TITEL? JEMPII DROEG ALS LAATSTE DE HISTORISCHE LEEDSE KARNAVALSLEUTEL DRIE EERSTEJAARS KANDIDATEN VOOR DE LEEDSE PRINSENTITEL BEHAALT WILLY I EEN NIEUWE BRASSERSTITEL? SLEURT IGNACE I ZICH NAAR DE WORDT GILBERT I EEN DERDE KARNAVALPRINS? 16 - 27-1-1978 - De Voorpost ■vachten, aldus Willy. Niemand1 veet iets van de andere. Niemand laat in zijn kaarten kijken en nog geen enkele heeft ooit deelgeno men aan een verkiezing, zodat men niet weet wat de anderen juist kunnen of niet kunnen. Hij heeft in ieder geval geen schrik om man tegen man te speechen, wel vindt hij het niet eerlijk indien een kan didaat zich door een bepaalde per soon zou laten bijstaan tijdens zijn speech, zoals bijvoorbeeld vorig jaar gebeurd is. aldus Willy. Ook is er geen enkele uitgesproken kanshebber, wat de zaak nog meer ondoorzichtig maakt. Verder is het ook zo dat Willy de stemming tussen de drie kandida ten uitstekend vindt. Zij schieten zeer goed met mekaar op. Vorige week heeft hij zelfs nog tegen Ig- nace zitten kaarten, evenals erte gen gebiljart en gedamd. Hij vindt zijn beide tegenkandidaten sympa- tiek. Over de formule van de ver kiezing zelf zegt hij dat hij per soonlijk liever zou hebben gezier dat het publiek mag meestemmen, omdat het toch het publiek is dat karnaval maakt. Zonder publiek zou er toch nooit een karnava zijn. Hij is ten slotte de mening toege daan dat een prins karnaval ziel tijdens het karnavalgebeurei overal moet laten zien. Hij moe de kafeetjes afgaan en overal eet pint drinken om overal de karna valsfeer erin te brengen. Verde zou de Prins karnaval van Lede welke nu toch Groot-Lede is. zie vooral ook in de deelgemeente moeten laten zien buite Lede, want het is toch ook voo deze mensen karnaval. Zeker i het ook zo. aldus Willy, dal d prins het ganse gebeuren tno< meebeleven, niet iedere aktivite met zijn aanwezigheid vereren maar er eveneens voor zorgen d< zijn aanwezigheid er de nodig ambiance inbrengt en vooral it houdt. Het zou daarom ook nit mogen gebeuren dat een prin reeds om één of twee uur gaat si; pen, hij moet bij zijn karnavaliste blijven tot de laatste karnavalsnik Zijn wens was uiteraard: dat d beste moge winnen. zamc figuur, Hij is zeker geen hoog vlieger. Het is zijn bedoeling om met icdcree mee te kunnen, eventueel een prins t zijn voor iedereen en dit te realisere door een waardig optreden zonder ve< bazuingeschal of zattepraat. Een prin scntitel heeft voor hem iets waardigs het is geen titel van het meeste drin ken. Over de formule van de verkie zing is hij tevreden. Hij vindt deze zei beter dan in Aalst omdat het public niet mag meestemmen. Anders wort het praktisch een zuivere gcldkwcsti en een zeer dure zaak en dit zou zeke de Lecdse prinscnverkiezing om zcc| helpen. Hij heeft dan ook het volsu vertrouwen in een goede en sporticv uitspraak van de jury. Hij rekent ook op een massa sportievi supporters. Hij is er praktisch vat overtuigd dat hij een massa supporter .achter zich zal staan hebben. Want omdat hij niet veel zegt en dus niet vee kan miszeggen, heeft hij geen vijan den, alleen maar vrienden en op dezt rekent hij om hem te steunen voor di verovering van de prinsentilel. Ten slotte hoopt hij dat de beste moge winnen en dat het sportieve kandidaten zullen zijn. li 'ie zei daar dat Jempi I niet kon of durfde bewegen op het podium Jempi in volle aktie tijdens de prinsenverkiezing vorig jaar (EL) EEN' GEWOON K ARN A V AL- JAAR Voor de mensen die al te vlug vergeten willen wij er nog wel even aan herinne ren dat het vorig jaar de 25ste maal was dat een karnavalstoet door de Lecdse straten trok. Doch volgens Jempi heeft dit geen aanleiding gegeven tot heel speciale bedoeningen of grote dingen. Hij vond het een karnavaljaar zoals de andere. Hij vindt het werkelijk spijtig dat na de boerenmaandag