DE ZWANZERS, DOOR KUNSTENAARSHAND GELEID DE ZWANZERS AR.CO DE GILLES DANSEN SPEKTAKEL TE PAARD MET THE UNION PACIFIC RANGERS 12 - 27-1-1978 - De Voorpost Jftf-Jfl&flR* DE GrUOtfiN&Kl JE WEET To*~H XOT JE HET WIÊT 5POTT£f0 W£T J>£ KotVIMG IX JJ/JT ZEGGEp) Z-G ^QLLEndfiL l De heksendans van de gilles (SJ) De «zwansers», een onderafdeling van de Kulturele vereniging AR.C0 doet dit jaar voor de eerste keer mee in de stoet Toch heeft de groep in 1969 nóg de figuratie verzorgd naast prins Luc 1, het jaar van de tegenprins Vic. Voorzitter Armand Van Vaeren- bergh, fotograaf en kunstschilder, is eigenlijk door Keizer Kamiel bin nen het Aalsters karnaval ae- loodsd. Hij bracht ook voor het eerst show bij de prinsverkiezingen (1969- Luc 1) de Black en White Show Daarna bleef het een tijdje stil rond deze groep, In 1975 zette Armand Van Vaerenbergh zich met volle kracht in om karnaval ook in Denderleeuw (waar hij even eens een zaak heeft) ingang te doen vinden. In 1976 en 1977 haalt de groep er voortreffelijke resultaten in de stoet. o.a. met een clown op een wagen (het symbool van kar naval in Denderleeuw) In Oude- gem volgt een 2e prijs, en in Wieze de 1e prijs voor de buiten- gemeentelijke groepen. Het is dit jaar de eerste keer dat de groep met een wagen in de Aals- terse stoet komt. Het wordt een praalwagen, met de god Bacchus op een troon in een beboste omge ving. Hij wordt omgeven door per sonages als Dyana Mimos, een bacchante enz., in ruines en be bloemde entoerage. De wagen wordt begeleid door bacchanten, saters, bosnimfen.die symbolen van de antieke bacchusfeesten dragen. Dit onderwerp werd gekozen om dat het één der eerste feesten was, waaruit in de loop der tijden de karnavalfeesten zijn gegroeid. Het is immers de bedoeling om, ook in de toekomst, een soort cyclus van de karnavalgeschiedenis in de stoet uit te beelden. Hierbij wil men een beetje instructief zijn. maar toch het plezante niet uit het oog verlie zen. (Hoe zou dit nou kunnen met karnaval?). Naar het ontwerp dat we onder ogen kregen, zal de wa gen evenwel erg kunstig worden uitgewerkt. We denken wel dat Ar mand Van Vaerenberg daar borg voor zal staanWant als kunstenaar zal hij ongetwijfeld zijn stempel kunnen drukken op de uitwerking van dit feestelijk gegeven. Wilfried Lissens Vorige vrijdag, stelden de Aalsterse Gilles, tijdens de prinsenverkiezing te Aalst), voor de eerste maal hun nieuwe show aan het publiek voor. Het werd een show, die het bekijken waard was. PRIMITIEVEN Alvorens het programma te beginnen rolden bereidwil lige handen vijf panelen, bedekt met rood-gele-witte- gele-rode doeken, op het podium. Eenmaal een paar doeken opzijgeschoven ontsluier den zij het eerste deel van de show: de primitieven. Onze voorouders waren van oudsher zeer gehecht aan muziek en dans: hun rituele feesten zijn er het bewijs van. In een ritmische gang bewogen zij zich voort, klapten in de handen of op het lichaam, of maakten muziek op allerlei stukjes been, steen, hout, enz. Alle rituelen met betrekking tot de vruchtbaarheid van de bodem hebben deze dans gemeen. In een onver anderlijke kadans bestam- pen zij en bewerken zij als het ware de grond. Vandaar de naam «Stompingdance». Bij deze feestelijke vererin gen, welke bovendien de naderende lente aankon digde, is de kadans aange geven door het getrom. De dans is individueel in die zin dat elke danser zijn ei gen bewegingen maakt. De dansers droegen op polsen, enkels en armen allerlei amuletten en soms droegen zij dievenmaskers. Wij vin den allerlei eigenheden van de primitieven in de Gille terug. De stomping dance, of dans met het gebogen been door de gille gebracht is sinds onze voorouders nooit gewijzigd geweest. Bij de gillesmuziek wordt de kadans door het slag werk aangegeven. De amu letten van onze voorouders zijn bij de Gilles terug te vinden in de bellen om het midden en om de borst ge dragen. Ook vorige vrijdag werden onze voorouders treffend in b^eld gebracht. Gekleed in zogezegde dierenhuiden dansten zij hun primitieve dans tussen talrijke fakkels die