EKSPIRIMENTELE WAGEN VAN DE GALANTE MOILENTREKKERS DE «GEEMANCIPEERDE EVA'S» VAN DE BROKKELPAKKEN EEN RODEOFEEST OP TV DE ZWIETSLASJEN DE POP VAN «VASTELOAVED BAKKEN DE FEESTTAART «DE PERREWETTENMOAKERS» EN DE LEEUW VAN EGMONT De Voorpost - 27-1-1978 - 11 lijnd en met allerlei automatismen. Zo zal niet alleen vuil worden opge haald maar wordt via een ingewik keld bezemsysteem aan een draaiende nokkenas voorzien van degelijke borstelapparatuur de straat volledig schoongekuisd waar de machine is gepasseerd. Dat de bedienaars van dit apparaat vrouwen zijn lijkt wel een gevolg van de in 't jaar 2000 reeds ver doorgedreven vrouwelijke emanci patie waarbii dan niet alleen de rech ten maar ook de mannelijke plich ten, o a bi| de vervulling van aller lei minder aangename taken en jobs, aan den lijve worden onder vonden door onze Eva's. Uiteraard is bi] dit projekt nog wel enig werk en zullen de laatste lood jes wel zwaarst wegen maar de koeragie zit erin en klaar komen ze ermee, daaraan twijfelt geen mens. LH. Met voorzitter Freddy Raepsaet en secretaris Lucien Van Nuffel vinden we te Erembodegem in de Bredestraat het embrio van de nieuwe karnavalgroep «De Brokkelpakken», 15 in aantal. Een schatbewaarder hebben ze nog niet want die noodzaak heeft zich nog niet gesteld. Tot hiertoe zijn er immers maar weinig schatten te bewaren en heen men het er liever over onkosten allerhande. Enkele leden zijn toch oud- 1900 en 2000» gaan ze inderdaad karnavalisten waarbij er nogal zijn die vroeger lid waren van de Gillis maar die er bij gebrek aan vol doende goesting en misschien ook wegens de vele verplichtingen die dergelijk lidmaatschap uiteraard met zich meebrengt zijn weggeble ven. De Karnavalmikroob zat hen echter in 't bloed en dus stichtten ze maar een eigen groep, «de I Brokkelpakken» Hen is hen Ie doen om louter karnavalpret en andere bedoelingen zijn eerder sporadisch alhoewel uiteraard ook wel de draak wordt gestoken met sommige toestanden. Met hun wagen «DE VOLKER» in zowel op de humoristische als op op satirische toer. Hun inspiratie haalden ze bij de toch enorme op slag op de belasting voor de reinig- heidsdienst waarbij de buitenge meenten dan voor evenveel belas ting maar de halve service van klein-Aalst krijgt. Bij de ouderwetse stootkar met allerhande eigenaar dige en voorbijgestreefde recipiën ten om 't vuil te vergaren ziet u mannen van de «voilker» zoals ze misschien in 1900 zouden zijn ge weest. Daarna komt echter een futuristisch-mechanisch apparaat, helemaal in zilverglans, gestroom- -De Brokkelpakken-nog veel werk aan de futuristische reinigingswagen van het jaar 2000 JM DE TOISERS Een eerstejaarsgroep met zo'n 33 leden zijn de Toisers. Na karnaval 1977 werd er door enkele spuiters besloten een karnavalgroep te stichten. Het zoeken naar een naam voor deze groep werd het eerste probleem. Na enkele namen te hebben verworpen werd er besloten om de TOISERS over te houden. Dit omdat alle leden van de groep als tweede beroep de kafeespelen beoefenen (kaarten, vogelpik, bak- schieten en pitjesbak). Eenmaal zover werd er onmiddellijk uitgezien naar de nodige personen om de kleine kern uit te breiden. Van enkele kleine projekten groei den er spoedig grotere en uiteinde lijk werd er dan ook besloten een grote inspanning te leveren Als eerstejaarsgroep in een jubileum stoet geworpen worden is immers niet gemakkelijk Hun ontwerp is echter wel direkt groots aangepakt. Zij treden in het strijdperk met niet minder dan drie wagens. Op deze drie wagens wordt een rodeofeest uitgebeeld met