alles gedaan is. Tevoren is het lopen van de ene aktiviteit naar de andere receptie. Maar na karnaval wordt je als karna- valprins gewoon in de vergeethoek ge duwd. Jempi was dan ook de mening toege daan dat daaraan iets moest gedaan worden. Gezien hij voor de karnaval- zaken gedurende dat jaar opgenomen was in het feestkomitee -midden heeft hij daar via deze weg iets pogen aan te doen. Zijn voorstellen zijn niet in do vemansoren gevallen, aldus Jempi. maar nu wordt het afwachten of het feestkomitee werkelijk zinnens is er iels aan te doen. Het voorstel van Jempi was het volgende: het feestko mitee zou voorde verschillende aktivi- teiten die ze heeft nu eens een prins van hier en dan eens een prins van daar moeten uitnodigen, aldus zou ook de Lecdse prins uitgenodigd worden en zou hij een echte ambassadeur voor zijn gemeente kunnen zijn. Nu is dit niet het geval Hij is als het ware een werkloze van het feestkomitee. Hij mag zelfs niet eens gaan stempelen Jempi heeft in deze zin in het voorbije jaar slechts één aktiviteit meegemaakt en dat was de verkiezing van de prins der Jonge Narren in Leuven. Hij vond dit dan ook een hele belevenis. GEZONDE KONKURRENTIE TUSSEN DE GROEPEN Ook voor de Leedse groepen heeft Jempi een aantal lovende woorden. Hij vindt het in ieder geval zeer positief dat er in Lede niet zo'n rivaliteit is onder de Leedse groepen, zoals dat bijvoor beeld in Aalst het geval is. De groepen in Lede komen goed overeen. Volgens hem is het dan ook deze gezonde kon- kurrentiestrijd om ieder'jaar beter te doen en de eerste prijs te behalen dat de kwaliteit en ook in zekere zin de kwan titeit der Lecdse groepen ten goede komt. Hij vindt de evolutie inzake uit beelding van onderwerpen goed, maar vindt dat zou moeten vermeden wor den dat er nog enkelen zijn die deel nemen met een auto, twee planken en kilo trippen. Hij vindt het dan ook po sitief dat de Leedse groepen te rade zijn gegaan bij grote broer Aalst om te weten hoe een degelijke karnavalwa- gen in elkaar te steken. Kortom Jempi kijkt positief terug op zijn prinsenjaar. Voor hem heeft dit allicht ook wat opgebracht. Hij vindt het nu niets meer om op het podium te stappen, de mikro te nemen en daar iets te zeggen. Vroeger was dat een drama, nu is dit een routinezaakje ge worden. Ook deze ervaring voegt hij nog bij aan zijn vele positieve herinne ringen. Wij vroegen niet of hij ooit nog naar een prinsentilel zal dingen, want wij denken dat hij heimwee zal krij gen, Dit althans konden wij uit ons gesprek besluiten. MON D.G. Zoals vorig jaar, zijn er ook dit jaar drie kandidaten voorde prinsentitel te Lede. Opmerkelijk is dat het drie kandidaten zijn die voor de eerste maal meedingen naar de titel van Karnavalprins. Zijn de ervaren ratten vorig jaar misschien op hun stuk gezet door Jempi I, die het toen haalde boven twee kandidaten die niet aan hun proefstuk waren? In ieder geval is het zo dat dit feit heel wat vraagtekens oproept. Deze vragen moeten dan opgelost worden morgenavond tijdens het optreden van de respektievelijke kandidaten. Morgenavond zegden wijmaar beter zou zijn morgennacht, want het zal inderdaad een zeer laatnachtelijke bedoening worden als we het programma bekijken. Dan nog steeds in de veronderstelling dat de organisatoren zich aan hun tijdschema houden. In ieder geval zijn wij er bijna van overtuigd dat het opnieuw een hele bedoening zal worden om de supporters van de onderscheiden kandidaten ietwat rustig te houden. Dezen krijgen inderdaad wat teveel tijd om zich in forme te drinken om hun kandidaat aan te moedigen, want het zou pas kwart voor twaalf zijn vooraleer de kandidaten hun optreden kunnen beginnen. Laten we hopen dat het niet te zeer uit de hand loopt. In ieder geval stellen wij u hier reeds de drie kandidaten uitgebreid voor en