na het spektakel, bij het- doven, de zaal in een dichte rooknevel hulden. DE INCA'S Een tweede tafereel, waarin prachtige achtergrondde- kors en passende kleding in fluoriserend licht een ma gisch effekt gaven aan het geheel van hemellichamen en zonneaanbidders, werd het tafereel van Inca's in beeld gebracht. Ten tijde van het Incarijk werden grootse offer feesten gehouden, waarbij vooral het feest van de zon in de hoofdplaats Cuzco een nationale manifestatie was. Ter gelegenheid van deze feesten verschenen de hoogwaardigheidsbekle ders in kleurrijke pronkge waden en waren zij verge zeld van een ware karavaan, geladen met allerlei ge schenken ten gunste van de tempel der zonnegod. Behalve de Inca's, Priesters, hoogwaardig heidsbekleders en zonne maagden mocht niemand de tempels betreden Na de gebruikelijke offerceremo niën volgden negen dagen van dans, zang, gastmalen en drinkgelagen. De gille «offert» als het ware zijn appelsien. De sierlijke, prachtige bijna religieuze houding draagt hij in zich en de goudbezittingen van de Inca's zijn in zijn kostuum en verenhoed ver werkt. Vooral de Indiaanse inboorlingen van het Inca rijk met hun prachtige plui- mendracht vinden wij in de Gilles terug. Het leven van de zonnemaagden in de tempels heeft de Gilles geïnspireerd tot de dans van de Inca-zonnemaagden. KEIZER KAREL Een derde tema in de Kei- zershallen in beeld gebracht vormde de grandioze feesten die ten tijde van Keizer Karei en Marie van Hongarije zouden gehou den geweest zijn en waarbij diverse india nenstammen hun kunde toonden. In hel Rijk der Inca's leef den honderden verschillen de indianenstammen. Deze inboorlingen, vooral bedre ven in het aardewerk; weef kunst, houtbewerking en verenkunst hielden veel van muziek en de bijhorende ri tuele dansen, waarbij zij op merkelijk waren gekleed en, of gemaskerd. De door de conquistadores gevangen genomen autoch tonen werden tijdens aller lei plechtige feesten aan Keizer Karei voorgesteld. De voorstelling of uitbeel ding van deze indianen, met hun unieke veder dracht, werd later door de plaatselijke bevolking nage bootst. Alzo ontstond de hoed van de gille, weliswaar sinds de 16e eeuw in pracht en waar de gestegen. Het kostuum van de gilles en de er op vastgemaakte tekens verto nen veel gelijkenis met de destijds geweven indiaanse stoffen en de op hun naak te bovenlichamen aange brachte tatoeëringen. HEKSEN Een vierde tema dat nauw verband houdt met het ont staan en de uitbeelding van de Gilles zijn de heksen en hun heksensabatten. De middeleeuwen werden gekenmerkt door Heken- sabbats, welke soms sa menvielen met grote Christelijke feestdagen. Tweemaal per jaar hielden de heksen ceremonieën om de rondwarende boze mach ten, aan wier invloed men de epidemiën toeschreef uit te bannen. Op bevel van een ceremoniemeester en op een bepaald ritueel werd de grond geveegd om als het ware de boze machten tot stof weg te vegen. Onze Aalsterse gille bezit een rijsbos of heksenbezem waarmee hij vóór karnaval de noodlottige geesten uit onze stad verjaagt. Wanneer onze gilles hun prachtige verenhoed niet opzetten of een uitstapje doen in uitgangskledij, heb ben zij hun bezem bij zich Vandaar onze nu reeds ver maarde bezemshow. Michel en zijn Muppets als Poesj-Kapellen (SJ) De Aalsterse Gilles (SJ) GILLES In een vijfde en laatste tema werd het ontstaan van de gilles en hun evolutie te Aalst in beeld gebracht. AJUINGILLES In 1927 werd voor het eerst de ajuingille uitgebeeld. Deze gille was gekleed in een lijnwadenkostuum dat was bekleed met zwarte en rode leeuwen en met op de linkerborst het schild van Aalst. De kraag uit rode stof was wit omzoomd en de zelfde bicoloren kleuren werden aan mouwen en broekspijpen verwerkt. De vrouwen droegen een lange rok en de klompen even eens rood gekleurd. De ajuinvormige muts liep uit op een punt waarop vanaf 1930 een rood-witte pluim werd gedragen De ajuinen die werden uiigeworpen werden meegedragen in een bolvormige mand WARE GILLES In 1926 werd door onze ere voorzitter Gust De man en zijn leden van de