W PRINS EDY OPGETOGEN OVER HET VOORBIJE JAAR MICHEL CLEEMPUT, SHOWMAN EN DRIEVOUDIGE PRINS KARNAVAL vm MET GOUDSTUKJES WERPEN IS TOCH 'T IEN EN 'T ANDER JAAR KARNAVAL- STOET AALST PRINSEN KOMEN EN GAAN KARNAVALSKLANKEN 10 - 27-1-1978 - De Voorpost Michel Cleemput, plaatslager uit de Koolstraat is in een over volle en zeer entoeziaste Keizershalle voor de derde maal sinds 1971 Prins Karnaval geworden. We vonden de prins, met vrouw Christiane en 8 jarig zoontje Chris in zijn woning. Tus sen de eerste verplichtingen door konden we met hem praten en uiteraard hadden we het ook over de ongelooflijk spirituele show die Michel tijdens de verkiezing ten beste gaf. Het idee om een Muppetshow in elkaar te steken rijpte slechts voor een maand. Zijn teksten, door de tijd gerijpt, werden nog de laatste weken aan de aktualiteit aangepast. De dierenkoppen haalde Michel van de karnavalgroep AKV De Kaloeterkabas- sen. Vrouw Christiane naaide nog tot een stuk in de nacht aan de kostumes en de Muppetvlag, waarvan Michel zelf het bui- zenstel pas de vrijdag voor de verkiezing begon te lassen. Enkele uren voor hij met overweldigende meerderheid van stemmen van de jury als prins verkozen werd, kon men Michel nog in werkkledij in de Keizershalle zien. Zenuwen waren er toen niet meer te vinden, in tegenstelling met zijn gevoel gedurende de week. ges en dansmariekes om je personnage luister bij te zet ten? Inderdaad, de opvang is elders beter, maar het gaat er dan ook veet stijver aan toe. Eerlijk heidshalve moet ik zeggen dat dit nu ook wel veel verbeterd is. Bievoorbeeld wordt de prijs op scène geroepen, vroeger werd dit niet gedaan. Wat pages of dansmanekes betrett, die neb ik niet nodig, ik ben liever onaf hankelijk. Wij Aalsterse prinsen staan te springen en te dansen op de dansvloer, wij zijn veel losser en wij amuseren ons ook eens graag. Wij amuseren ons in 't volk; Welk kostuum zul je aantrek ken, welke kleuren? Ik zou heel graag in 't geel ver schijnen, maar 't is moeilijk. Ik vind dat men de politiek uit kar naval moet houden. (n.v.d.R.: denken hierbij aan het feit dat een kandidaat-prins met zijn supporters vanuit een partijlo kaal met muziek en alles naar de Keizershalle trok) Christiane wist ons te vertellen dat kleine Kris wellicht hetzelfde kostuum als papa zal dragen. Aalst krijgt voor zijn vijftigste kavalkade dus een klein prinske bij. Mis schien denkt Michel hierbij jong geleerd is oud gedaan en loopt de toekomstige prins van de ja ren '90 in deze jubileumstoet. En Michel, zul je de gehele stoet uitdoen, of ben je van plan om aan de Grote Markt te stoppen en zo zelf de stoet te zien? Ik ben wel van plan om de stoet helemaal uit te doen. Wel ben ik Met zijn tweetjes stonden ze vorig jaar in de grote keizershallen voor de verkiezing van Prins Karnaval 1977. Kr waren niet zoveel kandidaten als dit jaar, maar ja. niet elk jaar is het de 50ste kaval kade, zend de BRT rechtstreeks uit, en komt het vorstenpaar op bezoek. Prins Kdy stelde zich voor het eerst kandidaat, uit de Koolstraat kwam hij, en hij werd het. Zingen kan hij niet goed, maar op andere vlakken wist hij de sympathie van de karnavalhevolking te winnen. Overal, bij elke manifestatie was hij te zien, met of zonder baard. Maar die laat hij elk jaar eens groeien, waarom, dat vertelde hij ons lekker niet. We hadden met Michel een kort vraag en antwoordspel, waar van we hier graag één en ander weergeven. Heb je ambitie om keizer te worden? Ik zal het zeker niet vragen om keizer te worden, maar als Ka- miel er eventueel later mee stopt en men stelt het mij voor zal ik niet neen zeqqen. Had je 'n zekere bodoeling om nog eens als kandidaat mee te dingen naar de titel? Ik was graag een derde keer prins, maar ik denk er niet aan om nog eens mijn kandidatuur te stellen. Moest er natuurlijk iemand anders drie keer prins karnaval worden dan zou ik ze ker niet nalaten mij nog