alles wat er omheen draait Op de eerste wagen, die trouwens de trekwagen is, staat een steige rend en bokkesprongen makend paard met daarop 'n onversaagde cow-boy. Bij de volgende wagen bevinden wij ons in het salon Sally waar hipse meisjes, uitgebeeld door het vrouwelijke deel van de groep, ons zullen opwachten. De zijwanden van deze «saloon» heb ben de vorm van een TV-scherm Een kleine zinspeling op de Televi sie die naar Aalst komt en de ont werpen zal in beeld brengen. Op de achterzijde van de wagen staat de jubileumspalm en «50» Dus zowat alles in één. Op de derde wagen tenslotte staat moeder de vrouw in het gezelschap van hond en kat aan de «Barbe- que», een heuse barbeque waarbij een echt varken zal geroosterd worden. De toisers, die lid zijn van het AKV, konden normaal onderdak vinden in de Keizershallen. Daar een van hun leden hen echter een garage ter beschikking stelde aan de Hof Zo- mergemlaan te Aalst besloten zij deze laatste te gebruiken. Voorwa gen één en drie, de trekwagen en de barbeque was er geen enkel probleem. De poppen en de bekle ding kon binnen gemaakt worden Met de tweede wagen, het salon Sally, had men meer problemen. Vooreerst was er de koude waarin er diende gewerkt te worden, en ten tweede was er het stormweer dat enkele dagen onze streken overhoop gooide De Toisers leden hierbij aanzienelijke schade daar een deel van hun praalwagen, be staande uit isomo vernietigd werd Dat is ondertussen gerepareerd, maar het zal waarschijnlijk de eer ste, maar ook de laatste maal zijn dat men buiten een praalwagen maakt. In alle geval de Toisers (oud Aals- ters voor «gokkers») hopen dit jaar een goede beurt te maken De vol gende jaren willen zij het nóg beter doen. Dat zij hun projekt van de eerste maal zo groots hebben kunnen op vatten hebben zij te danken aan de talrijke bereidwillige medewerkers die hen financieel en materieel ge steund hebben, waarvoor zij hen dan ook dankbaar zijn S.J. Apotheose en eindpunt van de Aalsterse karnavalviering is de «ver branding» van «vasteloaved» waarbij met een toorts in de ene hand en een zakdoek om tranen weg te vegen in de andere een rondgang wordt gemaakt rond de foorkramen op de Grote en de Hopmarkt in trage mars bij de treurmuziek van Chopin. Eens terug vóór het stadhuis is er de toespraak door de prins (nu Mi chel) en de keizer en wordt rond de vastenavondpop een fantastische rondedans uitgevoerd, nu op dy namische slagers De pop moet dan worden verbrand en dit brengt dan een hallucinant spektakel waarbij de Aalsterse spuitgasten klaar staan om gebeur lijk onheil te voorkomen Deze pop werd reeds verschillende keren onderwerp van kontestatie en tegenspraak, niet in het minst dan wat betreft de financiële kant. Dit jaar heeft het Feestkomitee de realisatie van de pop met al wat er bij hoort in de handen gelaten van de «Galante Moilentrekkers» die het dan maar naar eigen goeddun ken zouden opknappen. Het wordt, naar men ons verzekert, 'n geslaagde verwezenlijking. Bij de pop die, wat niet steeds het ge val was, zeer mooi zal zijn afge werkt, komen «vuurwerkfon teinen» als inkadering en daarvoor werd een Antwerps vuurwerkma ker onder de arm genomen. Ook de jubileumuitgave wordt ge memoreerd want 'n «50» zal zeer langzaam boven het volk uitbran den. Ook op dit gebied willen de «Moi lentrekkers» dan hun beste beentje voorzetten en ons tonen dat ze in derdaad veel pijlen op hun boog hebben LH. Aan de basis van «De Perrewettemoakers» liggen twee koppels: De maximaal toegelaten hoogte (de Ceuninck-De Lil en B. Van