vereniging «Door Eendracht veel ver maak», de Gilles van Binche uitgebeeld. In 1930 werd dan definitief de «Ware gil les» opgericht. Een 10-tal struisveren hoeden werden aangekocht en andere ge maakt uit papier. Eigen kostuums werden gemaakt en de vrouwen droegen een hele tijd een mutsje, zoals de kinderen van de vereni ging, versierd met een ko karde en kleine fezanten- pluimen. De vereniging werd in de loop van 1971 ontbonden. AALSTERSE GILLES Door de ontbinding van de «Ware Gilles» in de loop van 1971 werd onder impuls van onze ere-voorzitter Bert Van Hoorick en voorzitter Gustaaf De Stobbeleir over gegaan tot de oprichting van een nieuwe gillesver eniging onder de naam de «Aalsterse Gilles». Door de technische hulp van de hoeden- en kostuummakers van Binche beschikken zij elk jaar over een onberispelijke kledij. In 1973 brachten zij voor het eerst, op de tonen van «Het lied van de Aalsterse gilles» van Odilon Mortier, ver maarde bezemshow. Verleden jaar zong Harry Pinky «De gilles, de gilles, de gilles van Aalst», waarop de dans der zonnemaagden opgevloerd werd. De groerpering welke in 1972 voor de eerste keer in de stoet is opgestapt met 18 gilles en 13 muzikanten is ondertussen uitgegroeid tot 30 gilles, 23 muzikanten en een 20 tal andere leden medewerkers. Aalst, is de enige stad in Vlaanderen die over zijn ei gen gillesgroep beschikt. Tot heden zijn de Aalsterse gilles nog nooit uit Aalst opgestapt. Het is ook aneeu in Aalst dat de gillesmuzi kanten overeen kostuum en prachtig verenhoedje be schikken. BESLUIT Met deze nieuwe show be wezen de Gilles dat zij ook nog wat anders kunnen dan met hun voeten trappelen, appelsienen uitwerpen en met bezems zwieren. De nieuwe kostumes en de aanpassing, vergelijkend- dekor gekombineerd met lichteffekten, betekenden voor de gilles een flinke stap vooruit. De jaarlijks te rugkerende eentonigheid van hun vertoon werd dit jaar omgebogen tot een boeiend en interessant kijk en amusementsspektakel. Wij hopen van onze gilles in de toekomst nog dergelijke spektakels te mogen ver wachten. S.J. Het zal niet lang geleden, maar integendeel de eerste keer zijn dat men dit in de karnavalstoet gaat meemaken: een «show» met in totaal 26 paarden. Hoewel men eigenlijk van show niet zal kunnen spreken, aangezien het in de stoet allemaal zo vlug zal moeten gaan. strijdwagen. Hierna volgt de wagen met Caesar en Cleopatra erop. (met muziek uit de film «Ben Hur»), waarna een tiental magistraten te voet volgen Daarachter volgt een escorte van 22 paarden. Een énig spektakel in de Aalsterse Karnaval stoet! De groep heeft het dus duidelijk niet in praalwagens gezocht. Opmerkelijk is het samenwerken van die hele manége (die tenslotte meer dan 200 leden telt) om de groep zo gunstig mogelijk te laten verschijnen Alles doet men zelf: houtwerk, lassen, schilderen. Heel de groep werkt Maar heel de groep wil ook karnaval vieren Beter kan het al niet. Men oefent met de paarden, zodat men op alles voor bereid is. («Jammer dat we zo vlug moeten doorlopen op de markt. Er is geen tijd voor figuren») Kortom, deze groep zal plezier beleven aan karnaval. En wij aan hen1 Wilfried Lissens Nochtans is de groep niet aan zijn proefstuk toe, hoewel het in feite het eerste optreden is in de Aals terse stoet, dit jaar onder de naam «Union Pacific Rangers»De groep maakt deel uit van een manége (hoe komt men immers anders aan zoveel paarden). De voorzitter is eigenaar van de manége. Zijn ad junct. die het werk praktisch regelt, en tevens ook secretaris is van de groep. Hugo Cardon. is een fervent paardenliefhebber, wat je in zijn appartement op alle muren kan merken. Het onderwerp dat zij ko zen «Caesar bezoekt Groot Aalst», waarbij onverwacht een dub bel effekt werd bereikt: Keizer in de stoet, en een Koning op de tribune Inderdaad een toevallig toeval. Want men had niet meer gedaan dan een onderwerp gezocht waar paarden bij betrokken waren Het idee kwam van de ruitersklub. Vooraf stappen drie schildknapen. Daarna volgt een mooi opgetuigde

De Voorpost | 1978 | | pagina 12