een vierde keer in de strijd te wer pen, met plezier hoor! Welk is uw mening over de karnaval zoals die nu be staat? Het peil is veel hoger dan vroe ger en het is voor de groepen steeds moeilijker om nieuwer en anders te zijn, ik bedoel om originele dingen te vinden. Er wordt wel eens van u ge zegd «De prins van drie da gen». Zal dat zo zijn? Als prinskarnaval zal ik overal aanwezig zijn waar het te ma ken heeft met karnaval. Ze moeten mij niet vragen voor een belottersavond. Ik vind dat er dan geen waardigheid meer in zit. Over waardigheid gespro ken, wat is uw mening over de opvang van de vreemde delegaties in Aalst en wens je niet een entourage van pa- Nu prins Edy afscheid nam als prins karnaval 1977 was de gele genheid gunstig om eens met hem en zijn vrouw te gaan praten Zeer opgetogen over zijn prinsen- jaar. dat hij mooi. vermoeiend, maar ook zeer leerrijk noemde, vertelde Edy over de vele mensen die hij leerde kennen, over de goeie en minder goeie ontvang sten. over de pintjes die hij moest drinken en ook over de moeilijke dagen. In het begin van zijn prinsenjaar had hij het gemakkelijk, als zelf standige bepaal je immers zelf je vrije tijd. Op het einde veranderde wel één en ander, hij werd verte genwoordiger van een Gentse firma en kon zich moeilijker vrij maken. Mevrouw Lutgarde. wat vond je van je man tijdens deze periode en wasje akkoord met zijn kan didatuur indertijd? Alsof een vrouw anders zou ant woorden. wist ze ons te vertellen dat hij het echt goed gedaan had. Zij was volledig akkoord met zijn kandidatuur. Het begon allemaal vreemd. Tijdens een Spaanse reis werd hun kafee opengehouden door de dekenij. Toen ze net voor karnaval van hun vakantie terug kwamen was hun kafee één en al versiering met affiches voor 'Francois' Francois Van Ost was toen kandidaat van de Koolstraat. Wijlen Marcel Bombeeck vroeg aan Edy om de volgende kandidaat van de Koolstraat te willen zijn. Een jaar later moest er beslist wor den en toen ze van een reisje naar zee terug kwamen viel het verdikt, vrouw Lutgarde was akkoord en Edy stelde zich kandidaat Hij wist bij voorbaat dat zulks heel veel uit-huis-zijn ging meebrengen. Wie heeft je geholpen Edy bij het samenstellen van de show? Ik had het aan Frans Wauters ge vraagd, maar deze vond het moei lijk daar hij voorzitter van het fecstkomitee ging worden. Karei De Naeyer heeft mij toen echt goed geholpen, ik ben er hem nog steeds dankbaar voor. Waar moest je zoal Aalst verte genwoordigen? Ik heb een beetje overal gezeten. Vanaf de donderdagavond tot de zondagavond (soms nacht) hebben we zo'n 300 a 320 verplaatsingen gedaan. Het verst wasSl. Andries Brugge waar we uitstekend ont vangen werden. Maar aan Lede. Mortsel en Mechelen houden we zeer goede herinneringen over. Nu je over ontvangsten spreekt, zie ik in Aalst een probleem. De Prinsencaemere ont vangt op een behoorlijke manier haar gasten, maar daarmee is de kous af, van officiële zijde worden de reemde delegaties letterlijk aan hun lot overgelaten. Wat is uw idee? Inderdaad een Aalsterse prins kar naval wordt steeds uitstekend ont vangen. Tafels worden gereser veerd, hij wordt geplaatst tussen de karnaval- hoogwaardigheidsbekleders. tus sen een haag van dansmariekes of anderen wordt hij de zaal binnen geleid, kom, hij is als een prins te zinnens aan de Grote Markt te stoppen. Ik vind het mijn plicht gen gemaakt en waarvoor zou om de stoet volledig uit te doen. die dan dienst doen? Er wordt toch een prinsenwa- Roel Van de Plas Uniek in de kavalkade zal wel zijn dat er een groep, en dan nog wel een zeer dynamische in gaat waarbij slechts een vierde Aalstenaars zijn en de restvia een uitgebreide kennissen- en vriendenkring van her en der komt als bvb. Sl-Niklaas-Waas, Dendermonde, Erembodegem, Gijze- gem en Baardegem. Van de vroegere initiële kerngroepen zijn er nu nog vijf oude getrouwen bij de 20 tegenwoordige