Schuylenbergh-Van Gijseghem. Met een «konker»van 4,30 m. Er komen vijftiental leden zijn ze reeds vier jaar druk doende voor de Aalsterse koekskens op de onderste etage bij karnavalesbattementen. te pas alsmede een 25-tal kleine De Perrewettemoakers- maken voor -de jubilei' de feesttaart (JM) In 1975 waren ze te laat met hun inschrijving maar trokken dan toch, zij het dan slechts officieus mee, ingeschakeld in de groep van Keizer KamielIn 1976 gingen er bij hun realisaties «Hoeperdepoep» tal van ballonnetjes de lucht in en ver leden jaar haalden ze de vierde prijs bij de kleine groepen met «Struis vogels, Politiekers incognito». Voor hun aktiviteiten steunen ze volledig op eigen werk. Verkopen van klevers doen ze niet en even min willen ze de mensen lastig val len met inkomkaarten van bals of T-Dansants Wel hebben ze nog wat overschot van verleden jaar maar voor de delging van de kosten van dit seizoen hopen ze dan maar op een flinke prijs in de algemene klassering. Met hun wagen belanden ze in de jubileumsfeer want zij willen na vijf tig jaar karnavalfestijn nu instaan voor de FEESTTAART. Enigszins politiek geëngageerd schijnt die feesttaart in drieën te zijn verdeeld: het grootste stuk gaat naar Brussel (of wat dacht u)het tweede groot ste naar Wallonië, het kleinste blijft uiteraard voor de Vlamingen, Dit tema hebben ze gerealiseerd na ook «Idi Amin Dada» en «201 jaar Amerika» te hebben overwogen. Het wordt een reusachtige taart in verschillende verdiepingen met de bakkers Ook de deegrol '(«Eg- montkomitee») ontbreekt niet. De begeleiders zi|n allemaal bak kers maar dan enigszins non- konformistisch met wijdde pof broeken, heel hoge bakkershoe- den, grote neuzen, pruiken et tutti quanti. Wit als hoofdkleur komt hier evenmin aan bod. In het kader van bezuiniging wordt hierbij getracht zoveel mogelijk ma teriaal van verleden jaar te rekupe- reren. Wil u uw deel van de Feesttaart hou dan maar onze «Perrewettemoa kers» goed in't oog. LH. Samen met «Lotjonslos» is de groep van de «Galante Moilentrekkers» met zijn vijftienjarig bestaan een der oudste van de Aalsterse Kaval- kade. Eveneens vermeldenswaardig is dat de veertienkoppige groep bestaat uit uitsluitend leden die door familiebanden, zij het dan aangetrouwde zijn verbonden en vermits de «vrienden van uw vrienden ook de mijne zijn»... hulde. Verder staan er reusachtige kisten die op de Grote Markt zullen open gaan en waaruit ontelbare ballon netjes de Oilsterse lucht zullen in gaan. De wagen zelf is precies de wagen, in familiaal verband met zowel man als vrouw en ook reeds een drietal kinderen, is gekleed zoals de figuren op de wagen, allen in verschillende zelfgemaakte kos tuums. Reeds verschillende jaren na elkaar brachten ze merkwaardige realisa ties. Zo in 1974 met «het Stromu- zieksken» waarbij ze de prinsen- qarde vormden voor prins Jean Paul en ook met de «Jojo's jaja's» beleefden ze veel sukses. In 1975 werden het «de Kubistjes» waarmede ze de derde prijs in de wacht sleepten. In 1976 roerde Marcel De Bisschop in deze pre- fusionaire periode in den «Oesje- pot» (wie heit er aa gesch...) en verleden jaar kwam een opzienba rend eksploot met de parodie op de natuurvervuilers, in casu het Aals terse Amylum. Vóór dertien jaar werd met «Aalst stad van karnaval, bloemen, ajuin en bier» de opper- gaai afgeschoten. Dit jaar wordt het, waar het vorig jaar meer en meer om een geënga geerde realisatie ging meer 'n eks- perimentele. In plaats van in drie dimensies te werken, bvb in isomo, wil men nu eens iets bren gen in vlakken maar