geven wij hun verwachtin gen en opvattingen weer over de verkiezing van morgen. Wie zal het worden? Ignace I van de Sleuren. Gilbert I van de Leedse Kalveren of Willy 1 van de Brassers. In elk geval één van deze drie, MON DE GENDT Willy I is de jongere broer van de vroegere Leedse wielervedette, Frans Melckenbeeck. Hij werd geboren op 2 april 1951 en legt kasseien om den brode. Als ongehuwde jongeman interesseert hij zich aan zowat van alles, maar in het bijzonder aan het beoefenen van voetbal en supporteren voor Jong Lede. Hij is ook een verwoed biljarter. Hij stelt zich enerzijds kandidaat omdat de Brassers geen andere kandidaat hebben. Dit zou wel erg geweest zijn voor de Brassers die op gebied van prins karnavalver- kiezingen wel een traditie hebben. Met hun steun bijvoorbeeld werd Walter De Kuypcr keizer en de vorige twee jaren steunden zij Gust I in zijn pogingen om de titel te veroveren. Anderzijds had Willy er wel al een paar keer van gedroomd om Prins te zijn tijdens het karnavalgebeuren en dit wil hij nu proberen te realiseren. Hij voegde er wel aan toe dat, indien hij niet lukt, hij er niet zou om geven. Het is ten andere ook zijn eerste keer dat hij zich kandidaat stelt, alhoewel het niet de eerste keer is dat hij voor een zaal zal staan. Hij vreest dit publieke optreden voor een proppensvolle, geestdriftige en opgehitste zaal zeker niet. Hij zegt dat hij nog nooit zenuwen ge kend heeft en ziet aldus op dit ge bied geen problemen. Hij heeft zeker geen plankenkoorts. Over zijn eventuele kansen op verkiezing weet hij niet veel te zeggen. Het is in zekere zin af te Willy Melckenbe de titel (EL) Jempi I zal nu ongeveer een jaar gefungeerd hebben als de Leedse karnavalprins en morgen is hem de eer toebedeeld om zijn prinsens- kepter aan zijn opvolger over te dragen. Een hele eer, want het is de eerste keer dat dit zal gebeuren. Hierdoor zal een jarenlange traditie uit de Leedse «petite histoire» van het karnavalgebeuren afgeschaft zijn. Doch niet alleen dit kenmerkt het prinsenjaar van Jempi 1. Hij heeft heel wat andere belevenissen meegemaakt of niet meegemaakt. Over dit alles lieten we Jempi 1 het een en ander vertellen. Dit was zijn relaas. anders is. De «Orde» aanvaardt voor namelijk haar Miss Bette en de karna valprins wordt niet zozeer op gelijke voet aangenomen. Hij dnekt dat dit te wijten is aan een zekere naijver en riva liteit welke tussen beide verenigingen bestaat. Nochtans doet dit niets af aan de grote verdienste welke de «Orde» op karnavalgebied heeft. Zij heeft op die korte tijdspanne heel wat gereali seerd en impulsen gegeven aan het Leedse karnavalgebeuren. Dit is vol gens Jempi te danken aan een kern harde werkers. Hij zegt verder dat hij gezien en meegemaakt heeft dat an dere mensen van de «Orde» alleen maar goed zijn om op een foto te staan. Hij besluit dit onderwerp met te zeggen dat deze mensen reeds een aantal fantasti sche aan het Leedse karnavalgebeuren toegevoegd hebben. TOCH EEN PAAR SERIEUZE HERINNERINGEN Jempi zegt toch dal hij een goed jaar gehad heeft. Karnaval vorig jaar is voor hem uiteraard een reuze meeval ler geweest Hij heeft zich goed gea museerd. Zo kan hij onmogelijk zijn ervaringen in de stoet onder woorden brengen. Het is iets enigs om als kar navalprins de 25ste karnavalstocl te begeleiden. Men kan dit niet uitleg gen. zegt JEMPI. Vooraleer men werkelijk beseft wat er eigenlijk ge beurt is alles reeds lang voorbij. Men moet het werkelijk kunnen meemaken om te weten wat het is. Dit is écn van zijn belangrijkste herinneringen, doch zeker niet de enige. Hij geniet werke lijk nog na wanneer hij opsomt wat zijn prinsenjaar voor hem was. Als prins in de 25ste karnavalstocl. Maar tevens eerste prins van Groot-Lede. Verder was hij ook de eerste prins van Lede die de officiële