aktievelingen. In 1975 brachten ze de «Bende van u-spleet» zit Alibaba bij de schat- Jan de Lichte», in 1976 «Musica Alostum» met allerhande muzikale klowns en in het Rubensjaar 1977 sloten ze weer aan bij de aktualiteit met hun suksesrijke «Rubens- groep». Buiten de Aalsterse Kavalkade houden ze het nogal beperkt: enkel wat aktiviteiten in het Dender- mondse en een paar Halfvastenbals hebben ze op hun agenda. Deze groep waarvan slechts twee ge trouwde paren deel uitmaken en de rest uit vrijgezellen bestaat ziet het meer zitten in het aansluiten bij de folkloristische eigenheden dan bij een politiek-geëngageerd zijn of een maatschappijkritische instel ling. Wegens het vele werk en de kosten zijn ze dit jaar afgestapt van de grote wagens en treden nu op bij de kleinere groepen met een typisch Oosters tafereel, nu wel in met de vele belangstelling voor al wat het Oosten betreft. Denk hierbij dan, maar even aan Israel, Egypte. Sa- dat, Begin, etc. Het WTrdt «ALIBABA MET DE RO VERS» Veertig» laten ze er liefst af want zover reikt hun getalsterkte nu wel niet. Bij een toverachtige exoti sche rots met de «sesam open kist gevuld met niet minder dan 22.000 «goudstukjes» en «zilver lingen». Zoveel bierkroonkurken werden inderdaad door een man met onuitputtelijk geduld waarbij hij zelfs ruzie kreeg met de buren wegens het aanhoudend lawaai ge lijk gestampt en verzilverd of ver guld. In keurige kleurige zakjes worden die dan maar in het publiek gegooid door de gekostumeerde rovers (15 die de wagen vergezel len. In vier tonnen met ziedende olie (of is 't gewoon Aalsters bier zitten dan 4 rovers. Benevens de vele geldstukken brengt de rots ook een overvloed van parels, kransen, snoeren en allerlei oos terse kostbaarheden. Het magazijn op de Geraardsbergsesteenweg waar al deze kostbaarheden wor den bewaard staat dan ook onder strenge kontrolemaatregelen zoals u wel kan vermoeden. Om veilig heidsredenen mag ik evenwel hef huisnummer niet verklappen Als u mannen ziet in de stoet met pofbroeken, puntschoenen, bo- léro's met brede mouwen en tul banden en als die bovendien kwis tig geld te grabbel gooien dan zegt u inderdaad wel «'t es 't ien en 't ander». LH. KU Nmew i^/£ E-/N3>£ Lijk ons flflSKER ££«>■3 ofzettcjO Wet s rijk. Hier gebeurt dat allemaal niet. Het gaat er niet zo stijf en plechtig aan toe. het is typisch Aalsters. maar voor vreemde ver tegenwoordigingen komt dat soms vreemd over. Men mocht een beetje meer aandacht besteden aan deze kant van de medaille Als Aalstenaar voelt men zich verplicht om de invitaties te aan vaarden. Elders vindt men dat een eer als de Aalsterse prins komt, Er is trouwens nog een ander pro bleem. Hier hebben we een bloe- menfee. Ofwel doet ze mee met de prins karnaval ofwel moet ze to taal apart haarfunktic waarnemen. Goed dat de bloemenfeeen steeds de prins volgen en omgekeerd, want anders staat hij alleen. Hij moet dan beroep doen op z:jn kar- navalgrocpen of in mijn geval op de dekenij. En dan komen de vrouwen in opstand, want gij zijt prins en niet hun man enz. Met gilly was dat geen probleem, wij kwamen zeer goed overeen. Tij dens de week stelden we ons pro gramma van 't volgend week einde op. Op andere plaatsen zoals te Mort sel heeft de prins karnaval zijn pa ges. Dan staat de prins er toch niet alleen. Kamiel heeft dat goed opgelost. Hij heeft zijn Kamiilekcs in het leven geroepen, juist om niet al leen te slaan. Wat vind je van de vroegere en huidige prijs die de winnaar krijgt? Ik heb daar last mee gehad Ik kreeg een auto. maar voor ik de faktuur te pakken had heeft hel heel wat voeten in de aarde gehad. Ik heb hem terug verkocht aan de leverancier voor de helft van de prijs Voor de geldprijs moet je het dus niet doen Trouwens ik heb nooit gerekend hoeveel me deze titel heeft gekost op het einde van mijn term. Dat zal wel zeer veel duizenden geweest zijn. Nu vind ik het beter. Ze krijgen