dan wel met double-face zodanig dat elke uitge zaagde plaatijzeren figuur langs beide zijden een verschillend beeld vertoont. Passend geverfd en bij gekleurd wordt het onder inspiratie van o.a. binnenhuis-architekt Her wig Van Holsbeeck, een gedurfde en originele kreatie die, als ze slaagt, dra navolgers zal vinden. Titel van de grappige, kleurrijke en zeer gevarieerde wagen is «ISO- PLEKTNIE, LACOPLASTI, TRIPLI- FOETSJIE». Na 15 jaar zwoegen aan en hanteren van isomo, lak en plastiek gooit men het nu eens over een andere boeg. De wagen zal aldus niet minder dan vier facetten hebben volgens men hem langs voor, links, achter of rechts bekijkt. In het teken van de Hulde aan de De -Galante Moilentrekkers- met hun experimentele wagen: enkel plaatijzeren vlakken (JM) 50-jarige Kavalkade zal een jong- gleur goochelen met 'n «5» en een «0». Er zijn uiteraard ook mechani sche bewegende delen aan als een poesjanel met op en neergaande armen en openschuivende benen, een grote figuur waarin kleinere in- en uitschuiven en bovenaan komen dan zoals past in elk circus trape zen. Ook een verdienstelijke Aals terse figuur, «Dolfke de Tromme laar» figureert in deze karnaval- 12,20 lang in één stuken hier ook vormt hij een unicum want bij der gelijke lange realisaties bestaat de wagen gewoonlijk uit verschillende geledingen. Voeg er de diesel bij en een traktor en u komt dadelijk aan een lengte van minimaal 18 m wat op sommige plaatsen, bvb aan de hoek van de Zonnestraat en de Korte Zoutstraat, wel maar nauw gepast zal uitkomen. Het personeel van de groep rond Met deze realisatie willen de «Ga lante Moilentrekkers» eer doen zo wel aan hun eigen vijftienjarig be staan als aan «de jubilei» van de kavalkade. Vermelden we tenslotte nog dat ze ook nog een prachtige «ledepop» als medaille hebben, helaas niet vrij van taalfout maar kom, 't is karna val LH. «De Zwietslasjen» werken op twee fronten: de Fiberfleet en de Kei zershallen. Eén wagen is in aanbouw hier, en de andere daar. Een kwestie van plaatsgebrek. Toch vindt men het interessanter werken in de Fiber-Fleet. Daar is meer akkomodatie voorhanden. De groep heeft het op de politieke toer gegooid dit jaar. Men verplaat ste Tindemans zonder blikken of blozen in het tijdperk van de Sans- kulotten, en liet de Vlaamse leeuw van Waterlo ombarmhartig door de poten zakken. Bovendien wordt op de wagen zomaar een minister af geschoten! jeugdige, vrolijke karnavalisten- groep bijzonder bezwaart. Maar men timmert vrolijk voort aan Tin demans, Claes en Schiltz Die zul len waarschijnlijk van zichzelf ver schieten. We raden hen in elk geval aan te komen kijken. Wilfried Lissens Plaats genoeg dus. Maar men gaat er toch niet te ernstig tegenaan kij ken. Het geheel wordt erg komisch uitgewerkt. Jan De Schrijver bracht zowat de ideeën aan. Voorzitter Jan Clopterop zit onder de wapens, en daardoor werd Freddy Claessen de duivel-doet-al. De groep heeft blijkbaar ergens een geschiedkundige knobbel. Vorig jaar ging men zelfs tot Dirk Martens terug, en bracht men ook het Bel fort minitieus in beeld Het is de bedoeling van de groep, de grote politiek een steek onder het Egmont-water te geven, en dit op een trekwagen van 7 meter en een praalwagen van 11 meter Op de wagens zal er weinig bewe ging zijn. Wel zal er met licht en rook worden gewerkt En werken wordt er ook nu gedaan, in de Fiber Fleet en de Keizershallen. Drie le den zitten (of liggen?) immers nog onder de wapens, wat het werk voor de overige leden van deze De Zwietslasjen SJ

De Voorpost | 1978 | | pagina 11