltelijk aan de joodse gemeenschap toe te vertrouwen. Uit de Balfour-de- klaratie groeide het begrip «thuisland» dat later door presi dent Carter werd overgenomen. Beschavingen. Verschillende kuituren hebben op dit land ingewerkt: de Egyptische, de Babylonische, de Assyrische. de Joodse, de Helle nistische. de Romeinse en ten slotte de Arabische en de Westerse beschavingswereld. Jeruzalem is de heilige stad voor drie wereldgodsdiensten: voor de Joden is het de stad van koning David, voorde kristenen de stad van Jezus Kristus en voor de Moslims de plaats waar Mohamcth ten hemel is geste gen. Voor de Mohamedanen is Jeruzalem de derde heilige stad na Mekka en Medina. Herkomst van de Joden en de Arabieren. In het Oude Testament (Genesis hoofdstuk 22) slaat het verhaal F..HMichael Ghijs en superior Genesareth. van aartsvader Abraham en zijn vrouw Sarah die kinderloos bleef. Ze liet haar man toe een kind te verwekken bij haar Egyptische slavin Hagar dat de naam Ismael kreeg. Sarah krijgt later toch nog een zoon: Izaak. en stuurt Hagar en Ismael weg uit vrees dat deze laatste later het eerste geboorterecht zou opeisen. Hagar en haar zoon Ismael worden evenwel uit de woestijn van Judea gered. Ismael wordt later de stamvader van de Arabische stammen, in de bijbel Isniaelieten genoemd. Om dit feit staan de Arabieren niet vijandig tegenover de Joden, maar wel tegenover het Zionis me. Zionisme. Zion of Sion (dat ook Jeruzalem betekent) is de naam van de berg Van Spaendonck aan hel meer van opstand tegen de Romeinen. In 135 wordt Jeruzalem verwoest, en herbouwd als een Romeinse kolonie («Aelia Capitolona). De inwoners van Judea worden (vooral als slaven) verspreid over het Romeinse Rijk. Te Rome is een basreliëf gebeiteld in de regenboog van keizer Hadria- nus met als onderwerp de ontvoering door Romeinse sol daten van de Zevenarmige kandelaar, de «Menorah» het zinnebeeld van Israël. De Joden verspreidden zich doorheen gans West-Europa tot in Rusland, maar bleven trouw aan hun wetboek, de «Torali». De Joodse gemeente van Jeruza lem werd na inname door de kruisvaarders in 1099. evenals door de Moorse bezetting uit gemoord. Men venveet de Joden de marteldood van Kristus. In

De Voorpost | 1978 | | pagina 7