een bepaald bedrag en daar kun- I nen ze toch de eerste kosten mee dekken Wat er wel bij mag voor mijn part is een verplaatsingsvergoeding of het ter beschikking stellen van 1 vervoer. Want daar gaan veel cent- I jes naar. En het risiko is groot. Je drinkt een paar pintjes en dan niet I je wagen terug naar huis... Stel je je nogmaals kandidaat prins karnaval? Neen, beslist niet. Het was een I goed jaar. maar toch stel ik me geen kandidaat meer. Mijn ideaal I was prins worden en opgenomen worden in de prinsencaemere. Dan blijf je toch nog in de bewe ging, Deze mensen zijn erg aktief I en doen veel voor karnaval. Een tweede keer prins worden zou I te veel zijn voor mij. Misschien I zou ik kritiser zijn. Prins Edy deed het goed, we schreven het reeds. Nu heeft hij niet zoveel tijd meer gezien zijn J beroepsbezigheden. Trouwens hij is bestuurslid van de dekenij Kool- straat. voorzitter van de Schra- I moeillekrabbers en nog lid van de middenstandsraad Met zijn I vrouw Lutgarde. zijn drie kinde- j ren Karleen. (miss Koolstraat 1977). Anneke en Geert kan hij i iets rustiger leven. Ook zijn kafé I Mie Mac moet blijven floreren. I Wij vingen trouwens op dat on- danks zijn prinscntitcl zijn zaak niet meer bezoekers kreeg. Wel in den beginnen, maar de mensen kwamen voor Edy, en hij was I nooit thuis. Met karnaval zal hij tot zijn grote spijt niet in de stoet mee opstappen. Dan is het veel te druk in de herberg. Roel Van de Plas I Jef De Louse en zijn akolieten bij (Ie opbouw van een Oosters tafereel met Alibaba (JM) 5 februari nadert met rasse schreden. Het grote ogenblik zal gaan aanbreken. De jubileumstoet zal door onze straten trekken. Publiciteit wordt er in alle geval reeds gevoerd. De tentoonstelling in het ASLK-gebouw te Brussel schijnt vlot te lopen. Aalst komt er goed uit. Zelfs Aalsterse karnavalis- ten die de tentoonstelling bezoeken worden uitgenodigd om naar dit festijn te komen. Dat overkwam laatst de voorzitter van de GaêLowies. Na het bezoek aan de tentoonstelling gingen zij van een verfrissing genieten in het kafee 't Lieg Plafond. Daar viel bloemenfee Magda binnen met enkele hostessen. Aan iedereen werd informatie uitgedeeld over onze jubileumstoet. William Hereman kreeg zelfs het vrien delijke verzoek om op 5 februari ek. eens naar Aalst te komen. En of hij er zal zijn. Welke prominenten zullen aanwezig zijn om onze jubi leumstoet bij te wonen is nog niet bekend. De sekretaris van mevrou Ricka De Backer nam reeds kontakt op met ons gemeentebestuur om te laten weten dat zij op 5 februari ek zal aanwezig zijn. Ook ministers Boel, Claes, Anciaux en De Wulf zullen hier hun feestneus opzetten. Wie er ook zullen zijn: ons vorstenpaar. De aanvankelijk gedachte twee en een half uur verblijf in onze Keizerlijke stede ziin er ondertussen nog maar anderhalf meer. Als men met 't protokol nog veel moet vergaderen komen ze straks in het geheel niet meer! De aankomst van ons vorstenpaar zal in uitgesteld re lais uitgezonden worden door de BRT-nieuwsdienst Vorige woensdag om 14u30 had Burgemeester D'haese- leer een afspraak op het kabinet van minister De Backer Het onderwerp van de bespreking: de 200.000 frank subsi dies. Zouden ze er toch nog komen? De Aalsterse reuzen zijn zoek. Eigendom van een pri- vépersoon werden zij wegens verbouwingswerken on dergebracht in het stadsmagezijn. Toen men ze terug wou gaan halen om op te knappen en met de Oude Garde te laten meegaan In de stoet bleken zij onvind baar. In de Kattestraat vond men de twee hoofden te rug, van de lichamen echter geen spoor. Gaston Van den Eede, onze schepen van Financiën tracht nu tele fonisch te achterhalen waar de rest van onze reuzen zou kunnen verzeild zijn. Vele (carnavalgroepen beginnen de tijdsnood aan te voelen. Het wordt een jacht om tijdig klaar te komen. Een wedren tegen het uurwerk,...zoals elk jaar! AJOINTJEN

De Voorpost | 1978 | | pagina 10