prinseriskcplcr heeft mogen dragen, ook al was dat maar twee en een halve maand. Bij deze voegt hij nog aan toe dat hij niet weinig fier is dat hij als laatste prins de onder tussen beroemde en beruchte traditio nele karnavalsleutel van Lede heeft mogen dragen. Dit laatste zal zeker opgenomen worden in de "Petite His toire» van het Lecdse karnavalgebeu ren. Dat zijn allemaal zaken die Jempi zeker niet zal vergelen. Zij staan ten andere als het ware vereeuwigd in een foto-album en een krantcnknipsclal- bum. De bewijsstukken van een hele resem fameuze belevenissen aan kar- Prins Jempi I tijdens de zilveren Leedse karnaval stoet. De historische Leedse karnavalsleutel in de linkerhand, met de rechter hand wuiven en snoepjes gooien (EL) naval. HET FEESTKOMITEE DOET WAT HET KAN Ook over de samenwerking met het feestkomitee is Jempi tevreden. Hij heeft kunnen ervaren dat zij heel wal inspanning doen om van karnaval Lede te maken wat er te maken valt. met de middelen waarover zij beschik ken. Zij laten ook niets onverlet om Lede karnaval te verbeteren Verder heeft hij kunnen ervaren dat zijn voor stellen die hij gedaan heeft in ver band met karnaval niet in de wind ge slagen werden. Over zijn voorstel in verband met de uitwisseling van prin sen hadden wc het reeds. Een ander voorstel van Jempi zou ook worden gerealiseerd en dat is het volgende: in de nieuwe skeptcr hangt een hartje met daarop onder andere hel schuu van Lede. nu heeft Jempi voorgesteld dal dit hanjc- het eigendom zou blijven van de aftredende prins, als aandenken aan zijn prinsenjaar. NIET ZOZEER AANVAARD DOOR DE ORDE» Een andere belangrijke, organisatie in het Lecdse karnavalgebeuren is de «Orde van de Hovaardige Leedse Boer Hierover zei Jempi dat dit iets Ignace I noemt in het burgerleven Ignace Hendrickx en is paswerker mechanicien om den brode. Verpozing zoekt hij in het bakschieten en soms ook wel eens in het boogschieten. Op karnavalgebied is hij medestichter van een bekende Leedse karnavalgroep De Sleuren, hij bekleedt er tevens een bestuursplaats zonder funktie. De reden waarom hij zich kandidaat stelt voor de prinsentitel ligt dan ook ergens bij deze karnavalaktiviteit. Dit jaar bestaat de karnavalgroep De Sleu ren vier jaar en tot nog toe beperkten zij hun optredens steeds tot deelname aan de kamavalstoet, evenwel niet on opgemerkt. De leden waren evenwel de mening toegedaan dat ook eens ver der dan de kavalkade mocht gekeken worden en daarom zouden ze dit jaar uitrukken met een kandidaat prins. Zij zochten in hun midden en dachten dat Ignace misschien (en op dit laatste woord drukt hijzelf) de geschikte man zou zijn. De voorbereidingen konden beginnen. Ignace zelf legde zijn oor hier en daar te luisteren en stak zijn speech in elkaar. Een behulpzame fi guur goot alles in een gepaste vorm. Over zijn eventuele kansen om de titel in de wacht te slepen verkeert Ignace volledig in het duister. Zijn eerste re petitie was in ieder geval ongelooflijk slecht. Ondertussen is er wel enige kentering gekomen maar waar hij op het ogenblik staat weet hij niet goed. Hij kan het eigenlijk zelf niet goed zeggen. Hij zal zien wat het dan op de avond zelf zal worden. Over zijn medekandidaten weet hij te zeggen dat ze allebei hun kansen heb ben. net zoals hijzelf. Willy I kent hij omdat deze laatste zeer veel buiten loop! en zo komt hij hem wel eens tegen. Gilbert I is eerder een onbe kende voor hem. In ieder geval vindt hij de stemming tussen hun drieën zeer goed. Zij drinken samen een pintje en geven voor de rest mekaar zeer veel moed voor de bewuste avond waar ze alle drie voor hun plankendcbuut staan tijdens een prins karnavalverkiezing. Het is voor Ignace dus een totaal onbe kende om voor een kokende massa volk te staan, hij zal er eerst moeten voorstaan om te weten wat het is. zegt hij. Over zenuwen of zo kan hij dan Gilbert I ofte Gilbert Lemmens is een 23-jarige textielarbeider. Zijn hobbies zijn veelzijdige: uiteraard karnavalvieren maar ook lezen, biljarten, supporteren voor Jong Lede en ook wel schrijven, dit laatste soms wel eens omdat het moet. Hij heeft dan ook zijn speech zelf geschreven maar voor de ideeën deed hij soms op een derde- beroep. Gilbert droomt er reeds lang van zich kandidaat te stellen voor de prinsenti tel. Hij was één van de noeste mede werkers van Eticnne De Backer, beter gekend als Etiennus I die reeds twee-" maal prins werd voorde Leedse Kalve ren, Van deze groep maakte Gilbert ook deel uit met de stichting en hij hoopt voor deze ijverige karnaval groep dan ook een derde prinsentitel in de wacht te slepen Eerst en vooral uit dank voor de vele steun die hij van hen krijgt en ook om hun 5-jarig jubileum luister bij te zetten. Als wij het over zijn eventuele kansen hebben op de verovering van de titel, blijft hij zeer realistisch. Hij zegt zelf dat hij één kans op drie heeft, ofte 33,333C(Een waarheid als een koe. Meer kan hij er moeilijk over zeggen. Daar nog geen enkele van de kandida ten op het podium gestaan heeft is er wel enige onzekerheid. Over zijn medekandidalen wil hij wel kwijl dat hij ze sympatick vindt en er een goede sfeer heerst tussen hun drieën. Willy 1 kent hij van tegen te biljarten en van samen te supporteren op de voetbalZe zijn goeie vrienden, aldus Gilbert. Ig nace kent hij niet. Hoe hij zich de avond zelf op het podium zal voelen kon hij moeilijk voorspellen. Hij zou wel graag in het vel zitten van zijn vriend Denis De Backer die reeds heel wat plankenervaring heeft. Gilbert ziet het probleem zitten in de eerste twee a drie minuten, daarna zal het wel beter vlotten. Maar hel is een hele ervaring, als ze u daar met honderden zitten aan te gapen en van ieders gezicht is te lezen: wat gaat die hier doen? Aldus GilbertHij figureerde eens in de verkiezingsshow van zijn vriend Denis De Backer en stelde toen deze laatste ervaring vast. De formule van de verkiezing hier in Lede vindt hij zeker niet slecht. Het grote pluspunt is vooral dat het publick niet meestemt. Het zou anders een dure en oneerlijke zaak worden. Wel vindt hij dat het systeem van de jury hier in Lede dringend aan hervorming toe is. Eerst en vooral meent hij dat de samenstelling van de jury zou gewij zigd moeten worden. De jury zou niet uitsluitend uit leden van het Feestko mitee mogen bestaan, maar zou moe ten samengesteld zijn uit mensen die reeds iets in Lede karnaval gepresteerd hebben en daar ook enige ervaring in hebben Nu zitten er mensen in de jury die men op geen enkele andere karna valaktiviteit ziet. Zij kunnen niet oor delen over de karnavalcske waarde van een kandidaat prins. Aldus steeds Gil bert. Verder zou hij het graag zien dal men nu eens eindelijk de toegekende punten of plaats openbaar laat zien. Het geheim stemmen heeft geen zin. Gilbert Lemmens voor het eerst op de planken (EL) Als er dan mensen zijn die niet graag hun mening openbaar kenbaar maken om één of andere reden, kunnen ze steeds weigeren deel uit te maken van de jury. Gilbert I rekent ten slotte op de spor tieve steun van de vele supporters en sympathisanten die hem tot op heden veel moed' ingesproken hebben, lé vens rekent hij op het sportieve bij deze supporters en zegt dal hiervoor reeds bepaalde zaken geregeld zijn om zijn supporters in ordelijke en spor tieve banen te leiden. Met hem zullen er geen problemen rijzen. ook niet veel zeggen. Wel zal hij, in tegenstelling tol wat hij voorheen van plan was. een paar pintjes tot zich ne men. anders is hij een nogal zwijg- l'gnace Hendrickx: ik hoop dal de verkiezing sportief gebeurt (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 16